Apie naujienas ir turinį

… Europos naujienų agentūrų aljansas (EANA) vienija daugiau nei 30 narių.

Maždaug pusė aljansui priklausančių naujienų agentūrų yra iš dalies arba visiškai valdomos valstybės.

Buvusio sovietinio bloko valstybėse privačių naujienų agentūrų beveik nėra. Lenkija, Serbija, Vengrija, Kroatija, nekalbant jau apie Ukrainą, Azerbaidžianą ar Rusiją – visose šiose valstybės nauienų agentūrų vadovas skiria ir atleidžia premjeras arba vyriausybė.

Tiesa, skiria ir pinigų, pavyzdžiui, Serbijos naujienų agentūros Tanjug biudžete valstybės dotacija siekia apie 60 procentų…

Berods, tik venintelė Čekijos naujienų agentūra CTK, nors formaliai ir yra valstybinė, išgyvena be valstybės paramos, nes tokia buvo greit iš pareigų pasitrauksiančio vadovo nuostata.

Šiuo požiūriu Lietuva, Latvija ir Estija yra visiškos išimtys bendrame kontekste. Ne ir lyginant su Prancūzija, Ispanija, Portugalija ar Graikija…

Čia, šiaip, padrikos mintys…   

… EANA konferencijoje Berlyne apie nuosavybės santykius nebuvo kalbama.

Pagrindinė tema buvo – kokios turi būti naujienų agentūros ir kaip jos turi keistis, kad išgyventų.

Labai daug kalbėta apie iPad’ą… Kaip jis gali padėti spaudai ir kitai žiniasklaidai, įskaitat naujienų agentūras

Manęs tos kalbos visiškai neįtikino. Priešingai – kuo dažniau apie tai girdžiu, tuo labiau man atrodo, kad iPad iš tiesų ne padeda, o kenkia žiniasklaidai. Pirmiausia, ji turi sumokėti už aplikacijos kūrimą, po to – atiduoti turinį beveik už dyką. O turinio kaina lieka ta pati, reiškia ir kaštai lieka tie patys.

Kas laimi? Mano supratimu, tik „Apple“ ir programuotojai…

Nelabai įtikino ir kalbos apie žiniasklaidos „socializaciją“. Ši tema pastaruoju metu labai madinga ir Lietuvos blogsferoje – rašoma daug ir gana kategoriškai, prognozuojant jau visai priartėjusią tradicinės žiniasklaidos mirtį.

Bet buvo smagu girdėti, kaip DPA vyriausiasis redaktorius kaip didžiausią naujieną pristatė galimybę skaitytojams parašyti komentarą pranešimo autoriui ar net jam paskambinti. Smagu todėl, kad BNS tokia galimybė egzistuoja jau kokius 10 metų… 

Tiesa, BNS negali sau leisti socializuotis tokiu pat lygiu kaip DPA ir skirti redaktorių bendravimui su skaitytojais…

Ir neturi 180 metrų ilgio biuro…

Bet, berods, EANA generalinis sekretorius labai gerai pasakė per konferenciją – dar kai naujienos buvo perduodamos telegrafu, buvo baiminamasi, kad naujienų agentūros žlugs, nes perduodant tos žinios gali būti pavogtos.

Radijas taip pat kėlė baimes, o kai atsirado televizija, naujienų agentūrų ir apskritai visų kitų žniasklaidos priemonių turėjo nebelikti…

Išliko.

Ir vis dar egzistuoja atisradus internetui.

Nes žiniasklaida – tai pirmiausia turinys.

Turinys, kuriuo dauguma skaitytojų nori pasitikėti, nori reguliariai ir pagal savo poreikius.

Bėda ta, kad pastaruoju metu dažniausiai nori nemokamai…

O nemokamai, kaip žinia, dažniausiai, tik sūris pelėkautuose.

Arba tušti pelėkautai:)

Tai tokie įspūdžiai…

(2 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • Na, BNS (pabaltijo išskirtinumas) ir ML/Delfi grupė turėjo biškį bendrų pradžių, kur nemažai dalykų buvo daroma ganėtinai drąsiai, o žmonės, kurie stūmė šiuos verslus pradžioj nusipelno pagyrų :)

  ipadiniai eksperimentai kol kas nėra patys sėkmingiausi (nors programuotojų dalyvavimas juose gal kiek perdėtas, 30% applui yra daug ilgesnė ir didesnė tema), į įrenginį galima žiūrėt kaip į patogesnį (ne visiems) būdą naudotis internetu.

