G.Navaitis klausia. Bandau atsakyti

Seimo narys G.Navaitis pirmadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame abejojantiems dėl tabako reklamos suvaržymų primena, kad „Lietuvoje nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta daugiau nei 7000 gyventojų“ ir klausia: „Ar kas nors, žinantis šiuos skaičius, drįs teigti, kad ir toliau turim skatinti tabako reklamą?“

Geras klausimas.

Ir atsakymas tikriausiai yra vienareikšmis ir labai paprastas: Ne, neturime.

Tačiau viskas paprasta tik iš pirmo žvilgsnio.

Nes G.Navaitis  tabako reklamą supranta kiek savotiškai. Ir tą savo savotišką supratimą bando realizuoti Tabako kontrolės įstatymo pataisa, numatančia, kad visi tabako gaminiai Lietuvoje turi būti parduodami baltose pakuotėse. Seimo nario nuomone, taip iš tabako gamintojų būtų atimta galimybė puošti cigarečių pakelius gėlytėmis ir suapvalinti jų kampus bei tokiu būdu skatinti rūkyti moteris ir vaikus.

Aš, žinoma, esu subjektyvus, nes iki šiol esu aktyvus tabako vartotojas.

Tačiau su G.Navaičiu galbūt labai ir nesiginčyčiau: man svarbiausia, koks yra cigarečių ar tabako pakuotės turinys, o ne kokia yra tos pakuotės spalva.

Sunkiai, žinoma, įsivaizduoju, kaip tarp 20 skirtingų rūšių baltų pakelių kaskart reikėtų surasti būtent tau reikiamą rūšį, bet, manau, parduotuves ir kioskelius būtų galima įpareigoti standartiniu užrašu prie kiekvieno pakelio ir pakuotės pažymėti gamintoją. Arba – pardavinėti cigaretes iš didelių dėžių (taip žiemai baigiantis pardavinėja kojines ir šiltas kepures ), kuriose kiekvienas susirastų tai, ko jam reikia.

Toks tabako gaminių pardavimo būdas, be jokios abejonės, padėtų labai greitai ir labai reikšmingai sumažinti rūkančiųjų skaičių Lietuvoje. Ypač – tarp moterų ir vaikų.

Tačiau būkime teisingi. Juk antra pagrindinė Lietuvos gyventojų mirtingumo tiesioginė priežastis yra alkoholio vartojimas. Skirtingais duomenimis, Lietuvoje nuo alkoholio vartojimo sukeltų ligų kasmet miršta apie 4000 žmonių, tačiau šis skaičius atskleidžia tik labai mažą alkoholio visuomenei daromos žalos dalį.

Statistika rodo, kad su alkoholio vartojimu yra susiję 70 proc. savižudybių ir daugiau nei 50 proc. smurtinių nusikaltimų. Alkoholis yra ir, berods, beveik pusės sunkių eismo įvykių priežastis.

Pridėkime dar smurtą šeimose bei jo įtaką visuomenės gerovei, skyrybas ir jų pasekmes ir suprasime, kad tabako daroma žala visuomenei nė iš tolo neprilygsta toms pasekmėms, kurias turi alkoholio vartojimas.

Tad kaip G.Navaitis, noriu paklausti: „Ar kas nors, žinantis šiuos skaičius, drįs teigti, kad ir toliau turime skatinti alkoholio reklamą?“

Bent jau man atrodo, kad atsakymas turėtų būti toks pat paprastas kaip ir tabako atveju.

Todėl, prieš priimant „baltojo pakelio“ pataisas, pirmiausia, kaip ir tabako atveju, reikėtų uždrausti bet kokio alkoholio reklamą visoje žiniasklaidoje.

Po to – kartu su G.Navaičio siūlomomis Tabako kontrolės įstatymo pataisomis, siūlyti Alkoholio kontrolės pataisas, nustatančias, kad visi alkoholiniai gėrimai Lietuvoje turėtų būti parduodami vienodo dydžio ir formos skaidraus stiklo  taroje, ant kurios visa informacija yra pateikiama juodomis standartinio dydžio vienodu šriftu parašytomis raidėmis.

Taip nebeliktų galimybės orientuotis į moteris, vaikus ir silpnos valios žmones, kuriuos suvilioja įmantrios butelio formos, spalvingos etiketės ir jose esantys gražūs ir romantiški vaizdai. Nes neabejotina, kad alkoholio tara ir etiketė  yra esminė sudedamoji alkoholio reklamos dalis, rinkodaros instrumentas tiesioginiam ryšiui su vartotoju palaikyti. Butelio forma ir etiketė skatina vartotoją vis iš naujo tapatintis su produkto vaizdu ir skleidžiama mintimi.

Jei G.Navaičiui iš tiesų rūpi Lietuvos žmonių sveikata, neabejoju, kad jis tuojau pat atsiims pasiūlytą Tabako kontrolės įstatymo pataisos projektą ir po kiek laiko pateiks jį kartu su Alkoholio kontrolės įatatymo projektu.

