Citata #248 B.Lubys atvirai apie žiniasklaidos verslą

Tačiau žiniasklaida nėra vien verslas: ji taip pat yra tautos saviraiškos, nuomonių formavimo priemonė. Savininkai daro įtaką jos turiniui, o derybų, kurios gali baigtis savininkų pasikeitimu, šiandien yra daugiau nei mano minėtas „Lietuvos ryto“ atvejis. Matyti tam tikra tendencija.

delfi.lt

(7 balsų, vidurkis: 4,29 iš 5)
Loading...
 • Matotaupa

  Taaaip, įdomios tendencijos. Pinigai iš rytų bando supirkti Lietuvos žiniasklaidą, „tautos saviraiškos, nuomonių formavimo priemones“. Tai reikia suprasti, kaip įtakos sferų perdalijimą atėjus finansinei krizei. O kas tuo baugina? „Vakarų demokratijos šauklys“ – Lubys.

 • Aras

  Ir kas jau taip labai pasikeis žurnalistus supirkus rusams? Lietuvos žiniasklaida tokia apgailėtina, kad niekas jos sugadinti labiau nesugebės. Beje, Lubio „Lietuvos žinios“ ir „Baltijos“ TV nusipelno pagyrimo, išsiskiria švareniu upeliu bendrame lietuviškos žiniasklaidos srutų sraute.

 • nerijus

  Arai

  Neskubėčiau vertinti LubioTV, kaip vienos iš žiniaslaidos pavyzdžių.
  Žinios, negaliu sakyti, jog tendencingos, bet apie AMB ar patį Lubį- jokių naujienų, nebet- teigiamų :)

  Be viso šio, tai nieko naujo nepasakė, tik pasireklamavo ir tiek :)

 • mdxacuk

  Tai tik parodo, kaip beviltiškai Lubys neišmano žiniasklaidos. Jam matyt, vaidenasi, kad įsigiję 34 proc. akcijų V.Antonovas ir R.Baranauskas vakarais maketuos “Lietuvos ryto” puslapį ir sekmadienio vakare telefonu diktuos R.Valatkai, ką jis turi parašyti pirmadienio komentare. Juokinga ir tiek. Tokia lietuviška paranoja… Taip, jos savininkai turi savų interesų, turi savų simpatijų vienai ar kitai politinei jėgai ir naudodamiesi turimomis galimybėmis tai neretai viešai pademonstruoja. Tačiau nei G.Vainauskui, nei V.Tomkui niekas nenurodinėja, kaip rašyti. Ir nemanau, kad nurodinės.

  Gal viskas kaip tik išeis tik į gerą…

  • mdxacuk, bravo…:)

   Bet kontekstai skirtingi

  • Aras

   mdxacuk, savininkui nebūtina nurodinėti. Jis paprasčiausiai surinks tokią komandą, kuri atspindės jo interesus. Ar daug reikia pavyzdžių? Beveik visa „Kauno dienos“ komanda lėkė lauk pasikeitus savininkams. Nenoras atspindėti savininko poziciją, Žinių radijo“ vadovui V. Žukui kainavo postą.

   • nerijus

    Taip, Žuko atvejis, tik parodo, jog negalim turėti kitokios nuomonės, nei leidžiama :)
    Nepateisinu Žuko, kaip žurnalsito, už kvailą nenutylėjimą.
    Pats sau, prikišo pagalių į ratus. Kur jis dabar?

  • Galite net neabejoti, kad Antonovas nurodinės Valatkai ir Vainauskui ką ir kaip rašyti, jei tik turės pakankamai įtakos.

   • nerijus

    Galvoju, kad neigiamų straipsnių apie Rusijos Federaciją, tikrai sumažės ar net išnyks ir teks įrašyti į „Raudonąjį Lietuvos laikraštį“, kaip grėsmingai nykstančius, neigiamus straipsnius Rusijos atžvilgiu.

   • mdxacuk

    Valentinai, manau, kad jūs smarkiai klystate. Gal kas nors to ir labai norėtų, tačiau taip nebus. Nes Lietuvos žiniasklaida iš to jau labai seniai išaugo.

    Baimintis, kad “Lietuvos rytas” slapta reklamuos “Snorą”, šiam tapus dienraščio akcininku, taip pat nėra jokio pagrindo. Jei “Lietuvos rytas” norės išlikti ir išsaugoti skaitytojų pasitikėjimą, jis paprasčiausiai negalės to daryti. Ir “Snoro” savininkai turėtų būti visiški kvailiai, jei to nesuprastų. O jie, atrodo, tokie nėra. Tegu ir paprasti Rusijos oligarchėliai su atitinkamu mentalitetu.

