Derybos dėl valdžios prasidėjo III. Tai kada bus pradėta derėtis ne dėl valdžios?

Šiandien pabandžiau dar kartą kruopščiai paieškoti, dėl ko gi vis dėlto derasi naujoji „permainų koalicija“.

Po to, kai pradėjo derybas ir kai sutarė dėl prioritetų.

Pasakysiu atvirai: rankos nusileido, o vilties permainoms vis mažiau ir mažiau. Nes beveik viskas, ką sugebėjau rasti jokiomis permainomis nė iš tolo kol kas nekvepia. Ir čia nekalbu apie tas pavardes, kurios pasklido viešumoje (savo subjektyvią nuomonę apie daugumą jų išsakiau kitur).

Pagaliau juk ne pavardės svarbiausios. Juk politikoje kaip ir bet kokiame kitame darbe: pirmiausia reikia  nusibrėžti aiškias gaires, nustatyti tikslus, sutarti dėl būdų ir veiklos priemonių. Kai visi tai žino, belieka įgyvendinti. Žinoma, vieniems gali sektis geriau, kitiems blogiau, bet tai ne pati didžiausia kliūtis. Svarbiausia, kad žinotum, ką ir kaip turi daryti.

To, prisipažinsiu, ir ieškojau, bet kaip jau sakiau, beveik nesėkmingai.

„Beveik“ sakau todėl, kad šis tas vis dėlto buvo. A.Kubiliaus blog’e. Bet tik beveik, nes A.Kubilius aprašo, tai, kas yra blogai ir tai, kas gali būti dar blogiau.

Yra ir šiek tiek to, ko aš taip įtemptai ieškojau – du skaičiai: 2 mlrd. litų (tiek galima sumažinti biudžeto išlaidas) ir 1,8 mlrd. litų (tiek galima padidinti pajamas).

Dar yra teiginys, kad papildomų pajamų galima gauti „pertvarkant mokesčių sistemą ir atsisakant mokestinių išimčių ir lengvatų“.

Taip pat – įsipareigojimas nemažinti socialinių programų ir konkrečiai – motinystės atostogų. Taip pat – galimybė nemokėti „vaiko išmokų“ visiems, ypač tiems, kurie „uždirba po 10 000 litų).

Galima, žinoma, sakyti, kad ir tai šis tas, bet ar to pakanka?

Man asmeniškai  – ne. Man norėtųsi daugiau konkretumo. Pavyzdžiui, kalbant apie mokesčių sistemos pertvarką: ar kalbama apie gyventojų pajamų mokesčio didinimą ar mažinimą, ar kalbama apie visų pajamų amokestinimą vienodu tarifu (pavyzdžiui, paliekant mažesnį tarifą autorinėms pajamos, neviršijančioms tam tikros ribos – kad ir tų pačių 10 000 litų per mėnesį). Ar kalbama apie pelno mokesčio suvienodinimą su kitais mokesčiais?

O gal – kaip kad siūlo LLRI svarstoma galimybė jo iš viso atsisakyti?

Ar kalbama apie „Sodros“ lubas?

Ar kalbama apie galimybę peržiūrėti bazinę, tų pačių konservatorių balsais nerealiai iškeltą valstybės tarnautojų bazinę algą?

Ar kalbama apie verslo liudijimus?

Ar kalbama apie nemokamus pradinukų pietus?

O kodėl atsisakoma kalbėti apie motinystės atostogas. Juk pripažinkime, kad dveji metai yra per daug: mes tokie vieninteliai net ne Europoje, bet visame pasaulyje.

O kai kalbama apie lengvatas: ar konservatoriai kaip ir socdemai linkę ir toliau subsidijuoti visus: ir tuos, kurie gyvena Mindaugo apartamentuose, Vilniaus senamiestyje ir naudojasi PVM lengvata šildymui, ir gyvenančius 1 kambario bute Žirmūnuose ar Naujininkuose?

