Kodėl esu per geras Lietuvos žiniasklaidai: „turinio kontrolė – partnerio rankose“

*Šis įrašas skiriamas žmonėms, kurie domisi žiniasklaida ir turi gebėjimą mąstyti.

***********************************

Šiandien viename interviu paaiškinau, kodėl aš nebenoriu dirbti Lietuvos žiniasklaidoje: aš esu jai per geras, arba „overqualified“, išvertus iš lietuvių kalbos. Todėl nenoriu nusileisti iki to lygio, kuriame šiandien yra Monika, rašanti komentarus už biudžeto pinigus.

Bet šis įrašas bus ne apie Moniką, o apie Tomą. Tomą Balžeką, kurį, kai dar dirbau žiniasklaidoje, pažinau, kaip labai gerą vadybininką ir kuris yra portalo 15min.lt vadovas.

Prisipažinsiu, buvo momentas, kai tikėjau, kad 15min.lt su T.Balžeku gali sustabdyti Lietuvos žiniasklaidos nuopolį ir vietoj krūtų, sėdmenų bei rusiškos isterijos, kuriuos propaguoja M.Garbačiauskaitė, pasiūlyti naujienas.

Tas mano tikėjimas susvyravo, kai T.Balžekas į redakciją pasikvietė D.Panecerovą, kuris rašo pagal specialiųjų tarnybų užsdakymus ir tuo didžiuojasi, dar labiau suabejojau, kai jis iš Monikos perviliojo V.Romanovo auklėtinį Š.Černiauską, kuris ilgai sėdėjo mėšle, nes ten buvo šilta.

Bet, galvojau, reikia laiko. Susipras ir atsities. Pasuks link tikros žiniasklaidos, o ne rašymo už pinigus ir nemokamus lėktuvo bilietus.

Buvau naivus. Tikriausiai, tokiu liksiu iki tol, kol užsilenksiu ( tai bus tik po to, kai nusišlapinsiu ant koldūnų meistro kapo). Su savo supratimu, kas yra žurnalistika, žiniasklaida ir turinys.

Mano supratimu, turinys yra tai, ką kuria žurnalistai. Visai nesvarbu, apie ką – apie politikus, bankus, dantis ar batus. Jis yra neparduodamas.

Šalia turinio, žinoma, gali būti reklama, kuri yra parduodama. Nes reklama yra kiekvienos žiniasklaidos priemonės pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Na, išskyrus tas žiniasklaidos priemones, kurios minta Mokslo Tarybos, Žemės ūkio ir kitų ministerijų pinigais.

Aš (laimei) niekada nesimokiau pas Komunikacijos fakulteto dekaną A.Vaišnį, tačiau spėju, kad net ir ten, nepaisant to, kad pats dekanas A.Vaišnys rašo komentarus delfiams pagal užsakymą, studentus moko, kad turinys ir reklama turi būti atskirti ir aiškiai pažymėti. Nes to reikalauja ir Visuomenės informavimo etikos kodeksas (taip aš esu naivus).

T.Balžekas, kaip ir aš nesimokė pas A.Vaišnį ir galbūt todėl jis, kaip ir aš, nerašo komentarų, apmokamų biudžeto lėšomis. Už tai aš T.Balžeką gerbiu. Priešingai nei A.Vaišnį.

O bet tačiau negaliu gerbti T.Balžeko už tai, kad jis pardavinėja turinį. Nes tai yra mirtis žiniasklaidai ir man labai gaila, kad T.Balžekas tai skatina.

crocs 1

„Laisvalaikis. Įvairenybės“, sako T,Balžekas. Nes Crocs batai yra fenomenalus patogumas. Užsakymo numerio nerasta.

crocs 2

Dar T.Balžekas paklausia, ar viską žinote apie tai, kokie populiarūs yra Crocs batai. Jūs tikriausiai atsakote, kad nežinote.

Ir tada jums T.Balžekas, propaguojantis žiniasklaidos skaidrumą, paaiškina, kas yra tiesios, o kas yra mitai apie fenomenalius Crocs batus.

crocs 3

Bet dar kartą o bet tačiau: kiek iš jūsų atkreipė dėmesį į T.Balžeko paaiškinimą prie jums siūlomų laisvalaikio ir įvairenybių „naujienų“? Ir kiek iš jūsų tą paaiškinmą perskaitė?

