balsas.lt turi savo S.Glasą. Gal tai Čyvas?

Praėjusią savaitę namie žiūrėjome „Stiveno Glaso aferą“ („Shaterred Glass). Geras filmas, parodantis, kad dažnai lyg ir akivaizdūs dalykai nėra tokie akivaizdūs ir kad svarbiausia žurnalistikoje yra faktų tikrinimas.

Kas dar nematė – labai rekomenduoju. Juo labiau – kad filmas remiasi tikra istorija

Baigęs žiūrėti kažkaip pagalvojau, kad tokia istorija Lietuvoje vargu ar būtų įmanoma, nes atstumai ir mastai ne tie ir patikrinti viską lengviau.

Pasirodo, klydau…

Savo nuosavą S.Glasą turi ir Lietuvos žiniasklaida, konkrečiai – balsas.lt. Ten skelbiamuose paneigime 1 ir paneigime 2 galima rasti štai tokias frazes:

 • „Visi nurodyti paskleisti duomenys yra minėtos publikacijos autoriaus išgalvoti ir neatitinka tikrovės. V.Jelinskas niekada nebuvo teisiamas baudžiamojoje byloje ir niekada nėra davęs interviu jokiam interneto portalo www.balsas.lt žurnalistui.“
 • Visi nurodyti teiginiai yra minėtos publikacijos autoriaus, pasirašiusio Dariaus Klingerio pseudonimu, išgalvoti ir neatitinka tikrovės. V.Jelinskas niekada nebuvo teisiamas baudžiamojoje byloje ir niekada nėra davęs interviu interneto portalo www.balsas.lt žurnalistui, prisistatančiam Dariaus Klingerio pseudonimu, nei jokiam kitam šio portalo žurnalistui.

Įdomu būtų sužinoti, kas buvo tas Darius Klingeris. Aš tai spėčiau, kad tai buvo Čyvas, bet, žinoma, galiu ir klysti.

Beje, įdomu ir tai, kad to lietuviškojo Glaso publikacijas, kurias balsas.lt paneiginėja, ne kartą nagrinėjo ir Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija.

Jos sprendimai buvo tokie:

 • 2010.02.22 „Svarstymą atidėti. Paprašyti redakcijos paaiškinti situaciją ir pokalbio įrašo.“
 • 2010.03.08 „V. Jelinsko skundo ir 2010-03-08 pateikto prašymo dėl publikacijų „Atpildo metas Avižienių aferos žaidėjams“ ir „Sunkmečiu tapti milijonieriumi reikia tik įžūlumo“ atitikimo Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso normoms svarstymą atidėti iki bus pateikta publikacijoje „Atpildo metas Avižienių aferos žaidėjams“ pateikto interviu ekspertizė.“
 • 2010.09.20 „Įpareigoti Komisijos pirmininką parengti laišką redakcijai, kad žurnalistai turėtų atidžiau rengti publikacijas ir nekartoti netikslumų, kurie buvo padaryti ankstesnėse publikacijose ir yra aiškūs.“

Etikos kodekso pažeidimų nerasta…Arba aš nesugebėjau rasti

Štai taip ir gyvename.

 

(2 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • būtinas

  Svarstant Jelinsko klausimą, pas etikos sargus buvo kitas balso žurnalistas – Dargis.

  http://www.lzlek.lt/index.php?lang=1&sid=371&tid=390

  Jis yra rašęs savo pavarde apie Javlinską.

  http://www.ekonomika.lt/naujiena/vietoj-avizieniu-svajones-dykynes-ir-teismai-410.html?page=1

 • Arūnas

  Dailius Dargis, ne Čyvas.

 • titu

  o gal Užkalnis?

