Apie diskusijų naudą: Seimo pirmininkės patarėjo atviravimai

… Diskusijos vis dėlto yra geras dalykas.

Kartais net nesvarbu, kaip jos prasideda: ar nuo abejotino profesionalumo radijo laidos ar nuo komentaro apie tos laidos dalyvius.

Svarbu yra tai, kad diskusijose žmonės kartais ima ir atsiveria.

Kaip kad atsivėrė Seimo pirmininkės patarėjas L.Kasčiūnas, naujienų portale Delfi paskelbęs vertybinį manifestą.

Mano nuomone, visi, bent kiek besidomintys Lietuvos politika ir partjų vertybinėmis orientacijomis, su šiuo tekstu tiesiog privalo susipažinti.

Nes tai – ne šiaip kokio žurnalisto ar apžvalgininko straipsnis, bet Seimo pirmininkės, kuri kartu yra ir viena iš didžiausios Seimo partijos vadovų, politinė deklaracija.

Deklaracija, kuri iš esmės neigia ligšiolinę tos partijos bent jau viešai deklaruotą politiką ir bandanti įteigti, kad ES ir Lietuvos vertybės žmogaus teisių srityje iš esmės skiriasi. Seimo pirmininkės patarėjas oficialiai deklaruoja, kad žmogaus teisių srityje yra kažkoks „europinis standartas“ ir kažkoks „lietuviškas standartas“, kurie prieštarauja vienas kitam.

Be to, didžiausios valdančiosios partijos vienos iš vadovų patarėjas viešai teigia, kad Lietuvos sprendimas be išlygų ratifikuoti  ES Pagrindinių teisių chartiją, buvo klaida.

Tai – neabejotinai nauja. Ir jei tokios pat nuomonės, kaip L.Kasčiūnas, laikosi ir jo tiesioginė vadovė ir partija, kuriai ji vadovauja, ganėtinai įdomu. Nes tai reikštų esminį politikos pokytį.

L.Kasčiūnui už tokį atvirumą galima tik padėkoti.

Net nepaisant to, kad savo komentare jis ir toliau meluoja, jog Europos Parlamentas kažką pasmerkė (o gal tiesiog nemoka anglų kalbos), ir kad jis tyčia ar specialiai painioja žmogaus teises ir socialinius santykius.

… Diskusijos yra geras dalykas…

Pavyzdžiui, dar ir dėl to, kad jose paaiškėja, kad L.Kasčiūno šiandien deklaruojamos vertybės yra natūrali jo politinių pažiūrų išraiška. Neturėtų stebinti, kad apie „lietuviškas vertybes“ ir „gyvūnams plečiamas žmogaus teises“ kalba žmogus, prieš keletą metų buvęs M.Murzos bendražygiu ir agitavęs prieš Lietuvos narystę ES.

Nuoseklumas politikoje yra sveikintina savybė.

(9 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • aušra maldeikienė

  Kartais turiu nejaukų jausmą, kad ponia Degutienė yra pati tikroji populistė — viskas pas ją kaip pas gerą mamą — ir žmones myli, ir aiškiai nieko nepasako, ir politika jos — kaip pageidausite, patarėjai jos jautrūs, kai juos liečia (Stancikas…). Tikiuosi labai klystu. Jei neklystu, tai ta ponia toli eis.

  • Fredis*

   Mokytoja Aušra, jūs labai neatidi. Kai kuriais klausimais ponia Irena taip aiškiai pasisako, kad aiškiau jau turbūt neįmanoma. Todėl žmonės ją taip myli, gal net labiau už savo mamą. Ponia Irena dabar yra pačiame valdžios Olimpe, dabar jos šlovės valanda, aukščiau jau turbūt pakilti neįmanoma, nepavydėkime Seimo pirmininkei, gerbkime ir mylėkime Ją toliau. Nes ir Ji mus irgi myli.