    • Ech pasakyčiau :) Bet palikime tai ateičiai. Pažiūrėsime kaip bus :)

     • mdxacuk

      Valentinai, yra kur kas išsamesnis straipsnis šita tema. Labai rekomenduočiau:

      http://racas.lt/rusai-vel-puola-si-karta-ziniasklaida/

     • romas

      Mūsų žiniasklaida korumpuojasi tik su lietuviškais oligarchais, nes yra nacionalistai ;)

     • Skaičiau tą straipsnį. Tai straipsnis žmogaus nesusipažinusio su situacija iš vidaus. Tiksliau, Račas greičiausiai žino lryto situaciją iš vidaus, bet nežino Snoro. Nežino kas tas Antonovas, kokie jo metodai. Aš jau komentavau, kad niekas neredaguos už Valatką laikraščio. Tačiau, jei verslo interesai pareikalaus kokiu nors klausimu užimti tam tikrą poziciją, Antonovas pareikalaus to iš Vainausko pačia grubiausia forma. Jei Vainauskas atsisakytų paklusti, o Antonovas turėtų pakankamai galių, Vainauskas būtų išspirtas pačia grubiausia forma. Arba išspirtų Valatką, kad Gedminas pasimokytų.

    • nerijus

     mdxacuk

     Noriu atkreipti Jūsų dėmesį:

     mdxacuk, nekopijuokite Artūro žodžių ( copy- paste ).

     mdxacuk

     Čia ne reklamoje esmė, o straipsniuose. Kaip žinia, mūsų žiniskliada dar nėra visiškai išprususi, kad rašytų netendencingai ir nešališkai.

    • mdxacuk, antrą kartą cituojant, jau būtų galima ir nuorodą įdėti… O tai vagyste kvepia:)

   • Aras

    Kažkodėl man atrodo, jog Antonovo, R. Valatkos, G. Vainausko interesai tokie panašūs, kad straipsnius jie redaguos labai draugiškai ir kartu. ;) O jei turės pakankamai įtakos ir Antonovui nepatiks Valatkos-Vainausko duetas, juos paprasčiausiai atleis. Nes dar 100 žurnalistų už durų laukia, dėl duonos kąsnio pasiryžę bet kam.

    • nerijus

     Čia prisiminčiau Pakso skandalą, kai viena žiniasklaida puolė- amsėjo, joje buvo ir Lrytas. Rusai atėjo ir į tą pačią įmonę, kuri amsėjo- rusai ateina.
     Keisti reiškiniai?
     Suprantama, kad tai tik verslas, bet reikėtų ir giliau pakapstyti…

 • A.G.

  Kažkada (Apie 1997 m. rudenį), lankantis V.L. mūsų viename iš renginių, tarp kitko pasipiktinau, kad Rusijos žmonės supirko Gedimino pr. ir Pilies g. pirmus aukštus – mačiau, kad nemaloniai nustebo… reiškia šita vieta, siekiant mažam kraštui gintis visada buvo silpna.
  Gal vertėtų pasimokyti, kaip tokiu atveju elgiasi išsivystę maži kraštai.
  Juk pvz. kai kuriose Šiaurės Europos šalyse, žemę net vaikui tėvas negali perduoti, jei tas nėra baigęs atitinkamų mokslų… gi mūsų žemes svetimšaliai ima ir paims…
  Kažkaip Lietuvą klupdo tas durnas (gal reikėtų kitą žodį – …) laisvos rinkos, demokratijos supratimas… juk pagal jį visą Planetos Žemę valdys kelios šeimos, kaip ir viešbučius ir visą kitą verslą… keisčiausiai, kad Vilniuje nėra su kuo dorai ir pakalbėti ta tema (taip esame pasirašę šimtus tarptautinių sutarčių – civiliziduomasiesi atsidavėme, bet juk yra kažkokios išeitys… ar yra žmonių, kurie dieną naktį uždaryti kur nors rūsiuose dirba Lietuvai… renka informaciją apie jos silpnąsias vietas, kuria planus kaip iš viso to išsikapstyti – kaip jaus esu minėjęs būnant Maskvoje, kai buvo svarstomas PB šio šimtmečio planas Rytų Europai ir Centrinei Azijai (buvau ten pakviestas ir dar vienas lietuvis kaip ekspertas), sužinojau, kaip rimtai rengiami kadrai Rusijos Federacijos Prezidento administracijai… specialioje Akademijoje (jos studentų bendrabutyje ir buvo apgyvendinti, kurį atydžiai saugojo gausus būrys automatininkų), kaip patys dižiausi Rusijos žmonės yra uždaryti ir kuria tai apie ką kalbėjau)… basiakai esame, basiakai…
  O nesinorėtų, nes pvz. mes savo veiklos zonoje visgi darome ir stipriau nei minėtoje Maskvoje. Kada pabusi Lietuva, snaude Tu.

