Kam ir kodėl užkliuvo valiutų valdyba?

Jau seniai viešai kalbu, kad VU Komunikacijos fakultetą reikėtų uždaryti, nes ketverius metus mokyti žurnalistikos yra visiškai nepateisinama. Pirmiausia, reikia išmokti ko nors, o tik po to – mokytis, kaip apie tai parašyti arba parodyti. Didižiausia problema, kad pastaruoju metu daugiausiai žurnalistų moka tik pastarąjį dalyką.

Nuo šiol visada sakysiu, kad reikia uždaryti ir VU Ekonominės politikos katedrą.

Jei klaustumėte, kodėl, atsakyčiau – paskaitykite pirmadienio „Lietuvos rytą“, kuriame spausdinamas interviu su šios katedros docente Birute Visokavičiene.

Aš – ne ekonomistas ir galiu, žinoma, pasakyti kiek ne į temą, tačiau net man, kaip žmogui, turinčiam humanitarinį išsilavinimą (tačiau šiek tiek besidominčiam ekonomika) net juokas nebeiima, skaitant  docentės samprotavimus apie tai, kad:

Vyriausybė iš tikrųjų neturi daug galios pažaboti infliaciją, kai atlyginimai valstybės tarnyboje ir taip nedideli. Jei juos dar apgraužia infliacija, dėl profsąjungų spaudimo ir norint išlaikyti gerus specialistus biudžetininkų algas tenka didinti, o ne mažinti.

Ir jau beveik verkti norisi girdint docentės pareiškimą, kad:

vadovaudamasis valiutų valdybos modeliu, Lietuvos bankas privalo išleisti tiek litų, kiek ateina užsienio valiutos į šalį, taigi atverti vartus infliacijai be jokių kalbų.

Jei kam įdomu, tai Lito patikimumo įstatymas, sako kiek kitaip.

Viską, žinoma, būtų galima nuleisti juokais, nes kartais žmonės ir ne tokių dalykų prišneka, tačiau kadangi B.Visokavičienės interviu pasirodė ne „Vakaro žiniose“, ne „Žmonėse“ ir net ne „Stiliuje“, viskas nėra taip juokinga kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

Visas įdomumas tas, kad kaltindama Lietuvos banką dėl neveiklumo ir gindama G.Kirkilo vyriausybę, kuri neva nieko negali padaryti stabdydama infliaciją, B.Visokavičienė rėžia iš peties:

Iš tikrųjų Lietuvos bankas tarsi išnyko iš šalies gyvenimo, kai 1994 metais buvo įvesta valiutų valdyba.

Iš pradžių litas buvo susietas su doleriu, o po to – su euru.
Taip šalis ilgam prarado vieną svarbiausių infliacijos tramdymo mechanizmų – savarankišką monetarinę politiką, kurią supančiojo prieš 14 metų įvestas valiutų valdybos modelis.
Manau, laikas jo atsisakyti ir kartu atrišti rankas Lietuvos bankui.
Čia jau pasidaro įdomu. Nes supranti, kad tokie pareiškimai nei iš šio, nei iš to neatsiranda.
O ypač įdomu, kad docentės pareiškimai beveik tiesiogiai siejasi su tuo, ką kalba G.Kirkilas.
Birželio 27 dieną interviu „Lietuvos rytui“:
Klausimas: Kainų stabilumas svarbiausias Lietuvos banko tikslas. O dviženklė inflaicija rodo, kad tikslas nepasiektas. Jei Lietuvos  bankas neturi svertų, gal reikia pakeisti tokią užduotį nustatantį įstatymą? Jeigu jis nepakeistas, kodėl tylima apie Lietuvos banko atsakomybę?
G.Kirkilas: Mes visą laiką apie tai sakome, bet niekas nenori to girdėti – daug lengviau visą ugnį nukreipti į Vyriausybę.
Lietuvos bankas nepriklausomas, jam nurodinėti negalima. LB ėmėsi tam tikrų priemonių, tik galbūt per mažai ir per vėlai.
Mano nuomone, tokių sutapimų šiaip sau nebūna.
Belieka laukti, kas bus toliau.
O pabaigai – juokingas klausimas ir visai nejuokingas atsakymas.
– Ir vis dėlto, nepaisant didelės infliacijos, jau dveji metai litas nepinga: kaip buvo 3,45 už eurą, taip ir yra. Gerai tai ar blogai?
– Jei pasakysiu, kad blogai, galiu daug ką papiktinti. Mano manymu, realiai litas – nuvertėjęs, tik valdžia kol kas nepasirengusi pažvelgti tikrovei į akis.
Europos centrinis bankas pasakys tikrąją tiesą, kai norėsime įsivesti eurą.
Manau, jog tada Lietuva patirs moralinį ir ekonominį šoką. O tada visos šalies valdžios bus atsakingos už neišvengiamą ekonomikos ir žmonių sutrikimą.
Todėl pirmiausia turėtų pabusti Seimas, kurio valia pažadinti Lietuvos banką, užmigdytą valiutų valdybos lopšinės.
Gerai, dar kad docentė prisiminė, kad Lietuvos bankas pats negali panaikinti valiutų valdybos modelio…
Ne pro šalį būtų prisiminti ir kokia Lietuvoje buvo infliacija, kai valiutų valdyba dar neveikė, o Lietuvos bankui vadovavo R.Visokavičius
(11 balsų, vidurkis: 4,45 iš 5)
Loading...
 • Kolega, siūlau prisiminti, jog VU KF ne tik žurnalistikos moko.