Priešingu atveju gali atrodyti, kad jo siūloma pataisa yra tiesiog pigus populizmas.

(14 balsų, vidurkis: 4,14 iš 5)
Loading...
 • Marius

  O gal spjauti į ta milijardinį akcizą ir uždraust abu, alkoholį ir tabaką?

  • ir dar degalus…:)

  • Navaitis savo mizoginiją pasistengė net čia įkišti. Moterys infantilios, tartum vaikai, negali atsispirt spalvingų etikečių traukai?

 • O kas trukdo atskirom pataisom reglamentuot alkoholio reklamą, atskirom tabaką? Čia man labiau kvepia Račo pigiu populizmu, o ne Navaičio.

  • mielas Eimantai, žinoma, kad niekas netrukdo. Tačiau racionalūs žmonės pirmiausia sprendžia didesnę problemą. Be to, galiu su tamsta lažintis, kad net ir priėmus tabako konntrolės pataisą, panašios pataisos dėl alkoholio G.Navaitis nepasiūlys.

   • Logika panaši į ‘neimsiu rastų ant kelio penkių litų, nes 50 daugiau’. Ir dar pora yra patarlių apie žvirblį saujoj; ar visgi būtina laukti idealo?

    • Rolandas

     Tavo, Eimantai, logika keista. Tai jei policininkas gatvėj sustabdo ne vietoj pereinantį bėdžių, rašo jam baudos kvitą, bet „nepastebi“ , kad girtas chuliganas kabinėjasi prie praeivių, tai vis tiek jis geras policininkas? Juk vieną prasižengėlį nubaudė?

   • nerijus

    http://skelbimas.lt/istatymai/alkoholio_kontroles_istatymas.htm

    pažiūrėkime ir iš kitos pusės:
    skardines, butelius ir kitą alkoholio tarą- superka, o „bikų“- ne :) Juos tik kartkartėmis „darūko/ damuša“ vietiniai „sanitarai“.
    Daugiausia, kas iš po žiemos užkloto „pražįsta“ pavasarį- „bikutės“. Ypač jos pastebimos po balkonais, stotelių prieigose ir net prie mokyklų skydinių…
    Jei už kiekvieną atneštą parduotuvėn biką, mokėtų po 25 cnt., tai kiemsargiam sumažėtų darbo.

    p.s. vartodami rūkalus kenkiate ne tik savo plaučiams, bet ir aplinkinių…
    Tai, kad išskirti šiuos du „malonumus“ nevertėtų.

    • Rolandas

     Pamenu,tarnaujant sovietinėj armijoj, zampolitui kilo geniali idėja – pagautas šiukšlintojas turėdavo pristatyti 200 nuorūkų. Po kelių dienų pulką ištiko neregėta švara. Prasižengėliai net stovėdavo prie rūkančių ir tykodavo nuorūkų:)

     • Rytis I

      Atrodo, kad kalbi kaip būsimas „zampolitas“:)

    • albinas

     “ vartodami rūkalus kenkiate ne tik savo plaučiams, bet ir aplinkinių…
     Tai, kad išskirti šiuos du “malonumus” nevertėtų.“

     o girtuoklis ar alkoholikas ne tik gadina savo sveikata, bet griauna ir artimuju gyvenimus…

     • nerijus

      albinai

      Visiškai pritariu ir to neneigiu…
      Tiesiog, rūkymas DIDESNIAI daugumai piliečių kenkia, nei besaikis gėrimas.
      Nuo rūkymo kaip ir nuo besaikio alkoholio vartojimo, kenčia šeima ir visų pirma- finansiškai; paskiausia kenčia nervų sistema; galiausiai kvėpavimo bei kraujotakos sistemos :)
      Nors, niekas nepaneigia, jog „čėrkelė“ geros degtinės ar samanės pagerina kraujotakos darbą…Dėl vienos cigaretės dūmo plaučiuosna- abejočiau :)

   • baklazanas

    Taciau, gerb.Racai, sakote, jog „racionalus zmones sprendzia didesne problema“? Rukymas yra didele problema, ir taip, jus esate itin subjektyvus rasydamas si straipsni. Rukymas – narkotikai, ir kadangi anksciau rukiau, galiu teigti, kad tai labai stiprus narkotikai. Stiprus ne fizines priklausomybes prasme, o psichologines, kuria sukelia visuomenes itaka/rukantys draugai/patrauklus cigareciu pakeliai, t.t. Tai labai jautri tema, ir nemanau, jog tai niekinga tema. Mazdaug, turime kitu problemu. Nuo priklausomybes mirsta ir kencia daug zmoniu, tad saipytis is tokiu iniciatyvu nereiktu. Zinoma, galima kritikuoti diskutuoti t.t., taciau temos palikti nuosalyje – nes mat dar turime alkoholio – tikrai nevertetu…

 • Šiaip narkotikus pardavinėja vienodose standartinio dydžio pakuotėse. Televizorius sakė, kad jų vartojimas Lietuvoje tik auga.

