Demokratija ir žiniasklaida: dauguma visada teisi

Jau tikriausiai girdėjote apie „įtakingiausių žurnalistų Top 10“, kuriuos trečiadienį paskelbė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė RAIT?

Dešimtukai yra du. Vienas buvo sudarytas remiantis 60 ekspertų, tarp kurių buvo įmonių vadovai, politikai ir savo sričių specialistai, nuomone:

1.Rimvydas Valatka

2.Artūras Račas

3.Rita Miliūtė

4.Edmundas Jakilaitis

5.Monika Garbačiauskaitė-Budrienė

6.Indrė Makaraitytė

7.Virginijus Savukynas

8.Rolandas Barysas

9.Vitas Tomkus

10.Aurimas Perednis

Kitas dešimtukas atspindi gyventojų požiūrį. Jis sudarytas remiantis reprezentatyvia gyventojų apklausa ir gerokai skiriasi nuo pirmojo:

1.Rūta Grinevičiūtė-Janutienė

2.Rūta Mikelkevičiūtė

3.Kristupas Krivickas

4.Edita Mildažytė

5.Algimantas Čekuolis

6.Audronė Kudabienė

7.Egidijus Knispelis

8.Rita Miliūtė

9.Henrikas Vaitiekūnas

10.Palmira Galkontaitė

Kalbant apie pastarąjį dešimtuką, kažko panašaus, žinoma, buvo galima tikėtis.

Nieko keisto – televizija yra didžiulė jėga ir  nieko čia nepadarysi. Ir net nereikia nieko daryti.

Kita vertus, meluočiau, jei sakyčiau, kad gyventojų apklausos rezultatai visiškai nenustebino. Galiu atvirai prisipažinti, kad net ir juodžiausiame sapne negalėjau įsivaizduoti, kad P.Galkontaitė, E.Knispelis, E.Mildažytė ar net A.Čekuolis (nors visi jie atskirai paėmus yra savo srities profesionalai), didžiosios dalies visuomenės nuomone, patenka tarp įtakingiausių žurnalistų. Aš tiesiog visada galvojau, kad jie nėra žurnalistai. Na, pavyzdžiui, panašiai kaip kad V.Adamkus nėra moralinis autoritetas arba kaip A.Valinskas nėra politikas.

Bet taip yra. Antrasis dešimtukas aiškiai parodo, kuo gyvena didžioji dalis Lietuvos visuomenės, kaip ji supranta žiniasklaidą, kuo ji tiki ir ko jai iš tiesų reikia. Šia prasme tikriausiai reikėtų tik pasveikinti R.Janutienę, K.Krivicką ir R.Mikelkevičiūtę. Jie laiku suprato, ko reikia daugumai, o supratę, sugebėjo tai duoti. Dauguma priėmė, kas jiems buvo pasiūlyta, tad visi tikriausiai laimėjo, ar ne? Nes tikrose demokratijose dauguma juk visada turi laimėti. Ir ji visada teisi. Čia aš be jokios ironijos – juk žiniasklaida ir žurnalistai gali būti gyvi tik tada, kai turi pakankamai auditorijos.

Kai tai suvoki, kyla labai daug ir labai rimtų klausimų, į kuriuos nėra lengva pačiam sau atsakyti.

(7 balsų, vidurkis: 3,43 iš 5)
Loading...