Internetas – žmogaus teisė?

Neseniai JTO Žmogaus teisių tarybai pateiktame ir viešai paskelbtame specialiame pranešime apie teisės reikšti nuomonę ir jos skatinimą bei apsaugą, teigiama, kad prieiga prie interneto yra universali žmogaus teisė, kurios negalima riboti jokia dingstimi, įskaitant ir autorių teisių pažeidimą:

While blocking and filtering measures deny users access to specific content on the Internet, States have also taken measures to cut off access to the Internet entirely. The Special Rapporteur considers cutting off users from Internet access, regardless of the justification provided, including on the grounds of violating intellectual property rights law, to be disproportionate and thus a violation of article 19, paragraph 3, of the International Covenant on Civil and Political Rights

 Pabrėžiant interneto svarbą, valstybės narės raginamos užtikrinti prieigą prie interneto visiems gyventojų sluoksniams:

Given that the Internet has become an indispensable tool for realizing a range of human rights, combating inequality, and accelerating development and human progress, ensuring universal access to the Internet should be a priority for all States. Each State should thus develop a concrete and effective policy, in consultation with individuals from all sections of society, including the private sector and relevant Government ministries, to make the Internet widely available, accessible and affordable to all segments of population.

Be to, yra gana įdomių pastebėjimų apie anonimiškumą internete:

The Special Rapporteur is concerned that, while users can enjoy relative anonymity on the Internet, States and private actors have access to technology to monitor and collect information about individuals’ communications and activities on the Internet. Such practices can constitute a violation of Internet users’ right to privacy, and undermine people’s confidence and security on the Internet, thus impeding the free flow of information and ideas online.

 

 

The Special Rapporteur underscores the obligation of States to adopt effective privacy and data protection laws in accordance with article 17 of the International Covenant on Civil and Political Rights and the Human Rights Committee’s general comment No. 16. This includes laws that clearly guarantee the right of all individuals to ascertain in an intelligible form whether, and if so what, personal data is stored in automatic data files, and for what purposes, and which public authorities or private individuals or bodies control or may control their files.

 

 

He also calls upon States to ensure that individuals can express themselves anonymously online and to refrain from adopting real-name registration systems. Under certain exceptional situations where States may limit the right to privacy for the purposes of administration of criminal justice or prevention of crime, the Special Rapporteur underscores that such measures must be in compliance with the international human rights framework, with adequate safeguards against abuse. This includes ensuring that any measure to limit the right to privacy is taken on the basis of a specific decision by a State authority expressly empowered by law to do so, and must respect the principles of necessity and proportionality.

 

Jei teisingai supratau, rudenį šis pranešimas turėtų būti svarstomas JTO generalinėje asamblėjoje.

(2 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...
 • Ir gerai, ir blogai :)

 • Dretas

  Teiginys nr. 1 = individuals can express themselves anonymously online and to refrain from adopting real-name registration systems.
  Teiginys nr. 2 = Under certain exceptional situations (…) or prevention of crime (…)
  Negincyju pacios teises ir anonimiskumo.
  Mane glumina zodziu jungimys „OR prevention of crime“. Mano infantiliskame teisiniame „isprusime“ sis zodziu junginys suteikia pilna teise kontroliuot ir rinkti bet kokia info apie internauta vardu Anonimas.
  Zodeliai „ar“ ir „prevencija“ man kelia maziausiai pasitikejimo kazkokiuose istatymu projektuose. Uz siu zodeliu prasemiu slypi begalybe interpretaciju. Prikibau tik prie zodziu…
  Asmeniskai save priskiriu prie internautu, kurie butu pries absoliucia laisve internete ir visika anonimiskuma. Kontrole vienokia ar kitokia privalo buti. Tik kaip tai pasiekti, kad nereiketu naudoti zodeliu „or“…

 • Marius

  Na aš taip nesuprasčiau. Nerandu teksto kur būtų teisia šviesiai parašyta, kad teisė į internetą yra žmogaus teisė. Skaitant originalų tekstą yra paminėta, kad Estijoje, Prancūzijoje, Kosta Rikoje, Suomijoje prieiga prie interneto yra paskelbta žmogaus teise. Kitose šalyse siūloma pačioms valstybėms nuspręsti koks interneto statusas. Mano manymu tai absurdas: turtingų šalių išsidirbinėjimas arba nabagų noras pasirodyti kokios pažangios valstybės besą. Absurdas, nes tuomet ir mobilų ryšį reikia paskelbti žmogaus teise. Nemokamai „mobiliakai“ visiems! Ir TV, ir radiją, ir spaudą taip pat paskelbti būtinybėmis. JTO užsiiminėja niekais, pilna šalių kur žmonės neturi švaraus geriamojo vandens.

