Citata #368 Apie R.Reaganą ir į jį panašius

Žymus išeivijos publicistas A.Užkalnis pristato savo idealą ir ieško panašumų:

Ronaldui Reaganui šiandien būtų 100 metų. Gimęs Ilinojuje, jaunystę praleido Ajovoje (ir žurnalisto bei šoumeno karjerą pradėjo nuo radijo – visai kaip aš, tik mano karjera prasidėjo Lietuvos radijuje Vilniuje, bet daugumas mano klausytojų irgi buvo Amerikoje, tai jau taip sutapo).

[…]

Man Ronaldas Reaganas visų pirma buvo ideologijos įvardintojas ir įgarsintojas. Man svarbiausias jo palikimas yra artikuliuota panieka valdžiai, nepasitikėjimas ja ir žiūrėjimas į valstybės funkcijas kaip į neišvengiamą blogį.

[…]

O dar man R.Reaganas buvo labai patrauklus tuo, kad nebijojo įvardinti juodą ir baltą, gerą ir blogą, ir perdaug nesivargino, rinkdamas pustonius ir kruopščiai kvalifikuodamas pasisakymus. Jis rėždavo tiesiai ir nesudėtingai, pasirinkdavo poziciją ir jos laikydavosi.

[…]

 Jis neatsiprašinėdavo ir nesigailėdavo, net ir tuomet, kai ne viskas išeidavo puikiai.[…]

Jam “kalbėjimas be pykčio” nebuvo geidžiama moralinė kategorija, mandagumas nebuvo savaiminė siekiamybė, ir jis ne ypatingai nerimaudavo, kad galbūt oponentas įsižeis.

[…]

 Ir būtent todėl juo žaviuosi ir laikau jį savo moraliniu autoritetu.

P.S. Žinau, žinau, buvau pažadėjęs „nedidinti SEO“ A.Užkalniui…. Bet taip gražu buvo, kad nesusilaikiau…

(5 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...
 • nesvarbu

  Gal nereikėjo ir šį kartą…

  • J. naivusis

   Būtent. Bet jeigu jau padaryta, tai reikia dar vienos Prezidento citatos, tikrai svarbios:

   ”Šioje krizėje, vyriausybė nėra mūsų problemų sprendimas. Vyriausybė pati yra problema.”

 • Daugumos lietuvių pinigai išleidžiami apsimokėti už pagal sutartis su gyvebntojais ir įmonėmis sudarytas sąskaitas už pateiktą šiluminę ir elektros energiją ir parduotuvėse ir turguose nusipirktus maisto produktus.
  Vyriausybė su energetinių išteklių tiekėjais ir maisto produktų perdirbėjais-gigantais elgiasi labai reiganiškai.
  Dauguma reiganiško kirpimo apžvalgininkų šios problematikos net nepastebi, reiškia, kad žavėjimaisi šiuo veikimo būdu yra paviršutiniškas ir deklaratyvus.
  Tuščias puodo skambesys.

 • austras
 • mdxacuk

  Aš tai skaitytojams patarčiau nesistanginti iš šio įrašo suprasti, ką iš tikrųjų norėjo pasakyti Užkalnis, bet susirasti patį originalų tekstą. Nes įspūdis bus visiškai priešingas, negu norėtų sudaryti naivusis žurnalistas, tendencingais pritraukiojęs neadekvačių sliekų iš aistringo Užkalnio manifesto.

  Kaip ir užkalnis galiu tik pasidžiaugti, kad mano daliai teko laimė būti liudininku nuostabaus istorinio sutapimo ir savo akimis pamatyt, kaip nuo kelių gerai pamatuotų Reagano ir Thatcher geležinės dalbos smūgių per molines kojas dulkių debesy žvangėdamas paskęsta kolosas, kažkada atrodęs amžinas ir neįveikiamas. O Gorbačiovas tik stebi išsižiojęs. Landsbergis atėjęs rado jau pusę darbo padaryta, beliko tiktai nepražiopsot griuvimo momento, spėt nutvert savo čemodaną ir paskutiniu momentu pasišokėjus įspirt į smunkamčią koloso subinę.

  Jei kas nors kada sugalvotų statyt paminklą Reaganui ir Thatcher už tai, kad Lietuvoj netilsta visokio plauko darmajedų ir motinų teresių raudos dėl apgailėtinos egzistencijos už 1200 Lt, mielu noru prisidėčiau savo 3 mėnesių uždarbiu ir dar galėčiau panešioti statybose rąstą už dyką.

  • austras

   Nuoširdžiai ačiū. Gerbiamas Artūrai, nesisavinkit: „darmajedai“ ir „motinos teresės“ šiuo atveju yra labai konkretūs adresatai… :)

 • mielas mdxacuk, kaip sliekus berankiosi, jie vis tiek liks sliekais…

  Beje, pavydžiu tamstai matytų vaizdų liudijant istorinį momentą.

  Neabejoju, kad tamstos biografijoje taip pat daug sutapimų su Reagano ir Thatcher biografijomis. Tamsta juk griežtas kaip Margaret ir sąmojingas kaip Ronaldas.

 • Sejanus

  Reiganas iš tiesų galėtų būti Užkalnio idealu. Abu populizmo įsikūnijimai, tik vienas gabus, o kitas vidutinybė.

  • Bobutė

   O jei kokiam nors dundukui būtų neaišku – paaiškinu – vidutinybė tarp šių dviejų, be jokios abejonės, tai R.Reagan’as…:)

   • Bobute, džiaugiuosi, kad smilkinius papuošusi šarma neišnaikino jūsų sąmojo, aštraus lyg skustuvo ašmenys!

