Helovynas? Ne – Vėlinės.

Tie, kas kalba, kad šventė yra Helovynas, tegul nuvažiuoja lapkričio 1-ąją į kurias nors kapines…

Mes lankėme dvejas – Kuršėnuose ir Betygaloje.

Pirmosiose buvome, kai dar buvo šviesu, o štai antrąsias pasiekėme kai jau visiškai sutemo.

… dar likus porai kilometrų pamatai kažką nerealaus – priekyje ant kalvos lyg koks miestas, ar kokia virš žemės pakibusi šviesos dėmė…

Tikrai labai gražu. (O kam yra tekę skristi virš Lietuvos lėktuvu lapkričio 1-ąją, tas matyto vaizdo tikrai visą gyvenimą nepamirš. Man, beje, pasisekė prieš kelioliką metų) 

Kartu vežėmės Luką – vaikiną iš Olandijos, kuris šiuo metu gyvena pas mus. Jis sakė nieko panašaus nėra matęs…

Ir tai ne tik žvakės ant artimųjų kapų. Tai ir puiki proga prisiminti, iš kur mes esame.

Ir proga priminti tai savo vaikams.

O kažkas kalba apie kažkokius Helovynus…

P.S. Iš tiesų dėl dviejų dalykų džiaugiuosi: kad vis dar turime Vėlines ir kad Lietuvoje neprigijo McDonalds…

(25 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  Pritariu, bet reikejo autoriui daugiau kritikos streliu tiems is kuriu atejo si tradicija. Taigi, nuo seno svenciu Velines na cia sventimu nepavadinciau (mirusiuju paminejimas, prisiminimas, draugu, gymynaiciu kapu aplankymas). Ir kas pikta jaunimas, kuris realiai turetu saugoti tradicijas, daryti jas saitas prima is degradavusios jankiu kulturos sventes kaip savas taip pamirsdami tikrasias.

  • Anonimee

   O aš turiu kitikią nuomonę apie Helovyno šventima.
   Pats Helovynas yra šventė, žinoma galime nepaisyti kaikurių principu.
   Tačiau tai šventė, kada galima persirengti, pašokti ir gerai praleisti laiką.
   Tačiau kiekvienas turi savo nuomone, Jusu aš gerbiu.
   Elena A.

   • Oksana Sileryte

    bet kuria diena gali apsirengti kaip ragana :)))

  • As uz helovina!

 • Anonimas

  Negi taip sunku buvo nors truputį pasistengti sužinoti, kas tas Helovynas, iš kur, ir apie ką :(

  • ar taip sunku suprasti, kad Helovynas svenciamas spalio 31d, o Velines-lapkricio 1d. Tai visiskai skirtingi dalykai, kurie yra ne kiek nesusije!

   • Oksana Sileryte

    Helovinas svenciamas spalio 31, Visu sventuju diena 11.01d o Velines 11.02d.
    ir visa tai manau is viso nereikalinga. nereikia mineti mirusiuju. jie mire ir viskas jie isejo – koks cia dabar sumastymas kad reik atsiminti juos? ar be sios sventes niekas neatsimena ju – reik priverstinio masinio vaziavimo i kapus? ar tai tik prievole ir verslas ?

 • Anonimas

  o kas tas helovynas??? mano vaikai pvz. to visai nezino… Tik velines… o jau tuoj i mergas dairysis

 • Anonimas

  Ne į pavadinimą, bet į temą:
  Dėl Hel.. sutinku, bet kaip su Valentinu ir Vasario 16-ąja?

 • Anonimas

  O kas tas „helovynas“? Ką bendro turi su tradicijomis Lietuvoje? Gal mums metas ir vudu apeigas įsisavinti ir visą likusį pasaulio paveldą?

  Kažkas ragina prisiminti „helovyno“ šaknis: prašom – tiek šios, tiek širdelių šventės didžiausi entuziastai bus atitinkamų reikmenų pardavėjai, renginių organizatoriai ir kitokie prekiautojai iliuziniais poreikiais. Jiems antrins bet kuris pakankamai tuščiaviduris jaunuolis, nematantis atspirčių savo kultūroje, tame, kas sukaupta jo krašte. Neieškantis. Ar ieškantis gerokai per menkai.

  Kartais vis pamatau nuotraukų iš tokio pobūdžio renginukų: veidai jose tokie patys tušti, kaip kažkurio neseniai pavartyto leidinuko jaunimui sidro reklamose kiekvieno puslapio kampe, ar TELE2 reklamuojamo debilavoto jaunuolyno. Just target market.