  • nesvarbu

   Na, kad p.Degutienė yra populistė, tai net ir kažkokio tai nejaukaus, šešto ar kitokio jausmo nereikia. Plika akimi matosi. Aš tai tikrai turiu nejaukų jausmą,tačiau kitą,-kad ši ponia pati labai aiškiai jaučia, jog dabartinės jos pareigos yra per aukštos, per daug sunkios ir sudėtingos jos netolimam proteliui. Jaučia, kad pareigas ji gavo per kažkokią klaidą ir labai bijo, kad to nesupratų kiti. Todėl kiekvieną dieną vis tikrinasi, gaudo ženklus, aplinkinių žvilgsnius-gal jau kuris tai irgi suprato! Tuo ji labai panaši į vieną tų moterų, kurios iš prigimties nemoka ir negali vairuoti automobilio, tačiau vis tiek vairuoja. Tokią, stiklinėmis akimis, matančiomis tik į priekį, o į šonus ne, stipriai stipriai įsikirtusią, palinkusią į vairą, kurios valdomas automobilis rodos nevažiuoja gatve, o tiesiog slenka, sėlina važiuojamąja dalimi, kuomet nežinai ko iš tokios laukti-suks ji dešinėn, kairėn, ar staiga visai sustos.

   • Fredis*

    Ponia Aušra labai teisingai pasirinko Mamos įvaizdį. Seimo pirmininkės pagrindinė funkcija yra derinti įvairias pozicijas tarp nuožmiai viena kitos atžvilgiu nusiteikusių frakcijų. Ponia Irena derintojos, globėjos, guodėjos, motinos funkciją atlieka kaip niekas kitas gerai. Ji yra savo vietoje. Ją myli ir gerbia ne tik paprasti žmonės, bet ir politiniai oponentai. Seimo autoritetas išaugo postą palikus A.Valinskui, darbas tapo sklandesnis, įstatymai priimami kokybiškesni.

 • mdxacuk

  Komentaras pašalintas A.R.

 • Ačiū autoriui už nuorodą, padeda identifikuoti kas yra kas (i.e. kas išpažįsta kokias vertybes)

 • Respondentas

  Nuostabus Kasciuno koomentaras ir as dziaugiuosi, kad Lietuvos seimo pirmininkes patarejai turi stipru dorybiny pagrinda.

  O Arturao Raco, jei kad atureciau galimybe paklausti, tai noreciau paklausti o kas visgi formuoja ES standartus, vertybes? Lietuva neturi galimybes ytakoti tokiu vertybiu formavima? Kas mes kaip salis? Isgirde „ES vertybes“, mest turime kristi pasliki ir laukti, kol ateis ir sutvarkys mus pagal vertybes?Juokinga!
  Mano nuomone, ES ir yra sajunga del to, kad valstybes bedrai turi ieskoti sprendimu. Isklausyti viena kitos, o ne vien paklusti primetamai valiai.
  Tikiuosi kad Lietuva tures savo identiteta ir bus pakankamai gerbiama ES, kad galetu issakyti savo nuomone. Jei visgi turesime vadovautis tik primetamom nuomones, tai liudnas musu tautos likimas.

 • nesvarbu

  Prie rytinės kavos:)

 • Sejanus

  „Isklausyti viena kitos, o ne vien paklusti primetamai valiai.“

  Kodėl tavo dvigubi standartai. Jei tau neatrodo reikalinga išklausyti homoseksualių žmonių ir bendrauti su jais kaip lygūs su lygiais, tai kodėl manai, kad Europos sąjunga turėtų tave išklausyti?

 • Whisker

  Na, manes kazkaip toki pasisakymai nejaudina, nei vienos, nei kitos puses. Bet mane jaudina ir stebina EU prioritetai. Visgi manau, kad turejo tuomet, kai buvo referendumas del stojimo buti deklaruojama, kad homoseksualu teises ir gynimas yra pagrindinis prioritetas, gaila, bet to nebuvo. EU visiskai nerupi nei musu pragyvenimo lygis, nei korupcijos, valstybes valdymo, sveikatos problemos. Kazkaip nebuvo net jokiu perspejimu ar grasinimu, kai buvo sumazintos pensijos (nors tai tikrai nebuvo butina), kai seimo parsidaveliai bande stumt alkoholio kompanijoms naudinga ir tautos sveikatai zalinga istatyma – jie irgi tylejo, kaip ir visais kitais panasiais atvejais. Bet vat, kai Grazulio istatymas perejo pateikimo stadija ir dar net nepriejo svarstymo stadijos, EU jau pradejo trimituot visais varpais. Gal galetu kazkas paaiskinti, kodel cia dabar taip yra, kodel mes isvis esame tokios organizacijos nariai? Suprasciau, jeigu jiems tolygiai rupetu musu problemos , o kaip yra dabar? Kolkas man atrodo , kad jiems mes esame reikalingi tik del pigios darbo jegos, tai ka mum duoda tos tarptautines organizacijos? Cia gaunasi, tiesiog, kad esame ju „kales“ ir tiek. O kaipgi su ta priesraketine (ar kaip ten) ginyba, kai renge ta plana neaisq kiek metu, parenge, o po to patys pripazino, kad ne velnio tai nepadetu, jeigu rusai pultu. Tai kodel tada mes turime per prievarta grusti ju puoselejamas kulturines vertybes?