  • nerijus

   A.G.

   Su Jūsų mintimis, ne visiškai, bet sutinku.
   Perskaičius 1964 metų, kapitalisto ( JAV žurnalisto, ekonomisto )parašytą knygą: „Piniguočių dinastijos“, ten labai aiškiai viskas išdėstyta- kas ir kaip, ir dėl ko. Ir daugelis tamstos minčių, kurias išdėstėte, vyksta realiai ir be jokių sąmokslo teorijų su Arnu Klivečka priešakyje :)
   Patarčiau daugeliui paskaityti. Tada labiau suvoksite ( kaip sakoma: vok vok ir suvoksi :) ), kad viskas yra papraščiau, nei visi galvojame ar kuriame savo teorijas. Nieko naujo Pasaulyje nevyksta ir nevyks: vieni turtėja, kiti- biednėja.

 • kolega

  Cia tas pats,kas jei Racas parasytu, kad Respublika su Elta priesakyje irgi neaisku is kur finansuojami, nes gi savininku tai nepaskelbe.
  Ant konkurentu visi geba uzvaziuoti. O tu padaryk „Lietuvos zinias“ skaitomas, tada pasakysiu bravo.

  • Aras

   „Lietuvos žinios“ yra skaitomos. Nežinau kaip „popierinis“ laikraštis, bet įdomiausi, skaitomiausi straipsniai „Delfi“, Alfa“, „Balsas“ dažniausiai būna perspausdinti iš „Lietuvos žinių“. Ne už dyką, turbūt.

 • Jonas Žvelgaitis

  Jeigu B.Lubys palieka savo žiniasklaidą išgyvenimui ir dar reikalauja jei ne pelno, tai ne minuso, Lietuvos žinios niekada nebus skaitomos. Tiesa, su Vasiliausko atėjimu kiek pagyvėjo, keitėsi forma, šiek tiek darė reklamos neblogos, tačiau panašu, bendro marketingo plano neturėjo. Kitaip buvo su Valstiečių laikraščio redaktoriumi, kuris labai energingai ir įdomiai ėmėsi marketinginių veiksmų, tačiau, atrodo, neleido pabaigti, o gal reikėjo vietos naujam redaktoriui? Tai apie Lubio žiniasklaidą. Nėra konceptualaus marketingo, todėl ir plaukia sau ramiai laivelis, nei skęsta, nei bures kelia.

  Tačiau ne apie tai norėjau. Ateina rusiški pinigai, perka žiniasklaidą! Tebesame Rusijos interesų zonoje! Rusija aktyvi mūsų šalyje, konkrečiai žiniasklaidoje! Na ir ką? O kas trukdo pirkti lietuviškus laikraščius vakarų magnatams, spaudos bosams? Mes jiems neįdomūs? Vakarams Lietuva nėra intereso zona? O gal jau įtakos pasidalintos kokioje Jaltoje ar Akviloje? Iš tiesų, gal sąmokslo teorija jau seniai praktika, tik mes kaip jau įprasta, nieko nežinome?

  • Snoro pinigai, tai Lietuvos indėlininkų pinigai. Tačiau savininkas Antonovas yra tipiškas Rusijos oligarchėlis su atitinkamu mentalitetu.

   • nerijus

    Neteigčiau, jog Snoro pinigai vien mūsų- lietuvių indėlis. Jie ir skandinavų, ir danų. Žinant, kaip veikia bankų skolinimosi principai- skolinamasi iš įvairių bankų, o jei tiksliau, tai vienas iš kito.

    • Snorui jokie skandinaviški bankai neskolina didelių sumų. Prieš kelis metus jiems pavyko išplatinti obligacijų emisiją, bet labai aukštomis palūkanomis. Snoro pinigai yra vietiniai pinigai. Būtent todėl bankas siūlo tokias aukštas indėlių palūkanas ir labai brangias paskolas.

