Kam jau blogai ir kam dar tik bus…

 • Statistikos departamentas šiandien paskelbė dviejų mėnesių mažmeninės prekybos duomenis.

Eilinis rekordas – mažmeninė prekyba šiemet, palyginti su 2008 sausiu- vasariu, sumažėjo beveik 30 procentų. Paskutinį kartą toks smukimas buvo, berods, 2001 metais.

Apie vien vasarį geriau iš viso nekalbėti, nes čia smukimas – 32 procentai…

Šiaip, žinoma, lygintis su praėjusiais metais ir tikėtis augimo būtų naivoka, tačiau visiškai nedžiugina ir šių metų tendencijos. Vasarį, palyginti su sausio mėnesiu (kai jau atrodė, kad viskas apskritai užšąlo) mažmeninės prekybos apyvarta smuko  5,3 proc., o jei ne keistai geras automobilių priežiūros ir remonto rodiklis (+15,2 proc.), tai rezultatas tikriausiai būtų ir dar blogesnis.

Kas jau blogai? (vasarį palyginti su 2008 metų vasariu)?

 • automobilių ir jų dalių pardavėjai (-59 proc.)  
 • buitinės technikos ir baldų pardavėjai (-39 proc.)
 • kompiuterių, mobiliųjų telefonų, laikrodžių pardavėjai (25,9 proc.)
 • mažmeninė prekyba ne maisto prekėmis (-25 proc.)
 • naudotų daiktų mažmeninė prekyba (-24,6 proc.)
 • restoranai ir kavinės (-23,8 proc.)

Kam, panašu, dar bus blogai (vasaris, palyginti su sausiu)?

 • tekstilės ir avalynės prekyba (-18,9 proc.)
 • restoranai ir kavinės (-11.7 proc.)
 • mažmeninė prekyba ne maisto prekėmis (-8,9 proc.)

Beje, pastaroji eilutė, o taip pat „mažmeninė prekyba nespecializuotose parduotuvėse“ (per metus -40,9, per mėnesį -15 proc. galėtų paaiškinti, kam reikalingos „Juodosios Maximos naktys“…

Dar vienas dalykas: apie akcizus.

Automobilių degalų apyvarta per du mėnesius smuko 19,2 proc., o vasarį, palyginti su 2008 metų vasariu – 20 procentų.

Ar tikrai penktadaliu sumažėjo automobilių?

Ir dar viena pastaba: tarp įmonių, prekiaujančių maisto prekėmis labiausiai sumažėjo mažiausiųjų apyvarta – 21,4 proc. Didžiausiųjų apyvarta smuktelėjo 12,6 procento.

Čia apie smulkaus ir vidutinio verslo rėmimą Lietuvoje…

O šiaip tai bendras įspūdis – viskas dar tik prasideda…

(8 balsų, vidurkis: 3,88 iš 5)
Loading...
 • Vytenis

  „Ekspertai“ progozavę „minkštą“ nusileidimą, lenktyniauja skelbdami vis niūresnes prognozes – ekonomika susitrauks tai 5, tai 10, tai jau 15 nuošimčių. Darbuotojai atleidinėjami, dar neatleistiems atlyginimai mažinami. Kada gi baigsis tas košmaras? Kokių priemonių griebtis, taupyti ar išlaidauti? Atrodo, kad nepadeda nei taupymas nei išlaidavimas, krizės šmėkla blaškosi po pasaulį.
  Bet Kinija prognozuoja daugiau kaip 6 nuošimčių augimą. Aišku, lyginant su ankstesniai metais, galima vadinti krize. Taigi, optimizmo globalioje ekonomikoje dar galima rasti. Kada mes pamatysime tunelio galą? Kodėl mums taip nesiseka? Kodėl tokie netolygumai globalioje ekonomikoje? Dar galima būtų suprasti jei augtų kokia auksu ar deimantais turtinga šalis. Bet Kinija kaip ir nieko tokio neturi. Kas čia per nesamonė su ta globalia ekonomika. Mes (išvystytos vakarų šalys) taip stengėmes ją kurti ir dabar jos vaisius skina kažkokie kiniečiai.
  Kuogi mes blogesni. Ne, mes neblogesni. O gal čia ir slypi problema – mes dirbam mažiau, uždirbam daugiau, vartojam daugiau. Bepuoselėdami globalizaciją, mes nepagalvojom, kad pasaulinėje rinkoje kiekvieno produkto kainos turi neišvengiamai vienodėti – muilo kaina Vilijampolėje negali būti dešimt katr didesnė nei Guandžou. Tas pat tinka ir kitiems produktams. Deja, ir atlyginimams. Ir gali atleidžiami iš darbo prancūzai užrakinti kabinetuose kiek nori direktoirų, kol kiniečiai dirba pigiau, jie darbo neturės.
  Todėl šiandieninės krizės pabaigos reikia laukti ne rudenį, o tada kai mes susitaikysime su mintim, kad esame priversti dirbti tiek kiek kiniečiai ir už tokį patį atlyginimą. Nieko paguodžiančio. Galim tik vilti, kad nereikės gyventi kaip indams. Kol kas.

