Kam dabartinei valdžiai papildomas milijardas litų arba apie eurą ir žiniasklaidą

Šiandien kalbant su studentais apie TVF misijos darbą Lietuvoje ir jos pasiūlymus, užėjo kalba apie fiskalinį deficitą ir jo prognozes bei su tuo susijusį euro įvedimą. Ir trykštantį optimizmą šiuo klausimu.

Grįžęs dar pasitikrinau ir (galiu, žinoma, suklysti), bet niekur žiniasklaidoje neradau pranešimų apie tai, kad Finansų ministerija patyliukais beveik penktadaliu padidino šių metų valdžios sektoriaus deficito prognozę – nuo 2,5 iki 2,9 proc. prognozuojamo BVP. Finansų ministerijos puslapyje apie naujas prognozes – nieko, patikrinau Konvergencijos programą: ten vis dar tas pats 2,5 proc. skaičius.

Vienintelė nuoroda – tai A.Butkevičiaus interviu, kuriame jis sako, kad viskas bus OK.

0,4 proc. punkto išreiškus skaičiais – apie 500 mln. litų. Tai tokia ne pati mažiausia suma ir keista, kad niekam žiniasklaidoje iš esmės neįdomu, iš kur ji staiga ėmė ir atsirado.

Lygiai taip pat keista, kad niekas net nebando suabejoti tuo viešai trykštančiu optimizmu, kad euras jau visai čia pat.

Jei duomenys, kuriuos radau, teisingi, tai per pirmus 7 mėnesius centrinės valdžios deficitas siekė beveik 2 mlrd. litų arba 1,6 proc. BVP. Net ir visai matematiškai skaičiuojant – atstumas iki 3 proc. ne toks jau labai ir didelis. Ypač – turint galvoje prezidentės pasirašytą valstybės tarnautojų algų didinimo įstatymą bei optimizmo kol kas nekeliantį biudžeto pajamų surinkimą. Ir tai, kad TVF Lietuvos BVP augimo prognozė yra 0,2 proc. punkto mažesnė nei Finansų ministerijos.

Tiesa, kol kas gelbėja „Sodra“ – jos deficitas per 8 mėnesius buvo daugiau nei 350 mln. litų mažesnis nei planuotas. Bet ir čia juk visko gali nutikti: užšals, pavyzdžiui, spalio pabaigoje ir pasipils neplanuotos kompensacijos už šildymą ir karštą vandenį kaip iš per konservatorių valdymo laikus.

Gal aš ko nors nesuprantu, bet būtent geresnė „Sodros“ padėtis, ypač turint galvoje, kad Sodros deficitas sudaro daugiau nei pusę viso valdžios sektoriaus deficito, bent jau man sukelia dar daugiau klausimų. O konkrečiai – kodėl dabartinė valdžia šiemet planuoja išleisti beveik milijardu litų daugiau (čia neskaičiuojant „Sodros“), nei buvo suplanuota metų pradžioje? Arba – kodėl dabartinė valdžia planuoja surinkti beveik milijardu mažiau pajamų nei buvo planuota metų pradžioje?

Gal kas žino atsakymą?

(1 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...
 • Bryan

  Šadžius Bloombergui praeitą ketvirtadienį Londone pranešė apie deficito didinimą iki 2.9-3,0 proc., man buvo keista, kad vietos žiniasklaida nesusidomėjo. Tiesa, interviui tekstas neišėjo į Internetą, bet video yra: http://www.bloomberg.com/video/lithuania-says-will-be-credible-euro-area-member-V1iLByPKTkurIrS9Bom~MA.html

 • Dujokaukė

  O tai kame problema? Milijardas litų į ekonomiką yra žymiai geriau nei milijardas litų iš ekonomikos.

 • sataniuga

  deficito korekcijos yra normalu bet kurioj valstybėj,kita vertus manau, mūsų prezidentūra prastums eurą, nepaisant socdemų aiškaus nenoro kažką keisti ir šiaip dirbti.

  • ArturasR

   Sataniuga, tai juk aš ir nesakau, kad nenormalu. Man tik įdomu, kodėl tos korekcijos daromos. Ir dėl kokių priežasčių.

 • M_a_u_r_a_s

  nes kylant ikanomikai nesurenka pėvėemo, dėl to didina deficitą ir braškina VMI viršinininko kėdę. Nesurenka, nes savo viešu elgesiu agurkicho UABo juodosios buhalterijos byloje davė gerai jaučiančiai politinę konjunktūrą tautos daliai mandatą sukčiauti, nes nėra nei realių piliečius netoleruot šešėlio ir juo nesinaudoti skatinančių veiksmų, nei kontrolės iš tarnybų. „„Palyginę absoliučias sumas, matome, kad namų ūkiai išleidžia dvigubai daugiau nei uždirba. Tai rodo, kad kitos namų ūkių pajamos – pensijos, pašalpos, emigrantų perlaidos, šešėlinės pajamos – atlieka reikšmingą vaidmenį“, – atkreipia dėmesį p. Tauraitė.“
  Plačiau: http://vz.lt/article/2013/9/21/algos-lenkia-pelna-o-mokesciai-atsilieka#ixzz2gPanYNQp

  Šių metų biudžetas nebuvo koreguotas, taigi neįtikėtina, kad didėtų išlaidos.

 • M_a_u_r_a_s

  be pėvėemo, kurio nesurinkimas per metus sudarys kokius 800 mln., dėl ko oficialiai kalta pasikeitusi importo PVM sumokėjimo tvarka, dar 100 mln. mažiau gauta valstybės įmonių dividendų, t.y. geraširdžiai socdemai leido pasilikti pelną įmonėse. „už 2012 m. valstybei paskirtų dividendų ir pelno įmonių suma, š.m. liepos 1 d. duomenimis, sudarė 98,4 mln. Lt, o tai keturis kartus mažiau nei išmokėta už 2011 m. (426,4 mln. Lt)“. Planuota berods apie 200 mln. Lt. Tačiau viršyta Sodra, GPM ir akcizai,