K.Glaveckas: This guy has obviously lost his mind

Atsiprašau už pavadinimą ne valstybine kalba, bet tai citata iš laiško, kurį ką tik gavau iš savo kolegos Estijoje.

Prisipažinsiu – mano reakcija buvo kiek griežtesnė, tačiau jos čia neišsakysiu, nes visur esantys fredžiai, miniai ir trojai po to mane labai ilgai dėl to kaltins.

Jei dar nesupratote, tai kalbu apie Seimo Biudžeto ir Finansų komiteto primininką K.Glavecką ir jo pareiškimą apie tai, kad įvedant eurą, litas bus devalvuotas.

Na, mielas pirmininke, kiek gi galima?!!

Ar neužteko kalbų apie valstybės bankrotą ir devalvavimą, girdėtų iki šiol?

Ar bent pagalvojate, kokias pasekmes gali turėti tokios jūsų kalbos?

Galime pamodeliuoti: visi išgirdo ir nusprendę nelaukti, kol litai bus keičiami į eurus tuo mažesniu santykiu bėga į bankus ir keičia visas savo santaupas iš litų į eurus. Bankai keičia, o kadangi norinčių „sueurinti“ savo litus vis daugėja, perka eurus iš Lietuvos banko.

Lietuvos bankas eurus parduoda, nes litas juk susietas su euru ir litai turi būti laisvai keičiami fiksuotui santykiu.

Tačiau Lito patikimumo įstatymas numato, kad „Lietuvos banko išleisti į apyvartą litai yra visiškai padengti aukso atsargomis ir Lietuvos banko konvertuojamos užsienio valiutos rezervu“.

Ką daro Lietuvos bankas mažėjant konvertuojamoms užsienio valiutos atsargoms?

Mažina apyvartoje esančių litų kiekį?

Eina pas K.Glavecką ir perka iš jo auksą?

O gal ima ir pasiūlo Seimui ir Vyriausybei devalvuoti litą, nes jo turimos aukso ir konvertuojamos užsienio valiutos atsargos yra nepakankamos padengti apyvartoje esančius litus?

Tada paaiškėja, kad K.Glaveckas buvo teisus..

(8 balsų, vidurkis: 4,38 iš 5)
Loading...
 • Gintaras Slavinskas

  Kartais sunku tikėti šviesesniu rytojumi, kai žinai, kad panašaus mąstymo ir sukirpimo žmonės vadovauja valstybei ir jos finansams…

 • ausra maldeikiene

  GA, Deja, jokia naujiena. ai išgirstu, kad ponas Glaveckas ekonomistas, kaskart susigužiu. Ekonomistas tai ekonomistas (baigęs lyg tai pramonės planavimą, lyg tai…)bet tai klasikinis tuščio politikavimo egzempliorius. Kalbos apie tai, kad doleris yra doleris, arba kaip reikia mažinti ir mažinti mokesčius (po to staiga suvokia, kad nėra kaip finansuoti esminių stičių), etc. Glaveckas per tuos 20 metų prikalbėjo tiek banalybių, kad stingsta širdis. Bet ne dėl Glavecko, žinoma. Dėl žmonių, kurie ji vis dar pateikia kaip ekonomisto pavyzdį.

  • J. naivus

   p.Aušra,

   Kinų premjeras vakar pareiškė, kad nežiūrint pasaulinės krizės, Kinijos BVP šįmet augs 8 procentais.
   Atseit yra koks tai planas, kurio visi tikėjosi, dar ne visas paskelbtas ir kuris turi vos ne visą pasaulį ištraukt…

   Ar čia ne Miunhauzeno būdas- save už plaukų aukštyn?

  • Rimantas

   Man tai ir Maldeikienės alia ekonominius paistalus skaitant širdis stingsta, ką daryti?

   • Pasimokinti ekonomikos pradžiai pakaks

  • Izidorius (Ysidor GB)

   P.Ausra, norejau Jusu paklausti, ka manote apie KT isaiskinima, kad sukurtasis Leo LT nera monopolija?

 • max

  pamenu, kai šis ponas , kai po Telekomo akcijų pardavimo po, berods, 3,15 , neraudonuodamas aiškino per TV , kad parduota perpigiai, galima buvo gauti daugiau. O po kelių dienų tos akcijos smiko taip ženkliai, kad net buvo gaila žiūrėti. O kai USD pradėjo kristi, tai tas pats profesorius postringavo – doleris negali kristi, jis stabiliausias iš stabiliausių .Dabar jau žinome viską ir apie USD stabilumą , ir apie profesorių.

 • max

  Artūrai, čia ne į temą

  prieš kelias dienas pasaulinės naftos kainos krito apie 10% , Statoile kaip buvo 95as po 3,36 , taip ir liko , suprask – neišpardavė brangiau pirkto. Vakar tos kainos pakilo gal kokius 2 % , Statoile 95as šiandien jau po 3,40 . Teisingai darai, Artūrai, kad nebegeri ten tos jų buizos, esspreso kava vadinamos. Tokiem „verslininkam“ neturiu jokios užuojautos dėl keliamų mokesčių, tegul Kubilius tik dar labiau juos smagia.

 • Regis

  Šiaip nieko naujo, kad valdantieji ir dalis pašalinių žmonių (ne iš permainų koalicijos) pareiškimus mėto į kairę ir į dešinę. Jau senai aišku, kad tokie pareiškimai tvirtumo mūsų ekonomikai neprideda, taip senai aišku, kad už tokius pareiškimus niekas negresia. Kaip pradėjo panelė Grybauskaitė mus gąsdint, tai ką jau čia tas propesorius. Aš vis naiviai tikiuosi, kad mūsų dabartinis premjeras vieną kart neatlaikys ir gražiai paprašys visų laikyt liežuvius už dantų arba kitaip turės atsakyt pagal visą įstatymo griežtumą. Naiviai tikiuosi..

  • Valentinas

   Ta prasme, tikiesi, kad Kubilius lieps Glaveckui „perskaičiuoti savo gyvenimą“? :)

   • Regis

    Tikiuosi, kad Kubilius kaip dabartinis premjeras supranta, kaip tokie pasiplepėjimai mums visiems kenkia. Ir tikiuosi, kad tą suprasdamas bent jau savo koalicijos žmones gali apraminti.

 • J. naivus

  – O čia kas tokie žygiuoja? – klausia Niksonas Brežnevo, rodydamas demonstracijoje einančius pilkoje kolonoje skrybelėtus pilkais lietpalčiais vyrus.
  – Eto glavnaja naša podryvnaja sila.
  – Bet kas jie tokie? KGB?
  – Eto naši ekonomisty- išdidžiai atsako Leonidas Iljičius.

  ….
  Taigi, gal jie veikia lyg šiol.
  Ne tik mūsuose, bet ir kokiose JAV…

  Kaip kitaip paaiškinti tas vos ne masines piramides, burbulus, prirašinėjimus ir panašius dalykėlius.

  P.S. Už ką Kainas Abelį užmušė – žinau.

  • Žmogus iš kairės

   Naivuoli!!!
   Vau… geras!!!
   O as negražiai pasakysiu, pritaikydama vieno tokio pasisakymą apie tai, kas vyksta organizme (?), kai jam per 50… To žmogelio pastebėjimas visu 100 proc. tinka Biudžeto ir finansų komiteto vadovui neprof. Glaveckui, kuriam tas procesas senokai prasidėjo, ir jau regis nepasibaigs. Jis vargšelis jau seniai … žygiuoja elegantiškai pilkas.

 • nonsense

  Gal Glaveckas ir prarades prota, bet klausimas idomesnis yra bus ar ne devalvuotas litas?

