Klausimai tie patys, reakcija – skirtinga

Beveik prieš metus šiame tinklaraštyje buvau uždavęs du klausimus. Atsakymų buvo daug ir įvairių…

Šiandien labai panašų klausimą uždavė vieno labai gerai žinomo pasaulyje tinklaraščio autorius.

Man iki jo – kaip iki Mėnulio.

Bet skaitydamas atsakymus vis tiek šiek tiek stebėjausi…

Stebino skirtingos reakcijos.

(1 balsų, vidurkis: 1,00 iš 5)
Loading...
 • Atsakymų skirtumas tikrai ryškus. Kelios galimos priežastys, mano nuomone, galėtų būti:
  1) Lietuviai yra inertiški ir mokėti už tai,kas kažkada nors trumpam buvo (ar tebėra) nemokama, yra nepriimtina. Kaip sunku buvo daugumai priprasti mokėti už viešąjį transportą po SSRS laikų.
  2) Lietuvoje žmonės internete pripratę viską griebti už dyką (piratauti). UK studijuojantys draugai pasakojo, kad nemažai daliai vietinių studentų ėjimas į torentus yra kažkas, ko jie paprastai nedaro, net nelabai žino, kaip tai daryti. Ir, svarbiausia, suvokia tai kaip neteisingą (blogą) veiksmą.
  3) Lietuvoje žmonės turi mažiau laisvų pinigų. Užtenka prisimint statistikas, kiek vidutiniškai % biudžeto maistui skiria lietuvis, ir kiek – JAV ar Britanijos pilietis.
  4?) Dėl šio punkto esu mažai tikras, bet parašysiu su klaustuku, kaip spėjimą. Kiek pastebiu, Lietuvoje žiniasklaida pririša žmones per negatyvų santykį su pasauliu – per skandalus, per rietenas. Galbūt šiame tinklaraštyje galime užčiuopti šį tą panašaus (bent jau iš pasikoliojimų“ komentaruose galima daryt tokią prielaidą), nemažai žmonių tikėtinai ateina pasikrauti kokių nors ne pačių geriausių emocijų, o ne mąstyti apie konstruktyvius sprendimo būdus, galimas išeitis iš keblių valstybės situacijų. Jei už nemalonias emocijas žmonėms dar tektų mokėti, tokių skaitytojų padėtis būtų itin keista. Dėl to jie sako, jog nemokėtų.

  • Valentinas

   „…mąstyti apie konstruktyvius sprendimo būdus, galimas išeitis iš keblių valstybės situacijų…“ ir „…nemažai žmonių tikėtinai ateina pasikrauti kokių nors ne pačių geriausių emocijų…“
   Sunys loja – karavanas eina.
   Taip trumpai tau, Martynai, galeciau pakomentuoti, kas vyksta A.Raco ir panasiuose bloguose Lietuvoje apie „keblias valstybes situacijas ir konstruktyvius ( :))) ) sprendimo budus.
   Aisku, galima sakyti, kad papytka nie pytka, tai kodel gi nepasiburkavus, bet galu gale absurdiskiausia, kad per „laisves“ dvidesimtmety didziausia ( ir vienintele ( :))) ) pilieciui suteikta laisve yra ne kas kita, kaip atvirai pasiplepeti kokiame bloge, o kad ir Arturo Raco.
   Internetas – nuostabus isradimas.

  • Priežasčių, kodėl niekas nenori mokėti gali būti aibės, bet žinai, pamaniau, jei išsiųsiu 10 Lt/mėn. ir tokių bus 1k, tai sugeneruos 10k pajamų, kas atskaičius mokesčius ir už pervedimo paslaugas, liks 5k. Taigi, ar 10 litų gali sau leisti? O dar geriau, kad keletas blogų apsijungtų tai nebūtų gaila ir daugiau, pridėčiau commonsense.lt, nematomaranka.lt. Ir moki už content’ą arba įsijungi nemokamą delfi ir perskaitai pagrindinėje naujienoje ,kad 69 išsiskyrė, kiekvienam savo.

 • bang

  Kodėl stebina ? Taigi pats pasakėte, kad jums iki jo – kaip iki Mėnulio.

  • Auksinis kardas

   Na, tai tik viena atsakymo dalis. Be abejo, antroji – auditorijos skirtingumo – svarbi ne mažiau.

   Bet ir pirmąją dalį galima paryškinti neporeikiu turėti gerą žodžio „dundukas“ atitikmenį anglų kalba.

   Moralas: neišeina suvesti skirtingumo kažkam vienam.

   • bang

    Moralas iš esmės teisingas. Bet tas vienas gali būti lemiantis. Ta pati publika gali trokšti sumokėti už pokalbį prie pietų stalo http://www.alfa.lt/straipsnis/141208/ su vienu prelegentu ir visiškai nesidomėti kitais.