Jei taip, gal tada galėtų paaiškinti man ir mano kaimynams, kodėl jie diskriminuoja mus, kurie šildosi dujomis ir malkomis ir nesinaudoja jokiomis subsidijomis. Ar tikrai A.Kubilius, A. Čaplikas ir kiti, besinaudojantys centrinio šildymo sistema didesni vargšai už mane ir visus mano kaimynus?

O kaip bus su PVM lengvata vaistams? Socdemai sako – nieku gyvu, pensininkai neišgyvens. Sutinku, bet gal galima lengvatą panaikinti, o pensininkams primokėti. Tada visi neturėsime primokėti Ž.Marcinkevičiui, A.Zuokui, A.Valinskui, jei jiems, pavyzdžiui, prireiks „Viagros“. Juk tai irgi vaistas, kuriam taikoma PVM lengvata…

O kaip bus su įmokomis „Sodrai“ tų, kurie pagal autorines sutartis, verslo liudijimus ar kaip ūkininkai  gauna šimtus tūkstančių litų pajamų, o „Sodrai“ moka (jei moka iš viso) bazinę įmoką. Ar jų vaikai neina į valstybines mokyklas, niekada nesinaudoja valstybinių poliklininkų, ligoninių paslaugomis, ar pas juos nevažiuos greitoji pagalba, jei ištiks nelaimė?

O policija, keliai, kita infrastruktūra – ar jie visu tuo naudojasi mažiau nei tie, kurie nuo savo pajamų moka 24 proc. mokesčių?

Ar apie tai kalba naujoji permainų koalicija? Gal, bet kol kas nesigirdi.

Nesigirdi ir nieko apie tuos 2 mlrd. litų, kuriuos ketinama sutaupyti. Na, bent užsimintų – Valdovų rūmų nefinansuos, 10 proc. visų ministerijų biudžetus apkarpys, Seimo viešbučio nebestatys, Seimo ir Vyriausybės autoūkio atsisakys, 20 ligoninių mažuose miesteliuose uždarys, na, bent ką nors.

O gal mažins finansavimą mokslui, švietimui, kultūrai, bibliotekoms, muziejams?

Juk 2 mlrd. litų ne tokia maža suma…

Bet ne, tyli visi kaip M.Melnikaitės. Mat labai užsiėmę – iki šiol valdžios nepasidalijo…

O tada ką? Konservatoriai savo ministerijose savo programą įgyvendins, o visi kiti tvarką darys savo ministerijose?

Tada jau tikrai visi pensininkai vaistų neįpirks, o pagrindiniu kultūros prioritetu taps nuteistųjų mokymas…

Gal tai ir bus tos permainos, kurių visi tikėjosi?

(10 balsų, vidurkis: 3,60 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  Arturai, ar negalvojate apie ateinancius prezidento rinkimus?

 • Anonimas

  Kai nieko nerašai pati matau, kad blogai, o kai parašai tai viskas dar blogiau atrodo. O kas pasakys kaip išgyventi tam mažam žmogeliui, kuris net ir tų priklausiusių lengvatų, valdininkų pastumdytas nepasiėmė. Ir negali jų net kaltinti, kad išsirinko šoumenus. Kiek žmonių suvokia kas nutiko? Ką matė per telavizorių tą ir rinko. Jie bent maloniai šypsojosi.
  kaip padėt tiems, kurių niekas jau ir matyt nenori. Jie egzistuoja tik mokesčių mokėtojų sąrašuose. Jei tik galėčiau, kiekvienam asmeniškai paaiškinčiau kas vyksta, kodėl vyksta. Bet jų daug. Tikrai daug, todėl ir turim tai ką turim.

