„Rytoj bus devalvuotas litas“ – ačiū K.Glaveckui

…Ką tik paskambino viena buvusi kolegė ir sako: „Artūrai, pasakyk, ar rytoj tikrai bus devalvuotas litas?“

Net kvapą užėmė…

Sako, jai jos viršininkė atsiuntė SMS, kurioje pranešė „naujieną“. O tą naujieną tai viršininkei neva pranešė vienos televizijos žurnalistė…o ta žurnalistė neva parsinešusi šią žinią iš Seimo…

O ta man draugė jau litukus į krepšelį susikrovusi ir nežino į kurį banką eiti, nes girdėjo, kad kai kuriuose bankuose jau užsienio valiutos atsargos baiginėjasi…

Gerai, kad dar žmogus šiek tiek sveiko proto išlaikęs – girdi, kai sakai, kad litas susietas su euru pagal Lito patikimumo įstatymą, kuris nurodo, kad lito kursas gali būti keičiamas tik „esant nepaprastoms aplinkybėms, kai nustatyto lito kurso tolesnis išlaikymas žlugdytų nacionalinės ekonomikos stabilumą“.

Paskutinė frazė, žinoma, kiek nekonkreti, tačiau ekonomistai yra bandę paaiškinti, kaip ją būtų galimą interpretuoti.

Kol kas nieko panašaus Lietuvoje nėra.

Tiesa, visai tikėtina, kad gali būti…

Ir jei atsiras daugiau politikų, kalbančių panašiai kaip K.Glaveckas, sunku nuspėti, kaip reaguos tie, kurie iš viso nežino nieko apie Lito patikimumo įstatymą…

Va taip…

Gal be reikalo tada susilaikiau ir tik pacitavau savo kolegos iš Estijos frazę

Tikriausiai reikėjo pasakyti griežčiau – visiškas beprotis arba sąmoningas kenkėjas…

P.S. (19.55 val.) Naujausia informacija tokia – remiantis kolegų liudijimais, šiandien „Akropolyje „Swedbank“ ir DNB Nord skyriuose eurus tik superka, bet neparduodas. Tokia pati situacija ir „Parex“ skyriuje prie stoties…

(5 balsų, vidurkis: 4,20 iš 5)
Loading...
 • Slyvanosis

  Labai teisingai daroma, kad apie devalvaciją pranešama ją atlikus. Kad nekiltų spekuliacijų banga.
  Bet gi neįtikėtina, kad Lietuvoje kas nors ryšis tokiam veiksmui, nes prezidento ir europarlamentarų rinkimai taps nebeprognozuojami ir nebevaldomi. Tikėtina, kad M. Murza iškels kandidatūrą ir bus išrinktas prezidentu, o į Briuselį išvyks Šustauskas ar kiti nacionalsocialistai.
  Nacionalinės valiutos devalvacija dažai būna ciklinis reiškinys, po pirmosios devalvacijos seka antroji (po pusmečio ar metų), nes pirmoji devalvacija dažniausiai neduoda teigiamų rezultatų, o tik sukelia sumaištį ir spekuliacijas valiutomis. Pinigai dar labiau nuvertėja. Šalies eksporto sąlygos pagerėja, tačiau vidaus rinkos chaotizuojasi.
  Tai gi, „naktinė“ devalvacija, kaip ir „naktinė“ mokesčių reforma būtų didžiulė nelaimė (sausio 16 kvadratu ar net kubu).
  Kodėl K. Glaveckas nusprendė pagąsdinti tautiečius, žino tik jis pats…

 • Orka

  Na jei neįvyks, tai ačiū reikėtų rašyt kabutėse. O tiksliau Glaveckui įspirt į pasturgalį. :)
  Man jau vakar skambino gal 5 žmonės, šiandien dar 3. Keista, kad Artūrui tik vienas ir tik šiandien :)

  • Mielas, Orka, nieko keisto, gal pažįstamų ratas šiek tiek skiriasi:)…

 • J. naivus

  Matyt, kitaip mes ir negalim. Nereiks jokių išorės priešų, viską padarysim patys.

 • Skirmantas

  O gal ne Galveckas cia detas. Apakau, kai perskaiciau: „Visos kalbos apie lito devalvavimą yra visiška nesąmonė. Net ir garsūs laisvi pamąstymai yra žalingi ir neatsakingi. Litas buvo, yra ir bus stabilus. Taškas, – pabrėžė TS-LKD vadovas. – Tačiau lito stabilumui nekils jokių pavojų tik jei išlaikysime stabilią valstybės finansų sistemą, tai yra jei subalansuosime valstybės pajamas ir išlaidas, neleisime atsirasti dideliems deficitams.“

  O dabar Kubiliaus pranesimo esme – „biudžeto pajamos šiemet bus mažesnės nei valdantieji planavo priimdami šių metų valstybės pajamų ir išlaidų planą. Taip šeštadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų posėdyje pareiškė šios partijos pirmininkas. Jo žodžiais, aišku, kad gruodį skelbtos oficialios prognozės, jog šiemet Lietuvos BVP sumažės 5 proc., buvo per daug optimistiškos. „Artimiausiu metu skelbsime naujas prognozes: šiandien tikslių skaičių nesakysiu, bet tikėtis, kad galime labai stipriai skirtis nuo estų ar latvių ekonomikos lėtėjimo, neturėtume““.

  Cia viskas is Delfio ir manau daugelis jau skaite. Kai premjeras pasako, kad litas buvo, yra ir bus stabilus, garsiai deda taska, o paskui taip lyg tarp kitko priduria apie salygas, jog jis bus toks tik, jei subalansuosime valstybės pajamas ir išlaidas, neleisime atsirasti dideliems deficitams, kurie siuo metu akivaidziai atsiranda, nes viskas net blogiau nei prognozuota, man pasidaro svelniai tariant neramu.

  Bent jau as si pranesima skaitau taip: mes siekiam lito stabilumo ir jis bus stabilus, bet tik jei biudzete neatsiras didelio deficito, kuris siuo metu atsiranda, nes biuzeto pajamos mazenes nei planavom. Gal laikas i bankus?

  • Skirmantai, iki šiol jūsų komentarų apie jus buvau susidaręs nuomonę, kad esate sveiko proto žmogus:)

 • WU

  Jei jau tokia valdžia, žmonės jau turėjo pasimokyti, kad reikia mažiau panikuoti ir daugiau domėtis kas vyksta aplinkui.. Kur gi dingo visų kritinis mąstymas?

  Klausimas ne į tema, Artūrai, kur dingo Jūsų draugas, sąmoklininkas iš Lrytotv eterio? Jau keletą savaičių nemačiau jo laidos..

  • WU, kažkaip nesekate naujienų… Jis jau gana senokai BTV eteryje.

 • Skirmantas

  Arturai, padariau klaida citatoje ar jos interpretavime? Juk labai neidomu diskutuoti tokiama lygyje: tu durnas, tu pats durnas. Ydomiau pateikti argumentus, nuomone, padaryti kaskokias isvadas. Pateikiau tik citatas. Taip sako A.Kubilius: 1) „biudžeto pajamos šiemet bus mažesnės nei planuota priimant šių metų valstybės pajamų ir išlaidų planą. Artimiausiu metu skelbsime naujas prognozes: šiandien tikslių skaičių nesakysiu, bet tikėtis, kad galime labai stipriai skirtis nuo estų ar latvių ekonomikos lėtėjimo, neturėtume“ 2) „Lito stabilumui nekils jokių pavojų tik jei išlaikysime stabilią valstybės finansų sistemą, tai yra jei subalansuosime valstybės pajamas ir išlaidas, neleisime atsirasti dideliems deficitams“.

  Na tarkim as nesveiko proto, tikrai del to gincytis siame bloge man butu sunku. Gal reiktu kokias pazymas pateikti is gydytoju? Bet juk jus, Arturai, buves BNS ekonomikos skyriaus vadovas, tikrai galit blaiviai ivertinti ir pasakyti kaip traktuoti siuos du premjero teiginius apie Lietuvos ekonomikos ir monetarines sistemos ateity?

  Ir dar… ai tiek to.

  • Skirmantai, turėjau mintyje tik paskutinį ano komentaro sakinį, nieko daugiau…:)

 • vaidas

  Labiausiai ko bijau, tai sniego gniūžtės efekto. Visas Vilnius ūžia apie lito devalvavimą. Žmona grįžo iš parodos Litexpo, ten irgi tas pat. Blogiausiai, kad žodžiai gali virsti realybe dėl žmonių elgesio.