 • maldeikiene ausra

  mano galva cia nieko sudetingo ar keisto. tiesiog Lietuvoje vogti yra normalu o jau naudotis nemokamu darbu tiesiog garbinga. Pusantru metu verciau Blanchard makroekonomikos vadoveli nemokamai (virs 700psl). tik todel. kad buvo geda uz tauta. kuri be Soroso paramos ar ES pinigu nei darbo nepradeda, nei verslo kuria, o puse sakiniu pradeda zodziais ar ar bent aiskiai suvokta mintimi O kokia man nauda?

  • Tauta to nedaro, tauta ano nedaro, ar jums neatsibodo? Jūs vienintelė darot, visi kiti tinginiai, veltėdžiai arba viarslinykai, ar kaip ten juos vadinat. Romanovas vakar laidoj taikliai pastebėjo, jūs viena dirbat, visi kiti ne. Aplink vieni durniai. Man vogti nėra normalu ir mano daugeliui pažįstamų taip pat, todėl tie suabsoliutinimai erzina. Ir šiaip man tokia mintis, iš vakarykštės laidos, produseriai jums turėtų siūlyti vesti laidą kartu su Romanovu.

   • Sejanus

    Daugumai žmonių vogti nėra normalu, todėl jie savo vagystes įvardija kaip nors kitaip. Nežinau, ar Jūs vienas tokių, ar vienas iš ypač retų išimčių, kurie nieko nesisiunčia „piratiškai“ (filmai, muzika, knygos, programinė įranga ir t.t.). Jei iš tiesų nesisiunčiate – pagarba.

 • Stogas

  Nezinau, koks to apmokesdinimo tikslas?
  Pasipelnyti ar atsikratyti…
  Jei pasipelnyti, paprasciau priimti truputelis beprasmiskos reklamos parasteje. (Merginu :) )
  O atsikratyti, lengviau nekreipti demesio.

 • Genijus

  Aš gal surizikuosiu ir kažkiek nusikalbėsiu, bet mokėti pinigus esu įpratęs už prekę arba paslaugą. O šitie pirkiniai arba būna visiškai aiškūs ir konkretūs (mėgstamo alaus butelis), arba bent jau prognozuojami (pvz., pirkdamas laikraštį, nežinai, ką konkrečiai jis rašys, bet žinai, kad rasi naujienas bei interpretacijas apie politiką, ekonomiką, sportą ir pan.).
  Taip pat kartais kažką perki pabandymui (ir tada nusprendi, ar tai dar pirksi, ar jokiais būdais).
  Už ką mokėti tinklaraščio rašytojui? Ką jis parduoda / įsipareigoja „pirkėjui“? Artūras rašo, ką nori ir kada nori. Tai – visiškai natūralu ir logiška. Bet man tikrai ne viskas yra įdomu ir aktualu. Va, jeigu aš paprašyčiau „užsakomojo“ įrašo (pvz., man, kaip religingam krepšinio fanatikui, vis dar įdomu, ką Artūras mano apie įvykusį krepšinio EČ), tuomet galima būtų sumokėti. Netgi reiktų. Bet Artūras to kategoriškai nedarys, o ir tinklaraštis jau būtų ne tinklaraštis, o kažkoks laikraštis :)
  Žodžiu, lieku prie absoliučiai kategoriškos nuomonės, kad nemokėsiu nė cento. Ir tai neturi nieko bendra su tuo, kaip aš vertinu šitą tinklaraštį. Kitaip tariant, kad ir kaip aš jį vertinu, bet vertinu ne pinigais :)

 • Genijus

  Ir dar – aš, visiškai nenorėdamas gerb. Artūro įžeisti, esu keletą kartų užsiminęs, kad man, kaip darbdaviui (ne Artūro, o bet tačiau vis tiek :), truputį įtartinai atrodo BNS vadovo gausiai skiriamas (tiksliau, seniau skirtas) laikas šiam tinklaraščiui darbo metu. Tai – ne tik įrašai, prie kurių, akivaizdu, autorius kartais gerokai padirbėja informacijos rinkimo prasme, bet ir atsikirtinėjimai ištikimiesiems dundukams, ir t.t.
  Jeigu autorius už tai dar pradėtų ir imti pinigus, tai jau būtų visiškai nepadoru darbdavių atžvilgiu. Na, nebent tai būtų su jais suderinta (tiek darbo laiko skyrimas, tiek atlygio gavimas).
  Beje, iš anksto nepriimu argumentų, kad darbdaviai rezultatais patenkinti ir pan. Laikausi tvirtos pozicijos, kad jeigu darbuotojas realiai darbui skiria, pvz., 6 valandas, ir pasiekia neblogų rezultatų, tai dirbdamas visas 8, pasiektų dar geresnių.