    • Bobutė

     Ačiū, p. Andriau.

     Suprantu, kad paprasčiausiai flatter’inat, bet vis tiek malonu…:)

  • Justas

   Sejanus , iš visų mirtinų griekų , kuriais kaltinamas Reiganas populizmas į toptwenty tikrai nepatenka …
   Na , nebent naudotis Gyvulių ūkio Tiesos ministerijos >>>>>pedia

   • Sejanus

    Na jei visas top20 yra sudarytas iš tokių pavyzdžių, kaip vadovavimasis astrologija, tai neabejoju kad populizmas ten nepatenka :) O šiaip, visokie į politiką lendantys aktoriai mano akyse yra populistai.

    • Justas

     Supratau ,
     o kaip ten apie medikus , chemikus ar muzikologus ?
     Ar jiems populizmo nuodėmė taip jau svetima ?

     • Sejanus

      Jei plačiau, tai tikriausiai populistais galima laikyti visus, kurie eina į politiką išnaudodami savo populiarumą ne politikos srity. Ar pagarsėjęs mėgstamas aktorius, ar pagarsėjęs mėgstamas medikas. Ar nesutinkate?

     • mustangas

      Sejanau, tikram politikui kaip ir bet kurios kitos profesijos atstovui reikalingas talentas. Sutikite, nuo 18 metu prezidentais niekas nerenka. Zmogus kazka turi veikti pries noredamas pasirodyti politikoje. Sekminga priespolitine karjera svari prielaida, bet dar ne garantas sekmei politikoje. Kita prielaida sekmei yra zinomumas. Aktoriams tai labai lengvai pasiekiama (Reiganas, Svarznegeris). Populizmas su visu tuo neturi nieko bendra. Populizmas yra sakymas miniai to ka ji nori isgirsti. Tuo atzvilgiu Reiganas buvo antipopulistas.

    • Justas

     Ne, nesutinku
     Tik antikinėse graikų tragedijose veiksmas vykdavo vienoje vietoje , vieną dieną ir personažas neturėdavo teisės pakeisti kaukės , charakterio …
     Žmonės keičia profesijas , žmonas …politines pažiūras
     Ir tai normalu .
     Politika (mano manymu) išvis itin specifinė veiklos šaka …
     O populizmas ?
     Na , tai neišvengiama pamoka , kurią reikia išmokti rinkėjams , jeigu jie NORI tapti piliečiais .
     Jeigu jau normalios vejos išpuoselėjimui anglai sugaišta porą šimtmečių …
     Tai mes norime per pusmetį …
     Užtat ir gaunasi kas nors tipo šustausko …

     • Sejanus

      Sutinku :)

     • mustangas

      Kiti ispuoselejimui sugaista maziau. Gal ir pusmeti, bet populizmo problema yra tame, kad populisto niekas nebeklausia kaip jis tai pasieks. Zmones supranta kad pakels pensijas, bet is kur pinigu paims niekam nebeidomu.

 • O tai kur, leiski paklausti, A.Užkalnio panašumai su Reiganu? Kad abu prdėjo nuo radijo? :)

 • Didžiausia lietuviška mįslė yra ši: kodėl R.Reigano gerbėjai (A.Užkalnis, R.Valatka ir Co) susispietė „Lietuvos ryte“ ir kurių tekstuose galima rasti labai drąsių idėjų ir minčių
  („Reaganas sakė, ir kartojo nepavargdamas, kad reguliuoti ir apmokesdinti galima tik tuomet, kai to nedaryti logiškai neįmanoma, o ne tuomet, kai nuo valstybės įsikišimo galbūt bus šiek tiek geriau“).
  Nuo seno šis laikraštis buvo užėmęs kairiųjų liberalų ir socialdemokratų skaitytojų auditoriją, kairiąją nišą, krikščionys demokratai ten yra keiksmažodis.

  • austras

   Fredi, teigti, kad Lietuvos Rytas nuo seno buvo užėmęs „socialdemokratų“ ar kairiųjų liberalų skaitytojų nišą reiškia:
   1. Nesuprasti kas yra socialdemokratija ir su kuo tai valgoma.
   2. Neprisiminti, kad savu laiku Lietuvos Rytas rėmė ne tik „socialdemokratą“ Kirkilą, bet ir (skirtingais laikotarpiais) – „dešinįjį liberalą“ Zuoką, dabartinį „krikščionį“ Vagnorių ir t.t.
   3. Nesuvokti, kad Valatkos ir Užkalnio pažiūros, bei „drąsios“ idėjos jei ne visiškai, tai bent dalinai sutampa su Bronislovo Lubio, Maximos, „Rubicon Group“ (kaip jie ten besivadintų) ar Dariaus Mockaus idėjine „drąsa“. Todėl brangiai apmokamų šios „drąsos“ trubadūrų (pavyzdžiui, LLRI institutas) tiek žiniasklaidoje tiek politikoje visuomet bus gausu. Nesvarbu, kokiais pavidalais – Zuoko, Vagnoriaus ar Kirkilo – ta „drąsa“ beapsireikštų.
   4. Deja, nepaisant akivaizdžių pastangų, tūlam Fredžiui prisidėti prie Zuoko jau nepavyks. „Rubicon group“ dalinasi tik su tais, kurie sugeba sugeneruoti bent jau perspektyvų sklypą. O ir „Maxima“ šiuo metu ne taip agresyviai kaip „LEO LT“ laikais prastūminėja „socialiai atsakingos“ bendrovės įvaizdį (matyt, pernelyg užsiėmusi darbščių, pareigingų bei motyvuotų kasininkių paieška, kaip pasakytų Valentinas). Žinot, gal pavyktų prasistumti į LLRI (su Mockaus protekcija), bet problema – čia jau yra Leontjevos užauginti kvietkeliai, kuriuos globoja barakūdiškai besišypsanti Vainienė. Belieka Bronislovas – tik šiuo atveju „drąsą“ teks priderinti prie apskaičiuotos „meilės“ Rusijai, mdxacuk’išką neapykantą broliams slavams paliekant namie.