  • kirvis

   tai jei butu pasake apie zydruosius prioritetus manau nei nemokami milteliai nei alus nepadetu pasiekti reikiamu referendumo rezultatu

   • Sejanus

    Žmogaus teisės nėra „žydrieji“ prioritetai. Jei bepročiai iš seimo būtų užsimoję prieš kokią nors kitą žmonių grupę, ji irgi būtų ginama. Pavyzdžiui, jei Seimas nuspręstų, kad dundukai negali turėti teisės tuoktis, rodytis viešumoje, bet kokia informacija apie dundukus turi būti cenzūruojama, tai daugybė šio BLOG’o komentatorių sveikintų ES įsikišimą.

  • Žmogaus teisės yra vienas pagrindinių prioritetų. Whisker ir kirvi, ką turite prieš jas?

   • Pilnai pritariu feministei: žmonių teisės išties turi būti prioretizuojamos.
    Tai reiškia: vaikai turi teisę nebūti mokomi iškrypimų mokyklose, lietuvybę lietuvoje palaikę senoliai turi teisę gauti garbingą senatvę užtikrinančią pensiją, visi padorūs piliečiai, o ne tik lytinės mažumos turi teisę į policijos apsaugą, ir t.t. ir t.p.

    • Sejanus

     Jūs sąmoningai stengiatės gadinti patriotų vardą, ar tiesiog taip gaunasi? :)

     • O jūs sąmoningai siekiate parodyti kad netradicinės orientacijos žmonėms trūksta elementarių teksto suvokimo įgūdžių?
      Ar jūs prieš feminizmą ir moterų teises?
      Ar manote kad vaikų mokymu turėtų užsiimti pedofilai?
      Ar manote kad senelius reikia ant rogučių vežti į mišką?
      Ar manote kad Vilniaus apylinkių gyventojų saugumas mažiau svarbus lyginant su 25 LGL narių saugumu?

 • Whisker, jei jūs nesidomit toliau nei pirmose antraštėse rašo delfi, tai nereiškia, kad tai pirmas kartas kai ES išreiškia savo poziciją (ir ne tik _ŽMOGAUS TEISIŲ_ klausimu)

  • kirvis

   vidmantai,gal kokia nuoroda apie ES pozicija sumazintu pensiju klausimu ar milzinisko nedarbo mastais?o gal del korupcijos kokiu priemoniu emesi?

   • Sejanus

    Jei Seimas būtų pamėginęs įstatymiškai įteisinti korupciją, taip juodu ant balto, ir dar su įkainiais, neabejoju, kad ES būtų sureagavusi. Tačiau laimei, to nedarė, bent jau labai akivaizdžiai. Kol kas tik juodu ant balto mėgino įteisinti vienos žmonių grupės grupės diskriminaciją ir informacijos apie ją cenzūrą.

    • Whisker

     O kam jiems teisinti istatymiskai, jeigu net ir neiteisinus jie gali tuom uzsiimti kiek tiktai nori ir jokia atsakomybe jiems negresia ? Kalbant tarkim apie sildymo kainas, cia gi yra tolygu beginkliu zmoniu apiplesinejimui viduryje baltos dienos. Tos teises yra pazeidinejamos kiekviena diena, taciau jokios reakcijos nera, butent tos pajegos, kuriomis yra ginamos homoseksualu teises irodo, kad pati institucija turi milziniska galia ir jei noretu, galetu daryti milziniska spaudima musu auksciausioms valstybes institucijoms (vien jau pasmerkimas istatymo, kuris musu parlamente net nebuvo pradetas svarstyti, vadinasi jie jau is nusprende kas ten per istatymas, nors pas mus jis dar net nesvarstytas buvo), taciau to ne nebando daryti.

     • Sejanus

      Oki doki. Žiūrim, ką turim.

