Socialliberalai: išgyvenimo taktika

Kai A.Paulausko vadovaujama Naujoji Sąjunga, per 2008 metų Seimo rinkimus surinkusi 45 000 (3,6 proc.) balsų nepateko į Seimą, jau atrodė, kad šį darinį ištiko natūrali mirtis.

Juo labiau, kad pats A.Paulauskas po rinkimų pradėjo intensyviai rūpintis savo profesine karjera, o žmonių, galinčių jį pakeisti, šioje vadinamojoje partijoje niekada tikriausiai ir nebuvo. Socialliberalai visada ir visiems pirmiausia siejosi su A.Paulausku, nes jokių kitų skiriamųjų bruožų šis darinys neikada ir neturėjo.

Artėjančią natūralią socialliberalų mirtį po 2008 rinkimų lyg ir liudijo ir visuomenės nuomonės apklausos, kuriose Naujoji Sąjunga surinkdavo apie 2-2.5 proc.

Tačiau, panašu, kad socialliberalai – o gal tiksliau reikėtų sakyti  A.Paulauskas – pasiduoti dar neketina. Priešingai – naujioji Sąjunga pastarąjį pusmetį demonstruoja stebėtiną aktyvumą, kuris leidžia tikėtis geresnio nei 2008 metais pasirodymo savivaldybių rinkimuose kitąmet, o tendencijoms išsilaikius – galbūt ir sugrįžimo į Seimą 2012-aisiais. 

Niekada neturėjusi aiškios programos ir aiškios ideologijos Naujoji Sąjunga dabar yra pasirinkusi aiškią bandymo sugrįžti į didžiąją politiką taktiką – tiesioginį kontaktą su potencialiais rinkėjais.

Vasarį socialliberalai organizavo parašų rinkimą už referendumą, suteikiantį piliečiams teisę paleisti Seimą ir nors jis baigėsi nesėkme, ištisus tris mėnesius A.Paulauskas ir jo bendražygiai šmėžavo Lietuvos miestuose ir kaimuose, o kelis kartus net pateko į didžiosios žiniasklaidos akiratį.

Kaip partijai, esančiai politikos užribyje, tai gana geras rezultatas. Ypač – turint galvoje tai, kad tikriausiai 99 iš 100 rinkėjų paprašyti išvardyti socialliberalų partijos narius, sugebėtų pasakyti ne daugiau nei vieną pavardę. 

Parašų rinkimo akcija socialliberalams buvo tikriausiai reikalinga kaip oras ir dar dėl vienos priežasties – partinės struktūros išlaikymo. Ketverius metus laukti rinkimų nieko neveikiant – sunku, reikia veiklos. Parašų rinkimas šiam tikslui labai tinka: daug proto ar kokių nors idėjų nereikia, reikia laiko ir kojų. Labai svarbu – nereikia daug pinigų.

Toks savotiškas „team-buildingas“, su prizais laimėtojams ir galimomis sankcijomis tiems, kurie neįvykdė „kvotų„.

Rezultatas gi akivaizdus – pastarosiose apklausose Naujosios Sąjungos reitingas svyruoja apie 4,5 proc., o A.Paulauską vilniečiai net paminėjo kaip galimą sostinės merą.

Paskatinti šios sėkmės, socialliberalai, atrodo nusprendė neišradinėti dviračio ir tęsti žygį valdžios link gerai praminti takeliu. Tai yra, toliau rinkti parašus.

Šį kąrtą – nebe už referendumą, o už dviejų įstatymų pataisas: Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įstatymo ir Referendumo įstatymo.

Siūlomos pataisos labai paprastos – leisti pasirašant naudoti daugiau dokumentų ir prailginti parašų rinkimo terminus.

Beveik neabeoju, kad socialliberalams šį kartą pasiseks. Per du mėnesius surinkti 50 tūkstančių parašų turint veikiančias struktūras daugumoje šalies rajonų – tikrai nesunkus uždavinys. 

Šioje vietoje, žinoma, būtų galima pastebėti, kad surinkus parašus, siūlymas keisti įstatymą ir ilginti parašų rinkimo terminą atrodys šiek tiek nelogiškas. Tačiau tai nesvarbu, nes rinkdami parašus A.Paulausko bendražygiai juk siekia ne logikos.   

Jų pagrindinis tikslas – dar mažiausiai du mėnesiai didesnio matomumo. Po to (kai parašai jau bus surinkti), prasidėjus Seimo rudens sesijai, galimybių būti matomiems vėl atsiras, nes Seimas privalės svarstyti piliečių parašais paremtus įstatymus.

Čia jau sėkmė bet kuriuo atveju – jei Seimas įstatymus dels svarstyti, galima dėl to piktintis. Jei svarstys ir atmes – galima piktintis dar labiau. Jei svarstys ir priims – bus galima džiaugtis ir… organizuoti dar vieną parašų rinkimo akciją.

Rezultatas – dar kokie pora mėnesių didesnio dėmesio.

O čia jau, žiūrėk, ir savivaldybių rinkimų kampanija iš esmės prasidės.

J.Paulauskienei šokant LNK, A.Paulauskui sudalyvavus kokiame realybės šou ir kokiose penkiose stiliaus ir gyvenimo būdo laidose, Naujosios Sąjungos reitingai, žiūrėk, netruks peržengti ir 5 proc. barjerą.

Ir socialliberalų mirtis bus laikinai atitolinta.

Reikia pripažinti, visai nebloga išgyvenimo taktika.

(9 balsų, vidurkis: 4,44 iš 5)
Loading...