 • Paulius

  Tuomet pataisas, manau, reikėtų pritaikyti ir čipsams, dešroms bei kitiems maisto produktams su įvairiais E. Kaip ir ant cigarečių, taip ir ant minėtų produktų reikėtų rašyti, jog jie kenkia sveikatai. Taip pat ant automobilių bei autobusų turėtume klijuoti įspėjamuosius tekstus, jog jų išmetamosios medžiagos „kenkia jūsų ir aplinkinių sveikatai“ etc.

  Bet visumoje, 100 proc. sutinku tiek su Navaičiu, tiek su Raču. Nuodų, kad ir legalių, marketingint negalima.

  • baklazanas

   Tai ne tik nuodai, bet ir narkotikai, sukeliantys priklausomybe. Nuo cipsu priklausomybes neigausi taip, kaip nuo poros cigareciu..

 • mdxacuk

  Man tai įdomu, atsiims po šito Navaitis iš čia savo reklamą ar ne?

 • Gintautas

  Visada reikia klausti – ar taisydamas nepabloginsiu situacijos? Šiuo atveju taip gali ir atsitikti.

 • Fredis*

  A.Račo pasiūlymas yra įdomus, tačiau žurnalistas nėra Seimo narys ir niekas jo galimai pasiūlytos reklamos įstatymo projekto pataisos nesvarstys. Antakalnyje rinkimus laimėjo A.Kubilius, tegul žurnalistas užsirašo į Seimo nario priimamąjį ir visus pageidavimus ir įsivaizdavimus iškloja susitikime su vyriausybės vadovu.
  Dar noriu atkreipti dėmesį, kad alkoholis nuo tabako gerokai skiriasi. Saikingas alkoholio vartojimas yra sudedamoji kultūros dalis, reta vakarienė ar iškilmingi pietūs apseina be taurės vyno ar alaus, tuo tarpu rūkaliai yra gėdingai sugrūdami į rūkymo patalpas, nuo nerūkančiųjų jie yra griežtai atribojami. Pasirinkdami tabako gaminį galite pasiknaisioti kaip knaisiojatės išparduotuvėse didelėse pintinėse rinkdamiesi marškinėlius ar kojines.

  • WU

   Fredi, galėtum padėti Artūrui surinkti 50 tūkst. parašų.

   • Fredis*

    Aš padėjau parašą A.Račo man pateiktame lape Pilies gatvėje, kur žurnalistas kartu su bičiule rinko parašus, turėjusius įpareigoti Seimą svarstyti įstatymą, kuris atšauktų nacionalinio investuotojo „Leo LT“ kūrimą, tačiau vistiek esu įnirtigai vadinamas dunduku :(

    • nerijus

     Nežinau kur ir kokioje valstybėje, bet teko girdėti, jog ant pakelio piešiami prarūkyti plaučiai ir pan.?..

     • Gintautas

      Yra keletas tokių šalių, o artimiausia – Latvija. Nuo kovo pirmos ten paveiksliukai ant pakelių. Lietuvoje tai irgi bus – jau registruota pataisa Seime.

     • nerijau, Tailande, Egipte tau jau senokai daroma

 • Whisker

  Juokina mane tie seimo nariai, jeigu yra problema, tai butinai ja reikia bandyti spresti paciu primityviausiu budu, negi dabar galvoti apie prevencines priemones? Taigi reikia strategijos, investiciju, per sunku… geriau drausti, drausti, drausti, viska uzdrauskim ir bus super :)

  Del alkoholio tai cia visiems aisq, kad plaukioja dideli pinigai ten, kelti akcizus jug yra puiku, taip beviltiskai priklausomi zmones isparduoda savo turta, pradeda vogti kitu, kelia potencialia gresme visuomenei, taikant tinkamas priemones tokius zmones galima butu istraukti is to liuno, bet juk velgi, pagalba kainuotu valstybei, o akcizai atnesa didziule dali pajamu biudzetui, todel geriau imituoti kova su alkoholiu.

 • Rytis I

  Siūlyčiau pakelį daryti maskuojančios spalvos. Beje, ar kuriose nors Europos ar pasaulio šalyse egzistuoja tokia praktika? Ar mes kaip visais laikais būsime pirmieji planetoje? Dar vienas tikras lietuviškas dviratis be ratų? Rusijoje, pavyzdžiui, dabar aktyviai svarstomas pasiūlymas uždrausti rūkyti teigiamiems ekranų herojams, nuodytis gali tik labai neigiami. Na ką gi, negalim atsilikti… Nors kažkodėl abejoju p. seimūno vien tautiškais jausmais…

  • WU

   Buvo Anglijoje ar Italijoje, negaliu tiksliai pasakyti – nepavyko pramušti. Dėl prekių ženklų. Taip pat yra galimas prieštaravimas ES laisvam prekių judėjimui. Bet čia jau reikia praktinės situacijos :)

