Vaizdelis nekoks… bet gal dar nėra taip blogai. Jei patys savęs negąsdinsim

Šiandien buvo paskelbta daug statistikos ir, deja, bet ne visa ji labai džiuginanti.

Turbūt labiausiai nerimauti verčiančią žinią paskelbė Lietuvos bankas. Per spalio mėnesį Lietuvos bankuose gyventojų, įmonių ir valstybės institucijų laikoma indėlių suma sumažėjo 2,63 mlrd. litų. Gyventojų indėlių sumažėjo beveik 900 mln. litų, įmonių – beveik 1 milijardu.

Vaizdelis nekoks, tiesa būtina pažymėti, kad prie tokio vaizdelio matyt labiausiai prisidėjo Švedijos „Swedbank“ problemos – Lietuvoje gyventojai iš šio banko atsiėmė beveik 500 mln. litų, tuo tarpu SEB gyventojų indėlių sumažėjo 200 mln. litų.

Swedbanke, tiesa bendra indėlių suma buvo didesnė, tačiau ir skaičiuojant procentais, šis bankas nukentėjo labiau.

Kita vertus, atsiimti indėliai ten sudaro vos 5,8 proc., tad jei tendencija pasikeis, kokių nors problemų neturėtų būti.

Bėda ta, kad tendencijos gali ir nesikeisti, nes ekonominių vertinimų rodiklis lapkritį buvo minus 23 procentai – žemiausias nuo 2002.

Tai rodo, kad visi arba jau patys pajuto pirmuosius krizės požymius arba intensyviai tai krizei rengiasi.

Labiausiai, žinoma, tai pasakytina apie statybos sektorių: 62 proc. statybos įmonių vadovai artimiausiais planuoja darbų apimčių sumažėjimą, o net 64 proc. – darbuotojų atleidimą.

Blogas tendencijas žada ir vartotojų pasitikėjimo rodiklis – jis lapkritį buvo minus 41(palyginimui – sausį jis buvo minus 4). Tai reiškia, kad vartotojai taip pat nusiteikę taupyti ir net jei turi laisvų lėšų, neskubės jų leisti.

Bloga žinia paslaugų sferai, kurioje vienintelėje pasitikėjimo rodiklis išliko teigiamas – 4. Su tokiu vartotojų požiūris jis taip pat gali greitai nusiristi į minusą…

Trečias šiandien paskelbtas rodiklis yra mažmeninės prekybos apyvarta. Jis nėra labai džiuginantis, bet vis dar teikia vilčių. 2008 spalį, palyginti su 2007 spaliu apimtys sumažėjo 5,2 proc., o spalį, palyginti su rugsėju ūgtelėjo 0,3 proc.

Bet iš tikrųjų viskas nėra taip baisu, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Taip, naujų automobilių lietuviai nebeperka (spalį, palyginti su 2007 spaliu, automobilių ir jų dalių pardavimas sumažėjo 16,7 proc.) ir šiam verslui gali tekti kiek palūkėti geresnių laikų. Tačiau  prisiminkime, koks buvo augimas vasarą (siekė net 30 proc.), tad galima tikėtis, kad gal šiek tiek sukaupė atsargai.

Tačiau neskaičiuojant automobilių, mažmeninė prekyba spalį (kai jau vis labiau buvo girdimos kalbos apie krizę) palyginti su rugsėju, dar augo – 2,2 procento. Mažiaus skaitėme, mažiau valgėme restoranuose, bet savo kasdienių įpročių atrodo neatsisakėme – maisto, gėrimų ir tabako prekyba augo.

Augo ir farmacijos ir kosmetikos prėekybos apimtys (įdomu, ar todėl, kad mažiau šildėmės ir daugiau sirgome?)

Taigi, gal ne viskas dar taip blogai. Gal tiesiog lietuviškas charakteris veikia: skundžiamės daugiau nei iš tiesų turėtumėme.

Šia prasme  labai svarbus bus lapkričio mėnuo. Todėl, kad būtent lapkritį iš visų kampų visi gąsdino, kad tuoj tuoj bankrutuosime. Ir apie mokesčių suvienodinimą kalbėjo.

Todėl lapkričio statistika gali būti liūdnoka.

Kita vertus, po to bus gruodis ir beveik galima neabejoti, kad bent jau vartotojai, galbūt kiek pristabdę lapkritį, vis tiek rengsis Kalėdoms ir vis tiek pirks dovanas. O tai reiškia, kad gruodį išgyvensime.

Svarbiausia, kad naujoji valdžia bent jau iki gruodžio pabaigos duotų aiškų signalą, kad permainų viltis neliks tik viltimi ir kad kalbos apie solidarumą ir taupymą visiems kartu neliks tik kalbomis.

Kainų komisijos sprendimas neskubėti tenkinti LEO LT norų yra geras ženklas ta prasme. Gal reikėtų sakyti – pirmoji kregždė:)

Belieka sulaukti jų daugiau.

Ir svarbiausia – negąsdinti patiems savęs.

(9 balsų, vidurkis: 4,11 iš 5)
Loading...