Ar A.Kubilius taps G.Kirkilu?

„Žalgiris“ šiandien šiaip ne taip laimėjo, tačiau vis tiek kažko neramu… Nes „Žalgirio“ žaidimą sunku prognozuoti: dar ketvirto kėlinio viduryje pirmavo 10 taškų, tačiau visai nedaug trūko iki pratęsimo, o ten jau būtų loterija.

Panašus jausmas apima ir stebint tai, kas šiandien vyksta Seime, Vyriausybėje, o ir apskritai Lietuvoje ir už jos ribų.

Žinoma, visas dėmesys šiandien į „Snorą“: kas kaltas, kada pradės grąžinti indėlius, kodėl latviai greitesni už mus, kiek įmonių bankrutuos, kiek neįvyks kalėdinių koncertų ir kokie kvaili tie, kurie nešė indėlius į „Snorą“. Protingiausi tie, kurie neturėjo, ką nešti.

Aš asmeniškai indėlio „Snore“ neturėjau. Įmonė, kurioje dirbu – taip pat. Tiesa, gavome raštą, kad mūsų turėta viena akcija paimta visuomenės poreikiams ir kad už ją bus teisingai atlyginta. O kaip kitaip – juk Konstitucija tai garantuoja. Gaila šiek tiek tos akcijos, bet mes juk stengiamės būti socialiai atsakingi…

Nepaisant to, vis tiek šiek tiek neramu. Bet didžiaja dalimi ne dėl „Snoro“.

Neramu, nes apima deja vu jausmas. Ne, „mikruške“ šiandien į darbą nevažiavau (nes, atrodo, iš Saulėtekio jos jau nebevažiuoja, nors visiškai neabejoju, kad tos, kurios važinėja, bilietėlių ir toliau nesiūlo, nes įtakingiausia Lietuvos „žurnalistė“ visus įtikino, kad pajamas iš bilietėlių pravalgo A.Kubilius).

Neramu, nes J.Smorigino pasitraukimo iš šokių projekto ir E.Kusaitės bandymo susprogdinti V.Putiną kontekste, bandau klausytis, ką Lietuvos politikai kalba apie 2012 metų biudžetą.

Ir tai, ką girdžiu, mane varo į visišką neviltį, nors šiaip jau laikau save optimistu.

… Nesu verslininkas ir dažnai su pavydu žiūriu į tuos, kurie kažkada turėjo ryžto imtis verslo. Labai tokius gerbiu. Nes pats iki šiol taip ir nepasiryžau, nors minčių buvo.

Kita vertus, net ir nebūdamas verslininku tikrąja to žodžio prasme, per pastaruosius beveik ketverius metus gana aiškiai supratau vieną dalyką: prognozuoti pajamas yra gerokai sunkiau nei planuoti išlaidas. Nežinau, ar verslo vadybos prasme tas mano supratimas atitinka vadovėlinę teoriją, bet realiame gyvenime jis iš esmės pasiteisino. Na, bent jau kol kas. Tiesa, yra viena išlyga: išlaidų planavimas nėra nesibaigiantis procesas, nes yra riba, kurią pasiekus, išlaidų planavimas nebepadeda, todėl galvojimas vien apie išlaidas, nesirūpinant pajamomis ir nematant konteksto, veda į nebūtį.

… Jau tada, kai Vyriausybė pateikė pirmąjį biudžeto projektą ir kai dar nebuvo „Snoro“ problemos, visiems, kurių akiratis neapsiriboja J.Smoriginu, E.Kusaite, D.Kedžiu, buvo iš esmės aišku, kad jis yra perdėm optimistinis. Optimistinis ta prasme, kad jo rodikliai orientavosi į gana spartų augimą, nors visa aplinka jau nuo rugsėjo mėnesio rėkte rėkė, kad jokio spartaus augimo nebus.

Tačiau iš Daukanto aikštės jau buvo nuskambėjęs pažadas grąžinti pensijas, dveji metai krizės visus išvargino, be to, artėja rinkimai.

Todėl į tuos riksmus niekas nenorėjo kreipti dėmesio. Paradoksas, bet iš esmės A.Kubilius šį rudenį elgėsi taip pat, kaip G.Kirkilas 2008-aisias. Žinojo, suprato, bet tikėjosi, kad galbūt pasiseks. Arba – paprasčiausiai pavargo.

Galbūt nuskambės kiek ciniškai, bet „Snoro“ problema tikriausiai yra geriausia, kas šiandien Lietuvai galėjo atsitikti. „Snoras“ privertė A.Kubilių ir žmones, kurie – aš tikiuosi – nuoširdžiai rūpinasi Lietuvos valstybe, atsibusti, nusiimti rožinius akinius ir pripažinti, kad realybė yra visiškai kitokia, nei ji buvo prieš keletą mėnesių.

Tai gerai.

Blogai yra tai, kad A.Kubilius ir jo bendraminčiai, net ir aiškiai suvokdami situacijos grėsmingumą, atrodo, niekaip negali ištrūkti iš užburto pajamų didinimo rato. Dar blogiau, kad būdamas iš esmės konservatoriumi, jis nori elgtis kaip visiškas neracionalus socialistas: paimti iš visų ir tai, ką pavyks surinkti – padalinti visiems. Turiu galvoje PVM didinimą iki 23 procentų.