   • Rytis I

    Gal Navaitis ištikrųjų vienas iš pažangiausiai mąstančių seimūnų, man visgi labai įdomūs tie cheminiai ar kitokie procesai ir sąlygos, kurių pasėkoje gimsta toks pasiūlymas… Gal niekas ir nesitiki „pramušti“, gal intencija visai kita? Atrodytų, ar ne paprasčiau cigaretes paslėpti po prekystaliu, iškelti į alkoholio skyrių, nepardavinėti vaikams, – kažkodėl šitokių atrodytų paprastesnių principų įgyvendinti niekaip ikišiolei nepavyksta. Ir tikrai ne suapvalinti kampai rūkalius žudo…

  • nerijus

   Ryti I

   Rūkydavo vilkas iš „Na palauk“ :)

 • Aha, aš visuomet galvoju kodėl tiek daug dėmesio skiriama tabako reklamos ribojimams, kai besaikio alkoholio vartojimo sukeliamos problemos ne ką mažesnės.

 • mdxacuk
  • Oi, koki cia gera straipsniuka mdxacuk rado, siaubas, kaip patiko o ypac sita vieta.
   „Izraelio mokslininkai teigia, kad rūkymas gali sumažinti protinio lavėjimo koeficientą (IQ)“
   Arturai, jus rukyti neplanuojat mesti? Dar pora metu ir Dundukai nebetures ka skaityti.

   • miela Inga, ne, mesti rūkyti neplanuoju. O kai dėl dundukų, tai jiems juk skaityti nereikia, jie viską žino dar nepradėję skaityti…:)

  • Gintautas

   Pažiūrėjau ir panašu, kad tas straipsniukas – ne į temą? kaip tam anekdote – užtat apie karą…

 • Algis

  EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTO IŠVADA Tabako kontrolės įstatymo papildymo projektui
  http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=364299

  • j.

   Na, as ne teisininkas, tikriausiai todel isvada man atrodo abejotinai. Antra dalis:
   „jeigu prekėmis leidžiama prekiauti vienoje valstybėje narėje, kitos valstybės narės taip pat neturėtų drausti ar riboti prekybos tokiomis prekėmis, nebent jeigu tokie draudimai ar ribojimai yra nediskriminuojantys ir gali būti pateisinti privalomais viešojo intereso reikalavimais“
   Imkime pavyzdi – Nyderlanduose leidziama prekiauti marichuana. Kitose ES salyse lyg ir ne, greiciausiai remiantis viesuoju interesu, kitaip juk pagal si istatyma butu nelegalu? Iseitu, zodis „nediskriminuojantis“ reiskia draudima isskirti tam tikra konkretu branda, bet ne kategorija. T.y., galima uzdrausti pardavineti automobilius, bet negalima uzdrausti volgos.
   Kadangi cigaretes yra prekiu kategorija, butu logiska, kad galima uzdrausti su ja susijusius tam tikrus veiksmus.
   O prekes zenkla, kad nepazeistume teisiu i intelektines nuosavybes vartojima, siulau leisti deti pakelio vidineje puseje ;)

 • stellar penny bun

  When you are a Bear of Very Little Brain, and think of things, you find sometimes that a thing which seemed very thingish inside you
  is quite different when it gets out into the open and has other people looking at it.

  Winnie the Pooh

  P.S. Gerbiamas seimo narys turėtų atidžiau skaityti savo mėgstamas
  knygas.

  • Rolandas

   :D

 • Lbrty

  Tegul priiminėja, bet pagal ETT praktika duodu 99%, kad priestarautu laisvam prekiu judejimui ES (tokios ir panasios istatymo nuostatos, net jei vienodai taikomos, ne karta buvo pripazintos pazeidziancios vieną is pagrindinių ES laisvių)…

 • Slyvanosis

  Originalus būdas kovoti su cigarečių kontrabanda.
  Betgi belarusiškas Winston’as – baltame pakelyje su mėlynais pakraštėliais. Kiekvieno rytų Lietuvos bažnytkaimio turguje galima jo nusipirkti.
  Kita vertus – stambieji gamintojai (išskyrus naudojančius baltą pakuotę jau dabar) parodys didyjį pirštą Lietuvos tabako didmenininkams – užpirkėjams. Lietuvos mikroskopinė rinkelė neverta nors kiek brangiau kainuojančių technologinių modifikacijų.
  O kadangi Šv. vieta tuščia neužsibūna, tai pogrindininkai tą Šv. vietą mikliai okupuos.
  … ir bus, kaip visuomet: anei dūdos, anei skripkos, anei pyragėlio (akcizo ir PVM’o pavidale)…

  • Rytis I

   Nu niegal toks žmogs kontrabandos daryts, seimūns, net kitkam padėts aba juoms kaži kuom naudots, – nuors ką ten … Žiū, protings vyrs – nejau nesuprantyt, tykrą gers žmogs –

 • tomonzo

  Kaip tokį pasiūlymą pateikęs narys gali vadintis liberalu?!

 • mindaugas

  greiciau originali priemone monopolininkams ir toliau islaikyti didele rinkos dali.