 • Nu va kaip tik anoj temoj rasiau apie savo seneli kuris gyveno Kuršėnuos, o jus pasirodo irgi ten lanketes, smagu :)
  Kalbant apie Halovyna, esu savo draugams is amerikos pasakojus kad mes turim Velines, pasakojau apie Veliniu prasme, jie buvo labai suzaveti, o vienas mano draugas is Havaju sake kad nuo siol nesves Halovyno nes jam labai nepatinka ta komercija o uzdegs zvakute mirusiem :)

 • Anonimas

  @Auksinis kardas:
  Pagal tokia logiką – didžiausi Vėlinių entuziastai yra žvakių pardavėjai (nekalbant apie tai, kad žvakučių tradiciją „įsisavinome“ iš lenkų).
  Toks paviršutiniškas požiūris – negi jis kuo nors skiriasi nuo „debilavoto jaunuolyno“?

  • Protas

   O ka ant kapu nesi? cigaretes deginsi?

 • Anonimas

  Hm, įdomiausia, kad Helovyno gynėjai šneka apie „keltišką“ šventę. Deja deja, dabar ji amerikoniškai komercinė.
  Mano seneliai irgi Betygaloje palaidoti.

 • Anonimas

  @jurkis:
  kiekveinas įžiūri tai ką nori. Galima ir Vėlinėse įžiūrėti lenkiškai komercinę (žvakių pardavėjams) šventę.
  Nereikia nieko nei ginti, nei pulti. Taip, Vėlinės puiki proga prisiminti iš kur esame. Ir visai netikusi proga užsipulti kitas kultūras.

 • Anonimas

  Rimantai, kitos kultūros geros savo vietoje. Niekas ten jų nepuola. Kaip, tikėkimės, niekas neketina tyčiomis pulti mūsų papročių. Puola amerikonistiško šurmulio importą, visiškai priešingą gilesniam ir tylesniam reikalui, kuris yra mūsų tradicijoje.

  Lygiai taip ir keltų ar vudu papročiai įdomūs besisvečiuojantiems toje kultūroje turistams. Importuoti viską, iki Šv.Patriko dienos, kiton kultūron yra arba naudinga, arba debilavota. Nekalbu apie pas mus emigruojančius airius, kuriems toks papročių parsigabenimas būtų natūralus – visgi, reikalai su airiais yra priešingi.

  Dėl žvakelių – ar jos smarkiai kertasi su mūsų papročiais, ar kaip tik šiems suteikia šiandienę formą, kai seniausiems vietos papročiams tenka pritapti šiandienoje? Nematau jokios rišlios gijos šioje temoje priekaištauti žvakėms.

 • Anonimas

  As nemanau, kad Helovyno sventimas yra kazkas blogo. Juk niekas nesako, kad reikia atsisakyti Veliniu. Manau, kuo daugiau rutinos praskaidrinimu – tuo geriau.
  Atrodo taip, lyg mirusius prisimename tik per Velines. Ne! Apie juos pagal savo nuoziura ir jausmus galvojame bet kuriuo metu. Velines – mirusiuju pagerbimas savo atejimu, pabuvimu kartu. Todel nesuprantu tos amzinos visu vyresniuju kritikos del Helovyno. Nezinau, galbut esu per jauna ir jau paveikta kulturu difuzijos…

 • Anonimas

  @Auksinis kardas:
  Niekaip nesuprantu kaip Jus galit Lietuvos jaunima vadinti „debilavotu“ ar „tusciaviduriu“. Man yra 21 metai. Ir pasiskaicius tokiu „intelektualiu“ komentaru dingsta noras is vis ieiti i normalu blog’a, kur rasomi idomus dalykai. Visgi siulyciau igyti pagarbos jauniem zmonem. Koks gi pats buvot jaunas? Turbut be galo nedebilavotas:) na ir is tiesu :)argi nejuokinga? Jei jaunimas priima Helovyna, tai dziagkites kad svencia! Galbut to Lietuvoje ir truksta arba kalti Jus patys, vyresnieji, kurie nuo nepriklausomybes atgavimo taip lindot i vakau pasauly stengadamiesi visus pasivyti ar net ir pralenkti. Kaip auklejot taip isauklejot. Todel daugiau tolerancijos. ne visi jauni zmones yra „debilavoti“, jie studijuoja, sportuoja, dirba, kuria tai, ko jus po keliu metu net nesuprasit. Taigi visiems sekmes.

