Valstybės vadovai išskrido. Nepriklausomos žiniasklaidos redaktoriai – kartu su jais

Lietuva pagal žiniasklaidos laisvės indeksą pastaruoju metu sukasi maždaug apie 30-40 vietas tarp daugiau nei 180 valstybių ir tai yra gana geras rodiklis, parodantis, kad Lietuvos žiniasklaida yra iš esmės laisva nuo valdžios ir verslo kišimosi.

Tačiau yra dar toks dalykas kaip vidinė laisvė ir vidinė nepriklausomybė nuo asmeninių simpatijų ir antipatijų, sugebėjimas suvokti, kad savo esme žiniasklaida tnormaliose visuomenėse atlieka tą pačią funkciją, kaip ir valdžia, tai yra, tarnauja visuomenei. Ir – atlikdama šią užduotį (kai kas sako misija, bet aš šio žodžio nemėgstu) normali normalios šalies žiniasklaida turi stengtis tai daryti kiek įmanoma objektyviai, nešališkiau ir – – kaip ir valdžios atveju – būti visiems lygiai teisinga.

Šis įrašas yra apie tai, kad Lietuvos žiniasklaida, bent jau ta vadinamoji didžioji, tokia nėra ir panašu, artimiausiu metu nebus. Na,

Pamatę šį ženklą neapsigaukite, nes delfiai dažniausiai pirmi praneša apie liemenėles ir drsugių batelius. Naujienas pirmi praneša kiti.

Pamatę šį ženklą neapsigaukite, nes delfiai dažniausiai pirmi praneša apie liemenėles ir drsugių batelius. Naujienas pirmi praneša kiti.

bent jau kol toje žiniasklaidoje redakcinę politiką formuos žmonės, kurie ją šiandien formuoja. Kalbant konkrečiai – M.Garbačiauskaitė-Budrienė, L.Dapkus ir R.Valatka. Tiesa, čia dar būtina paminėti, kad mažiausiai vienas iš šių trijų nėra tikrasis redaktorius, nes sprendimus už jį priima leidėjas. Turiu galvoje, L.Dapkų.

Nesugebėjimo ar sąmoningo pasirinkimo nebūti šališku tendencijas pastebėjau dar dirbdamas BNS, kai matydavau, kad kai kurios, dažniausiai su politikais ar didžiuoju verslu susijusios naujienos, nesusilaukdavo kai kurių portalų ar televizijų dėmesio, nors kartais tos naujienos sudomindavo net užsienio žiniasklaidą. Iš pradžių tai buvo pavieniai atvejai, vėliau pradėjo ryškėti tendencijos.

Na, pavyzdžiui, Lietuvos rytas labai nenoriai skelbdavo blogas naujienas apie A.Zuoką, o delfiai dažnai ignoruodavo naujienas, susijusias su Darbo partija ar Tvarka ir teisingumu. Užtat kiekvienas atsiprašant, pirstelėjimas TS-LKD gretose delfiuose visada tapdavo naujiena. Delfių nusitatymas prieš tautininkus ar Valstiečių partiją man taip pat visada buvo akivaizdus, kaip ir Lietuvos ryto draugystė su socialdemokratais ir ypač – G.Kirkilu. 15 min.lt, iki to laiko, kol ten pradėjo dirbti R.Valatka, dažniausiai buvo mažiausiai šališka ir mažiausiai išankstinių nuostatų turinti žiniasklaidos priemonė. Rimvydas atnešė į 15min.lt savo neslepiamą nemeilę  prezidentei D.Grybauskaitei ir konservatoriams.

Galėčiau nurodyti ir dar daugiau pavyzdžių, kas kam Lietuvos žiniasklaidoje patinka ar nepatinka, tačiau vargu, ar to reikia. Atidesnis skaitytojas tą gali matyti pats, o tiems, kam tai neįdomu, net neverta apie tai kalbėti.