  • Valentinas

   Seniai šiame bloge diskutavome apie tai. Kiek pamenu esame linkę manyti, kad devalvavimas duotų daugiau žalos nei naudos. Faktiškai jokios naudos net neduotų, nes mūsų pramonė perka žaliavas užsienyje ir jos atitinkamai pabrangtų. Gautųsi, kad atpigtų pridėtinė vertė, kurią mes kuriame, o toje pridėtinėje vertėje daugiausia vietos užima žmonių atlyginimai. Taigi, ar mažinsime atlyginimus ar devalvuosime litą, mūsų prekių konkurencingumas bus tas pats. Tačiau devalvacija susprogdintų viduriniąją klasę ir verslą, nes dauguma paskolų eurais. Toks supaprastintas populiarus paaiškinimas. Jei norite profesionalaus, kreipkitės į Aušrą :)

   • Simas

    Kadangi esu visai netoli verslo :) bet ne verslininkas, tai galiu pasakyti, kad dabar verslas yra tokioje situacijoje, kad nedaug truksta iki to, kad uzsidarytu 80%-90% viso smulkiojo ir vidutinio verslo… Eksportas ir importas praktiskai sustojo… Paprastas paaiskinimas: sumazejusios pajamos ir padidejusios islaidos = bankrotas… Nenuostabu, kad paskui juos eina ir visa valstybes ekonomika su biudzetu… Mane stebina kiti dalykai. Kodel Kubilius sumaste ivedineti eura, kai jo nesugebejome isivesti 2007? Negi dabar geresne situacija?? Be to, atsiprasau, kad pasikartosiu (gal kas paneigs, kad man ramiau butu???), kad ivedant eura Europos Centrinis Bankas tures perziureti lito ir euro santyki… Kas nors pakomentuokite si dalyka, nes as ne ekonomistas. Negi eisime link euro kaip Kosovas ir Juodkalnija???

    • Valentinas

     Sutinku, kad dabar sustojo praktiškai viskas ir įmonės gyvena iš finansinių riebalų, kuriuos sugebėjo, arba ne, užsiauginti anksčiau. Žiūrint griežtai iš liberalių pozicijų, tai, kad didelė dalis įmonių išmirs yra sveika, tokiu būdu sistema gydys pati save.

 • donatas

  siaip jau anokia cia ne naujiena, nes kazkur, berods, stojimo dokumentuose, numatyta, kad lietuvai isivedant eura ji turi teise devalvuoti lita iki 15%. taciau, kaip suprantu, iki euro ivedimo dar daug daug laiko… nebent musu valdzia pati sugalvotu lita dabar devalvuoti, bet tai nebutu niekaip susije su euro ivedimu. o siaip per ta laika iki euro ivedimo dar daug daug gali visko ivykti… pvz. AE netoli Vilniaus (50 km) sprogti :(

 • ausra maldeikiene

  Donatai, na kam taip žiauriai?…Apie AE
  Na o dėl devalvacijos tai jau tiek prirašyta ir apie pliusus ir apie minusus. Kaip visada — iš kurios pusės žiūrėsi. Tos ekonomistų rankos [on the one hand, on the another…], kurias taip trokštama nukapoti, vis dėlto gyvena ir veikia. Valentinas labai sakyčiau protingai (pagarba) kai kuriuos argumentus sudėliojo.
  Vis dėlto manau, kad nedevalvuos iki paskutinios ribos. Ji tikrai, mano moteriška, taigi, ribota, galva, dar nenubrėžta.

  • donatas

   man kazkodel atrodo, kad jei dabar kubilius davalvuotu lita, islektu i ora iskart… (cia tik metafora, ne grasinimas, aisku:). todel jie ir kalba nedrasiai tik apie atlyginimu devalvavima, kas, mano poziuriu, yra logiska, nes pastaruosius kelis metus mes, lietuviai, tikrai gaudavome daugiau pinigu nei esame to verti (kad ir kaip butu liudna tai pripazinti:). o glaveckas drasiau prabilo apie devalvavima tik susiedamas su euro ivedimu, kas, mano galva, dar bus labai negreit… nors kiausingalviams, kurie dabar puls keisti litus i eurus, taip nepaaiskinsi, todel galejo glaveckas ir patyleti. o ta riba, sutinku, dar bus kazkada ateity, gal kai labiau kubiliaus pozicijos valdzioje sustipres…

  • nonsense

   O mano vyriska, bet neipatingai apie devalvacija nusimanancia galva, ziurint i ordas tautieciu (tame tarpe ir save pati:) zygiuojanciu i Lenkijos parduotuves, taip pat matant kokie sunkumai del „stipraus“ lito prasideda parduodant prekes i Rusija, Baltarusija, Ukraina, o dabar ir Lenkija, tai ta riba arteja.
   Idomu koks pvz. Lietuvos banko rodiklis nurodo kad senka galimybes palaikyti „stipru“ lita? Ar tai kad Lietuvos banko išorės turtas per sausį sumažėjo 916,6 mln. litų ka nors sako ar ne?

 • Regis

  Nežinau gal pasikartosiu bent man tokios minties neteko skaityt: kai daug skoliniesi eurais o moki litais atsiranda viena maža pagunda. Aš apie tai, kad mūsų vyriausybė moka pensijas, išmokas, atlyginimus ir t.t. litais o skolinasi eurais. Štai jums dar viena priežastis nors kažkiek tą kursą pakoreguoti. Tai pilnai atitiktų pono Glavecko mąstyseną. Mūsų dabartinei vyriausybei kas svarbiausia – biudžeto deficitas. O kaip deficitą sumažint? Mažinant išlaidas.

  P.S. kas sutiks Kubilių pašnibždėkit jam į ausį, kad deficitas gali būt mažinamas ir didinant biudžeto pajamas arba bent jau stabdant jų mažėjimą. Nebūtinai ties išlaidomis užsifiksuoti.

 • jurkis

  „nes jo turimos aukso ir konvertuojamos užsienio valiutos atsargos yra nepakankamos padengti apyvartoje esančius litus?“. Ar tai reikštų, kad litų yra prispausdintai kaip ir dolerių – tiesiog prispausdinta popieriukų?

 • Skirmantas

  Kaskada apie lito devalvavima jau vyko diskusija. Po jos praejo siek tiek laiko. Indeliu banke is litu i eurus nekeiciau ir kol kas manau, jog po visu politiniu pareiskimu ir, svarbiausia, po visu ziauriu priemoniu, skirtu valstybes finansu stabilumui islaikyit, litas bus tas paskutinis bastionas, kuri bus stengiamasi apginti bet kokia kaina. Kaip jau rasiau anksciau, turiu siuo klausimu kita nuomone, bet dabar, realiai zengus labai didelius ir skausingus zingsniu lito stabilumo link, mano nuomone, ji devalvuoti nebebutu protinga. Taciau ekonomikos desniai veikia ir lito devalvavimas ateityje gali tapti fakto, o ne pasirinkimo klausimu. Pvz., jei Laisvos rinkos instituto prognozes pildytusi del biudzeto deficito (kasmet sunkejancio auganciu valstybes finansiniu isipareigojimu vydymo) ir seselines ekonomikos masto, o kaimynines salys ir toliau devalvuotu savo valiutas, stabilus litas gali tapti nebeprieinama prabanga net ir labai to norint. Tai juodziausias scenarijus, nes imantis tokiu priemoniu litui islaikyti, o paskui vis tiek ji devalvuoti negaunt tu privalumu, kuriuos galejom gauti (konkurencingesnis eksportas, pigesnes prekes salies viduje lyginant su kaimynais jei devalvuotume anksciau uz juos, dalies darbo vietu (tiek imonese, tiek valstybes tarnyboje kur tai reikalinga – pvz., policijos ir ugnegiasiu sistemoj) issaugojimas, valstybes ir savivaldybiu isikolinimu panaikinimas, lengvesnis valstybinis kreditavimas ir t.t….. aiksu neigiamu pasekmiu sakaita) butu tiesiog katastrofa.

  • paulius

   М.ХАЗИН: А вот что касается России, то проблема России понятна: в мире немеряное количество лишних денег, которые американцы напечатали и которые сейчас исчезают. Их бы надо куда-то вложить. Но в Россию никто не вложит, потому что в России невероятно низкая рентабельность экономики. Грубо говоря, вложение в сегодняшнюю российскую экономику не может принести прибыль в принципе. У нас была рентабельность экономики в целом за счет высоких цен на энергоносители. Они упали – упала рентабельность. Теоретически можно заниматься структурными реформами с целью увеличения рентабельности российской экономики. Но это долго и сложно. И нынешнее правительство такой вопрос даже не ставит – оно просто не понимает этого. Но есть очень простой способ повысить рентабельность экономики, макроэкономический – это девальвировать рубль. И когда я говорю о том, что надо девальвировать рубль, то я объясняю, почему. Я считаю, что девальвация рубля приведет к увеличению рентабельности российской экономики и осмысленности вложений в нее.

   http://www.echo.msk.ru/programs/creditworthiness/574568-echo/

 • giedrius

  max,

  bet naftos kaina niujorke ir benzino kaina statoile mzai ka bendro turi :)

 • duok

  Aišku, geriau devalvuoti apie tai iš anksto nepranešant – visiem daugmaž vienodai bus blogai :)

 • Musė

  Artūrai, aš irgi esu šokiruota tokio neatsakingo, buduliško K. Glavecko pasvarstymo. Tačiau jūs, pats to nenorėdamas, prisidedate prie šios temos eskalavimo. Dabar Alfoje jūsų straipsnis atsiduria prie pagrindinių dienos naujienų. Iš Alfos nukeliaus dar bele kur.