  Socializacija aišku yra visai kitokia tema, įvairiose vietose didžioji dalis naujienų pradeda pasiekt žmones socialiniais kanalais, tad agentūrų ir portalų esmė yra dirbt prie pranešimų/straipsnių, o ne karkaso. Aišku mano industrija gal labiausiai tuom kvepuoja, bet visgi visą rūpimą informaciją gaunu per redakcinius blogus į kuriuos patenku socialiniais kanalais.

  Nors naujienų agentūros gali pakankamai gerai prisitaikyti prie pokyčių, prie jų taikysis (ar juos formuos) ir naujieji dalyviai.

 • K.

  Nesuprantu aš tų iPad a iPhone populiarumo už tokią kainą. Reikia pasakyti, kas Steve Jobs – genijus, vedantis šitokią minią iš paskos ir gręžiantis tokius pinigus, nors yra pilna daiktų, atliekančių tą pačią funkciją už dvigubai mažesnę kainą.
  O kalbant apie turinį – iš tikro BNS skaitau (turiu galimybę) būtent dėl turinio. Nes man patinka, kad dauguma žinučių – ‘sintetinės’, t.y. be emocijų, objektyvios, ne tendencingos. Nežinau daugiau nei vieno lietuviško tinklalapio/leidinio, kur būtų taip pateikiamos žinios. Todėl ir man patinka BNS.

  • nesvarbu

   K., „…ir gręžiantis tokius pinigus, nors yra pilna daiktų, atliekančių tą pačią funkciją už dvigubai mažesnę kainą…“
   Pagailėtina, gerbiamas K. Ar chirurgas, kuris tave operuoja „gręžia pinigus“ ar gelbsti tave? Ar „tie patys daiktai, atliekantys tą pačią funkciją už dvigubai mažesnę kainą“ tą funkciją atlieka taip pat kokybiškai? Klausimai, klausimai… Būna, kad kalbėdamas apie kažką kategoriškai būni neteisus.

   • K.

    Nesvarbu, pasidomėkite marketingo teorijomis, konkrečiai prekės gyvavimo ciklu. Apple sugeba išlikti taip vadinamoje „grietinėlės nugriebimo stadijoje“. Todėl, manau, p. Jobs yra neįtikėtinai geras vadybininkas, kad priverčia minią pirkti daiktus išlaikant didžiulius antkainius. O lyginimas su chirurgais čia yra visai ne į temą.
    Beje, planšetinio kompiuterio idėją Bill Gates dar pasiūlė prieš 10 m., bet tik Apple sugebėjo ją išpopuliarinti.

  • Kai kone kiekvienam filme rodomas kompiuteris su „Apple“ logotipu, tai nestebina, jog tai yra populiaru. Mados valdo mus..

 • Nebutu BNS, butu ELTA ar kita kontora.
  O gauti pranesima spauda is ten kokios ministerijos, kad veliau ja persiusti prenumeratoriams e pastu, didelio sugebejimo nereikia.
  Kita vertus ir as stebiuosi, kodel iki dabar BNS vadovo nepaskiria premjeras! Mintis verta – pasvarstymo! ;)

  • mielas aš, tamstos pasvarstymai tik dar kartą patvirtina, jog tamstos supratimas apie žiniasklaidą ir naujienų agentūrų darbą yra dundukiškas.

 • Fredis*

  Eilinis agentūrinių pranešimų vartotojas-dundukas nėra patenkintas žiniasklaidos priemonių skleidžiamu turiniu. Visą gegužę prieš rinkimus (savivaldos, parlamento?) bruzda Pirėnų pusiasalio gyventojai, ypač neturintis darbo jaunimas, kuris renkasi į miestų aikštes socialinių tinklų Facebook ir Twitter svetainių pagalba.
  Mus pasiekia labai šykščios žinios, faktiškai gyvename informacinės blokados sąlygomis. Baltijos šalių gyventojams pranešta, kad „24 metų Paula Mendez Sena, įgijusi architektės specialybę, sakė dalyvaujanti proteste, nes nėra gavusi darbo po aukštosios mokyklos baigimo. Jos 25 metų gyvenimo draugas inžinierius – taip pat bedarbis“. Jų tėvai būdami tokio amžiaus jau turėjo darbus, namus, vaikus, o jie neturi nieko ir jiems pagalvojus kas jų laukia – norisi verkti. V.Pugačiauskas (LRT) Panoramoje dar pridėjo, kad „dešnieji trina rankas“ ir iš anksto džiaugiasi būsima pergale prieš socialistus, nors jaunimas ruošiasi balsuoti už kažkurią trečią mažesnę partiją. Baltijos dundukų tokia šykšti informacija netenkina, jie norėtų sužinoti apie Ispanijos visuomenę kamuojančias problemas daugiau. Kokie protestuotojų reikalavimai, ką žada ir siūlo opociniai veikėjai, ar labai suintensyvėjusi populistinė propaganda, kokias ispanai mato išeitis, gal ruošiasi emigruoti į Afriką skinti pomidorų, o gal norvegams statyti rąstinius namelius? Ispanų darbas mažai efektyvus, nes palyginus su vokiečiais ar britais per vieną darbo valandą sukuria žymiai mažesnę pridėtinę vertę. Kaip jie ruošiasi dirbti efektyviau, kokias numatė ilgalaikes priemones, gal ispanų premjeras Chosė Luisas Rodrigesas Sapateras parašė strategiją „Ispanija 2030-ieji“? Klausimų – daugybė, o informacijos – …