     • nerijus

      Valentinai

      Nieko panašaus :)
      Taip, jie gyvena iš obligacijų, nes jas siūlo, jei nesuklysiu, tai antrą kartą.
      Visi bankai, kai buvo „burbulas“, skolinosi vienas iš kito, nes taip, nenorėjo prarasti savo kasnelio :)

 • DL

  buvo komsomolka, tapo lietryciu, vel virto komsomolka.

  pelenai i pelenus:)

 • Beje, apie Rusijos pinigus. Galime tik pažiūrėti, kiek toje šalyje pati valdžia investuoja į mass media. Lietuvoje viskas atvirkščiai – bandoma numarinti ir palikti išgyvenimui laukinėmis sąlygomis. ir dar prašoma kurti misiją. galima aiškiai ir paprastai pasakyti – su Lietuvos žiniaskalidos rinka ir pinigų spaudimu ekonominės krizės metu, galim elaikyti stebuklu, kad dar turime tiek pliuralizmo. Bet faktas yra vienas ir paprastas. Didesni pinigai perima Valdymą. Ir net nereikia formalios priežiūros ar laikraščio maketavimo. Užteks ne taip sumaketuoti, ne taip parašyti ir tada klausimas bus keliamas iš esmės. Todėl politikai ir tie, kas rūpinasi ir nacionaliniuų saugumu, ir pliuralizmu, jau dabar turi galvoti apie priemones kurios neleistų koncentruoti žiniasklaidos kelių asmenų rankose. bankai jau seniai įžengė į media pasaulį. Uzurpavę vienu metu net buv didžiumą eterio su svao prognozėmis. Ir štai sėdime ekonominėje baloje. Kas toliau?

  • romas

   Dainiau, kyla klausimas, kodėl mūsų rinkoje neapsiperka strateginiai partneriai. Jei būtų paritetas, greičiausiai jokios bėdos nebūtų, kad rusiškas kapitalas nupirko kokio laikraščio akcijų.

   • nerijus

    „strateginiams parteneriams“ nelabai norisi parduoti savo kapitalą. O kokios to priežastys- maždaug, visiems aiškios :)

   • Iš kairės

    o ką „strateginiams partneriams“ pirkti?
    Tokios korupcijos sąlygomis nebent reklaminius ar gyenimo būdo lietuviškus perdarinius …
    People – liet, Žmonės ir pan…

    • nerijus

     Kokios korupcijos sąlygomis? Negi, rusai Vainauskui pasiūlė pakišą, vien dėl to, kad leistų įsigyti jo firmos akcijų?
     Manau, kad Vainauskas nemažai investavo į krepšinio klubą. Dėl tos priežasties ir jam nėra lengva, nes klubas „suryja“ nemažai pajamų. Šiandien dar vienas „smūgis“:

     http://www.alfa.lt/straipsnis/10281604/?Lietuvos.rytas.Mahoriciui.privales.sumoketi.700.tukst..litu=2009-07-13_17-04

     Galvoju, kad tai, Vainausko žaidimai- atsisakyti trenerio paslaugų. Treneris paduoda į teismą, o čia, kaip pasiseks…Pasiseks- sutaupysim :) Loterija

     Pinigais, Lietuvoje, nelyja, kaip ir visam Pasaulyje, Jų reikia prasimanyti.

 • dm

  bet gal prieš diskutuodami bent paskaitykite ką rašo tas pats Lietuvos rytas apie visokius Snorus. Kas čia kalba, kad nebus jokios slaptos Snoro reklamos? Gal jūs iš Mėnulio nukritę? Ar nebūdavo Švyturio, Omnitelio slaptų reklamų, kvailo piaro? Beje, analogiškas žinias apie Kalnapilį imdavo pinigus ir dėdavo užs. nr.

  Prieš 2 savaites pvz. buvo puikus straipsnis kaip Snoro trys pagrindiniai veikėjai važiavo į Prancūziją austrių ryti. Tiesiog be galo įdomus straipsnelis, net su nuotraukomis, neužmiršta paminėti ir itin svarbios detalės: važiuojant per liūtį Snoro vyrų automboliui sugedo valytuvas :) Bet Snboro vyrai tikri VYRAI :)

 • Musė

  Mdxacuk, jūs mane šį kartą rimtai nustebinote. Nejaugi tikrai manote, kad žiniasklaidos priemonės savininkai neturi jokios įtakos pastarosios turiniui? Gal kažkur Vakaruose ir neturi, bet tik ne čia. Arba kad Snoras perka Lietuvos rytą kaip labai pelningą investiciją? Šiuo metu, kai visa žiniasklaida varo į juodą minusą, o prie konservatorių Lrytas neturi jokių šansų nei gauti kokių nors pelningų valdžios užsakymų, nei paramos iš Spaudos rėmimo fondo?
  Juk Snorui D.Britanija net neleido filialo steigti, nors Snoras prieš tai gal metus laiko jau net žmones į tą filialą atrinkinėjo? Kodėl neleido, juk Snoro tarptautinių agentūrų suteikti reitingai puikūs, visi rodikliai blizga? D. Britanija nenori rusų mafijos pinigų, o mes jiems leidžiame savo įtakingiausias ir visuomenės nuomonę formuojančias žiniasklaidos priemones susipirkti.