Gal reikėtų tik vieną dalyką paminėti – delfių laikyseną per Prezidento rinkimų kampaniją, kai, bent jau mano subjektyviu vertinimu, jie iš visos širdies (tikiuosu, kad nemokamai, o tik dėl M.Garbačiauskaitės-Budrienės tuštybės ir jos asmeninių simpatijų) dirbo D.Grybauskaitei ir TS-LKD (tuo pačiu imdami pinigus už reklaminį banerį iš Tvarkos ir teisjngumo, nes pinigai, kaip žinome, juk nekvepia).

Įdomiausia, kad delfiai nesustojo ir po rinkimų. Šiandien jie, mano vertinimu, iš esmės yra D.Grybauskaitės viešųjų ryšių agentūra, aptarnaujanti dar ir konservatorius. Siūlau vieną paprastą žaidimą: jei turite laiko ir noro, atsiverskite delfių rubriką „Politiko akimis“ ir pažiūrėkite, kiap ji atrodo. Turėdami galvoje, kad yra teigiama, jog ji yra nemokama ir kad joje savo nuomones gali skelbti visi politikai (jei tokiais teiginiais tikite, toliau galite nebeskaityti)

Taigi, šiandien, pavyzdžiui, ta skiltis atrodo labai padoriai: V.Mazuronis („Tvarka ir teisingumas“), K.Masiulis (TS-LKD) ir M.Monkevičius (naujoji A.Zuoko partija). Viskas subalansuota, gal tik moterų trūksta.

Nepriklausomose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse vyrauja pliuralizmas, todėl čia galima surasti labai skirtingų politinių ideologijų atstovų pasisakymus

Nepriklausomose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse vyrauja pliuralizmas, todėl čia galima surasti labai skirtingų politinių ideologijų atstovų pasisakymus

Tačiau jei norite pažaisti mano siūlomą žaidimą, paaukokite kokias penkias minutes ir suskaičiuokite skilties „Politiko akimis“ autorius per paskutinius, tarkim, tris mėnesius. Tada suskaičiuokite, kiek vienos partijos autorių komentarų skaičius viršijo visų kitų partijų autorių komentarų skaičių. Ir pabandykite atsakyti sau į klausimą, kodėl taip yra. (Atsakymus galite rašyti čia arba siųsti M.Garbačiauskaitei-Budrienei tiesiai į delfius).

Aš atsakymą žinau, bet jums jo nesakysiu. Nes šis įrašas yra ne apie tai, ką labiausiai myli delfiai.

Šis įrašas, kaip jau minėta pradžioje, yra apie Lietuvos žiniasklaidos priemonių sugebėjimą informuoti visuomenę nešališkai, atmetant asmenines simpatijas ir negalvojant apie būsimą naudą ar galimus nuostolius.

Viena tokia žiniasklaidos priemonė Lietuvoje yra. Tai – naujienų agentūra BNS, nepaisant to, kad šiandien sukanka lygiai pusantrų metų, kai aš jos pasitraukiau. Ir būtent ši žiniasklaidos priemonė 90 proc. atvejų pirmoji praneša visas pagrindines naujienas ir daro tai pagal pačius aukščiausius standartus, nepaisant to, kad joje dirbantys žmonės taip pat turi asmeninių simpatijų ar antipatijų, skirtingus požiūrius į religijas ir iedologijas.

Šiandien ji taip pat pirmoji pranešė apie Europos Tarybos Lietuvai pritaikytą“sustiprintos priežiūros procedūrą“ dėl nesugebėjimo susidoroti su KOnstitucinio Teismo iššauktomis dvasiomis R.Pakso apkaltos byloje.

Prieš kiek daugiau nei savaitę BNS taip pat pirmoji pranešė apie tokią pat Europos Tarybos sankciją Lietuvai dėl nesugebėjimo įgyvendinti EŽTT sprendimo dėl lyties keitimo operacijų.

Bet žiūrėkite, kas nutinka Lietuvos žiniasklaidoje, kai turime du tos pačios institucijos, tokius pačius savo esme sprendimus, kurie abu yra naujiena.

Lyties keitimo atveju turime štai ką:

O štai kitos EŽTT bylos atveju vaizdelis toks:

Dabar suraskite tris skirtumus.

Jei nerandate, tai pamirškite viską, ką skaitėte, nes vis tiek nieko nesuprasite.