 • Valentinas

  Artūro priėjimas prie klausimo yra neteisingas iš principo. Jis bando įpiršti mintį, kad rūkymas yra mažiau pavojingas ir kenksmingas nei alkoholio vartojimas. Nesunku suprasti kodėl jis taip sako. Taip bando pateisinti tą skausmą, pasibiaurėjimą ir pasišlykštėjimą, kurį jo rūkymas sukelia žmonai ir vaikams. Deja yra atvirkščiai, nes vartodamas alkoholį žmogus nuodus leidžia į save. Rūkydamas žmogus nuodus leidžia į save ir į aplinką, taip nuodydamas kitus žmones, dažniausiai artimuosius – žmoną ir vaikus. Normaliam žmogui neįmanoma mieste praeiti, visada esi priverstas uostyti tą šlykštų salsvą kvapą, praėjusį gleivines tų, kuriems tai „tiesiog patinka“. Rūkaliai nuodija ne tik iškvėpdami gleivine apdorotus dūmus, bet ir liesdamiesi prie daiktų, rūbų. Paspaudus ranką rūkaliui, esi priverstas ją plauti, nes negali spaudyti klaviatūros smirdinčia ranka – klaviatūra prasmirsta. Rūkalių rūbai persismelkę tuo šlykšiu karstelėju kvapu ir kai po spektaklio pasiimi paltą, esi priverstas jį vėdinti arba nešti į valyklą, nes rūbinėje jis kabėjo šalia palto to, kuriam „tiesiog patinka“. Bučiuoti rūkančią moterį, tai tas pats kas bučiuoti peleninę – pabandykite palaižyti nešvarią peleninę, ar patis? Garbė ir šlovė Gediminui Navaičiui, kad bando tvarkytis su šia šlykštyne. Vien už tai galima jam atleisti visas parlamentines nuodėmes. Teigti, kad Gediminas Navaitis užsiiminėja populizmu imdamasis rūkymo, o nesiimdamas alkoholizmo yra žema ir negarbinga. Geriausia ką gali padaryti visą sąmoningo gyvenimo dalį kitus, tame tarpe artimuosius, nuodijęs žmogus, tiesiog patylėti.

  p.s. ekonomine prasme rūkymas yra naudingas, nes rūkaliai anksčiau miršta nuo vėžio ir širdies-kraujagyslių ligų ir jiems nereikia ilgai mokėti pensijų, bei daug metų gydyti, kol nusigaluos sava mirtimi.

  • mielas Valentinai, norėčiau atkreipti tamstos dėmesį, kad neatkreipėte dėmesio į šalutines neigiamas alkoholio vartojimo pasekmes, apie kurias savo įraše užsiminiau. Įtariu, kad esate žmogus, „leidžiantis nuodus į save“, kurį dėl to jau paliko žmona, nes prisileidęs vaistų mušdavote ją ir vaikus. Be to, tikriausiai esate iš tų, kurie prisileidę nuodų vakare tamsioje gatvėje prašo prisidegti, o negavę duoda į snukį… nors patys ir nerūko.

   • Valentinas

    Artūrai, šio komentaro turėtumėte gėdytis, kaip ir daugelio kitų.
    Kalbant į temą, tai kova su alkoholiu seime rimtai užsiiminėja Matulas. Su rūkymu kol kas nekovojo niekas. Vadovjaujantis jūsų logika galima paimti bet kurį, bet kurio seimo nario pasiūlymą, surasti dalyką svarbesnį už tą pasiūlymą ir apkaltinti seimo narį užsiiminėjant populizmu. Apkaltindamas Navaitį populizmu, pats būdamas užkietėjęs, piktybiškas rūkalius, jūs pademonstravote kaip kuriamos žurnalistinės juodosios technologijos ir kaip gimsta paražurnalistiniai šedevrai. Skiriu jums Tomo Čyvo vardo paražurnalistinę premiją „DERMANTININIS ČYVAS“.

    • Gintautas

     Valentinai, o kodėl Jūsų toks isteriškai nepakantus tonas? Klausimas yra ne tas, kad reikia mažinti rūkančiųjų skaičių – su tuo niekas nesiginčija. Tik ar vienodos pakuotės padės pasiekti tikslą? O gal priešingai – padidins kontrabandos srautus ir prieinamumą nepilnamečiams?

    • mielas Valentinai, esu sujaudintas tamstos dėmesio ir garbingo apdovanojimo. Stengsiuosi pateisinti man parodytą pasitikėjimą.

  • Slyvanosis

   Mielo Valentino prisėlinimas iš pasturgalio prie klausimo apie šlykštynę – peleninę yra vertas visų Cubos ir Sumatros tabokos plantacijų keturiadešimtuoju gradusu vol.
   Navaitis pasakė: aš negersiu, nerūkysiu, tik taupysiu ir tau pilsiu…
   Nu, už tai reiktų duoti šimtą medalių ir pastatyti 99 kryžius posmertno…
   O Valentinas smagiai šmaikštauja apie taboką ir vyno dvasias…

  • nerijus

   Valentinai

   Visiškai Jums pritariu, kad ir kaip keista tai būtų.
   O kas dėl mušamos žmonos…Ligita turėtų džiaugtis vienu iš jos tinklaraščio lankytoju/ skaitytojų A. R. :)

 • Justas

  O nuo marihuanos nera zinoma nei vieno mirties atvejo. Gal legaizuokime.