  • dzyvai

   Genijau, tikrai yra darbų, kur žmogus kasdien intensyviai dirbdamas 8 valandas padarys mažiau nei dirbdamas 6. Kalbu iš asmeninės patirties. O jei tau taip rūpi darbdavio interesai, tai, neatmesk varianto, kad už darbą su tinklaraščiu BNS valdyba irgi gali net primokėti :)
   Bet tai yra Artūro ir jo darbavių reikalas, ir ne mums čia kištis.

   • Genijus

    Kiek suprantu, pasisakote už ~30 valandų darbo savaitę? :)
    Prašyčiau tokių darbų pavyzdžių. Labai laukiu, nes jie tik būtų taisyklę patvirtinanti išimtis. O jei jums atrodo, kad 8 darbo valandų diena yra pernelyg sekinanti ir neatitinkanti žmogaus fiziologijos bei psichologijos, tai emigruokite į Graikiją. Tik atsargiai, nebankrutuokite ten :)
    Variantą, kad valdyba primoka už asmeninio tinklaraščio rašymą darbo metu (+ didžiulį energijos ir emocijų švaistymą beviltiškoje kovoje su dundukų vėjo malūnais), atmetu. Kita vertus, jei valdyboje sėdi kokie visiški dzyvų dzyvai, tai ką gali žinoti…
    O kištis aš niekur nesikišu, tik komentuoju. Jei labai norėčiau įsikišti, parašyčiau tiems darbdaviams, bet kadangi AR – ne mano darbuotojas, tai ir visiškai ne mano problemos :)

    • dzyvai

     Genijau, klausei – koks darbas? Atsakymas – kūrybinis, galvojimo, manau ir daugiau surast būtų galima (ne griovių kasimas). Sprendžiant rimtas problemas su nuvargusiomis smegenimis priskaldai daugiau malkų ir sukuri papildomas problemas, kurias išspręsti reikės dar daugiau laiko. Tikrai būna situacijų, kai darbdaviui reikia ne sugaišto darbo laiko, o kokybiško rezultato. Aišku, tai negalioja, kai prištampuota kiekybė svarbiau už kokybę. Ir 30 valandų savaitės aš nesiūliau. Beje, jei darbo metu nueini kad ir į tualetą, gali keliauti ta pačia kryptimi kur man pasiūlei.

     Taip pat, mano variantą atmetei nepagrindęs. Pvz., vadovo asmeninio tinklararaščio rašymas gali būti naudingas įmonės žinomumo aspektu (subtilus PR). Įmonės kartais už darbuotojo įvaizdį moka įspūdingus pinigus :)

     • Genijus

      Į ilgesnes diskusijas tingiu veltis, bet vieną dalyką visgi akcentuosiu – aš pats esu darbdavys, todėl galiu sau leisti ir čia parašinėti, ir į tualetą nueiti :)
      Ir visiškai nesiginčiju nei su tamsta, nei pats su savimi, kad vietoj rašinėjimo čia galėčiau nuveikti labiau naudingų verslui darbų. Bet vėlgi – spręsti man. Ar aš noriu uždirbti per mėnesį, tarkime, 100 sąlyginių vienetų, ar 110 – sprendžiu aš. O va samdomą darbuotoją aš samdau 8 val. darbo dienai, todėl ir darbo reikalauju 8 val.
      Elementaru.
      P.S. į tualetą darbuotojams nueiti leidžiu, ir ne tik :) Normalaus ir intensyvaus 8 val. darbo nereikia painioti su konclagerio tipo išnaudojimu, čia labiau komunistėlių išmatų spalvos batais prerogatyva.

     • dzyvai

      Tik pastebėsiu, kad ne visi darbdaviai perka darbo valandas, nors formaliai dažniausiai moka už jas :) Džiugu, kad (tikiuosi) suvoki, jog moki ne už vergavimo aštuonias valandas.

      Genijau, sėkmės darant verslą.

    • Gintautas

     Genijau, bet kuris kūrybinis darbas negali būti dirbamas „nuo 8 iki 5“. Sekant Jūsų logika, jei žmogus per 8 valandas gali atlikti daugiau nei per 6, tai per 10 nuveiktų dar daugiau, o jau per 12… kur riba? Man tik keista, kad dar yra darbdavių, kurie darbą matuoja laiku, o ne rezultatais :) Pats esu matęs darbuotojų, kurie kortas ant ekrano dėlioja pusę dienos, nors Genijui atrodo, kad jie „aria“.

 • Kawianskas

  Matau skirtumą.
  NC kalba eina eina apie savanorišką lėšų skyrimą (fundraising).
  Gi čia, kiek atsimenu, buvo kalbama apie prenumeratą, t.y. išankstinį apmokėjimą.
  Priimti pinigus iš tų kurie patyrė gerų emocijų ar praplėtė savo akiratį yra gera ir teisinga, nes abi pusės bus patenkintos visada. Imti pinigus iš anksto ir nuvilti dalį prenumeratorių yra mažiau gera ir teisinga.

