Ar prezidentei sunku šauti sau į koją?

Dar vienas tekstas iš 15min.

*******************************************************

Prezidentė D.Grybauskaitė kitą savaitę turės priimti sprendimą dėl vidaus reikalų ministro R.Palaičio. Dauguma mano kolegų žurnalistų ir apžvalgininkų sako, kad prezidentei pasirinkti bus labai sunku, o bene vaizdingiausiai susidariusią situaciją apibūdino K.Girnius, sakydamas, kad “prezidentė verčiama šauti sau į koją” ir prisiimti atsakomybę už koalicijos ateitį.

Nežinau, ką galvoja ir kaip jaučiasi prezidentė, tačiau man atrodo, kad pasirinkimas iš tiesų nėra jau toks sudėtingas.

Teisingiau net būtų sakyti, kad pasirinkimo prezidentė iš esmės neturi. Jei, žinoma, ji nenori dar kartą pakartoti klaidos, kurią padarė skubotai tesindama abejotinus R.Palaičio sprendimus dėl FNTT vadovų atleidimo.

Pirmiausia, pasirinkimas nėra lygiavertis: vienoje svarstyklių lėkštėje Vyriausybės vadovas, atsakingas už viso kabineto veiklą, antroje – tik vienas iš 14 tos vyriausybės narių. Prezidentės sprendimas yra susijęs su pasitikėjimu: jei nuspręs R.Palaičio neatleisti, tai reikš, kad jis jai yra svarbesnis nei visa vyriausybė.

Kai kas šioje vietoje tikriausiai man puls prieštarauti, sakydamas jog yra priešingai ir kad būtent R.Palaičio atleidimas iš pareigų reikštų vyriausybės griūtį. Nepykite, bet manau, kad tai didžiausia nesąmonė, kokią tik būtų galima sugalvoti. To nesugalvotų nei Liberalų ir centro partija, nei jos vadovas A.Čaplikas. Nepaisant to, kad šiai, jokių vertybių neturinčiai partijai, parsidavinėti už postus anaiptol nėra naujiena, net jie tikriausiai supranta, kad taip brangiai kaip konservatoriai, jiems niekas daugiau niekada nemokės ir 4 ministrų postų už 11 vietų Seime plius Valinskų šeimą nepasiūlys.

Todėl atleidus R.Palaitį niekas negrius, nes liberalcentristai juk ne kvaili ir supranta, kad ši kadencija apskritai tikriausiai yra paskutinė, kai jie turi savo atstovų ir džiaugiasi valdžios teikiamomis privilegijomis. Vargu, ar A.Čaplikas ir jo kolegos linkę tų privilegijų atsisakyti.

Kita vertus, net jei liberalcentristai būtų tokie kvaili ir nuspręstų pasitraukti, niekam nuo to blogiau nebūtų. Priešingai – gal net būtų geriau. Nes klausydamas A.Čapliko, kuris premjerui viešai siūlo “pirkti” R.Palaitį mainais į energetikos projektus bent jau aš pagalvoju, kad visiems būtų geriau, kad tokių kaip jis ir koalicijoje ir apskritai Lietuvos politikoje būtų kuo mažiau. Turiu galvoje tuos, kurių balsavimai ir sprendimai priklauso ne nuo įsitikinimų ar vertybių, o nuo to, ką jiems pasiūlo mainais. Šia prasme R.Palaičio istorija leido A.Čaplikui parodyti savo ir jo partijos tikrąjį veidą.

Grįžtant prie prezidentės pasirinkimo – pasirinkti jai neturėtų būti sunku, nes tenkindama A.Kubiliaus teikimą dėl R.Palaičio atstatydinimo ji padarytų iš esmės tą patį, ką darė R.Palaičiui nusprendus atleisti FNTT vadovus. Premjeras nepasitiki ministru taip pat, kaip ministras nepasitikėjo V.Gailiumi ir V.Giržadu – pastarieji jau atleisti, tad ir R.Palaičiui išimtis neturėtų būti daroma.

Priešingu atveju, tai yra, nusprendusi neatleisti R.Palaičio, D.Grybauskaitė tuo pat metu turėtų pasiūlyti jam formuoti Vyriausybę. Aš asmeniškai labai tikiuosi, kad jai užteks sveiko proto to nedaryti.

O kai dėl “šaudymo sau į koją”, tai kartais gal geriau pripažinti klydus, nei šaudyti į kitus. Klysti juk gali net ir prezidentai.

(1 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...
 • Tipas

  Visos istorijos rezultatas – kelios „nulėkusios“ galvos. Tiesos taip ir nesužinosim, ir ilgo liežuvio nepatrumpinsim.