 • Anonimas

  Sveiki,

  „Ar kalbama apie galimybę peržiūrėti bazinę, tų pačių konservatorių balsais nerealiai iškeltą valstybės tarnautojų bazinę algą?“

  Nors naujos koalicijos neveikimas ir kritikuojamas, taciau tuo pat metu, tarsi duodama suprasti, kad valstybes islaidu mazinimas – vos ne vienintele iseitis is artejancios/priartejusios/salia esancios krizes. O manding, kad tai tik viena is priemoniu, kuri neturi tapti panaceja. Juk paprastas zmogelis valstybes islaidu mazinima supranta paprastai – sumazinkim biurokratams niekadejams algas ir bus viskas gerai. Ir ne todel sumazinkim, kad blogai dirba arba nieko nedirba, o todel kad GERAI GAUNA (kas beje yra diskutuotinas dalykas arba tokiu yra tikrai nelabai daug). O as tada su siuo tulu zmogeliu ir Artūru Raču dainuodamas unisonu pridesiu – o velniam tie valstybes tarnautojai reikalingi is principo? Ismeskim visus lauk, panaikinkim ministerijas ir istaigas prie ju ir pinigu bus i valias. Bet grizdamas i realybe noreciau paraginti ivertinti kiek kainuoja efektyviai dirbancio valstybes tarnautojo parengimas valstybei ir kiek kainuos paruosti i jo vieta atejus studijas baigusi asmeni – o skaiciuoti butina, nes tik pradekite mazinti valstybes tarnautoju algas (perziurejimas kaip suprantu anaiptol nereiskia didinimo, ar ne?) ir atsiras daug laisvu valstybes tarnyboje etatu. Arba nebent jums atrodo, kad laisvoje rinkoje uz ta pati darba mokantis darbdavys zmogui yra patrauklesnis, o valstybes tarnyboje sis desnis negalioja? Zodziu, jei norime sugriauti valstybes tarnyba – mazinkime algas, pirmyn. Bet tuo pat metu leiskite man paklausti – kodel teisejams algos nebus ne tik mazinamos (jie juk daug daugiau nei GERAI GAUNA), taciau net ir numatytas ju indeksavimas? Nepriklausomumas uztikrinamas??? O valstybes tarnautojas neturi buti nepriklausomas? Ar pas ji kaip tame anekdote – „o tai jus ir atlyginima mokate? o as galvojau, kad gauni posta ir sukis kaip ismanai?“. Zodziu, valstybes tarnautojas bus bandomasis triusis, kuris su dabartine alga tures ateinancius 2-3 metus bandyti issilaikyti. Tiek to, issilaikysim, bet netvirtos morales zmones, dirbancius valstybes tarnyboje, tai manau paskatins pradeti piktnaudziauti tarnyba.
  Taciau korupcija ir piktnaudziavimas tarnyba – jau is kitos operos …

  Su visa pagarba

 • Anonimas

  Kam tas populizmas? ;)
  >>>>>>>>>>>>>
  O kaip bus su įmokomis “Sodrai” tų, kurie pagal autorines sutartis, verslo liudijimus ar kaip ūkininkai gauna šimtus tūkstančių litų pajamų, o “Sodrai” moka (jei moka iš viso) bazinę įmoką. Ar jų vaikai neina į valstybines mokyklas, niekada nesinaudoja valstybinių poliklininkų, ligoninių paslaugomis, ar pas juos nevažiuos greitoji pagalba, jei ištiks nelaimė?
  >>>>>>>>>>>>>>
  Sodra nefinansuoja valstybinių mokyklų; o sveikatos draudimui yra privalomosios sveikatos darudimo įmokos, kurias už vykdančius individualią veiklą ar autorines sutartis sumoka VMI nuo gauto GPM

  Gerais norais, kelias į pragarą grįstas;)

 • Anonimas

  Taip, Taip… o prisėdus vakare prie žydrojo ekrano matau tik kara keliuose, jonaitienes, lementauskus ir valinsko dainorelius…. hmmm…. o gal tai tik ir rodo ir rašo?

