Apie dugną: antraštės ir teksto santykis

Vartant penktadienio „Verslo žinių“ numerį, užkliuvo antraštė skelbianti pokyčius nekilnojamojo turto rinkoje „Kainų dugnas pasiektas – sandoriai pajudėjo“.

Pradėjau skaityti… ir pasimečiau, nes tekstas prieštarauja antraštei.

Tekste cituojamas „DnB Nord būsto“ direktorius G.Jankauskas sako štai ką: 

Nors kainos vis dar mažėja, artimiausiu metu galima tikėtis jų kritimo lėtėjimo ir net stabilizacijos. 

„Eikos“ plėtros direktorius, pasak „Verslo žinių“,  taip pat:

„tikina, kad jie pardavimų pagyvėjimą jaučia jau nuo balandžio pradžios ir stebi, jog kainos ėmė kristi lėčiau negu metų pradžioje.

Daugiau tekste apie kainas nieko kaip ir nėra (išskyrus G.Dargio frazę, kad „pasiūla ir paklausa rado bendrą tašką“).

Tai iš kur tada tas „pasiektas dugnas“?

Ir kas yra dugnas: žemiausia kaina, ar kainų mažėjimas?

Šiaip jau Lietuvos žiniasklaidoje nesutapimai tarp antraščių ir teksto – jokia naujiena.

Bet „Verslo žiniose“?..

(3 balsų, vidurkis: 2,33 iš 5)
Loading...
 • Vakaro žinios, Elta visad pasižymi tokiais nusišnekėjimais antraštėse. Bet nemanau, kad reikia skalpuoti Verslo žinias už vieną tokį nesusipratimą. Jei tai nėra sistemingas nesamonių darymas – atleisti juk galima:]

 • kurnekur

  Tikra teisybė… BNSo naujienoms minimi nesutapimai taip pat nesvetimi. O kiek dar pastangų reikia padėti, kad įtikinti žurnalistą pakeisti akivaizdų nonsensą.

 • nerijus

  Viename iš portalų, buvo tokia citata:
  Dugnas pasiektas, dabar mes dumble…ir jame murkdomės.
  Vienok, ar buvo verta laukti dugno?

  Straipsnių pavadinimai, dažniausiai, būna tendencingi, kad pritrauktų vartotoją/ pirkėją ir būna, kad neatitinka turinio ( priklauso nuo žurnalisto mąstymo, išprusimo, sąžinės, poltiinių pažiūrų ir pan. ).

  O analitikais/ „būrėjais“ iš banknotų- netikiu ir kitiems patariu :) Jie dirba savo darbą, už ką gauna algą- privalo atpliurpti…

 • max

  citata „( priklauso nuo žurnalisto mąstymo, išprusimo, sąžinės, poltiinių pažiūrų ir pan. ).“ – Nerijau, nori pasakyti, kad visi Lietuvos žurnalistai neišprusę, nemąstantys , nesažiningi ? Gal ir taip…

  • nerijus

   max

   Kur aš taip sakiau, kad visi? Nepainiokite ir neklaidinkite. Darau prielaidas, pastarajai VŽ antraštei.

 • A.G.

  Mat, tur būt, ne tik aš, paprastai skaito tik antraštes ir kokį vieną straipsnį, jei tą dieną būna toks skirtas ne miniai.
  Tad lyg tai būtų žaidžiama į tokią publiką.
  Bet veltui – ta publika žiniasklaida praktiškai visiškai netiki. Laikraštį dar pavarto iš kažkokios inrecijos, kaip koks nevykęs rūkorius, kuris popirosą dar vis patraukia iš įpratimo, bet greitai numeta, nes jau tiek atsibodę, neskanu…

 • Aš jau ne pirmą kartą vž pastebiu tą pačią problemėlę: antraštėje pateiktas tam tikras teiginys, kuris tekste nėra nei patvirtinamas, nei paaiškinamas. Ir po to galvoju, gal reikia tarp eilučių skaityti, o gal ten kur nors vandens ženklais parašyta?

 • zurnalists

  Ačiū Artūrui už įrašą ir aiškumą, nes tik antraštę šiandien ir perskaičiau VŽ apie NT rinkos atsigavimą, pamaniau, kad labai gerai… Bet Artūras vėl ant žemės grąžino :)

 • Šiaip tai VŽ antraščių ir teksto kokybės problemos prasidėjo labai senai. Maždaug tada, kai jie nusprendė rašyti ne tik apie verslą/ekonomiką/politiką, bet apie viską. Pamenu man pirmą syk užkliuvo kai jie rašė apie Austrą kalinusį savo dukrą. Visi manau pamenam istorija. Tai štai VŽ antraštė buvo tokia kaip visų, tiesiog pakeistas vienas žodis. Austras tapo verslininku.

  http://vz.lt/Default2.aspx?ArticleID=0067C108-B15E-4190-BA4E-9662638DC287

  Aš beje tikrinau jų šaltinį ir kitus šaltinius. Niekur neradau, kad jis verslininkas, nebent čia labai, labai plačia prasme buvo užgriebta. Anyway. Taip parašė, nes labai norėjos dėt naujieną, kuri nelipo prie konteksto. Va ir prilipdė. Nuo tada nuolat randu VŽ perliukų: antraštės tipo: atsieti eurą nuo lito neįmanoma, 10 būdų apeiti grėblį lėktuve ar JAV prasidėjo stačių ausų metas tapo kasdienybe. Per vieną dieną gali prirankiot jų bent 5: http://artojas.blogas.lt/verslo-zinios-makes-my-day-180.html

  Ir pritariu Artūrui. Šiandien tai nestebina, nes iš esmės visa žiniasklaida taip ir rašo. Stebina, kad tai jau senai vyksta su VŽ.

