Derybos dėl valdžios prasidėjo III. Tai kada bus pradėta derėtis ne dėl valdžios?

Šiandien pabandžiau dar kartą kruopščiai paieškoti, dėl ko gi vis dėlto derasi naujoji „permainų koalicija“.

Po to, kai pradėjo derybas ir kai sutarė dėl prioritetų.

Pasakysiu atvirai: rankos nusileido, o vilties permainoms vis mažiau ir mažiau. Nes beveik viskas, ką sugebėjau rasti jokiomis permainomis nė iš tolo kol kas nekvepia. Ir čia nekalbu apie tas pavardes, kurios pasklido viešumoje (savo subjektyvią nuomonę apie daugumą jų išsakiau kitur).

Pagaliau juk ne pavardės svarbiausios. Juk politikoje kaip ir bet kokiame kitame darbe: pirmiausia reikia  nusibrėžti aiškias gaires, nustatyti tikslus, sutarti dėl būdų ir veiklos priemonių. Kai visi tai žino, belieka įgyvendinti. Žinoma, vieniems gali sektis geriau, kitiems blogiau, bet tai ne pati didžiausia kliūtis. Svarbiausia, kad žinotum, ką ir kaip turi daryti.

To, prisipažinsiu, ir ieškojau, bet kaip jau sakiau, beveik nesėkmingai.

„Beveik“ sakau todėl, kad šis tas vis dėlto buvo. A.Kubiliaus blog’e. Bet tik beveik, nes A.Kubilius aprašo, tai, kas yra blogai ir tai, kas gali būti dar blogiau.

Yra ir šiek tiek to, ko aš taip įtemptai ieškojau – du skaičiai: 2 mlrd. litų (tiek galima sumažinti biudžeto išlaidas) ir 1,8 mlrd. litų (tiek galima padidinti pajamas).

Dar yra teiginys, kad papildomų pajamų galima gauti „pertvarkant mokesčių sistemą ir atsisakant mokestinių išimčių ir lengvatų“.

Taip pat – įsipareigojimas nemažinti socialinių programų ir konkrečiai – motinystės atostogų. Taip pat – galimybė nemokėti „vaiko išmokų“ visiems, ypač tiems, kurie „uždirba po 10 000 litų).

Galima, žinoma, sakyti, kad ir tai šis tas, bet ar to pakanka?

Man asmeniškai  – ne. Man norėtųsi daugiau konkretumo. Pavyzdžiui, kalbant apie mokesčių sistemos pertvarką: ar kalbama apie gyventojų pajamų mokesčio didinimą ar mažinimą, ar kalbama apie visų pajamų amokestinimą vienodu tarifu (pavyzdžiui, paliekant mažesnį tarifą autorinėms pajamos, neviršijančioms tam tikros ribos – kad ir tų pačių 10 000 litų per mėnesį). Ar kalbama apie pelno mokesčio suvienodinimą su kitais mokesčiais?

O gal – kaip kad siūlo LLRI svarstoma galimybė jo iš viso atsisakyti?

Ar kalbama apie „Sodros“ lubas?

Ar kalbama apie galimybę peržiūrėti bazinę, tų pačių konservatorių balsais nerealiai iškeltą valstybės tarnautojų bazinę algą?

Ar kalbama apie verslo liudijimus?

Ar kalbama apie nemokamus pradinukų pietus?

O kodėl atsisakoma kalbėti apie motinystės atostogas. Juk pripažinkime, kad dveji metai yra per daug: mes tokie vieninteliai net ne Europoje, bet visame pasaulyje.

O kai kalbama apie lengvatas: ar konservatoriai kaip ir socdemai linkę ir toliau subsidijuoti visus: ir tuos, kurie gyvena Mindaugo apartamentuose, Vilniaus senamiestyje ir naudojasi PVM lengvata šildymui, ir gyvenančius 1 kambario bute Žirmūnuose ar Naujininkuose?

Jei taip, gal tada galėtų paaiškinti man ir mano kaimynams, kodėl jie diskriminuoja mus, kurie šildosi dujomis ir malkomis ir nesinaudoja jokiomis subsidijomis. Ar tikrai A.Kubilius, A. Čaplikas ir kiti, besinaudojantys centrinio šildymo sistema didesni vargšai už mane ir visus mano kaimynus?

O kaip bus su PVM lengvata vaistams? Socdemai sako – nieku gyvu, pensininkai neišgyvens. Sutinku, bet gal galima lengvatą panaikinti, o pensininkams primokėti. Tada visi neturėsime primokėti Ž.Marcinkevičiui, A.Zuokui, A.Valinskui, jei jiems, pavyzdžiui, prireiks „Viagros“. Juk tai irgi vaistas, kuriam taikoma PVM lengvata…

O kaip bus su įmokomis „Sodrai“ tų, kurie pagal autorines sutartis, verslo liudijimus ar kaip ūkininkai  gauna šimtus tūkstančių litų pajamų, o „Sodrai“ moka (jei moka iš viso) bazinę įmoką. Ar jų vaikai neina į valstybines mokyklas, niekada nesinaudoja valstybinių poliklininkų, ligoninių paslaugomis, ar pas juos nevažiuos greitoji pagalba, jei ištiks nelaimė?

O policija, keliai, kita infrastruktūra – ar jie visu tuo naudojasi mažiau nei tie, kurie nuo savo pajamų moka 24 proc. mokesčių?

Ar apie tai kalba naujoji permainų koalicija? Gal, bet kol kas nesigirdi.

Nesigirdi ir nieko apie tuos 2 mlrd. litų, kuriuos ketinama sutaupyti. Na, bent užsimintų – Valdovų rūmų nefinansuos, 10 proc. visų ministerijų biudžetus apkarpys, Seimo viešbučio nebestatys, Seimo ir Vyriausybės autoūkio atsisakys, 20 ligoninių mažuose miesteliuose uždarys, na, bent ką nors.

O gal mažins finansavimą mokslui, švietimui, kultūrai, bibliotekoms, muziejams?

Juk 2 mlrd. litų ne tokia maža suma…

Bet ne, tyli visi kaip M.Melnikaitės. Mat labai užsiėmę – iki šiol valdžios nepasidalijo…

O tada ką? Konservatoriai savo ministerijose savo programą įgyvendins, o visi kiti tvarką darys savo ministerijose?

Tada jau tikrai visi pensininkai vaistų neįpirks, o pagrindiniu kultūros prioritetu taps nuteistųjų mokymas…

Gal tai ir bus tos permainos, kurių visi tikėjosi?

(10 balsų, vidurkis: 3,60 iš 5)
Loading...