  • tai šiais laikais žiniasklaida vietoje domėjimosi procesais vykstančiais socialinių tinklų pagalba, mieliau rašo apie jų žalą šiuolaikinei visuomenei ar pučia belenkokius mitus.

   o šiaip, yra daug puikių analitinių straipsnių, kurie pasklinda per blogus/soctinklus, vietoj to, kad pasiektų mus per vietines naujienų agentūras ar portalėlius, žinoma – ne lietuviškai..

   dar aišku niuansas, kad analitiniai straipsniai yra savaitraščių (newsweek? ..) ar mėnraščių (time, ..) turinys – nes visgi prie jo reik sėdėt ilgiau.

   • ^..^

    Blogai, soctinklai… Kiek galiu pasitikėti tūlo amerikiečio ar ispano blogu, kai jis rašo politinėmis temomis? Gerai, jei tai žmogus jau pelnęs reputaciją kokioje naujienų agentūroje (todėl ir Račo blogą skaitau, nors kartais ir jį patį norisi intelektualiu dunduku išvadinti, bet čia jau kitas, nuomoniu pliuralizmo klausimas). Bet jei tai „eilinis iš gatvės“ blogeris, tai iš principo jis gali prirašyti bet ką ir už tai jokios atsakomybės. Kita problema – tęstinumas. Tarkim solidžiam patikimam „blogeriui iš gatvės“ po 4 metų visuomeninės veiklos ji tiesiog atsibos, arba tarkim žmona pagimdys trynukus, ir tokioms veikloms kaip bloginimas tiesiog neliks nei noro nei laiko. Kaip kažkas jau čia kažkada komentavo: „iš esmės vieno žmogaus projektai (o blogai kaip tik tokie ir yra) yra linkę greičiau negu vėliau nunykti dėl nepakeliamų laiko sąnaudų“.
    Aš labiau norėčiau turėti galimybę skaityti kokybiškus agentūrų pranešimus, nei sekti/googlinti keliasdešimties blogerių įrašus.

    Beje, o ar pastebėjote, kad dabar žinutė dažnai būna tokia apie nieką, kad nesupranti kam ją įkėlė į portalą, kol nepamatai jos viduryje… reklamos. Net išsireiškimas toks yra, kad „turinys – tai tas šlamštas, kuris užpildo tarpus tarp reklamų“.

    Ar sutikčiau mokėti už kokybiškas žinutes? Taip. Bet tai būtų dabar prenuomeruojamų laikraščių sąskaita. O jei dar žinučių skaitymui reikėtų pirkti iPadą – tai jau ačiū ne.

    • Na, kiekvienu pasitikėt nebūtina, juk ir ne visi lietuviai rašo politinėmis ar kuriomis kitomis temomis normaliai (va koks A.Čekuolis sutraukia ganėtinai didelę auditoriją, tačiau šneka ganėtinai paviršutiniškai, A.R. asmeniškumai irgi praslysta karts nuo karto).

