„Filosofiškai“ apie ekonomiką ir debilizmą…

Lietuvoje jau įprasta, kad apie politikus bei jų sugebėjimus sprendžia visokie akių, ausų, nosių ir veido formos specialistai.

Pažiūri jie į kokio politiko nuotrauką – ir viskas aišku: tas kvailas, anas silpnas, trečias neįgalus, ketvirtas – autokratiškas ir t.t.

Iki šiol tie specialistai dažniausiai būdavo užsieniečiai: italai, amerikiečiai, gruzinai…

Bet štai pagaliau turime savą specialistą – žmogų, kuriam žinoma, ką reikia daryti, kad Lietuvos ekonomika atsigautų.

Štai koks to specialisto genialus planas Lietuvos ekonomikai gelbėti:

Reikia sušvelninti mokesčių naštą, kelti darbingumą, skatinti verslo liudijimų išdavimą, individualios veiklos sugrįžimą. Tą iš karto reikėjo daryti. Daryti tą, ką darė vokiečiai, britai. Dabar sakoma, esą jie turėjo finansinių resursų. Taip, bet mes jau tiek prisiskolinome, kad vietoje tos „naktinės“ mokesčių reformos būtų buvę geriau iškart optimizuoti valstybės veiklą, mažinti mokesčius ir skatinti žmones dirbti, o ne kelti mokesčius.

O štai dar:

Dabartiniai lyderiai turi solidarizuotis, turi pradėti klausyti, atsisakyti arogantiškų gaidų, pradėti komunikuoti, bandyti telkti visą įmanoma politinę valią. Nacionalinis susitarimas yra tiktai juokas. Aišku, gerai, kad žmonės susitaria, bet jis tikrai nėra nacionalinis. Reikia telktis, vienytis, bandyti telkti politinę valią ir diskutuoti apie pamatinius protingus sprendimus. Kol kas to nevyksta. Ir šiaip iš esmės reiktų užsiimti vadinamąja telkiančiąja lyderyste.

Viskas aišku ir paprasta, ar ne? Man ypač patiko „kelti darbingumą, skatinti verslo liudijimų išdavimą, individualios veiklos sugrįžimą“.

Tik gaila, kad „specialistas“ nepaaiškina, kaip gi būtų galima tą darbingumą kelti, kaip reikėtų skatinti verslo liudijimų išdavimą ir kur ta individuali veikla išėjo, kad reikia skatinti ją sugrįžti.

Na, gal pamiršo. Bet nepamiršo paaiškinti, kas gi kalčiausias dėl ekonominio nuosmukio Lietuvoje:

Jeigu mes atsuktume premjero ir buvusio finansų ministro Algirdo Šemetos kalbas apie „Sodros“ biudžetą, kaip jie skaičiavo mokesčių surinkimą, tai pastebėkite, kokie yra realybės ir jų prognozių skirtumai. Tai yra neįmanoma, reikia įvertinti debiliškumo lygį, taip valstybė nevaldoma!

Čia, žinoma, svarbiausias akcentas – „debiliškumo lygis“.

O štai dar:

Po „naktinės“ mokesčių reformos man teko šnekėti su draugu verslininku – žymiu ir turtingu žmogumi. Jis pasipiktinęs, kad valdantieji atėjo ir per vieną dieną padarė perversmą. Kadangi man teko dalyvauti debatuose tarp verslo asociacijų ir šiaip stambių verslininkų, tai žinau, kad apie tuos „naktinius“ įstatymus jie šneka kaip apie Spalio revoliuciją, kaip perversmą.

Bet ką tai reiškia? Tai reiškia, kad verslas yra įžeistas, kad juos pažemino. Iš karto viskas išėjo į šešėlį, viskas, tą pačią dieną. Paskaičiuokime, kiek nesumokėta į biudžetą mokesčių.

O aš ir nežinojau, kad verslas buvo įžeistas… Ir kad „iš karto viskas“ išėjo į šešėlį… Na, bent jau mes neišėjome, vis dar ten pat, kur buvome prieš „Spalio revoliuciją’  ir vis dar ne šešėlyje.

… Būtų juokinga, jei nebūtų liūdna. Nes tokius „ekonominės’ išminties perlus žeria ne A.Ramanauskas-Greitai, ne A.Valinskas ir ne kokia nacionalinė vertybė D.Teišerskytė.

Visos cituotos mintys – žmogaus, kuris studijavo tarptautiniuose universitetuose ir šiuo metu rengia disertaciją.

Tai premjero bendrapavardis M.Kubilius, delfi.lt skelbiamame interviu vadinamas „filosofu“…

Gal tada geriau ir filosofuotų, o ne kalbėtų apie ekonomiką, mokesčius ir darbingumo kėlimą.

Pagaliau geriau filosofuotų apie „debilizmo lygį“.

Panašu, turėtų ką pasakyti iš savo asmeninės patirties…

…O šiaip tai, liūdna, kad Lietuvoje tokie „filosofai“… kaltina kitus puikybe.

Į veidrodį galėtų bent retkarčiais žvilgtelėti.

(25 balsų, vidurkis: 3,96 iš 5)
Loading...
 • FOO

  Turėjau pas šitą asmenį etikos paskaitas. Nemalonus žmogus, arogantiškas ir tikrai ne specialistas netgi savo dėstomo dalyko, nebent specas panegirikos sau. Labai mėgsta tokius žodžius kaip subordinacija ir pan., matyt tikėdamasis pritrenkti jais jaunus pirmakursius ir ypač -ses. Betgi Sorbonoj studijavo. Gerai jam. :(

 • Filosofas fizikui apie ekonomiką.

 • Na jo. Papilstyta ir tiek. Jokių argumentų. Kita vertus ar verta taip jautriai reaguoti? Dauguma mūsų vyriausybės kritikų kalba tokių stiliumi. Kita vertus tokiumi stiliumi kalba ir vyriausybės apologetai. Ir apskritai, taip kalba beveik visi. :)

 • lida

  Prezidentė mato įvairių būdų taupyti
  „Pasirinkimų yra daug, variantų – taip pat. Taupyme turime didžiulę paletę. Nėra „arba…, arba“ veikimo modelio, o yra „arba…, arba…, arba… – arba“. Turime iš esmės kalbėti apie struktūrinius pokyčius“.

 • Rolandas

  Ne į temą. Labai nustebino Lietuvos TV. Ką tik parodė degtinės reklamą- didelė didelį butelį degtinės ir užrašą:“atrodo auksinė ir yra auksinė“.

  • ir kame cia nustebimas? Gal telika pirma karta po 23.val ziuri?:))

 • Soliaris

  O aš manau, kad pakankamai aiškiai ir teisingai parašyta. Gal ten jums Vilniuje ir kitaip atrodo. Gal pasižvalgykit, kas kitur dedasi,kiek po konservatorių naktinių reformų išaugo skurdo lygis? O gal lengviausia vėl ant Kirkilo suversti?

  • tai kad ant jo tik ir galima.

 • dub_

  Kazkoks „gliukas“ tas interviu. Zmogus blaskosi tarp neoliberalu ideologijos, kartais prisimindamas, kad ir visuomene egzistuoja.

  Koneveikia vartotojiska visuomene, bet verslas jam juk vistiek „izeistas“, toliau i mesmale kisa populiares frazes ir vardus, kurie gerai „parsiduoda“, kaip Marksas, Leninas, Hitleris ir t.t., lygina nesulyginamus dalykus, zaidzia savokomis, lyg viskas taip paprasta ir primityvu. Ir cia mat Dekartas kaltas, mes zmones, va svajojam, o jis vienas realybe mato!
  …ir tokie desto universitete! Liudna.

 • 7x

  Gal ir [korektiškai] nepateikta konkrečių siūlymų, bet pati mintis manau aiški – kritikuojama „diržų susiveržimo“ politika, kuri tik lėtina ekonomiką ir vis tiek išsiurbia biudžetą dėl nesurinktų mokesčių. Dabar juk daug kas kalba, ne tik M. Kubilius, ką reikėjo daryti „tada“, t.y. praeityje, o kaip šiuo metu viską ištaisyti kažin ar kas gali pasakyti. Tad nelabai suprantu kritikos esmės – ar nesutinkama su esminiais straipsnio teiginiais, su netikslumais ir populistine retorika ar pats M. Kubiliaus asmuo kažkaip neįtiko ir gavo ad hominem?

 • aušra maldeikienė

  Aš itgi labai juokiausi. Mane ypač linksmina tai, kad jie liepa mažinti mokesčius kaip kokioje Vokietijoje…. Tegul prieš tai pasižiūri, kokie tie mokesčiai ten buvo, kokie yra. Kokie buvo Lietuvoje, kokie yra. Palygina. Ir tada sako, ar tikrai Lietuvoje mokesčius reikia pakelti iki Vokietijos lygio. Pakelti, mažinti… To filosofo problema, kad jis skaičių napažįsta ir jam 25 proc. jam yra mažiau, nei 20. Disaritmetikui nepadės jokie mokslai, išskyrus gerą pradinių klasių mokytoją.
  Geriau Zenoną Norkų skaitytų.