   • Fredis*

    austrai, mano ir buvo toks tikslas, kad Tu parašytum tokį komentarą, tai gera atspirtis diskusijai, tik nesutinku dėl mdxacuk’o apkaltinimo neapykanta broliams slavams. Beveik neabejoju, kad slavų J.Afanasjevo, B.Nemcovo, M.Pustobajevo ar net ne visai slavo G.Kasparovo draugija būtų daug mielesnė negu lietuviškų socialdemokratų, darbiečių ar P.Gražulio iš TiT frakcijos. Dėl buvimo vienoje draugijoje su austru aš taip pat dar gerai pagalvočiau.

    • austras

     Fredi, tu gana dažnai sušunki savo pamėgtą plieninio stalinizmo šūkį „Жить стало лучше, жить стало веселее“ tik nuolat užmiršti paminėti, kad taip asmeniškai atsitiko būtent tavo šlovinamos „drąsos“ skleidėjams – Dariui Mockui, Rubicon Group, Zuokui, „Maximos“ šeimoms (kolegialiai ir Nerijui Numavičiui asmeniškai),Bronislovui Lubiui ir t.t. Lojantiems pagal komandą (LLRI) irgi nubyra. Gi Fredis jiems dirba už dyką ir dar yra aiškiai nepatenkintas kitų politinio pobūdžio klanų („socialdemokratų“, „darbiečių“ ar „TiT“) konkurencija. O juk šie būtent frediškos sistemos ribose taip pat siekia pasigriebti savo kasnį, apsimesdami viskuo, tik ne tuo, kuo yra iš tiesų. „Socialdemokratai“ Lietuvoje yra tokie patys korupcinės rinkos dalyviai kaip ir Zuokas, „Maxima“ ar Bronislovas L. Jie, beje, taip pat stengiasi plėsti savo įtakos ratą, neatsilikdami nuo „konservatorių“. Tik kažkodėl vienus korupcinės rinkos dalyvius Fredis mėgsta, o kitų – ne.

     • lakunas

      „Gi Fredis jiems dirba už dyką“
      Kam gi (ne) už dyką dirba austras?

     • austras

      Deja, austras neturi kam dirbti. Nes normalios, šiuolaikiškos europietiškas socialdemokratines vertybes (imant Austrijos, Švedijos, Danijos ir t.t. pavyzdį) išpažįstančios ir galinčios tas vertybes įgyvendinti realybėje politinės jėgos Lietuvoje nėra (čia Valentinas teisus).

     • nesvarbu

      austrai, darbščių turgaus bitučių šios dienos mitinge prie LR Seimo, socialistas radikalas A.Paleckis išrėžė kalbą, kurios esmė yra ta, jog turgaus prekeiviai – darbščios bitės, o valdžioje esantys tranai ir parazitai bando dar labiau siurbti jų darbo vaisius įvesdami kasos aparatus. Ar patį kada buvo turguje apgavę, ar teisus A.Paleckis dėl tų kasos aparatų, austrai,kaip manote?

     • austras

      Nesvarbu, gal galėtumėt pateikti nuorodą į šį Paleckio pasisakymą?

     • nesvarbu

      LR skaičiau.

     • austras

      Nesvarbu, kasos aparatų įvedimas turgavietėse yra vienas geriausių Kubiliaus vadovaujamos vyriausybės sprendimų. Paleckis šiuo atveju kalba kaip absoliutus prisiplakėlis populistas, siekiantis bet kokia kaina patekti į valdžią.

 • Gerbiamas Artūrai, dėkui kad paviešinote ir išrinkote iš tų sliekų gumulo pačius sliekiausius sliekus.

  Gaila, kad neįdėjote nuorodos į patį įrašą, kur jis dar ir su paveiksliukais. Kai kuriems skaitytojams gali būti įdomu paskaityti visą tekstą. Jei neprieštarausite, aš jį čia nurodysiu.
  http://uzkalnis.popo.lt/2011/02/06/ronald-reagan-jubiliejaus-proga/

  Jei nepriimtina tokia nuoroda, prašau atleisti.

  • nesvarbu

   Andriau, na, tikrai neturiu laiko ir noro skaityti visus pačio rašinėjimus.Parašyk trumpą komentarą, kuo VISAS pačio straipsnis taip esminiai skiriasi, kuo geresnis nuo A.Račo įraš pateiktų ištraukų. Sudomink. Tuomet gal ir pasinaudosime pačio įdėta nuoroda.