  • vaiva

   niekur nepasakyta, kad prieiga prie interneto turi būti nemokama. Nesuprantu, kodėl toks pasipiktinimas.

   • Marius

    Jokio pasipiktinimo. Tiesiog siūloma eilinė nesąmonė, ir jei daiktas / paslauga tampa žmogaus teisė, tai suponuoja, kad jis turi būti nemokamas – kad visi galėtų naudotis. O tai absurdas, nes kas mokės?

 • #1, ačiū įrašo autoriui už nuorodą;

  #2, Mariaus pateiktas interneto palyginimas su mobiliais telefonais nėra adekvatus: naudojimasis internetu yra svrabus / vertingas dėl prieigos prie didžiausio informacijos lobyno; galimybė nemokamai bendrauti su viso pasaulio žmonėmis yra papildomas bonus – mobilus ryšys nepasiūlo nei vieno;

  #3, JT nenustato valstybinių politikų direktyvų forma – nematau kaip galėtų pakenkti ineterneto vertės oficialus konstatavimas (todėl tai laikau vienareikšmiškai sveikintinu dalyku);

  #4, kalbant apie privatumą vs. kontrolę – manau internetui turėtų galioti tos pačios teisės normos, kaip ir kitoms komunikavimo priemonėms; pvz jei niekas neturi teisės pasiklausinėti mano telefoninių pokalbių negavęs teismo orderio – niekas neturėtų snifinti mano internetu siunčiamos / gaunamos informacijos; jei mano automobilio krata atliekama tik esant konkretiems įtarimams – nėra atliekama užtikrinant „nelegalių ginklų / narkotinių medžiagų kontrolę“ – tas pats turi galioti ir mano kompiuteriui ir/ar mano internete talpinamai gaunamai informacijai, etc.

  Ir dar: kaip autobuso / traukinių operatoriai nėra atsakingi už tai, kad kažkas nusprendžia jais transportuoti kontrabandą – analogiškai IPT negali būti laikomi atsakingais už savo vartotojų nusižengimus; JUOLABIAU – IPT negali būti verčiami atlikti policijos funkcijas (ir dar savo sąskaita!)

  • Marius

   Kodėl neadekvatu? Kodėl vienas langas į pasaulį t.y. internetas sureikšminamas? Prašau nereikia rašyti apie informaciją per se, nes kol kas internete dominuoja pop informacija ir pop kultūra, rimtos informacijos reikia ieškoti knygose ir spec. leidiniuose. Tai gal ir juos nemokamai dalinkime, juk tai galime išvedžioti kad yra „žmogaus teisė“. Kaip ir kitos informacijos šaltiniai: tv, radijas, mobilus ryšys.

 • briedis

  http://www.bbc.co.uk/news/technology-13665125. cia i tema. siaip- labai abejoju kokiais nors reglamentais internete. del tos priezasties, kad internetas- vistik technologija. o laisve- vistik laisve.

 • Anonimas negali turėti jokių teisių, nes jis veikia ne kaip žmogus, o kaip niekas ir už nieką neatsakingas.

  • briedis

   mano supratimu, tai rimto ginco objektas. o klausima galima ir taip formuluoti- „ar teises atsiranda tik kartu su vardu ir pavarde?“ ir kitokiais atributais? pradziai galima ir taip pasukti klausima- „ar anonimui teise, ar teisei anonimas?“ bet cia tegul profesionalai galvas suka.)

   • suomis

    O teisė į anonimiškumą? Neužmirškite, kad yra ir nedemokratiškų valstybių, bei dalinai demokratiškų.

   • Teisės atsiranda ne su vardu ir pavarde, o su pareigomis. Interneto komentuotojas turi keletą svarbių pareigų, nuo kurių anonimiškumas išlaisvina.

 • Sapnas

  Aš tik noriu pasidalinti savo nuomone, tiesiog pamąstykite: aš manau, kad ugadugu svetainė – tai yra sąmoningas TNS projektas, apmokamas projektas. Tam, kad jūs kvailintų… Šiaip stipriai kvailintų. Tiesiog jūs turite žinoti – jūs kvailina, ir labai stipriai.