Aš atkreipiau dėmesį

crocs 4

Ir perskaičiau.

crocs 5

…“Turinio kontrolė – partnerio rankose“. Ši frazė, manau, geriausiai apibūdina šiandienos Lietuvos žiniasklaidos būsena ir geriausiai paaiškina, kodėl aš šiandien savęs toje žiniasklaidoje neįsivaizduoju.

Nes, mano naiviu supratimu, turinio kontrolė visada turi būti redaktoriaus, o ne „partnerio“, kokios nors ministerijos, VSD, Mokslo Tarybos ar prezidentūros rankose.

Visai nesvarbu, kam pardavinėji turinį, mulkindamas savo skaitytojus. Svarbu yra tai, kad parsidavinėji. Ir jei parsidavinėji Crocs’ams, reiškia, kad gali parsiduoti bet kam. D.Grybauskaitei, V.Uspaskich, Gazprom, informaciniu saugumu besirūpinančioms Lietuvos institucijoms ar TS-LKD. Nes tau rūpi ne žiniasklaida ir žurnalistika, o pinigai.

Todėl pagarbos T.Balžekui nebejaučiu. Nes jis naikina tai, ką labiausiai myliu ir kam skyriau didžiąją dalį savo gyvenimo: žiniasklaidai ir žurnalistikai.

Taip, pardavinėti turinį Crocs’ams galbūt yra ne taip žema, kaip rašyti komentarus už Mokslo Tarybos pinigus, tačiau dažniausiai būna taip, kad pradedi, nebegali sustoti.  Ir parsidavinėji bet kam už bet ką.

Aš taip nepratęs. Todėl manęs parsidavinėjančioje Lietuvos žiniasklaidoje nebebus

Gero jums skaitymo.

P.S. Paprašysiu Visuomenės informavimo etikos komisijos paaiškinti, ar reklamos užsakymo numeriu nepažymėta „turinio kontrolė – partnerio rankose“ atitinka Etikos kodekso reikalavimus ir būtinai pranešiu jums, ką etikos specialistai atsakys.

P.P.S. Atskirai kreipiuosi į vieną iš geriausių žiniasklaidos etikos specialistų Liną Slušnį: gal jis galėtų pateikti savo ekspertinę nuomonę, nelaukdamas Komisijos išvadų. Ačiū.

 

 

 

 

(11 balsų, vidurkis: 4,91 iš 5)
Loading...
 • Laurynas Ragelskis

  „Buvau naivus.“ — tiek metų praleidus ten, kur pinigai yra keičiami į galimybę daryti įtaką, tai yra, masinėse informacijos priemonėse masiškai kabinančiose makaronus LIUMPENELEKTORATUI, būti naiviam – nedovanotina yda ir profesinio nepakankamumo požymis.

  Būtent taip užkalmanauskinės išgamos tamstą ir prigavo.

  https://www.youtube.com/embed/kMqt1Gf2LGU

  Atleiskite už, galbūt nemalonią tiesą, bet penkiolika minučių su pancerovu smirdi lygiai taip pat, kaip smirdėjo be jo. O BNS’as platina lygiai tokį patį infošlaką, kokį paltino ir tamstos vadovavimo laiku.

  Tokia piniginių vienetų keitimo į „žinias“ SISTEMA. Ji nepriklauso nuo asmenybių. Asmenybės jai arba paklūsta ir prisitaiko, arba išspjaunamos iš SISTEMOS.

  Su kuo tamstą ir sveikinimu. Šiuo atveju tai ne „overqualified“, o „профнепригодность“.

  • ArturasR

   Mielas Laurynai, gal tamstą ir kas nors prigavo. Nežinau. Taip pat abejoiju, kad tamstai turite profesinio pakankamumo man aiškinti apie žiniasklaidą.

   Todėl prašyčiau nesielgti kaip elgiasi dundukai ir padugnės. Ačiū.

   • Laurynas Ragelskis

    Mielas Artūrai, tamsta labai tiksliai pastebėjote apie profesinį pakankamumą – kadangi nesu „žurnalistas“, galiu sau leisti šitą profesiją vadinti elementaria verbaline-tekstine prostitucija ir dėl to nejausti nė menkiausio diskomforto.

    Taip kaip ir paprastojoje prostitucijoje, šioje irgi yra skirtingo lygio profesionalai ir profesional-analės, sugebantys arba suteikti klientui malonumą, arba ne.

    Kadangi žiniasklaida yra skirta ne tik profesionaliems presstitutams, bet VISŲ PIRMA – šito masinio viešnamio KLIENTAMS, apie žurnalistiką ir žurnalistus tamstai aš puikiai galiu aiškinti IŠ KLIENTO POZICIJOS, palikdamas jūsų „žurnalistinės virtuvės niuansus“ jums patiems.