  • Būtent. Abiems atvejais buvo užduoti visiškai skirtingi klausimai.

   Fundraising’as neturi nieko bendro su mokamu turiniu ką norėjo padaryti p. Račas (turinys yra prieinamas visiems, tiek aukojantiems tiek ne).

   P.S. mokamas blogo turinys tai aplamai kažkoks nesusipratimas.. (nebent tai būtų sektos lyderio blogas). Nori pinigų – kurk teminį portąlą.

  • bang

   Va tep. Pasirodo, pats įrašas – nesusipratimas. Gerai dar, kad dykai perskaičiau.

 • gied

  Sutinku su Kawianskas. Be to, apsimokesdinimas Lietuvoje yra visiškai kitoks šitų dalykų: arba tai turi eiti per įmonę, arba IDV (kur reikia ir už sodrą mokėti). Be to, Lietuvoje mikro mokėjimai nėra labai lengvai / pigiai organizuojamas dalykas. T.y. arba reikės daug resursų organizuoti, arba liks pačiam maža suma.
  Už gerą turinį mokėti galima. Bet tik už gerą ir naudingą. Pvz už naujienas nemokėčiau :)

 • dpd

  man tai kitas klausimas nukrito – ar, įvedus mokestį už galimybę skaityti ir komentuoti šiame tinklaraštyje, A.R. mokėtu savo etatniams komentatoriams?

 • Šamanas

  Plagiatorius – pavogė genialią idėją.

 • mantas

  p.Racai, kartais paskaitau Jusu blog’a ir susimastau, tikrai turetumete imtis rasyti anglu k. ir tuo placiau paskleisti savo izvalga. Suprantama, kad nera lengva pasiekti ir sudominti placiau uz Lietuvos ribu, bet gal verta bandyti… nes regis scena laisva… kokybisko turinio anglu k. apie Lietuva nera, bet tikiu, jog ji idomi.. Tai gal kas pavadintu net ir ‘virtualia emigracija’, o gal kaip tik butu ’tiltas’…

 • Skirtingas klausimas, skirtingai užduotas, skirtingos asmenybės, skirtingo turinio kontekste, skirtinga auditorija.

  Nelabai analitiškas gerbiamas analitikas, jeigu dar stebisi kažkuom.

 • protezas

  Tai gal jau metas nuo plikos teorijos pereiti prie konkrečių veiksmų? Siūlyčiau šiame tinklapyje paskelbti gerbiamojo Artūro PayPal arba banko sąskaitos duomenis norintiems paremti/prisidėti/paskatinti šio tinklapio egzistavimą ir plėtrą, o po kokio mėnesio-trijų pamėginkime apibendrinti to veiksmo padarinius. Tskant, suteikime diskusijai empirinį pagrindą :)

 • Tadas

  Idomi ir aktuali tema. Man klausimai pasirode kiek skirtingi, nes Jus juk neklauset apie galimybe aukot pinigus Jusu blogui kaip tikrai naudingam projektui (o juk gali but, kad tai daryt noretu net jo reguliariai neskaitantys ir nekomentuojantys). Auku ideja yra idomi ir ta prasme, kad pasauly kokybiska ziniasklaida vis labiau zvalgos i galimybe islaikyt research ir investigative zurnalizma is auku is tu zmoniu, kurie mato ypatinga siu zurnalistikos sriciu svarba demokratijoje. Kiek tenka girdet, garsusis rusu advokatas-blogeris Navalnas per aukas susirenka finansus ne tik svetainei islaikyt, bet ir tyreju-teisininku komandai finansuot ar pan. Butu saunu, kad panasus projektai su laiku ir Lietuvoje pradetu rastis. Sekmes!

  • azartas

   Va būtent. Kokybiškai ir nepriklausomai internetinei žiniasklaidos priemonei, kuri darytų realią įtaką demokratijos procesams Lietuvoje, esu pasiruošęs mokėti abonentinį mėnesinį mokestį. Jis galėtų būti panašaus dydžio kaip mobilaus ar interneto ryšio paslaugų mokestis, gal net ir kažkiek didesnis.
   Nors… Šią misiją vykdyti turėtų ir dabar mokesčių mokėtojų išlaikomos žiniasklaidos priemonės, pvz. LRT, tačiau jie dažniausiai tėra tik faktų skleidėjai ir “duokimgarintojai”.
   Tad kažkaip nelabai tikisi… Kur tie nepriklausomos žiniasklaidos nepriklausomi tyrimai?

 • Yves Smith yra autorė (moteris).