Finansų ministrė I.Šimonytė teoriškai yra teisi: tai greičiausias būdas spręsti problemą. Nes susitarti dėl kurio nors kito pajamų didinimo būdo: nekilnojamojo turto ar automobilių mokesčių ar, pavyzdžiui, didesnio akcizo alkoholiui, nekalbant jau apie didesnį pelno mokestį, dividendų didesnį apmokestinimą ar progresinius pajamų mokesčius šiandien kalbėti tikriausiai nerealu. Ypač – kai sprendimų valdančiojoje koalicijoje negalima priimti be „sveiko proto“ liberalų paramos.

Visos šios galimybės liko praeityje, nors bent jau aš asmeniškai tikėjau, kad būtent A.Kubiliaus Vyriausybė  gali šiuos sprendimus priimti. Žinome, kieno motina yra viltis…

Nepaisant to, vis dar tikiu, kad būtent ši Vyriausybė gali nesielgti taip, kaip elgėsi dauguma buvusių iki jos. Tikiu, kad ji dar gali būti racionali, nepaisant artėjančių rinkimų, net ir žinodama, kad juose pralaimės.

Ir išsaugodamas šią – tegul ir labai trapią viltį – tikiuosi, kad A.Kubilius ir I.Šimonytė (o jai tai tikrai nelabai yra ko prarasti, nes geresnės finansų ministrės Lietuva iki šiol tikrai neturėjo) naujos krizės akivaizdoje ryšis tam, kam nesiryžo per pastaruosius dvejus metus. Tai yra, pirmiausia atidžiau pažiūrės į išlaidas ir tik po to, kai jau nebeliks jokios galimybės taupyti, grįš prie pajamų didinimo plano.

Taip, suprantu, kad kitąmet bus rinkimai, tačiau aš asmeniškai ketinu gyventi ir po jų, todėl būdamas A.Kubiliaus ir I.Šimonytės vietoje pirmiausia pasiųsčiau toli toli „sveiko proto“ A.Čapliką ir E.Masiulį, kurie siūlo didinti deficitą. Kartu pabandydamas įsiklausyti į jų pasiūlymą pagalvoti apie valstybės valdymo išlaidų mažinimą, įskaitant galimybę atsisakyti kai kurių ministerijų.

Man, pavyzdžiui, pirmiausia, į galvą ateina mintis apie Teisingumo ir Švietimo ministerijas. Pirmąją būtų galima sujungti su Vidaus reikalų, o antrąją – su Kultūros. Su sąlyga, kad ne perdalijant funkcijas, ne visi buvę darbuotojai automatiškai gauna darbą sujungtoje struktūroje ir atsižvelgiant į kitas einamąsias išlaidas, galima tikėtis iki keliasdešimties milijonų litų efekto.

Kaip kompensaciją liberalams galima pagalvoti ir apie Energetikos ministeriją. Pakeliui ir apie Ūkio ministerijos glaudesnį bendradarbiavimą su Lietuvos verslo paramos agentūra.

Galima eiti dar toliau: Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė mokėjimo agentūra, Sveikatos ministerija ir Ligonių kasos, „Sodros“ teritorniai skyriai.

Na gerai, galbūt ne viskas pavyktų iš karto. Bet pabandyti juk galima.

Lygiai taip pat galima pabandyti grįžti prie PVM lengvatos šildymui. Taip, šildymas brangus, bet juk niekas niekada taip ir neatsakė į klausimą, kodėl visi mokesčių mokėtojai turi spaustis, kad kas nors, gyvenantis milijono ar didesnės vertės bute senamiestyje, už šildymą mokėtų mažiau. Juk tie, kas moka daug, ir šiandien kompensacijas gauna.

Valstybinės pensijos ir rentos. Ne, signatarų, olimpinių čempionų ar rezistentų šaudyti, kaip siūlė S.Pečeliūnas gal nereikėtų. Bet gal galima kartu sutarti, kad visi Lietuvos gyventojai gauna vieną pensiją. Pagal nuopelnus, bet vieną.

Invalidumo arba dalinio nedarbingumo pašalpos – nejaugi iš tiesų per porą pastarųjų metų staiga visi taip apsirgome?

ES parama – gerai, žinoma, gauti milijardus ar bent jau šimtus milijonų, bet ar tikrai verta turint galvoje, kad tenka primokėti, o vertės ilgalaikėje perspektyvoje ne visada yra?

Berods, 24 mln. litų Prisikėlimo bažnyčiai? Taip, simbolis. Tačiau kam statyti naujas bažnyčias, jei tikinčiųjų nuolat mažėja? Geriau jau duokit mano mamai papildomus 7 litus prie pensijos kas mėnesį. Bent jau keliasdešimt centų grįš į biudžetą per PVM.

Kai kas galbūt pasakys, kad visa tai smulkmenos. Tas tiesa. Tačiau tai būtų pradžia, tam tikras ženklas, liudijantis pasikeitusį požiūrį. Ženklas, kad sveikas protas iš tiesų egzistuoja.

Antraip yra realus pavojus, kad A.Kubiliaus vyriausybė taps G.Kirkilo vyriausybės kopija. Su krizės atspalviu, bet savo esme niekuo nesisikiriančia. Nes rezultatai bus tokie patys. Ir I.Šimonytė nuo V.Blinkevičiūtės skirsis tik nuotraukoje.

Iki Naujų Metų dar visas mėnuo. Yra laiko pagalvoti ir apsispręsti.

(11 balsų, vidurkis: 4,36 iš 5)
Loading...
 • Trakimas

  Pritariu Artūrui.

