A.Šedžiaus pasakėlės iš Seimo:kaip apsaugoti litą nuo euro?

Kažkaip nepastebėjau praėjusią savaitę Seimo puslapyje paskelbto Seimo nario A.Šedžiaus ekonominės minties šedevro.

Manau, neleistina būtų palikti jį užmarštyje, nes tokio lygio dundukizmų viešojojoje erdvėje pasitaiko tikrai ne kasdien.

Skaitykite ir džiaukitės. Ypač tie, kurie balsavo už A.Šedžių.

Seimo nario A. Šedžiaus pranešimas: pasaulinis valiutų karas, kas bus su litais?

2011 m. gruodžio 15 d. pranešimas VIR

Pastaruoju metu visiems aktualiausias klausimas, kas bus su litais? Situacija sudėtinga ir galimi keli scenarijai.

Pastarosiomis dienomis pastebima tendencija, kad euro kursas sparčiai krinta dolerio, svarų sterlingų bei kitų valiutų, nesusijusių su euru, atžvilgiu, o lito vertė kinta kartu su euro. Taip yra todėl, kad euras ir litas yra tvirtai surišti pagal Lietuvos Respublikos lito patikimumo įstatymą, kurį gali pakeisti tik Seimas.

Mano giliu įsitikinimu, euro klestėjimo laikas baigiasi. Visų pirma, 2011 m. gruodžio 11 d. Europos vadovų susitikime Didžiosios Britanijos Premjero Davido Camerono atsisakymas apmokestinti banko transakcijas, o, kitaip tariant, pritarti euro gelbėjimo planui, reiškia, kad viena stipriausių Europos ekonomikų jau pasuoja.

Į tai akimirksniu sureagavo rinkos ir euro kursas patraukė žemyn. Todėl viena iš galimybių apsaugoti litą, būtų keisti Lietuvos Respublikos lito patikimumo įstatymą ir susieti litą su valiutų krepšeliu. Tokiu atveju litas būtų apsaugotas nuo euro grėsmės. Bet yra ir ekonominė grėsmė. Atpigus eurui, Lietuvos eksportui iškiltų grėsmė, nes produkcija bei paslaugos taptų nebekonkurencingos Europos rinkoje. Tačiau tokia situacija ilgai negalėtų tęstis, nes pinigų nuvertėjimas sukeltų vartojimo vajų, neatmetama ir hiperinfliacijos tikimybė. Tokia valiuta kaip euras neturi gilių tradicijų ir istorijos, o pasitikėjimas yra labai svarbus. Tai įgyjama tik per ilgą laiką, o kalbos apie nacionalinių valiutų ilgesį, tokių kaip Vokietijos markė, guldenas ar lyra, negerina euro situacijos. Nekelia pasitikėjimo ir PIGS (angl. Portugal, Ireland, Greece, Spain) valstybių ekonominė situacija, ir Italijos ekonomika su 1,3 trilijardo eurų biudžetu grėsminga.

Suprantu, kad labai rizikuoju savo pareiškimu, tačiau jaučiu pareigą įspėti Lietuvos žmones, kurie pasitikėdami savo valstybe ir jos valiuta turi sukaupę lėšų ateičiai, ir būtų neteisinga, kaip žmogui iš arti matančiam kintančią Europos ekonominę situaciją, aklai tylėti ir apgailestaujant konstatuoti faktus.

Seimo narys Andrius Šedžius

Mob. 8 698 42 162

P.S. Kam įdomu, galėtų paskambinti A.Šedžiui ir paklausti, o ką gi jis patartų daryti su „sukaupta valiuta“, kol Seimas, jo siūlymu, sugalvos su kokių valiutų krepšeliu reikėtų susieti litą, kad nenukentėtų Lietuvos žmonės.

(2 balsų, vidurkis: 2,50 iš 5)
Loading...
 • dzyvai

  Na tikrai, „šedevras“:

  „Atpigus eurui, Lietuvos eksportui iškiltų grėsmė, nes produkcija bei paslaugos taptų nebekonkurencingos Europos rinkoje.“

  Ir, visa bėda, kad tokie garsiausiai rėkia, ar gražiausiai šoka, ir jais patikima…

  • dzyvai

   Ups, nenuosekliai skaičiau tekstą…

 • ausra maldeikiene

  Ne pirmas toks tekstas. Dar juokingesnių yra parašę Teišerskytė ir ypač Gapšys.