  • vasia

   pridek ir prostitucija, niekas j8k nenumire

 • Vytautas Ra.

  Žmonių gyvenimo trukmė ilgėja, valstybės išlaikomų žmonių skaičius didėja. Tai, ką viduramžiais atliko badas, maras ir karas, XXI amžiuje turi atlikti tabakas ir alkoholis :)

 • Regis

  Ne visiškai korektiškas (logiškai) sulyginimas. Žmonės miršta ir gadina sveikatą ne tik nuo alkoholio ar rūkalų. Kiekvienam žalingam įpročiui mažinti turi būti savo priemonės.
  Ar šiuo konkrečiu atveju pritarti baltų pakelių įdėjai? Gal tik iš dalies. Iš principo mano galva geresnis sprendimas neliesti pakelių, bet iš priekinės pusės dėti perspėjančius užrašus kurie visiškai uždengtų cigarečių pakelio priekį. Kita priemonė, kad rūkalai turi būti parduodami atskirai nuo kitų prekių ir jokiu būdu ne prie kasų. Nerūkantis žmogus pirkdamas sau įprastas prekes neturi susidurti su šiomis prekėmis (beje kaip ir su sunkiuoju alkoholiu).

  • nerijus

   „…baltų pakelių įdėjai.“ Sudėjus kirtis kitur, gausis baltos paklės bus nusėtos baltais pakeliais :)

   • Regis

    ojoj ką ten ta nosinė veikia? „Baltų pakelių idėjai“. Taip geriau.

  • lida

   Balti pakeliai… Kai matai tokią beviltiškai naivią socialinę reklamą, kaip „Vinys į tavo karstą“, akivaizdu, kad prieš rūkymą „kovoja“ nieko apie tai nenutuokiantys asmenys.
   „rūkalai turi būti parduodami atskirai nuo kitų prekių ir jokiu būdu ne prie kasų“ – tas tiesa.

   • Regis

    Lida, manau, kad čia reikia atskirti kelis momentus. Kova su rūkymu tai ne tik kova su jau rūkančiaisiais kuriems balti pakeliai jokio poveikio neturės, tačiau ir kova su norinčiais ar potencialiai galinčiais pradėti rūkyti. Pvz. kad ir tie patys nepilnamečiai (vaikai). Prekės patrauklumo, išorinio ir suvokiamo, menkinimas tai tik viena iš priemonių.

    • lida

     Kodėl į pakelius tiesiog neprikakojus ?

     • mari

      Nes valgyt ir taip nėr ką, tai neišeis

     • Regis

      Variantas. Kas kakos? Aš mielai. Tik mano užteks vos keletai pakelių per dieną.

     • lida

      Navaitis, ko gera, užpildytų daugiau (jeigu tam leistų naudoti parlamentines lėšas).

     • Regis

      Atskirkim G.Navaitį ir jo bėdas ar džiaugsmus nuo šio konkretaus pasiūlymo. Šiuo atveju G.Navaitis įdomus tik tiek, kad jis tai pasiūlė. Ir tai abejotina ar vienas sugalvojo..

 • Komentaras pašalintas A.R.

 • lida

  Объяснительная постоянно опаздывающей

  Опаздываю по нескольким причинам. Езжу на машине – дорога не предсказуема и рисковать жизнью ради 10 минут рабочего времени считаю верхом идиотизма. Поскольку см. п.2 Я не курю, а это говорит о том, что в отличии от 90% сотрудников офиса, я вместо 5 перекуров по 10 минут, а точнее 50 минут в день, в то время как остальные пинают балду, нахожусь на своем рабочем месте и РАБОТАЮ! Далее см. п.3 Поскольку я человек ответственный, то минимум 2 раза в месяц мне приходится сидеть на работе до 23-00 (далее офис закрывается) и РАБОТАТЬ! Потому что те, кто по 50 минут в день курят за месяц накапливают 16 часов и не справляясь со своей работой подводят меня. Таким образом 16 часов перекура +8 часов переработки = на 24 часа в месяц я РАБОТАЮ больше и, чем кто бы то ни был в нашем офисе, а опаздываю максимум на 2 часа в месяц. Если руководство не видит экономической выгоды в моих опозданиях, может меня уволить, и найти другого более пунктуального сотрудника. Желаю, чтобы он был курящим и, приходя на работу вовремя ежемесячно “ воровал “ у Вас 2 рабочих дня.