     Svarbu tai, kad blogerių ne vienas ir ne du, ir dažnai jie sugeba nurodyti ir rimtesnius šaltinius (kartais ir A.R. nuorodas į dokumentus pateikia) beigi analizes. Tiesiog atsirado geresnės galimybės rimtai informacijai (kaip ir lėkštai, aišku) pasiekt galutinį skaitovą be ypatingo kiekio tarpininkų, vertėjų (kiek DELFI pateikiama informacijos išverstos iš anglų į rusų, o tada iš rusų į lietuvių kalbą? :)

     Aišku, gal aš čia ir per daug snobiškas, bet visgi – Economist/Newsweek/TIME ar net ir tie patys Vanity Fair / Rolling Stone / … sugeba parašyt daug įdomesnius ir gilesnius straipsnius, nei lietuviškoji žiniasklaida. Visgi, platesnė auditorija, dideli poreikiai, didesnė industrija. Lietuvoje tokius straipsnius skaitys šimtas, gal tūkstantis žmonių. Tačiau ir apimama interesų sritis gali būti daug didesnė – tad socialinis filtras visai praverčia.

     Pagrindinis dalykas, ko nesupranta socialinių tinklų vartotojai, yra kad tai yra „pasakyk, kas tavo draugai, ir pats toks patapsi“ – man nereik prenumeruot blogų, mano aplinka suteikia man nuorodas – įvairias ganėtinai, bet vertas dėmesio.

     Žinoma, jeigu būtų kokybiški pranešimai/analizės/etc vienoje vietoje, tai nereikėtų daug ko:) Bet visgi, asmeninė žiniasklaida leidžia daug daugiau nuomonių ir požiūrių viešoje erdvėje, ir kad ir kaip elitistiškai bežiūrėt, tai gali būti priimtiniau žmonėms už sausą informaciją iš fabriko, kuri visgi nebūtinai yra pilna, nebūtinai yra tiksli.

     • Asturijos princas geriantis kavą su pyragaičiais

      Blogų žiniakslaida ypač svarbi tokiose nedidelėse šalyse kaip Lietuva, kur trys laikraščių redaktoriai ir trys TV redaktoriai sprendžia ką lietuviai skaitys ir matys. Didelėse šalyse tokių sprendžiančiųjų daugiau ir pasirinkimas didesnis.
      Lietuvoje žiniaskaidos kompanijos panašesnės į grupuotes – su rusiško kvapelio oligarchų ar valdininkų užnugariu.

      Kita problema – didelė žiniasklaidos korupcija. Kodėl priima žurnalistą į darbą? Gerai parašo straipsnius kaip lieptas. Jei pasakytų išvardinti žurnalistus rašančius analitinius ekonomikos ar politikos tema straipsnius, nepasakyčiau nė vieno. Yra proginiai apžvalgininkai, skiltininkai, kurie beveik kaip blogeriai ir tiek.

     • ^..^

      ‘Like’ mygtukas draugus padaro dar vienodesniais ir atsparesniais išorinei įtakai, t.y. mano draugai panašūs į mane, todėl ir „laikina“ panašų turinį, kitoks turinys jau nebeprasiskverbia pro „like“ filtrą. Nematau nieko gero tame, tai ne „revoliucija“. Tai žmogaus pririšimas prie tam tikro turinio. Kitaip tariant, jei kartą atsitiktinai paskaitei žinutę apie Lady GaGa naujausią apdarėlį, tai socialiniai tinklai (ar kontekstinės reklamos tarnybos) „galvoja“, kad tai tavo interesų sfera ir tada tik apie Lady GaGa ir tematysi daugiau naujausias žinutes, kol tapsi nuo jų priklausomas (joke). O jos „įtaka“ augs.

      O didelis kiekis blogerių nėra blogai per se, tik reikalauja dar daugiau laiko sėdėti prie kompo, tam kad per paieškas atsijotum „pelus nuo grudų“. Geriau tą laiką skirti savo vaikams, šeimai, draugams, etc. Idealiame pasaulyje sutikčiau pasirinkti patikimą kontorą, pvz. Račo, ir mokėti jai mokestį (jei jis nedidesnis nei laikraščio/žurnalo prenumerata) už tai, kad ji taupo mano laiką ir agreguoja/filtruoja tik kokybišką turinį. Bet kartu norėčiau turėti galimybę „prisikasti“ iki originalaus informacijos šaltinio nemokamai. Tik vargu ar toks verslo modelis 3 „su trupučiu“ milijono šalyje būtų rentabilus…

     • ^..^ iš dalies yra teisus visgi – jeigu nėr tarp draugų radikalų, nebus ir radikalaus turinio per daug (nebent oponuojančio radikalams). Čia yra kažkiek ir sisteminės klaidos – socialių produktų kūrėjų socialiniai ratai dažnai ganėtinai skiriasi savo kompozicija nuo standartinio piliečio socialinio rato, tad rezultatai gali būti labai įvairūs :-)

      Yra apie tai ir nebloga knyga/blogas – http://www.thefilterbubble.com/ ir „The Filter Bubble: What the Internet Is Hiding from You“ – aišku tai tinka ir BNS/Delfi/etc filtrams, tiek tiek kad G ar FB filtrai daug algoritmiškesni.