 • Rytis I

  vz.lt portale pavadinimas kitoks: „Vasarą NT rinka pagyvėjo“.
  „Kainų dugnas“ – matyt žurnalistė puse lūpų nori pranešti džiugią žinią – kainos tuoj vėl pašoks.. Juk negali būti visą laiką „dugne“:)

 • nerijus

  Apie „dugną“ prakalbo ir prezidentė:
  http://www.alfa.lt/straipsnis/10289105/?Grybauskaite..Lietuva.pasieke.smukimo.dugna..vykdydama.reformas.turi.kopti.aukstyn=2009-09-04_14-41

  Tik, paaiškinkit, į kokį gylį neriame/ nėrėme? Kas išmatavo/ nustatė?

  • Rytis I

   Taip, tikslas pasiektas. Vyriausybė savo programą jau įvykdė. Gal viršun ir nereiks lipti – kai kurios kontoros labai gerai gyvena ir „dugne“. Kaip antai – momentiniai kreditai.
   O tokios linksmos p. Prezidentės nemačiau.. Gal nujaučia linksmą vakarėlį su Sarcozy?

 • stiklius

  Apie dugną: BNS informacijos ir fakto santykis

  Konkretus BNS „profesionalumo“ pavyzdys

  Vilnius, rugsėjo 3 d. (BNS).
  Aikštelės šeimininkų gretose dėl traumos nerungtyniavo Andrius
  Mažutis, o dėl tėvo mirties mače nežaidė Mantas Kalnietis.

  Ar BNS vadovas jau nupirko ir vainiką agentūros numarintam krepšininko tėvui?

  • stikliau, tai buvo viena iš labai retų BNS faktinių klaidų. Klaida labai grubi ir neleistina. Mes ją ištaisėme ir viešai atsiprašėme M.Kalniečio.

  • lida

   Klaida tikrai grubi. Nežinau, kokiais principais dirba naujienų agentūros, bet juk ne iš pletkų naujienas ima :/ Gal beskubėdami pirmieji pateikti naujieną ri įvertinę tikimybę ją patys sukūrė, o paskiau užmiršo patikrinti ?

 • Sandorių skaičiaus padidėjimas reiškia, kad kainų dugnas po truputį artėja, tačiau kad dugnas pasiektas sakyti dar anksti. Dar viena straipsnio problema – neatsižvelgiama į sezoniškumą. Gal kas nors žino, kuriais mėnesiais ikikriziniais laikais būdavo pardavimų pikas?

  • nerijus

   Nematoma ranka

   Išmatavote? Kur matavote? Ką matavote?
   Matuotojai, Jūs visi, matuotojai…

   Dėl sezoniškumo- sutinku. Šuo metu, ekonomika- pinigų apyvarta pagyvėjusi ne vien dėl statybų, bet ir dėl uogų, bei grybų ( nors ir simboliškai ). O žiemą- statybos sutoja, grybai ir uogos nebeauga…Kas tada? Ekonomikos stagnacija…

   • WU

    nerijau, tu kažkoks agresyvus pasidarei..

 • Rytis I

  Dugnas ar dar ne – principaliai jokie analtikai, tame tarpe ir p. Prezidentė žinoti negali. Todėl tokie pareiškimai, švelniai tariant, nieko nereiškia. Kur dugnas – galima bus pasakyti tik pakilus į paviršių, išsiropštus iš krizės griovio. Liūdniausiai, kad jei jei į apačią leidomės visi kartu, tai į viršų teks ropštis kiekvienam atskirai..

  • nerijus

   WU

   Rytis I, labai išsamiai ir teisingai viską išdėstė/ paaiškino.
   Nesu agresyvus- koks buvau, toks ir esu :)
   Pabodo girdėti apie kažkokį „ale dugną“. O iš prezidentės tikiuosi, kad ji nenusileis iki analitikų lygio, nors ji ir ekonomistė…
   Kalbėti apie „ale dugną“, tas pat, kas kalbėti apie orą po savaitės…

 • Jonas III

  Pateikiu nedidelės įmonėlės, glaudžiai susijusios su statybomis, veiklos rezultatus:

  I II III IV
  2005 29 42 74 71
  2006 32 46 83 84
  2007 64 71 100 92
  2008 62 87 74 46
  2009 20 29 18(prognozuojamas)

  Galima spėti, kad dugnas (dažnam ir dangtis) bus pasiektas 2010 m II ketv.

  • mantas

   Negalima daryti išvadų pagal vienos įmonės rezultatus, nebent kalbant apie tą įmonę. Ekonomika žymiai dinamiškesnė, negu kai kurių statiškoms mintims suprantama.