 • Rytis I

  Esu aršus kovotojas su rūkymu. (Parūkau…) Todėl esu „už“ visas kardinalias priemones, tame tarpe ir šio veiksmo ribojimą viešose vietose. Visdėlto būtų įdomu žinoti, iš kur tokia statistika. Tai mirštamumas nuo ligų, kurias iššaukia rūkymas? Pavyzdžiui, plaučių vėžio statistika sąlygota daugeliu faktorių, net – kaip arti tokio užeršto miesto kaip Vilnius centro gyveni… Tikrai abejoju, ar pas mus tai kas nors tiria. Tai tas pats, kaip teigti jog patvinusią Nerį baigia išsiurbti fliuksusinis vamzdis…

 • mari

  Velnias ir tas nerūko.Bent jau nemačiau niekur su cigarete :)
  Manau navaitis teisus, rukyti ir pradedama dazniausiai ne dėl nikotino poreikio, o dėl vienos ar kitos estitinės su rūkymu susijusios detalės.
  Dar reiks mest rukyt bo krepšinį šią savaitę žaist bandžiau, ir nelabai gavosi :/

  Dėl tų reklamų su prarukytais plaučiais, tai čia iš švedijos draugas buvo tabako atsivežęs prieš pusmetį, gerai atrodo :), dar dabar išliko atminty.Kita vertus veliau pagalvojau, kad ten gali būti šiek tiek „pagražinta“ tie plaučiai, nes atrodė kaip per siaubo filmą.Nors vaikams gąsdinti tikrai būtu į naudą :)

 • Hmz

  Nelabai supratau, apie kokį „reklamos skatinimą“ Navaitis kalba. Šiuo metu tabako reklama yra ne skatinama, o viso labo leidžiama; jei, Navaičio nuomone, leidimas yra skatinimas, tai valstybė skatina tiek daug įvairių dalykų, kad net baisu pagalvot :)

 • Vytautas Ra.

  Nelabai tikiu, kad balti pakeliai padėtų. Kaip lida sakė, prieš rūkymą “kovoja” nieko apie tai nenutuokiantys asmenys. Rūkydavau ir toliau rūkyčiai, visiškai nekreipdamas dėmesio į pasikeitimus pakelio dizaine. Be to, rūkydavau suktines ir laikydavau jas porcigare.

  Manau, kad reikia norėti mesti rūkyti. Kol bus žmonių, galvojačių, kad jiems rūkyti „patinka“, tol jie ir rūkys. Tikrai nesuprantu, kodėl valstybės leidžia pinigus bevertėms reklamoms apie rūkymo daromą žalą. Grėsmingi užrašai ant pakelių tikriausiai irgi padarė tuos pakelius „kietesniais“. Mano kaimynės bendrabutyje tuos užrašus („rūkymas žudo“ ir panašiai) pradėjo kolekcionuoti ir klijuoti ant sienos.

  Turbūt rūkaliams jau nusibodo girdėti siūlymus perskaityti kažkokią kvailą knygą apie metimą rūkyti, bet vis dėlto… p. Račai, gal perskaitytumėte Alleno Carro knygutę „Lengvas būdas mesti rūkyti“? Aš ją perskaitęs nerūkau jau pus antro mėnesio (joks čia pasiekimas, bet apie cigaretes visai nebegalvoju, o savijauta daaaug geresnė). Autorius parodo, kad rūkaliams ne „tiesiog patinka“ rūkyti, o kad jie yra paprasčiausiai priklausomi nuo nikotino, t.y. užsidegti cigaretę jus paskatina visiškai ne mėgavimasis, o narkomanija. O genialiausia toje knygoje yra pats metimo metodas. Visi rūkaliai dažniausiai bando mesti rūkyti valios pagalba. Tą patį siūlo ir įvairios vyriausybinės ir nevyriausybinės akcijos prieš rūkymą. Atsimenu mano draugės tėtis rūsčiai man pasakė: „Nesuprantu, kodėl tu rūkai, tu esi vyras, turi būti stiprus, kur tavo valia po paraliais?“ Nesupranta, nes nėra rūkęs. Jei naudoji valią, jautiesi auka, praradęs kažką svarbaus savo gyvenime. Matai kitus rūkančiuosius ir pavydi. Kiek ilgai tempsi? Aš jaučiuosi ne praradęs, o atsikratęs.

  Atleiskite už reklamą :) Tačiau tikrai norėtųsi, kad rūkantieji bent pabandytų perskaityti šią knygelę..

  • lida

   Dėl knygos – patvirtinu.

  • Regis

   Pinigus leidžia ne valstybės. Mokamas akcizo mokestis iš kurio finansuojamos tokios programos. Iš principo viskas gula ant vartotojo pečių. Rūkantieji pirkdami prekę apmoka viską – ir reklamą, ir antireklamą ir t.t.

   Su daug metų rūkančiaisiais sunku sukovoti. Iš principo iš valstybės pozicijos žiūrint, žymiai svarbiau neleisti rūkančiųjų auditorijai plėstis, ypatingai jaunų žmonių sąskaita. Tai jau bus laimėjimas.