      O dėl ‘pelų nuo grūdų’ atskyrimo ir to laiko – kiekvienas nori (ar gali) save realizuot kitaip. Gerą restoraną galima rasti pačiam praėjus dešimtis vidutiniškų, galima pasitikėt kažkieno iš socialinio rato nuomone, galima pažiūrėt į Zagat’ą/Michelin, etc galima eit į masinės mitybos įstaigą.

      Taip pat ir su geru turiniu, galima knistis, galima naudotis socialinėm rekomendacijom, galima pirkt naujienų agentūrų produktus, galima naudotis masine produkcija ir Krivickais.

      O dėl „draugų“ – skirias ir bendravimas. Jeigu anksčiau būdavo „ar girdėjai, kad?“, tai dabar faktais jau apsirūpinam elektroninėj erdvėj ir pokalbiai tampa daug labiau pagrįsti argumentais ar emocijomis, o ne faktų atkartojimu – visgi daug žmogiškesnis, bet kartu ir intelektualesnis.

     • Asturijos princas geriantis kavą su pyragaičiais

      Pasaulyje visokios „grassroots“ media pretenzijos tapti rimtu žaidėju apsijuokė ir tėra nukvakusių kairiųjų pižonų žaislas. Kita didžioji dalis buvo neutralizuota „astroturfing’u“.
      Bet tinklaraščiai ir jų agregavimas leidžia pasitikrinti ir papildyti žinias, kemšamas „didžiosios medijos“. O tokie agregatoriai kaip poko.lt atlieka naujienų agentūrų funkcijas.

     • mielas prince, nusišnekėjimas vis dėlto turėtų turėti ribas… Taip, man taip pat labai patinka poko.lt (ir dėl subjektyvių asmeninių priežasčių taip pat), tačiau lyginti šį įrankį su naujienų agentūra reiškia visiškai neišmanyti apie ką kalbi. Nebent, tamstos nuomone, blogų įrašai yra naujienos, pagristos faktais ir šaltiniais.

     • “ tapti rimtu žaidėju apsijuokė ir tėra nukvakusių kairiųjų pižonų žaislas “

      stiproki žodžiai, bet visgi nepamirškim, kad Wikipedia yra tarp populiariausių vietų skaityt apie naujus įvykius – nes gauna ganėtinai nemažai konteksto. Aišku sutinku, kad projektai kaipo Wikinews ateities niekada ir neturėjo – turėjo griežtesnes publikavimo taisykles už Wikipedia, kurių realiai niekam nereik ;-)

      Bet visgi, tai modernūs eksperimentai, kurie visai neseniai prasidėjo, tad visų nurašyt gal dar ir nereikia.

      Beje, oh my, jeigu jau po.ko yra naujienų agentūrų funkcijas, pažiūrėkime iš kur jie ima metrics’us – tviterio, feisbuko ir guglbuzo – tai kaip ir ne tiek jis agreguoja, kiek perteikia soc. metrikas (kad ir kokios jos ten neįdomios būtų, kai pateikiamos be socialinio konteksto).

     • ^..^

      Dėl „apsirūpinimo faktais“. „Plaunant piningus“ abejotinos kilmės pinigai yra „prasukami“ per keletą neįtartinų pavedimų/perlaidų, galbūt dalimis, ir po poros trejeto ciklų jau tampa legaliais.
      Taip ir su faktais jei jie renkami forumuose, bloguose, tai nelabai įsivaizduoju, kaip galima tai patikrinti. Koks Libijos bloggeris parašys, kad atpažino Gadaffi kūną gatvėje Tripolyje. Tokią „antį“ pasigaus dar keli forumai ir blogerriai. Ciklas dar kartą prasisuks – jau pranešimų turėsim keliasdešimt. Kiekybė kokios nors agentūros bus priimta kaip įrodymas, turėsim „fakto išplovimą“. Kol bus atsikasta iki šaknų, tai tokia išplatinta žinia jau bus padariusi savo darbą, apie paneigimą mažai kas ir perskaitys.

 • gied

  A.R.: truputis klaidelių: Pgrindinė, “socializciją”.