 • as

  Net pats žurnalistų ŽURNALISTAS tingi tikrinti faktus ir kurpia sensacijas, tai ką kalbėti apie tokius kaip čyvas? ;-)
  http://dainius.org/2012/02/01/kaip-bausti-redaktorius-kurie-naudoja-suklastotus-dokumentus/

 • Mielas Artūrai, jūs didelis ir svarbus, o aš tik užribio runkelis. Jūs toks galinas ir įtakingas. Turite juk išteklių, o spėliojate, kaip kokia Palmira. Paveskite beneesui patikrinti savo spėlionių pagrįstumą. Ir dar įsakmiai nurodykite, kad rezultatas patvirtintų tamstos prielaidą :) Pagavęs lietuviškąjį S. Glasą (būtent tą, kurio norite), galėsite laikyti savo gyvenimo misiją pavykusia :) O jei rezultatas nuvils – mėginkite iš naujo. Bandymų skaičius neribotas. Yra paprastesnis kelias – sumokėkite man ir aš atskleisiu jums paslaptį :) Kaina sutartinė – viską deklaruosiu, jei sulygsime dėl sumos.

  p.s. Pas užkalnį ir čyvą galite nesiųsti – adresą žinau :)

  • mielas Tomai, matote, priešingai nei tikriausiai yra balsas.lt, žiniasklaidos priemonė, kurioje dirbu, netenkina asmeninių atskirų žurnalistų užgaidų. Priešingai, nei tikriausiai yra balsas.lt, redakcijoje, kurioje dirbu neįmanoma įsakmiai nuroduti žurnalistams, kokie turi būti tyrimo rezultatai. Priešingai nei tikriausiai yra balsas.lt, žurnalistai dirbantys ten pat, kur dirbu aš, nevykod misijos, jie tiesiog profesionaliai atlieka savo darbą. Ir priešingai nei tikriausiai yra balsas.lt, nei redaktoriai, nei žurnalistai žiniasklaidos priemonėje nemoka už informaciją ir jos nepardavinėja.

   Aš suprantu, kad visada visus norisi vertinti pagal save, bet, patikėkite, taip nėra, todėl neprofesionalu visiems taikyti standartus, kurių laikotės ir vertybes, kurias išpažįstate.

 • doktor barmental

  Komentaras pašalintas – A.R.

  • daktare, juk žinote, norint diagnozuoti šiame tinklaraštyje, reikalinga gydytojo licencija

   • doktor barmental

    nelaiminga busena tai liga?

 • Na, BNS savo informaciją pardavinėja centralizuotai ir visai ne pigiai. Išeina, kad balse daugiau demokratijos ir pliuralizmo :)

  • mielas Tomai, stebiuosi, jog tiek metų dirbdamas žiniasklaidoje vis dar nežinote, kad BNS nepardavinėja informacijos, o prenumeratoriams suteikia galimybę skaityti objektyvias, patikimas ir neišgalvotas naujienas realiu laiku. Spėju,kad ilgas darbo laikas balsas.lt, ten įgyti įgūdžiai ir politikų biografijų rašymas nebeleidžia tamstai atskirti šių dviejų skirtingų dalykų.

   • Naujienų prenumeratoriams pardavinėjimas ir infomacijos pardavinėjimas labai skiriasi nebent akadaminėse diskusijose. Aš, kaip bet kuris žurnalistas, kaip bet kuris jūsų beneso žurnalistas – parduodame savo surinktas žinias. Pagal darbo ar autorines sutartis. Aš ir siūliau jums (kad ir kontorai) nusipirkti didžioai reikšmingą tautai žinią – kas yra S. Glasas Lietuvoje. Pats sakėte, kad ji reikšminga, vadinasi labai brangi. Duodamas mažą „bonusą“ ir užtikrindamas, kad tai ne aš – pasiūlymą kartoju. Sutinku su jūsų beenesu pasirašyti sutartį ir už labai didelę (nes naujiena juk labai svarbi) kainą atskleisti tai, ką jūsų skaidriausia pasaulyje kontora galės realiu laiku už pinigus (nebent išimties tvarka už dyką) perduoti pirkėjams, kuriuos galima vadinti ir prenumeratoriais. jei spyriojatės, vadinasi abejojate savo kontoros perkamaja galia arba naujienos brangumu. Jei apsigalvosite – rašykite. Labanakt :)

    • mielas Tomai, mano supratimu puikiai atsiskleidėte ir atskleidėte, kas yra balsas.lt. Tik štai lyginti savęs su normaliais žurnalistais vis dėlto gal nereikėtų.