  • romas

   Disaritmetiką nuo šiol įtraukiu į savo žodyną :)

 • aušra maldeikienė

  skiriu 7x
  Praėjusią savaitę kavinukės po mano butu šeimininkė labai skundėsi, kad visai nėra klientų savaitgalais ir apskritai klientų per mažai, kad verslas judėtų. Mano galva, ji tikrai stengiasi, kavinukė labai nebloga, maistas geras, kainos kokybės santykis irgi geras. Taigi, šeimininkė aiškina, kad blogi mokesčiai — labai padidėjo, neįmanoma išgyventi, tiek neuždirbame, kad mokesčius susimokėtume.
  Ir tada aš jos klausiu, o kokia tamstos virėjų alga, o kiek gauna nelegaliaia (ji pati tai pripažino) dirbanti indų plovėją, kaip atsiskaitoma su padavėjais ir kiek jie uždirba vokelyje, etc. etc. Ir kokia buvo mokesčių našta pernai, o kokia yra dabar. Kiek iš tieko padidėjo.
  Na kaip įprasta, ji apie mokesčius žino tik tai, ką rašo Valantaką, — t.y. padidėjo, bet pati neskaičiavo, tai esą daro kažkur pašalėje dirbanti buhalterė. Anksčiau manęs buvo prašoma padėti rasti tokią, kur gerai žino, kaip mokesčius slėpti… Ne-inau, ar rado…
  Ir tada paskutinis klausimas, ar dažnai jos virėjai, indų plovėjai, padavėjai lankosi kavinėse, ar tikrai jie perka normalius rūbus, ar tikrai jie linksmai leidžia laisvalaikį ir su šeima lankosi, pavyzdžiui, kine (4 asmenims tai kaip žinia kainuoja (net be spragėsių) apie 65 litus, t.y. apie 8,5 proc. minimalios algos, kurią gauna apie 20 proc. gyventojų, šalia tų, 20 proc. kurie žemiau skurdo ribos, šalia mokytojų, kuriems tas filmas irig per brangus, etc. etc….)
  Šita šalis pralošta, nes čia nesuvokiama, kad norit turėti pajamų ir pelno, reikia daryti išlaidas (t.y. mokėti algas, mokesčius, etc.)…

  • mantas

   „…kad norit turėti pajamų ir pelno, reikia daryti išlaidas (t.y. mokėti algas, mokesčius, etc.)…“
   kitaip sakant – skatinti vartojimą.
   gerai, kada vartojimas yra „labiausiai patenkintas“? kai iš naudojam 100% pajamų? teoriškai išeitų, kad taip. Nė velnio – galima pajamas pasididinti dar prisiskolinus. Vartojimas klesti. Burbulas pučiasi, nes daugiau uždirbam, galim daugiau skolinis. Bet kažkada ateina laikas gražinti skolas. Plius kažkiek nugaruoja iš šitos „uždaros sistemos“. Amžinas variklis neįmanomas – visada aksčiau vėliau reikės kuro (papildomų injekcijų iš išorės). Tada pamatome, kad esame kitoje uždaroje sistemoje – pasaulinėje ekonomikoje. Galų gale prieiname prie kaldros tampymo. Išvada: visuotinės gerovės negali būti nei globaliai, nei dedukuojant lygiu žemiau, Lietuvoj. Svarbu paklodės kaimynams neatiduot.

  • P. Aušra, labai įdomu skaityti Jūsų mitis, nuomones. Matyt, esate viena iš nedaugelio žmonių, kurių įžvalgomis pasitikiu. Visiškai sutinku su šiame komentare išdėstytomis mintimis. Aš tuos dalykus pažįstamiems verslininkams bandau įkalti į galvą jau ne vienerius.

   Bet mane domina kitas dalykas. Tai ką, jūsų manymu, reikia daryti? Kaip atsilošti savo šalį?

   Bet, manau, šioje problemoje yra kita medalio pusė, apie kurią niekas nešneka. Tai kontrolės nebuvimas. Kai visada įmanoma susitarti su mokesčių inpekcija, baudų dydis yra toks juokingas, kad apsimoka slėpti mokesčius arba kyšininkavimas yra tokio mąsto, kad baudos išvis negresia, tai tokia situacija tik blogins šalies padėtį. Daugelis žmonių tikėjosi iš Grybauskaitės, kad ji taps tos kontrolės garantu. Deja, deja… Kol kas nei Prezidentūra, nei Vyriausybė, nei Seimas, mano manymu, paprastiems žmonėms nieko negali garantuoti. O, štai, verslui sumažino pelno mokestį… Bet iš kitos pusės pažiūrėjus – taigi tai yra paprasčiausia dešinioji politika… Ar ne taip?

  • 7x

   Viso M. Kubiliaus straipsnio neskaičiau, nes, tiesą sakant, ne taip jau ir įdomu, ką kas post factum galvotas pasakyti, tad galbūt kažką praleidau ir kur nors Kubilius smarkiai nusišnekėjo (kad ir lygindamas Lietuvos ir Vokietijos mokesčius). Mokesčiai man patinka, o didelės algos taip pat, ką jau kalbėti apie didelę meilę kinui. Tačiau man iki šiol nėra suprantama, ko tikimasi didinant mokesčius recesijos metu? Subalansuoti biudžetą? Nepavyko. Išvengti įsiskolinimo? Nepavyko. Palaikyti biudžetininkų perkamąją galią? Kiek ten vilniaus savivaldybė atleido? 200? Indų plovėjų & co perkamoji galia dėl padidėjusių mokesčių, silpnų profsąjungų, neveikiančių darbo įstatymų, prastų lūkesčių taip pat mažėja, o Lietuva kažkodėl pirmauja ES pagal BVP sumažėjimą, tad man, kaip neekonomistui, žiūrint iš šalies Kubiliaus the premjero ir jo sidekick’o Šemetos antikrizinis planas panašesnis į krizės gilinimo planą. Stengiaus gilintis, skaičiau, klausiausi, bet nesuradau racionalaus neideologinio tokios politikos paaiškinimo, tad gal kas nors apšvies?

   • Arturas

    Manau, kad su tuo niekas nesiginčija (beveik niekas). Ir tai nebuvo antikrizinis planas, o tik skubūs biudžeto gelbėjimo veiksmai. Ir be abejo, nemokšiški. Kalba eitų apie alternatyvas. T.y. ką iš viso buvo ar yra įmanoma padaryti mūsų sąlygomis, gelbėjant sistemą. Vienas variantas – devalvacija (kokia nors forma). Bet ką dar?

   • aušra maldeikienė

    Gerb. 7x
    Gal galite pateikti faktus, kur konkrečiai tie mokesčiai taip jau labai padididėjo? Darbui mokesčiai sumažėjo vidutiniškai 0,3 – 2,86 proc. Tiesa, mokesčiai šeimoms, kuriose 3 vaikai padidėjo 0,96 provc., o jei tų vaikų penki — tai padididėjo 4,58 proc. Bet nėra daug šeimų, kur 5 vaikai.
    Darbdavio mokestinė našta, susijusi su išlaidomis samdomam darbui sudarė 23,71 proc. ir palyginus su 2008 metais nepakito.
    Padidėjo pelno mokestis, bet jei tikėti verslu, tai čia pelno niekada ir nebuvo. Nuskrendi į Kanarus, po to į kokią Bengaliją ir visai nebėra pelno.
    Dar žurnalistams padididėjo, nes liepė mokėti Sodrą. Žinoma, baisu, bet gal per 20 metų,kai nemokėjo, šiek tiek sukaupė?
    Dar — baisu pagalvoti — žemės ūkyje padididėjo, nes iki 2009 metų tarifas buvo 0.
    Ir verslo liudijimai pabrango, — tai dabar koks V.Navickas turės mokėti mokesčių ne 1052 litus nuo 117000 litų pajamų, o gal net 2000 litų. Čia jau visai baisu, tarifas nuo 0,87 proc. padvigubės…
    Gal galima daugiau faktinių (FAKTINIŲ) pavyzdžių?

    • Jonas III

     Kam reikia kaitalioti, jeigu niekas nesikeičia?

     • aušra maldeikienė

      Jonui 3-iam (aš labiau mėgstu arabus, nei romėnus)
      va ir man įdomu.
      Mano kvaila sena galva, gal kas ir būtų pasikeitę, jeigu būtų privertę pastatyti kasos aparatus turguose, etc.
      Bet čia kalba buvo tik tokioms naivuolėms kaip aš paraminti. Ir tuoj leido nebestatyti, nes bus didelės sąnaudos ir dar susiriebaluos tie aparatai.
      Taigi,ir toliau samdiniai tempia valstybę ir jos biudžetą iš visų duobių.
      Bet kodėl viarslynikai rėkia?
      Matyt, kad nepasiklystume migose…

    • 7x

     Pvm didinimas ir pvm lengvatų panaikinimas mokesčių sistemą padarė dar labiau regresinę. Ir vis tik, kaip sakė Jonas III, jei taip jau niekas nepakito, tam kam apskritai buvo reikalinga vadinama „reforma“? Gąsdinant, jog mokesčiai didės, smulkus verslas bankruotuos ir kils bedarbystė kažin ar buvo galima tikėtis, jog pagerės ekonominis klimatas. Vėlgi, galbūt tiesiog neįžvelgiu paslėptos „apsimetame, kad kažką darom, bet šiaip tai ne“ taktikos naudos. O verslo liudijimus turi tik V. Navickas, o visi žurnalistai dirbo 20 metų ir susikrovė turtus, o verslininkai, aišku, yra blogiečiai, mat valgo tik ikrus, o užpakalius šluostosi su našlaičių ašaromis sudrėkintomis šilko skarelėmis. Tebūnie, niekas mokesčių srityje nepakito.
     Bet jei valstybė „didžiausios krizės po Didžiosios depresijos“ akivaizdoje nieko nedaro su mokesčiais, tai turėtų užsiimti aktyvia veikla kitur. Ir vis tik, abejoju ar biurokratų pjovimas, socialinių išmokų mažinimas, didelis NE skolinimuisi kol nevėlu, valstybės išlaidų mažinimas smarkiai prisideda prie ekonomikos gaivinimo. Per daug nesidomėjau, kaip ta ekonomika išties gaivinama, bet spėju, jog apsieinama pinigų dalinimu labiausiai nukentėjusioms šakoms, t.y. lopomos skylės ir laukiama, kol atsigaus stipriosios valstybės ir ištrauks Lievuvą iš duobės. Fiskalinė politika nukreipta į biudžeto balansavimą, ignoruojant jos įtaką likusiai ekonomikai ir netgi faktui, jog beatodariškas biudžeto balansavimas trukdo subalansuoti biudžetą.