 • Anonimas

  Artūrai, jūs visiškai teisus, keldamas esminius klausimus. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad apie kai kuriuos kalbama, pvz., šildymo lengvata tikrai neteisinga, bet, ar pašalpų už šildymą administravimas „nesuvalgys“ naudos? Kita vertus, sklando tokios teorijos, kad jau prakutę milijonieriai nieko prieš mokesčių didinimą. Kiek ten Valinskas pernai gavo? Lyg ir netoli milijono, o kokį procentą mokėjo? Įdomu stebėti Komjaunimtiesą; geras Bruverio straipsnis, tik įdomų, ką rašytų, jei Valinskas būtų pasukęs Kirkilo pusėn? Beje, gal kas pastebėjot Valinsko žadėtų specialistų ir eksperų ordą? Ar eilinį kartą pamelavo?

 • Anonimas

  Na na. „Nes beveik viskas, ką sugebėjau rasti jokiomis permainomis nė iš tolo kol kas nekvepia.“

  Jei jau Šimašius- teisingumo ministro poste jums nekvepia permainom, matyt kažkas su uosle :-).

  Taip kad „ Tvarka Permainos bus!!!“. Prisisekite saugos diržus… Nors ne, privalomi saugos diržai- tai tik bereikalingas valstybės reguliavimas. Laikykitės, vienžo. Kiekvienas išsilaikęs bus automatiškai skelbiamas dydviriu.

 • Anonimas

  Ir dar, „arturui beje irgi“: jei iš tiesų viskas bus taip, kaip žada ekonomikos prognozės, tai algų mažinimas valdininkams- tai apdairus rinkos principų pritaikymas valstybiniu lygiu. Nes verslui masiškai traukiantis, atleidinėjant darbuotojus, ir kartkartėm net bankrutuojant niekas iš valdiškos tarnybos į verslą neis. Nebus kur.

 • Anonimas

  Viskas šventa teisybė:
  žodžiais o ne darbais mes Tėvynę mylim.

  Kūrenu malkas ir jau n metų nematau jokių lengvatų, paskutinė buvo prieš kokius 15 metų (rodos 2 centais pigesnė elektra).

  O ką daryti? Plytų pasieškoti? :).
  Lauksiu.

 • Anonimas

  Is kur tiek paniekos ir pykcio pas tAVE? Reik butinai sumenkint valinska su viagra ir pan.. nemalonu skaityti, paksininkiau:) palauk truputi kol viskas susigules ir sulauksi informacijos, geriau parasyk koki visuomenei NAUDINGA straipsni, niekada apie tai nesusimastei?

 • Mielas Jonai, kadangi čia komentuojate pirmą kartą, tai kol kas Jums bus atleista. Tačiau ateičiai žinokite, kad savo nuomonę žmonės čia reiškia apie tai, kas pasakyta, o ne apie tai, kas pasakė. Užgauliojimai nukreipti į asmenį čia taip pat netoleruojami.

 • Anonimas

  O čia ir yra visuomenei naudingi straipsniai. Ir niekas neverčia skaityt jei nepatinka. O ir Valinskas dabar nesivaipo kaip beždžionėlė tik todėl, kad užspeistas į kampą ir akilai stebimas. Gal dar žiūrėk ir ką nors gero nuveiks.

 • Anonimas

  to Skeptickas:

  … taip taip, siulau valstybes tarnautojams aukotis ir kaip „JCB“ kompanijoje (neprisimenu tik Anglijoje ar Olandijoje) sutikti neiti viena diena per savaite i darba, taip savanoriskai atsisakant dienos atlyginimo tam, kad nebutu priversti iseiti is darbo kolegos. Deja, valstybes tarnautojo tokia dalia, kad darbai, ju nedarant, neisnyksta, o kaupiasi, o juos daryti reikia nepriklausomai nuo to kiek trunka tavo darbo diena – nezinau, gal ir privaciam sektoriuje taip pat ;) O beje, jei idomu suzinoti – musu istaigoje paputus gaiviam permainu vejeliui jau prasidejo pareigybiu naikinimas – nesunku suprasti, kad uz pareigybes slepiasi zmogus. Tikuosi Lietuvai nuo to bus geriau …