  Manyčiau, jei niekas neeskaluotų, nekomentuotų, nepaneiginėtų K. Glavecko leptelėjimo, greitai viskas būtų pamiršta. O dabar kils nežinia koks burbulas.

  • Valentinas

   Tai ir yra amžina žurnalisto dilema. Iš vienos pusės pareiga informuoti visuomenę, iš kitos pusės darai reklamą nereikalingiems dalykams.

  • J. naivus

   Beviltiška. Tuom ir skiriamės nuo estų.

  • Miela Muse, noriu atkreipti dėmesį į tai, kad mano komentaras atsirado jau po to, kai žinia pasklido po Lietuvą. Spaudos konferencija vyko, berods, 9,30 Seime, apie ją rašė ne viena žiniasklaidos priemonė, įskaitant Reuters. Taigi, aš neeskaluoju, o bandau atkreipti dėmesį, kad taip daryti nederėtų.

   Žinoma, geriausia būtų, kad iš viso niekas apie tai neparašytų, tačiau nežinau, ar tai įmanoma realiame gyvenime.

   Tad belieka bandyti neutralizuoti…

 • Valentinas

  Artūrai, ar pastebėjote, kad alfa šį jūsų straipsnį publikuoja su nuoroda į BNS?

  • Nea… nemačiau, tuoj patikrinsim…:)

  • Valentinai, pažiūrėjau. alfa pasielgė teisingai: jie atpasakojo mano komentarą (tai alfa), o po to įdėjo BNS pranešimą apie K.Glavecko pareiškimą ir kaip jį komentuoja kiti (tai BNS). Bet sutinku, dviprasmiškumo šiek tiek lieka. Tačiau šiuo atveju – tai ką pasakiau kaip bloggeris, pasakyčiau viešai ir kaip BNS vadovas – kaip nuomonę:)

 • inf

  O Glaveckas niekada ir nepasižymėjo sumanumu.

 • rokas

  Nu jo, o as buvau geros nuomones apie Glavecka. Kartais kai pasimaiso tai pasimaiso zmonems…

 • TOOPas

  Dauguma pas mus ekonomistų berazumiai;) O Kęstutis tikras to etalonas. Šiaip Šarkinas kažkada teigė, kad litas padengtas 107% procentu, tad teoriškai dar būtų galima lito kursą kokiu procentu ir pakelti.
  Bet yra ir daugiau tokių pavyzdžių. Pvz.:
  prieš mėnesį Aušra Maldeikienė per Lietuvos Radiją teigė, kad norint pasižiūrėti kaip kiekvieną paveikė mokesčių reforma tereikia pasižiūrėti padidėjo ar sumažėjo gaunamas atlyginimas „į rankas“. Tarytum iš to atlyginimo po to nereikia mokėti padidinto PVM, padidinto akcizo ir t.t.

 • kolega

  sutinku su A.Racu. Kalbeti apie tai, kol nei jautis girioje ganosi, nei tos girios nera, yra absurdas. O dar iskelti tokia versija esant biudzeto komiteto pirmininkui! Cia absoliuti politiko patologija.

  • Simas

   Jis mato realia Lietuvos biudzeto situacija ir del to jau galvoja apie savo kaili… Jis taip visada dare ir darys… Nieko nuostabaus, O kiek jo zodziuose teisybes pamatysime, manau po prezidento rinkimu, kuriuos teoriskai turetu laimeti „gelbetoja“ Grybauskaite. Kazkaip tas politinis kokteilis susiplaka i nekokio skonio gerala…

 • Juozas

  O kodėl Glavetskas turėtų meluoti ? Jeigu jau nusprendė devalvuoti, tai reikia ir informuoti visuomenę. Gerai, kad nepučia miglos, kaip ponas Šarkinas. O kada jis ruošiasi devalvuoti litą ?

 • Simas

  Modeliuokite kiek norite, bet internete galima rasti Lietuvos Centrinio Banko valdybos pirmininko pavaduotojo (dabar pavardes neatsimenu) pristatyma apie planuojama euro ivedima 2007 sausio 1 diena. Ten paaiskinamas euro ivedimo mechanizmas. Vienas is punktu yra toks: Europos Centrinis Bankas perziuri euro ir lito santyki. Tuo metu, be abejo, toks punktas negasdino. O dabar???

 • Benedikta Vaivadaitė

  Beveik neįtikėtina, kad K.Glaveckas neatsakingai svaidytųsi tokiais pareiškimais, greičiau – apgalvojęs ir tikslingai. Tik koks jo tikslas? Dar visai neseniai bet kokias spekuliacijas lito devalvavimo tema jis laikė kenksmingomis, o dabar, atrodo, ir pats stoja į kenkėjų gretas. Kitą nei antraštėje atsakymą, pateisinantį tokias kalbas, rasti sunku.

  • Simas

   Is principo stebetis tokiu Glavecko elgesiu gali tik apie nieko nezinantis zmogus. Arba tas, kuris susidaro ispudi apie ji is ziniasklaidos. Pasakysiu atvirai, zinau ji kaip nulupta. Is kur? Nesvarbu. Esme yra ta, kad jis imasi tokios taktikos pries kiekvienus rinkimus ir jo tikslas yra (greiciausiai) EP… Del to ir politikuoja… O kiek jo zodziuose teisybes tegul pasako tikri ekspertai, o ne suinteresuoti asmenys (ne Sarkinas, ne Nauseda, ne kisenine ziniasklaida…)… Kaip minejau, kad viena is euro ivedimo salygu yra tokia: Europos centrinis bankas perziuri euro ir lito santyki. Kas slepiasi po siais zodziaias galime tik spelioti. Bet as asmeniskai kazkodel matau tik toki populistini, dabarines vyriausybes, lito devalvavimo politini slepima…

   • dimes

    Siūlyčiau susirasti šios savaitės užsienio naujienas ir pasiskaityti, kas darėsi Armėnijoje po to, kai buvo devalvuota jos nacionalinė valiuta. Tikiuosi daugiau tokių pasvarstymų nekils, nebent Jūs norite, kad nemažai žmonių prarastų savo santaupas. Ačiū už dėmesį.

    • Simas

     negalvokite, kad Kubilius yra beprotis. Nesitikekite, kad devalvavimo atveju euras kainuos 8 litus. Iki to dar nepriejome. Manau blogiausiu atveju pokytis bus ne daugiau 15%… Yra daug ekonominiu priezasciu kodel negali buti daugiau.

 • A.G.

  Daug šneka.
  Žemaitis per vakarą prie bonkos jei netyli, o pasako atsidusdamas savo sunkioms mintims, pvz.JE, – kitą sykį į kompaniją nelabai gali tikėtis būti pakviestas.
  O čia pliurpia ir pliurpia.
  O visus beveik 20 metų yra atsakinguose postuose – kitas vien dėl to patylėtų.
  Berods dar liberalas – na tai ne tik kalbėti negerai, bet visumoje viešumoje kur tai rodytis.
  Nes tas reikalas darosi tolygus žodžiui komunistas, kokiais 1989-1992 m.
  Kai Valentinas sako, kad žodis demokratija (tiksliau reikalas panašus į demokratiją, kaip – tas daiktas iš plastmasės, kai panašus yra į šauninką) sietinas su žodžiu laisvė, tai gal žodis liberalas (tiksliau panašus į reikalą panašų į liberalą) yra sietinas su žodžiu nelaisvė.
  Taigi.
  O kas nori to devalvavimo – bet jei daug bus pliurpiama, tai jokia superekonomika nebūtų pajėgi tam priešintis. O čia gi šiandien gal nėra super.

 • Justinas M.

  Šiaip tai galiu aiškiai pasakyti, jog dabar kiekvienas rinkoje esantis litas yra padengtas eurais denominuotais VP. Tai reiškia, kad net jei visi žmonės sugalvotų visus litus pakeisti į eurus, tų eurų užtektų Lietuvos bankui. Šitoje vietoje faktą norėčiau ir užfiksuoti.