 • Manau, kad visą šią situacija geriausiai apibūdino Bronislovas Burgis.

  http://burgis.lt/fntt-tikrasis-melo-detektorius

  O D. Grybauskaitė gali elgtis kaip nori, nes ji iš principo niekuo nerizikuoja. Lietuvoje reitingai kuriami įvairiais būdais, tačiau D. Grybauskaitės įvaizdžio kūrimo ir palaikymo būdas nepaliaujamai artėja link A. Užkalnio būdo. Bet ir vėl yra esminis skirtumas – Užkalniui populiarumas yra lygus uždarbiui. Tokia jau žiniasklaidos esmė – nuo reitingų priklauso uždarbiai. K. Krivickas, R. Janutienė… Tikslas pateisina priemones. Koks šioje situacijoje yra D. Grybauskaitės tikslas?

 • sigitas

  na šiaip manyčiau atsakymas bus aiškus pirmadienį vakare – jei JE šlubuodama įlips į savo limuziną, reiškia …. na ir t.t. ir pan. ;-)

 • nerijus

  Čaplinai darosi priešrinkiminę, nemokamą, reklamą kitų sąskaita ir dar vėpso tokiais snukučiais:

  http://i40.ltalk.ru/7/25/82507/98/8130798/Chaplin31.jpeg

 • Šamanas

  Prezidentai be abejo klysta, bet labai retai prisipažįsta. Tikri politikai sugeba rasti išeitį tiesiogiai nepripažinus klaidos. Deja, Grybauskaitė tokiems nepriklauso.

 • Izbliondimas

  Tuo klausimu gal tinka du Merfio dėsniai:
  Visos tikros problemos yra neišsprendžiamos; Klaida dažnai būna nuoširdesnė už tiesą.

 • Fredis*

  A.Kaušpėdas nuo Muzikos akademijos balkono:
  „Te gyvuoja Lietuvos valdžia, pati valdiškiausia valdžia pasaulyje!
  Susirinkusi publika turėjo atitarti: Valio! Pritarė, tačiau labai jau silpnai (skystai), tautininkų eisenos skanduotės buvo balsingesnės.
  Šokai ir linksmybės Vilniuje tęsiasi, vienoje vietioje kartu besibūriujančius ir kartu linguojančius į taktą M.Jankauskaitę, A.Sysą, A.M. Povilionienę, N.Puteikį, D.Kuolį ir D.Pūrą retai kur sutiksite.
  Dabar žmonės pajudėjo link Dailės Akademijos.

  • antiseptikas

   ir autorius ten buvo, bet dar užsuko į Neringą – pažiūrėti į ką žiūri L.Andrikienė.

 • Marius

  Manau prezidentė nepasiūlys Palaičio atleisti. Ir štai kodėl: tai reikš prisipažinimą, kad klydo. Tokio veiksmo dar Grybauskitė nėra padariusi. Yra ir daugiau klaidų Grybauskaitė pridariusi ir ką? Ji savo sprendimų dar niekada neatšaukė. Konkrečiai rašant: prezidentė yra pateikusi šilumos įstatymo pataisas Seimui, kurias Seimas patvirtino, jų esmė šilumos teikėjas negali būti šilumos punktų prižiūrėtojas. Teoriškai viskas gražu, įstatymas grįstas gerais ketinimais. Šį įstatymą prezidentė pasiūlė norėdami vienu ypu išspręsti šilumos kainas Vilniuje – va čia ir yra jos klaida. Dėl vieno miesto problemų, (tiksliau dėl vienos kompanijos valdomų šilumos ūkio) kuriame gyvena mažuma gyventojų žiūrint visos valstybės mastu, įstatymo pakeitimus primetė daugumai valstybės gyventojų. Tikrai žinau, kad daugiabučių namų gyventojai iš kitų miestų, ne Vilniaus, yra nepatenkinti tokiu sprendimu, rašo peticijas prezidentei ir kas? Ar prezidentė atšaukė savo sprendimą? Ne.

  • Marius
  • Izbliondimas

   Mariau, kodėl manote, kad JE klydo.
   Juk ji turi bene daugiausiai informacijos.
   Ji gali, beje, elgtis tik pagal sąžinę.
   Kiti turi juk šeimas, partijas, įsipareigojimus, paslaptis, kurios kai kam gali būti ir žinomos☺…
   JE gyvenimo istorija žmonėms žinoma. Jie tokią istoriją supranta, gerbia.
   Ji buvo idėjinė komunistė.
   Dabar idėjinė mūsų šalies vadovė.
   Gi idėjiniai žmonės, – būna skaidrūs, nepažeidžiami.
   Bet svarbiausiai, kad ji myli tik Lietuvą.
   Ji gali klysti, ji klysta ir žmonės tai atleidžia. Nes ji ne Dievas, bet tik Lietuvos Respublikos Prezidentė.
   Juk ją pasiekia ešelonai informacijos, kuri, manau, yra visiškai prieštaringa, – o žmogus atskirti joje blogį nuo gėrio ne visada juk pajėgus.
   Bet kad yra norai, – tuo manau dauguma tiki. Todėl, kad ji kitos meilės neturi, nes ji turi tik Lietuvą.
   Mes visi kiti turime dar ir kitų dalykų, – vaikus, šeimas, rūpestį dėl savo, savo šeimos ateities. O ji turi, – tik Lietuvą.
   Tokių kitų mūsų Tauta daugiau neturi, tad tais kitais ir mažiau reikia tikėti.
   Nes kiti yra pažeidžiami.
   O ją gali pažeiti tik netinkama informacija, ne ji ne Dievas.
   O informaciją gi pateikia žmonės, kurie turi šeimas, gimines, partijas, įsipareigojimus, paslaptis, – tad informacija ne visuomet gali būti patikima. Bet juk kitokios informacijos nėra.