  • mdxacuk

   Muse, man tikrai malonu, kad kartais savo nepriekaištinga logika pasiseka nustebinti netgi profesionalią žurnalistę.

   Bet paskatykit mano nuorodą http://racas.lt/rusai-vel-puola-si-karta-ziniasklaida/, nustebsit dar labiau.

   • Musė

    Mielas Mdxacuk, aš skaičiau šitą straipsnį ir jį vertinu kaip vieną iš pačių blogiausių ir naiviausių A. Račo kūrinių, nepykite :)

    Ir labai atsiprašau, kad anksčiau jus suklaidinau – aš nesu profesionali žurnalistė, šiais laikais galima stoti vienu metu iškart į kelias specialybes, aš pasirinkau praktiškesnę nei žurnalistika :)

    • Muse, tai buvo geras sprendimas. Lietuvos žiniasklaida dėl to tik laimėjo. Asmeniškai dėl to labai džiaugiuosi.

     • Musė

      Jūs nepakenčiamas. Jei dar mane erzinsite, galiu ir apsigalvoti :)

     • Muse, nepamirškite, kad būna kūrybinis konkursas…

     • Lida

      O kaip Jums savo laiku jame pasisekė ?

     • Juozas

      Tikriausai Račas nusirašė nuo Valentino ir per tą egzaminą.

     • Musė

      Juozai, 10 balų tau:))

     • Muse, o tamstai – sėskis 2…

      Man neteko žurnalistikos studijuoti ir todėl kūrybiniame konkurse sudalyvauti neteko.

     • Lida

      Tai tada skelbti Lietuvos žiniasklaidos pergalę gal kiek ankstoka, nes tas konkursas su žiauriais vertintojais kaip ir nebūtinas ;)

     • Tai neįmanoma. Artūras už mane vyresnis.

     • Lida

      A tai Artūras į žurnalistiką stojo, kai jūs, Valentinai, dar vidurinėje mokėtės ?

     • Kai Artūras stojo į chemiją, aš dar mokiausi vidurinėje.

    • mdxacuk

     Muse, pabandykit perskaityt dar kartą, bet atidžiai. Tada suprasit, kur visa intriga. Ir kad pykti turėčiau ne aš.

     • Lida

      Lygtai su jumoru iki šiol jai nebuvo problemų ir turėtų pagauti, kad prikolinatės :)

  • nerijus

   „kažkur vakaruose ir neturi“- Jūs tuom tikite? Aš- ne.
   „Vakarai“- Saulė, o rytai- ?, pietūs-?, ir t.t.

   „D. Britanija nenori rusų mafijos pinigų…“- Muse, skleidžate tendencingą ir pigią propogandą.

   Kas gali uždrausti, įmonėms parsiduoti ar pirkti kitas? Elementarus verslas ir tiek, žinoma, ne be rusiško „prieskonio“.

 • Musė

  Gal man labiau pasisektų su komisijos nariais, nei šiemetiniams abiturientams…

 • austras

  Jei galima įsiterpti – tais gūdžiais priešistoriniais laikais kai žurnalistas Artūras Račas mokėsi universitete, viena iš prestižinių specialybių buvo – nepatikėsit – istorija. Tad žurnalistui Artūrui Račui neliko nieko kita kaip ją pabaigti. Ir tas menkas istoriko išsilavinimas daugeliui čia komentuojančių iki šiol bado akis…

  • austras

   Dar dadėčiau – istorikus šiais bankininkystės, ekonomikos, programavimo, finansų, marketingo ir vadybos laikais reikėtų šaudyti – kaip nekuriančius BVP ir todėl niekuo niekam nenaudingus.

 • Artūras į chemiją?!! Kuris Artūras? Net nežinojau:)

 • blablabla

  apie tai kad Snoras ‘ne’itakos laikrascio turinio, geriausiai parode straipsnis apie Snoro valdybos nariu seimu atostogas Prancuzijoje, pasirodes vos po keletos dienu, kai Snoras isigyjo lr akciju