 • Gal as neteisus, bet…

  Mąstykim logiškai. Darykime prielaidą, kad, kaip tvirtinama, litas nebus devalvuotas. Tada jokio skirtumo kokią valiutą naudoti. Tai tik skonio reikalas. Jeigu taip, tai visiškai nieko neprarandi santaupas laikydamas eurais.
  Ką aš ir padariau 2007 metais bei patariau savo giminaičiams taip pat pasielgti.

 • paulius

  http://www.avanturist.org/column/3/source/1423 Atsiprašau, Pauliau, taip paprasčiau ir kitiems lengviau:) (A.R.)

 • mantas

  pauliau, tam yra nuorodos

  • paulius

   mantai, aaaa tikrai. dekoju jums uz tokia ismintinga pastaba.

 • Skirmantas

  Na jeigu tai tik del paskutinio sakinio, tai leisiu sau pabaigti ir antra komentara. Tiesiog dar vienas A.Kubliaus pasisakymo apsektas: „tikėtis, kad galime labai stipriai skirtis nuo estų ar latvių ekonomikos lėtėjimo, neturėtume“.

  Teiginys, kad mes greiciausiai eisime Latvijos keliu ir kartosime jos „ekonomikos letejima“ (turint galvoje, jog Latvija neretai ivardinama kaip labiausiai nuo krizes nukentejusi valstybe pasaulyje), nesukelia daug optimizmo. Isivaizduokim, ateina pries operacija pas pacienta chirurgas. Pacientas jo klausia, kokios prognozes. O sis jam atsako: „Zinai, salia taves cia toks Petras gulejo, dabar jis reanimacijoje komos busenos? Tai va, manyti, jog tavo operacijos pasekemes gali labai skirtis nuo jo, neturetume“. O dar paprasciau, paziurekite ta pati latviska delfi ir kelis latviskus inforamcinius portalus (daugelis ju eina ir rusu kalba). Ir tada, A. Kubiliaus teiginio kontekste, pamodeliuokite galima bedarbyste, ekonomikos gyvybinguma, nekilnojamo turto kainas, galu gale politines sistemos stabiluma ir efektyvuma.

  • Valentinas

   Skirmantai, kažkaip labai panikuoji ir ieškai prasmės ten, kur jos nėra. Iš Kubiliaus žodžių aš supratau du dalykus:
   1. Litas nebus devalvuotas. Taškas.
   2. Ekonomika smuks daugiau nei prognozavome, todėl dar daugiau mažinsime išlaidas. Taškas.
   Visa kita, tavo išsigalvojimai. Pirk prekę lietuvišką.
   Tarp kitko, jei Račas nusipirko latviško marmelado, tai darosi panašu į Lietuvos išdavystę :) Iš kitos pusės, kol latviai nedevalvavo lato, mūsų eksportuotojai ten dar pakankamai konkurencingi. Jei devalvuos, mūsų pienininkų eksportui ate. Todėl reikia palaikyti latvius ir vieną kitą prekę galima nupirkti.

 • paulius

  kas uz koordinuota Baltijos saliu devalvacija ir vienasaliska euro isivedima? :)

  «Я знаю, что у премьера Иварса Годманиса был план о незамедлительном введении евро. Была даже договоренность о встрече с остальными лидерами стран Балтии для обсуждения этого вопроса. Думаю, он даже съездил бы в Брюссель, чтобы поговорить об этом – таким был план», – сказал Мельник в интервью журналу Numurs.

  http://rus.db.lv/a/2009/03/06/Biznesmen_Deval%27vacija_la?open=sec

 • Valentinas

  Jei Lietuvoje brangiau, tai turiu taisę pirkti Lenkijoje, e-bay ar net Alžyre. Žmogus visada sieks, kad jis nusipirktų pigiau, kartais ir kokybiškiau prekę. Lenkijoje giminaitis nusipirko televizorių, kuris yra pigiau negu „Lopocentre“ 700 lt :)

 • Ponas Racas, tokie kaip tu ir sukelia paskalas, reikejo visa konferencija isklausyt o ne istraukinet ka zurnalistai antrastese raso. Tik tokiems kaimieciams ir sukelia abejoniu, litas bus ar ne devalvuotas. Turbut Racai isilavinimo visuomenej truksta jei negali atsisijoti kas prie ko kimba. Kazkaip kuo toliau tuo labiau nusivyles tavim Racai. Eskaluojat tema o poto visi dreba ir iesko kaltu, o kalti tie kurie neisiklause ir tik jie. Is vieno sakinio ar 2 negalima spresti apie visa konferencija.

  • Timi, pirmiausia paprašyčiau kiek valdyti savo emocijas ir rinktis išsireiškimus. Antra, tą konferenciją išklausiau tikriausiai anksčiau nei tamsta. Trečia, nieko neeskalavau, o savo komentarą parašiau tik po to, kai pamačiau Reuters įrašą. Ketvirta, pabandykite paklausti savęs, ar net po penkių mano įrašų žmonės būtų bėgę keisti litų į eurus?

   Dėl tamstos nusivylimo, deja padėti nieko negaliu. Ir jei ką, aš su tamsta kiaulių neganiau, todėl tujinti manęs nereikėtų.

 • Benedikta Vaivadaitė

  Smarki antraštė, dievaži… Gal reikėtų truputį pristabdyti arklius ir mažiau kalbėti apie lito devalvavimą, nes pagrindo tai svarstyti šiandien nėra. Tik kursto paniką.

  • J. naivus

   Pritariu. Devalvacijos savo rašliavom nesukelsime. Gi išprovokuoti paniką- kaip sniego gniužulą – labai lengvai ir greit. Manau, tas net arkliui aišku.
   Taip kiekvienas ir kalam po savo vinį Kovo 11 proga. Kremliaus džiaugsmui.

 • Butinas

  Timis pona Raca apkaltino Lietuvos ekonomikos suzlugdymu ? :))

 • mantas

  As irgi nebezinau ar gerai, kad Raca skaitau ar ne. :) Dabar nejauku del savo lituku keliu. Skaitant delfius ir alfas butu ramiau. :)

 • Skirmantas

  Valentinai,

  1. Litas nebus devalvuotas. Taškas. (As kaip ir sutikciau deti taska. Trumpa, aisku, vienareiksminska. Bet, kad po to tasko seka premjero issakytos islygos. Na negaliu as ju nematyti nors tu ka, ir issigalvoti nieko man nereikia. Pakanka pacituoti. Ir tokiu atveju diskucijos fokusas pasikecia. Nebereikia spelioti ar litas bus devalvuotas ar ne. Reikia diskutuoti, ar „išlaikysime stabilią valstybės finansų sistemą, subalansuosime valstybės pajamas ir išlaidas, neleisime atsirasti dideliems deficitams“.

  2. Ekonomika smuks daugiau nei prognozavome, todėl dar daugiau mažinsime išlaidas. Taškas. (Stai cia ir prasideda, jau velu ir nerasysiu ilgu rasiniu, bet principas aisku, ar dar daugiau sumazinus islaidas (Kokias? Valdymo? Investicinius projektus? Socialines ismokas?) to pakaks, kad anksciau minetos salygos butu igyvendintos. Dabartis rodo, kad jau ir taip visiems skaidziai jauciamu priemoniu, deja, nepakako, nes planuotu pajamu negavome ir net modeliuojams (velgi premjero zodziais) galimas Latvijos „ekonomikos letejimo“ scenarijus. Tai stai, jei ir toliau tendencija isliks tokia, kokia yra dabar (blogiau, nei tikejomes) diskusijos apie lito devalvavima galima net nepradet, nes velgi, pasak A. Kubiliaus, butinos salygos nebus ispildytos.

  Reziume, nieko naujo premjeras nepasake. Viskas ekonomikos ABC, bet stebina pats faktas tokiu svarstymu. Idomu, kad jau viesai premjero lupomis biudzeto deficitas siejamas su lito devalvavimu. O juk Laisvos rinkos institutas prognozuoja, kad „į biudžetą bus nesurinkta apie 5,3 mlrd. litų“. Ar tai mazas deficitas, ar didelis? Baisu ir tai, kad jei bus imtasi dar kokiu nors ziauriu akciju nukreiptu i versla, galu gale, jei gatveje atsidurs tu paciu bedarbiu armina is valstybes tarnybos, tai situacijos nepagerins, o tik pablogins. Ir siaip, i akis krenta tokios naujienos delfi pagrindiniu naujienu skiltyje sestadienio vakara. Juk is tiesu staigus finansiniai sukretimai vyksta penktadienio vakarais arba savaitgali.