  Devalvacija galėtų būti dėl kitų priežasčių – lengviausias ir efektyviausias būdas sumažinti atlyginimus. Tai efektyviau nei mažinti atlyginimus, nes iškart paliečiami visi gyventojai. Atpinga vidaus vartojimas. Deja, tai yra tiek pat skausminga, kiek mažinti atlyginimus tų žmonių, kurie turi paskolas EUR atžvilgiu – juk sumažinus atlyginimą jiems įmonokos dydis nepasikeis, bet pasikeis įmokos reliatyvi dalis visų pajamų „torte“. Taigi, šia prasme ar devalvuoti valiutą, ar mažinti atlyginimus, kaip ir nėra skirtumo.

  • Valentinas

   Teisingai, bet devalvacija gręsia būti pakankamai didelė, o atlyginimų sumažinimas – dėl darbo santykius reglamentuojančių įstatymų priežasčių – bus gerokai mažesnis.

   • Justinas M.

    Valentinai,

    yra vienas drąsus būdas, kurį galėčiau išplėstai pasiūlyti valstybei padaryti, tik kad kas klausytų…

    Darbo santykius reglamentuojantys įstatymai, visiškai teisingai, neleidžia mažinti atlyginimo. Bet galima valstybei pakeisti mokesčių mokėjimo principus – taip, taip, vėl, bet šįkart dėl svarbaus reikalo.

    Šiuo metu jei darbuotojas pagal darbo sutartį uždirba X litų, tai darbdaviui ši darbo vieta kainuoja 1,31 * X – darbdavys išleidžia X darbdaviui ir dar 30,98% SoDrai. Darbuotojas susimoka pajamų, sodros mokestį, ir gauna grubiai apie 0,8*X. Taip pat grubiai (skaičių minėjimas čia neturi tikslo) galima sakyti, jog valstybei sumokama apie 0,51*X.

    Ką siūlyčiau daryti? Sumažinti SoDrą, kurią moka darbdaviai, ir tą mokesčių naštą užkrauti darbuotojui. Po pakeitimo būtų taip: darbdavys mokėtų, sakykime, 20% SoDros mokestį (galima ir kitokį skaičių parinkti), o darbuotojas trūkstamus 11% susimoka papildomai. Tuomet, išliekant darbo sutartyje nurodytam atlyginimui X, darbdavys išleistų nebe 1,31*X, o tik 1,2*X. Darbuotojas „į rankas“ gautų ne 0,8*X, o 0,69*X. Rezultate nedevalvuojant valiutos būtų pasiektas tas pats efektas – visiems ir vienu metu sumažintas realus atlygis už darbą ir taip padidintas eksportuojančių bendrovių konkurencingumas, kad bent vėl galėtų su Lenkija konkuruoti.

    Suprantu, kad tokia reforma būtų skausminga, bet pasakykit, ar tapti bedarbiu skauda mažiau, ar devalvacija skaudėtų mažiau? Galų gale, tokia priemonė galėtų būti įvedama palaipsniui, mažinant procentą kas ketvirtį ar kitu nustatytu periodu. Čia jau diskusijos reikalas.

    • Valentinas

     Idėja gera. Kadangi aš iš tikro esu Kubilius, pradedu ją realizuoti nuo rytoj:)
     Realybėje viskas būna daug paprasčiau. Sumažinti darbuotojų atlyginimus yra labai lengva. Pas mus dar nėra profsąjungų, kurios sugebėtų juos apginti. Kitas būdas yra pririšti atlyginimą prie darbo rezultatų (bonusų). Pasiūlo darbuotojui keisti apmokėjimo sistemą. Jei nesutinka – lauk. Išmesti darbuotoją yra labai lengva, nepaisant jokių įstatymų. Taigi įmonės sumažins atlyginimus tiek kiek reikia, aš tuo neabejoju.

    • Rimantas

     Tai ir mažink atlyginimus eksportuojančiuose bendrovėse, o jei negali, tai tegul bankrutuoja, kuo čia kiti dėti?
     Svarbiausia nereikia nevykusių sodros gelbėjimo planų vadinti ekonomikos skatinimu.

     • Justinas M.

      Dėti tuo, kad visi toje pačioje valtyje. Realybe tokia, jog mažinant atlyginimus tik eksportuojančiose įmonėse būtų iškreipta darbo rinkos konkurencija, nes tuomet darbo rinka būtų dar labiau orientuota į vidaus vartojimą, kuriam, kaip Jūs sakote, būtų didesni reliatyviai atlyginimai.

      Tegul bankrutuoja? Įmonių bankrotai veikia kiekvieną iš mūsų: surenkama mažiau mokesčių, iš kurių išlaikomos ligoninės, mokyklos, viešosios tvarkos palaikymo įstaigos, tiesiami keliai etc., žmonės tampa bedarbiais, galbūt vienas iš 1000 bedarbių imsis nusikaltamos veiklos. Tokiu būdu net ir prastų kompanijų bankrotas kelia didelę grėsmę valstybės piliečiams, kuomet daug įmonių bankrutuoja vienu metu.

      Juk ir anksčiau silpnos įmonės bankrutuodavo, tačiau niekam dėl to problemų nekilo, nes tai buvo sveika konkurencija – krenta silpniausi, kad atsirastų stipresni. Dabar gi kris ir stiprūs.

 • mantas

  kaip cia dabar gavosi: Racas gaves laiska is Estijos pacituoja ji cia, o alfa ideda is Raco? Is kur Estija pasieke tokios zinios ir kaip taip greit, kad uz Lietuva greiciau?

  • austras

   Visagaliai BNS redaktoriai.. :) Račas, matyt, turi kolegą Račą estą :)

  • Mantai, gal pasidomėkite, kada buvo K.Glavecko spaudos konferencija ir kada atsirado mano įrašas?…

 • austras

  Kaip sykį pastebėjo Karolis Klimka, Glaveckas – tai tipiško ekonomisto pavyzdys, kuriam ypač tinka garsioji taisyklė: jis rytoj argumentuotai paaiškins, kodėl šiandien neišsipildė prognozės, kurias jis išsakė vakar… :)

  • mantas

   nereikia ant Glavecko visu sunu sukarti. Pasakykit nors viena ekonomista, kuris samones sneketu. Teisingai, normalus ekonomistas gerai ismano praeiti, geras ekonomistas gal kazkiek suvokia kas vyksta esamuoju laiku, ir joks ekonomistas negali prognozuoti. Visi bando ateiti matyti pro praeities akinius, bet pasaulio saitai keiciasi ne desimtmeciais, o dienomis.
   Visi remiasi Racu, kuris remiasi estu. Bijau, kad nebutu sugedusio telefono. Gal tikrai Glaveckas pasake tik tai ka minejo Simas, kad isivedant eura bus perziurimas santykis ir greiciausiai litas devalvuotas. Ar nebus Racas pats pakures to, kuom kitus kaltina? Just wondering. Truksta Fredzio.

   • austras

    Rašai, kad „joks ekonomistas negali prognozuoti“. Turiu nuvilti – Glaveckas prognozuoja nuolat…

    • mantas

     Speliojimas yra vienas is prognozavimo budu…

     • austras

      Esmė, manyčiau ne spėliojimas, esmė tai, kad kai kurie žmonės, ir mano nuomone, Glaveckas yra tipinis pavyzdys, jei jų kalbos niekas nesustabdo, pradeda nusišnekėti. Nes jie tiesiog negali nustoti kalbėti, kadangi būtent kalbėdami jaučiasi gerai.. Eilinis Glaveckiško komplekso pasireiškimas, ir tiek…

 • uno-s

  „-Čia be PVM,- išsišiepęs iki ausų ir padėjęs nepilną sumą už autodetales, pasakė tuometinis Seimo narys ir dabartinis Seimo Biudžeto ir Finansų komiteto pirmininkas.“
  Tad nuomonė apie tokį pirminyką – vienareikšmiška.
  Tačiau šį kartą jis buvo teisus – ar ruošdamas tautą,
  ar netyčia išsprūdo … Šis „fruktas“ – nenuspėjamas.
  O dėl Lt ir Eur santykio čia yra tikslių pastebėjimų:
  http://zoozle.livejournal.com/69715.html

 • Jei ne dabartinis valiutos valdybos modelis, litas jau būtų devalvuotas, čia faktas. Ir devalvuoti politikams labai norisi, nes to norisi ir verslui, kiek suprantu. Matyt, kažkas spaudžia tai daryti. Ar Lietuvos Bankas ir Kubilius atsilaikys, neaišku, nes skylė biudžete auga, Zuokula sklaidosi su keistomis iniciatyvomis, kiti tik sėdi ausis suglaudę ir laukia, kuomi viskas pasibaigs. Spėju, kad niekuo: litas išliks nedevalvuotas, kapstytis reikės kitomis priemonėmis. Teks pradėti rimtai dirbti, ponai politikai.