 • :) Gal nereiktų uždaryti VU KF, bet manau reiktų padaryti, kad VU KF priimtu tik bakalaurą turinčius studentus. Tą patį reiktų padaryti su vadybos studijomis VU, ISM ir kitur, nes kam reikalingi vadybininkai, kurie dažniausiai neišmano konkrečiu sričių ir net neturi gyvenimiškos vadybos patirties :)

 • Anonimas

  Prisidedu prie esteto – nepamirškite, jog KF ruošia daug specialistų, pradedant archyvistais ir baigiant leidėjais. Žurnalistai netgi gana atsiskyrę nuo fakulteto, atskiros patalpos, dėstytojai ir politika. Tad netikslinga kažką keisti. Juk bibliotekininkų valstybei reikia ir tik su bakalauro laipsniu. Kažkoks siaurokas požiūris tiek tamstos, tiek Gavelio.

 • Na gerai, nereikia uždaryti KF:) Reikalingas jis Lietuvai, reikalingas ir požiūris mano siauras…esu kaltas…:)

  Tada siūlau tik panaikinti žurnalistikos specialybę..

 • :)Nu va, o aš jau galvojau, kad galėsim protesto akcijas organizuoti ir parašus rinkti, kad būtų į KF ir į vadybą tik po bakalauro priimama :)

 • Anonimas

  taiklus staripsnis. labai patiko.

 • Anonimas

  Prieš įvedant valiutų valdybą lito kursas kitų valiutų (dolerio, svaro, markės) atžvilgiu svyravo normios valiutos svyravymo ribose (0,2-0,3 %). Litas nuo pat jo įvedimo laiko iki valiutų valdybos įvedimo nepatyrė jokio kurso svyravymo ar kritimo.
  Tai Visokavičius ambalistams nepritariant, priešingai Baldišiui ir jo „specams“, kurie 2 metus visais įmanomais būdais „marino“ Litą, kietai ir netrypdamas įvedė Litą, sustabdė infliaciją.
  O valiutų valdybą 1994 m.be jokio būtinumo įvedė ambalistiniai „specai“, ne Visakavičius (jis buvo iš LB jau pašalintas).
  Šiandien valiutų valdybos atsisakyti pavojinga – LB ir visa finansų sistema per 14 metų tapo distrofiška, neveiksni, ne jai dabar suvaldyti Litą.

  Jūsų (citata): „Ne pro šalį būtų prisiminti ir kokia Lietuvoje buvo infliacija, kai valiutų valdyba dar neveikė, o Lietuvos bankui vadovavo R.Visokavičius“, – ne tik klaidinga, bet ir račiškai tendencinga. Infliaciją ir hiperinfliacija vyko rublio zonoje, nereiktų to nežinoti(ypač Jums).
  – atsiprašau už nereikalingą ir beviltišką mėginimą „pamokyti“.
  S2

 • To Senis2: Žinau, kad R.Visokavičius mėdgavo vadinti save Lito tėvu, tačiau man kažkodėl tai nesinori jo taip vadinti. Ir litą iš tiesų įvedė ne jis…jam tiesiog pasitaikė proga tuo metu būti banko vadovu. Gerai, kad ilgiau ten ir neužsibuvo.

  Dėl klaidingumo ir tendencingumo: aš juk nesakiau, kad didelė infliacija buvo, pasak jūsų, lito zonoje, ten sakoma – „iki valiutų valdybos“.

  Bet ačiū už pamokymus:)

 • Anonimas

  Tikrai įdomiai Visokavičienė supranta priešinfliacines priemones: arba aktyvi monetarinė politika arba sumažėję atlyginimai valstybės tarnyboj. O kaip mokesčiai?

  2008 metų vasara buvo pats laikas galvoti apie mokesčių surinkimo gerinimą, mokesčių mokėtojų rato plėtimą ir žmonių supratimo apie mokesčių reikalingumą ir prasmę ugdymą. Pinigų pritraukimas į biudžetą tada būtų veikęs kaip priešinfliacinė priemonė, o ir dabar turėtume iš to naudos: kuo platesnis būtų mokėtojų ratas, tuo mažiau kiekvienam iš jų mokesčiai kiltų sunkmečio metu.

 • kvietkas

  Kas bent kiek gaudosi ekonomikoj suprastu, kad cia racas nieko nesupranta:) Tikrai reiktu uzdrausti rasyti straipsnius ekonominem temom, ekonominio isilavinimo neturintiems zmonems:)

  • Mielas Kvietkai, jūs, suprantu „bent kiek“ ekonomikoje gaudotės ir viską suprantate. Tai gal imkite ir parašykite. Čia jums niekas nedraus. Net jei neturite ekonominio išsilavinimo. O po to mes visi kartu aptarsime ir su jūsų pagalba bandysime susigaudyti. Laukiame.

  • nerijus

   Uždrausti rašyti?
   Kaip?
   Juk kiekvienas turi savo minčių apie ekonomiką.
   Ir nevisada turi, ir privalo sutapti su „tikro“ ekonomisto nuomone.

   Kvietkai- nepersistenkit…

   Komunistai, socialistai, liberalai ir kt., kiekvienas turi vis kitokią sampratą(?),bei idėjas apie ekonomiką.

 • bet_kas

  „vadovaudamasis valiutų valdybos modeliu, Lietuvos bankas privalo išleisti tiek litų, kiek ateina užsienio valiutos į šalį, taigi atverti vartus infliacijai be jokių kalbų.“

  „Jei kam įdomu, tai Lito patikimumo įstatymas, sako kiek kitaip“

  Jei kam idomu, lito patikimumo istatymas sako butent tai. Litas padengtas auksu ir uzsienio valiutos rezervu. Dabar sveika pasiziuret kokiu procentu padengtas auksu ir kokiu uzsienio valiutomis… ir paaiskes, kad kiek ateina valiutos, tiek ir iseina litu.