  P.S. Realiai, nemanau, kad litas bus staigiai devalvuotas matomoje ateityje, nebent nuo visuomenes kaskas kruopsciai slepiama. Tikuosi, kad iki euro ivedimo grieztos dabartines valdzios priemones leis islaikyti stabilu lita, bet tai nereiskia, jog situacijos nereikia analizuoti. Bent jau grynai teoriskai. Nuo lito ivedimo laiku Lietuvoje nebuvo vyriausybes net svarsciusios nacionalines valiutos devalvavimo galimybes. Bijau, kad toks sprendimas grynai politine prasme prilygtu masinei valdanciuju savizudybei. Zmones pasijaustu elementariai apgauti ir apvogti. Ivyktu didziulis susiskaldymas visuomeneje. Vargu ar kaskam tam rysis, nebent pasirinkimo is tiesu nebus.

 • Gal as neteisus, bet…

  Skirmantai, Jūsų pastebėjimai įdomšs ir be reikalo Račas juos langva ranka „nurašo“.

  Tik negaliu sutikti su Jūsų paskutine pastraipa: „Zmones pasijaustu elementariai apgauti ir apvogti. Ivyktu didziulis susiskaldymas visuomeneje. Vargu ar kaskam tam rysis, nebent pasirinkimo is tiesu nebus“

  Problema tame, kad darbo jėgą norime to ar nenorime privalėsime devalvuoti, arba, kitais tariant, atpiginti prekes kitų šalių atžvilgiu.

  Galimi tik du variantai:

  1) devalvuoti litą, išlaikant atlyginimus tame pačiame lygyje

  2) devalvuoti (sumažinti) atlyginimus, išlaikant lito-euro sabtykį tame pačiame lygyje

  Blogiausia, kad abu šie variantai vienodai blogi, todėl žmonės pasijus „elementariai apgauti ir apvogti“, o visuomene „užkunkuliuos“ bet kuriuo atveju.

  • paulius

   pritariu Skirmantui. A.Kubilius tarsi sakytu mes savalaikes-planines devalvacijos savo rankomis neatliksime (speciau bent iki prezidento rinkimu), bet jei mus aplinka privers ir nebebus iseities… litas bus devalvuotas. taskas. kokia ta aplinka A.Kubilius labai aiskiai pasako: “tikėtis, kad galime labai stipriai skirtis nuo estų ar latvių ekonomikos lėtėjimo, neturėtume”.

   p.s. gal A.Kubiliui reiktu priminti, kad IAE uzdarymas po 9 menesiu?

   http://www.traders.lt/forums.php?m=posts&q=743&d=0

  • Gal jūs neteisus, bet jūsų pasiūlytos alternatyvos yra keistos ir šiek tiek prasilenkia su ekonomine logika. Atlyginimų sumažinimas neturi jokio poveikio prekių kainai. Ir išvesti lygybės ženklą tarp darbo jėgos „devalvavimo“ ir prekių atpiginimo kitų šalių atžvlgiu gali tik tas, kuris nelabai susigaudo ekonominiuose procesuose. Atsiprašau:)

   • Gal as neteisus, bet…

    Atlyginimų sumažinimas neturi jokio poveikio prekių kainai? Čia tai bent! Kitą kaltinate ekonomikos neišmanymu, o tokius dalykus rašote. Tikrai tada mes nerasime bendrų diskusijos taškų.

    • Gal as neteisus, bet…

     Visa Kinija stumdo savo prekes visam pasaulyje vien tik dėl mažų atlyginimų.

     • Kinijoje gamintoms prekėms reikia savo pirkėjų… Spėju, kad pastaruoju metu ilgai valgėte iš melamininių indų…

   • Gal as neteisus, bet…

    Artūrai, gal Jums šeimoje ar versle blogai sekasi? Iš kur tas noras įžeisti, pažeminti kitą?

    Jūs, aišku, kiniškų prekių niekada neperkate, nes Jums tai ne lygis.

    Dabar grįžkime prie konkrečių lietuviškų pavyzdžių. Prieš kelias dienas žiniasklaidoje nuskambėjo žemdirbių skundas, kad lietuviški obuoliai genda saugyklose. Kodėl taip yra? Lenkiški obuoliai kaina (ne kokybe) išstūmė lietuviškus. Su kitomis lietuvišomis prekėmis irgi yra panašiai. Jų nebeapsimoka gaminti, nes sąnaudų (medžiagų ir atlyginimų) kaštai didesni už atvežtinių kainas.

    • Jūs neteisus, man šeimoje sekasi puikiai. Verslo neturiu, tačiau darbe taip pat viskas labai gerai (kiek gali būti gerai dabartinėje situacijoje ir lyginant su tos paties srities įmonėmis).

     Dėl įžeidimo ir pažeminimo. Štai keletas citatų:

     „Račas prisiėmė paskolų eurais, o dabar varo ant kiekvieno, kuris tik pabando paliesti “šventą karvę”.“

     „O gal Račas ir savo valdomos įmonės darbuotojus lygiai taip pat apgaudinėja sakydamas, kad viskas įmonėje labai gerai, nesijaudinkite, o po savaitės juos išspiria lauk.“

     „Atmatas “žvaigždėmis” padarote jūs, žurnalistai.“

     „Suvulgarėjo Račas (o gal toks ir buvo).“

     „Artūrai, užknisai su savo citatomis ir nebetkokiomis, o su šudo atspalviu!“

     „Bėda ta, kad ir Jūsų, Artūrai, smegenys pavergtos amerikietiško mąstymo stiliaus, nes pasirinkote būtent logotipo antrąjį variantą.“

     • Gal as neteisus, bet…

      Ir nepatingėjote knaisotis praeities komentaruose.
      Pasirodo, kerštas už senesnius aštresnius pasisakymus yra noro kitą pažeminti dabartyje priežastis. Kerštas garbės niekam nedaro.

     • Na, matot, dabar jau kerštas:) Pamenate, ką sako patarlė: svetimoje akyje krislą mato, savojoje…

     • Gal as neteisus, bet…

      Artūrai, tas citatas išėmėte iš konteksto. Net išimtos iš konteksto ne visos citatos atrodo baisiai. Ir jau tikrai NIEKADA nieko nerašiau norėdamas Jums už kažką atkeršyti.

      Toliau galite neberašyti. Nebeatsakysiu, nes nėra manęs čia.

 • Gal as neteisus, bet…

  Beje, jau antrame iš kelių skaitytų pastarųjų temų randu Račo susierzinimą, kai kažkas jį pavadina „tu“. Akivaizdūs susireikšminimo požymiai. Gaila, anksčiau to lyg ir nebūdavo.

  • mantas

   Pastebejau tai. Mandagumas turetu buti, bet is kitos puses cia internetas, nenori tokiu problemu – isjungi komentarus. Nemanau, kad pona Raca nori zmones izeisti tujindami. Dziaugtis reikia, pone Racai, kad zmones skaitydami Jus jaucia toki artima rysi, bent jau as dziaugciaus. Interneto taisykles kitos, deja, niekas niekur nemoke kaip jame elgtis, bet cia kita tema.

   • Mantai, nėra atskirų interneto taisyklių. Yra tik elementarus padorumas ir kultūra. Ir nereikia apie visus spręsti pagal save…:) Mes juk tokie skirtingi.

  • Gal jūs neteisus, bet susireikšminimas ir tujinimas neturi nieko bendro. Ir kaip jums bebūtų gaila, šiame tinklaraštyje bus siekiama, kad diskusijos vyktų kultūringai, o ne kaip kam nors užsinori.

   • Gal as neteisus, bet…

    Manau, kad turi. Juo labiau, kad ne man vienam taip pasirodė.
    Nekultūringai atsikirsti nekultūringam pašnekovui ir bandyti jį pastatyti į vietą ne pats aukščiausias bendravimo lygis. Galite nekreipti dėmesio į šias pastabas. Tai jau Jūsų problema. Man tai nuo to nei geriau, nei blogiau.

 • TIMIS

  Racas labai izeidus pasidare kazkodel, gal jam tos dienos prasidejo ar ka? Net tu negaliu parasyti, tikiuosi nepaduosi i teisma? :D Karksi karksi juk pats zino kad Lito devalvavimas yra neimanomas siuo metu ir dar +kokiems 3 menesiams i prieky drasej, o poto dar gali rodytis zenklai. Nors kaip parode ankstesni straipsniai AR nera ekonomistas ir raso nepagalvojes o kas kaba ant liezuvio.