   • austras

    Gerbiamas nesvarbu, galėčiau labai konkrečiai ir trumpai referuoti apie pono Užkalnio straipsnių politinę tematiką: ponas Užkalnis, savo straipsniuose šlovina neokonservatizmo kūrėjus, pačią ideologiją bei jos praktinį įgyvendinimą. Norėdamas „sustiprinti“ savo argumentus, ponas Užkalnis, čia pat aistringai bei atvirai tyčiojasi iš neokonservatizmo ideologijos kritikų (vadindamas juos, pavyzdžiui, troliais). Taip pono Užkalnio tekstus skaitančių „trolių“ po truputėlį mažėja ir netolimoje ateityje turėtume pamatyti vieningą sektantiškų Užkalnio neokonservatorių kampelį.

 • Gerbiamas „nesvarbu“, net neketinu to daryti.

  • nesvarbu

   Andriau, toks jaunatviškas kategoriškumas nėra geras pasirinkimas.

   • Aš labai tikiuosi, kad užaugęs iki Jūsų garbios brandos irgi būsiu toks protingas ir žinosiu, kas yra geras pasirinkimas. Esu gyvas ta viltimi.

   • Fredis*

    „nesvarbu“, negi nemoki skaityti?
    Andrius parašė labai rišlų ir artikuliuotą anot mdxacuk’o manifestą. Tai išgryninta, distiliuota XXa. vidurio liberalioji mintis, o priminimas apie R.Reagan kovą su „blogio imperija“ yra tapusi dešiniąja klasika apskritai.
    „austro“ propaguojamas viešojo sektoriaus dominavimas prieš privatų yra priešingame vertybių skalės poliuje.
    Deja ar laimei realiame šiandieniniame gyvenime politikams ir visuomenėms tenka taikyti eklektišką politiką, įvairius bendro sugyvenimo kartu modelius.

    • nesvarbu

     Fredi, tai aš net ir neskaičiau to teksto. Andrius buvo jaunuoliškai kategoriškas ir atsisakė sudominti nors ir trumpučiu jo reziume, kad pulti skaitinėti.

    • austras

     Fredi, „priešingame vertybių skalės poliuje“ yra komunistai, o ne austras. Tuo tarpu greta Užkalnio propagandos yra ne tik Tečer ar Reigano neokonservatizmas, bet ir Pinočetas. O geriausia neokonservatizmo idealaus modelio (Užkalnio svajonės) kritiką sukūrė tie patys tečerizmo džiaugsmų paragavę britai. Tarkim, kinematografijoje tai padarė mano kažkada jau minėtas Peter Greenaway filme „The Cook, The Thief, His Wife, and Her Lover“ (Šio kūrinio Užkalnis niekad nepašlovins, nes jis skirtas „troliams“.)

     • mustangas

      Dominavimas yra binarinė sąvoka. Yra arba ne. Iš ekonominės pusės austras aiškiai priešingoje skalėje. Pinočetas prie Reigano ir Tetčer nesiklijuoja pagal politinę skalę. Jis pagal politinę skalę gerai tinka prie Lenino, Stalino, Fidelio. Taip yra todėl, kad tas pačias Reigano ir Tetčer idėjas jis įgyvendino ne demokratiškai, o prievarta.

     • austras

      Mustange, dominavimas, gal ir binarinė sąvoka, tačiau valdant komunistams net ir jis (pačioje „dominavimo“ skalės apačioje kažkur ties nuliu) netinka, kadangi, kaip puikiai žinote, privatus sektorius valdant komunistams susiaurėjo iki kooperatinio buto, visas gamybos priemones paliekant valstybei. Pinočetas pagal ekonominę skalę kaip tik prie Tečer ir Reigano.

     • mustangas

      Yra dvi skalės ekonominė(pagal valstybinės nuosavybės ir mokesčių nusavinimo dalį) ir politinė(nuo demokratijos iki diktatūros) Pinočetas prievarta įvedė kapitalizmą. Reiganas ir Tetčer mažino valstybės kišimąsį būdami demokratiškai išrinkti. Švedijoje ir Austrijoje esant brandžiai demokratijai koegzistuoja beveik komunizmas. Paskutiniai rinkimai Švedijoje parodė, kad visuomenei nebebus priimtinas valstybės dominavimo didinimas ekonomikoje.

     • Justas

      Austrai , Jūs gerokai klystate vertindamas britų požiūrį į Iron Lady …
      Paskutiniai rinkimai ,kuriuos teko stebėti „tiesioginiame eteryje'“…prie pintos ale …
      Kameronas sužaidė tiesiog žavingą politinių šachmatų partiją , sužaidė anglų nostalgija Iron Lady ir dabar įgyvendina bene liberaliausias ekonomines reformas UK nuo Lady Margaret čėsų …

     • austras

      Tiesiog :
      1. Pagal ekonominę skalę Pinočetas yra prie Tečer ir Reigano.
      2.Austrijoje ir Švedijoje komunizmo nėra nei ekonominėje, nei politinėje skalėje (jei Jums patinka žaisti šiuos politologinius žaidimus). Vienas svarbiausių požymių ekonominėje sferoje – gamybos priemonės priklauso tiek privačiam tiek viešajam sektoriui. Be to, man nesvarbu, ką parodė paskutiniai rinkimai Švedijoje. Valtybei, kuri apie 65 metus gyvena su aiškiai progresyvine mokesčių sistema kartais reikia sumažinti viešojo sektoriaus dalį. Bet nuo to ji nepasidaro nei mažiau patraukli gyventi nei mažiau stabilesnė. Yra dešimtmečiais formuota bazė.