 • nerijus

  aušra

  Šito minėti nereikėjo: „…o kiek gauna nelegaliaia (ji pati tai pripažino)…“; arba iš karto skambinkit į VMI arba FNTT. „Pamiršote“, jog informacija vieša? Ar tokia „gera“ ta šeimininkė ir kavinukė, kad reikėjo taip parašyti ( vokeliai )?
  O Jums, aušra, kaip ekonomistei neišku, kad sumažinus algas- sumažės ir įplaukos į biudžetą, sumažės medikų, mokytojų, gaisrininkų, Jūsų ir pan. algos? Grandininė reakcija…
  Pripažinkim, kad Valstybei geriau, kai algos stabilizuojasi?

 • Trka

  Akivaizdu, kad prie visų išvardintų nuopelnų Kubilius el.paštą nurodydamas norėtų būti Cezariu… Netikri pranašai – mėgstamiausi žiniasklaidos „herojai“. Leopoldas numatė Valinsko politinės karjeros vingius, Vaiva…

 • ausra maldeikiene

  romui
  disarimetikas yra terminas, kuris žymi vaiką, kuriam sunkiai sekasi skaičiuoti. Tokia disleksijos atmaina. Kiti — disgramatikas, etc. Tam tikras pasaulio suvokimo ypatumas.

  • romas

   Taip, aš supratau. Tiesiog pirmą kartą išgirdau tokį gerą žodį:)

 • ausra maldeikiene

  nerijau
  tai, kad ir iki krizės didžiąją dalį biudžeto įplaukų iš GPM mokėjo tie biudžetininkai. Šiandien per pietus su Ginu pabandysiu paaiškinti plačiau.
  Aš į VMI jau kreipiausi kelis kartus — dėl man išmokėto vokelio policijoje, dėl Bilotaitės neaiškių deklaracijų.
  Ir į STT kreipiausi
  ir į FNTT bandau kreiptis.
  Jiems neįdomu. Jie per pusę mwetų net laiškelio su „atsirašinėjimu“ neatrašo.
  Kalbu iš praktikos.

  • nerijus

   aušra

   Patikslinkite ( nes to Gino nepažįstu ) kokioje laidoje ir kokiam radijuje, ir kelintą val. dalyvausite? Ar per TV? Būtinai paklausysiu.

   • aušra maldeikienė

    Ginas yra Dabašinskas. Laida — per žinių radiją nuo 12 val. kai pietausime. Jau išvažiuoju.

    • nerijus

     Gaila, kad negirdėjau Jūsų interviu- strigo tranliacijos internetu. Kitų, techninių galimybių klausytis- neturiu :)
     Paieškosiu, gal yra laidos įrašai..?

 • ausra maldeikiene

  mantui
  problema visada yra kokiu laipsniu tas išlaidas turi generuoti pati vidaus rinka, o kokiu — išorės šaltiniai. Akivaizdu, išorė stengiasi — kitiems metams per 7 mlrd vien ES lėšų. Vis dėlto, kadangi nemanau, kad Lietuvos kavinukėse pietaus mėnulio gyventojai, tai ateitis liūdna.
  Stimuliuoti ekonomikos negali tik valdžia. pati ekonomika turi save stimuliuoti.

 • „Filosofas“, žinoma, puikybės nestokoja, bet, jei kritikuosime kiekvieną tokį, neliks laiko saviems rašinėjimams.

 • praeinant

  Na, Artūrai, mažumėlę uzurpuoji vertinimų erdvę…:)
  Taip išeina, kad valstybės ekonominį stovi gali vertinti tik ekonomistai, kiti ni ni…:)
  Mano manymu tik degradas ar kvailys gali manyti, kad pas mus ekonominė politika gera, per 20 metų dasikasėm iki 0,7 mln. gyventoju prie skurdo ribos. Nieko nekeičiant dasikasim ir iki 2,7 mln. ribos ir kū?!

  Nu šytь negalima… valstybės gyvavimas ne vien ekonominis procesas Artūrai… tad, ko gero, net filosofai turi ne tik teisę, bet ir pareigą nekurias vietas panarplioti…

  Na, o Aušrinei linkėčiau nesuplakti kokį makroekonominį aspektą ir smulku ek. įvykį į vieno lygmens marmalą, atsiprašau..

  neekonomistas

  • Arturas

   Na, jeigu jau omletą vertinti gali tik virėjai, tai ir ekonominį gyvenimą tik ekonomistai. :)

   O kalbant iš esmės, tiesiog liūdina, kad tie teisingai kritikuojantys Kubilių užtikrintai pamiršta, jog mums LLRI padovanojo tokią finansinę sistemą, kurioje valstybė nevaldo savo valiutos. Užtat patarimai daryti kaip Vokietija ar kitos protingos šalys skamba infantiliškai. Švelniai sakant.

  • romas

   praeinant, valdžią atskirti nuo tautos yra tas pats, kas dvasią nuo kūno. Niekas mūsų neprivedė iki tokių rodiklių. Ponia Aušra labai teisingai sako:
   „Stimuliuoti ekonomikos negali tik valdžia. pati ekonomika turi save stimuliuoti.“
   Galime turėti priekaištų tik sau dėl blogai suprastų rinkos perspektyvų. Didelė dalis verslo gimė tik dėl to ir, deja, turės iš rinkos pasitraukti.

 • Šiaip jau, manau, nederėtų pamiršti patiems filosofams to, ką pasakojo Platonas (ar Sokratas) apie filosofus ir sofistus. Filosofas mylį tiesą ir jos siekia, tuo tarpu sofistas ją turi ir moka ja pasinaudoti, o jeigu sumokėsite, jis pasidalins tiesos panaudojimo įgūdžiais su jumis. Kitaip sakant filosofas žinodamas, kad nieko nežino, nori išmintį turėti, o sofistas jau yra ją paturėjęs. Kas yra M. Kubilius, manau, gana aišku.

 • giedrius

  iš kiekvieno š… galima ištraukti naudos :)

  aš pavyzdžiui sužinojau, kad M.Kubiliaus ir jo įmonės nenorėsiu samdyti

  • nerijus

   giedriau

   O gal, jo įmonė puikiai dirba ir viską kruopščiai, ir atsakingai atlieka, kaina- atitinka kokybę? Ar verta nesamdyti, vien dėl to, kad jis išsakė savo nuomonę.., kad ir kokia ji būtų?

 • aušra maldeikienė

  tam kuris praeina
  makroekonomika yra daugybės maramalų suvestinė. Ir ne daugiau.Beje, jei pastaba buvo man, tai mano vardas Aušra.

  • praeinant

   Gal ir galima hierarchinę struktūrą nekuriais atvejais laikyti ir marmalu, bet tada iš belekaip suvesto/sumesto sunku ištraukti ką nors bendrai racionalesnio…

 • Ramute

  Patarimas. Klausykit laidos“ Prie pietų stalo “, kurią veda patyręs žurnalistas Ginas Dabašinskas per Žinių radiją.

 • Nerijus_USA

  Viskas su siuo zmogumi gerai:) Narciziska asmenybe:) O siaip, savokas filosofija ir filosofuoti reikia vartoti atsakingiau. Jei zmogus siekia akademinio laipsnio filosofijos disciplinoje dar nereiskai, jog jis filosofas:) Perzvelgus jo bloga tampa aisku, kad zmogus iesko saves ir patiria aibe frustraciju, todel nevertetu jo zodine ekvilibristika taip stipriai charakterizuoti. Nes jei atvirai, dabar Lietuvai is tiesu reiketu filosofu – isminties myletoju, kritiskesnio ir gilesnio procesu, ir situacijos vertinimo.