  • Timi, aš ne įžeidus, tiesiog man patinka diskutuoti su žmonėmis, kurie ką nors išmano ir savo argumentus dėsto kultūringai, o ne tarška kas ant seilės užeina. Taip aš ne ekonomistas, tačiau juk nebūtina būti operos solistu, kad mokėtum dainuoti ar rašytoju, kad mokėtu rašyti. Tiesa, galima būti ir ekonomistu kaip Glaveckas arba Timis, kuris sugeba viską apskaičiuoti 3 mėnesių tikslumu.

 • durdo@leotekana.lt

  visgi Marksas buvo teisus, ekonomika yra pagrindas ant kurio laikosi visa kita.. artinames prie kryzkeles.. arba valstybe ir joje esantys ekonominiai procesai bus valdomi gelezine ranka arba laisva rinka musu valstybe tiesiog suniokos.. Kubilius seip yra teisus „išlaikysime stabilią valstybės finansų sistemą, subalansuosime valstybės pajamas ir išlaidas, neleisime atsirasti dideliems deficitam“.As neekonomistas,leisiu sau nesveikai pafantazuoti. Subalansuoti islaidas reiskia, kad ir laikinai ivesti pragyvenimo minimumo cenza visiems is valstybes biudzeto gaunantiems pajamas gyventojams.. Skirtumai tarp maziausiai ir daugiausiai gaunanciu biudzetines algas zmoniu nu max galetu buti 1 prie 1.5.. Tam tikrais atvejais kuomet zmogus irodo, jog is tokio atlyginimo nesugeba ismaitinti pvz gausios seimos, arba ligonio, istatymo pagrindais galima butu jam skirti siek tiek daugiau is valstybes biudzeto.. Priimti istatyma kad privacios istaigos taipogi butu priverstos apriboti darbuotoju atlyginimus, nes didziaja dali pinigu privatininkas irgi turetu mesti i bendra katila.. Visa tai butu priziurima su mechaniskai precizisku tikslumu.. Na va ir artinames prie komunizmo..:)
  Dabar del valstybes pajamu tai zinoma butu daug sudetingiau:) Tektu statyti gelezine uzdanga su ekonomiskai labiau isvystytais vakarais, kad visas PVMas liktu valstybes izde, apriboti banku veikla iki taupomosios kasos lygio, uzdrausti betkokias pinigu tranzakcijas su uzsienio finansinem institucijom.. Operacijos su uzsieniu tik per valstybini banka. Bet kokias vidaus rinkos kainas taip pat nustato valdzia..Drakoniskomis priemonemis panaikinama seseline ekonomika ir ne baudomis, bet laisves atemimais ziauriuose kalejimuose..Na tingiu toliau ta santvarka kurti, nes viskas jau buvo, tereikia prisijungti prie zaliavu zonos rytuose ir vel turesime buvusia TSRS kurioje visai neblogai gyvenom tik skirtumas buvo, kad i ja atejome ne savo noru(taip rasoma vadoveliuose) o dabar ieitume savo noru.. na dar niuansiukas panasi tvarka turi buti ivesta visoje toje teritorijoje :)
  Jei tai sugebes padaryti Kubilius,tai lito devalvuoti nereikes:)

 • Gal as neteisus, bet…

  Šiandien skaitydamas „Lietuvos ryto“ komentarus radau tokį pasisakymą: „Vakar tycia nuvykau i lietuviu isgirta Lenkija ir apstulbau. Kainos nuo 20 iki 80 proc. mazesnes“

  Pamaniau, kad reikia patikrinti negi iš tikrųjų taip yra. Per Google patikrinau buitinės technikos kainas Lietuvoje ir Lenkijoje. Pasirodo, kainos tikrai yra žymiai mažesnės.

  Pailiustruosiu konkrečiai. Atsidarykime vw.lt ir vw.pl. Imkime populiarų modelį Golf. Minimali kaina Lietuvoje 47214 lt, o Lenkijoje 39230 lt (54870 zlotų, o zloto kuras 0,72865). Vadinasi, šio automobilio kaina Lietuvoje 37% didesnė. Fantastika!

  Kas dabar dar išdrys teigti, kad lito kursui grėsmės nėra?

  • mantas

   pasitaisyk, procentai ne tokie

   • Gal as neteisus, bet…

    Kažką su procentais ne taip paskaičiavau. Turi būti 20% kainų skirtumas. Bet vis tiek įspūdingas skaičius.

  • durdo@leotekana.lt

   kolega skaiciavo indaplove.. tai pas mus netoli 2,5K litu, o pas lenkus tokia pati 2000 zlotu, tai skirtumas tikrai ne 20%

 • A.G.

  Visa bėda kitur. Jei net aš vienas žinočiau, kad taip bus – neturiu nei minutės laiko nueiti iki bankelio.
  Bet gi masės žmonių jo (laiko) turi į valias… (jei pažiūrėti pašte pensijų išmokėjimo dieną – nosies neįkiši) ir kad net tieji nesistumdo bankuose, rodo, kad lietuviai viską daro paskutinę valandą (paraišką ES paramai ir t.t. ir pan.).
  Taip nerišliai pasakiau, kad Lietuvoje tuo klausimu dar štilis, „jei ką“.
  O iš savo gimminės patirties galiu pasakyti, kad kai prasidėjo su pirmuoju pasauliniu karu, kuomet žlugo dvarai, tai kiekviena karta praranda visa tai, ką per gyvenimą sukaupia -esame kryžkelėje.
  Prieš antrą karą jau vėl buvo atsistota – bet vėl viskas žlugo, plius ir šeimos žmonių žūtys, tremtys, mirtis joje…
  Po 1990 m. – sekanti karta vėl prarado… bet tik tai, kas buvo bankuose, ar po to – akcijose…
  Taigi, aš, sekančios kartos atstovas manau padariau iš to „gilias“ išvadas – dirbu Tėvynei ir jos labui… nesunku gyventi juk net tuomet (taip jau buvo apie 1992 m.), kai dirbi o pats ir visa šeima tiek ryta, tiek per pietus, tiek per vakarienę tepiesi riekutę margarinu.
  Žmogui manau net tuomet nėra blogai – juk patys laimingiausi žmonės buvo pokaryje (po to, kai jau baigėsi brolžudiškos pjautynės) – visko trūko, bet kokiu optimizmu tryškome… išsimokslinsime ir viskas bus gerai (juk visur buvo pabrėžiama, – mes nauja kartą…).
  Tad antra išvada, – jei vėl reiks su duonos riekute ir margarinu ant jos – gal vėl patapsime laimingi… vilkimės, kad ta laimė dar aplankys mus… o jei neaplankys, tai bent materija mus džiugins…
  Bet kažkaip lamingu būti nelabai kas nori matau – matau, geriau matereluas džiaugsmo patirtis…
  Ir tik kai stovi prie brangaus žmogaus kapo duobės ir kunigas sako „dulkė…“…

  • Žmogus iš kairės

   Štai kiek išminties pažėrėte, gerb. AG. Toks filosofiškas požiūris ir man prie širdies, o ir pastebėjimams pritariu.
   Blogiausia – proto sumaištis, nuo jos ir visos blogybės prasideda.
   Pradėkime kiekvienas nuo savęs.
   Glaveckui palinkėkime to paties.

 • Uosis

  „Į banką atėję klientai šiomis dienomis ne visada gali išsikeisti litus į eurus – pastarosios valiutos kartais pritrūksta. Tačiau bankų atstovai tikina, kad tai ne tendencija, o greičiau pavieniai atvejai.“ – gerai, kad Raco mintis skaito pakankamai protingi zmones, o tai tikrai butu savaitgaliais dirbanciu banku skyriuose pritruke Euru del tokiu „Rytoj bus devalvuotas litas” – ačiū K.Glaveckui“ antrasciu.

  • Uosi, tikiuosi, kad ir jūs pakankamai protingas ir nebėgote į keitimo punktą.

 • kurmis.org

  Turėčiau grynų EUR`ų, mielai šiandien pardavinėčiau juos Akropoly namų šeimininkėms, žinoma, su atitinkama premija. Šiandien parduodi už 4 LTL labiausiai panikuojantiems, rytoj atperki 3,45. Bizniukas 15%.

