Citata #267 Naujienų agentūra pataria…

Iš naujienų agentūros ELTA pranešimo:

Taigi jei norite sunkmečiu per mėnesį apkeliauti penkias valstybes arba atšvęsti gimtadienį Kaspijos jūros pakrantėje – eikite į Seimą.

delfi.lt

…o aš galvojau, kad informaciniuose pranešimuose faktai ir nuomonės yra pateikiami atskirai…

(4 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • max

  čia priklauso , kas informuoja. Jei tai ELTA, tai reikia manyti, kad nuomonėje kartais būna ir faktų , net neiškaraipytų.

 • et..

  neatidus Jūs šįkart p. Račai..tik tiek.

 • Berge

  Paprasti mirtingieji privalo atskirti faktus nuo nuomonės, tačiau ELTAi taikomos kitokios taisyklės :)

 • Matotaupa

  Gal aš per retai skaitau delfi? Gal todėl nežinau kaip atskirti informacinį pranešimą nuo nuomonės? :-(
  Niekur atskirai nebuvo parašyta, kad tai nuomonė žurnalisto arba kad tai informacinis pranešimas.
  Apačioje parašyta elta ir tiek. Neįkertu sistemos…

  • Matotaupa, štai ką sako visuomenės informavimo įstatymas: „Nuomonė – visuomenės informavimo priemonėse skelbiamas požiūris, nusimanymas, nuovoka, supratimas, mintys arba komentarai apie bendro pobūdžio idėjas, faktų ir duomenų, reiškinių ar įvykių vertinimai, išvados ar pastabos apie žinias, susijusias su tikrais įvykiais.“

   O štai ką sako apie nuomonę ir faktus Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas: „Žinios ir nuomonės turi būti aiškiai skiriamos. Žurnalistai ir viešosios informacijos
   rengėjai privalo užtikrinti, kad nuomonė būtų reiškiama sąžiningai ir etiškai, sąmoningai neiškreipiant faktų ar duomenų.“

   • romas

    Artūrai, o ta Eltos informacija nėra copy paste informacija iš „Kauno dienos“?

    • LL

     gaila, kad A.R. naudojasi savo blogu sąskaitoms suvedinėti su konkurentais… mažų mažiausia neprofesionalu…

     • LL, su kuo jūsų manymu aš turiu sąskaitų? Ir kas čia mano konkurentas? Jei turite galvoje ELTA, tai nei sąskaitų turiu, nei konkurentas…

   • lida

    Kaip ne įkasti visiškai ne konkurentui :) Beje, mane, dundukę, šis pateiktas faktas žiauriai suklaidino. Jau ruošiausi su čemodanais į Seimą. Kovokite už mus ir toliau.

  • WU

   Lietuvos Auščiausiasis Teismas savo praktikoje išskiria žinią (faktą) nuo nuomonės: „Atribojant žinią (faktą ir duomenis) nuo nuomonės, teismas turi vadovautis šiomis sampratomis. Faktas – tikras, nepramanytas įvykis, reiškinys, dalykas. Duomenys – fakto turinį atskleidžianti informacija. Žinia – tai informacija apie faktus ir jų duomenis, t. y. reiškinius, dalykus, savybes, veiksmus, įvykius, grindžiamus tiesa, kurią galima užtikrinti patikrinimo bei įrodymo priemonėmis (VIĮ 2 str. 14 d.). Nuomonė – asmens subjektyvus faktų ir duomenų vertinimas, požiūris, perduodamos mintys, idėjos bei pastabos apie žinias, susijusias su tikrais įvykiais (VIĮ 2 str. 15 d.). Žiniai taikomas tiesos kriterijus, nes fakto ir duomenų egzistavimą galima nustatyti CPK 57 str. numatytais įrodymais. Nuomonei tiesos kriterijus netaikomas, bet ji turi remtis tikrais faktais. Nuomonės yra subjektyvios, tačiau jų autorius privalo užtikrinti, kad nuomonė būtų reiškiama sąžiningai ir etiškai, sąmoningai neiškreipiant faktų ar duomenų.“

 • kolega

  bet gi cia gryniausi faktai – keliones ir gimtadienis pajuryje :)

 • nerijus

  Mintį visi supratome, tik, norima buvo pasakyti, jog viskas suplakta į vieną straipsnį ir esmė, ir nuomonė, tik kieno- ELTOS kolektyvo ar atskiros personos, kad ir Tomkaus?

  • Rytis I

   Bėda ta, kad mūsų daugelio garbiųjų redaktorių galvose jau seniai „mišrainė“, – jie patys seniai neskiria faktologijos nuo interpretacijos… Dalinai tai sovietiniai „mokslai“, dalinai – sunkios dabarties išlikimo sąlygos. Normalu, gal. Bet žurnalistų kartais ir gaila.. Turbūt tuščia tiek mokytis, vargti, kad suprastum..

