Kas pakišo prezidentę?

Savairaštis 15min 2012 09 28

******************************************

Dar tada, šių metų pradžioje per patį FNTT vadovų atleidimo istorijos įkarštį galėjo susidaryti įspūdis, kad prezidente D.Grybauskaite kažkas pasinaudojo arba, grubiai kalbant, “pakišo”.

Istorija buvo paini, nepaisant to, prezidentė buvo tvirta kaip uola, aiškindama, kad ministras R.Palaitis “ne prie ko” ir duodama suprasti, kad atleistieji FNTT vadovai – prie visko, kas buvo blogai ir ne taip.

“Teisėsaugos institucijų vadovų reputacija neturi kelti jokių abejonių”, – tada sakė šalies vadovė ir sunku buvo su ja nesutikti. Bet galima, nes kupranugariu juk netampama vien todėl, kad kas nors gatvėje jus taip pavadina. FNTT vadovų atveju ši taisyklė nebuvo patvirtinta, bet juk taisyklės ir yra tam, kad turėtų išimtis.

Išimtis aptariamu atveju buvo D.Grybauskaitės pareiškimas, jog R.Palaitis, atleisdamas FNTT vadovus iš užimamų pareigų, “pasielgė Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymų nustatyta tvarka”.

Šiaip jau prezidento institucijai Konstitucija nesuteikia galios spręsti, ar ministro sprendimai atitinka įstatymų reikalavimus, tačiau ekspertai jau seniai sutaria, kad Lietuvos prezidento galios priklauso ir nuo asmenybės: stovint už užuolaidos, jo galių nedaugėja.

D.Grybauskaitei užuolaidos nuo pat kadencijos pradžios nebuvo reikalingos ir dažniausia tai buvo vertinama kaip vienas iš jos privalumų, už kuriuos, kaip ji pati teigia, žmonės ją myli.

Tikėtina, mylės ir toliau, nepaisant to, kad šią savaitę nuo išimčių vėl teko grįžti prie taisyklių, tai yra, normalaus teisinės valstybės būvio, kai teisėtumo klausimus sprendžia teismas. Jis, kaip žinia, nusprendė, kad ministro R.Palaičio sprendimai dėl V.Giržado neatitiko teisės aktų reikalavimų, tai yra, buvo neteisėti. Šis sprendimas (nors jis dar ir nėra galutinis) taip pat reiškia, kad prezidentė, viešai aiškindama apie ministro veiksmų teisėtumą, elgėsi jei ne neteisėtai, tai mažų mažiausiai buvo neteisi.

Gali būti, kad tai nebuvo sąmoningas veiksmas ir kad prezidentė buvo tiesiog suklaidinta, tai yra, “pakišta”.

Šiek tiek sunkiau taip pat vertinti kitą prezidentės pareiškimą, netiesiogiai (o gal net labai tiesiogiai) susijusį su FNTT vadovų atleidimu: “Prezidentė mano, kad D.Raulušaitis gali toliau eiti pareigas”. Jis nuskambėjo po VTEK sprendimo, jog generalinio prokuroro pavaduotojas D.Raulušaitis supainiojo viešus ir privačius interesus. Čia būtina pažymėti, jog, priešingai nei prezidentei, VTEK yra suteiktos galios spręsti dėl pareigūnų veiksmų atitikimo įstatymo reikalavimams.

Taip pat galima priminti, kad “teisėsaugos institucijų vadovų reputacija neturi kelti jokių abejonių” ir tai, kad VTEK 2011 metais nusprendus, jog tuometinis ūkio ministras D.Kreivys supainiojo viešus ir privačius interesus, prezidentė teigė, jog komisijos išvados “kalba pačios už save”. Bet juk žinome – taisyklės turi išimtis. Todėl šį kartą komisijos išvados pačios nekalbėjo, už jas pasisakė prezidentė.

Gali būti, kad ją ir vėl kas nors pakišo. Ir gali būti, kad artimiausiu metu paaiškės kas. Belieka sulaukti, kol VTEK įvertins neseniai paaiškėjusį faktą, kad “Snoro” istorijoje aktyviai dalyvavęs D.Raulušaitis “pamiršo” deklaruoti ne tik “Lietuvos ryte” dirbantį žmonos dėdę, bet ir ten pat besidarbuojantį uošvį, nors įstatymas nedviprasmiškai įpareigoja tai padaryti.

Gal trečias kartas nemeluos ir prezidentės jau niekas nebepakiš? Priešingu atveju gali susidaryti įspūdis, kad D.Grybauskaitę pakišinėja… ji pati.

(4 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • NiekurNeiva

  Ar galimą (neskaitytą) teismo sprendimą interpretuoti, kad neteisėtas – VSD „melo detektorius“?
  Sutikime, yra skirtumas, ar sprendimas buvo priimtas pagal galiojančią, nors, pasirodo, neteisėtą procedūrą, ar pats sprendimas atleisti, yra ne tik neteisėtas, bet ir „neteisingas“?

 • Vingių Jonas

  Matyt, kad daugiau nebeteks niekam iš šios sudėties VTEK prezidentės „pakišinėti“, nes pasak Delfi-uke esančio BNS pranešimo:
  „Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narė, šiuo metu laikinai einanti komisijos pirmininkės pareigas Elena Vaitiekienė ketvirtadienį pasirašė įsakymą, kuriuo stabdo anksčiau priimtą VTEK sprendimą dėl visų valstybės tarnautojų privačių interesų deklaracijų viešinimo.
  BNS penktadienį komentuodama šį įsakymą, VTEK laikinoji vadovė, be kita ko, prakalbo ir apie galimą komisijos atsistatydinimą.“
  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/privaciu-interesu-deklaraciju-viesinimas-sustabdytas.d?id=59615693

 • Šamanas

  Gal jau laikas atsisakyti klišės „prezidentas nekaltas – aplinka kalta“? „Aplinka“ nenukrenta iš dangaus – prezidentas pats pasirenka. Čia ne koalicijos partneriai, su kuriais tenka sugyventi arba trauktis iš koalicijos.

 • migla

  Elementarūs dvigubi standartai ir nuoseklaus elgesio stoka.
  Ir, manau, nereikia labai ieškoti to/tų „pakišinėtojų“.
  Jeigu VTEK, vykdydama savo tiesiogines funkcijas, konstatavo pažeidimus, tai, manau, reikėjo susilaikyti nuo tokių pareiškimų (na, geriausiu atveju kažką pasakyti dėl galimybių skųsti tokius VTEK sprendimus) arba elgtis taip, kaip Kreivio atveju.
  O tokias išvadas tikrai galima pasidaryti ir be patarėjų, t.y. savarankiškai. Taigi, matyt, „aplinka“ čia nevaidino jokio svarbaus vaidmens.

 • jautis

  Kokie dar pakišinėjimai, paprastasis modernusis feodalizmas. Savas vasalas (Valys, Raulušaitis, Korsakaitė ir kt.) geras bet kokiomis aplinkybėmis, o ne savo „reputacija neturi kelti abejonių“. Vadinkim daiktus tikraisiais vardais, netinka mums kol kas (o gal ir niekada netiks) tie amerikoniški/skandinaviški standartai.

 • Makmerfis

  P. Račai, ar tik nerizikuojate prie melo detektoriaus būti pakviestas? :DDD Šioje valstybėj viskas galima, visokių išimčių taikoma