Apie tuos, kurie vadina save žurnalistais. Ir gerai, kad yra I.Šimonytė

Dažnai pastaruoju metu, kai man tenka save apibūdinti, vis sunkiau apsiverčia liežuvis pasakyti „žurnalistas“. Nes iš tiesų žurnalistikos mano tiesioginiame darbe pastaruoju metu yra vis mažiau – greičiau esu žurnalistikos biurokratas.

Kita vertus, su žurnalistika retkarčiais dar susiduriu laisvalaikiu – rašydamas čia, taip pat kitoms žiniasklaidos priemonėms.

Todėl mane žiauriai nervina, kai žurnalistais save viešai vadina žmonės neturintys su žurnalistika nieko bendra. Dar labiau nervina tai, kad, kaip taisyklė, tokie „žurnalistai“ dažniausiai yra visiški neišmanėliai ir savo neišmanymu teršia tikrų žurnalistų profesionalų vardą.

Šį kartą kalbu ne apie A.Užkalnį.

Kalbu apie „Veido“ leidėją A.Šindeikį, kuris trečiadienio laidoje „Teisė žinoti“ išdidžiai pavadino save žurnalistu ir totaliai nusišnekėjo kalbėdamas apie Europos Sąjungos paramos Lietuvai laikiną sustabdymą.

Laimei, studijoje šalia jo sėdėjo finansų ministrė I.Šimonytė.

Jau klausydamas A.Šindeikio kliedesių apie kenčiantį ir pinigų negaunantį verslą bei dėl to kaltus biurokratus, balsu raginau ministrę: na pasakyk tam „žurnalistui“, kad jis kliedi, pasakyk, kad jis nieko nesupranta. Juk šimtą kartų buvo apie tai rašyta ir kalbėta.

Pasakė. Tiesa, labai švelniai ir net neužsimindama, kad A.Šindeikis visiškai nusišnekėjo.

Gaila, nes tokiems „žurnalistams“ apie jų kompetenciją reikėtų kalbėti tiesiai į akis.  Vadinti daiktus tikraisiais jų vardais, tskant.

Nes ne visada juk šalia būna I.Šimonytė. O kai jos nebūna, tokie „žurnalistai“ kaip A.Šindeikis gali kliedėti nevaržomai.

P.S. Kam įdomu, pažiūrėkite balandžio 11 dienos „Teisės žinoti“ pačią pradžią, iki pirmosios reklamos.

(6 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • Izbliondimas

  Pastebiu, kad pastaruoju metu darosi vis aktualiau pasiaiškinti kas yra tas žurnalistas. Ką reiškia tas terminas.
  Pavyzdžiui, aš įpratęs, gal tai jau net kraujyje, – vadovautis taisyklėmis, kurias patvirtina kompetatinga institucija. Ir kuomet kažkas nustato ar yra atitiktis toms taisyklėms.
  Palaipsniui matyt žmonėse jau aiškėja skurdus visuomenės lygis, šiandien. Kokio gal nebuvo bent nuo pokario. Tai čia dėl to, kad šiandien Lietuvos pati visuomenė gal ir negali pretenduoti į kompetatingos institucijios statusą (kas įprastai gal būdavo siejama kai kalbama būtent apie žurnalstiką, atseit, ją vertina, audituoja juk aha visuomenė… get gal kai pamatėme, kad jos tiražai gali augti, kai žiniasklaida tampa padla, gal ne vienas suprato, kas tuomet yra iš tikro padla…). Tęsiant mintį apie visuomenę, galima pasakyti, kad jau neturėtų būti ir noro pasisakyti žiniasklaidoje, ne tik manau žurnalistui, kas buvo visiškai kitaip gal iki kokių 2000 metų. Nes nėra klausytojo. Vieni išvyko, kiti tik pinigų skaičiavimu užsiima ir va tos… padlos…
  O elitas. Paklausčiau tuomet, o visuomenėse, jei atmeti žydus, – ar buvo elito kada nors (politinio, gamybinio, mokslo…). Atsakyčiau. Subjektyviai, beje. Buvo Lietuvoje, žinoma. Bent mes jį matėme, nmet nuo pat pokario, bet gal tik iki gal kokių 2000 metų.
  Dabar jo gal jau ir nėra. Išmirė gal, kiti užsiima gal pinigų skaičiavimu, na dar keli filosfai, dėkui Dievui…
  Na užteks.
  Taigi, kas yra tas žurnalistas. Matomai, jau laikas būtų žinoti… kai laikraščiai nyksta, o jų vietą užima, užima blogai ir pan.

 • O Racas – dantistas. Kazkaip labai jau lengva didziuotis savo ismanymu ir dergti visus aplink.

  • mielas Vyteni, nei didžiuojuosi, nei ką nors dergiu. Tad paparašyčiau kiek atsargiau su vertinimais.

   • Vertinimas paprastas – kazkas didziuojas savo kompetencija „Kadangi man nusišypsojo laimė gyventi su viena geriausių Lietuvoje vaikų odontologių, per vakarinius pokalbius prie židinio esu įgijęs pusėtiną šios srities kvalifikaciją“. Kazkas vadinasi zurnalistu. Nematau priezasties, kodel pirmasis turetu stebetis antruoju.

    • Gintautas

     Gerbiamasis Vyteni, ar nesuprantate, ar nenorite suprasti? Čia tas pats, kaip aš TV laidose prisistatinėčiau psichologu (turiu draugų ir šeimos narių – šios srities profesionalų) arba A.R. pasirašinėtų odontologu. Dar galėčiau pasirašinėti enologu, o taip pat ir dizaineriu bei teisininku. Gaudytis kurioje nors srityje nelygu tapti tos profesijos atstovu.