   • Rytis I

    Sorry – „dalinai“ -> „iš dalies“:(

 • Žvelgaitis

  Gerbiamas p. Artūrai Račai,

  . nesu įsitikinęs, kad būtent Jums etiška būti tuo, kuris tokiomis priemonėmis bando viešai sumenkinti konkurentą
  . labai įdomu, ar Jūsų privačiame tinklaraštyje nepasitaiko informacijos tiesiai iš kitos naujienų agentūros (BNS) oficialaus žinių srauto?
  . nesvarbu, kad čia privatu, bet tik Jūs, BNS direktorius, turite galimybę naudoti oficialią informaciją privačioje aplinkoje, t.y. naudotis interesų konfliktu savo tinklaraščio populiarumui didinti

  • Rytis I

   Šito aš irgi kažkada norėjau paklausti. Bet paskiau kažkaip pagalvojau, kad nieko čia „nepagausi“ – viskas žinoma ir suderinta ten kur reikia. O mes.. Mes su tomis „interesų konfliktų“ medžioklėmis turbūt einam vis tolyn, – jau toliau nei kokia Europos šalis..

  • Mielas Žvelgaiti, nelabai suprantu, kur jūs įžvelgėte bandymą ką nors sumenkinti. Aš tik atkreipiau dėmesį į, mano nuomone, Lietuvos žiniasklaidoje vis dažniau pasitaikantį reiškinį,kai nesilaikoma elementarių taisyklių.

   Mano privačiame tinklaraštyje pasitaiko informacijos, parengtos BNS, tačiau tik tuo atveju, kai ji būna viešai paskelbta kokioje nors kitoje žiniasklaidos priemonėje.

   Todėl tamstos priekaištus atmetu, nes jie yra laužti iš piršto ir niekuo nepagrįsti.

   Beje, BNS informacija nėra oficiali, ji privati, nes priklauso privačiai bendrovei.

   • Žvelgaitis

    Gerbiamas Artūrai,
    džiaugiuosi, kad mes abu apie tą patį:)

 • Corot

  Artūrai, ta informacija juk iš „Kauno dienos“ perspausdinta. Ir gali būti traktuojama ne taip jau snobiškai kaip jūs traktuojate. Pacituokite geriau iš savo agentūros pranešimų gramatikos, korektūros ir fakto klaidelių, kurių pridaro jūsų žurnalistai. Juk čia rašote ne kaip agentūros vadovas, o kaip asmuo privatus. :)

 • Corot, nesvarbu, kas iš kur perspausdina… Svarbu, kaip visa tai atrodo. Jei pradinis šaltinis (tai yra, tekstas) yra „Kauno diena“, tada, žinoma, didžiausia atsakomybė tenka jai.

  Klaidų (gramatikos, korektūros ir kartais,deja, faktinių) daro ir BNS žurnalistai. Nuo jų niekas neapsaugotas.

  Tačiau kalbama ne apie klaidas, jei kartais nepastebėjote ar nesupratote.

 • Troja

  Manau, kad ponas Artūras pats susipainiojo tarp nuomonių ir pranešimų, tarp prezidentūros ir LRT, tarp BNS ir savo blogo. Bet gal tai ir nieko blogo… :)

  • Troja, o gal būtų galima konkrečiau? Tsakant, pabandyti pagrįsti savo manymą argumentais. Jei išeitų… Jei ne, tai nieko tokio… Pasitaiko.

   • Gal jau turite kokį nors naują D. Grybauskaitės priežodį vietoj balsuotojo už Butkevičių „tsakant“?

 • nerijus

  Šią citatą perversčiau aukštyn „ratais“: kas ilsisi Lietuvoje, į Seimą neina.

 • Troja

  Galiu pamėgint. Tarkime ponas Artūras minėtą žinią apie Eltą pateikia kaip tikrą (tai jau pranešimas), nors iš tikrųjų, kaip kažkas čia rašė, tai buvo Kauno dienos informacija. Tačiau apie Eltą viskas pateikiama pono Artūro blog’e, kuris manau atitinka nuomonės kategoriją, nes pranešimai bloge, kaip besiginčytumėte, yra be galo subjektyvus reikalas. Arba privatus, kaip Jums labiau patinka. Paskaitinėju blogą nuo pat Jūsų paskyrimo LRT tarybon. Paskyrė Jus kas? Prezidentė. Tai kaip kažkas čia rašė tame įraše apie LRT tarybą (gaila, bet nerandu to komentaro), BNS atrodo dalyvauja ar tai dalyvavo Prezidentūros paskelbtame konkurse informacijos skalidai ar dar ten kažkaip (būtų gerai, kad pats parašytumėte, jeigu nesunku, nes baisiai cekava). Šioje situacijoje ponas Artūras susipainiojo tarp BNS, prezidentūros ir LRT tarybos. Pamėginkite tai paneigti. Ir ar nebus taip, kad pono Artūro vadovaujama BNS vienintelė dalyvavo konkurse, nes tik jai vienai buvo pritaikytos konkurso sąlygos. Uffff.. Pavargau… Eisiu jau miegoti. Labanaktis visiems.