  Geras turinys visuomet bus vertinamas. Ir ne IPAD yra problema ar išsigelbėjimas. Forma keisis. Įsivaizduokit, kaip yra baisu spaustuvėms… PVZ šią akimirką Amazon elektroninių knygų pardavimai viršyjo spausdintinių. Ta mada ateis ir į Lietuvą…

  Problema yra tame, kad naujienų svarbą sprendžia nebe redakcijos, o „socialinė sfera“ – komentarai, Like’ai, pasidalinimai facebooke. Ir tikrai yra daug šaltinių, kurie nebuvo ir nebus mokami. Pvz tų pačių blogerių tikrai nevertą nurašyt. Aš mieliau pasiskaityčiau kokio buržujaus įspūdžius iš renginio negu straipsnį laikraštyje. Va su šituo ir turės spauda kovot, t.y. pajausti, ką jie gali padaryti GERIAU negu bloggeris ar kitas nemokamas naujienų šaltinis.

 • Baisuoklis

  Informatyvus straipsnis. Dekui !

 • Na, jei kalbėti apie turinio kainą, tai, sakyčiau, Lietuvoje (kol kas negaliu tiksliai pasakyti apie užsienį), beje kaip ir kitose srityse, nueinama į radikalumus. Aš asmeniškai, skaitydamas interneto portalus, pasijaučiu kažkaip keistai – dauguma straipsnių yra kuriama pačių portalų žurnalistų komandos. Ir, kas blogiausia, nenorint prisiimti asmeninės atsakomybės, dažniausiai neskelbiamos pavardės tų, kurie rašo… Dar įdomesnis reiškinys yra tas, kai portalai, pasinaudodami MOKAMA naujienų agentūrų informacija, sugeba ją papildyti ir, neretai, iškraipyti – tuomet prašo maždaug taip (ČIA TIK PAVYZDYS!) delfi.lt ir BNS informacija (ar kažkaip panašiai). Galų gale atsiduriu kažkokioje keistoje kryžkelėje. Nemokamas turinys būna visiškas šlamštas, tačiau ir mokamą kažkas sugeba iškraipyti… Vėl yra kitas keistas dalykas – ar iš tikro tas „nemokamas“ turinys yra nemokamas?? Turiu omenyje tai, kad vis dėl to kažkas už tą turinį gauna pinigus (!). Nemanau, kad finansavimo naštos perkėlimas ant kitų pečių (skaitytojų, vartotojų) pakeis turinio kokybę. Ypač Lietuvoje. Juk matome, kad brangiausi prodiuseriai ar žurnalistai (tai reiškia, kad jie nepateikinėja nemokamo turinio!) paprasčiausiai pažeidinėja ne tik etikos normas, bet ir įstatymus, kad tik uždirbti daugiau (tapti kuo labiau populiaresniais ir įtakingesniais) bei įtakoti viešąją nuomonę. Tie žmonės rimtai galvoja, kad yra, taip vadinama ketvirtoji, valdžia… Ir kur tokia diskusija nuveda? O gi prie to, kad aš asmeniškai manau, kad tai kas yra mokama (ar brangu) ne visada yra kokybiška… O jei kalbėti apie iPad ir kitus i žaisliukus, tai čia nėra ką ir diskutuoti, nes aišku, kad tie produktai yra super vadybininkų super gerai atlikto darbo rezultatas…

 • briedis

  is salies. sakyciau, kad ziniasklaida- pirmiausia reporteris, toliau redaktorius, vyr. redaktorius, dar savininkas,o galiausiai, adresatas- vartotojas. turinio kokybes siekiant, manau, kad reporteris, t. y. su pirminiais saltiniais dirbantis asmuo, cia svarbiausias. turinys cia ir gimsta. jeigu jis dirbs „svariomis rankomis“, turinio tiketis galima. jeigu jis dirbs „redaktoriui paliepus, seimininkui pageidaujant“, gausim ta kakofoniska savartyna, kuriuo tenka megautis. o jau kur tas turinys skleidziamas, tai jau antraeiles svarbos klausimas.

  • Na iš esmės, manau, kad Jūs esate teisus. Lietuvoje, matomai, tinkamai neveikia ta grandis reporteris-redaktorius-vyr.redaktorius (savininkas, jei teisingai suprantu, turinio neturėtų įtakoti). Kai abu redaktoriai nesupranta kas yra įstatymai, etika, susikoncentruojama tik į pinigų darymą (mokamą turinį?!), tai tuomet ir atsiranda ta niša, kai informacija į eterį patenka visiškai neredaguota. Gali būti, kad šioje vietoje redaktorių neprižiūri būtent tie mistiniai savininkai. Jie turėtų būti suinteresuoti skaidria veikla. Bet gi čia Lietuva… Kokia dar skaidri veikla?