  • Valentinas

   Devalvuoti norisi maisto gamintojams. Kitiems stipriai abejoju.

  • Simas

   yra tik vienas budas tyliai atsisakyti valiutos valdybos modelio – oficialus euro ivedimas…

 • Gal as neteisus, bet…

  Račas prisiėmė paskolų eurais, o dabar varo ant kiekvieno, kuris tik pabando paliesti „šventą karvę“.

  Pirmiausia, Glaveckas kalbėjo apie lito-euro kurso pasikeitimą tuo momemntu, kai bus pereinama prie euro, o ne apie lito devalvaciją artimiausiu metu.

  Antra, ne tik politikoje, bet ir versle turi galioti nepatogios tiesos, o ne patogaus melo principas. Žmonės turi teisę žinoti realią ekonominę situaciją, kad būtų pasirengę viskam. O gal Račas ir savo valdomos įmonės darbuotojus lygiai taip pat apgaudinėja sakydamas, kad viskas įmonėje labai gerai, nesijaudinkite, o po savaitės juos išspiria lauk.

  Trečia, tiek ir tevertas to lito stabilumas, kad viešas pasvarstymas koks valiutos valdymo kursas būtų geresnis sukelia paranojišką grėsmę.

  • Gal tamsta ir neteisus vis dėlto… Ir jei kitą kartą norėsite panašiu stiliumi komentuoti, geriau eikite į Vakaro žinių puslapį

   • Gal as neteisus, bet…

    Pala, pala, o kas rašė „Prisipažinsiu – mano reakcija buvo kiek griežtesnė“. Tai gal ir mums leisite griežčiau duoti atkirtį faktais nepagrįstai propagandai? Klaidinate žmones. Suprantate tai ar ne? Kas prisiims realią atsakomybę, jei litas vis dėlto bus devalvuotas? Gal Jūs?

    Aišku, geriausia pasirinkti nėrimo į krūmus taktiką ir nieko neatsakyti pagrįstais argumentais ir faktais.

    • Gal tamsta neteisus, o gal neatidžiai skaitote? O gal nesuprantate, ką skaitote? Kur įžvelgėte faktais nepagrįstą propagandą? O kur klaidinimai?

     Ar kur nors pasakiau, kad litas nebus devalvuotas? Ar kad jis bus devalvuotas?

     Aš tik atkreipiau dėmesį, kad Seimo komitetui vadovaujantis politikas neturėtų daryti pareiškimų, kurie gali turėti neigiamų pasekmių. Juo labiau – daryti tokių pareiškimų „iš lubų“.

     Taip, lito ir euro kursą nustatys ECB, taip jis gali keistis, tačiau, ar K.Glaveckas žino, kada tai bus ir ar tikrai žino, kad kursas tikrai keisis? Manau – ne. Todėl ir neturėtų vėjų kalbėti, teigdamas, kad lito vertė keitimo metu bus mažesnė.

     Supraskite gi pagaliau, kad viena, kai apie galimą keitimą kalba koks nors „gal aš neteisus“ ar Račas ir visai kas kita, kai apie tai viešai diskutuoja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

     • Simas

      Tiksliai pastebeta. Bet tuomet ar turi teise sneketi pvz Kubilius apie euro ivedima, kai jo nesugebejome isivesti net prie geresnes ekonomines situacijos?? Tyciojasi ar tikslingai meluoja?

     • Gal as neteisus, bet…

      Tikrai nesu Glavecko „pliurpalizmo“ gerbėjas, bet reiktų atskirti du dalykus: Glavecką ir lito-euro temą.

      Minėtas asmuo, iš tiesų, kai prabyla, tai viską suvelia taip, kad nesuprasi ką norėjo pasakyti ir kodėl apie tai jis dabar kalba.

      Iš kitos pusės, iš Jūsų dienoraščio susidariau įspūdį, kad Jūs kritikuojate ne tiek Glavecką, kiek tuos, kurie bando svarstyti egzistuojančias ekonomines dogmas. Man kilo įtarimas, kad ginate litą siekdami asmeninių tikslų. Jeigu neteisingai kažką supratau, tada atsiprašau.

    • Gal tamsta neteisus, bet įspūdį susidarėte klaidingą. neginu jokių dogmų, tisiog bandau pasakyti dar kartą – finansai ir bankininkystė yra labai jautrios sritys ir protingi politikai turėtų nespekuliuoti šiomis temomis.

     Jei įdomi mano asmeninė nuomonė, tai aš manau, kad lito devalvavimas atneštų daugiau žalos nei naudos ir sukeltų didžiulę socialinę įtampą.

     Ir dar – taip ginu litą, nes man jis patinka kaip nacionalinė valiuta. Ne kartą ir ne du esu viešai sakęs, jog esu prieš euro įvedimą ir net esu pasirengęs už tai sumokėti (kaip kad parduotuvėjke moku už batus, kelnes ar vyną, kuris man labiau patinka, nors visas šias prekes galiu įsigyti gerokai pigiau, pavyzdžiui Maximoje:)

     Tačiau lito gynimas ir paikų kalbų apie devalvaciją kritika yra tiek pat susiję kaip A.Šemeta ir D.Gerybauskaitė kaip finansų ministrai…

     • mdxacuk

      Ponas Račai, tamstos sentimentai lito atžvilgiu yra labai jaudinantys ir patriotiški. Bet su lito verte tai turi mažai ką bendro. Nes, deja, egzistuoja ir objektyvi realybė, ir tikroji (o siaubas!!!) valiutos vertė. Tarp kitko, jeigu, anot jūsų, lito devalvavimas atneštų daugiau žalos nei naudos ir sukeltų didžiulę socialinę įtampą, tai kodėl jo nerevalvavus? Turėtume ir daug naudos, ir atslūgtų socialinė įtampa. Galėtume supirkti visą Lenkiją ir milijonieriais pasijustume ne tik Baltarusijoj, bet gal ir Londone. Gi formaliai tas įmanoma, nes dabar užsienio valiutos atsargų yra 2 mlrd litų perteklius palyginus su būtina norma pagal Lito patikimumo įstatymą.

     • mdxacuk, tamsta labai sąmojingas. Man patiko. Bet ar aš sakiau, kad mano sentimentai litui turi ką nors bendro su lito verte? Gal galėtumėte priminti kur? O aš, jei tamstai taip sunkiai skaitosi tuo tarpu priminsiu, ką sakiau: „Tačiau lito gynimas ir paikų kalbų apie devalvaciją kritika yra tiek pat susiję kaip A.Šemeta ir D.Gerybauskaitė kaip finansų ministrai…“

      Kol ieškosite, gal galėtumete mane apšviesti kaip vykdoma revalvacija ir pateikti bent vieną pavyzdėlį, kur tai buvo padaryta (jei pats nerasite, gal K.Glaveckas galėtų padėti). Būčiau labai dėkingas.

      Taip at būčiau dėkingas už nuorodą dėl tų 2 mlrd. litų, nes Lietuvos bankas pateikia kiek kitokius skaičius. O gal tamsta turite kitų šaltinių – gal tai taip pat K.Glaveckas?

      Jei taip, tai dar paklauskite jo, kaip kito oficialiosios tarptautinės atsargos per pastaruosius du mėnesius. Gal žinos?

     • mdxacuk

      Aš atsakiau, tiktai atsakymas kažkaip atsidūrė aukščiau.