   • romas

    Izbliondime, jei JE turi informacijos, logiška būtų išreikšti nepasitikėjimą premjeru. Dabar visai nieko nebeina suprasti: Prezidentė pasitiki vyriausybe, bet neatleidžia ministro, kuriuo nepasitiki premjeras. Akivaizdu, kad šioje istorijoje tik viena iš pusių yra teisi, todėl tokia Prezidentės laikysena yra visiškai nesuprantama.

    • Izbliondimas

     Romai,
     tai gal Premjierui yra prieinama mažiau informacijos. Tad vien už tai jį atleisti, nebūtų sąžininga, kai veikiama būtų dorai, pagal sąžinę.
     Bet aš čia kitką turėjau omenyje. Kad per daug nebūtų kalama prie kryžiaus JE, – pasakiau tai, kad ji turi daugiausiai kriterijų, kad ja būtų galima pasitikėti. Tačiau pasakiau, kad šiandien Lietuvoje šitaip negalima pasakyti apie informaciją, kuria ji naudojasi.
     Tad mano moralas buvo toks, – jei kas ir blogai būna nuspręsta JE lygmenyje, reikia kaltinti tik informaciją. O kad ji gerėtų, – matyt reikia laiko ir pastangų. Ir daugiau kol kas nepasitikėjimo būtent informacija turėtų būti mūsų šalyje.
     Aš, pavyzdžiui, jokia informacija Lietuvoje netikiu ir jokiais faktais.
     Jei aš, pavyzdžiui, savo darbe tikėčiau informacija, – toli nenuvažiuočiau.
     Tad lemia patirtis. Aš savo darbe jos turiu. O, pavyzdžiui, JE tokios patirties neturi, – tam reikia dešimtmečių. O ką, pavyzdžiui, bekalbėti apie vienadienius ministrus, – juk tik juokas, ką jie galėtų net norėdami… Ministru reikėtų gal padirbėti bent pusantro dešimtmečio, kad bent šiek tiek, šiek tiek pradėtų suprasti reikalus… O kai čia visi vienadieniai, ir dar už algą dirba, o ne iš idėjos, tai apie ką čia ir kalbame. Galime tikėti tik tuo žmogumi, kuris dirba ne dėl atlygio, o iš idėjos ir ne vieną dešimtmečių. O kai piemenys aplink vienadieniai… tai turime ką ir turime…☺

   • Marius

    Parašydamas aš neklydau turiu omeny, kad mano spėjimas pasitvirtino. Ką tokiu ilgu komentaru norėjote pasakyti – nesuprantu. Taip klysti žmoniška, tačiau gyventi klaidoje – bukai primityvu. Mes piliečiai per pastarąsias savaites sužinojom daug tikrai pasitikėjimą nekeliančių FNTT vadovų atleidimo aplinkybių, o kaip prezidentė? Kaip reaguoja? Prezidentė viską suvedė į politikavimą: „nedalyvausiu … priešrinkiminiuose apsistumdymuose“. Neneigiu, kad yra politikavimo lemento: centrolibai afišuojasi siekdami žinomumo, vadinamieji konservatoriai afišuojasi rodydami principingumą – partijų logika aiški: gal žmonės įvertins per rinkimus. Bet, ei, išeikime iš bešališkos pozicijos, tarkime A. Kubilius nuoširdus, jis Palaičiu nepasitiki.

 • suomis

  Jeigu Kubilius neatsistatydins, bus visiškas mulkis.

  • romas

   Kubiliui reikėjo atsistatydinti kartu su Kreiviu. Tada jis reiškė pasitikėjimą ministru, bet nesugebėjo būti principingas. Dabar su premjero nuomone skaitomasi tiek, kiek manoma yra verta su ja skaitytis.

 • nerijus

  Žinau, už ką nebalsuosiu sekančiuose rinkimuose į Prezidentūrą. Jei tik ponia (?) ryšis kandidatuoti?

  http://www.alfa.lt/straipsnis/14010177/Prezidentes.sprendimas..Palaitis.lieka.savo.poste=2012-03-12_07-06/

 • titu

  Nors šiaip nepatinka Račas ir jo rašiniai, bet šis prilygsta geriausiems Economist analitiniams str.