   Be to kalbant apie susirgimus ir žalą pamirštamas vienas dalykas. Tie kuriems dabar 40-50 metų augo visai kitomis sąlygomis. Šiais laikais vaikų organizmai susiduria su žymiais didesniais pavojais ir neigiamais veiksniais. Cigaretės tai tik priedas prie mažo judėjimo, neteisingos mitybos, blogo maisto savo kokybe ar sudėtimi ir dar daug visko. Auga X karta, kurios problemų su sveikata sprendimui valstybė privalės išleist milžiniškus pinigus. Arba palikti likimo valiai. Ar mums to reikia? Gal tada balti pakeliai, kad ir balti buteliai neatrodys jau taip juokingai?

   • lida

    „iais laikais vaikų organizmai susiduria su žymiais didesniais pavojais ir neigiamais veiksniais“ – turbūt dėl to ir stypsta penkiolikmečiai iki 190 cm.

    • Regis

     Viščiukus gi irgi išmoko išauginti per keletą mėnesių. Gal ateis laikas kai bus įrodyta, kad tuos viščiukus valgantys irgi gerai auga. Ūgis ūgiu, yra toks imunitetas arba organizmo atsparumas neigiamiems veiksniams. Kaip tą išmatuoti? Arba bent jau įsitikinti, kad imunitetas stiprus?

     • Gintautas

      „Anais“ laikais visi naatsparieji išmirdavo vaikystėje, likdavo tik stipriausieji. Mažne natūrali atranka. Dabar net ir labiausiai neišnešiotus kūdikius išslaugo, ką jau kalbėti apie šiaip silpnos sveikatos vaikus, kurie auga, bet ir serga…

  • Arturas

   Na, jūs nesupratote:) Artūras yra idėjinis rūkorius, kaip koks Frenkas Zapa. O jūs jam siūlote išduoti savo įsitikinimus:(

 • vasia

  greiciausiai buvo taip: navaitis nuvare i Philipsa Morisa ir paprase paramos partijai, snukutis nekoks- nedave. Ir pagamino eilini suda. Sorry. geriau reiktu legalizuoti aguonas,lsd, morfiju. Koks rukantis gali mesti rukyti – beveik niekas. Vadinasi tai kaip narkotikai. Tai snapsas galima , o lsd ne ? Kodel?

  • O žinai, galima ir taip pamanyti. Nes jo „kuklumas“ man žinomas jau seniai. Dar nuo tų laikų, kai jis kažkokiu tai būdu „įkalbėjo“ daugelio laikraščių redakcijas nebeskelbti laisvai pažinčių skelbimų. Ir nuo tada visi vienišiai, kokį laikraštį benusipirktų, patekdavo į mielojo Navaičio nuoširdžią globą. Už visai nekuklų honorarą, suprantama.

 • aa
 • “Ar kas nors, žinantis šiuos skaičius, drįs teigti, kad ir toliau turim skatinti tabako reklamą?”
  Gal Navaitis paprasčiausiai neskiria reklamos nuo informacijos? Užrašai ant pokelių, nesvarbu kokiu fontu [šriftu] jie bebūtų parašyti, visų pirma yra informacija, o ne reklama. Reklama jie gal; tampa tik piešinių dėka. Tačiau gerai Artūras sako – rūkančiąjam visai neįdomu kas ant to pakelio pavaizduota. Jam svarbu turinys.

 • Ogis&Co

  Man visada atrode, kad prekes perkamumui itakos turi kaina, taciau su cigaretem grieztai – net vidury nakties klube niekas tau nepasiulys pakelio uz 30lt… 7.60 ir basta. Tai kas remia pardavimus? Ar antkainio nebuvimas, ar kazkokia mistine pakelio trauka?
  Ir dar toks klausimas: o kodel baltas o ne kokis juodas su karstais?
  Ir ar psichologas tikrai gerai ismano psichologija, man taip pat kilo abejoniu, nes perlenkus lazda labai tiketina ir atmetimo reakcija, t.y. padides rusiskos produkcijos gerbeju vien del nenoro visalaik matyti tuos „Taupos“ pakelius.

 • fanas

  daugelis navaičio siūlymų protingi, o priekaištai jam iš piršto laužti

 • jolanta

  Australija jau igyvendina Navaicio siulyma. Gal jis ir australus konsultuoja?

 • rimas

  Australijos parlamentas prieme Navaicio siulyta sprendima.
  Lietuva – ne.
  Gal mes durnesni?

 • rimas

  Praejo laiko. Australija prieme toki pat istatyma kaip kad siule Navaitis. ES ji jau svarsto.
  Kas paneigs kad N. sugeba prognozuoti tendencijas?

 • Gintautas

  Gerbiamas Rimai, Australija ne tik nepriėmė tokio įstatymo, bet netgi projekto tokio neturi. Jie _kalba_ apie tokią galimybę ir tai parodo, kad yra atsakingi žmonės. T.y., sprendimą priims tik apsvarstę visus „už“ ir „prieš“.
  ES irgi tik kalbą apie tokią idėją, nes ir čia nėra jokio dokumento projekto ar pasiūlymo.