     • austras

      Justai, visokių yra ir visokių reikia. Yra Peter Greenaway bei daugelio kitų žmonių išsakyta aštri socialinė kritika ir yra nemažos dalies kitaip mąstančių sentimentai Thacher, kuriais pasiremia Cameronas. kiekvienas iš mūsų turim teisę turėti savo nuomonę apie tai, kas ta moteris buvo ir kokie jos politikos rezultatai. Aš remiu Thacher kritikus.

     • austras

      Be to, kaip ir kiekvienoje demokratinėje visuomenėje taip ir čia požiūris į politinį lyderį ir jo veiklą niekuomet nėra vienareikšmis ir nuolat kinta. 1982-siais, prieš prasidedant karui dėl Folklando salų Thacher reitingas po jos reformų buvo tiek nusmukęs, kad ją išgelbėjo tik Argentinos kvailiai, puiki politinė intuicija bei silpna leiboristų partijos pozicija karo atžvilgiu.

     • Justas

      Austrai , jeigu Jūs nepagailėtumėt laiko pasiskaitymui , tai atrastumėt , kad Hitleris ir Stalinas buvo tiesiog veidrodinis atspindys vienas kito …
      Išvis esu sau susikūręs teoriją , pagal kurią politinį veikėją reikia vertinti ne pagal tai , ką jisai kalbėjo , „ko siekė“ … bet pagal tai , kaip kokiomis priemonėmis , METODAIS buvo siekiama tikslo .
      Gyvenimas ir mirtis Buchenvalde ir kokiam nors … Ustjvymlage …tokie vienodai panašūs …
      Bet Buchenvaldo apsauginis – nusikaltėlis …
      Ustjvymlago apsauginis – ne …

     • mustangas

      Su 1 punktu mes abu sutinkame. 2 punkto paradoksas yra tame, kad absoliutaus komunizmo politinėje skalėje yra demokratija (bandymą tai įgyvendinti praktikoje mes patyrėme savo kailiu.) Ekonominėje skalėje 100 proc. valstybinis(bendruomeninis) sektorius ir 100 proc. perskirstymas. Be abejo nei Švedijoje nei Austrijoje to nėra. (Deja arčiau nei kitur) Švedijoje rinkimuose buvo išreikšta priešprieša pirmiausia perskirstymui(progresiniams mokesčiams), nes samdomam darbuotojui nusišvilpt kokiam darbdaviui jis dirba (privatininkui ar valstybei). Esant sveikai rinkai atlygis tai vienodas. Tačiau kada iš jo uždirbtų pinigų pradedama atimti dalis padidėja tiek, kad įtakoja gyvenimo kokybę jis priešinasi. Kadangi ta perviršinė dalis greičiausiai eina subsidijuoti neefektyviai dirbančiam valstybiniam sektoriui, tai automatiškai jis turės būti sumažintas. Kai Reiganas ir Tečer pradėjo situacija buvo panaši pas abu.
      Stabili ir patraukli gyventi yra santykinės sąvokos. Graikija patraukli gyventi dėl didelių socialinių išmokų prasiskolino tiek, kad tapo nebestabili. Apsisprendus stabilizuoti per savaitę tapo mažiau patraukli. Švedijai tai gal negręsia, bet patikėk aš gyventi rinkčiausi šalį, kur man po mokesčių liktų daugiau.

     • austras

      Justai, skaitymas apie Hitlerį ir Staliną šiuo metu yra mano duona… :) Ką rekomenduotumėt labiau? :)) Alan Bullock „paralelinius gyvenimus“, ar Richard Overy The Dictators: Hitler’s Germany and Stalin’s Russia? :) Tik Jūs čia velniškai gudriai juos susiejot su Thacher ar apie Thacher jau nebekalbam? :)

     • austras

      Mustangai, absoliutaus komunizmo politinėje skalėje yra ne „demokratija“, o žodžiai kaukės (bent jau chrestomatiniu komunistinės santvarkos laikotarpiu iki 1985 metų). Svarbiausia komunistinės santvarkos sąvoka buvo ne demokratija, o „proletariato diktatūra“ (mėgstama leninizmo formuluotė), praktikoje pasireiškusi partine kontrole visose valstybės gyvenimo sferose.
      Dabar apie Švediją: jei pastebėsite, viešojo sektoriaus darbuotojų algos Švedijoje vis dėlto mažesnės, nei privataus. Švedijos socialdemokratai kelis dešimtmečius surasdavo balansą tarp individo lūkesčių ir visuomenės poreikių ir tai jiems leido suformuoti stabilią visuomenę, kurioje palyginti nedidelė socialinė diferenciacija bei nedidelės vidinės įtampos (nepaisant to, kad iš jos išvykdavo dalis progresine pajamų sistema nepatenkintų milijonierių). (Dabar Švedijoje vėl atsiranda nacionalizmas, atsakas į imigraciją ir kiti reiškiniai, būdingi visai Vakarų Europai.) Jeigu reikėtų rinktis kur gyventi aš rinkčiausi būtent Švediją, Daniją ar Austriją.