  • Troja, kai išsimiegosite, duokite žinią. Pabandysiu atsakyti į jūsų klausimus.

  • Troja, kaip ir žadėjau: pirmiausia – dėl pranešimo. Bet kokia naujienų agentūra, naudodama kitų žiniasklaidos šaltinių pateiktą informaciją, turi galimybę pasirinkti, kokia yra informacija yra esminė ir ar būtina perrašyti viską, kas buvo kitoje žiniasklaidos priemonėje. Paskutinis sakinys aptariamame pranešime neabejotinai kertasi su esminėmis žurnalistikos taisyklėmis, tad profesionalus žurnalistas, rengdamas šį pranešimą ir pateikęs „Kauno dienos“ surinktus faktus, to sakinio privalėjo nenaudoti. Panaudojęs prisiėmė ir dalį atsakomybės.

   Dabar dėl Prezidentės, BNS ir LRT tarybos. Prezidento institucija, naudojasi BNS informacija jau daug metų – spėju, kad bendradarbiavimas prasidėjo, dar iki man pradedant dirbti BNS. Naudojosi ir iki man tampant LRT tarybos nariu, naudojosi, kai aš tapau BNS vadovu, o prezidentu buvo V.Adamkus, naudojasi šiuo metu, taip pat tikiuosi naudosis ir ateityje.

   Informacines paslaugas prezidento institucija perka skelbdama viešuosius konkursus kaip ir kitos valstybės institucijos ir tuose konkursuose BNS dalyvauja. Tačiau tie konkursai, yra ne informacijos sklaidai, kaip jūs klaidingai teikiate.

   Konkurse, mano žiniomis, dalyvauja ne tik BNS.

   Tačiau neslėpsiu, kad mano labai subjektyvia nuomone, atsižvelgiant į dabartinę kitos naujienų agentūros būklę (ten dirbančių darbuotojų skaičių bei jos produkciją) pirkti jos paslaugas prasmės yra nelabai daug. Be to, vėl gi mano labai subjektyvia nuomone, per prezidento rinkimų kampaniją, leidinys, priklausantis tai pačiai žiniasklaidos grupei, elgėsi pamindamas visus žurnalistinės etikos reikalavimus, todėl šios grupės rėmimas valstybės lėšomis reikštų, kad tokia veikla yra skatinama.

   Tikiuosi atsakiau į visus tamstai rūpimus klausimus.

 • Troja

  Jau. Geriu kavą ir tuoj toliau versiu knygą. Vėluoju su užsakymu. viliuosi, kad šiandien atsakysite.

 • Atsakymas štai čia – nebežinome kokiame prasmės laipsnyje esame. Ir tai labai liūdna ir nesinori pripažinti SAU. Kuo garsesnis ir žinomesnis esi, tuo labiau.

 • Rytis

  „Kauno diena“ ir „Vilniaus diena“ straipsnį įdėjo 26d. 7.55
  Delfyje informacija atsirado 8.11.
  Reiškia – per 16 min. informacija ELTOje buvo perredaguota, paleista į srautą ir panaudota Delfyje. Stebėtinas operatyvumas.. Arba tai buvo daroma lygiagrečiai?

 • Lukas

  Kai kas nors Račui patinka, tai nuorodos, kad informacija Eltos nebūna. Štai senesnis įrašas, nurodomas šaltinis – delfi.lt. Iš tikro delfis paėmęs eltą.

  Citata #261 J.Imbrasas atskleidžia, kaip sužinoti apie artėjančią krizę

  Rugpjūtis 6, 2009

  Kaip aš galėjau stabdyti tuos projektus, kai iš aukščiausių valdžios sluoksnių nebuvo jokių signalų apie artėjančias labai rimtas krizes.

  delfi.lt

 • Jaronis is kaimo

  Galiu pasakyti ,kad pezat ir viskas , statot smelio pilis kurias nugriauna bangos ., rodot savo ego ir pan. O as realiai zinau ,kad tai paistalai ir pilstymas is tuscio i kiauria , geriau apzvelkit realias problemas , nes tik zmones mokate galvoti apie nieko vertas nesamones .. tiesiog nesuprantu bereikalingo laiko svaistymo .. protingi esate , bent is kalbu jusu ir tu nesuprantamu zodziu kai kur , taip atrodo , tad gal susitelkit ir padekit lt jaunimui kaip nors adaptuotis i gyvenima . zinau kad lt nebeturi ateities , o jus tik svaistotes imantriais zodziais , iseikit nakty pasivaikscioti po miestus ir suprasite apie ka kalbu , nesnekant apie tai ,kad pas mus daug zmoniu nusizudo nerade jokios pagalbos , o tik diskriminacija .. ( atsiprasau uz stiliaus , bei teksto klaidas , o jos del to ,kad mano tevai pinigu neturejo , todel turejau mokykloje buti kietas ir pamirsti mokslus,kad taip galeciau isgyventi )