V.Putino ir D.Grybauskaitės režimai: analogijos

Savaitraštis 15min 2012 08 24

**********************************

Pastarąją savaitę Lietuvos ir pasaulio žiniasklaida dėmesio centre buvo trys merginos iš Rusijos. Menininkės, kovotojos už demokratiją, kurias, V.Putino režimo geležinė ranka pasiuntė dvejiems metams už grotų.

Iš esmės už nieką: nekaltą šokį ir šiek tiek nepadorią dainelę vienoje iš Rusijos stačiatikių šventovių – Kristaus išganytojo katedroje Maskvoje, kuri neva įžeidė bažnyčią, tikinčiųjų jausmus. Ir dar Rusijos prezidentą V.Putiną.

Mirgėdama necenzūrinėmis antraštėmis (bandau įsivaizduoti pankuojančių ir už žodžio ar kokią nors kitą laisvę pasisakančių vaikinų grupę panašiu pavadinimu Lietuvoje ir man kyla daug minčių apie tai, kaip politika keičia visiems mums gerai žinomų žodžių prasmes, bet tai jau atskira tema) pasaulio ir Lietuvos žiniasklaida beveik vienbalsiai siuntė politikų, visuomenės veikėjų, pop žvaigždžių ir kitų meninkų žinią, jog už laisvę kovojančios Rusijos merginos nubaustos neadekvačiai ir kad tokia bausmė tik dar kartą liudija, kad Rusija yra represinė valstybė o V.Putinas – neabejotinas diktatorius.

Pagrindinė visų trijų jaunų Rusijos menininkių gynėjų mintis yra maždaug tokia – merginų veiksmai negali būti baudžiami laisvės atėmimu, nes negalima sodinti į kalėjimą už saviraišką, kritiką, net jei ji yra šiek tiek nepadori ar ką nors įžeidė. Aš tokiai pozicijai iš esmės pritariu. Žodžiai, kad ir kokie skaudūs, žiaurūs ar nepadorūs bebūtų, nedaro realios fizinės ir materialinės žalos, o jausmai, tai yra įžeidimas ir panašūs dalykai neturėtų būti baudžiamosios teisės objektas.

Šioje vietoje šį komentarą ir būtų galimą baigti taip įsiliejant į darnų žodžio laisvės ir demokratijos gynėjų, smerkiančių V.Putino režimą, chorą.

Tačiau labiau nei žodžio laisvė ir demokratiją Rusijoje man svarbesnė žodžio laisvė ir demokratija Lietuvoje. Todėl nuo V.Putino režimo nukentėjusios Rusijos menininkės yra labai geras pretekstas apie tai pakalbėti.

Aš nežinau kaip Rusijoje skiriami teisėjai, bet, atrodo, niekam nekelia abejonių, jog Rusijos teismų sprendimai visiškai priklauso nuo V.Putino valios.

Lietuvoje gi teisėjus skiria ir atleidžia prezidentė D.Grybauskaitė. Tad tikriausiai logiška būtų teigti, kad būtent prezidentės D.Grybauskaitės valia Lietuvos teismų požiūris į žodžio laisvę yra iš esmės toks pat koks ir Rusijoje.

Reikia pavyzdžių? Vilniaus apygardos teismo 2011 metų sprendimas baudžiamojoje byloje, kurioje nuteistas žurnalistas G.Visockas įžeidęs buvusį generolą Č.Jezerską. To paties teismo sprendimas baudžiamojoje byloje, kurioje I.Gedvila nuteistas dėl pasikėsinimo įžeisti prezidentę D.Grybauskaitę. Pagaliau šiųmetinis sprendimas A.Paleckio baudžiamojoje byloje. Visi nuosprendžiai – dėl įžeidimo.

Nė vienas iš kaltinamųjų, tiesa, nepasodintas, tačiau tai galbūt tik laiko klausimas. Na, bent jau sprendžiant iš Vilniaus 2-osios apylinkės teismo šių metų pradžios sprendimo, apribojusio žurnalisto A.Drižiaus laisvę, nes šis, remdamasis turimais dokumentais, rašė apie galimai melagingus buvusio parlamentaro A.Sadecko parodymus teisme.

Tad ar labai jau tie V.Putino ir D.Grybauskaitės režimai skiriaisi?

Kad lengviau būtų rasti atsakymą į šį klausimą, pabandykite įsivaizduoti mane kartu su A.Paleckiu ir N.Vasiliauskaite apsirengusius sutanomis ir Vilniaus arkikatedros altoriuje kilnojančius kojas ir dainuojančius apie tai, kokia š… yra Lietuvos katalikų bažnyčia, šalies prezidentė ir koks “kalė” yra A.J.Bačkis…

Gintumėte žodžio laisvę? Norėčiau į jus pažiūrėti….

(4 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...