 • gie

  Na, kad M. Kubilius nėra specialistas matosi iškarto. Jo išsakytos mintys yra tiesiog perpasakojimas to, ka jis skaito iš laikraščių ir interneto, prarandant dalį informacijos.
  O kas ir kaip turi gaivinti Lietuvos ekonomiką yra atskira kalba. Aš vis dar už t.t. įsipareigojimų, pvz dėstytojams, pririšimą prie biudžeto įplaukų.
  Beje, būtų įdomu pamatyti lentelę, kur būtų surašyti mokesčiai kiek sumoka tiek pat uždirbantys žmonės Europos Sajungoje. Ne pagal įvairius virtualius palyginimus (kaip pvz vidutiniškai uždirbantys žmonės), bet pagal realias pajemas. Kažkaip man neatrodo, kad mūsų mokesčių sistema yra „pigiausia“ :) O prekes perkame uz +- vienoda kaina. Europos standartais gerai gyvenanciu zmoniu turime nedaug.

 • Ogis@Co

  Cia turbut ponia Ausra vel negraziai ims meluoti, kad stambiam kapitalui Lietuvoj mokesciai yra, o maziukams tai „beveik“ niekas nepasikeite per „reforma“ – kiek ten buvo? Turbut 3.3%?
  Ir iskart Navicka istraukim darkart i dienos sviesa, gerai?

  Tik niekaip nesuprantu, kam visas tas melas…
  Na taip, siais metais mokesciu nemokam, laukiam, dirbam juodai – betgi iki siol, bent jau as, tikrai susimokedavau.
  Ir tikrai ne 3.3%
  Nu nesiutinkit, nes vel pradesiu keiktis.

  • aušra maldeikienė

   Sakiau, kad Jums nerašysiu, principų neverta pažeisti, bet gal, gal…
   Jūs neskiriate mokesčių naštos tam ar kitam sektoriui, palyginus su pajamomis, nuo savo mokamų mokesčių.
   Jei jūsų mokami mokesčiai ir sudaro gerokai didesnę jūsų pajamų dalį, tai nekeičia bendros statistikos. Tas pats Navickas :)pajamos 117000Lt, mokesčiai — 1052 Lt, tarifas 0,89 proc. Ir čia neįvertiname šešėlio bei to, kad nėra kasos aparato. Tada net jei kas sumoėjo 15 proc., bendra logika gali būti labai liūdna.
   Aš remiausi statistika, o ji ir kuria makroekonominį lauką.
   Galite širsti kiek norite, bet… faktai rimtas dalykas. O jie tokie.
   Kol lietuviai išdidžiai kalbės tik apie savo pinigus, nematys valstybės, jos logikos, verslo kaip rizikos valdymo (verslas ne tik pelno, bet ir nuostolių laukas, — būtent todėl, kad jis sutinka prisiimti nuostolius, mes jam suteikiame teisę gauti milijonus pelno), mes gyvensime blogai ir vis blogiau.
   Ir Jūsų asmeninė neapykanta man mažai ką keičia. Tikriau — ji visai nesvarbi.

 • Aušra, kaip pavyzdžius pateikėt tik tiesioginius mokesčius, o juk dar padidėjo PVM, akcizai, kas iš esmės stabdo vartojimą. O kai vartojimas smunka, šie veiksniai dar labiau paskatino smukimą, todėl toj kavinukėj ir nėra klientų. Nes klientas daugiau pinigų išleido kurui, todėl pietavo namuose. Nors galit teigti, kad tie keli procentukai PVM mažai daro įtakos, tačiau daro.
  Visiškai sutinku dėl patentininkų, jiems kasos aparatai privalomi. Mikriukų vairuotojai irgi labai pyko, bet nieko – priprato.
  Italija, privažiuoja suvenyrų pardavėjas su dviračiu apsikarstęs prekėmis, nusiperki, tau išmuša čekį su kasos aparatu. Atrodytų smulkus verslininkas, nėra kur pasidėt to kasos aparato, bet turi ir kalbų nėra, kad gal nereikia ir etc.
  Ir šiaip aš nelabai suprantu to perdėto pasipiktinimo verslininkais, tas pastovus vertinimas per savo prizmę (jie atostogauja ten ir ten, o aš uždirbu tik tiek), tai jūs verslaukit, kas trukdo? Ar užsiimkit kita veikla. Nereikia žiūrėti vien iš savo varpinės.
  Verslo įmonės nėra labdaros organizacijos, kurios tik žiūrės kaip daugiau mokesčių sumokėt, o atvirkščiai stengsis mokėti kuo mažiau. Verslininkai neturi mokėt nei daugiau, nei mažiau, turi mokėti kiek priklauso. O tam užtikrinti yra biudžetininkai (VMI, FNTT) kurie turi sužiūrėt ar laikomasi įstatymų. Tad jei verslininkas atostogauja iš nesumokėtų mokesčių, tai aš kaltų ieškočiau tose tarnybose, kurios turi prižiūrėti. O išsiaiškinus, dėti baudą.

 • Ogis@Co

  Dar noreciau atkreipti demesi i toki dalyka.
  Stai ta kavinuke – moteriske skundziasi, klientu tikrai mazai, verslas vos vos kruta (todel ir pinigu laisvu nelieka, o paskutinius atiduoti mokesciams ziauriai gaila).
  Bet – stengiasi isgyvent, tempia iki paskutinio pasispardymo…
  Ka tokiu atveju darytu kokis nors prekybcentris? Gi ant duru – spyna, darbuotojus – i darbo birza, kreditoriams – spyga, vadinama bankrotu.
  Tai kas geriau? Tukstantis Maryciu savo parduotuvelese, ar vienas hyperis su tukstanciu samdytu Maryciu?
  Hyperio marytes per viena diena gali atsidurt birzoj, tos kitos – ne.
  Tik valstybei turbut naudingesnis tas, kuris isgali susimoket kysius…

 • Mantas

  Na, šitas filosofas Mindaugas Kubilius tiek apie finansus išmano, kad sugebėjo ne vieną ir ne du nuostolingus projektus padaryti. Investuotojų forume prie verslininkų prisitrynęs vis apie savo diplomatiją ir religiją trina… Visokie draugai „verslininkai“ jo „idėjų“ paragavę į šoną lekia.
  Kaip gerb. Aušra Maldeikienė vienoje TV laidoje sakė: „Prasiskolinęs ir praskolinęs“ savo gyvenima mažiausiai 500 kartų…
  Tik jam ir mokyti dabartinę valdžia, kaip dirbti. Juokinga.

 • aušra maldeikienė

  Edgarui
  jei žiūrėti iš mano varpinės, tai ji labai neprasta. Ir aš jiems nieko nepavyzdžiu, — aš turiu viską ko man reikia. Ir, deja, daugiau nei reikia.T.y. man asmeniškai tikrai aktualus evangelinis kupranugario adatos paradoksas..
  Bet kai žiūri iš makroekonomikos pusės, — jau kitaip.
  Jei žiūri iš pusės žmonių, kurie sunkiai dirbdami neišsiveržia iš 1,5 tūkst. litų lauko (t.y. aišku, skursta intelektuliai, — nes ne viskas makaronais matuojama), kai vertini verslininkus ir visur kur išsikerojusius viarslynikus atrodo kitaip.
  Diskusija ilga, ir jūs man atrodo, jei jums tikrai įdomu, galite pasidomėti nacionalinėmis sąskaitomis. Jos gali labai daug parodyti.
  Gal aš kalbu neproporcingai daug apie viarslą (o ne verslą, — tai labai skirtingi dalykai), bet tas amžinai skurstantis Lietuvos viarslas mane jau „užkniso“. Kai vyksta ta buka diskusija su tariamu institutu LLRI (be faktų, logikos ir argumentų iš jų pusės, vien keli lozungai) deja tenka būti marginaliai kategoriška.

  • Rolandas

   Aukšto lygio rusiškas humoras-„viarslas“. Pasijuokiau.Patiko.Galite humoreskas rašyti. Uždirbsite nemažiau nei ir iš ekonomikos paskaitų.

   • aušra maldeikienė

    Deja, šitą žodį „viarslynikas“ ir jo apibrėžimą „ima babkes iš biudžeto, gauna pelną ir reikalauja panaikinti pelno mokestį, nekenčia apskaitos ir kontrolės, nesuvokia žodžio nuostolis“ sugalvojo kita gerokai jaunesnė ir įdomesnė blondinė. Kas, — negaliu parašyti, nes neturiu leidimo.

 • Soliaris

  Na, o čia irgi nesąmonė: http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/article.php?id=24850937? Gal A. Maldeikienė pakomentuotų?

  • aušra maldeikienė

   Tekstas gana normalus. Įvairiai galima vertinti M1 ir BVP sąryšius. Toks irgi galimas. Bet tai ilgesnio pokalbio tema, — tiesą sakant tema labai jau iš paskaitų kurso, darbo, etc. O aš čia ilsėtis ateinu po darbo…
   Bet tas tekstas normalus — jei gerai pastebėjau, tai kol kas taip apie šitas problemas nekalbėta.

   • romas

    Mano akimis, tai valdžia visą laiką kalba, kad krizės priežastis – pinigų masės sumažėjimas. Tai, kad ji ir toliau mažėja matosi pagal importo eksporto lenteles. Jei straipsnis visai gerai apibūdina priežastis, tai išlipimo iš krizės sprendimo nesimato. Nėra būdo užkurti vidinę apyvartą, nes nėra įmonių jai užkurti. Argi kam apsimokėjo ką nors gaminti vietoje iki 20009m. Tai matosi pagal tas pačias importo eksporto lenteles.