 • Evaldas

  Tiesiog klausimas: ar visas šis išlikimas gali būti įmanomas tik tų „samdinių“ sąskaita? na man šis klausimas kilo po pasiūlyto modelio su „0,69*X“. Neturiu nei teorinių nei jokių kitų žinių ar patirties visoje šitoje eko erdvėje.. esu tiesiog samdinys transporto įmonėje. Bet kai kažkas sugeba 1mlrd. dydžio dividentus išsimokėt… tai atsiprašau… jeigu šiuo metu mano uždavinys sau, kad pajamos bent uždengtų mano ir taip susimažintas išlaidas ir taip tikintis pragyvent, tai kodėl to negali buti ir imonėms.. o dabar atrodo kad jų susiplanuotas pelnas tai kaip kazkokia išlaidų dalis, kuris zut but turi buti „apmokėtas“ (sumažinant išlaidas, darbuotojų algas ir t.t.). Smulkios įmonės ir taip to sau negali leist, bet pas mus ne vien smulkios…

 • Musė

  Nėra čia ko net diskutuoti. Tarp ekonomistų laikoma blogu tonu bet minėti patį žodį „devalvacija“, visiškai nepriklausomai nuo to, koks kontekstas – geras ar blogas.

  Jei visi visuomenės nariai būtų vienodai kritiški, išsilavinę, apsiskaitę, išmanantys pagrindines ekonomikos mokslo tiesas – taip, diskutuoti būtų galima, svarstyti pliusus/minusus ir t.t. Tačiau deja taip nėra, eilinis žmogelis, vos išgirdęs per radiją žodį „devalvacija“, gali pulti tą pačią dieną į banką ir dar visus draugus ir kaimynus sukviesti.

  Lietuvos bankas su R.Šarkinu priešaky yra tvirtovė, žutbūtinai siekianti išsaugoti lito stabilumą. Apskritai Lietuvoje dabar vyrauja tokia ekonomistų ir bankininkų karta, kuriai valiutų valdybos modelis ir stabilus litas yra net nediskutuotinas klausimas. Apskritai prieš valiutų valdybos modelį kažkada vienintelis LLRI pasisakinėjo, dabar ir tas tyli.

  Aš net neįsivaizduoju, kokia katastrofa turėtų nutikti, kaip viskas turėtų sugriūti, kad LB sutiktų devalvuoti litą. Tai visai ekonomistų kartai reikštų beveik pasaulio pabaigą.

  Beje, Slovakijoje įvedant eurą, nebuvo jokio kurso perskaičiavimo ar koregavimo, buvo užfiksuotas natūraliai susiklostęs kursas.

 • Linas

  na,neturiu laiko perskaityti visų komentarų,nors labai norėčiau.Kai kur labai teisingos mintys.Tik noriu pastebėti:1.Valstybė niekada nesiima daryti nepopuliarių sprendimų tada,kai visi to tikisi.Todėl prieštaraučiau tiems,kas galvoja,kad lito devalvavimas yra kažkokioje tolimoje ateityje.Jeigu biudžeto deficitas didės tokiais kosminiais tempais,kaip dabar,mūsų kalbamas sprendimas taps neišvengiamas.2.Sakykim,kad visi,išgirdę p.Glavecką,bėgs į bankus keist litus į eurus.Bet kas toliau?Šiandien palūkanos už terminuotus indėlius yra pakankamai aukštos,tad laikyti iškeistus eurus po pagalve,viena,labai nesaugu,o antra,finansiškai labai nuostolinga.Jeigu išsikeistus eurus palikt banke,kur garantijos,kad devalvavus litą,tuo pat metu valstybė nepriims įstatymo,kad visi iki devalvacijos turėti bankų sąskaitose eurai nebus keičiami į litus santykiu 3,4528?3.Tai,kad stiprus litas smogia į paširdžius Lietuvos eksportuotojams net neverta kalbėti.Tai daugiau negu akivaizdu.Ir Lietuvos banko valiutos atsargos mažėja ir todėl,kad stoja eksportas.4.Nėra jokių garantijų,kad tebesitęsiant krizei,nors ir kiek tai atrodytų šiandien neįtikėtina,nebus devalvuotas pats euras.Kas tada?Suma sumarum,aišku viena,ekonomikoje kažkokių stebuklingų sprendimų,tuoj pat atnešančių didžiulį efektą,paparasčiausiai nėra.Kiekvienas veikia savo galva,išlieka stipriausi:tuo ši krizė be abejo,pozityvi.

 • Gal as neteisus, bet…

  Muse, nelaikyk eilinių žmonių mulkiais. Ekonomistų drumzlina tyla eiliniams žmonėms saugumo jausmo tikri neduos. Kalbėjimas ir realios padėties išaiškinimas yra bene vienintelis teisingas kelias – nepriklausomai ar bus devalvuotas litas, ar ne.

  Dabar bandomas sudaryti mitas, kad lito devalvavimas yra katastrofa. Tik kažin kodėl visos Lietuvos kaimynės (išskyrus Latviją) devalvavo valiutą? Ir kas šios valstybėms atsitiko? O gi visiskai nieko. Kaip gyveno, taip gyvena.

  Pagaliau kas trukdo valdžiai savo žodžius apie lito stabilumą realizuoti darbais? Išleistų, pavyzdžiui, įstatymą, kuriame valstybė įsipareigotų litus keisti į eurus 3,45 santykiu iki kokių 2013 metų nepriklausomai nuo susidarančių ekonominių sunkumų.

  • Musė

   Kokios tos visos Lietuvos kaimynės? Rusija tau pavyzdys, kaip reikia tvarkyti ekonomiką?

   Lenkija nedevalvavo zloto, pas juos visad buvo laisvai plaukiojantis kursas, tiesiog zloto kursas ilgą laiką krenta kitų valiutų atžvilgiu (bent man taip atrodo, gal klystu, tingiu googlinti).

   Tai visiškai skirtingi dalykai, nėra net ko lyginti.

   • mdxacuk

    Rusija rublio irgi nedevalvavo. Rublio stabilumo palaikymui ji turėjo sukaupusi ar ne 600 mlrd. USD. Ir jau beveik pusę jų išleido rublių supirkimui, bet USD atžvilgiu rublis vistiek nupigo gal 40 proc. Tai yra faktiškai tas pats veiksmas, kuriuo taip baisisi p. Račas ir kurį atlieka ar turėtų atlikti Lietuvos bankas. Skirtumas tik tas, kad rusai nėra įsipareigoję palaikyti konkretų savo valiutos kursą (nors gal ir norėdami nepajėgtų), o lietuviai privalo (nors irgi nebūtinai pajėgtų).

 • kolega

  Muse teisi, lenkai paskolas ne eurais pasieme, nes pas juos zlotas plaukiojo visada kaip jachta be buriu. Todel ir devalvavo 30 proc. ramiai. O gudai ir rusai…nelabai galime lygintis su ne ES zonomis. Kita vertus, niekas nepaneigs, kad litas siek tiek pervertintas, taciau tai nera priezastis kalbeti apie devalvacija nei glaveckui nei kitiems profanams.

 • Paskaitęs tokias įžvalgas prisiminiau vieną gera filmuką, puikiai iliustruojantį situaciją, kai visi veiksmai paremti emocijomis :)

 • Gal as neteisus, bet…

  Muse ir neprofane kolega, ar jums nei trupučio nėra keista, kad bankai pasiskolinę eurus už 1,5% palūkanas, iškeitę į litus skolina jau už 8-9%?

  Jeigu litas ir euras iš esmės yra ta pati valiuta, tai ir palūkanos turėtų būti tokios pačios (arba bent jau panašio lygio). Tai pagal kokius ekonomikos dėsnius yra toks palūkanų neatitikimas?

 • mdxacuk

  Tiesą pasakius, nelabai net suprantu, kodėl p. Račui kyla tokie klausimai kaip „…mažina apyvartoje esančių litų kiekį?“. Aišku, kad mažina, o kaip kitaip turėtų būti? Tokia ir yra valiutų valdybos modelio esmė. Būtent tam ir reikalingos tos valiutos atsargos. Ir čia nėra jokios tragedijos ir avralo, tai normalus veikimo mechanizmas ir tas vyksta kasdien. Kadangi kalbama apie litus, esančius apyvartoje, tai netgi jei keitimas į eurus virstų masišku, netrukus apyvartoje pritrūktų litų ir procesas pasuktų atgal.

  Bet problema yra kitur. Žmonės įsitikinę, kad litas yra 100 ar daugiau procentų padengtas užsienio valiuta ir auksu. Tą patį nuolat kartoja ir Šarkinas. Bet niekas nedrįsta pastebėt, kad padengti TIKTAI APYVARTOJE ESANTYS litai, o tų atsargų esama, kiek suprantu, maždaug 5 mlrd. USD. Litai jūsų banko sąskaitose ir kiti virtualūs litai niekuo nepadengti, išskyrus Šarkino garbės žodį. O vien santaupų bankuose žmonės turi ar ne 40 mlrd. Lt. Jeigu jūs visi užsimanytumėt tuos litus pasiversti EU ir susidėti į kojines, tai gautumėt špygą. Ir tų sąskaitinių litų likimas būtų panašus, kaip rublinių indėlių.

