Klaida LRT: Taryba dar kartą pasirinko
Informacija apie LRT Tarybos antradienio posėdyje vykusias diskusijas ir priimtą sprendimą žiniasklaidoje buvo pateikta objektyviai ir išsamiai.
Taryba nusprendė, kad G.Aleknonio komentaro cenzūravimas buvo klaida ir įpareigojo LRT administraciją parengti vidaus taisykles, reglamentuojančias žurnalistų ir redaktorių santykius.
Tiesa, nesutikčiau su LRT Tarybos pirmininko D.Radzevičiaus teiginiu, jog Taryba „nevertina niekieno drausminės ar tarnybinės atsakomybės. Tokių rekomendacijų Taryba neturi teisės priiminėti“.
Aš sakyčiau kitaip: Taryba ne tik kad turi teisę vertinti administracijos veiklą ir jos vykdomą politiką, tai iš esmės yra jos pareiga. Na, bent jau pagal įstatymą kaip aš jį suprantu („prižiūri, kaip įgyvendinami LRT uždaviniai ir laikomasi teisės aktuose transliuotojams keliamų reikalavimų“.)
Kita vertus, Taryba turi teisę pasirinkti, kaip ji vykdo šią savo pareigą ir antradienio posėdyje absoliučia balsų dauguma atmetusi siūlymą balsuoti dėl nepasitikėjimo LRT generaliniu direktoriumi A.Siaurusevičiumi, Taryba tokį pasirinkimą padarė.
Mano nuomone, šis sprendimas neteisingas ir net šiek tiek nelogiškas. Ir štai dėl kokių priežasčių. A.Siaurusevičius, aiškindamas, kodėl G.Aleknonio komentaras buvo iškupiūruotas, visą situaciją pristatė kaip normalią. Cituodamas G.Litvaitienės raštu pateiktą paaiškinimą (pati G.Litvaitienė šią savaitę išėjo planuotų atostogų), ir remdamasis Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso straipsniais, įstatymų nuostatomis ir net Konstitucinio Teismo nutarimu jis iš esmės įrodinėjo, kad G.Litvaitienės sprendimas buvo teisingas ir teisėtas. Kartu LRT vadovas stengėsi pabrėžti, kad administracija to sprendimo niekaip nevertina.
Aš asmeniškai klausydamas gana ilgai trukusio A.Siaurusevičiaus paaiškinimo neišgirdau net užuominos, kad G.Litvaitienės sprendimas galėjo būti klaidingas. Kita vertus, išgirdau bandymą pasityčioti iš G.Aleknonio, kurį, beje pacitavo ir žiniasklaida, jam metamus kaltinimus, kad jo teiginiai buvo argumentuoti ir aiškinimus, kad komentarų išankstinis redagavimas yra visiškai normali praktika.
Tokie A.Siaurusevičiaus argumentai man tik dar kartą patvirtino, kad jo incidentas su G.Aleknoniu nėra atsitiktinis – tai yra natūralus A.Siaurusevičiaus požiūrio į žiniasklaidą, žurnalistų teises, pagrindines vertybes, įskaitant ir žodžio laisvę, rezultatas. LRT generalinio direktoriaus argumentai tik dar kartą patvirtino, kad iškilęs į viešumą cenzūros atvejis iš tikrųjų nėra jokia klaida. Tai normali kasdienė politika.
Netiesiogiai šią mano išvadą patvirtino ir tai, kad LRT tarybos posėdyje nei A.Siaurusevičius, nei R.Paleckis nepatvirtino, kad LRT egzistuoja „home policy“, draudžianti diskutuoti apie kitas žiniasklaidos priemones, apie kurią viešai kalbėjo G.Litvaitienė. Priešingai – A.Siaurusevičius teigė, kad LRT nėra draudžiamų temų, tuo lyg duodamas suprasti, kad G.Litvaitienė viešai melavo.
Tokioje situacijoje pasitenkinti konstatuojant, kad buvo padaryta klaida, mano supratimu, nepakanka. Juo labiau, kai klaidą konstatuoja LRT Taryba, o tą klaidą padariusieji jos nepripažįsta. Natūraliai sekantis klausimas: tai gal tada Taryba ir yra atsakinga už tą klaidą? Natūralus atsakymas: taip – nuo pat tos dienos kai buvo specialiai sukurtos konkurso sąlygos ir nesureaguota į skydinės istoriją.
Jau eidamas nano iš Tarybos posėdžio pagalvojau, kad LRT taryba tikriausiai kažkuo panaši į valstybės valdomų įmonių stebėtojų tarybas ir valdybas. Jose, kaip ir LRT Taryboje, dažnai dirba žmonės, kurie iš esmės yra neatsakingi už jų valdomų įmonių rezultatus. Dirbs pelningai – gerai, bus nuostolių – nieko tokio. Kažkas padarė klaidą – na ir kas? Reitingai šiek tiek sumažėjo – juk mažėja visur, o vertinti laidas pagal reitingus negerai, nes taip daro tik komercinės televizijos. Nors kai pagalvoji, tai LRT irgi komercinė, skirtumas tik tas, kad ji dar gauna subsidiją iš biudžeto ir naudoja valstybės turtą pinigams uždirbti.
Bet gal viskas bus gerai. Antai LRT generalinis direktorius LRT Tarybą antradienį informavo, kad nuo gruodžio pirmos dienos LRT pradėjo veikti naujas departamentas – Administracijos ir veiklos valdymo (jei teisingai išgirdau), kuris atsirado sujungus keturis anksčiau buvusius departamentus į vieną. Naujajam departmentui vadovauja Asta Kružikienė, jei teisingai išgirdau, buvusi „Diena Media News“ pardavimų direktorė, atėjusi į šias pareigas be konkurso, nes buvo A.Siaurusevičiaus patarėja, o konkurso, pasak jo, nereikėjo.
Ši pertvarka, pasak A.Siaurusevičiaus įvykdyta siekiant optimizuoti veiklą, po jos sumažėjo darbuotojų ir veikla bus efektyvesnė.
Ateityje, pasak LRT vadovo, jei teisingai supratau, siekiant optimizacijos, ketinama sujungti Archyva ir Komunikacijos departamentą. Tikiuosi, šios pertvarkos atsispindės ir LRT biudžete ir ypač toje eilutėje, kurioje pastaraisiais metais nuolat įrašyti skaičiai su minuso ženklu.