     • austras

      „progresine pajamų mokesčių sistema“

     • Justas

      Austrai ,
      bet vis dėl to Sergiejus Brynas , Bjernas Borgas , Bilas Geitsas аr Markas Cukerbergas pasirinko šalį darbui ir gyvenimui ne Švediją ?
      Gal vis dėl to stipriems , konkurencingiems ir savimi pasitikintiems geresnė šalis ne Švedija-Danija ?
      Tuo labiau , kad Volvo ir SAABas jau kinų …:))

     • austras

      Justai, su visa pagarba – jei kursite valstybę Geitsui ar Borgui kokie jie talentingi ar stiprūs bebūtų, tuomet taip ir sakom, kuriam valstybę tiems 5 ar 10 procentų talentingųjų, o visi kiti tegu nešdinasi lauk. Pagrindinis liberalizmo šūkis yra „visiems vienodas galimybes“. Tačiau realybėje vieni gimsta protingi, o kiti – mažiau. Vienų tėvai turtingesni ir rūpinasi savo vaikais, o kitų – mažiau. Aš visiškai netrokštu kad mano šalyje gyventų pirmoji pasaulio teniso raketė, ar pirmasis pasaulio milijardierius. Man reikia, kad nebadautų mano kaimynas, kad žmonės sugebėtų apsimokėti už šildymą ir gydymą, policijos apsaugą, pagaliau gautų padorų išsilavinimą,kurį pabaigę turėtų galimybę normaliai įsidarbinti ir dirbti.

     • mustangas

      Austrai, kiek suprantu komunizmo savoka pats naudojate amerikietiskaja prasme (100% nacionalizacija ir 100% diktatura/prievarta) kas is principo buvo sukurta Sovietu Sajungoje. As turejau omenyje komunizma pagal apibrezima (100% demokratija ir 100% nacionalizacija t.y. Is kiekvieno pagal galimybes ir kiekvienam pagal poreikius) Prie tokio modelio artejo Svedija. Nacionalizmas laimejusiose rinkimu programose yra tik reklaminis brandas (kaip kitaip itaigiai ir paprastai atskirti perteklines paramos gavejus ir gerai apmokamu darbo vietu atemejus? Lygiai taip pat 30-uju vokietijoje siekiant nusavinti ekonomine baze buvo identifikuota is esmes viena etnine grupe vietoj to, kad butu identifikuota socialine grupe fabrikantai kaip ivyko Sovietu Sajungoje.)
      As nesiekiu kad Tamsta priimtumete mano nuomone, taip pat nemanau, kad man priimtina jusiske. JAV niekas nesiekia isvaryti slunkius, kuriu tevai ir seneliai atvyko ten ieskoti geresniu perspektyvu (o gal reiketu?) ar juo labiau sukurti tiems slunkiams valstybe. JAV visos politines jegos siekia islaikyti status quo, t.y. situacija, kad valstybe butu patraukli dirbti ir uzsidirbti norintiems zmonems. Del tos priezasties valstybe net pasiruosusi uzmerkti akis i burius nelegalu plustanciu i sali ko? Pasalpu? Ne! Dirbti ir uzsidirbti! Svedijoje socialines tarnybos pasiryze apserti pinigais ir sulysti slunkiams ir tinginiams giliai i rura ir daro tai uz saziningai dirbanciu, bet bendruomenisko mentaliteto mokesciu moketoju pinigus.
      Jei Bilas Geitsas gyventu Lietuvoje, jis noretu cia ir dirbti o ne skraidyti kasdien. Bac Microsofto officas su kruva darbo vietu automatiskai pritraukianciu palaikancias kompanijas ir t.t. Kiek esu skaites Bilas Geitsas megsta pavalgyti. Skaniai pavalgyti. Bac 3 Michelin zvaigzdziu restoranai. Bac viesbuciai kitiems norintiems pavalgyti. Laisvalaikiu golfuka su Geitsu? Bac golfo kortai. Bac! Bac! Bac! Patikekite tamstos kaimynas tikrai gaus normalu darba (jei aisku nores dirbti).

     • austras

      Mustangai, abu turime savo nuomonę. Taip ir išsiskiriam… :) P.S. Švedija prie komunizmo niekad neartėjo (nebent neoliberalų sapnuose).

 • Kurnekur

  Andriau, puikus straipsnis! Artūrai, nepavydėkite :)

 • kitas dundukas

  Artūrui nepakenktų Šiaurės Atėnuose paskaitinėt Andrių Martinkų, o tai kuo toliau, tuo nelabai kas su juo. Netgi Vaitkaus elementaraus spektaklio nesuprato. :)
  Pradžiai bent šitą: http://www.satenai.lt/?p=4884

  • mielas kitas dunduke, su didžiausiu malonumu paskelbsiu šiame tinklaraštyje tamstos recenziją apie tai, kaip reikia suprasti „elementarų J.Vaitkaus spektaklį“, Siūlau net 10 litų honorarą. Lauksiu teksto.

   • kitas dundukas

    Na kam tos recenzijos už honorarus? Gražulis, Janutienė? Kai vos ne atviru tekstu ten išrėkiama apie tikresnius „patriotus“.
    Panašu, kad Janutienė užmynė ant gilios pasąmoninės žaizdos su tuo vistik nelabai apsilavinusiu komsomolo sektetoriumi. Reiktų pagulėt ant froidinės kušetės kokį pusdienį ir išsiaiškint. Pradžiai bent su savimi. :)

    • matote, kitas dunduke, apie „tikresnius patriotus“ kol kas rėkiate tik tamsta. Tamsta taip pat aiškinate, kaip reikia teisingai ką nors suprasti, tačiau atsisakote tą „teisingumą“ kaip nors pagrįsti. Pritrūkęs argumentų, tamsta, kaip ir janutienės ar užkalniai imatės psichoterapijos, oponento asmeninių savybių, jo biografijos ir kalbate nesąmones.

     Nieko naujo. Įprasta dundukams taktika.

     Tik jei toliau tęsite tokiu pačiu stiliumi, savo įžvalgas dėstykite pas A.Užkalnį. Čia tokia saviraiška nebus toliau toleruojama.