  Kad situacija būtent tokia, yra netgi ne valstybės kaltė, bet didžiaja dalimi bankų. Realiai valstybė gali atsakyti už tuos savo apyvartinius pinigus. Bet bankų veikimo mechanizmas yra toks, kad jie patys sugeba prigaminti burbulinių sąskaitinių pinigų, kurių sumos dešimtis kartų viršija apyvartinius. Valstybė turi mechanizmų kažkiek riboti tų burbulinių pinigų kiekį, bet tie mechanizmai gerai veikia stabilios pusiausvyros sąlygom. Griūties atveju pinigai lieka apgailėtinai mažumai, o dauguma gali nebent pasieškoti daugiau akmenų langams daužyti. Bet pinigų nuo to nepadaugės.

 • Linas

  Muse,visos aplinkinės šalys,kurių nesieja valiutų valdybos modelis,devalvavo savo valiutas.Ir tai daroma ne iš gero gyvenimo,o verčiant aplinkybėms.Galim pūstis kiek tinkami:viską darysim priešingai nei Rusija ar Baltarusija,bet gyvenimas privers.Dar kartą kartoju,devalvavimas nėra ir niekada nebuvo panacėja nuo visų ekonominių problemų,bet tai pilnai svarstytinas variantas.Garantuoju,kad po kokių 4-5 metų atsiras ekonomistų tarpe visažinių,kurie gudriai merkdami akis rypaus:o kad būtume 2009m.pradžioj devalvavę litą,kokie pas mus dabar būtų makroekonominiai…P.S.p.Glavecko visai nesmerkiu – bent jau nebijo pasakyti,ką galvoja.Štai JAV pilna straipsnių apie greitą amero atsiradimą ir ką?O pas mus – vienas Glaveckas kažką pasakė ir lito stabilumui galas.Iš viso siūlymai,kad ekonomistai sėdėtų sukandę dantis,kad tik nepakenktų,tiesiog liudija mūsų baimes prieš visą pasaulį.

 • R.Medinis

  Tikrai nesu ekonomistas, bet tema aktuali (kaip paskolą turinčiam eurais, o pajamas – litais). Faktas vienas aiškus, jei devalvacija bus, tai atsitiks vieną gražų rytą, niekam nieko iš anksto nesakius. Klausimas kitas – kada? Iki prezidento rinkimų manau galime būti ramūs, konservatoriai – ne savižudžiai (bent jau ne iki tokio lygio.) Naujas prezidentas (kas bebūtų) – manau irgi neišdrįs iš karto taip drastiškai elgtis, be to per rinkimų kompaniją tikriausiai bus prisižadėjęs visais šventais ginti litą kaip savo motiną. Taigi lieka š.m. ruduo / 2009 m. pabaiga. Ir jeigu iki to laiko nebus požymių, kad situacija stabilizavosi – visko gali būti…

 • mantas

  O kalbos apie devalvavima negali paskatinti vartojimo biski? Daug kas nores atsikratyti lituko, kol dar vertas kazko.

  • Berge

   Mantai, ne toks laikmetis, kad žmonės pradėtų pirkti ne pirmojo būtinumo prekes… Esu visiškai tikra, kad pradėjo rutuliotis A.Račo aprašytas variantas. Šiandien banke sutikau nemažai gana vargingai atrodančių asmenų, kurie pirko po 1000-2000 eurų… Eilėje šalia sėdėjusi pensinio amžiaus moterėlė aktyviai visų klausinėjo, ar tikrai tą banką ruošiasi uždaryti (sąmoningai nerašau banko pavadinimo, bet vienas pačių didžiausių)…\
   deja, veiksmas prasidėjo…

 • Aš čia visai nieko nesuprantu. Pagal Račą išeitų, kad Glaveckas turi nesakyti ką mano. jai jis taip mano, tai ir sako. Blogai būtų jai Glaveckas manytų vienaip, o sakytų kitaip. Bet, kadangi Račas yra Lietuvis, tai kaip ir visi lietuviai skaito, kad tiesos sakyti negalima.
  o gal priešingai, kalbėkim apie visus galimus variantus ir tuomet žmonės tikrai rimtai susimastys. pav
  http://forumas.fsm.lt/viewtopic.php?f=5&t=83&sid=b8a7c5f13d60fef94d67f9c34e49b47d
  ir pasiruoš viskam arba susitelks ir nedaleis, kad tas įvyktų.

  • Žmogus iš kairės

   Ko čia nesuprasti?
   Glavecko kalbos gali ne pataisyti, o tik pabloginti ekonominės tikrovės VAIZDĄ. Sukėlus paniką (o ir psichozę), scenarijus gali būti visai prastas.
   Pirmiausia sumažės realiosios pajamos – ko vertos bus šio mėnesio pajamos (jau nekalbu apie santaupas) rytoj? Net neverta būtų pradėti ką nors dirbti, jei žinosi, kad ryt tai neturės realios vertės…
   Tai galioja ir verslui, ir asmens pajamoms…

 • Gal as neteisus, bet…

  Žmogau iš kairės, gal gali pasakyt iš kur gausim pajamų, jei devalvavusios valiutą šalys nebeperka lietuviškų prekių?

  Aišku, galime išlaikyti litą tvirtą, bet tik didelės bedarbystės sąskaita. Ar tai tave tenkintų?

  • Žmogus iš kairės

   Kam gaminti prekes/teikti paslaugas, kurių neperka? Jei gaminsim neperkamas, pajamų negausime, ir verslas bus nuostolingas. Toks ir turi bankrutuoti.
   Gaminkime tas prekes, kurias perka – ieškokime ir raskime konkurencinių pranašumų. Tokia verslo logika.
   Jei verslas neras, kur generuoti pajamas, ką „gaminti“, aš keliausiu „parsiduoti“ į kitą verslą, į kitą šalį, mokysiuos dirbti, ko reikia – kas paklausu.
   Išsiaiškinkime, kodėl neperka llietuviškų prekių: juk ne tik dėl lito brangumo. Arba kažkas panašias moka pagaminti pigiau (Kinija), arba kokybiškiau (Šveicarija((priklauso nuo produkto), arba išranda naujovę (Suomija), o ir daugybė kitų faktorių veikia (verslo išradingumas, produkto ypatybės, valdžios protingumas …).
   Tad gal galima ir nedevalvuojant lito pasiekti ne pačių blogiausių rezultatų net ir krizės akivaizdoje?
   Kartais reikia išmintingai patylėti, kad „ne iš tos pėdelės pagėręs“ netaptum Glavecku…

 • Žmogui iš kairės, mes mąstome skirtinguose lygiuose. Pasiskaityk mano nuorodą.
  Mes visi kritikuojame valdžią ir kitus, kad jie kai ką slepia, o patys mokome tai daryti ir net nejaučiame. Račas ne išimtis. ir pastebi tik tai ką pats savyje turi. pats taip pat toks.
  Pereikim į kitą lygį.
  Glaveckas teisus ta prasme, kad pasakė ką galvoja. Klysta jis ar ne, čia jau kitas klausimas. mano nuorodoj prognozės dar baisesnės. Duok Dieve, kad jos neišsipildytų. O, kad litas turės būt devalvuotas tai čia ir taip aišku. Ir ką pasakė Glaveckas irgi greičiausiai bus tiesa. Bet čia dar ne tragedija.

  • Žmogus iš kairės

   Man labiau patiko kita nuoroda, kurią nurodė Bim_bam:
   John Bird and John Fortune discussing…
   <<>>

   Todėl geriau kartais patylėti, kad kažkas nešokų pro langą per anksti.
   Aš suprantu, kad lito devalvavimas kaip diskusijų tema nėra tabu.
   Bet jei šia tema kalba aukštas pareigas einantis politikas, kuris ir gali tai padaryti dėl jam mūsų suteiktų galių (žinoma, ne vienas, o kartu su kitais „bendraminčiai“ valdžioje), rai paprastam žmogui iš kairės reiškia, kad jis tai .

 • Žmogus iš kairės

  ketina padaryti…
  sorry, sutriko ryšys, nebaigiau sakinio.