 • Sapnas

  Aš gal esu kvailys, visiškas… Nes kaip aš galėjau nepagalvoti – TV rinka – tai dešimtys milijonų. Juk puikiai tai žinau. Bet nedaėjo, visgi buvau dundukas, na, nedaėjo, truko minties… Kaip bet kurioje rinkoje – reikia kvailinimo, kad paimtum pinigus. Tiesiog jie yra tokie – gyvenantys iš reklamos davėjų pinigų, vien iš to gyvenantys… Tiesiog yra toks Susitarimas. Jie Susitarė. Kad paimtų verslo pinigus. Ir kvailintų verslininkus. Kodėl ne?.. Taip yra, tiesiog tokia yra Sistema. Tai mano subjektyvi nuomonė.

  • Valentinas

   Aš irgi galvoju lygiai tą patį tik apie Formulės 1 lenktynes. Esu įsitikinęs, kad yra sukurta mulkinimo sistema, kurios tikslas – paimti pinigus. Lenktyininkai yra ne lenktynininikai, o aktoriai. Visi lenktynių laikai, minutės ir visa kita yra generuojama kompiuterio tam, kad parodytų per teliką. Sukūrę tokį spektaklį, imituojantį lenktynes prodiuseriai pasiima pinigus parduodami reklamą. Žodžiu visur vien tik mulkinimas.

 • Sapnas

  Aš manau, mano tokia subjektyvi nuomonė: kad Sistema egzistuoja nepaisant jūsų politinių pažiūrų – jums duota galimybė reikštis, pliuralizmas, nuomonių įvairovė… Bet Sistemai dzin jūsų pažiūros. Visiškai dzin. Sistemai svarbu tik pinigai. Nes pinigai – tai gyvybinė energija. Jiems reikia išgyventi… Ir jie ima pinigus, o jūs politikuojate….

 • Sapnas

  Artūrai, jums ir kitiems protingiems žmonėms aš papasakosiu pasaką, tikrą pasaką: kaip tai buvo? Stebėtinai paprastai, stulbinančiai paprastai: jie klerkai, tenorintys gauti pinigų, sukūrė Metodiką – ką jie galėjo sukurti, tiesiog negabūs, perėmė iš užsienio… O paskui prie jų prisiklijavo kiti, norintys milijonų. Kaip veikia visas tas Mechanizmas? Sutikite, bet kas – pamąstykite… Kad atiduotum milijoną, juk reikia priežasties, ar ne? Reikia Metodikos, kad galėtum pateisinti savo kvailystę… Reikia pasiteisinimo… Niekas neatiduos milijono be Metodikos. Tai yra pagrindas. Mulkinimo pagrindas. Ir daugiau nei 10 metų Lietuva juodai bukinama, tiesiog juodai bukinama… Ir gal tai be blogų kėslų – tiesiog įvyko Klaida, Sistema tą klaidą perėmė ir viskas užsisuko…

 • Sapnas

  Gal jie pamano,kad reikia už tokias mintis mane užmušti. Bet pagalvoja, kad turiu šeimą… tai ir susilaiko. Šeimą. Taip turi būti.

 • suomis

  Sapno pavizdys parodo, kas atsitinka, kai pavartoji hašo. :DDDDD

  • romas

   suomi, iš kur tokios žinios apie „hašo“ poveikį? ;)

 • Pingback: Straipsniai iš lietuviškų IT tinklaraščių – serija 9 | SkaitykIT – interneto naujienos, programavimo pamokos, tinklalapių kūrimas, turinio valdymo sistemos()

 • Sapnas

  Šiaip, suomi, aš esu griežtai prieš narkotikus… Ne kas pavartoja – 90 proc. negali sustoti. To griežtai nereikia. Šiaip esu profis… Gaunu už straipsnį 3 000 Lt. Gal jūs tiek gaunate per mėnesį?… Bet mums, profiams, taip moka… Visgi yra už ką… Aukščiausias lygis.(Čia nėra jokio gyrimosi, tiesiog gal minčių provakavimas)

 • Sapnas

  Artūrai, man buvo įdomu pabandyti, kaip mąsto, kokie interesai yra kitų svetainių – be jokių šansų, visiška cenzūra. Griežta cenzūra. Gal galėsite įdėti profio straipsnį?.. Trumpą straipsnį… O gal tai ir jums nebus priimtina su Tiesos lygiu?

 • nerijus

  http://news.rambler.ru/11391742/

  Jei vokiečiai sekė savus, tai galėjo sekti bet kurios šalies gyventojus.