 • romas

  Argi ministerijų skaičiuje reikalas? Biurokratai atlieka veiksmus, kaip aprašo tam tikri teisės aktai. Reiktų perrašyti nemažai įstatymų ir poįstatyminių aktų. Dėl to tektų ne mažiau tartis su koalicijos partneriais ir opozicija nei dėl biudžeto. O šiaip, valdininkai juk ne tokią didelę dalį biudžeto suvalgo. Tegul reformas daro naujai išrinkta valdžia. Juk darys greičiausiai, kad vėl pasodintų į valdiškas kėdes išmestus 2009 metais valstybės valdymo specialistus.

 • aušra maldeikienė

  Na va, mano berods už 1 litą pirktą akciją „Snoras“ pravalgė… O taip man patikdavo į akcininkų susirinkimus eiti… Jie šaukia, kad žurnalistų neleis, o aš tik šast ant stalo tą akciją ir BNS įgaliojimą ją atstovauti ir dalyvauju tame cirke. O po to duodavo skaniai valgyti, gaila, paprastai nieko nekliudavo, mat reikėdavo grįžti rašyti. Geri buvo laikai. Tačiau iš esmės GA pritariu… Tuo pat metu tikiuosi, kad tikroji griūtis nebetoli, ir teks pradėti žiūrėti, kaip čia padaryti, kad dirbantis išgyventų. O dėl buto už milijoną Senamiestyje, tai žinoma PVM jo šildymui galima grąžinti, bet gal geriau nustoti dotacijas „nepasiturintiems“ su butu po pusę milijono už šildymą mokėti, nes dabar situacija tokia, kad ten gyvenantys mokūs žmonės už šildymą moka ir tada, kai moka už savo butą, ir tada, kai kaip mokesčių mokėtojai kompensuoja visokiems „neturtėliaims“, tad anas net į susirinkimus dėl stogo šiltinimo ir lauko nešildymo neateina ir vaiposi. O tam su „milijonu“ dar reikia eiti į darbą, tad dienomis negali po teismus skaidytis. Socializmas brangus malonumas. Tad ir tikiuosi, kad jis pradės griūti, nes jau nebebus ko atimti. Ir tie su milijonu nustos mokėti. :). O žmonės pradės skirti,kur socializmas, o kur bendros viešosios gėrybės… Bet aš tada jau matyt būsiu ant kalnelio smėlyje prie Sudatos ežero ir mąsliai žiūrėsiu iš dangaus, kaip racas.lt su absurdu kovoja.

 • aušra maldeikienė

  Beje, baisu paliko, kad jei PVM lengvatą naikins, tai tada anas su milijonu (ir vaikais bute) turės tam su puse milijono (ir vienam vargšeliui…) kompensuoti dar daugiau. Vajetau… Kaip viskas pasaulyje susikabinę…

 • suomis

  Pabūsiu pesimistas. Lengvos kategorijos „žaidėjui“, užkrauti sunkiasvorę štangą ir tikėtis, kad jis ją pakels – netikiu.

 • suomis

  Geriau užduokim kitokį klausimą: – Ar galėtų, Kubilius, tapti lietuviškuoju Winston’u Churchill’u? :)

 • nerijus

  ES valstybėse narėse mažiausias standartinis PVM tarifas gali būti 15 proc., didžiausias – 25 proc.
  Siekiamybė?..
  Lietuva- tranzitinė valstybė- sandėlis. Čia mažai gaminama, o daugiausiai reeksportuojame. Kai pasaulyje pradėjo slampinėti panelė vardu Krizė- prasidėjo bėdos ir Lietuvoje. Reeksportas sumažėjo, dėl to krito pajamos į biudžetą.
  Klausimas: kiek tokia valstybė gali gyvuoti (nebankrutuoti), kuri ITIN priklausoma nuo aplinkos poveikių?
  Klausimas: kodėl valstybė gražina PVM’ą IR tiems, kurie reeksportuoja prekes, o ne tik eksportuoja?..

 • Fredis*

  Per paskutinius trejus metus viešajame gyvenime jau yra įvykęs esminis lūžis, su G.Kirkilo vyriausybe negalima lygintis net iš tolo, nes visuomenė sužinojo, kad nuolat gyvena biudžeto deficito sąlygomis. Dabar iškilo klausimas koks skaičius yra gražesnis ir labiau priimtinas – 2.8% ar 4.5%. Finansų ministrė mano, kad ateityje skolintis turint didesnį deficitą nebus įmanoma, tai ir veikti reikės atitinkamai – siaurinti viešąsias paslaugas ir mažinti valdymo išlaidas stengiantis visiškai nesužlugdyti pačių silpniausių visuomenės struktūrų ir pavienių jos grupių ir narių. Visada yra galimybė biudžetą persvarstyti metų viduryje.
  Kitais metais viešosios paslaugos trauksis, o biudžeto deficitas vis tiek didės, todėl neskausmingo chirurginio veiksmo neišvengsime. Kur pjauti pasakys ekonomikos mokslų ragavęs visuomeninių procesų žinovas ir ekspertas Valentinas.

