Dingstanti valstybė

Savaitraštis 15min 2012 07 13

*******************************************

Seime šią savaitę vėl buvo ieškoma “dingusių” vaikų. Berods, pernai buvo paskelbta, kad tokių Lietuvoje yra daugiau nei 13 tūkstančių, tačiau naujausiais duomenimis šiandien nerandama kiek daugiau nei 2600.

Vienai iš naujausių Lietuvos politinių partijų tie skaičiai turėtų skambėti kaip gražiausia muzika – tos partijos narių vietoje aš juos pieščiau spalvotomis kreidutėmis kiekvienoje miesto ir miestelio aikštėje: juk neabejotina, kad jei ne visi, tai bent didžioji dalis tų nelaimingų vaikų yra pakliuvę į pedofilų tinklo rankas.

Bet kadangi vis dar esu nepartinis, man šie skaičiai liudija nei daugiau nei mažiau, o tik valstybės neįgalumą. Arba – dabartinės valdančiosios koalicijos socialinės politikos fiasko.

Tiems, kas apie “dingusius” vaikus galbūt nieko negirdėjo, priminsiu, kad kalbame apie vaikus iki 16 metų, kurie užregistruoti kaip gimę Lietuvoje, tačiau niekada nebuvo pasirodę mokykloje. Ciniškai juos būtų galima vadinti vaikais chameleonais – popieriuose jie yra, tačiau tikrovėje jų niekas nematė.

Nepaisant to, Lietuvos valstybė už dalį šių “dingusių” ir nežinia kur esančių vaikų jų tėvams moka pašalpas. Man tai skamba visiškai neįtikėtinai ir net šiek tiek makabriškai, bet negaliu netikėti tuo, ką teigia Seimo narė V.Margevičienė. O ji sako, kad dalį “dingusių” vaikų būtų galima rasti “momentaliai”, jeigų pašalpų mokėjimas būtų pristabdytas. Neva, tada tų pražuvėlių vaikų tėvai patys ateitų ir pasirūpintų, kad jų vaikai rugsėjo 1-ąją būtų mokykloje.

Galbūt taip ir atsitiktų, tačiau man norėtųsi paklausti V.Margevičienės: o ką darysime su Lietuvos Respublikos Konstitucija, kurioje teigiama, kad “tėvų teisė ir pareiga – auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais” ir kad “asmenims iki 16 metų mokslas privalomas”? Nepamenu, kad Konstitucijoje kur nors būtų parašyta, kad už šių prievolių vykdymą tėvai turi gauti atlyginimą. Ir būtent todėl visai nenoriu už tai mokėti iš savo kišenės.

Todėl turiu daug paprastesnį ir daug pigesnį pasiūlymą: užuot sustabdžius pašalpų mokėjimą, reikia sustabdyti atlyginimų mokėjimą visiems, kurie susiję su tų pašalpų mokėjimu bei tiems, kurie gaudami algą iš mokesčių mokėtojų kišenės privalo pasirūpinti, kad Lietuvoje nebūtų nė vieno mokyklos nelankančio vaiko. Kalbame apie “Sodros”, savivaldybių socialinės paramos, švietimo ir ugdymo, vaiko teisių apsaugos skyrių ir panašių tarnybų darbuotojus.

Neturiu duomenų, kiek tokių darbuotojų yra iš viso, tačiau spėju, kad jų tikrai yra daugiau nei “dingusių” vaikų. Aritmetika paprasta – vidutiniškai vienai Lietuvos savivaldybei tenka kiek daugiau nei 40 nežinia kur esančių vaikų. O, pavyzdžiui, vien Kauno savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriuje, kaip nurodoma savivaldybės puslapyje, dirba 24 žmonės, socialinės paramos skyriuje – 22, o švietimo ir ugdymo – 28 žmonės.

Tokiomis pajėgomis atrasti visus “dingusius” vaikus tikriausiai būtų galima per tris dienas. Ir būtent tai tie visi išvardyti darbuotojai iš esmės ir turėtų daryti, nes kalbame apie nežinia kam mokamus valstybės pinigus, pažeidinėjamą Konstituciją ir įstatymus ir grubiai pažeidžiamas vaikų teises. Beje, šiuo atveju turėtume kalbėti būtent apie vaikų teises, kurios yra grubiai pažeidžiamos ir kurios normalioje valstybėje turėtų būti prioritetas.

Kai kalbame apie priemoką už šių teisių įgyvendinimą, iš esmės kalbame ne apie “dingstančius” vaikus, o apie dingstančią valstybę.

(5 balsų, vidurkis: 4,60 iš 5)
Loading...