 • kurmis.org

  Papildymas:

  Naturalu, jog grynos valiutos keitimas stringa atsiradus netipinei paklausai, kurios bankai nenumatė. O namų šeimininkių ir buhalteryčių užsienio valiutos paklausos tendencijas numatyti tikrai nelengva.

  Norėčiau pastebėti, kad negrynųjų pinigų keitimo kurso spread`as nepakitęs.

 • Musė

  Artūrai, pasakykite nuoširdžiai, jums nei kiek negėda dėl savo parašyto paskutinio sakinio? – „P.S. (19.55 val.) Naujausia informacija tokia – remiantis kolegų liudijimais, šiandien “Akropolyje “Swedbank” ir DNB Nord skyriuose eurus tik superka, bet neparduodas. Tokia pati situacija ir “Parex” skyriuje prie stoties…“

  Jūs, naujienų tarnybos vadovas, remiatės šaltiniu VBS – Viena Boba Sakė. Suvokite pagaliau, kad jūs, kaip ir K. Glavecas esate viešas asmuo, jūs įtakojate ir formuojate daugelio žmonių nuomonę, jumis yra tikima ir pasitikima. Ar suprantate pasekmes to, kad „jei jau pats A. Račas sako, kad neįmanoma eurų nusipirkti….“.

  Ką reiškia tokia straipsnio antraštė? Visiškas Lryto stilius. Tikitės pagaminti sensaciją? O jaučiate nors kokią atsakomybę už keliamą paniką?

  Gal prieš skleidžiant VBS tipo gandus, galėtumete pvz. išklausyti ir antrąją pusę – bent jau paskambinti į banko informaciją ir pasitikslinti – galima ar negalima išsikeisti į eurus. Aš nepatingėjau ir paskambinau į SEB’ą, mane užtikrino, kad keitimas vykdomas, aš neturiu jokio pagrindo galvoti, kad banko darbuotoja man į akis meluoja.

  Aš pati esu dirbusi banke, žinau, kaip ten elgiamasi su valiutų atsargomis. Kiekvienas bankas, kiekvienas jo poskyris siekia minimizuoti grynųjų pinigų atsargas (tiek nacionalinės, tiek užsienio valiutos). Kodėl? Nes gryni pinigai kasoje neneša jokių pajamų (palūkanų), jie tik sukelia papildomų išlaidų (inkasacija, apsauga ir pan.).

  Todėl bankai laiko poskyriuose minimaliausias įmanomas atsargas, atsižvelgdami į sezoniškumą ir t.t. Tuomet visiškai nieko keisto, kad eilinis banko poskyris tiesiog fiziškai pritrūksta grynų eurų, jei vieną dieną, išgirdę K. Glavecko neatsargiai ištartą, o A. Račo ištrimituotą ir išpopuliarintą sąvoką „devalvacija“, į banką keistis litų atlekia 2-3 kartus daugiau žmonių, nei įprasta.

  Tai jokiu būdu nereiškia, kad pats bankas nekeičia litų į eurus, ar bankas pritrūko valiutos. Tai reiškia tiesiog visiškai techninę problemą – kad į poskyrius buvo išvežiota nepakankamai grynųjų (nepamirškite, kad yra savaitgalis, kai bankų centrinės būstinės apskritai nedirba). Kad kur kas daugiau žmonių pastarosiomis dienomis keičiasi litus į eurus – tai faktas. Kad tą sukėlė K. Glaveckas – irgi faktas. O jūs papilstėte žibalo į ugnį.

  Kiekviena normali įmonė žino, kad jei pvz. jai Kalėdų laikotarpiui reikės daugiau grynųjų pinigų (kad ir tų pačių litų), ji dėl didesnio išgryninimo turi banką perspėti iš anksto. Kad jis atsivežtų grynųjų iš Lietuvos banko saugyklų. Pagal jūsų logiką tai turbūt reikštų, kad bankas ant bankroto ribos, nes nelaiko grynais maišuose vieno kito milijono litų. Nelaiko. Nes neapsimoka laikyti grynų.

  Kaip ir viskas, ką norėjau pasakyti.

  • +1

   • J. naivus

    +1?
    Manau, Musė labai gerai čia išdėstė. Tik dėl žibalo ir ugnies gal parašė per švelniai.
    Taip rašinėti, kaip P.S. 19.55 savajam bloge galėtų bet kuris iš komentatorių…
    Artūrui Račui vis tik nedera.

  • Miela, Muse, man visai negėda, nes ta informacija yra ne VBS, o 100 proc. patikima – žmogus buvęs „Akropolyje“ yra žurnalistas, su kuriuo man teko dirbti kartu ir kuriuo aš visiškai pasitikiu. Prieš važiuojant tam asmeniui į „Akropolį“ aš pats paprašiau, kad patikritų ten esančius banko skyrius ir po to man paskambintų. Paskambino ir pasakė, kokia yra situacija. Lygiai tokiu pačiu principu gavau informaciją iš „Parex“ banko skyriaus prie stoties – ten nuvažiavęs žurnalistas net pakalbėjo su skyriaus darbuotoja, kuri pasisikundė, kad dėl Seimo narių kalbų kilo panika. Tuo tarpu DNB Nord skyriaus darbuotoja iš viso atsisakė kalbėti ir pasiūlė informacijos kreiptis pirmadienį, ką tikriausiai ir padarysime.

   Jei jums atrodo, kad turėjau visur nuvažiuoti ir patikrinti pats, galite, žinoma, taip galvoti, tačiau tai reikštų, kad nieko neišmanote apie žurnalistinį darbą.

   Dėl antraštės – tai ne mano sugalvota, tokio turinio žinutės vakar buvo siuntinėjamos Vilniuje. Ir jų autorius esu ne aš, aš taip pat neprisiimu jokios atsakomybės už tai, kad jos buvo padėtos siuntinėti.

   Visos jūsų pastabos apie bankų darbą ir valiutos rezervus poskyriuose yra iš esmės teisingos ir aš dėl to visiškai nesigičiju. Tačiau štai mitis apie bankų bankrotą yra jūsų sugalvota ir nereikia man pripaišinėti to, ko aš nesakiau.

   Bandau priminti dar kartą, jei sugebate girdėti, ką žmonės sako: vienintelis mano įrašų apie K.Glavecką tikslas buvo parodyti, kokią sumaištį gali sukelti neatsakingi politikų pareiškimai. Beje, daromi jau ne pirmą kartą, apie ką šiame tinklaraštyje jau esu rašęs šią vasarą, kai Seime buvo atsiradusių gudruolių, siūlančių peržiūrėti Lietuvos banko funkcijas.

   • Musė

    OK, Artūrai, taika :)

    Pasitaisiau sau nuotaiką, prisipirkus Kaziuke meduolių ir grybukų. Stebina žmonių gausa tokiu blogu oru – darau išvadą, kad žmonėms šiuo metu itin reikalingos tradicijos ir stabilumas. Juk Kaziukas visada buvo ir visad bus – kažkas tokio nekintamo, jaukaus, stabilaus. Beje, įsiklausymas į tradicijas, kiekvienos šalies praeitį ir paveldą – vienas pagrindinių jūsų taip nemėgstamos politinės srovės (konservatizmo) ramsčių.

    Norėjau pasidalinti viena istorija apie Latviją – nežinau, kiek tame tiesos, kolegos latviai pasakojo (jei jau jūs leidžiate sau rašyti pletkus, aš irgi su leisiu ;)). Penktadieniais Latvijoje keliuose laikraščiuose atsirasdavo straipsnis apie galimą lato devalvaciją. Savaitgalį visi puldavo keistis latų, Latvijoje vis dar populiarios valiutų keityklos, kurios, priešingai nei dauguma bankų, dirba ir savaitgaliais. Prie jų stovėdavo eilės. Po to dar pirmadienienį, antradienį žmonės po truputį keisdavosi, kol panika nuslūdgavo. O penktadienį vėl straipsnis :) Kažkas neblogai užsidirbo.

    • Miela Muse, siūlote taiką, o po to vėl imatės savo. Juk pakankamai suprantamai, atrodo, parašiau, iš kur ir kaip gavau info, o jūs – „pletkas“… Na, tiesiog neberažu ir net sakyčiau nebrandu…

     O jei įdomu, taip – dirbu bankams. Visiems – Parex, Swedbankui, SEB ir net Medicinos bankui. Pirmadienį eisiu pasiimti komisinių už savaitgalio uždarbį. Tiesa, sakė, kad reikės su Glavecku pasidalinti…

     • Musė

      Geras, aš rašydama istoriją apie Latviją tikrai neturėjau galvoje jūsų. Visai be reikalo pats prisipažinote, ir kas traukė už liežuvio? :))

    • Muse, tik pacituosiu tamstą: „jei jau jūs leidžiate sau rašyti pletkus, aš irgi su leisiu ;))“.