   Daugeliui kažkodėl atrodo, kad redagavimas=cenzūra… Kai žmonės suvoks, kad redagavimas=įstatymų ir etikos normų laikymasis, tai gal tuomet galėsime pradėti diskutuoti apie turinio kokybę.

   • nesvarbu

    Simai, …kai žmonės suvoks, kad redagavimas=įstatymų ir etikos normų laikymasis!! Nuostabus nuostabus pastebėjimas.Ačiū:D

    • briedis

     redagavimas gali buti ir sveiko proto balsas. kaip pavyzdi pateiksiu viena is r. janutienes laidu, kurioje ta ponia, ketvirtos valdzios pareigune, brazausko vaikus mirtinomis nuodememis apkaltino ir dar lietuvos valstybe magarycioms- girdi- skriaudzia zmogu (brazausko vaiku kaimyna) lietuvos valstybe daugeli metu- ateme is zmogaus sklypa nemencines plente, du kartus ji nuskriaude, 40tais ir dar dabar. cia nepasakosiu ka mano zmona zemetvarkininke apie toki „reportaza“ sako, tik pasakysiu, kad tuo metu, kai sklypai signatarams buvo skiriami, nuosavybes teisiu grazinimo proceduros paprasciausiai dar nebuvo. rimtas redaktorius poniai rutai ta ir paaiskintu, na- bent jau pakausi pasikasytu abejodamas.

 • nerijus

  Labai tinką į šią, A. Račo, temą:

  http://www.alfa.lt/straipsnis/11420162/Zmones.Vilniuje.nuslavusiam.vairuotojui.gresia.iki.8.metu.nelaisves=2011-05-23_15-19/

  „Ankčiau vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis sakė, kad dvi gyvybes nusinešusią avariją Vilniuje sekmadienį sukėlęs vairuotojas stokojo patirties.

  „Vairuotojas, padaręs avariją, lenkė kitą automobilį, o priešais tuo metu iš kiemo išvažiavo mašina, ir vietoj stabdžio buvo padidintas mašinos greitis tikintis prašokti kitą kliūtį, nesuvaldyta autotransporto priemonė. Aš sakyčiau, čia yra vairuotojo patirties stoka akivaizdi“, – žurnalistams tragišką įvykį pirmadienį komentavo R. Palaitis.“

  Kas yra Palaitis?..Jei gerai pamenu- Vidaus reikalų ministras? Bet tikrai ne tyrėjas, kad galėtų komentuoti įvykį, kuris dar tik tiriamas. Kodėl jis nurodo įvykio eigą ir nuodugniai apie ją pasakoja?..Tokius, ministro, pareiškimus galima suprasti ir kitaip; atrodo, kad įvykių seka jau peršama ir visiems jau viskas aišku, kai dar niekas neaišku.

  Gal tas „lakūnas“ turi tvirtą užnugarį?..

  • ^..^

   Jei būtų pasakyta „Vyksta tyrimas, jokių komentarų“, tai ko gero irgi būtų blogai, nes „kaip ministras gali nežinoti rezonansinio įvykio tyrimo eigos“?

   • nerijus

    Lape

    Nebūtų blogai, jei Palaitis, paprasčiausiai, patylėtų arba pasakytų, jog ne jo kompetencijoje komentuoti ir, kad šiuo klausimu reikia kreiptis į įvykio tyrėją ar policiją.

    Palaičio pareiškimus suprantu, kaip nurodymą tyrimui. Kaip kitaip galima suprasti, kai žiniasklaidoje rašoma viena, o kalba- kita?..

    • ^..^

     Mano supratimu, tai geriausia būtų buvę susilaikyti nuo komentarų ir vertinimų. O žiniasklaida tikėti šiuo atveju – tai irgi kiek naivu.

  • nerijus

   http://www.lrytas.lt/videonews/?id=13061692441304805901

   Kur lenkimas?..
   Kur mašina iš kiemo?..