      „O kam jiems teisinti istatymiskai, jeigu net ir neiteisinus jie gali tuom uzsiimti kiek tiktai nori ir jokia atsakomybe jiems negresia ?“

      Kalba eina apie įstatymą, kuriuo norėta cenzūruoti informaciją apie homoseksualumą. Nelabai matau, ką bendro turi su tavo pareiškimais. Kuo ten „tuo užsiiminėti“ nesigilinsiu.

      „Tos teises yra pazeidinejamos kiekviena diena, taciau jokios reakcijos nera“

      Kokios teisės?

 • Indrė

  Paskaitai kai kuriuos komentarus ir tokius patarėjų pasisakymus ir nustembi, koks dar neatrastas gali būti žmogaus proto tamsumas.. Ir ką jis veikia Degutienės komandoje?

 • TOOPas

  Nieko keisto tokiuose pareiškimuose nematau. Kaip Rusijoje kuriama „suvereni demokratija“, Irane „didžiausia ir vienintelė demokratija Artimuosiuose Rytuose“, taip Lietuvoje konservatoriai kurs „tautinę demokratiją“. Ir argumentai panašūs – rusų, persų, lietuvių tautos išskirtinumas, dvasingumas, vertybių hierarchija. Ir visi, kas tam prieštarauja yra CŽV agentai, komunistai, Siono sąmokslininkai ir masonininkai.

 • Muminukas

  Kirvi, Whiskeri – ar nors truputį jaučiasi skirtumas tarp to, kas sutarta kaip visos ES reikalas, pvz., žmogaus teisių klausimas, ir to, kas vyksta valstybės viduje – politikų korupcijos, pensijų dydžio, šildymo kainų ir t.t.?
  Mes nenorim, kad EP pradėtų matuoti Lietuvos korupcijos mastą, nes galbūt ir ES finansavimas (kaip jau yra padaryta kai kur kitur) būtų nutrauktas. Bet yra bent vienas atvejis Europoje, kai korupcijos, ypač ryšium su ES pinigų panaudojimu, yra toks didelis, kad ta valstybė iš pradžių buvo perspėta, po to kontroliuojama, o vėliau visai nutrauktas finansavimas. Mes tiesiog tiek žemai dar nenusiritome.
  O teiginys, kad žmogaus teisės yra tik prievarta brukamos kultūrinės vertybės yra tiesiog juokingas. Tai viena esminių ES prioritetų ir niekada niekam nuo pat pradžių nebuvo paslaptis, kad taip yra. Neprisimenu, kad, pvz., šnekant apie Tarybų Sąjungą, kam nors kada nors būtų kilę minčių, kad žmogaus teisių nepaisymas ten buvo geras dalykas.
  Galbūt vertėtų įdėmiau patyrinėti kas yra Europos Sąjunga, prieš svaidantis tokia tiek pat stipria, kiek nepagrįsta, kritika?

 • giedrius

  vistik nesuprantu ar gėjų noras sudaryti santuoką irgi žmogaus teisė?

  • Permąstykite dar kartą pats savo klausimą – kaip galima kam nors atimti teisę ko nors norėti? Čia jau Orvelu kvepia…

   • Aš kaip nudistas noriu viešai mieste nuogas vaikščioti. Ar ES parems mano šitą teisę norėti? Ar ES tik žydrus gina?

    • Sejanus

     Juk šį norą išsigalvojote diskusijos labui, ar ne. Iš tiesų visai nenorite vaikščioti nuogas.

     Bet kuriuo atveju, žinoma, kad ES gina lygias visų žmonių teises, bet negina kiekvieno norų. Vagių noras laisvai vogti irgi neginamas, kaip ir mano noras gauti nemokamai Ferrari. Bloga ta ES.

 • Šešėlis

  „o gal tiesiog nemoka anglų kalbos“

  Jam nereikia mokėti anglų kalbos. Tekstas išverstas į daugiau nei 20 kalbų, jeigu ką:
  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2011-0019+0+DOC+XML+V0//LT

  • tada būtų galima daryti išvadą, kad iki šiol taip ir neperskaitė…

 • Muminukas

  Dėl tos pačios lyties žmonių santuokos iki šiol vyksta karštos diskusijos. Pakankamai dažnai kalbant apie homoseksualų teises, kalbama ne apie santuoką.

  Nenustebčiau, jei einant laikui, tai butų įtraukta į esminių teisių sąrašą. Ir mano asmenine nuomone, tai būtų labai labai teigiamas dalykas.