     Ir nereikia čia vaidinti nieko nesuprantančią:)

  • TIMIS

   Visiskai pritariu tau :) o Racas sako esas ne ekonomistas bet viska supranta :))

 • Gal as neteisus, bet…

  Muse, savo argumentais prieštaraujate pati sau. Jeigu bankai nejaustų jokių problemų, tai matydami susidariusią situaciją skubiai užvežtų eurų nepaisant to, kad savaitgalis (juk galima darbuotojus skubiai iškvietisti už papildomą mokestį). Deja, bankai nei trupučio nesivargina pajudinti užpakalį. Tai tik parodo bankų blogą darbą ir apsileidimą.
  Tokiomis aplinkybėmis kodėl žmonės turėtų išlikti ramūs?

  • kurmis.org

   Bankai tokiu atveju patirtų papildomų kaštų. Kompensuoti juos galėtų padidindami skirtumą tarp siūlomų pirkimo/pardavimo kursų, o taip tik įneštų daugiau panikos. Kaip sėdintiems ant tos pačios šakos, jiems tokia panika nenaudinga.

   • Gal as neteisus, bet…

    Kurmi, bankai nuostolių tikrai nepatirtų, nes uždirbtų iš ženkliai padidėjusios valiutų keitimų apimties.
    Be to, šiuo atveju nieko nedarymas panikai nuraminti tik didina paniką. O tai papildomi nuostoliai.

    • kurmis.org

     Žiūrėkit plačiau.

     Bankai yra tos pačios pasitikėjimo sistemos dalyviai. Trumpalaikis galimas pelnas šiame kontekste yra neesminis.

     • Gal as neteisus, bet…

      Kas tamstai sakė, kad panika tik trumpalaikė? Įsiūbavus panikai, keli žaidėjai iš vis gali iškristi iš bankinio verslo sektoriaus.

  • Musė

   Aš visiškai sutinku – tai tikrai parodo bankų apsileidimą, neprofesionalumą, nesugebėjimą planuoti, siaurą akiratį. Bet ar tai parodo galimą lito devalvaciją????

   Bankai žiūri savo siaurų interesų, savo pelno, savo vidinės tvarkos. „Išsikviesti darbuotojus už papildomą mokestį“ – jūs juokaujate turbūt? Čia jums ne individuali santechninių paslaugų įmonė. Ar bent įsivaizduojate, kaip bankuose yra viskas griežtai reglamentuota, kokios standartizuotos procedūros absoliučiai be jokios erdvės manevravimui, galų gale kokie saugumo reikalavimai?

   Ar žinote, kiek žmonių reikėtų pakelti, norint vien patekti į savaitgaliui uždarytą banką? Kiek parašų surinkti? Čia juk ne kioskas.

   Kaip tik vakar skaičiau naujausią „Valstybės“ numerį, puikus straipsnis apie bankus ir jų gelbėjimą. Buvau tikrai nustebinta, kai perskaičiau, kad D. Britanijos berods Iždo komiteto pirminikas pareiškė, kad iš tų bankų, kurie neduoda verslui kreditų, gali būti atimtos licenzijos arba jiems gresia nacionalizavimas ! Va čia tai drąsi mintis, reikalaujanti atskiros diskusijos.

   • Gal as neteisus, bet…

    Pagal Jus išeitų, kad geriau bankams laikytis instrukcijų, reglamentų, toliau miegoti ir laukti kuo viskas baigsis? Kad tik nebūtų taip, kad kai kurie bankai po gilaus miego ir visai nebeatsibus.

    Man tai kas. Tegu toliau miega. Tiesiogiai manęs tai neliečia.

 • Benedikta Vaivadaitė

  Kol mes visi drebame dėl savo lito, yra valstybių, kuriose net recesija nekvepia. Truputis pozityvo:

  http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1883301-2,00.html

 • Agnė

  Kodėl jaunuolį, kuris „esemes“ išsiuntė gąsdindamas žmones dėl bankų griūties, norėjo nubausti, o Seimo nariai nebaudžiami tauzija tokias nesąmones? A?

  Man pradeda atrodyti (nors logiškai gal jau seniai turėjo), jog kai kurie valdžios atstovai nori ir specialiai siekia, jog lietuviai pamištų ir įbauginti iš piršto laužtais pasisakymais patys neva save gelbėdami ir sugriautų mūsų Lietuvėlę.

 • Gal as neteisus, bet…

  Benedikta, nekalbėk už visus. Visi tikrai nedreba dėl lito. Lito nuvertėjimas gali būti nuostolingas, kas turi daug santaupų litais. O visiems kitiems ko drebėti?

  • Benedikta Vaivadaitė

   O atlyginimą gal Šveicarijos frankais ar Japonijos jenomis gaunate, kad toks ramus esate? Devalvavimo kai kurios interesų grupės, pavyzdžiui, eksportuotojai, gal ir norėtų, bet iš esmės nauda būtų trumpalaikė, o didžioji dalis lietuvių būtų nuskriausti.

   • Gal as neteisus, bet…

    Esu ramus, nes lietuviškų prekių kainos dėl devalvacijos nepasikeis. Jos sumažės lygiai tuo pačiu procentu.

    Be to, jau rašiau aukščiau, kad yra tik 2 galimi variantai: lito devalvacija arba atlyginimų devalvacija. Nesu tikras, kad daug kas sutiktų pensijas ir minimalų atlyginimą sumažinti 20-30%. Lito devalvacija grečiausiai būtų mažiau skausminga.

    • Benedikta Vaivadaitė

     Kiek aukščiau tuo pačiu kampu bandote diskutuoti su blogo šeimininku, todėl į polemiką nesileisiu, nematau reikalo antrinti.

     • Gal as neteisus, bet…

      O Jūs pabandykite, nes dienoraščio autorius labiau linkęs į užgauliojimus, negu geranoriškas diskusijas.

     • Gal as neteisus, bet…

      Beje, ką gi dabar daro Kubilius, jeigu ne vieną iš dviejų minėtų variantų – atsisako lito devalvacijos, bet mažina atlyginimus.

     • Valentinas

      Na kadangi Rača man viešai padėkojo, reiškia visai praradau nepriklausomo komentatoriaus reputaciją, tai pribaigsiu ją iki galo. Štai daugelis čia skundžiasi Račas toks, Račas anoks, užgaulioja, užbanino Fredį ir t.t.
      Visų pirma noriu atkeipti dėmesį į tai, kad komentatoriai ir blogo šeimininkas yra skirtingose pozicijose (čia tinka visiems blogeriams, kurių asmuo žinomas). Račas yra viešas žmogus, turintis kažkokią reputaciją. Reputacija yra iš esmės vienintelis tikras Račo kapitalas ir turtas. Jei Račas pagarsėtų kaip nekompetentingas, parsiduodantis, durnas ar kitoks žiniasklaidos atstovas jis iš esmės taptų niekam nereikalingas. Mes gi visi komentatoriai esame anoniminiai bailiai, pasislėpę po nickais. Taigi, turime viešą asmenį su savo reputacija, kuri jam brangi ir krūvą anoniminių bailių. Viešas asmuo kviečia visus padiskutuoti įvairiomis temomis. Ir štai koks nors anoniminis bailys rašo: Račai tu idiotas,(tu lochas, tau nubyra, tu blogas žurnalistas tu dar kas nors). Anoniminis bailys puola viešo asmens reputaciją. Kuo rizikuoja Račas? Kad jo reputacija bus sugandinta, o tai reiškia visas gyvenimas eis velniop. Kuo rizikuoja anoniminis bailys? Niekuo. Jam viskas dzin. Ką gali daryti Račas gindamas save? Aršiai atsikirtinėti ir „sudirbinėti“ tuos, kurie ant jo puola, arba kraštutiniu atveju užbaninti, kaip atsitiko su Fredžiu ir Virgiu. Viskas kyla iš to, kad sąlygos nelygios, mes galime pliurpti ką norime ir nuolatos statyti Račą į poziciją, kai jis turi įrodinėti, kad nėra kupranugaris. Viskas būtų kitaip jei puolėjas būtų viešas. Tarkime Aidas Puklevičius parašo Račui – tau nubyra nuo … Kuo rizikuoja Račas? Savo reputacija. Kuo rizikuoja Aidas? Savo reputacija, jei nesugebės įrodyti. Tokiu atveju apie kokį nors užbaninimą neitų net jokia kalba. Aš netgi manau, kad Račas sutiktų grąžinti Fredį ar net Virgį, jei jie atskleistų savo tapatybę, nes tada sąlygos būtų vienodos.
      Apskritai aš stebiuosiu jūsų laikysena. Štai apsilankėte pas kažką bloge anonimiškai ir įrašėte: Račai tu idiotas, tu lochas, tu nepripažįsti kitų nuomonės ir t.t. Kokio jūs tikitės atsakymo? Ypač kai tai daro anoniminis bailys? Negi taip sunku suprasti kelias bendravimo taisykles, kurios galioja ir šiaip gyvenime – Būk mandagus, gerbk šeimininką, kritikuok ne žmogų, o jo idėjas. Bet jei kritikuoji tai būk pasiruošęs ir su tuo, kad Račas kritikuos tavo idėjas ir pabandyk jas apginti, jei manaisi esąs toks protingas. Aišku aš sutinku, kad Račas greičiausiai yra ne dovanėlė ir tikrai nenorėčiau dirbti pas jį, bet kiek aš pastebėjau čia kietesnis atsakymas būna tiems, kurie kietai užvažiuoja.
      Pirk prekę lietuvišką. Aš štai nusipirkau dušo žele Margarita. Beje gerokai pigesnė nei visokios Nivea ar Fa.:)