 • Pilietis

  15min.- kai darbai prasilenkia su pažadais.
  Laba diena gerb. Artūrai,
  Pastoviai skaitau Jūsų blog‘ą ir gerbiu Jūsų principingą nuomonę, tad gal galėtumėte įvertinti 15min. elgesį? Nesenai jie triukšmingai paleido reklaminę akciją http://www.dansu.lt/2011/04/18/15min-reklamos-kampanija-mes-galim/ , bet savaitgalį ir šiandien beveik visą dieną vedamasis daromas iš nelaimės http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/ramunas-balkunas-atveztas-i-teisma-del-tragiskos-savaitgalio-avarijos-ji-prasoma-suimti-59-152189 . O šis šiandienos įrašas http://www.15min.lt/naujiena/sportas/futbolas/suduvos-futbolininkas-alfredas-skroblas-bande-nusizudyti-manoma-del-buvusios-merginos-kuri-pastebeta-lino-kleizos-draugijoje-24-152082 ar nevertas žurnalistų etikos komiteto įvertinimas, kada įtraukiami ne tik Linas Kleiza ir mergina, bet dar viešai transliuojama sunkiai dvasiškai sergančio žmogaus nuotrauka. Ar tik nebus jo dar didesnis stūmimas į dar didesnę nelaimę? Tikiuosi išgirsti Jūsų nuomonę, kad galbūt suprasčiau ar čia aš kažko nesuprantu žurnalistikoje ar yra panašiai mąstančių.
  Blog‘e neradau Jūsų el. pašto, tad palieku laišką komentaruose, kuriuos kiek žinau peržiūrite prieš tvirtindami.
  Atsiprašau už sutrukdymą. Gero vakaro.
  Pilietis

  • Pilieti, nelabai žinau, ką čia dar vertinti. Jūsų paminėtos naujienos, mano subjektyvia nuomone, būtent ir yra „porn, scandals and blood“, be kurių „negali Lietuvos žiniasklaida“. Nieko naujo. Ypač turint galvoje, kad dvi didelės žiniasklaidos priemonės neseniai viešai pareiškė, kad Lietuvos įstatymai joms negalioja.

 • dariusm

  bent 3 dideli naujienų portalai/laikraščiai pagal turimą finansinį potencialą, darbo jėgos išteklius gali jau laisvai apsieiti be Lietuvos naujienų agentūrų paslaugų. Tik kol kas jiems paprasčiausiai pigiau yra pasinaudoti jomis. Kol kas. Žiūrint į turinį, agentūra reikalinga vienam atvejui. Kai konkurentai paskelbia kokią nors bombą be kurios neįmanoma apsieiti, tada BNS perrašo tą bombą pridėdama porą žodelių „praneša xxx.lt“, o jau tada iš BNSo ją pasiima visi, išbraukdami tuos žodelius „praneša xxx.lt“ :) O daugiau, kažkaip neatsimenu, kad agentūra būtų paskelbusi kokią nors SAVO rezonansinę naujieną. O anksčiau tokių būdavo daug.

  • mielas dariaum, tamstos komentaras yra visiškai dundukiškas, o tamsta esate dundukas.

   Jei yra priešingai, pateikite prašau savo kliedesius iliustruojančius konkrečius pavyzdžius.

   Jei negalėsite, gal daugiau čia neberašinėkite.

 • Dėl iPhone intensyvaus populiarinimo [ne tik Lietuvoje]: galimai, tai ir informacinio karo priemonė.
  Draugas, besidomintis tuo klausimu, privačiai užsiminė, kad, jo supratimu, vyksta eilinės lenktynės, kurios šalies ar bloko specialiosios tarnybos kontroliuos internautų elgsenos duomenis.

  Pvz., nerimsta diskusijos RUnete apie RF vadovų viešai dovanų priimtus įrenginius, kai vienas priėmė Apple produktą, o kitas naudojasi Kinijoje, bet Rusijos firmos, kuriai valdžios pavesta realizuoti nacionalinį iPhone analogą, pagamintu įrenginiu.
  Aparatų koordinačių nustatymo sistemos irgi skirtingos: JAV ir RF. Pastaroji, ar neveikia, ar veikia nestabiliai – tiksliai nesupratau.

  Logika tokia: kas pagamino įrenginį, sukūrė jam operacinę sistemą, kontroliuoja duomenų srautus [taip pat ir buvimo vietą]- tas ir valdys asmeninius duomenis, ar bent jau neleis jų valdyti globaliam priešininkui.

  T.y. čia matyti informacinio-technologinio karo tarp JAV ir Kinijos karo kontūrai. Iniciatyvą valdo JAV, iPhone lyderiauja.
  Mes priklausome JAV partnerių zonai. T.y. mūsų asmeniniai ir valstybiniai duomenys nepaklius Kinijai ar Rusijai.

 • Auksinis kardas