     Grįžtant prie palyginimų, ir sąvokų – nereikėtų klaidinti. Pasikartosiu, bet BNS žinių nepardavinėja. Beje, nepardavinėja jų ir balsas.lt, nes tikriausiai nedaug yra kvailių, kurie sutiktų mokėti už tai, ką rašo balsas.lt. balsas.lt pardavinėja reklamos plotą, į kurį vilioja skaitytojus. Vilioja daugiausia ne žiniomis, o emocijomis (įskaitant ir erotines) bei išgalvotomis istorijomis, nuo kurios ir prasidėjo ši diskusija. Tikiuosi, kad ne su tamstos požiūriu į žurnalistiką vis dėlto sugebate įžvelgti skirtumus.

     Tie skirtumai dar akivaizdesni, kai viešai siūlote nusipirkti informaciją. Spėju, todėl, kad balsas.lt tai įprasta praktika, tuo tarpu BNS tai visiškai neįmanoma.

     Skirtumai plika akimi matomi ir tamstai darant tą patį, ką tikriausiai nuoalt daro balso.lt žmonės – tai yra, išsigalvojant nebūtus dalykus ir iškraipant akivaizdžius faktus. Antai teigiate, jog aš sakiau, kad sužinoti, kas balsas.lt yra S.Glaso atitikmuo „reikšminga“, tačiau aš taip nesakiau. Normaliam žurnalistui, tai būtų klaida, tamstai, o tikriausiai ir visam balsas.lt kolektyvui tai tikriausiai yra įprasta praktika. Kaip ir po viešo melo padaryta išvada „vadinasi labai brangi“.

     O juk tiesa yra ta, kad tai, kas yra balsas.lt aatlieka S.Glaso vaidmenį nėra nei reikšminga, nei tuo labiau – brangu. Nes užtenka vieno S.Glaso arba vieno Čyvo apibūdinti visą balsas.lt. Nėra juk jokio skirtumo, ar išgalvota viena istorija ar 20, ar 200, nes pats tokių istorijų buvimas rodo, kad balsas.lt turiniu negalima pasitikėti. Ir tik balsas.lt didžiausias rūpestis turėtų būti viešai paskelbti, kas yra tas Glasas ar Čyvas, jį išmesti ir pabandyti įtikinti skaitytojus, kad daugiau jų nebebus. Čia, žinoma, kalbu apie normalią žiniaskalidą, o ne apie tą, kurioje Čyvas siūlo už pinigus sužinoti, kuris jo kolega rašo išgalvotas istorijas ir skelbia jas kaip tikras.

     • Chmm. Atleiskite už klaidą. Laikiau, kad tokie moralės everestai nėra kokie mulkkiai ir niektauzos arba smulkūs dudndukai. Juk tik tokie gali domėtis niekais, kaip visokie balsai ir jų glasai. Juk iškilūs beneesų ir virtualių skaidrybių lakštingalai gali domėtis ti tuo, kas svarbu ir reikšiminga. Dovaokite, kad taip maniau.

      Išeina nei šis, nei tas. Pats iškėlėte klausimą ir pripažįstate, kad jis bemaž niekam, apart jus, niekam neįdomus? :) Kuo pigiau, tuo mažiau įperkate, kolega. Ketinau padovanoti istoriją, kad Čyvas ir balsas.lt visai neegzistuoja ir dar keletą švelniukių bei barškučių. Pridėjęs prie to tris rusiškus rublius, labai gerai susiskaičiuotumėte tamstos iniciatyvų vertę :)

     • Tomai, Tomai, paskaityk, ką rašai, pačiam graudu pasidarys…

 • Sejanus

  „ir kad svarbiausia žurnalistikoje yra faktų tikrinimas.“

  Graži svajonė :) Aš irgi norėčiau, kad taip būtų… bet nebus niekada.