     • Benedikta Vaivadaitė

      Pritariu Valentinui. Šioje erdvėje galioja tam tikros bendravimo taisyklės, apie kurias blogo šeimininkas ne kartą yra užsiminęs. Labai gerai, kad jos yra, antraip ši vieta niekuo nesiskirtų nuo portalų, kur atsakingo komentavimo įdiegti nepavyksta.

     • Regis

      Valentinui:

      + 1 balsas. Pilnai pritariu pačiam. Pridėčiau tik tiek, kad reikėtų atsargiau su teiginiais, kas tai bebūtų ar anonimas ar pats Račas.

     • anoniminis bailys

      Ei, prie ko cia as? :)

    • Valentinas

     Jūs neteisus dviem aspektais:
     1. Privatūs asmenys daugumą paskolų pasiėmę eurais. Devalvavus litą, jų įmokos padidės lygiai tiek kiek procentų bus devalvuotas. Tai nebūtų didelė bėda, jei įsiskolinimas būtų buvęs protingas. Tačiau labai didelė dalis įsiskolinę ant pačios mokumo ribos. Devalvacija tuos žmones nublokštų už mokumo ribų ir tada prasidėtų… Kas dėl to kaltas? Aišku, kad patys žmonės, tačiau ir bankai, kurie skolino tokiom sąlygom (nes bankas turi daugiau kompetencijos vertinti riziką nei paprastas žmogelis ar ne?) ir Lietuvos Bankas. Be to didelis atsilaisvinusių butų kiekis reikštų dar tolesnį NT rinkos ir stabyvos industrijos stagnaciją. Leiskite priminti, kad vienas iš nedaugelio dalykų, kuriuos mes gaminame yra statybinės medžiagos.
     2. Lietuviškos prekės greičiausiai pabrangs dėl devalvacijos. Taip yra todėl, kad įmonės pasiėmusios paskolas eurais (reiškia joms galioja visa tai kas parašyta 1. punkte). Antra, žaliavas perkame eurais iš užsienio. Štai aš propaguoju idėją „Pirk prekę lietuvišką“ ir nusipirkau šiandien parketo valiklį Ūla, kurį gamina UAB Koslita. Plaunu grindis (taip, mūsų šeimoje aš dirbu sunkius fizinius darbus:) ir galvoju, jei devalvuosis litas kaip pasikeis šio ploviklio kaina? Visų pirma cheminės medžiagos, kurios panaudotos yra pagamintos ne Lietuvoje. Pasaulyje yra keli stambūs pirminių cheminių medžiagų gamintojai pvz. BASF, Henkel. Taigi, svarbiausias ingredientas neatpigs. Plastikinis indas, gali būti gaminamas Lietuvoje, nors Lenkijoje visada būdavo pigiau pasigaminti dėl didesnių apimčių. Tačiau granulės, iš kurių gaminamas indas, tikrai pagamintos ne Lietuvoje. Reiškia brangzzz. Etiketė atspausdinta pas mus, bet spaustuvė Heidelberg spausdinimo mašinas pirko už Eurus skolon, reiškia tai irgi brangzz. Atlyginimas žmonėms liks toks pat arba net sumažės. Vanduo – lietuviškas, kuris neaišku ar brangzz. Kaip elgsis kuro kainos po devalvacijos man neaišku, nors naftą perkame už dolerius, perdirbame čia, o parduodame už litus. Taigi, galvojate, kad parketų valiklio Ūla kaina išliks tokia pati? Galvokite iš naujo. Vienintelis dalykas, kurs mes gaminame žaliavas patys yra maistas. Tačiau, įrengimai nupirkti už Eurus, ūkininkai kombainus ir traktorius nusipirkę už eurus taip pat (nors iš tikro nežinau, tik spėju). Galvojate, kad nebrangzzz ir tai jūsų neliečia? Galvokite iš naujo.

     • Ačiū, Valentinai…:)

     • Gal as neteisus, bet…

      Valentinai, į komentarą negalėsiu atsakyti, nes nuo šiol dienoraštį pamirštu visam laikui, kadangi, kaip supratau, aš čia nepageidaujamas. Be to, atsiskleidė dienoraščio šeimininko kai kurios ne pačios gražiausios būdo savybės (žiūrėti diskusiją viršuje)

     • Gal jūs neteisus…, bet nesiginčysiu. Sėkmės ir aplankykite Ligitos puslapį: ten, atskirame skyrelyje rasite bendraminčių:)

     • Regis

      Jau ne vienas autoritetingas ekonomistas išsakė savo nuomonę – lito devalvacija mums nieko gero neduos. Aš asmeniškai matau tik vieną šiai nesąmonei pateisinimą – vyriausybei prisiskolinus iki soties eurais ir planuojant skolintis dar daugiau eurais o mokant didžiąją dalį išmokų litais gali atsirast noras šiek tiek pakoreguoti lito / euro kursą vardan šventos karvės – valstybės finansų subalansavimo. Matau tik vieną rimtą priežastį valdantiesiems bent pagalvoti apie lito devalvavimą.

 • Valentinas

  Sutinku su Muse, kad eurų nebuvimas tam tikru laiku, tam tikroje vietoje reiškia tik tai, kad tuo momentu jie yra išparduoti. Tačiau Račas teisus ta prasme, kad padidėjusi paklausa eurams gali būti sukelta kalbomis apie devalvaciją.
  Ar Račas galėjo paskelbdamas savo bloge porą straipsnių apie Glavecką pats prisidėti prie ažiotažo kūrimas priklauso nuo to ką galvojame apie Račo įtaką. Jei Račo žodis toks pat svarbus ir galingas kaip Glavecko, Tai Račui nu nu nu. Jei ne tai ne nu nu nu. Abiem atvejais Glaveckui nu nu nu. Tiesa, dar ir Skirmantui nu nu nu, nes jis labai ieško Kubiliaus kalbose įrodymų apie tai, kad devalvacija neišvengiama. Jei galima Skirmantui, kodėl negalima Račui?
  Įdomesnis klausimas. Kodėl užsienietiškos prekės Lenkijoje yra pigesnės? Teoriškai, dėl atpigusio zloto turėjo atpigti tik Lenkijoje gaminamos prekės. Tačiau čia viršuje esantys komentarai liudija, kad pigiau yra ir automobiliai ir televizoriai. Kaip tai gali būti? Ar užsienio tiekėjai susitaikė su mažesniais pelnais ar lenkų prekybininkai su mažesnėmis maržomis? Bet kuriuo atveju nei tas, nei kitas kol kas nevyksta Lietuvoje.

 • nerijus

  pasikartos ta pati istorij, kaip ir ankstesnės krizės metu. Tuo metu Litas buvo „atrištas“ nuo dolerio ir susietas su EU. Taip ekonomika atsigavo ir „išbrido“ iš recesijos.
  Kad litas bus devalvuotas tikiu. Bet tik ne dabar. Gal vasarą ( apie tai kalbėjau su vienu iš NT bendrovių savininku )? Kai neliks iš ko mokėti pensijų, algų- valstybės tarnautojams, tai teks taip ir padaryti.