  • varijotas

   O gal laikas issipusti burbulus is savo proto, ne tik is ekonomikos? Jei jau laikot kitus buduliais (gaila pripazinti, kad daznai taip ir yra ir ne tik pas mus) tai pasakysiu jums viena dalyka: jie nelabai supranta ka tas Glaveckas sneka. O ir nelabai klauso. Ir koks Paleckis su savo parankiniais galetu „nuzudyti lita“ :) paskleides ganda Gariunuose ir Kalvariju turguje. Tai turetu tokias pasekmes apie kurias joks LR, TV3, BNS o juo labiau Glaveckas ne nepagalvotu :)

 • Berge

  Mielieji,
  pridėkite ranką prie širdies ir atsakykite bent sau – ar tikite, kad litas išvengs devalvavimo? Aš – nebetikiu, kad ir kaip mane mėgintų įtikinėti p. Šarkinas.
  Dar blogiau, jaučiu, kad vieną rytą atsikelsime ir sužinosime, kad dėl kokių nors labai labai labai svarbių (ar svarių…) priežasčių LB „buvo priverstas“ sutikti su lito kurso atrišimu nuo euro (pavadins kaip nors gražiai, jokiais būdais ne tiesiai šviesiai devalvavimu).
  Jau šiandien banke laukiau nemažoje eilėje išsikeisti dalį litų į eurus, manau, kad sniego lavina su p. K.Glavecko nemenka pagalba kaip ir pajudėjo…

 • Dar kartą kartoju: jai taip, tai taip, jai ne tai ne…
  Tai buvo sakyta prieš 2000 metų.
  Jūsų mąstymas paremtas tuo, kad visi kvaili..

  • Žmogus iš kairės

   Tikrai nesiremiu prielaida, kad visi kvaili.
   Sakyciau, kad vadovaujuosi nuostata, kad taurė pusiau pilna ir dar laukia puse malonumo..
   O kažkam atrodo, kad ji pusiau tuščia, ir nieko gero jau nebebus.
   Grįžtant prie p.Račo bičiulio esto komentaro apie guy who obviously lost his mind, tai tereiškia, kad valdžioje esantis žmogus elgiasi pagal blogiausią pavyzdį – gąsdina, įspėja, rėkte rėkoa: „Žmonės, gelbėkitės, nes mes ruošiamės devalvuoti litą. Jūs neteksite savo santaupų, jūsų pajamos nuvertės, mes jus paleisime plėnimis…“.
   Tik va, nekvaili tie žmonės – Glavecko riksmas nebūtinai reiškia, kad taip ir bus. Ir dar padaro savas išvadas apie Glavecką kaip apir pranašą, ypač tie, kurie gerai prisimeėna ankstesnes jo pranašystes, kurios nesišsipildė…
   Na o aš laukiu kitų ženklų, svarstydamas, klausydamasis profų – kada ir kaip ir kas gal būt devalvuos litą.

 • J. naivus

  Iš interneto- rezultato pavyzdys:

  „Sklinda gandai, kad nuo pirmadienio vyks lito devalvacija? Kas nors apie tai girdejo?“

 • mantas

  Po sio posto autorius tretu geriau suprasti politikus, kai bet koks geras noras gali buti nesuprastas toli grazu ne kiekvieno ir kiekvienas su savo nuomone.

 • mdxacuk

  Labai prašom – plaukiojančio valiutos kurso atveju revalvacija vyksta kasdien savaime, bet gali būti veikiama ir valdžios. Prisiminkit kiek kainavo USD prieš metus ir dabar.

  Fiksuoto kurso valiutos revalvacija (valdžios sprendimu) pasitaiko rečiau, bet irgi ne stebuklas. Pavyzdys – Kinijos juanis 2005 m. Iki tol jis buvo susietas fiksuotu kursu su USD, paskui revalvuotas valdžios dekretu USD atžvilgiu ir iš naujo susietas su valiutų krepšeliu.

  Apie 2 mlrd. atsargų perteklių kalbėjo tas pats Glaveckas. Galit pasižiūrėt http://www.balsas.lt/naujiena/241764/k-glaveckas-situacija-turetu-stabilizuotis-vasara/rubrika:naujienos-verslas-ekonomika. Gal jis melavo – nežinau.

  • mdxacuk, jūsų teiginys, kad revalvacija vyksta kasdien teisingas, tačiau kaip jūs ir pats teisingao pastebite ji vyksta savaime. Jūsų pastabos dėl USD nesupratau, nes neteko girdėti, kad JAV būtų didinusi USD vertę.

   Dėl Kinijos – nelabai tinkamas pavyzdys, nes Kinija 2005 kaip jūs ir pats pastebite pakeitė modelį. Atsisakė pririšimo prie USD ir perėjo prie krepšelio. Laikantis jūsų logikos būtų galima sakyti, kad ir Lietuva 2002 metais nusprendusi susieti litą su euro nuo USD taip pat keitė vertę, nes po 2002 vasario 2 dienos USD kursas lito atžvilgiu nuolat kito.
   Gal žinote dar kokį vieną pavyzdį – normalesnėje valstybėje ir nekeičiant modelio?

   Dabar dėl atsargų – jei K.Glaveckas jums šaltinis, mūsų požiūriai į daugelį dalykų tikriausiai nesutaps ir diskutuoti argumentų kalba mums gali būti sunkoka…

   • mdxacuk

    Deja, ne tik pakeitė modelį, bet būtent revalvavo valiutą, t.y. pirma pakeitė dekretu yuanio/USD santykį, kuris buvo iki tol fiksuotas, tiktai tada perėjo prie krepšelio. Lietuvoj kursas EU atžvilgiu buvo paliktas toks, koks tuo momentu susiklostė natūraliai. O galėjo irgi pakeisti, tarkim, iki 3,5, kad būtų patogiau skaičiuoti.

    O dėl Glavecko tai man jis nėra kuo nors geresnis ar prastesnis, pavyzdžiui, už Šarkiną. Aš nesu profesionalas šitoj srity, užtat domiuosi visom, ne tik teisingom, nuomonėm.

 • Vaidotas

  Devalvacijos pagrindine gresme yra tai, kad investuotojai praranda pasitikejima ta valiuta. Taigi pati devalvacija, kaip tokia nuskriaudzia investuotojus, taciau ekonomikai negrasina, sekancios devalvacijos gresme yra tai kas privercia FDI srautus apsisukti ir investuotojus istraukti kapitala is tos salies. Jeigu devalvuojama ivedant eur’a, sekancios devalvacijos gresmes nelieka, nes euras yra euras – lietuvisko euro verte bus tokia pati kaip ir vokisko ar prancuzisko. Todel sitoks sprendimas yra tikrai vienas geriausiu dabartinej situacijoj, nes sutvirtintu investuotoju pasitikejima Lietuva.

  Konkurencingumo didinimas Lietuvoje yra butinas, kad uztikrinti sveika ekonomini augima. Nemazai dalyku Lietuvoje tapo brangesni negu ES, nes atlyginimai, kainos augo greiciau nei produktyvumas (ar yra normalu, kad statybininkai is EU grizdavo i Lietuva nes cia mokedavo daugiau). Tuo tarpu atlyginimu mazinimas yra labai letas ir ilgas procesas (kaip sake Svedijos prekybos rumu atstovas Latvijos Centrinio banko pirmininkui, kad Svedai jau daugeli kartu yra bande sumazinti algas, bet dar niekad nera pavyke – kodel Baltijos salims turetu pavykti?)

  Galu gale devalvacija nereiskia, kad litas bus nieko nevertas po D dienos. Reiktu taip pat pagalvoti kokio lygio devalvacijos reiketu – ar tai butu 5%, 10%, 25%. Isivedant eura butu netgi labai sveika nudevalvuoti lita, tam, kad galetume daugiau eksportuoti i EU, o jeigu busim nudevalvave per daug, infliacija turetu greitai atstatyti skirtuma. Ir kiek sutiktumem nudevalvuoti lita jeigu pasiulytu eura isivesti uz menesio?

 • Edgaras

  Šiandien iš pažįstamų sužinojau neįtikėtina naujieną – šį savaitgalį bus devalvuotas litas, žmonės, skubėkite keistis litus. Ir iš tikrųjų daug kas keitėsi litus į eurus. Štai ir grįžtamasis ryšys K.Glavecko kalbų.

 • Pingback: “Rytoj bus devalvuotas litas” - ačiū K.Glaveckui | Artūras Račas()

 • Pingback: Citata #170 This guy has obviously found his mind:) | Artūras Račas()