 • nerijus

  Iki ko privedė besaikis vartojimas/ dažniausiai ne pagal galimybes, ir neribotas bankų paskolų išdavimas..? Nausėda dar pernai metais kalbėjo: pirkite butus, nes jie brangs. Tai dar vienas, eilinis Nausėdos papliurpsėjimas, nes jam tai naudinga- bankas jam už tai „dosniai atsidėkoja“.

  Visi finansai, kurie gaunami, dabar nusėsta vėl tuose pačiuose bankuose, kurie, net ir su pelnu dirbančiai įmonei neišduoda kelių tūkstantėlių savo verslui tobulinti/ atnaujinti…Ir kam tai naudinga?

  Nereikėtų dabar, graudžiai žiūrėti į Statistikos departamento ataskaitas, o į jas žiūrint tikrai graudu darosi.

 • Kostas

  kaip kas nori taip tas žiūri į tas ataskaitas, bet kiek iš mano aplinkos tau daugiausia atleidimų gavę vasario mėn. Tad apyvartom mažėti dar yra kur, tuo labiau jog jie visi išgyvena tik tuom jog važinėja į Lenkiją.

 • Pasimatavau savo apimtis ir kažkodėl nesimato, kad būčiau sulieknėjęs 30 proc. Netvarka kažkokia tai…:)

  • Ha ha, gerai tu čia ;D Reikės ir man pasimatuoti!

 • mantas

  As tai niekaip nemaciau, kad 2008 buvo taip gerai. :(
  Ir nuo ko cia tie procentai, nuo apyvartu, nuo pelnu, nuo kiekio? Nilabai suprantu.

 • Auksinis kardas

  „keistai geras automobilių priežiūros ir remonto rodiklis“ – kompensuojamas automobilių pardavimo mažėjimas ir suvokiama, kad geresnio automobilio, nei turimas, teks palaukti (atsiperka tik ilgame laike plius yra nebūtino prestižo reikmuo).

  Kalbėdamas vien iš nuojautų, galiu pasakyti, kad vartojimas šiek tiek galėtų atsigauti šylant orams ir pasibaigus šildymo sezonui. Tuomet kitoms sritims patrupinsime kiek dosniau. Visgi, didžiausią įtaką turės bendro apsiniaukimo reikalai – jei dėkingas sezoniškumas šių nepramuš, bendra slogučio nuotaika gali išlikti, o artėjant 2010-siems paspausti ir dar smarkiau. Štai kodėl itin svarbu vykdyti tai, kas iki tol gali būti vykdoma: visos renovavimo, skatinimo ir pan. priemonės turi būti kuo rimčiausiai rudenėjant įdarbintos, antraip liekančios spalvos tik labai niūrios.

 • Valentinas

  Vyksta normalus išsipūtusios ekonomikos susitraukimas. Plius sausio mėnuo, kuris vartojimo ir verslo aktyvumo prasme yra pats blogiausias metuose, sutapo su nauja mokesčių sistema išgąsdinusia visus. Kai pakyla mokesčiai, pardavimai sulėtėja savaime, tol kol įvyksta psichologinis susitaikymas su naujomis realijomis. Prie to pridėkite valstybės neatsiskaitymą su rangovais už jau atliktus darbus. Pridėkite faktą, kad vyksta masiniai neatsiskaitymai tarpusavyje, atitinkamai vieni kitiems nebeparduodame prekių, o didžiausią darbo laiko dalį skiriame skolų vienas iš kito išmušinėjimui; bankų kreditavo sugriežtinimas tik dar labiau pagilina šią duobę. Pridėkite ir eksporto smukimą (Latvija berods viena iš didžiausių mūsų eksporto rinkų) ir štai turime ką turime. Smukimas vyks toliau, bet po truputį turėtų gyvybės atsirasti.
  Mano žiniomis, juvelyrinių prekių (aukso žiedų ir t.t.) pardavimai visai sustojo, kavos pardavimai stipriai mažėja, o štai prabangos prekių smukimas žymiai mažesnis.