   • Aš kaip ir Romas galvoju, kad didesnės pinigų masės palaikymas neišvengiamai reiškia importo didėjimą ir pinigų išvežimą. Tai reiškia dar didesnį skolinimąsi ir didesnę skolų kuprą. Čia kaip vėžys – negalima palaikyti kraujo apytaką auglyje. Auglį reikia pjauti.

 • Ogis@Co

  Ponia Ausra,
  noreciau atkreipti jusu demesi i tai, kad ne viska zmogui turi duoti jo valstybe, kai ka jis gali padaryti ir pats…

  As pats, negaledamas niekaip issiverzti is 600lt lauko vienoje Vilniaus aukstojoje mokykloje, meciau visa tai kibinimateri ir patapau, jusu apibudinimu, issikerojusiu viarslyniku, tiesa, intelektualiai niekada nesijauciau skurstantis – gal cia nuo makaronu rusies priklauso?
  Tai va, noreciau pasakyt, kad nuo to patapimo uzknisanciu jus viarslinyku nieko is valstybes nesu nei prases nei paemes, net lengvatos gpm’ui ar ko panasaus. Nieko nekauliju is Sodros, nepiketuoju prie vyriausybes, nereikalauju nacionaliniu susitarimu, padedu pensininkams tevams susimoket tai, kas virsija pensija, tvarkingai remiu medicinos darbuotojus.

  Todel nelabai suprantu, kurioje vietoje as toks taip jau labai jus uzknisu, nes kol kas dirbu, nors ir pusiau juodai, bet nebankrutuoju, neturiu skolu, visus pinigus isleidziu Lietuvoj ir ruosiuos kitu metu pavasari vel suteikti darbo keliems zmonems ir sumoket dali mokesciu nuo ju algu – kaip ir visi cia, sioje salyje. Deja, del mokesciu negaliu buti isskirtinis, kitoks – as per mazas tokiu buti. Noredamas tureti darbo, as to darbo ieskau 2 kartus per savaite, koki 100 kartu per metus man tenka vis is naujo rasti darba – gal tai jus uzknisa?
  O gal jus uzknisa tai, kad as toks esu per daug nepriklausomas ir galiu bet kam bet kada pasakyti tai, ka galvoju?
  Ir man nusispjaut, nes neturiu virsininko, kuris gali atleist is darbo?
  Ir neturiu privataus bankininko, kuris laukia, kol mane atleis?
  Susapnuokit baisu sapna, kad puse Lietuvos zmoniu pasidaro nebepriklausomi nei nuo paskolu, nei nuo tiesioginio virsininko, nei nuo Sodros… Manot, tai butu skurstanti Lietuva?

  • aušra maldeikienė

   Tiesą pasakius sunku suvokjti į ką čia jūs atkreipiate mano dėmesį. Dirbkite ir toliau į sveikatą ir neskaitykite jūs tos Maldeikienės sapalionių.Ko jūs nervinatės? Viskas gi gerai. Darbo vietas kuriate, didelius mokesčius mokate, esate gražus, nepriklausomas…Sėkmės.
   Tik kodėl save priskiriate viarslynikams? Gal esate verslininkas?
   Aš irgi, beje, nieko iš nieko neprašau, ką galvoju, tą sakau, veiršininkų nebijau, ir valdžia manęs nejaudina…
   Bet pasitaiko senų žmonių (apie 800 tūkst.), būna vaikai (Lietuvoje skursta 51 proc.), šiaip viskokie neįgalūs. Ir tada valstybė gali duoti. Man pavyzdžiuio, malonu duoti. Ir mokesčius man mokėti patinka. Vis mažiau problemų su nereikalingais kvailais moteriškais pirkiniais, ar ne :)

   • Gerbiama Aušra,
    Klausiau šiandien jūsų pas Giną. Man viskas kaip ir aišku, bet turiu klausimą. Jūs nuolatos akcentuojate viarslininkus turguje be kasos aparatų pardavinėjančius lenkišką vištieną. Bet kiek tokių yra ir kiek Lietuva netenka pajamų nuo nemokamų mokesčių. Tarkime, Kubilienė išgirsta jūsų žodžius, kad jos vyras nebevyras ir liepia Kubiliui negrįžti namo kol vėl negalės džiaugtis vyriškumu ir Kubilius pastato po riebaluotą kasos aparatą prie kiekvieno „viarslininko“, kiek tai išgelbėtų situaciją?

    • lv

     Šešėlinės ekonomikos mastas apskritai yra taip kažkur nuo 20% BVP (tiesa, LLRI prognozės link 27% tempia, bet mes jais juk taip stipriai netikime…)
     Kad ir kiek ten tų procentų bebūtų, tačiau tai yra milžiniškos sumos, milijardai…
     Na o kalbant apie turgus, tai pasak vieno šaltinio, maisto produktų metinė apyvarta vien tik didžiųjų miestų turguose gali siekti ~300 mln…

   • filosoffas

    Ponia Aušra.
    Klausimas apie poilsį : ar matėte filmą “The corporation”?
    http://www.thecorporation.com/
    Yra ištraukos ir youtube. Sakyčiau filosofinis filmas apie ekonomikos dalele..
    P.s.Filmas laimėjo 26 tarptautinius apdovanojimus.. Čia tiems kas abejoja ar verta žiūrėti..

    • aušra maldeikienė

     Dėkui. Paprašysiu sūnaus, kad įrašytų ir pažiūrėsiu.

   • Ogis@Co

    Ponia Ausra,
    man mokescius moketi nepatinka. Tikrai. Nes man tenka isimti is savo kisenes ir padeti ant valdisko stalo. Nera jokiu aplinkiniu keliu, palengvinanciu procesa – kai sumoka dali „imone“, „buhalterija“ ar panasiai. Nes mano imone ir buhalterija – tai as pats.
    O ka ten JIE darys su tais MANO pinigais – tai as nebezinau. Kaip troleibuso stotelej ant suoliuko palikt… O noreciau zinoti. Ir pamatyti. Todel mokesciu stengiuosi moketi tik tiek, kiek neisvengiama. Geriau jau zmona tegu isleidzia kvailiems pirkiniams.
    Bet dar labiau man nepatinka vogti, todel tokius kaip Navickas laikau, kaip ir jūs, blogieciais ir noreciau, kad jiems kas nors greiciau pastatytu klizma.
    Ir kai tenka rinktis, tai renkuosi ne Navicko kelia, o susimoku. Kartais daugokai, mano nuomone.
    O demesi atkreipti – butent ir noriu i tai, kad yra ne „uzknisantys viarslinykai“, o zmones. Ne navickai, plaunantys pinigus, o ivairiausi, ivairaus likimo, ivairaus issilavinimo, ivairios sekmes ZMONES. Ir jei jie kazko nesumoka, tai dar nebutinai JU paciu problema. Jus nepagalvojat, kad ir juos valstybe pastato i uzribi?

    • Ogi, o gal imtumėte vis dėlto ir pasakytumėte, kiek tų mokesčių (proc. nuo pajamų) sumokate? Galima būtų palyginti su kitais ir palyginti, ar gaunate tą patį, ką ir kiti. O tai kalbate vis apie kažką, bet nieko konkrečiai nepasakote…

     Nepykite, bet jūs panašus į tuos, kurie sausį langus daužė, taip pat sakė, kad jiems mokesčius padidino. Tačiau paklausus jų, kas gi jiems padidėjo, atsakymo nebūdavo… Jie net nežinojo, kad mokesčiai jiems sumažėjo nuo Naujųjų Metų.

     • Ogis@Co

      Arturai,
      emiau ir paskaiciavau atsidares buhalterija – tam paciam kompiutery, nesunku.
      Savo pajamu deklaracijos nepateiksiu, taciau proporcija mazdaug tokia (centu neskaiciuokim): 10.000 litu mano uzdirbto, taciau dar neissimoketo pelno 2008 metais valstybes kisene papilde ~16.000 litu.
      Tiesiog pasiziurejau, kiek pelno buvo gauta ir kiek realiai buvo sumoketa mokesciu.
      O kiek mokate jus? :)

     • Ogi, arba jūs bankrote, arba kažkaip ne taip skaičiuojate…:) Gal galėtumėte patikslinti, kas sudaro tuos 16.000 litų – kiek pajamų mokestis, kiek Sodros įmokos, kiek PVM (jei jį mokate). Ar tai vien jūsų asmeniniai mokesčiai?

     • Ogis@Co

      Arturai, as visai neblogai laikausi, kaip krizes laiku, tai turiu pavalgyti, namie silta ir darbo kiekiu kol kas pasiskust negaliu… tfu, tfu, tfu…

      Gal negerai paaiskinau. Tiesiog paemiau imones (individuali imone, seimos verslas) buhalterinius duomenis ir sudejau i bendra suma viska, ka sugeneravo imones veikla per 2008 metus kaip mokescius ir ka realiai sumokejau valstybei: pvm, gpm, sodra, nekilnojamo turto, socialini, pelno mokescius.
      Tada sumoketu mokesciu suma padalinau is 2008 metu pelno sumos, ir gavau santyki 1:1,6 arba, kaip ir parasiau, kiekvienam uzdirbtam 10.000litu teko 16.000 mokesciu.
      Kad butu lengviau suprasti, tai is kiekvieno 26.000lt valstybei atiteko 16.000, imonei 10.000
      Noredamas vaziuoti i Bahamus atostogauti ir nepasinaudojes politiku praktika apiforminti tai kaip komandiruote, nuo tu 10.000 dar turesiu susimoket papildomai, bet jau kaip fizinis asmuo.
      Beje, 2007 metais, paziurejau, sis pelno/mokesciu santykis buvo 1:1 Gal del to, kad pelno buvo daugiau, nezinau.