  • Valentinas

   Fredi,
   Neapsimetinėsiu, kad esu superkompetentas patarinėti ką daryti. Aš mažinčiau atlyginimus pedagogams, dvigubai mažinčiau atlyginimus valstybinių įmonių (energetinių ir visokių monopolininkų) vadovybei, neatstatinėčiau pensijų, nekompensuočiau šildymo socialiai remtiniems ten, kur nerenovuotas namas. Iš smulkmenų, 90% rėžčiau valstybinių įstaigų reprezentacines išlaidas. Nesuprantu kam kokiai nors kelių direkcijai reikia prabangaus darbo kalendorio su sidarbro folijos įspaudu „kelių direkcija“. Nesuprantu kam valstybinei įstaigai reikia susikurti, atsispausdinti ir išsiuntinėti prabangias kalėdines atvirutes. Atsisakyčiau valstybinių įmonių automobilių parkų, palikdamas tikjj Prezidentei, premjerui, Seimo pirmininkui ir dar vieną kitą mašiną pavežioti garbingiems svečiams. Peržiūrėčiau įstaigų ir ministerijų etatus ir sumažinčiau gal 30%. Jei ministerijoje dirba koks 15 buhalterių, visiškai užtektų 5. Kai kur dar yra pareigybės ir dirba žmonės tokių egzotiškų dalykų kaip „kopijavimo centro prižiūrėtojas“, t.y. žmogus, kuris ministerijoje atsakingas už kopijavimo aparatų priežiūrą. Pakeičia kasetes ir papildo popierių. Kai aparatas sugenda – iškviečia meistrą. Jei koks nors klerkas paprašo – nukopijuoja dokumentus, suriša ir atiduoda klerkui. Sumažinčiau nereikšmingų ambasadų skaičių. Visiškai nutraukčiau „visuomenės informavimo“ paslaugų už pinigus pirkimą, taip pat informacinių paslaugų iš bns pirkimą. Peržiūrėčiau kokia yra armija, kiek joje yra generolų ir pulkininkų ir mažinčiau karinių viršininkų kiekį bent 30%. Naikinčiau „Valstybės žinias“. Statistikos departamete mažinčiau darbuotojų skaičių bent 30-40%. Peržiūrėčiau strateginius projektus. Ar reikia Via Baltica? Ar reikia Rail Baltica? Ir taip toliau ir panašiai. Čia tik keletas nerišlių pastebėjimų. Specialistai (tokie kaip Maldeikienė) galėtų pasiūlyti žymiai geriau ir daugiau.

   • suomis

    O. Su šiuo, paties, komentaru šimtu procentų sutinku. Išlaidų mažinimui – „nearti dirvonai“. :) Bet vakar, kaip tik tai Matulionis su geologu vėl demagogiją skleidė, dėl skalūninių dujų.

   • dzyvai

    Lietuvos geležinkeliai tuščiais vagonais keleivius vežioja 90% laiko. Kiek tai efektyvu? Ar vietoj jų neužtektų pasamdyti kelių „mikriukų“ gyvybiškai būtinoms paslaugoms užtikrint?

    Kiek „kolegijose“ trinasi „studentų“, einančių ten tik kad PSD mokėt nereiktų ir lengvatiniai transporto bilietėliai būtų, o dar ir bendrabučius duoda, ir galima visiškai nesimokinti, nes mokyklos suinteresuotos tik turėti krepšelius, o ne generuoti kokybišką rezultatą? Negi sunku studentams baigiamąjį valstybinį egzaminą suorganizuoti, ir tas „kolegijas“ „išravėti“?

    Beje, ar visą valstybės aparatą būtų pigiau išlaikyti Vilniuj, ar pvz. Elektrėnuose, Ignalinoj (uždarymo reikalai kur kas sparčiau pajudėtų), bet geriausiai – Lietuvos centre (~Kėdainiuose), kad vienodai visiems Lietuvos piliečiams patogu būtų? Kiek valdininkų netilptų staigiai persikraustyti – tiek ir nebereikia – iš karto atleist. Dar geriau rotuoti per visus regionus kartu su rinkimų ciklu – pagaliau prasidėtų reali ir efektyvi regioninė politika. Ir Zuokas neverktų, kad per daug žmonių į Vilnių kraustosi, ir aikščių nereiktų perklodinėt ir „geradario“ vardo kurtis už skolintus milijonus :)

    Ar tikrai efektyviausias ES lėšų panaudojimas – supilant į asfaltą ar užkasant žemėmis, ar surenkam iš tranzito tiek mokesčių, kad asfalto provėžos atsipirktų?

    Kiek pinigų (tarnautojų darbo laiko ir kitų sąnaudų) išleidžiama raštais atsirašinėti, o ne rezultatams pasiekti? Ar įdiegta ir veikia centralizuota valstybės dokumentų valdymo sistema, veikia elektroninis parašas (nebeliko pašto siuntinėjimų)?

    Ar valstybės valdymo kokybė matuojama rezultatais, tiek bendrai tiek skaidant į smulkias sritis?

    Kada nebeliks viešųjų pirkimų neskelbiamų derybų būdu?

    • suomis

     Kad į Kėdainius ministerijas iškelti, tai ši idėja man labai patinka. Beje, ji jau senai sklando Lietuvoje.