  • filosoffas

   Gerbiama Aušra,
   Ar skaitote šį interneto užkampi?: http://www.zerohedge.com/
   Ten skepticizmas dėl finansinių institucijų veiklos, metodų, tikslų, priemonių ir naudos visuomenei liejasi per kraštus. Tai, ką nerišliai bando aiškinti A.Šedžius, ten galima rasti kiekvieną dieną. Su grafikais, video, paaiškinimais ir ekonomistų komentarais.
   Po galais, atrodo jie supranta ekonomiką ne prasčiau už jus.
   A.Šedžiaus gerais ketinimais aš tikrai abejoju. Atrodo kad jis nori pasinaudot situacija, kad vėliau galėtu rėkt „Matot, ar aš nesakiau!“.
   Gerbiama Aušra, artėja 2012m. Greitai internetas pasipils prognozėmis ir spėjimais, komentatoriai linkėjimais ir sveikinimais. Tai gal pradėkime? Kokie bus 2012 metai? Bus ES griūtis? Kainuos euras dolerį? O gal išbrisime iš krizės ir gyvenimas bus pasaka?

   Nuoširdžiai, visiems Laimingų Naujų metų!

   P.S. Gal yra daugiau norinčių ant bačkos vietoj A.Šedžiaus? Taigi taip paprasta, Pasakyt geriau nei absurdas.

  • stellar penny bun

   Berods praeitą savaitę, gerbiamąją ponią Aušrą Maldeikienę kalbino toks Gintaras Aleknonis. Gerbiama pašnekovė pabandė apibūdinti pastarųjų metų infliaciją JAV. Aušra Maldeikienė, „Net ir infliacija gali nedidėti jeigu tu spausdini kiekvieną dieną pinigus. Kas matosi Amerikoje pavyzdžiui. Spausdina ketvirti metai. Bet kaip infliacijos nėra taip nėra.“
   Taigi gerbiamo A.Šedžiaus pamąstymai visai neblogai atrodo jeigu palyginsime su gerbiama A.Maldeikiene.
   Ponaičiui A.Šedžiui ir poniai A.Maldeikienei belieka tik kandidatuoti į LB valdybą, žinoma jeigu jie sutiktų. Galima tik spėti ar toks žingsnis sudrebintų Zuricho, Frankfurto ir Londono finansinių centrų pamatus, na o Vilnius taptų pasaulio pinigų sostine.

 • austras

  Šedžiaus portretas su užrašu „Švogerių krašto socialdemokratija“ jau seniai turėjo puošti LSDP vėliavą. Drauge partija galėtų parengti priešrinkiminę kampaniją „Visi mes – giminės“. Gražiai įsilietų į „Vilniaus energijos“ jau išpurentą dirvą „Visi mes – kaimynai“.
  P.S. Nedidelė, bet privaloma pastabelė plakatų apačioje – „giminės“ ir „kaimynai“ yra lietuviui brangūs žodžiai. Visom prasmėm.

 • TOOPas

  Nuo sofizmo iki idiotizmo 1 žingsnis.

 • Valentinas

  Skaitydamas pagalvojau, kad Mokyktoja Aušra galės naudoti per pamokas kaip ekonominio debilizmo pavyzdį. Kiekvienas sakinys yra šedevras, labai sunku išsirinkti labiausiai patinkantį. Vis dėl to mane labiausiai sukrėtė šis:
  „Atpigus eurui, Lietuvos eksportui iškiltų grėsmė, nes produkcija bei paslaugos taptų nebekonkurencingos Europos rinkoje.“

  • dzyvai

   Įsiskaityk į tris sakinius prieš tai. Aš ir panašiai suklydau skaitydamas greituoju būdu atskirus sakinukus.

   • Valentinas

    Na taip, suformuluota painiai. Atsiprašau Šedžiaus už tai, kad pagalvojau, jog jis gali iki tokio lygio nusigalvoti.