Tačiau, jei skirtumus įžvelgiate, galite užduoti sau klausimą, ar tai ir yra „nepriklausoma ir objektyvi“ žiniasklaida?

Kad būtų lengviau į šį klausimą atsakyti, pabandysiu pasufleruoti: juk gali būti taip, kad kartu su visais trimis valstybės vadovais į užsienio komandiruotes šiandien išvyko ir visi trys didžiausių Lietuvos interneto portalų redaktoriai. Gali būti, kad M.Garbačiauskaitė-Budrienė, R.Valatka ir L.Dapkus skrido vienu lėktuvu su L.Graužiniene (nes R.Valatka su D.Grybauskaite neskris, M.Garbačiauskaitei-Budrienei visai nesvarbu, su kuo skristi, o L.Dapkus skris su tais, kuriuos nurodys G.Vainauskas).

Tai tiek ir norėjau pasakyti tos garbingos 1,5 metų sukakties proga.

From Pylimėliai to BNS with love.

 

 

 

 

(9 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...
 • kazkas

  nieko nuostabaus, laisvos ziniasklaidos pas mus jau seniai nera todel sis palyginimas seniai nestebina.

 • Μarius

  Ukrainos krizės fone akivaizdžiai paaiškėjo, kad lietuviška žiniasklaida yra itin šališka ir propagandistinio pobūdžio. Ir man nesuprantama kuo to siekiama. Stengiuos jos nebeskaityti, pastaruosius kelis mėnesius peržvelgiu tik kad žinočiau trendus. Maža to, ieškodamas pirminės informacijos pradėjau skaityti rusiškus – taigi masinė lietuviškos isterija man suveikė priešingai. Beje kas įdomiausia latviški ir estiški delfiai rusų kalba yra kur kas nuosaikesnio pobūdžio, matyt staugti: „rusai puola“ – kai šalia gyvena rusai neišeina.

  • Lempinas

   Varliukas rado tete.

   • Jonas III

    Lempinai,
    kaip ten bebuvo, bet yra idiotizmo viršūnė, absoliučiai viską, visada ir visur argumentuoti dviem teiginiais – „rusai kalti“ ir „Prezidentė pasakė“. Net jeigu taip ir yra.

   • Μarius

    Turėtumėte ne ironizuoti, o verkti. Esu tikras, kad ne vienas lietuvis spjovė į tokią žiniasklaidą.

    • Lempinas

     Neprastai moralizuojat. Butumet geras politrukas.

    • Edvardas Račkauskas

     Jūs teisus, spjovė ne vienas, o Lempinas yra tik perėjimo (spjovimo) būsenoje, kol kas skaito ir vieną ir kitą. Su laiku atmes tą, kuri meluoja

     • Lempinas

      Tiksliai identfikuoja bolsevikus. Patikimai nustato svietimo sistemos ydas. Yra suvedes, kiek Lietuva pralose statydama terminala. Oru prognozes metodais gali nustatyti politinius trendus. Per laika ir erdve iziuri spjovimo busenas. Nebesistebiu, kad Cakas Norisas cia neraso komentaru. Cia komentuoja Edvardas Rackauskas.

     • Edvardas Račkauskas

      Cakas Norisas čia komentuoja, tik užsianoniminęs (kaip ir tu), nes bijo. :)

  • Edvardas Račkauskas

   Bolševikus pažinsi iš jų veiklos metodų, o ne iš to kaip jie save pasivadina (provakarietiški, dešinieji, kairieji, amerikos draugai, liberalai ar pan.). Keletas pvz.: aklas komandų vykdymas nesvarstant, platus draudimų naudojimas, nepakentimas kitos nuomonės, etikečių kabinimas,….
   Tai jei nepakenčia kitos nuomonės, tai kokia gi gali būti kita žiniasklaida?
   Bolševikų yra visur, tik jau taip susiklostė, kad Lietuvoje jų daugiau :)

   • Laurynas Ragelskis

    „Bolševikai“, išvertus iš rusų kalbos reikštų „daugumiečiai“ – ta yra – daugumos atstovai.

    Šiuo atveju, valdžią ir viešąją nuomonę uzurpavusi agresivi mažuma arba „menševikai“.