   • Rytis I

    Visdėlto tikėtina, kad ministerijoje kopijavimo aparatų prižiūrėtojas (seniai nebuvau, negaliu tvirtinti) yra labai reikalingas ir visiškai nereikalingas darbo biržai. Neprošal beje jam turėti ir pavaduotoją (sakykim surišėjas) – kuo daugiau bus tokių, atliekančių labai konkretų darbą, tuo bus geriau ministerijai. Ministerijos išlaidų portfelis tik iš dalies priklausomas nuo darbuotojų skaičiaus. Kasdien galima girdėti, kad tarnautojų daug mažiau nei pensininkų, todėl jie labai mažai pravalgo. Teisybė. Bet jei skaičiuoti ne vien kiek suvalgo, bet ir kokiomis lėšomis ta mažuma disponuoja ir kiek išleidžia vėjais? Pavyzdys: kaimiečiai juokiasi – reikėjo paremontuoti tiltelį, o bet pasirodo pas mus moka statyti tik iš naujo. Milijonas. Ir taip – 4 mlrd. per metus. Ką jau ten kalendorius su netikru sidabru…

   • nerijus

    Valentinui amžiaus krizė. Pateisinama.

    Valentiniškas siūlymas valstybei pagal nerijų: 90- 60- 90.
    Vietoje skaičių įrašykite jums patinkančias ar nepatinkančias ministerijas ar biudžetininkus (gaunančius atlyginimą iš Valstybės katilo)ir taip spręskite darbuotojų skaičių ministerijose ir jų atlyginimų dydį. Paprastai valentiniška…

    -Kodėl tokie skaičiai? -Todėl!..

    • Valentinas

     Bloga diena? Snore indėlį turėjai?

     • nerijus

      Turėjau.
      Kadangi turėjau įtakingų VADYBININKŲ šiame banke, tai indėlį atsiėmiau dar rugsėjo mėnesį, kartu su Glavecku ir dar keliais, kurių pavardžių neviešinsiu dėl etinių sumetimų.
      Lai tai lieka mano ir jų paslaptis. Norės- patys prisipažins tamstai. Laukite jų prisipažinimo laiško (Mironaitės/ Staškevičiutės…).

   • Fredis*

    Valentinas kaip beveik visada teisus. Konservatoriai-krikščionys demokratai pagasdino, kad didins mokesčius ir liberalai kaip mat pritarė mažinti viešojo sektoriaus (publikai bus pateikta, kad mažins valdžios atlyginimus) išlaidas 4 proc.

 • virginija

  Jūs, p. Artūrai, kaip visada teisus.
  Liūdna dar ir todėl, kad prie kiekvienos ministerijos – ,,krūva“ visokių organizacijų- centrų,departamentų, darbo grupių ir tt / pvz žū ministerijoje, šmm/ir kiekvienais metais jų tik daugėja….Daugumai rūpi tik ES pinigai, tada įkuriamas konsultacinis centras, kuris rengia projektą, po to per vieš pirkimus / žinome kaip jie vyksta/ nukreipia vėl kokiai tai įkurtai vieš įstaigai ar UAB ,kainos nerealios, bet … VISI LAIMINGI, VISIEMS GERAI…
  Taip ir plaukia biurokratų laivas, o ,,runkeliai“ arba emigruoja arba skursta ir laukia sekančio banko griūties , trb jaučiat kurio?????

  • suomis

   Vat, iš čia ir yra: – ar sugebės, Kubilius, perlaužti savo draugelius? Mero, Navicko, pavyzdys rodo, – kad ne.

 • Marius

  Gerai parašyta! Pagarba, gerbiamas autoriau! Pritariu. Čaplikas ir Masiulis – apgailėtini kopijuotojai, kaip ir beje visas lietuviškas liberalizmas. Jų argumentas kodėl gali būti didesnis biudžeto deficitas yra toks: „kitur yra didesnis deficitas“. Ar ne juokinga? Čia gi toks vergiškas kopijavimas, kur čia tas libelarsąjūdiečių išreklamuotas sveikas protas. Šitie pseudoliberalai selektyviai pasirenka vieną kriterijų koks yra kitoje šalyje, tačiau kitų kriterijų kažkodėl nesiūlo kopijuoti.

  O dėl rentų panaikinimo pritariu, nors kaip suprantu jūs, Artūrai, čia lyg ir ironizavote. Juk 1990 rinkimuose į
  dvyliktojo šaukimo Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą (būtent taip!) kandidatai žadėjo balsuoti už nepriklausomybę. Savo pažadą įvykdė. Paradoksas: tuomet politikai dar laikėsi žodžio. Tai negi politikui už rinkiminio pažado įgyvendinimą mes, piliečiai, turime visą gyvenimą mokėti rentą?

 • Rytis I

  Kadangi politinės valios nerasta mažinant išlaidas tarnautojams 2%, tad manau akivaizdu, dar mažiau jos bus jungiantis ministerijoms. O štai pajamoms PVM pavidalu didinti valios nereikia, svarbu laiku padauginti šokių ir žaidimų, durnadėžės pavidale. Tada ir 25% ne riba, čia mes galime ir senąjai Europai pavyzdį parodyti.

 • Linas

  atsakymas p.virginijai:aš tai jaučiu kokio banko bus sekanti griūtis,bet nemanau,kad aš jau toks visažinis – dauguma tai jaučia,tik viešai nesako ir nerašo.Klausimas – kada?Mano įsitikinimams svetimi vertinimai,kas geresnis – Kirkilas ar Kubilius ar,dar geriau,ar Kubilius taps Kirkilu?Praktika parodė,kad premjerai Lietuvoje keitėsi pakankamai dažnai,tik rezultatas visą laik tas pats – problemų ne mažėja,o,atvirkščiai,vis daugėja.Atvirai pasakius,jau nusibodo skaityt tas begalines utopijas apie mažinimus,sujungimus,taupymus,funkcijų perdalijimus,ką dar pamiršau?Viskas tai yra begalinis šnipštas,todėl ruoškitės PVM didinimui,nes kito kelio aš nematau.