  • Jeigu jau ieškoti loginių klaidų, tai jos sekančiame sakinyje, nuo žodžio „Tačiau“:

   „Atpigus eurui, Lietuvos eksportui iškiltų grėsmė, nes produkcija bei paslaugos taptų nebekonkurencingos Europos rinkoje. Tačiau tokia situacija ilgai negalėtų tęstis, nes pinigų nuvertėjimas sukeltų vartojimo vajų, neatmetama ir hiperinfliacijos tikimybė.

   Galėtų ilgai tęstis, pinigų nuvertėjimas dėl ekonominės dezintegracijos nesukeltų tokio vartojimo vajaus, kuris neutralizuotų pačios dezintegracijos pasekmes, ir juo labiau hiperinfliacija niekaip nepagerintų paklausos Lietuvos eksportui.

   Labai gerai, kad tauta bunda iš valiutų valdybos žiemos miego.

 • stogas

  ——-„atpigus eurui, Lietuvos eksportui iškiltų grėsmė, nes produkcija bei paslaugos taptų nebekonkurencingos Europos rinkoj“————

  NOBELIO premija SEDZIUI!

 • bang
 • Fredis*

  Seimo narys teoriškai nebūtinai yra protingas tiek, kad galima būtų labai rimtai skaityti pranešimus oficialiojoje Seimo svetainėje ir juos analizuoti.
  Nerimo dėl bendros Europos valiutos šiek tiek yra, euro kurso kritimas kitų valiutų atžvilgiu yra akivaizdus. Nerimo perteikimas buvo pagrindinė Šedžiaus siunčiama žinia rinkėjams.

  • dzyvai

   Lietuvos eksporto į ne ES rinkas pagrindinis sunkumas buvo stiprus Euras. Taigi, Eurui neriant žemyn (kartu su juo litui), potencialios eksporto rinkos geografija „platėja“. Pirkėjams bus sunkiau – prekės (iš rytų) brangs (tikėtina, ir dujos bei nafta), bet atsiras nearti dirvonai apmirusiai vietinei pramonei ir naujai vietinei gamybai. Skamba ne taip jau blogai. Bent lenkai mažesniu zloto kursu, kaip suprantu, džiaugėsi ir turėjo gerą rezultatą. Taigi, ar nuo to reikia bėgti Lietuvai?

   Vienok, Šedžiaus nerimo reiškimas panašus į Glavecko „devalvaciją“.

   • stogas

    ne visi lenkai dziaugesi- tie kurie taupe zlotais banke gavo zloto devalvacija 30% (jei ne daugiau). Juoda diena nuo to „pajuodeja labiau“

    • dzyvai

     Santaupos juodai dienai vs. daugiau darbo vietų.

     Bet pensijos Lenkijoj dėl to taip nesumažėjo, vidutinis atlyginimas irgi nepalyginamai didesnis? Tai gal tų juodų dienų mažiau?

     Visi sprendimai turi savo minusų. O rinktis reikia. Tuo labiau, kad šiuo atveju užtenka politikams tik nieko nedaryti, o tą jie moka :)

     • stogas

      Jei is vieno piniginiu santaupu atima ir duoda kitam zmogui darbo vieta, tai pasistoja klausimas, kuriam galui tas zmogus taupe zlotais ?

      Pensijos gal ir liko zlotine skaitine verte tokios pat, nz, bet ar uz ta pensija pensininkas gales nusipirkti daugiau importiniu prekiu ar kelioniu i uzsieni, nemanau. ( Kad ir automobiliuka, atostogis i turkija :) )

 • m.

  Ar euro išsaugojimas reiškia bankų (išdalinusių paskolas eurais) išsaugojimą? Ar visi ‘paketai’ kuriami tik tam?

 • Manau, kad uzkalnis labai isizeis del sito jusu pasakymo:

  „tokio lygio dundukizmų viešojojoje erdvėje pasitaiko tikrai ne kasdien.“

 • Robertas

  Tikrai, Šedžius tikrus išminties perlus žarsto :)

 • Obana

  ir šis pilietis tiki tuo, ką sako, ir negali pykti, tokie pamastymai ir pralinksmina ir prajuokina :)

 • Gal jis ir neteisus, bet išsakė savąją nuomonę. Reikia pripažinti, jog ekonomika -tai ne mokslas, todėl ir nuomonių gali būti įvairių.