    • Rolandas

     Ogi, verslas Lietuvoje maximum gali būti apmokestintas tik 46 procentais, o Jūs pilate kažkokiuss nerealius mokesčius. Vykit lauk buhalterę (arba samdykite ją)ir skubiai optimizuokite mokesčius, nes tikrai bus bankrotas.

     • Ogis@Co

      Rolandai, tamsta neteisus :)
      Paimkite vien Sodra uz 2008 metus: jei individuali imone gavo, sakykim, 9600+1lt pelno, tai vien Sodrai reikes sumoketi 3446lt
      Bet nesigilinkim i tarifus – jei pradesim, nebaigsim iki ryto, ten dabar TIEK privelta, kad jauciuosi lyg is naujo i universiteta istojes :) i tokia vieta, kur nedesto logikos.

      As skaiciavau kitaip: kiek mano imones pelno litas sugeneruoja mokesciu valstybei.
      Gal ne viska skaiciavau buhalteriskai iprastai – pavyzdziui, jei teko pirkti dizainerio paslaugas ir sumoket uz jas pajamu mokesti valstybei is savo kisenes, tai ta mokesti ir sumuoju. Jei samdziau darbuotoja ir atsirado prievole sumoket sodrai is imones pinigu – taip pat skaiciuoju. Ir pvm sumuoju, nors buhalteriskai skaiciuojant pelna nepriklausytu.

    • aušra maldeikienė

     Ogiui,
     Pagal Lietuvos įstatymus Navickas nevogia. Tai jūsų interpretacija — ne mano.
     Skaičiau apie jūsų pinigus ir jei tiesa, tai jūsų būsena vadinasi bankrotas. Moksliškai kalbant — neracionaliai vartojami ištekliai ir negautas pelnas, kuris rodo, kad jūsų vartojami ištekliai turi būti nukreipti į rinkai patrauklesnius gaminius.
     Verslas tai rizika, taigi, bankrotas jo antroji, neišvengiama, pusė. Ir jokia maldeikienė savo mokesčių mokėtojo pinigais neturi to jūsų bankroto dengti. Ji turi finansuoti tai, kas yra viešosios paslaugos, kaip jas suprantame čia šioje šalyje dabar.
     Kai vakar skaičiau jūsų pastabas, gerb. Ogi su ženkliukais, kažkas mano galvoje kirbėjo, bet nesusikabino, bet kaip žinia rytas protingesnis už vakarą.Taigi…
     Jei esate laisvas ir drąsus, kaip teigiate, pradėkite nuo to, kad kaip kokia žiopla mokytoja pasivadinkite vardu ir pavarde. Na ten, kokia maldeikienė, ar račas… Kad aiškiai matytųsi, jog tikrai esate ne ogis su žaisliukais bet šiaip pilietis, kažkoks XY.
     Na o jūsų prie savo mokesčių priskaičiuota įmoka Sodrai nuo samdomų darbotojų atlyginimo (kažkodėl sukabinama su įmonės pinigais, bet uždirba gi tas darbuotojas sau, o jūs tik pervedate į Sodros biudžetą)arba PVM — tai jau ekonominės „logikos“ šedevrai.
     Siūlyčiau pavartyti bet kurį ekonomikos pradžiamokslį.
     Dar būtų gerai skaityti Daniilą Charmą arba va paskutiniame „Metų“ numeryje (2009 spalis) publikuojamas Woody Allen’as. Labai džiugavau šiandien ryte.
     Pasvarstykime:
     „Ar tu tiki Dievą? Ir, jei taip, kaip manai kiek jis sveria?“
     (samprotaujama apie nutukimo bėdas)
     Geras iš šitas. Nors kažkoks girdėtas.
     „Dievo nėra. O savaitgaliais net santechniko neprisišauksi.“
     Taigi, jei esate vyresnis nei 35 metų, bijau, kad niekas nebepadės. Bet jei esate jaunesnis, pradėkite mokytis. Gyvenimas dar prieš akis. Bandykite lavinti jumoro jausmą. Tą dieną, kai imsite suvokti, koks esate žavus, linksmas ir nesugadintas žinojimo, prasidės ilgas kelias į save, verslą ar dar ką nors, kas ir būsite jūs.
     Tai mano paskutinis tekstas Ogiui su ženkleliais. Kaip sakiau — čia linksminuosi ir ilsiuosi. O Ogis pernelyg primena klasę ar auditoriją. Ir dar ne pačius gyviausius bei guviausius tos klasės egzempliorius. Amžius leidžia tampti snobe.

    • Ogi, na, vis tiek į klausimą neatsakote ir skaičiuojate keistokai. Aš juk prašiau paprasto dalyko – jūsų asmeniškai sumokėtų socialinio draudimo ir pajamų mokesčių. Jei yra kitų darbuotojų – ir jų taip pat. Gal jūs, pavyzdžiui, kaip V.Navickas gaunate šimtatūkstantines pajamas, o mokate tik už verslo liudijimą, gal jūsų darbuotojai, jei tokių yra, dirba pagal autorines sutartis, gal jūs savo būstą naudojate komercinėms reikmės, o nekilnojamojo turto mokestį įskaičiuojate į sanaudas? Gal tas jūsų 10.000 litų pelnas ir 16.000 mokesčių valstybei yra nuo 0,5 milijono pajamų, o gal tik nuo kokių 85.000? Juk tai keičia situaciją, ar ne?

     Todėl jei šiame tinklaraštyje ir toliau norite skųsti nelaminga savo padėtimi ir bloga valstybe, duokite skaičiukus. Jei negalite – tada neverkšlenkite.

     Aš, jei jums įdomu, moku 15 proc. pajamų mokestį, 6 proc. – PSDF ir 3 proc. Sodrai nuo pajamų gaunamų pagal darbo sutartį BNS. Mano darbdavys – BNS – dar sumoka 31 proc. Sodrai (įmokų į garantinį jau neskaičiuoju). Pagal autorines sutartis (paskaitos, seminarai, komentarai, straipsniai) moku 15 proc. pajamų, 6 proc. – PSDF ir 1 Sodrai, užsakovas dar sumoka 10 Sodrai.

     Pabandžiau suskaičiuoti: praėjusiais metais mokesčių aš pats vienas sumokėjau gerokai daugiau visa jūsų įmonė (čia neskaičiuojant darbdavio įmokų). Tai kaip čia dabar išeina: jus valstybė baisiai skriaudžia, o manęs – ne?

     Paaiškinkite man nesupratingam.

     • romas

      Imsiu ir šiek tiek užstosiu Ogį. Smulkus verslas neturėtų būti prilyginamas stambiam, ir ypač pramonei. Aš manau, kad būtent todėl smulkus verslas kuriasi neaktyviai, o tas kuris veikia, dažnai veikia pusiau legaliai. Daug ką, ką gamina pramonė, gali gaminti ir smulkaus verslo įmonė. Ji gali labiau įsiklausyti į kliento poreikius ir labiau patenkinti jo poreikius, bet tai atsiliepia ir į įmonės sąnaudas ir į pelningumą, todėl šiek tiek individualesnis sprendimas kaina stipriai aplenkia pramonės gaminį, ypač, jei tas gaminys iš Kinijos ar Vietnamo. Tokia mokestinė politika, kuri yra Lietuvoje, neskatina smulkaus verslo visai. Valstybei tikrai būtų lengviau, jei tokio verslo būtų daugiau, nors mokesčių iš jo būtų surenkama visai mažai. Pigus vietinis gaminys palieka pinigus Lietuvoje, leidžia prasimaitinti jį gaminantįjį ir atpalaiduoja valstybę nuo socialinių išmokų. Socialinį solidarumą galima suprasti ne tik kaip mokestinę lygiavą.

     • gie

      Artūrai :
      Jei skaičiuosime „pinigų kainą“, t.y. kiek darbuotojas ir darbdavys sumoka mokesčiais nuo t.t. jam skiriamos sumos, smulkus verslininkas (Individuali veikla) po 2 metu bus brangesnis negu samdomas darbuotojas (šaltinis – tax.lt). Tiesa, keliais punktais, svyruos apie 48 % berods. Čia neįskaičiuojant PVM, kur yra atskira kalba. Šiuo metu galioja sodros lengvata (maksimali draudžiama suma bei mažesnis tarifas, kaip ir autorinėms).
      Individualios Įmonės pajamos bus dar brangesnės didesnėms sumoms, tiesa galima daugiau sąnaudų atskaičiuot (turėčiau pasitikrinti kokia našta gaunama, ten buvo pakeitimų). Taip smulkūs verslininkai yra remiami už rizikos prisiėmimą.
      aš sutinku, kad valstybę ir sodrą reikia remti. Tik nežinau ar tiek ;)
      Šiuo metu verslo liudijimai yra gerokai apriboti. Aišku, smagu kai fotografai gali mokėti mažiau negu 5000 per metus, bet tokių verslų nėra daug.