 • Gedas

  Iš esmės, dėl beveik visko pritariu Artūrui, tik keletas pastabų:

  1. Jei jums seniai buvo aišku, kad biudžetas per optimistinis ir „visa aplinka jau nuo rugsėjo mėnesio rėkte rėkė, kad jokio spartaus augimo nebus“, tuomet jūs turbūt esate geresnis ekonomikos ekspertas nei visi privatūs bankai ar Europos komisija. Mat visos tos įstaigos planavo kone tiek pat optimistinį biudžetą, ir prognozes pakeitė tik per paskutines dvi savaites:) Jums jau rugsėjį buvo aišku.

  2. Jūs sakote, kad norit gyventi ir po rinkimų, bet pasiūlymai vis tiek trumperegiški (ar duodantys efektą, bet tik per artimiausius metus). Visiems, kas mato toliau nei jūsų minėti Kedžiai, Smoriginai, etc., yra aišku, kad investicijos į mokslą visuomet atsiperka su kaupu (atlikta galybė studijų, ir jūs turbūt tą žinote. Vienoj mačiau, kad Rytų Europoj investuojant papildomai 1 EUR į švietimą, per ateinančius 10 metų sugrįžtų ~3 EUR – visai nemažos palūkanos). Tad nežinau, ar gera idėja jungti Kultūros ir Švietimo ministerijas… Arba atsisakyti ES paramos, nes reikia primokėti – vėlgi, aš noriu gyventi ir po rinkimų, ir tai neišvengiamai atsipirks labiau nei investuoti į socialinę apsaugą, kuri ir taip suvalgo laaaabai per didelę biudžeto dalį.

  3. „Iki Naujų Metų dar visas mėnuo.“ Tikiuosi, kad jūs, ką tik kalbėjęs apie verslą, nesiūlot per tą mėnesį daryti radikalių pokyčių, kuriuos paminėjot – irgi nebūtų labai protinga:)

  O aš nematau problemų pradėti dirbti su automobilių ir kitais siūlomais, galbūt labiau tinkamais mokęsčiais, ir juos įvesti nuo 2013 metų. Ar vėl lauksim kito gruodžio, ir vėl reikės sutaupyti, tik geriems mokesčiams nebebus laiko, tad vėl didinsim PVM?:)

  • suomis

   Aš labai abejoju, ar labai išmintinga apmokestinti darbo priemones???

   • suomis

    O geriausia, kad Lietuvoje būtų laisvas lito kursas.

  • Įdomus komentaras. Tik galima būtų padaryti pastabą, jog tyrimai, rodantys mokslo vertę, mažai atsižvelgia į protų ištekėjimo į užsienį bėdą. O ši bėda Lietuvoje itin ryški, ir iš visiškai nusmukusios pilietinės savigarbos panašu, jog tęsis dar ilgai.

 • Fredis*

  Biudžetas yra lygtis iš trijų dėmenų: a) ūkio prognozė; b) būsimos pajamos; c) būsimos išlaidos.
  Šių dienų dramatizmas, kuris labai natūraliai atsispindi šiame Tinklaratininko įraše, yra tas, kad visi trys dėmenys tapo nežinomi, todėl tik užduotės sprendėjų Nuojata ir Intelektas gali padėti ją išspręsti. Paradoksas yra dar ir tame, kad užduoties sprendėjai tarpusavuje nesusitaria kokį nori pasiekti rezultatą. Pavyzdžiui švedai su estais sau užsibrėžia tikslą pasiekti nedeficitinį biudžetą, I.Šimonytė pasitenkintų 2.8% deficitu, o E.Masiliulis yra beveik graikas – 4.5%. Apie socialistus, kurie yra opozicijoe apskritai, mandagiai patylime.

 • žiūrovas

  Manau,kad „salių nuoma“ kainuos mažiau,negu 36 milijonai (Valdovų rūmams).

  • Arturas

   Tikrai. Tuo labiau, kad po Lenkijos prezidentavimo, atliks nenaudojami Karalių rūmai Varšuvoje. Manau, už trečdalį sumos galėtume juos išsinuomoti visam pusmečiui. Istoriškai šie rūmai tiek pat artimi mums, kaip ir vilniškiai, be to savaime išsispręstų susisiekimo su pasauliu problemos. Jau nekalbu apie tai, kad elitui atkristų būtinybė kas savaitgalis važinėti į Augustavą ar Balstogę – galėtų naudingai apsipirkti tiesiog pakeliui į darbą.

 • stogas

  Dar biudzeta sutaupyti galima butu :

  1. Sumazinti Kubiliaus buto nuomuos kaina nuo nepadorios 10 klt/men iki krikscioniskos 4 klt/ men.
  2. Seimo nariu konceliarines islaidas dalinti natura- 4 tusinukai, 1 padangu komplektas metams, 100 l benzo, 2 l kavos, automobiliai senesni nei 3 metu, 2 blokai cigareciu, 150 litu mobiliaku saskaita, 12 enciklopediju metams…
  3. Seimo narius, gyvenancius bendrabutyje apmokesdinti – tiek uz pati buta, tiek priversti moketi mokescius. haliava out !
  4.Sustabdyti parlamentiniu santykiu pastovius uzmezgimus su Indija, Kalmaru salimis bei anglu kalbos mokymus uzsienyje ir panasiai.
  5. Sulyginti dienu skaiciu skirtu atostogoms, kaip paprastiems zmonems- 28 kalendorines dienos ir nemokant uz tai konceleriniu priedu!.
  6. Sunazinti seimo nariu skaiciu nuo 141 iki 125 (is 3.5 mln gyventoju liko tik 2.95 mln) , nes neaisku ka jie atstovauja.
  7. Uzdrausti priedu mokejima bei 13 atlyginimus!

