Kam dabartinei valdžiai papildomas milijardas litų arba apie eurą ir žiniasklaidą

Šiandien kalbant su studentais apie TVF misijos darbą Lietuvoje ir jos pasiūlymus, užėjo kalba apie fiskalinį deficitą ir jo prognozes bei su tuo susijusį euro įvedimą. Ir trykštantį optimizmą šiuo klausimu.

Grįžęs dar pasitikrinau ir (galiu, žinoma, suklysti), bet niekur žiniasklaidoje neradau pranešimų apie tai, kad Finansų ministerija patyliukais beveik penktadaliu padidino šių metų valdžios sektoriaus deficito prognozę – nuo 2,5 iki 2,9 proc. prognozuojamo BVP. Finansų ministerijos puslapyje apie naujas prognozes – nieko, patikrinau Konvergencijos programą: ten vis dar tas pats 2,5 proc. skaičius.

Vienintelė nuoroda – tai A.Butkevičiaus interviu, kuriame jis sako, kad viskas bus OK.

0,4 proc. punkto išreiškus skaičiais – apie 500 mln. litų. Tai tokia ne pati mažiausia suma ir keista, kad niekam žiniasklaidoje iš esmės neįdomu, iš kur ji staiga ėmė ir atsirado.

Lygiai taip pat keista, kad niekas net nebando suabejoti tuo viešai trykštančiu optimizmu, kad euras jau visai čia pat.

Jei duomenys, kuriuos radau, teisingi, tai per pirmus 7 mėnesius centrinės valdžios deficitas siekė beveik 2 mlrd. litų arba 1,6 proc. BVP. Net ir visai matematiškai skaičiuojant – atstumas iki 3 proc. ne toks jau labai ir didelis. Ypač – turint galvoje prezidentės pasirašytą valstybės tarnautojų algų didinimo įstatymą bei optimizmo kol kas nekeliantį biudžeto pajamų surinkimą. Ir tai, kad TVF Lietuvos BVP augimo prognozė yra 0,2 proc. punkto mažesnė nei Finansų ministerijos.

Tiesa, kol kas gelbėja „Sodra“ – jos deficitas per 8 mėnesius buvo daugiau nei 350 mln. litų mažesnis nei planuotas. Bet ir čia juk visko gali nutikti: užšals, pavyzdžiui, spalio pabaigoje ir pasipils neplanuotos kompensacijos už šildymą ir karštą vandenį kaip iš per konservatorių valdymo laikus.

Gal aš ko nors nesuprantu, bet būtent geresnė „Sodros“ padėtis, ypač turint galvoje, kad Sodros deficitas sudaro daugiau nei pusę viso valdžios sektoriaus deficito, bent jau man sukelia dar daugiau klausimų. O konkrečiai – kodėl dabartinė valdžia šiemet planuoja išleisti beveik milijardu litų daugiau (čia neskaičiuojant „Sodros“), nei buvo suplanuota metų pradžioje? Arba – kodėl dabartinė valdžia planuoja surinkti beveik milijardu mažiau pajamų nei buvo planuota metų pradžioje?

Gal kas žino atsakymą?

(1 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...