     • Ogis@Co

      Arturai,
      tamsta siek tiek painiojates.
      Rasot: „Gal tas jūsų 10.000 litų pelnas ir 16.000 mokesčių valstybei yra nuo 0,5 milijono pajamų, o gal tik nuo kokių 85.000?“
      Pirma, as kalbu apie savo versla, t.y. savo imone, o imones pajamos ir yra pelnas.
      Ar… norite zinoti, kokia apyvarta? Taip, apyvarta arti 0.5 milijono, bet neskubekit isivaizduoti pinigu pakeliu po mano lova, nes apyvarta tai tik per saskaita banke pratekeje pinigai – buvo ir nebera, mano klietas sumokejo man, o as – tam, is kurio pirkau reikalinga dali paslaugu.

      Antra, as nesakau, kad sumokejau is viso tik 16.000 mokesciu per metus. Nors tikrai naudoju savo busta komercinems reikmems, kaip rasote :) Neturiu nei brangiai nuomojamo ofiso, nei sandelio, nei dirbtuviu – viskas namie. Taip pigiau. Ir mokesti sumoku, kaip bet kuris juridinis asmuo uz naudojamas patalpas… Ka cia bepridursi…
      Arturai, as tik bandau parodyti, kad mano verslo uzdirbami pinigai „gamina“ mokescius valstybei, kuriu bendra suma, lyginant su tuo, kas lieka verslo savininkui, nera tokia jau maza. Pateikiau ne absoliucias reiksmes, bet proporcija: 2008m. 1 litas pelno = 1.60 lito valstybei, arba 10.000/16.000
      Kaip ponia Ausra pakomentavo, toks skaiciavimas – visiskai nekorektiskas, nes prie imones sumoketu mokesciu pridejau ir uz samdomus darbuotojus moketa sodros mokesti (neapgaudinekim saves, tai imone moka, nors ir darbuotojo naudai), ir pvm.
      BUTENT, norejau skaiciuoti ne pagal Verslo apskaitos standarus. Ir ne taip, kaip paprastai skaiciuoja ekonomistai-propagandistai, siekiantys prikisamai parodyti, kodel musu valstybei nereikia tokiu kaip as.

      Bet… tikri, nepadirbti litai ikrito i valstybes kisene vien todel, kad egzistuoja maza (faktiskai vienos seimos) imone, o ne dar 2 samdomi darbuotojai. Ar tie samdomi butu vertingesni – nezinau, cia gal kiti tegu pakomentuoja…

      O konkreciu skaiciu nenoriu destyti, nes prasides diskusijos apie tarifus, kiek kokio mokescio buvo moketa ar nemoketa.
      Imones ir privataus asmens mokesciai skiriasi, todel, manau, neverta veltis. Palikim tai tax’o forumui.

     • mdxacuk

      Ogiui.

      Jau geriau būtumėt nerašęs, nes tai, ką jūs išdėstėte apie savo mokestinius nuiotykius, yra košmaras. Galiu tiesiai pasakyti, kad tamsta neturit žalio supratimo apie elementariąją buhalteriją. Perfrazuojant p. Maldeikienę, totali disbuhalterija. Jūs prigeneravot tiek ir tiek PVM? Nesu girdėjęs košmariškesnės buhalterinės nesąmonės. PVM visuomet sumoka galutinis vartotojas, o bet kokia įmonė ar įmonių grandinėlė tėra PVM operatoriai – iš vienų paima, kitiems atiduoda. Pagal tamstos logiką jei iš kažko pirktumėt taburetes ir ir tiksliai už tiek pat paduotumėt turguje, tai irgi prigeneruotumėt 21 procentą PVM? Apie pajamas ir pelnus ne ką geriau, nors žinau, kad individualioj įmonėj esama niuansų. Labai patarčiau užsirašyti į kokius buhalterijos kursus, nes su tokiu supratimu galit daryti biznį tik iki pirmojo Mokesčių inspekcijos patikrinimo. Turėsit tiek nuostolių, kad neišsrėbsit iki amžiaus galo. Tada neverkit, kad valdžia bloga. Ir iš viso, šiais laikais laikyti individualią įmonę gali tik savižudis. Tiesiog neįmanoma sugalvoti motyvų, kodėl neįsteigus normalios UAB, jei jau yra kažkokia reali veikla ir dar samdiniai. Nebent tai, kad neprivaloma samdytis buhalterio. Bet kai pats to nemoki, tai jokio skirtumo.

     • Ogis@Co

      mdxacuk,
      turbut suprantate, kad visiskai samoningai stengiausi nesilaikyt stereotipu.
      Teisingai, skaiciavau kaip ukininkas savo kiaules: ka sumokejau, ta ir skaiciuoju, ko nemokejau, to ir skaiciuot negaliu :)
      Toks skaiciavimas teisingesnis, nes parodo realybe, t.y. kiek as paemiau savo uzdirbtu pinigu ir atidaviau (sumokejau) valstybei. Jei buciau, kaip sakete, nesukales ir nepardaves tos taburetes, o sakykim, dares butelaiti prie miesto vartu, tai ir pareigos moketi nebutu, nebutu nei pinigu, nei ju judejimo, nei mokejimo valstybei. O kokios apeigos lydejo ta pinigu persikelima is mano kisenes i valstybes kisene – visiskai nesvarbu. Ir neidomu.
      Nes buhalterija uzsiimu tik tada, kai reikia, o forume uzsiimt buhalterija – na atleiskit jau…
      Turbut paklausysiu tamstos patarimo ir del pvm – nemokesiu, kol nesumokes galutinis vartotojas… Na, tikiuosi jis uzsuks pas mane sia savaite – iki 25 reikia susimoket :)
      Apskritai, paaiskinkit man kaip disbuhalteriui, is kur atsiranda pas mane tas pvm, jei as tik „operatorius“?
      O ir tas pavadinimas „pridetines vertes mokestis“?

 • A.G.

  Patiko šiandien gerb. p. Aušros Maldeikienės išstojimas per ziniur, tad jei blogo šeimininkas leis, įdedu ta proga pasvarstymą: http://www.organic.lt/lt/news,nid.680
  Atsiprašau, už gal padrikas mintis, dar neištaisytas klaidas (nes namuose mano kompiuteryje nėra to redaktoriaus).

 • Rolandas

  Gal geriau redaktorių nusipirkti, nes mintys labai jau padrikos. Tačiau dvasios pakilimo, užsidegimo, įkvėpimo, įkarščio, t.y. entuziazmo labai daug.

 • Na aišku, supratau sąvokų skirtumus verslininkų :)
  Aš vis tik skatinčiau žmones, pačius užsiimti individualia veikla, mokėti mokesčius turėtų vienodai,bet reiktų juos paskatinti. Kaip? Pateiksiu vieną asmeninį pavyzdį.
  Prieš mėnesį parašiau Ūkio ministrui Kreiviui, su tokiu pasiūlymu, kaip skatinti jaunų žmonių verslumą, kuris manau valstybei kainuotų labai nedaug. Dieninio skyriaus studentus, kurie turi indv. veiklos pažymas, patentus ir pan. atleisti nuo soc. ir sveikatos draudimo, nes tuo laikotarpiu kai jie mokosi ir taip yra apdrausti, t.y ligonių kasos apmokės jiems susirgus. O valstybei kainuoja, tiek, kiek dabar tokių studentų yra ir kurie moka ketvirčiui apie 500 Lt. Manau jų daug nėra, o investicija į ateitį nebloga. Kas gali paneigti, jog pasisekus verslui, imsis rimčiau ir steigs akcines bendroves :)
  Ministras atrašė, kad perduoda viceministrui, tai čia kaip supratau pasaka be galo, nes atsakymo negavau.
  Taigi čia būtų vienas iš skatinimo būdų. Kaip skatinti turguje dirbančius nežinau, bet reiktų taikyt meduolio – botago principą. Mes sulyginsime mokesčius visiems, bet padarysim tą ir tą jūsų naudai. Bandant išvengti neramumus.

  • aušra maldeikienė

   Atleiskite, o negalėtumėte pasakyti, kaip jie ten gali dirbti, jei mokosi… Ir ką jie tada išties veikia? Mes žinome, jei mūsų studentas ekonometras įsidarbina, studijos baigtos.
   Studijuodama dirbau kambarine viešbutyje — ploviau sportininkų paliktus, kaip čia pasakius, nešvarius, kambarius (nuo tada nemėgstu sporto), bet dariau tai nuo 5 iki 7 ryte. Iki paskaitų. Mokytis būdavo sunkiau, — gal geriau vieną darbą dirbti.
   Rimtai kalbant savarankiškas verslas (kaip ir verslas apskritai) turi mokėti mažesnius mokesčius. Bet yra sveiko proto riba, koks tas mažumas turėtų būti.