 • Anonimas

  na pabandysiu is savo pozicijos zvilgtereti. Man 25, ne karto nesvenciau jokio halovyno, nepastebejau kad kas svestu draugu rate. Nesu religingas, bet kapus aplankau. Manau problema nera aktuali, net nezinau kaip tas halovynas svenciamas. Moliugus pjausto? Gal tikrai jei nedidele dalis jaunimo per velines linke eiti i kluba isiteplioje veidus, dar nebutina juos pulti ir keikti? Manau helovynas neprigijo ir neprigis.

  • ;x

   tikrai prigis.

 • Anonimas

  Ali, reikalai su pagarba yra tokie, kad 21 metų asmeniui čia lūkesčių tenka daugiausia. Kodėl? Kad ir vien todėl, kad jis net perskaityti atsakingai kas rašoma kol kas dar nelabai pajėgia, ką jau bekalbėti apie deramą pagarbą sukauptoms patirtims, kurių vyresnieji pagal apibrėžimą visuomet turės daugiau.

  Niekur nesakiau, kad debilavotas jau yra visas jaunimas – kad tokiu jį norėtų matyti kai kas, nes tai sutampa su kai ko interesais – kita kalba. Pastoviai siurbiančiu sidrą, jei dar ne degtinę, pastoviai kalbančiu keliais madingiausiais mobiliais telefonais ir pastoviai akropoliuose (dabar jau madingiau londone-milane, jei išeina) perkančiu škurlius ir helovyniško maskarado reikmenis. Atidžiau pagalvojus, galima pastebėti, kad man labiau svarbu, kad jaunimas tokiu daromas nebūtų.

  Kad, esant jaunam, kiekviena diena šventė – kas to nežino, TAČIAU, tam tikromis aplinkybėmis, kai vietos tradicijoje susikaupimas ir tyla yra deramas metui elgesys, šventiniai purslai gali trikdyti ne taip jaunus ir trykštančius. Todėl, kaip sakote: daugiau tolerancijos.

  Kas link manęs, tai esu taip surūgęs, kad visai nesiruošiu džiaugtis, kad jaunimas „priima“ helovyną, nemanau, kad Lietuvoje trūksta būtent lėkščiausių Amerikos bižuterijų, ir nemanau, kad brandesni kraštiečiai lindo į tą Vakarų pasaulį, kuris jaunam žmogui vaidenasi. Vakarai reikšdavo kiek erdvesnius dalykus, susijusius su laisve ir atsakomybe, galėjimu gyventi pilnatviškai savo paties ir bendruomenės supratimu, ir gyventi ne tik pasiturinčiai, bet ir GERAI.

 • Anonimas

  Aš taip pat esu jauna, tačiau Helovyno taip nė karto ir nešvenčiau. Galbūt dėl to, kad kiekvieną kartą artėjant Vėlinėms dieną prieš su visa šeima išsiruošiam į kelionę, kad galėtume aplankyti artimųjų kapus. Ir nors daugumoje tų kapų guli mano proseneliai ar kiti tolimesni giminaičiai, vis tiek smagu uždegti jiems po žvakutę. Kartu tarsi išreiški pagarbą ir padėką už gražias akimirkas, praleistas su tais žmonėmis, už jų meilę ir šilumą.

  Be to, mano nuomone, kiekviena šventė turi turėti kokią nors prasmę, ką nors reikšti, kad galėtum ją švęsti. Kalbant apie Helovyną, manau tik retas kuris yra pasidomėjęs iš kur ši šventė yra kilusi ir kokia jos reikšmė. Daugumai jaunimo tai tik dar viena proga pasilinksminti, o vaikams paprašyti kaimynų saldainių.

 • Anonimas

  @ Ausinis kardas:

  Na ir is tikruju, Jus viska paneigiate, ka as sakau. Dabar idomu nebe Helovyno tema, bet jaunimo vertinimas. Sakote, jog nevertinate viso jaunimo blogai, taigi tuo atveju kalbant apie blogaja jaunimo dali reiketu pazymeti, kad „tokia ir tokia dalis jaunimo yra tokia ir tokia“. Jus viska „nurasete“ ant visu. Manau visam pasauly jaunimas vienodas ( aisku turi skirtingas gyvenimo galimybes): gurgsnoja sidra, kalba madingais telefonais, laisvalaiki pagal poreikius leidzia prekybos centruose ir pan. Bet tai taip jau yra, kad jauni zmones eidami per gyvenima daug ka isbando ir atsirenka sau priimtinus dalykus.
  Nezinau, man tiesiog Jusu issakyti faktai atrodo siaubingai, nes Jusu vertinimas jaunu zmoniu atzvilgiu yra netolerantiskas ir neprotingas.