  P.s. man jau PVM galite nedindinti. :)

  • Rytis I

   Net neabejoju, kad tokiu atveju seimūnai kreipsis į KT (dėl tušinukų kiekio)

   • stogas

    Nu jo, vienas turi 2 vaikus kitas 4….

   • romas

    Daugelis neatkreipė dėmesio į p.Artūro pasakymą :
    „Kai kas galbūt pasakys, kad visa tai smulkmenos. Tas tiesa.“
    Piliečiai sunkiai įsivaizduoja skylės biudžete dydį ir galvoja, kad ją galima užkimšti sumažinus Seimo nario reprezentacines išlaidas. Anot Glavecko, pagal buvusį biudžeto planą nesurinksim apie 900 mln. litų. Tai – faktiškai visi pinigai krašto apsaugai metams arba du kartus tiek, kiek bus skirta kultūrai kartu su pinigais valdovų rūmams. Valdžia vardan solidarumo su tauta turi nusirėžti savo išlaidas, bet tiek, kiek jie iš to pritaupytų, būtų katino ašaros. Pasirinkimai sunkūs, nes sprendimai bus piliečiams skausmingi bet kuriuo atveju. Jei valdžia nesuplanuos įtikti rinkėjams už skolintus pinigus, aišku.

    • stogas

     Romai,

     Kaip as galiu patiketi ponu Kubiliumi, kad jis taupiai dalina pinigus ministerijoms, jeigu pats nuomuojasi buta uz 10 klt/men uzdirbdamas 10 klt/ men algos. ? Aisku, pasiteisinsi, mes jam apmokam ta nama, bet…
     Niekada nesutaupysi 100 lt, nesutaupes 10 lt.. Jeigu pasiknisi detaliai po planuojamas islaidas 300-400 mln , ten atrasi m tokiu butu nuomu uz 10 klt/men, kad ziogciosi. Oi dar ministeriju remontai, kompu keitimai, komandiruotes, premijos.. oi oi oi

     • romas

      stoge,
      1. ne Kubilius asmeniškai nuomojasi butą
      2. valstybei butą reikia nuomoti todėl, kad premjerams kol kas nėra įrengta rezidencija Turniškėse.

      Nežinau, kam eina nuomos už butą pinigai, bet jei eina į privačią kišenę, kažkas dar prie senesnių valdžių gerai prasisuko. Turniškių teritorija yra saugoma, todėl mažėja kiekvieno saugomo asmens saugojimo išlaidos. Jei reiktų saugoti Kubilių jo paties bute, kainuotų brangiau nei kainuoja dabar kartu su buto nuoma. Atrodo Kirkilas sugalvojo įrengti premjero rezidenciją, kad nebereiktų nuomotis. Bėda, kad niekas nesukontroliavo (dar prie Kirkilo)ir įrengimo sąmata gavosi labai didelė. Rezidencija jau buvo beveik įrengta (prie Kirkilo buvo išleista apie 3,5 mln.) ir Kubiliaus vyriausybei kad pabaigtų buvo likę pagal sutartį statybininkams sumokėti netoli 1mln. litų. Bet staiga visi pasidarėm labai taupūs, todėl rezidencijos įrengimas užlūžo iki mylimesnės valdžios atėjimo.

     • stogas

      Romai,
      1. ne Kubilius asmeniskai nuomuojasi ( uz jo alga butu misija neimanoma) del to jam ir Dzin. Bet jeigu tu zinai, kad gyveni nuomuojamajame bute uz 10 klt plius 2 klt / men patarnavimai ir taves „nekaso“, tai as tavim, Kubiliau, netikiu ir netikiu tavo gebejimais valdyti visa valstybe. P.S. rinkoje namu su auksiniais tuoletais 3.5-4.5 lt nors vezimu vezk.
      2. Rezidencija- dar vienas „ukiskumo“ pavyzdys- 2 gyventojai ir 650 m2 gyvenams plotas. As suprantu, kodel tokios dideles mobilaus rysio islaidos :) Nu nebent marihuana auginti tokime plote.. Ta pati istorija su prezidentes rezidencija- 1 gyventojas ir 450m2, kuri grizta tik pernakvot.

      Del apsaugos- kodel zmogiavaldzius reikia saugoti ? Kam jis idomus? Kodel 2 gorilos turi vazineti ir atidarineti duris ministrui pirmininkui ? Kodel seimo pirmininke turi lekti per pika su apsauga ir sirenom i Seimo posedi ? Kodel zmogiavaldziai turi gyventi kaip zoologijos sode, aptverti ir prie kameru ir gorilu ? Kodel ministras pirminkas negali gyventi Antakalny ar Zirmunuose.?

      Kodel as uz tai turiu moket ?

     • dzyvai

      Nes tauta išrinko keturiems metams, ir reikia, kad prisigėręs stogas neateitų naktį ir nepriluptų, ar kad pensininkas batais neužmėtytų, t.y. premjeras būtų darbingas ir atliktų patikėtas pareigas, kad ir kokius nepopuliarius sprendimus tektų priiminėti :)

     • stogas

      dzyvai,

      Uzmetys batais, prilups ir ka ?
      Paskedo Atomines direktorius, isrinkom nauja .
      Kame beda ?
      Dzyvai, tave prilupo stogas ir ka ? Nuo rytojaus gyvensi rezervuare tarp pusu ir gausi 3 gorilas ? Kuom tu blogesnis ?