  • Muzikas

   Nors siūlėte tik Račui, bet ir aš neatsispyriau pagundai ir nusekiau paskui jūsų nuorodą į Andrių Martinkų Šatėnuose. Man jo straipsnis pasirodė trivialių banalybių ( :) ) kratinys,o jo naujadaras „nusikalstamas optimizmas“ priminė kažkur skaitytą remarką apie du kvailių tipus: yra kvailiai optimistai, kurie tiki, kad viskas tik į gerą, ir yra kvailiai pesimistai, kurie tiki, kad viskas tik į blogą, na o protingi žmonės supranta, kad iš esmės niekas niekada nesikeičia… :)

 • Tamosius

  Racas galejo ir patyleti si karta, nes tokiu geru straipsniu kaip sis Uzkalnio, Racas jau seniai neraso.
  Raso apie muzika, apie neisduotus cekius, blogus zurnalistus, kuriu jis pas save i darba neimtu. Na dar citatu parankioja.
  Todel pavydeti kitiems, kurie dar idomiai raso tikrai nereikia.
  Arturai, nesvaistykite talento, geriau parasykite ka nors idomaus.

  • mielas Tamosiau, tamstos nuomonė labai vertinga. Tik nelabai suprantu, ką tamsta čia veikia – varykite į A.Užkalnio puslapį ir ten žavėkitės jo įdomiais rašiniais. O savo dundukiškus patarimus gal pasilaikykite sau.

   • mustangas

    Tamsta ne taip supratote. Žmogus Jūsų aiškiai, beveik su ašaromis ir atviru tekstu prašo parašyti ką nors kas pakaitintų tamstos ir dunduko Užkalnio santykiuose paskutiniu metu nusistovėjusį status quo. Dabar apeinate plačiu lanku ditirambų neokonservatyvizmo ideologui prikimštą straipnį. Senstate ar išsisemiate ponas Račai? Aišku galima apsiriboti ir padalinant dundukų nominacijas, bet tai toks švinktelėjęs 2008-ųjų bajeris… Nuoširdžiai linkiu naujumo ir energijos!

    • mielas mustange, dėkoju už linkėjimus. Ir tamsta teisus – senstu.

   • Tamosius

    As cia uzsuku kartais patikrinti, ar p. Racas neparase ko nors, ka perskaicius neskauda sazines, kad sugaisai laika. Turiu pastebeti, kad retkarciais pasiseka, bet paskutiniu metu vis reciau ir reciau. O savo dundukiskus patarimus kur varyti ir kur ne, pasilaikykite sau.

 • Justas

  Na,visų pirma tai aš tikrai net nesistengiau kažko su kažkuo sieti . Tik konstatavau , kad (nacional)socialistininė darbininkų partija iš esmės niekuo neisikiria nuo (internacional)socialistininės darbininkų partijos , nes METODAI vienodi …
  Iron Lady panaši į Reiganą tuo , kad jų propaguojami ekonomikos skatinimo metodai , požiūriai į valstybės kišimąsi į ekonomiką buvo labai panašūs …
  Šiaip tai dabar domiuosi tokiaias rusų autoriais , kaip Bešanovas , Soloninas , žinoma – Suvorovas .

  • austras

   Justai, prievartos sistemos veikimo principai labai panašūs. Tuo tarpu ideologijos aiškiai skiriasi. Jei kalbame apie nacizmą ir sovietinį komunizmą.

   • Justas

    Esmė tame , kad pačios ideologijos jeigu ir skiriasi , tai tik tuo , kad jos – viena kitos veidrodinis atspindys …
    Pabandykite nurodyti bent porą esminių programinių skirtumų tarp nacių ir bolševikų . Tik su sąlyga , kad nenaudosite štampų .
    Pamatysite , kad sutapimai tiesiog stulbinantys . Iki smulkmenų .

   • Justas

    Ir dar :
    Jeigu kada nors ir kur nors …Jums netyčia pavyktų perskaityti rusų matematiko ,filosofo akademiko Igorio Šafarevičiaus knygą „Социализм как явление мировой истории“,patikėkit , Jūsų požiūris į daugelį klausimų pasikeistų .
    Gal net kardinaliai .

    • austras

     Justai, labai skeptiškai žiūriu į stebuklingo viską pakeisiančio veikalo idėją. gerų knygų yra be galo daug. Tiek apie socializmą, tiek ir apie kitus reiškinius.

   • austras

    Labai paprastai. Sąvoka lebensraum (gyvybinė erdvė) Jums žinoma? Šios sąvokos nerasite sovietinėje ideologijoje (nepaisant Trockio kliedesių apie permanentinę revoliuciją), tuo tarpu nacistinėje ji viena svarbiausių. Sovietinei ideologijai, nepaisant kai kurių teoretikų aiškinimų tikrai nebuvo būdingas antisemitizmas. Tuo tarpu nacistinėje antisemitizmas buvo vienas iš svarbiausių ideologinės sistemos principų. Sovietinė ideologija išskyrė klasinį priešą, tuo tarpu nacistinės ideologijos priešas buvo rasinis. Aiškiai skyrėsi abiejų režimų ekonominė politika (sovietai pasibaigus Nepo ekspermentui netoleravo privataus kapitalo įmonių). Naciai negrūdo savo ūkininkų į kolūkius. Skirtumų tiek praktikoje, tiek ideologijoje yra nemaži. Panašiausi būtent prievartos mechanizmai. T.y. tai kas vyksta su ideologiniu priešu nuo to momento, kai jis identifikuojamas. Be to, prieštaringai vertinama Suvorovo mintis apie nuolatinį Stalino siekį užkariauti pasaulį (jau minėta permanentinė revoliucija) nėra tapati Lebensraum idėjai. Lebensraum – tai aiški gyvybinė erdvė Rytuose, kuri yra taktiškai laimima tam, kad joje apgyvendinti arijų rasę.