 • Anonimas

  Ali, jaunimas yra augantys organizmai, jie nėra „blogi“ savo duotybėmis, nebent netinkamai auklėti, ar neauklėti išvis. Pats turiu keletą tokių rūpestėlių, ir matau kas kokią įtaką daro – kada dar kartu važiuojame į kapus, o kada vietoje to galvoje jau norėtų prasisukti svetimos šalies festivalis. Atitinkamai, mano vertinimai nėra siaubingi, nei netolerantiški, nei neprotingi, nei nepagrįsti.

  Taip pat dar pamenu kada ir kodėl jaunimas šiame krašte pradėjo gurKšnoti sidrą ar draugauti su bambaliais, kaip tikrovėje atsiranda naujo madingo telefono „poreikis“, kodėl gyvenimo prasmė atrandama prekybos centre – naujajame, privačiame mieste. Visam pasaulyje ir visais laikais yra geriau, kai jaunimui užtenka proto atsispirti darymams iš jo, išlaikant niekam nepadovanotą galvą ir savo paties, savo bendruomenės svajones. Beje, man atrodo, kad dabartinėje blizgučių sumaištyje tai padaryti gerokai sunkiau nei buvę bet kada anksčiau. Ir šiuo požiūriu didelė smarki krizė būtų visai netgi žemėn grąžinantis dalykas.

  Darkart: jaunimo požiūriu vertinimas labai simpatizuojantis, bet tuštybės juose puosėlėjimo – visiškai priešingas.

 • Aivaras

  As manau ,kad galima svest ir helovyna ir velines juk helovynas spalio 31d. o velines lapkricio 1.d

 • Kotryna.:)

  Sveiki , na helovynas visikai neturiu nei jokiu tradiciju , poziuriu su lietuva . Bet daugumas jaunimas tai svencia , nes kaip zinot dabar 21 amzius ir jaunimas labai jau toks pas mus , nori daug svenciu , kuo daugiau pasiliinksminti , helovyna svencia 11-16 metu paugliai , kadangi si svente jiems atrodo kazkuom ipatinga nei uzgavenes ar velines , taip aisku linksma pasilinsminti ispjaustyti moliuga , pdaryti raudona kokteili , kad butu kaip raudonas vynas , apsirengti ivairiais presonazai , na pati as as svenciu sia svente aisku nei kiek nesigailiu :)

 • Andrius 1.8S

  As uz velines trumpai ir aiskei

 • ramune

  viskas gerai su musu jaunimu,lai linksminasi ir taip esame depresyvi tauta……..o norint minėti mirusiųjų dieną, reikia pajusti ryšį su savo proseneliais,tas ateina brandesniame amžiuje ar kai netenki artimo žmogaus….viskam savas laikas……

  • Oksana Sileryte

   manau linksmintis reikia linksmai – o ne raganu ir mirties ivaizdzio ir siaubo aplinkoje…ir taip baisu o dar ir svente su baisiom dekoracijom ir t.t.t kam to reikia? negi negalima graziai linksmintis ir svesti? svesti bet kuria diena?

 • Julija

  Gerbiamasis, kaip sako liaudies išmintis: „Dėl skonio nesiginčijama“. Taigi kas nori švęsti Helovyną – tas tegu švenčia.

  P.S. Jeigu dar nežinojote, tai Helovynas švenčiamas spalio 31 d., o Vėlinės – lapkričio 2 d. Na, o lapkričio 1 d. – Visų Šventųjų diena. Taigi prieš rašydamas pasidomėkite.

 • Rimantė

  Nepritariu straipsniui. Visų pirma, tai reikėtų mirusiems artimiesiems per metus skirti daugiau nei vieną dieną. Kažkaip nelogiška, kad vieną dieną per metus visi neša žvakes ir visus likusius metus sėdi ramūs, jaučiasi atlikę pareigą. Visų antra, Helloween’as ir Vėlinės yra ne tą pačią dieną. Nematau nieko blogo jeigu jaunimas atšvenčia Helovyną porą dienų prieš Vėlines. Be to, kas iš to jei sėdėsime įsikibę tik savų tradicijų. Kur problema jeigu susipažįstame ir su kitų kraštų įpročiais, šventėmis ir t.t. Atrodo, kad visi lietuvių metai turi būti vien ašaros, liūdesys ir susikaupimas.

  • Jol.

   Rimantė visai nelogiška, nori skirti mirusiems daugiau dienų, o tuo pačiu nepatenkinta, kad lietuvių metai vien ašaros,liūdesys ir susiskaupimas.
   Skirk daugiau dienų gyviems ir būk patenkinta.Ir niekas neatrodys.