  • Auksinis kardas

   „Vyksta normalus išsipūtusios ekonomikos susitraukimas“ – netiesa, vyksta visuotinė ekonominė krizė, buvusios tvarkos krizė. Ko gero, pirmoji tokiu savo visuotinumu. Ir tai visai šiaip sau nuotykis.

 • Zero

  Lenkijoje benzino ir dyzelino pardavimai smuko 13 proc. Taigi, nei maži akcizai, nei Lietuvos vežėjai :) Lenkijos degalų rinkos neišgelbėjo.

 • Arūnas

  Džiaukitės, kad tokiems „toliaregiams“ „ekonomistams“ ir „politikams“ kaip AMB, nepavyko prieš metus (kai visas „normalus pasaulis“ jau kalbėjo apie krizę) išsireikalauti iš vyriausybės leidimų įsivežti dešimtis tūkstančių afganistaniečių ir kitokių -iečių darbui Lietuvos statybose… Gal jau AMB „politinis svoris“ sumažėjo?…
  P.S. Iš karto įspėju: nesu rasistas. Net geriau norėčiau matyti Berneen (nežinau, ar teisingai parašiau jos pavardę, jei ne – atsiprašau) LR Prezidente, nei Dalytę. Ji turi tuos pačius privalumus:
  a)gražiai šypsosi,
  b) yra moteris,
  c) kalba angliškai,
  d) greičiausiai, nieko neišmano ekonomikoje;
  bei privalumus, kurių Dalia neturi:
  a) yra tamsaus gymio (įdomu – aš čia ne rasistiškai išsireiškiau?),
  b) nepakenkusi Lietuvos ekonomikai.

  • Valentinas

   Arūnai, kai žmogus sako „aš ne rasistas, bet…“ tai reiškia, kad jis rasistas :)
   Jūsų požiūryje į Grybauskaitę yra kažko labai asmeniško, intymaus. Įtariu arba esate kitų kandidatų komandos narys ir vykdote užduotį kompromituoti D.G., arba ji jus yra kuo nors nuskriaudusi. Pirmu atveju reikės pasistengti labiau, nes vienintelis jūsų „įrodymas“ yra 76 mln. kurie yra labai lengvai buvo atremti ir jūsų išvedžiojimai tiesiog bevaisiai.

   Dabar apie tai kas mus vienija. Kas gali pasakyti kokiu pagrindu Ozo prekybos centrą stato šimtai turkų statybininkų, kai Lietuvoje šimtai tūkstančių neturi darbo? Kas jiems davė leidimus? Suprasčiau, jei tai yra europos sąjungos piliečiai, kur galioja laisvas darbo jėgos judėjimas. Bet Turkija lygtai ne ES kol kas ar aš ką nors praleidau?