     • dzyvai

      Jei mane priluptų stogas už kažkokias reformas, bijočiau daryti kitas, net jei jos būtų ir reikalingos, kol nepasisamdyčiau dviejų gorilų.

     • stogas

      Bailys ir Afrikoj bailys.
      Taip ir signatarai pasislepe uz minios ir gavo uz tai sklypus ir rentas..

     • dzyvai

      Lietuva drąsi šalis? Galim drąsiai nepriimti Palestinos į Unesco.

      Skelbtis drąsiu nepakanka. Ir nemanau, kad galva daužyti sieną yra didelė drąsa. Manau, kad drąsa yra daryti nepopuliarius sprendimus net ir apsistačius dviem gorilomis. Bet tai subjektyvu – ir čia mūsų nuomonės skiriasi.

     • stogas

      Galima buti drasiu ir kitaip-

      1. atsisakant gyventi 540 m2 name su zmona, arba is mest lauk prezidente is namo su 561 m2. Vienam gal kiek ir per daug m2 ? Gal koki suni isitaisytu ? Ar visus nabagus i viena nama ?
      3.gal drasos uztektu iskeliant haliavscikus is seimo viesbucio? Ar sumazinti seimo nariu skaiciu, nes sumazejo gyventoju lietuvoj?
      4. galima gyvent taip kad netektu valstybei kelti pvm kasmetus po 2%? a?
      5. jei drasos pakanka kelti mokescius pasislepus uz 2 gorilu ir 2.50 m tvoros, gal laikas keisti pjemjera? NEXT

     • dzyvai

      Stoge, turiu kitą nuomonę, kuo turėtų užsiimti ir ką spręsti premjeras (biudžeto ar prezidentės iškeldinimo klausimus).
      Pritariu argumentams, kad vadovų išlaikymo sąnaudas reikia peržiūrėti, bet nepalaikau Jūsų pozicijos, kai padarote išvadas iš tų argumentų.

     • stogas
 • Tadas

  Ta ideja su ministeriju jungimu man patiko. Sveicarai turi tik 7 ministerijas ir 7 ministrus, kuriu vienas salia ministro pareigu dar ir kasmet rotuojancias prezidento pareigas uzima, ir as jau senokai klausiu saves: jei jiems uztenka 7, kodel mums reik daugiau? Ministru pirmininku pas mus gal irgi galetu rotacijos tvarka but vienas is ministru, bet kol kas tai mums turbut butu per radikali ideja (ir tektu keist per daug teises aktu, tad greit neisigyvendintu).

  • romas

   Tadai, bet Šveicarijoje kiekvienas kantonas turi savo vyriausybę.

   • suomis

    Ir gerai, kad turi.

 • Tadas

  Romai, taigi ir mes apskrityse ir savivaldybese turim kazka panasaus i vietines vyriausybes. Bet as buciau tik uz, jei Lietuva ateity butu daugiau decentralizuota federaliniu valstybiu pavyzdziu.

  • romas

   2010m. apskričių administracijos šitos valdžios buvo panaikintos.

 • aidas

  ..taupyti galima ir sparčiau modernizuojant visuomenę…kas suskaičiuos kiek laiko ir kuro bei kitokių sąnaudų patiriame kai reikia „sutvarkyti“ popierius ? Juk gyvename interneto amžiuje ir būtų kvaila neišnaudoti to teikiamų galimybių… aišku, kai kokiam valstybiniui e puslapiui sukurti išleidžia 3 mlj., tai aiškus pinigų plovimas.. taip ir su internetu nieko nesutaupysi…bet tai dar vienas galimas įrankis taupyti visų mūsų lėšas…
  kas dėl verslo, tai dalis lietuviško verslo išsigimė kai „paragavo“ ES lėšų…kitaip sakant,kas sugebėjo „prieiti“ – tas tapo dideliais verslininkais.. ir šiaip verslas Lietuvoje nepavydėtinas dalykas :)

  • Jonas III

   Tai kad valdininkų kiekis auga tiesiškai proporcingai kompiuterizacijos didėjimui.

 • Karolis Jachimavičius

  Račai, pažėk kada kokių kašio rungtynių su pratęsimu įrašą. Ten per pratęsimą ne kauliukais mėtosi, o tie patys žaidėjai, kur ką tik atžaidė 4 kėlinius, žaidžia oranžiniu kamuoliu.

  • nesvarbu

   Karoli,kodėl šį kartą taip mandagiai kreipėtės-„Račai“? Kodėl jums, pradedant kiekvieną savo komentarą, į tą račą nesikreipus tiesiai šviesiai: „Ei tu, Račai“ arba „Klausyk čia, Račai“ ar pan? Aišku galite ir dar kietesnius variantus pasirinkti, juk tikrai mokate.

 • Yra

  Ko niekaip nesuprantu tai tos Račo įvestos paralelės tarp Blinkevičiūtės, kuri ateičiai kasmet po 3 mlrd papildomų išlaidų ‘įmušė’, ir finansų ministrės, kurios pastangomis po tiek kasmet sutaupoma (beje, tikrai absoliučiai didžia dalimi mažinant kitur).