    Dar galima būtų juos pavadinti „trockistais“ – nes būtent jų lozungas yra „tikslas yra niekas – judėjimas yra viskas!“, bei nuolatinis ardomasis darbas, griaunantis visuomenę ir provokacijų rengimas.

    • Edvardas Račkauskas

     Tegu bus taip :). Tik dabar ir vieni ir kiti veikia kartu, taigi jų daug :)

 • Valdas

  O bet tačiau ar iš čia ką tik nedingo vienas irašas su visais komentarais?

  • ArturasR

   Valdai, apie ką kalbate?

 • Puodukas

  Teisingas pastebėjimas apie spaudą.. dar pridėčiau sportą- tokius straipsnius kaip „pries 12 metų 6 mėn žaides Žalgiryje žaidėjes primušė žmomą ir sėdo į kalėjimą “ ..Lryto stiliukas. Arba pamenu straipsnius per 2 lapus , koks blogas Antonovas ir žudikas jo tėvas. Ops, vėliau parduoda jiems aktyvus ir klubą ir patampa geriečiais.

 • Laurynas Ragelskis

  Na tamsta ir naivuolis – kankinate Omnitelio blondines, kai ir taip viskas aišku.

  Kiekviename normalesniame tinklapyje yra juodasis IP adresų sąrašas – ir Delfinariumas savuoju intensyviai naudojasi… Jie gi puikiai supranta, kad jų spausdinami šūdstraipsniai – tai tik menka dalis turinio, o turinio esmė – komentarai.

  Tai jeigu komentaruose bus argumentuotai sudirbamas tas piaras už kurį delfinariumui mokami pinigai, iš ko gyvens skandinavų investitorius?

  • Valdas

   Kartais pagalvoju, kad tikrai esu naivuolis…. Dažnai nustembu dėl vykstančiu realijų. Kad ir dabar Laurynas taip logiškai viską išdėliojo, o aš tik ranko skėsčioju…:). Gražus mūsų fasadas…

   • Laurynas Ragelskis

    Ne, atleiskite, bet ir fasadas nudriskęs ir švinktelėjęs…

    Bent jau iki Minsko ir Baltarusijos mūsų bananinei respublikėlei kaip Baltarusijai iki Vokietijos.

  • Eduardas

   Kaip suprantu, jus galvojate, kad Anderseno pasakos vaikelis, kuris pasake, kad karalius nuogas, turejo patyleti… Juk ir taip viskas aisku. Tiesiog reikia nemaisyti karaliui dirbti ( pinigelius gauti), ir didziuotis ( tyliai) , kad AS juk viska suprantu ?… Bet patylesiu… ( kad ko nebutu)… Juk vis tiek pakeisti nieko negaliu… O gerai butu, kad kiti pakeistu, ir man lengviau ( geriau) gyventi butu… Taigi, ar ne TODEL taip ir gyvename ?

   • Laurynas Ragelskis

    Anderseno pasaką turi vieną esminį trukūmą – joje nekalbama apie tai, kas buvo PO TO, kai vaikas pasakė „karalius nuogas“, kai karalius juokiantis miniai spruko į rūmus ir kai du sukčiai sėkmingai susirinkė karaliaus (o tai reiškia – visos karalystės mokesčių mokėtojų pinigus) iškeliavo į kitą bananinę karalystę durninti kito karaliaus.

    Taigi, dar klausykitės, kas buvo PO TO:

    „…Miestelėnai ilgai kvatojosi už pilvų susiėmę iš savo karaliaus, iki išnaktų ūžė karčiamose ir gėrė alų, narsiajam berniukui nupirko ledinuką ant pagaliuko, o paryčiais, grįžę namo jie puolė kas prie kompiuterio, kas prie aipado ir dvi savaites nesustodami rašė komentarus ir žinutes socialiniuose tinkluose…

    Po to, atsirado kitų naujienų, šitas linksmas įvykis prisimiršo, galiausiai ir pats karalius daugiau nebevaikščiojo nuogas ir po mėnesio miestiečiai sutikę grindiniu dardančią karališkąją karietą vėl pagarbiai traukėsi į šalį ir nusiėmę skrybėles nuolankiu žvilgsniu lydėdavo savo valstybės valdovo svitą.“

    Taigi, esmė ne kad „karalius nuogas“ – ką visi ir taip mato, o kaip pakeisti šitą sistemą, kurioje fizinio ir protinio darbo liumpenproletariatas turi vienintelę teisę – pasijuokti iš juos valdančio oligarchato bei tam oligarchatui tarnaujančių visų tipų valdžių.