 • Valentinas

  „Žurnalistas“ – asmuo, kurį Račas laiko žurnalistu. Jei asmuo save vadina žurnalistu, tačiau Račas nemano, kad jis žurnalistas, tas asmuo nėra žurnalistas.

  • … pasakė Valentinas. Ir kas gi drįstų prieštarauti?

   • Valentinas

    Ironija netinkama ir ne vietoje. Gal geriau patenkintumėte bendruomenės pretenduojančios būti žurnalistais ir bendrai visuomenės smalsumą ir paaiškintumėte kokiais kriterijais vadovaudomasis nusprendžiate ar asmuo yra žurnalistas ar ne?

    Dar asmeninis klausimas nuo manęs: Valatka žurnalistas?

    • mielas Valentinai, kas yra žurnalistas, apibrėžia Visuomenės informavimo įstatymas. http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=280580&p_query=&p_tr2= Mano supratimu, apibrėžia gana aiškiai ir net tamsta turėtumėte suprasti. Aš iš esmės įstatyme esančiam apibrėžimui pritariu, tačiau labiau akcentuočiau pirmuosius, tai yra, darbo, o ne narystės požymius. Be to, vertinant, ar asmuo yra žurnalistas, reikia atsižvelgti ne vien į užimamas pareigas, bet į realiai atliekamą darbą bei to darbo rezultatus.

     Šia prasme, R.Valatka, kaip ir aš, šiuo metu nesame žurnalistai tiesiogine to žodžio ir atliekamo darbo prasme. Redaktoriai, komentatoriai – taip. Tačiau vėlgi – šiuo atveju svarbu yra tai, kad tiek R.Valatka, tiek aš turime nemažai žurnalistinio darbo patirties. Ir būtent ši patirtis leidžia redaguoti, tai yra, dalyvauti žurnalistinių produktų kūrimo procese. Tai šiek tiek priartina mus prie žurnalistikos.

     • Valentinas

      „Žurnalistas – fizinis asmuo, kuris profesionaliai renka, rengia ir teikia medžiagą viešosios informacijos rengėjui pagal sutartį su juo ir (ar) yra žurnalistų profesinės organizacijos narys.“
      Na ir kodėl Užkalnis ir Šindeikis ne žurnalistai? Jie ką, ne profsąjungų nariai?

     • Rytis I

      Viens toks pažįstamas ir uolus medžiotojų būrelio narys jau daug sykių dalyvavo medžioklėse, tačiau pakolkas nei sykio nepasisekė ir niekas nesusimedžioja. Paskutinį sykį dar ir šunį pametė. Bet tikrai neblogas žmogus, nors ir nelaiko savęs medžiotoju. Būreliui priklausyti jam niekas nedraudžia, svarbu kad žmogus geras :)

 • Fredis*

  Kadangi „Teisė žinoti“ yra ilgamentė populiarioji politinė-pramoginė laida, tai A.Šindeikio („Veidas“) įžanga buvo pagal visas žanro taisykles – žurnalistas puolė kritikupoti viešąjį sektorių (valdininkus, biurokratus) dėl prastai jo manymu rengiamų projektų, kurie dalinai finansuojami ES lėšomis. Žurnalistas kitaip ir negalėjo kalbėti, kitaip gerbiamai finansų ministrei I.Šimonytei nebūtų į ką atsakinėti ir nuo ko apsiginti, nebūtų laidos siužetinės linijos ir dramaturgijos. A.Šindeikis įžangoje padarė tik vieną klaidą, – atseit „tariami ir tikri keliami skandalai valstybėje trukdo ruošti projektus“. Iš tikrųjų, tai būtini demokratinių valstybių atributai – skandalai ir konfliktai – rutuliojasi sava vaga, o ministerijų valdininkai turi nesiblaškydami į šalis kruopščiai ir profesionaliai dirbti jiems patikėtą darbą.

 • Fredis*

  Kaip tikras intelektualas turi būti opozicijoje valdžiai, taip ir žurnalistas turi surinkti, surengti, susisteminti ir išplatinti žinias, kad ir kokios nemalonios jos bebūtų tuo metu esantiems valdžioje, opozicijoje, taip pat dayvaujantiems viešame (privačiame) gyvenime asmenims. Žinias galima surinkti ir paruošti kerėpliškai (suvarpyti šerno kailį medžioklinio šautuvo šratais), o galina pašauti taurų žvėrį tiesiai į širdį. Taigi, reikia kalbėti apie atitinkančius žurnalisto standartą žmones ir neatitinkančius. Kita kategorija platinančių žinias – aptarnaujantys darbdavį, valdžią, opoziciją, partiją, privatų asmenį ar organizaciją žurnalistai. Jie vadinami propagandistrais. Visuomeninėje televizijoje dirbančių žurnalistų bėda yra ta, kad jie nesupranta, jog yra ne viena, o kelios politinės srovės bei visuomeninės mintys ir nė viena iš jų nėra absoliučiai teisinga ir vienintelė galima. Vakarinėse politinėse laidose dominuoja vien kairieji propagandistai (Kvietkauskas, Pumprickaitė), sekmadienį – Savukynas.

 • Vytas

  Pažiūrėjau įrašą. Nei išdidžių žodžių nei totalaus nusišnekėjimo taip ir neišgirdau. Kiek nepagrįstai sudramatizavo situaciją ir tiek.

 • P.E.

  Būna ir kitaip:
  „Europos Komisija I. Šimonytės pastabas dėl ES paramos sustabdymo vadina klaidinančiomis ir neteisingomis“
  http://www.lrytas.lt/-13343340841334059181-europos-komisija-i-%C5%A1imonyt%C4%97s-pastabas-d%C4%97l-es-paramos-sustabdymo-vadina-klaidinan%C4%8Diomis-ir-neteisingomis.htm