 • Sapnas

  Apie kazkokius cyv faktu tikrinimus… net negali but kalbos… tiesiog nesivadovauja faktais… Is kur ten.. tiesiog nereikia…

 • Po šio apsišaudymo, visi skaitę, tapome šiek tiek kvailesni..

  • Stipriai įtariu, kad toks ir buvo iniciatoriaus tikslas.

   • suomis

    Pasiimtumėt butelį „Finlandia“ vodkės ir išsiaiškintumėt, kas ant dūšios guli. Kitiems padeda. ;)

  • Tomai, apsišaudymo nebuvo. Tai buvo skirtingi požiūriai į žiniasklaidą ir žurnalistų darbą.

 • Fredis*

  balsas.lt, alfa.lt, lrytas.lt yra lietuviško kapitalo įmonės.
  Man truputėlį negražu, kai stambios užsieninės įmonės, kuri gamina pasaulinės klasės automobilius, direktorius šaiposi iš lietuvių, kurie surinkinėja Šiauliuose dviračius ir gamina troleibusus, bei kitas specializuotas transporto priemones, tačiau aš tikiu, kad ateis ta diena, kai užribio runkeliai parodys savo jėgą ir atsiskleis pasauliui pačiomis gražiausiomis spalvomis. Ta diena išauš greitai. Laikykitės, užsieniniai konkurentai!

  • suomis

   Gal gali nuorodą į tą automobilių gamintojo juoką?

  • spyglys

   tik susiklosčius tinkamoms aplinkybėms, o aplinkybių užribio runkeliai nevaldo. Jie didvyriškai bokštus gina, kai dar kitur yra sienos nugriaunamos, bet ne anksčiau.

  • Rytis I

   Progresas yra – dabar persidažoma gražia burokine violetine, bei madinga pirktis e-šopuose visokias drapanėles kaip tik šios spalvos. Mes jau ne tie purvinai pilkšvi runkeliai…

 • Pabaigai (diskusija su apsėstaisiais negali tęstis amžinai) pasakysiu, kad nepriklausančius nuopelnus Tamsta man (Glasas-Čyvas) dėl visai konkretaus dalyko priskyrei pats. Taip kad, nereikia verkti gavus į dvasingą veidelį skuduru, kurį pačiam iš letenėlių išplėšė. O tai pareikšiu spėlionę, kad Tamsta esi tikrasis pedofilas Aidas ir paskui galėsi aiškintis su Velička ar taip yra iš tikrųjų :) Laisvalaikiu nuo kovos už prenumeratorių gausą :)

 • Juokauju, Artūrai. Laikau Tave vienu iškiliausių Lietuvos žurnalistų ir atsiprašau.

 • Tipas

  Kuria kažin vieta žmonės naudojasi rašydami tokius komentarus?

 • Genijus

  Nepaisant to, kad žurnalistų tiesioginė duona labai tampriai siejasi su mojavimu liežuviu (rašikliu, klaviatūra), visgi drįsčiau teigti, kad čia susikabinę žurnalistikos flagmanai tuščiai leidžia laiką, kurį galimai galbūt galėtų panaudoti prasmingiau, kokiu nors būdu pakeldami mūsų šalies BVP bent vienu litu. Nes tie pezalai neverti nė lito. Neperku šios informacijos. Nei iš beeneso, nei iš balsaso. :)

  • mielas Genijau, ne tamstai čia buvo skirta. Tad nesivarginkite, o tai dar persitempsite.

 • Sapnas

  Cia suomis sake… pasiimkite finliandijos ir pasikalbekite… Atsiprasau, suomi, Lietuvoje alkoholio reklama uzdrausta.. Berods, po 23 val galima… Ir jokiu buteliu.

  O siap cia buvo grazu… ne visai tikiu: bet vienas tarsi atsiprase… as kazkaip netikiu… O kodel tai buvo padaryta?… Kodel?