Derybos dėl valdžios prasidėjo. O dėl ko deramasi?..

…paskaitinėjau komentarus alfoje… jau senokai tiek pykčio ten nebuvo, o juk, atrodo, nieko tokio baisaus prieš tai neparašiau. Tik priminiau, kad Antanas, nors ir baigęs Vilniaus Universitetą, iki šiol dirbo klounu ir kad tai tai anaiptol nėra pati geriausia patirtis prieš einant valdyti valstybę.

Bet tiek jau to – tie, kam patinka Antano „muzika“ tikriausiai bus patenkinti ir jo valdymu. Juk dėl skonio, kaip sakoma, nėra ko ginčytis.

Pakalbėkim geriau apie ateitį: tą, kuri šiandien paskelbė pradedanti derybas.  

Pirmiausia, svarbus derybų objektas.

Skaitome keturių partijų pareiškimą. O jis sako: „dėl koalicinės Vyriausybės programos ir valdančiosios koalicijos sudarymo“.

Viskas kaip ir teisingai: pirmiausia programa, o po to jau valdžios dalybos.

Tačiau natūraliai kyla klausimas, o dėl kokios vyriausybės programos deramasi? Dėl konservatorių, Liberalų ir centro sąjungos ar Liberalų Sąjūdžio? Nes A.Valinkso „sąjūdžio“ programos iš esmės ir nebuvo. Na, bent jau tokios, dėl kurios būtų galima daug derėtis.

Pirmasis į šį klausimą atsakė A.Pekeliūno rėmėjas A.Čaplikas, iš karto po derybų pradžios dokumento pasirašymo išplatinęs savo partijos sąygas būsimosiose derybose.

Kai kurios jų gana aiškios:

  • Artimiausiu metu priimti įstatymą dėl gyventojų pajamų mokesčio sumažinimo, kuris turi įsigalioti nuo 2009 07 01 arba 2010 01 01.
  • Ūkio ministeriją reorganizuoti į Energetikos ir būsto modernizavimo ministeriją (Veiksmo ministerija)
  • Neskirti nuolatinių Apskričių viršininkų, kol nebus priimtas įstatymas dėl tikslaus apskričių skaičiaus ir jų funkcijų perdavimo savivaldybėms
  • Siekti, kad koalicijos partneriai įsipareigotų remti tiesioginių merų rinkimų įteisinimą antrajame balsavime dėl Konstitucijos keitimo
  • Panaikinti finansinę juridinių ir fizinių asmenų paramą partijoms ir patvirtinti įstatymų galimybę piliečiams remti politines partijas, skiriant joms 1 proc. Gyventojų pajamų mokesčio

Kiti – šiek tiek „išplaukę“:

  • Atlikti valstybės valdymo ir funkcijų auditą, kurio rekomendacijas Lietuvos Respublikos Vyriausybė įgyvendintų iki 2010 m
  • Įsipareigoti iki 2010 metų sausio 1 d. pilnai centralizuoti visus valstybės ir savivaldybių stambius viešuosius pirkimus.
  • Įvertinti LEO LT projektą bei kitus valstybės turto privatizavimo sandorius, kurie pripažinti prieštaraujantys įstatymams ar Lietuvos Konstitucijai.
  • Suderinti veiksmų ir priemonių planą, skirtą Lietuvos ekonomikos ir finansų stabilizavimui.

Ypač tai pasakytina apie du paskutinius punktus -neaišku, ką daryti įvertinus, neaišku ir kokias ekonomikos ir finansų stabilizavimo priemones  siūlo patys A.Pekeliūno rėmėjai. O gal neturi jokių įdėjų?

Liberalų sąjūdis kol kas „programinių nuostatų deryboms nepateikė, kaip ir konservatoriai, nors jų lyderis užsiminė apie ketinimus inicijuoti „antikrizinį veiksmų planą, kuris padėtų įveikti šalies ekonomikos ir finansų krizę, kovą su korupcija bei energetikos problemas“.

Šiek tiek nekonkretu, bet štai R.Juknevičienė vienoje laidoje užsiminė, kad gal reikėtų peržiūrėti „Leo LT“ veiklą, nes jai atsirado abejonių, ar ta bendrovė iš viso ketina statyti atominę elektrinę (gerai kad nors abejonės pagaliau atsirado).

Bet konkrečius dalykus juk galima rasti konservatorių ir Liberalų sąjūdžio rinkimų programose. Juk ten sudėta viskas, ko siekia šios partijos ir ką jos siūlo. 

Ne viską mintinai prisimenu, bet pabandysiu: neatsisakyti šauktinių kariuomenės, o įvesti privalomą 4-7 savaičių tarnybą visiems Lietuvos vyrams nuo 18 iki 24 metų. Įvesti nekilnojamojo turto mokestį. Toliau riboti alkoholio vartojimą ir jo reklamą. Skirti išskirtinį dėmesį tradicinei šeimai ir religiniam auklėjimui. Naikinti mokesčių lengvatas.

Liberalų sąjūdis: naujiems mokesčiams ne, trijų pagrindinių (PVM, gyventojų pajamų ir pelno) tarifą suvienodinti iki 18 proc. tačiau apmokestinti tik dividendais išmokamą pelną. Sodrso lubos – 4 vidutiniai mėnesio uždarbiai. 10 proc. sumažinti valdininkų skaičių, mokytojų atlyginimus kasmet didinti po 20 proc., kasmet renovuojama po 100 mokyklų. Pratęsime Ignalinos elektrinės darbą, „neatidėliodami įgyvendinsime naujojo atominio rekatoriaus statybą. Įteisinsime elektroninį balsavimą ir sparčiau pereisime prie profesionalios karinės tarnybos, šauktinių nuo 2010 metų nebeliks. Panaikinsime apskritis, merus rinksime tiesiogiai. 

Na, ir pagaliau A.Valinsko sąjūdis: visuotinis pajamų ir turto deklaravimas, progresiniai mokesčiai (paties A.Valinsko deklaruoti), neteisėtai profsąjungoms perduoto turto nacionalizavimas ir jo grąžinimas pensininkams. Gal ir viskas, neskaitant deklaracijų ir bendrų frazių. 

O dabar pabandykite sudėti viską į vieną vietą ir paklauskite savęs, kas gaunasi.

Ir tada vėl paklauskite: dėl ko gi derasi keturios partijos? 

(5 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...