   • Arūnas

    Gerbiamas Valentinai, Jūs neįdėmiai skaitote mano komentarą ir klaidinate kitus „blogo“ lankytojus. Po žodžių „aš ne rasistas“ aš padėjau tašką. Jūs gi atkartodamas mano frazę dedate kablelį bei rašote žodelį „nes“, kurių pagrindu mane apkaltinate rasizmu. Štai jums ir įrodymas, kaip lengavai interpretuojami, o kartais ir falsifikuojami faktai.
    Man tikrai patinka Berneen ir tikrai, kaip jau daug kas pastebėjo, nepatinka Dalytė. Ar tai asmeniška ir intymu? Nežinau. Kai nebūsiu užsiėmęs komentarų rašymu į straipsniuse išdėstytas mintis bei į kitų „blogo“ lankytojų komentarus – būtinai apie tai pagalvosiu (Z. Froidas jau turėtų atsakymą į šį klausimą).
    Dėl „galimo polinkio į rasizmą“ galėčiau atsakyti štai ką: Jūs, gerbiamas Valentinai, nors to greičiausiai nepripažinsite – esate didesnis rasistas už mane. Žinote kodėl aš darau tokią išvadą? Viskas labai paprasta: jūs prisipažinote, kad jums trukdo, jus erzina turkai, kurie dirba Ozo prekybos centro statyboje. Man gi jie visai netrukdo ir aš visai nesipiktinu, kad jie dirba. Aš tik džiaugiuosi, kad jų daugiau neprivažiavo. Tai labai suptilūs skirtumai, todėl gal ne visi žmonės juos iš karto „pagauna“. Tačiau dažnai neužčiuopus minties esmės, ji gali būti neteisingai traktuojama ir žmogus apkaltinamas, kad galvojo tai, ko jis visai negalvojo, kad pasakė tai, ko jis visiškai nesakė… (Kaip kad visai neseniai buvau apkaltintas simpatijomis Ignui Staškevičiui). Aš esu savamokslis psichologas ir filosofas, tad nesupykite, jei kartais NUSIFILOSOFUOSIU, AR PER DAUG GILIAI „PANERSIU“ Į PSIGHOLOGINES GELMES…
    P.S. Ir dar keli žodžiai apie tai, kieno aš užduotį vykdau. Gal tai nuskambės labai neįtikinamai, tačiau aš vykdau SAVO SĄŽINĖS UŽDUOTĮ. Kam norisi juoktis iš tokių „jausmingų paverkšlenimų“ – juokitės, kam pasirodys, kad aš nenuoširdus – jūsų valia galvoti kaip tik norite… Nesiruošiau būti toks poetiškai jausmingas, tačiau kaip tik taip lyg ir gavosi…
    Aš neatmetu galimybės, kad mano sąžinės balsas mane apgauna – ir aš neteisus, o teisūs visi kiti, kurie beatodairškai mylite Dalytę… Visko gali būti. Tačiau leiskite man čia patalpinti trumpą citatą, kuri gal privers kai kuriuos susimąstyti:
    Однажды бабушка Гурджиева дала ему добрый совет: «Никогда не делай то, что делают все. Никогда не думай так, как думают все. И, самое главное, никогда не доверяй чужим картам. Да и своим картам доверяй лишь временно».
    Manau nesupyksite, kad ištrauką patalpinau originalo kalba…

    • Valentinas

     Mielas Arūnai,
     Kažkaip rimtai sureagavote į mano pastabą apie rasizmą. Jeigu atidžiai skaitėte mano komentarą aš niekur neteigiu, kad jūs rasistas. Atkreipiau jūsų dėmesį, kad tokios deklaracijos nėra būtinos, nes jos verčia iš karto suklusti ir atidžiau nagrinėti ką pašnekovas sako. Anyway tai buvo tik tarp kikto.
     Dėl to ar aš rasistas čia jūs pritempėte lygiai taip pat kaip ir su Grybauskaite. Iš mano pasisakymo nieko negalima spręsti apie mano požiūrį į kitas rases, nes aš kalbėjau apie tai, kad mūsų darbo rinkoje dirba kitos valstybės, kuri nėra Europos Sąjungos narė piliečiai. Jei tai būtų islandai aš lygiai taip pat kelčiau klausimą. Savo ruožtu drįstu teigti, kad aš džiaugčiausi ir šlovinčiau turkus jei jie pas mus atvyktų kaip turistai ir leistų čia savo pinigus.
     Svarbiausias dalykas, ką jūs porinate mums yra požiūris į D.G. Sveikinu jus, kad turite požiūrį ir jums D.G. nepatinka. Bet susimildamas, pateikite normalių argumentų o ne „ji maitina VP marketą“ arba „ji neišmano ekonomikos“. Nebent jūs esate ekonomikos magistras ir galite pateikti konkrečias nuorodas į tai ką Grybauskaitė sakė ar darė iš ko galima daryti išvadą, kad ji neišmano ekonomikos. Nuorodos, kurias jūs mums čia rodote demonstruoja, kad yra pradėta D.G. kompromitavimo kampanija Vakaro žinių ar Laisvo laikraščio stiliumi. Jei jūsų sąžinė vadovaujasi tik tokio lygio argumentacija, užuojauta. Jei jums ji tiesiog nepatinka, taip ir sakykite, suprasime.

     • praeinant

      Valentinai, argumentacijos kaltinimu neįveikti…:)

      kaltindami kitą greičiau, gal tik savo ego patenkinsim…:)

      Arūno argumentacija man skamba ir korektiškiau, ir konkrečiau…

      …nors nesakyčiau, kad ir kontr- ar šalia- argumentų negalima būtų rasti…

     • Valentinas

      Mielas praeinant,
      Šiuo konkrečiu atveju aš nieko nekaltinau. Kaltina arūnas, sakydamas, kad Grybauskaitė maitina VP Market ir kaip įrodymą pateikdamas straipsnius ir išvedžiojimus apie tai ką ji galėjo pasakyti ar padaryti. Manęs tokia argumentacija neįtikina. Ji nėra nei korektiška nei konkreti. Aš gi šiuo atveju nieko neįrodinėjau tik kėliau hipotezes kodėl atsirado tokie demagoginiai straipsniai.