 • J. naivus

  Žmonės išsigando: litus keičia į eurus, dolerius, svarus (4)

  2009-03-08 16:54
  Andrius Sytas | Alfa.lt

  • Benedikta Vaivadaitė

   Na ir ko čia gasdintis? Šiuo metu vienas geriausių situacijos indikatorių yra Latvija (nes nors ir visiems blogai, iš Baltijos valstybių jiems blogiausia), o Centrinio banko vadovas I.Rimševičius penktadienį šimtąjį kartą patvirtino, kad latas devalvuotas nebus. Žinoma, rekomenduojama turėti santaupų visokiomis valiutomis, bet tikrai ne dėl to, kad litas tuoj bus devalvuotas.

 • tomukas

  Taip pat tinklininkas Artūras Račas pasakoja..

  :D
  http://www.alfa.lt/straipsnis/10262834/?Zmones.issigando..litus.keicia.i.eurus..dolerius..svarus=2009-03-08_16-54

 • J. naivus

  (Ne?)nustebčiau, jei pirmadienį VSD pasikviestų pokalbiui tinklyčios gaspadorių.

 • Na va, ir vėl tikriausiai būsiu kaltas:)

  Gal jau džiūvėsėlius laikas pradėti kaupti…:)

  • J. naivus

   Dar vienas aspektas – Glaveckas turėtų mesti Jums pirštinę. Kovos ginklo rūšį rinktumėtes Jus.

   Visa laimė (?), kad ne XIX amžius ir esame Lietuvoje. Vienu plepiu liktų mažiau.
   Omeny turiu seimūną.

 • Ar

  „… I skučno i grustno, i niekomu mordu nabitj…“

 • Pingback: Komentatoriai: kas už juos atsakingas? | Artūras Račas()

 • Spalis

  Tik ką sugrįžau iš Akropolio Vilniuje. Pasiskaitęs šiame bloge sėjamos panikos specialiai pabandžiau nusipirkti Eurų. Ir ką Jūs manote? Banke Snoras jų turėjo tiek, kiek reikia.
  Tiesa, prie bankų skyrių kažkaip neįprastaidaug žmonių. Net eilutės buvo susidarusios.
  Įdomu, kaip bus rytoj, kai atsidarys visi bankai? Tada viskąir pamatysime.

 • romas

  Galvojau gal žmonės nesureaguos itin audringai, bet pasirodo tikrai šluoja užsienio valiutą. Kam tie pinigai atliekami, jokio skirtumo kokia valiuta laikys, bet jei žmonės paskutinius savo bėga keisti, tai Glaveckas jiems lieka skolingas :) Beje, manau, kad parduotuvės šį savaitgalį padarė geresnę apyvartą. Bus daugiau PVM-o surinkta. Gal čia toks planas buvo? :)

 • LL

  O nepagalvojote, kad žmonės kovo 11-ajai ruošiasi???

  reikia gi pas lenkus nuvažiuoti, priminti, kad turime ne tik vasario 16-ąją:

  o dar rimčiau, tai apsimoka čia pirkti eurus ir ten keisti į zlotus, nes lenkai pertekę jau litų ir siūlo prastesnius kursus keityklose:)

 • dimes

  Man pikčiausia yra tai, kad va Kirkilas pagimdė LEO – ir nieko, Kubiliaus Vyriausybė per naktį sužlugdė didžiąją dalį verslo – ir nieko, Glaveckas sukėlė paniką bankuose – ir nieko.

  Kaip gyventi toliau? Dabar belieka laukti, kad kokia nors Juknevičienė pasakys, kad rusai puola ir visi puls emigruoti iš Lietuvos į vakarus…

 • Ką tik perskaičiau mano nuomone gero ir įsigilinusio į mūsų reikalus ekonomisto atvirą laišką Estijos piliečiams apie tai, kodėl reikėtų devalvuoti kroną: http://fistfulofeuros.net/afoe/economics-and-demography/why-you-need-devaluation-open-letter-to-the-people-of-estonia/#more-4992
  Apie Latvijos latą panašiai (ir žymiai trumpiau) yra rašęs ir P.Krugmanas – Nobelio ekonomikos premijos laureatas: http://krugman.blogs.nytimes.com/2008/12/23/latvia-is-the-new-argentina-slightly-wonkish/
  Yra ir kitų rimtų panašiai galvojančių ekonomistų. Be abeojonės, jų mintys taikitynos ir Lietuvai. Na, o G.Nausėda, manau, jau gailisi savo pasiūlytos „nepaprastų aplinkybių“ sąvokos interpretacijos, nes ji jau „materializuojasi“ ir jis tai pukiai žino.
  Nesu vienareikšmiškai už lito devalvavimą, tačiau ignoruoti tai, ką apie lito kursą galvoja užsienio specialistai, būtų keista. O gal lito devalvavimas nebūtų tokia jau „absurdiška“ idėja, jei beveik visos paskolos nebūtų išduotos (denominuotos) eurais?

  • Geofinansai, jūsų paskutinis klausimas labai teisingas:)

 • Raimondas

  Panika, panika, koks gražus žodis. visi žurnalistai jau pamiršo žodė krizė, nes atsirado naujas, devalvacija. Ir jei manot, jog Glaveckas sukėlė panika, :D nė velnio. Panika sukels lrytas.lt, alfa.lt, delfi.lt ir t.t Nes jie didžiausiomis raidėmis užrašys DEVALVACIJA. Nes tik žuranalistai perteikia visą informacija iš mūsų „geriausių“, „išmingtingiausių“, „protingiausių“ ir kitų -iausių politikų. O jie būtinai pabrėž tą žodį devalvacija, nors jie politikai pašnekės kitaip.

  Jei šiandien būtų įvedamas euras, jis tikrai nebūtų 3,45. Glavecko neginu, tačiau jis pasakė tiesą, jog mums neleistų turėti tokio kurso koks yra dabar.

  O apie devalvacija net negalvokit, devalvacija bus po prezidento rinkimu, nes devalvacija neišvengiama. Specialiai stengiausiai parašyti žodį devalvacija, nes juk tai populiariausias žodis po krizė, :) Ar net taip mielieji žurnalistai. :)

 • Kas gali paneigti ?

  Kas gali paneigti, kad tai nera pratesimas tu paciu NT „burbulo puteju“ kuriu tikslas lito nuvertejimas (kaip Lenkijos zlotas 1:0,73 ir toliau krenta) ir bandoma tokiu budu susvelninti paimtu paskolu litais grazinima. Priminsiu kas didziausi „burbulo putejai“ TV ekranuose buvo: Ober Haus (Vytas Zabilius), Eika (Robertas Dargis). Viena rimciausiu mano skaityta statybu bendrove „Vilmestos statyba“ jau nebesulauke tos dienos.
  Nereikia brangieji atmesti ir musu gerai zinomos „penktos kolonos“ nuopelnu Lietuvai, jei premjeru postai dalinami Pinskaus namuose, tai kodel neivedus sumaisties del lito devalavavimo, tuose paciuose Pinskaus namuose su Stoniu (Gazprom – Dujotekana) ir Januska priesaky ?

 • 2009 m. balandžio 1 d. Lito patikimumo įstatymui sukanka 15 metų jubiliejus…

  Man ta balandžio 1 d. data kelia visai nejuokingą susirūpinimą…

 • donatas

  o ,geras, cia pasirodo visa savaitgali vire intrigos ir panika del lito devalvavimo? :) o as ramiai sau pasiilsejau visa savaitgali ir tik siandien suzinojau, koks dakomklo kardas virs musu visu (ir manes:) kabojo per savaitgali :)))
  siaip maziau reiktu vaidinti finansu ir ekonomikos guru ir prognozuoti visokias lito ir pasaulio pabaigas (cia glaveckui taikau:). dirbi sau ramiai, ilsiesi sau ramiai, per krize daugiau laiko su zmona leidi :))) ir issilaikysim kaip nors per ta, anot tulo kirkilo, wallstreet’o sulu sukelta krize :)))
  devalvuos ar nedevalvuos – nesvarbu, abiem atvejais mums reikia dabar is naujo mokyntis gyventi pagal tai, kiek mes realiai uzdirbam, ne ne pagal lengvus pinigus ateities kartu saskaita…

 • Pingback: GLAVECKAS:PLEPYS, KVAILYS, KENKĖJAS AR BENDRININKAS?()