   • Musė

    Gerbiama Aušra, Jūs mane stebinate. Kaip jie gali dirbti, jei mokosi? Ogi paprastai. Aš dirbau visą darbo dieną nuo 2 kurso, atbėgdama tik į svarbiausias – a.a. V. Titarenko, V. Terlecko, G. Nausėdos paskaitas ir seminarus, įvairius kontrolinius ir egzaminus. Didelė dalis VU ekonomistų 3-4 kurse dirba. Magistrantūroje dirba 90%, dėl to visos paskaitos sutarus su dėstytojais sukeltos į vakarą (nors skaitosi dieninis skyrius, oficialiame tvarkaraštyje paskaitos dieną). Gal dabar kas ir pasikeitė, nežinau. Jūsų tikrai labai įdomiose paskaitose esu buvusi 2 kartus, parašiau referatą ir gavau įskaitą. Dabar žiauriai gailiuosi dėl didelių išsilavinimo spragų, bet jei reikėtų rinktis, ar imti tuos baisinius kreditus studijoms apmokėti, ar dirbti – aš visgi rinkčiausi darbą.

    • aušra maldeikienė

     Problema kita — ar nereikėtų, kad paskaitos būtų privalomos ir joms būtų ruošiamasi — turiu galvoje ir dėstytojus, ir studentus. Kaip normaliuose pasaulio universitetuose. Nežinau, kur manęs klausėte, bet pavyzdžiui TVM aš žaidžiau žaidimą (dabar dėstau tik būsimiems finansų ir ekonomikos matematikams ir tai baigta), kad mokytis reikia tik man.
     Jei studentui reikės mokytis (kaip buvo Maskvos universitete), tai apie jokį rimtesnį darbą (na gal ryte kambarine…) nebus kalbos.
     Ekonomikos fakultetas VU šiuo metu man nėra normalaus veikimo rodiklis.
     Ir jau visai juokinga magistrantūra vakare….:) Atleiskite, bet paskaitoms nebesiruošia studentai (ir to neslepia), ir dėstytojai vis dažniau(???) pasakoja „baikes“. Va kodėl reikia važiuoti iš Lietuvos. Ir ne tik mokytis.
     Kažkas papuvę Danijos karalystėje.

     • Musė

      Sutinku 100 proc. Bakalauras VU – visai nieko, bet magistrantūra – gryna pornografija, mokslo imitavimas. Ir kaip tokią programą išvis patvirtino? Mes buvome šokiruoti – 4 metus mokaisi mikro/makroekonomikos, laikai balalauro valstybinius egzaminus iš mikro/makroekonomikos, tada ateini į magistrantūrą, žiūri į tvarkaraštį ir savo akimis negali patikėti – mikro/makroekonomika! Ir vėl dėsto tą patį :)) Tiems, kurie sustojo iš kitų universitetų, gal ir nieko, bet mums? Sulekia visi, tiek dėstytojai, tiek studentai po darbų nusikalę, vėluodami, pakeliui kavinėje „Pas Dainių“ picos gabalą nusitvėrę, po to knapsi paskaitoje, o galų gale išvis nebevaikšto, nes nemato prasmės.

      Beje, apie tą Daniją :) Danijoje studentams leidžiama dirbti max 12 ar 14 val per savaitę, ten nelegalaus darbo apskritai nėra, tad studentai realiai gali dirbti tik savaitgalį. Žinoma, kitas klausimas yra tai, kad savaitgalio uždarbio dirbant padavėja ar pardavėja užtenka pragyvenimui, buto (ne bendrabučio, bet buto) nuomai ir maistui. Mokslas Danijoje nemokamas visiems. Paskaitos trunka nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro, mano sesuo iš universiteto grįžta 10-11 val. vakaro. Ir sako, kad visai nenori grįžti – ten viskas pritaikyta studentams, visur minkštasuoliai, kavinės, šiltos bibliotekos su jaukiais krėslais, dirbančios iki vėlumos ir be saninarinių dienų :) Visur traukiantis nemokamas internetas, dėstytojai, kurie per pirmą paskaitą visus vedasi į bariuką susipažinimui :) Daugybė renginių, studentų organizacijų, nemokamų kalbų kursų… Ech, prisisvaigau čia …. :)

   • Na, pavyzdys būtų toks: studijuoja verslo administravimą ir įkuria individualią įmonę. Taigi utopinis variantas toks: teorija (paskaitos) + praktika (realus verslas).
    Taigi labai gražu būtų, jei kažkas nepavyksta realiam versle, ateini pas dėstytoją pasitart, paklaust. Čia viskas vyktų vienu metu. Bet čia jau aukštojo mokslo problemos, su praktiku ir pan.

 • Rolandas

  Trumpai tariant Jūs pasiūslėte lengvatas tam tikrai grupei asmenų, o visos lengvatos iškreipia rinką, žlugdo konkurenciją ir determinuoja piktnaudžiavimus. Todėl toks ir atsakymas buvo.

 • Kodėl iškreipia? Juk žiūrint teoriškai, tą mokestį studentas moka du kartus.

 • A.G.

  Tikrai stebina, šiandiena Lietuvoje, tuo klausimu, kai žmogus sugeba vienu metu dirbti ir baigti, taip pat vienu metu, du universitetus (tapti vadybininku ir teisininku pavyzdžiui… apie tai ne kartą skaičiau).
  Gi mūsų laikais, jei rugsėjį pratinginiauji, tai toliau varai kasdien iki 2 val. ir kaip reikiant, nes kiekvieną semestrą nuo trečio kurso pradžios po 4 kursinius, priedo, kai normaliai vieną kursinį per savaitę ar dvi nepadarysi.
  Ir nepasaisant to, iš 35 – baigėme tik 6 (paskui jungė grupes, dar prisijungė sugrįžę iš kariuomenės, nes mes buvome pirmi, kurių neėmė, o atitarnavome pabaigę…). O kad vienu metu dar dirbti, ar dar ir kitus mokslus krimsti, kaip šiandien… na tai tuo metu kas galėjo, kas ne – tai gal tik agronomijos specialybės studentai (kaip tuomet supratau – galėjo pastudentauti šie…).
  Tad šiandien išsilavinimo klausimas tikrai turėtų varpais…

 • aušra maldeikienė

  aš, miela Muse, turėjau galvoje Hamletą (kai kalbėjau apie Daniją). Problema kaip visada, visur ir visais laikais galvose.Bet matyt ir šiap Danija mielas kraštas. Nors jų zoologijos sodas, palyginti, vidutiniškas:)

  • Musė

   Tai aš supratau, kad apie Hamletą, tiesiog man kaip tik į temą ta Danija :) Beje, danai saviškei Sodrai moka berods 38%, jei gerai pamenu.

 • lida

  Danijos zoologinis sodas, kinoteatras, viešasis tualetas… :)

 • restep

  to Muse:
  Danijoje mokecius darbuotojui iki mazos sumos (iki mazdaug 4.000 kronu per men., nelabai ir pamenu) reliai tik 8 proc. reikia moketi. Aisku gali visa metini tarfa isnaudoti per kelis menesius, jeigu veliau dirbti negalvoji. Tik po to isijungia 38 skaitliukas. O del nelegaliu darbuotoju nebuvimo Danijoje, tai nereikia juokinti. Gyvenau pats puse metu, dirbau ir legaliai ir nelegaliai ir zinau kruva kitu kurie irgi dirbo nelegaliai. Viskas beje vyko mieste, o ne kazkokioj fermoje. Alga ta pati kaip dirbant legaliai buvo tik be mokesciu. Todel nereikia cia le le apie kaip uzsienyje viskas tik gerai.

 • droidas

  Mano supratimu yra du žmonių tipai – su plaktukais arba su samčiais. Vieni kuria vertybes, kiti skirsto. Skirstytojai visada bus už didesnį perskirstymą. Jie skleidžia demagogiją, paimdami pavyzdžiu Daniją arba Švediją.
  O mes pažiūrekim kas yra Singapūre.
  $ 1 (Singapore dollar) = Lt 1.65 (Lithuanian litai)
  Tax rates for individual residents
  S$0,000 – S$20,000 0%
  S$20,000 – S$30,000 3.5%
  S$30,000 – S$40,000 5.5%
  S$40,000 – S$80,000 8.5%
  S$80,000 – S$160,000 14%
  S$160,000 – S$320,000 17%
  S$320,000 and above 20%
  Skaičiuojama irgi protingai. Žmogus gaunantis pajamas S$400,000 vidutiniškai moka 14.7%
  S$[(20,000 X 0%) + (10,000 X 3.5%) + (10,000 X 5.5%) + (40,000 X 8.5%) + (80,000 X 14%) + (160,000 X 17%) + (80,000 X 20%)]
  Tai progresyviniai mokesčiai. Tikrai tokiems pritarčiau.
  Kai kas pasakys, kad labai maži mokesčiai. Jiems kažkodėl užtenka.
  Tiesa, jų parlamente max 96 vietos, iš kurių 84 renkami rinkėjų.
  Gyventojų apie 4.9 milijono.
  Biudžetas 2008m milijonais USD :
  Singapūras : pajamos 28,600.0 išlaidos 27,500.0
  Lietuva : pajamos 15,400.0 išlaidos 15,860.0
  GDP (nominal) per capita USD 2008m:
  Singapūras 39,500
  Lietuva : 13,300

  Aš jau nekalbu apie mokesčių lengvatas ir verslo skatinimą.
  Išvada viena – mokesčiai mažesni, sistema paprastesnė, darbingo amžiaus išlaikytinių gerokai mažiau.
  Ir atkreipkite dėmesį – jie nedusina mažas pajamas gaunančių.
  Pabaigai – bedarbystė Singapūre 2008m – 2.8%.