     • nerijus

      Valentinas nemėgsta konkurencijos, jis čia vienintelis ir nepakartojamas…
      Arūnai, Jūsų komentarus malonu skaityti :)

     • Arūnas

      nerijau ir praeinant – ačiū už palaikymą. Valentinai – ačiū už išsakytą nuomonę, kurią aš gerbiu nė kiek ne mažiau už kitų „blogo“ lankytojų nuomones.

 • Zero

  Kaip sakoma, nekenčiu rasistų ir negrų :)

 • JR

  Idomi analize, tik vasari su sausiu lyginti nezinau ar yra labai korektiska, nes ignoruoja sezoniskuma (kuris mazmenineje prekyboje yra labai stiprus). Jei norima i analize itraukti sausio menesi, gal geriau ziureti i YTD skaicius, t.y. ([sausis 09]+[vasaris 09])/([sausis 08]+[vasaris 08]).

  Be to, yra truputi paveluotas klausimas, bet gal kas nors galetu pateikti/pakomentuoti kalediniu mazmenines prekybos pardavimu Baltijos salyse tendencija?

 • algis

  Ką veikė bankų veiklą kontroliuojančios įstaigos, kad pasaulis per juos užpakalyje atsidūrė? Godumas pražudė visus

 • romas

  Degalų suvartojimas sumažėjo todėl, kad reikia vežti mažiau prekių, bedarbiam nebereikia važiuoti į darbą, trumpus atstumus žmonės pradėjo eit pėsti arba važiuoja visuomeniniu transportu. Kai akcizus degalams sumažins, labai stipriai įplaukos į biudžetą nepadidės.

 • Na, mūsų kontoroje automobilių sumažėjo lygiai trečdaliu, o aš naftos piluos gal 70 proc. mažiau degalų, nei tarkime lapkritį. Mažiau važinėju. Ir visai nieko ;)

 • Gintaras Slavinskas

  Na toks mažmeninės rinkos susitraukimas nėra netikėtas dalykas, nes aš pats po naujųjų gana žymiai sumažinau savo išlaidas ir pradėjau taupyti, kaip ir daugelis Lietuvos gyventojų, todėl viskas atrodo taip ir turi būti…

 • ledynmečio voverė

  Nei aš labai išlaidavau ankščiau, nei labai taupau dabar… Man – niekas nepasikeitė.

 • Pingback: Blogorama #554 : nežinau.lt()

 • Man asmeniškai būtų labai įdomu, kaip atrodo B2B sektorius.

 • Valentinas

  Dar viena įdomi krizės grimasa – Kenijos bėgikų gaminimo industrija nebegauna pinigų ir yra pavojuje. Jei kam įdomu:
  http://news.bbc.co.uk/mobile/bbc_news/features/796/79683/story7968352.shtml?

 • Linas

  man nepatinka faktas,kad per žiniasklaidą,ypač per TV, ekonominius procesus dažniausia komentuoja bankuose dirbantys finansų specialistai:Nausėda,Rudzkis,Titarenka,Kuodis,kartais atmiešiami LRI darbuotojų.Tai nėra gerai,nes jie daugiau-mažiau,bet yra suinteresuoti asmenys.Visiškai negirdėt Ekonomikos instituto ar kokių kitų MA padalinių balso.Matyt,jie ten pelėsiais galutinai apaugo.Kita vertus,kaip jau ne kartą minėjau,prognozuoti dabartinės krizės eigą – nedėkingas darbas,bet vis tik manau,kad save gerbiantys ekonomistai turėtų nebijoti.Savo negarbei turiu pasakyti,kad dabartinę įvykių raidą buvau paankstinęs gal 5 metais.Manau,kad smukimas žemyn vyks minimum porą metų,taip kad tokias ir panašias statistines suvestines galėsime nagrinėti dar ne kartą.Gal tik 2011-12m.m.pasieksime 2007-08m.m.lygį.Jau 2010m.matyt sulauksime ir šios krizės politinių pasekmių.