Apie naujienas ir turinį

… Europos naujienų agentūrų aljansas (EANA) vienija daugiau nei 30 narių.

Maždaug pusė aljansui priklausančių naujienų agentūrų yra iš dalies arba visiškai valdomos valstybės.

Buvusio sovietinio bloko valstybėse privačių naujienų agentūrų beveik nėra. Lenkija, Serbija, Vengrija, Kroatija, nekalbant jau apie Ukrainą, Azerbaidžianą ar Rusiją – visose šiose valstybės nauienų agentūrų vadovas skiria ir atleidžia premjeras arba vyriausybė.

Tiesa, skiria ir pinigų, pavyzdžiui, Serbijos naujienų agentūros Tanjug biudžete valstybės dotacija siekia apie 60 procentų…

Berods, tik venintelė Čekijos naujienų agentūra CTK, nors formaliai ir yra valstybinė, išgyvena be valstybės paramos, nes tokia buvo greit iš pareigų pasitrauksiančio vadovo nuostata.

Šiuo požiūriu Lietuva, Latvija ir Estija yra visiškos išimtys bendrame kontekste. Ne ir lyginant su Prancūzija, Ispanija, Portugalija ar Graikija…

Čia, šiaip, padrikos mintys…   

… EANA konferencijoje Berlyne apie nuosavybės santykius nebuvo kalbama.

Pagrindinė tema buvo – kokios turi būti naujienų agentūros ir kaip jos turi keistis, kad išgyventų.

Labai daug kalbėta apie iPad’ą… Kaip jis gali padėti spaudai ir kitai žiniasklaidai, įskaitat naujienų agentūras

Manęs tos kalbos visiškai neįtikino. Priešingai – kuo dažniau apie tai girdžiu, tuo labiau man atrodo, kad iPad iš tiesų ne padeda, o kenkia žiniasklaidai. Pirmiausia, ji turi sumokėti už aplikacijos kūrimą, po to – atiduoti turinį beveik už dyką. O turinio kaina lieka ta pati, reiškia ir kaštai lieka tie patys.

Kas laimi? Mano supratimu, tik „Apple“ ir programuotojai…

Nelabai įtikino ir kalbos apie žiniasklaidos „socializaciją“. Ši tema pastaruoju metu labai madinga ir Lietuvos blogsferoje – rašoma daug ir gana kategoriškai, prognozuojant jau visai priartėjusią tradicinės žiniasklaidos mirtį.

Bet buvo smagu girdėti, kaip DPA vyriausiasis redaktorius kaip didžiausią naujieną pristatė galimybę skaitytojams parašyti komentarą pranešimo autoriui ar net jam paskambinti. Smagu todėl, kad BNS tokia galimybė egzistuoja jau kokius 10 metų… 

Tiesa, BNS negali sau leisti socializuotis tokiu pat lygiu kaip DPA ir skirti redaktorių bendravimui su skaitytojais…

Ir neturi 180 metrų ilgio biuro…

Bet, berods, EANA generalinis sekretorius labai gerai pasakė per konferenciją – dar kai naujienos buvo perduodamos telegrafu, buvo baiminamasi, kad naujienų agentūros žlugs, nes perduodant tos žinios gali būti pavogtos.

Radijas taip pat kėlė baimes, o kai atsirado televizija, naujienų agentūrų ir apskritai visų kitų žniasklaidos priemonių turėjo nebelikti…

Išliko.

Ir vis dar egzistuoja atisradus internetui.

Nes žiniasklaida – tai pirmiausia turinys.

Turinys, kuriuo dauguma skaitytojų nori pasitikėti, nori reguliariai ir pagal savo poreikius.

Bėda ta, kad pastaruoju metu dažniausiai nori nemokamai…

O nemokamai, kaip žinia, dažniausiai, tik sūris pelėkautuose.

Arba tušti pelėkautai:)

Tai tokie įspūdžiai…

(2 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...