    • vazedo

     Austrai, „Lebensraum“ atitikmuo komunizme buvo „mirovaja revoliucija“. Ne permanenetinė. Idėja, kad revoliucija turi apimti visas šalis.
     Lebensraum metodas – toks pat kai buvo steigiami kolūkiai.
     Žemę atimti iš jos turėtojų, juos ištremiant arba nužudant ir perduodant dirbti naujiesiems šeimininkams. Tik vienu atveju tai buvo arijai – kitu komunistų valstybė arba naujakuriai.

     • austras

      Permanentinė, o ne „permanenetinė“. Permanentinis, reiškia nuolatinis, nenutrūkstamas. Ši permanentinė revoliucija – tai procesas, kuris turėtų atvesti į Jūsų minimą rezultatą. Tačiau ne tik procesas, bet ir rezultatas skiriasi nuo Lebensraum, nes, kaip jau minėjau, Lebenraum „Mein Kampf“ yra pakankamai aiškiai apibrėžta erdvė į Rytus nuo Vokietijos, kuri tuo metu baigėsi ties Breslau (Vroclavu) ir Tilzit (Tilže). Gi permanentinės revoliucijos tiesioginis taikinys nuo pat pradžių – visas žemės rutulys. Jei žvelgtume į realius Stalino politikos rezultatus, pamatytume, kad propagandinis šūkis apie socializmo pastatymą „vienoje konkrečiai paimtoje šalyje“ nebuvo vien tik deklaratyvus sumanymas ir tai kelia abejonių ar jo praktinis realizavimas tebuvo tik bazė siekiant plėsti komunizmą visame pasaulyje (kaip tvirtina Suvorovas ir kiti autoriai). Net jeigu teoriškai tai buvo tiktai bazė, tuomet permanentinės revoliucijos idėjos įgyvendinimas negalėjo išvengti rusiškojo imperializmo įtakos, kadangi pati idėjos bazė buvo Rusija. Štai kodėl palaipsniui Stalino politinė praktika įgavo aiškius nors dažnai neartikuliuotus rusiškojo imperializmo siekius (pavyzdžiui senoji carinės Rusijos svajonė – dardanelų sąsiaurio kontrolė). Gi Lebensraum, kaip jau minėta, yra kur kas konkretesnė idėja. Šiuo atveju kolūkiai (atsiradę po to, kai kovą dėl valdžios partijos viršūnėse laimėjo Stalinas) vietiniams gyventojams steigiami nebūtų. Didžioji Lebensraum teritorijoe gyvenusių vietinių gyventojų dalis (daugiau nei 50 procentų) turėjo būti ištremti už Uralo, o likusieji arba rasiškai asimiliuoti (atlikus kruoščią vietinės rasės galimybių studiją remiantis nacistinės eugenikos pagrindais) arba paversti arijus aptarnaujančia žemesniąja rase. Pirminiai, jau parengti galimybių studijos variantai lietuviams nežadėjo nieko gero. Jų rasinis sutapimas su arijais buvo gana žemas ir skirtingai nei latvius ar estus lietuvius praktiškai prilygino slavams (nors lenkus ar rusus laikė dar prastesniais).

 • Muzikas

  austras „Tuo tarpu ideologijos aiškiai skiriasi. Jei kalbame apie nacizmą ir sovietinį komunizmą.“
  Norėčiau jūsų paprašyti įvardyti nors keletą esminių skirtumų tarp nacizmo ir komunizmo (ar jis sovietinis, ar koks kitoks ne taip ir svarbu). Nes aš pats niekaip jų surasti negaliu…

  • austras

   Tai prašau, viršuje.

   • Muzikas

    Aš turėjau omenyje fundamentalius skirtumus, nes aš tikrai neįžvelgiu konceptualaus skirtumo tarp žmonių žudymo pagal rasinį ar pagal klasinį principą. Abi ideologijos žadėjo sukurti „rojų žemėje“ tam tikrais principais apibrėžtai ribotai žmonių grupei tai grupei nepriklausančių žmonių (ir jų gyvybių) sąskaita. Koks buvo nustatytas tų žmonių grupių atrankos principas čia nesudaro esmės.

    • austras

     Kiekvienas turi teisę į savo nuomonę. Aš asmeniškai skirtumus matau, tačiau negaliu sakyti, kad Jūsų požiūryje nėra logikos.

 • levas

  Vis dar Vasingtone.
  Paskaiciau, nuejau i R.Reagano centra, pavalgiau burgerkinge ir … paskaiciau ka A.R. parase – salyciau tas A.U. per daug lakia vaizduote turi. Cia vietoje kazkaip visai uz kita ji gerbia. O tas tuscios puodynes pavyzdys (kur Fredis minejo) yra eksponuojamas Vasingtono gamtos muziejuje (jos pavadinimas – Paranthropus boisei). Gal ir per stipriai, atsiprasau.

 • Giedrius

  Nu jau Užkalnis tikrai įdomiau rašo, nei ponas Račas. Pritariu Tamošiui.