 • Edvardas Račkauskas

  Tiesiog nereikia gaišti laiko su tuo tinklapiu, ten vertinami komentarai be argumentų, pvz. „autorius durnas“, „aš ne durnas, tai tu durnas“ ir pan. Šitų komentarų netrina :). Reikėtų sukurti skyrių „Delfyje ištrinti komentarai“, kad ir šiame tinklapyje, jei Artūrui būtų įdomu. Manau būtų neblogas tiesos perlų rinkinukas.

 • Μarius

  Nustojau komentuoti po delfio straipsniais jau kokius 4-5 metus, tai paprasčiausiai beprasmiška, tai paplavų duobė. Tik šiemet sužinojau kad yra tokie komentuotojų juodieji sąrašai apskritai ir kituose portaluose, o kad delfiai trindavo į bendrą straipsnio kuriamą nuotaiką netinkančius komentarus esu pastebėjęs ir seniau, trindavo net jei nėra jokių keiksmažodžių. Išvada: kitaip tariant lietuviški portalai virsta nuomonės įbrukimo, o ne informavimo priemone.

  • Mindaugas

   gerai, kad nors ir vėliau, bet priėjote prie tokios išvados. Tik ne vien lietuviški delfistinių nesąmonių lygio portalai tuo pasižymi. MIP (masinės informavimo priemonės) retai kada iš tiesų beatlieka (ir jau seniai) tiesiog informavimo funkciją, daugeliu atvejų jos formuoja nuomonę tokią, kokios reikia.

   • Edvardas Račkauskas

    Belieka atsakyti eilės tvarka:
    1. kokia liaudies nuomonė formuojama?
    2. kas vyks taip paruošus liaudį?
    3. kam tokia nuomonė naudinga?
    Ir pasidarys aiškūs užsakovai ir jų tikslai :

    • Mindaugas

     būtent :)

     • Edvardas Račkauskas

      Tęsiant – tam, kad liaudis būtų lengviau apgaunama ji turi būti bukesnė, ir ji bukinama pradedant švietimo sistema, kuri yra amerikoniškų testų pagrindu ir baigiant informacija apie Bunkių papus ar šokius su žvaigžde.

    • Valdas

     Man i antrą klausimą sunkiausia atsakyti

     • Edvardas Račkauskas

      Į šį klausimą nebūtinai turi būti (tiksliau, ir negali būti) vienareikšmis atsakymas, prognozuokit kaip sinoptikas :)

 • Martynas

  Realiai apie Paksą rašyti nėra prasmės, nes apie kosmose gyvenančius piliečius arba gerai arba nieko. Aš suprantu, kad šitą blogas veikiausiai tik Pakso pinigų išlaikomas gyvuoja, tad reikia tą žmogelį pagirti, bet na – kas jis toks? Susikompromitavęs ir už tai teisėtai pašalintas varguolis, iš kurio Užkalniai tyčiojasi.

  • ArturasR

   Mielas Martynai, sveikinu. Esate pavyzdinis dundukas, nes tik toks gali parašyti blėnius apie pinigus, reikalingus šiam blogui išlaikyti.

   Būkite geras, parašykite dar ką nors. O tai čia retai užsuka tokie juokdariai kaip tamsta. Mes ne užkalniai, mes iš jūsų nesityčiosime. Tik pasijuoksime.

   • Valdas

    Tai, kad ir juoktis graudu…. O gal šiaip Martynas parašė? Va taip ėmė ir brūkštelėjo bele ką… Tikėkime, kad net pats nepaskaitęs ir nesupratęs ką parašė- paspaudė mygtuką „Skelbti“ ir nuėjo savais keliais, nekurdamas sąmokslų teorijų