    Manau, kad tamsta, nesate sudievinęs savo profesijos, kaip kad dažnai nutinka šiame specializacijos traumuotame kapitalistinių iškrypimų kupiname pasaulėlyje, ir galite pažvelgti į visą tą „žiniasklaidos“ kiaulidės cirką iš šono.

    O šiaip jau nieko įstabaus – žmogus, kuris laikosi savo principų ir taisyklių, yra nuspėjamas ir todėl juo galima pamanipuliuoti.

    Galite mane vadinti dunduku ir padugne, bet tai nekeičia fakto, kad šūdo mėtymosi varžybose, į kurias tamstą įtraukė užkalnio ir ramanausko trolibanas, tamsta pralaimėjote, nes elgėtės kaip žurnalistas, o jie kaip profesionalūs šūdo ant ventiliatoriaus mėtytojai.

    • ArturasR

     Mielas Laurynai, galite sau leisti viską, ko nedraudžia įstatymai. Kakoti į kriauklę, šlapintis į gėlių vazoną ant palangės, groti nuogas balalaika savo kieme arba vadinti save geriausiu Lietuvos klimatologu. Bet tai, ką sau leidžiate, netampa norma. Ir dėl to jūs netampate žurnalistikos ekspertu ir negalite man nieko aiškinti, nes tam jums trūksta kompetencijos arba, kalbant lietuviškai, išmanymo.

     Nežinau, kokiose varžybose jūs dalyvaujate ar dalyvavote, tačiau aš ten su jumis nesivaržiau. Ir su niekuo nekariavau, nekalbant jau apie jūsų minimas padugnes. O toliau viską parodys gyvenimas. O gyvensiu aš dar ilgai.

 • Vytas30

  Jei tau dabartinė žiniasklaida per žemo lygio, kad ten dirbtum, tai sukurk geresnę, tokią kurioje dirbsi ir vadovausi.
  Šiaip keista iš kur tokia neapykanta Užkalniui, o ne kitiems dviem asmenims, kurie tave Facebook su žemėmis maišo fake profiliuose. Gal susimaišei kas tikrieji tavo priešai?

  • Μarius

   Tamsta Vytai, ar kartais jūs paskutinius 1,5 metų ne Lietuvoje gyvenote? Kitokią žiniasklaidą A. Račas ir kūrė tuos 1,5 metų, faktai.lt vadinosi.

   • Vytas30

    Kurti ir sukurti yra du skirtingi dalykai. Kaip ir kritikuoti ir vadovauti.

    • ArturasR

     Mielas Vytai30, BNS, mano nuomone, buvo geriausia iš visų Lietuvoje buvusių žiniasklaidos priemonių. Jei kartais nežinojote, teko ir pavadovauti.

  • ArturasR

   Mielas Vytai30, nežinau, kodėl sugalvojote, kad galite mane tujinti, bet tikriausiai tiesiog spraga išsiauklėjime. Taip pat nežinau, kodėl sugalvojote, kad esate pakankamai protingas man patarinėti. Užkalniui neapykantos nejaučiu, jaučiu gailestį tiems, kurie juo žavisi. Priešų lyg ir neturiu – bent jau tų, apie kuriuos žinočiau. Tiesa, padugnė A.Ramanauskas jau prieš kelerius metus yra sakęs, kad su manimi kariauja. Bet tikriausiai tai darė savo smėlio dėžėje arba savo lovoje. Po kaldra, kaip sako jo geriausias draugas.

   • Vytas30

    Užkalniu žavėtis nežinau kas gali, o dėl neapykantos, tai gal ne taip supratau sakinį – „tai bus tik po to, kai nusišlapinsiu ant koldūnų meistro kapo“. Galbūt turėjote kažką kitą galvoje. Priešų taipogi neabejoju, kad turite. Apie BNS, Verslo naujienų skyrių ir tavo vadovavimą bei „draugystę“ su Matoniu žinau.
    Dėl tujinimo, tai tiesiog norėtųsi, kad žmogus save laikantis overqualified būtų nuoseklus ir rašytų tiesą, o ne kažkokius paistalus.

    • ArturasR

     Mielas Vytai30, leisiu sau pastebėti, kad paistalus rašote tamsta. Bet jei nurodysite, kur mano tekste radote „paistalų“, dar turėsiu vilties, kad nesate visiškas zdebskis.

 • Pingback: D(elfi) karta | Artūras Račas()