Seimas: galvoti nebėra kada

Jau gana seniai buvo aišku, kad tokio neįgalaus ir nekompetetingo Seimo kaip dabartinis Lietuvoje iki šiol tikrai niekada nebuvo ir reikia tikėtis daugiau niekada nebebus.

Šiandien jau tikrai žinau, kad buvau ne 100 o visais 150 procentų teisus, kai dar skiriant Gediminą Kirkilą, sakiau, kad geriausiai būtų, jei šis Seimas nebesikankintų pats ir nebekankintų Lietuvos ir pasileistų į visas keturias puses.

Nepasileido. Ir turbūt tik dėl vienos paprastos priežasties – išėjus iš ten daugumai nebūtų kur eiti, o Darbo biržoje laukti, kol tau ką nors pasiūlys ne visiems norisi. Be to, bedarbiai gauna tik pašalpą – kelių tūkstančių litų kanceliarinėms prekėms jiems nesiūlo.

Geriau jau būtų pasiūlę – kai pagalvoji, galėjo net specialų įstatymą priimti, kad paleisto Seimo nariams, atlyginimai mokami iki planuotos kadencijos pabaigos.

Taip, būtų gana brangu – toks įstatymas kainuotų kelioliką ar net kelias dešimtis milijonų litų. Tačiau tikriausiai vis tiek būtume sutaupę, nes jei Seimo nariai iki kadencijos pabaigos išdarinės tai, ką jie daro pastarosiomis dienomis, nuostolius galime skaičiuoti šimtais milijonų.

Juk iki šiol niekada dar atrodo nebuvo taip, kad Seimas jų pačių priimtą įstatymą imtųsi taisyti neprabėgus nė savaitei po jo įsigaliojimo. O su Darbo kodekso pataisomis būtent taip atsitiko – iš pradžių visi balsavo už, dabar visi kelia rankas už tai, kad anas „už“ buvo blogai. Iš pirmo žvilgsnio juokinga, tačiau iš tikrųjų labai graudu, nes suvoki, kad Seimo nariai jau nebesupranta ką daro.

Ir tai anaiptol nėra mano sugalvota – Seimo nariai patys pripažįsta, kad sprendimus priima būdami savotiško transo būsenoje.

Antai Darbo partijos atstovė Ramunė Visockytė, aiškindama, kodėl darbiečiai balsavo už pasiūlymą pradėti diskusijas dėl valiutų valdybos panaikinimo sako: „Mes frakcijos posėdyje net nepagalvojome, kad čia kalbama apie galimą lito kurso keitimą. A.Matulevičius mus suklaidino, nes šito punkto neakcentavo“.

Keista pozicija – negalvoji, bet balsuoji už. O jei pasiūlytų balsuoti už prisijungimą prie Rusijos arba už tai, kad Lietuva įvestų savo kariuomenę į Baltarusiją demokratijai palaikyti? Ar tada pagalvotų?

Galbūt. Viskas, kaip sako socialdemokratė Irena Šiaulienė, priklausytų nuo aplinkybių.

„Aptarimui reikėjo skirti pakankamai laiko, kad būtų išvengta neapgalvotų ir skubotų sprendimų. Skubotumas, mūsų nuomone, sąlygojo procedūros pažeidimą“, – sako Irena, o man kyla klausimas: kas gi vertė Seimo narius skubėti?

Juk jei per kelias valandas nesugebi suprasti 263 žodžių (o būtent tiek jų buvo antradienį priimtoje rezoliucijoje, kurioje buvo siūloma „atkurti realias Lietuvos banko funkcijas, kad jis galėtų vykdyti aktyvią valstybės pinigų politiką“), galima neskubėti. Galima galvoti kelias dienas, kelias savaites. Kasdien įsigilinant į kokius dešimt žodžių, rezoliuciją buvo galima priimti dar šį mėnesį.

Bet Darbo partija ir socialdemokratai nors viešai pripažįsta, kad padarė nesąmonę. O štai visi kiti – valstiečiai liaudininkai bei „Tvarka ir Teisingumas – tyli.

Tylut tylutėliai sėdi ir konservatoriai, gausiausiai parėmę rezoliuciją, kurią pabandžius įgyvendinti, Lietuvai finansinės krizės vargu ar pavyktų išvengti.

Iš esmės tai konservatorių balsais ši rezoliucija ir buvo priimta, nes iš 26 balsavusių už, 13 buvo konservatorių. Tarp jų – partijos pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė, Ekonomikos komiteto narys Jurgis Razma bei Biudžeto ir finansų komiteto narys Rytas Kupčinskas.

Po tokių balsavimų supranti, kodėl Lietuvos ekonomikai bei biudžetui ir finansams pastaruoju metu ne viskas gerai…

Suprasti tai supranti, tačiau kas iš to: apklausos juk rodo, kad konservatoriai turi daugiausiai šansų būsimuosiuose Seimo rinkimuose. O Seimo nariai, kaip taisyklė užima pirmąsias vietas kandidatų sąrašuose…

Tiesa, ne viskas taip jau blogai. Yra ir gerų dalykų. Antai, nepaisant to, kad mano ir prezidento Valdo Adamkaus nuomonės gana dažnai išsiskiria, šį kartą mes su prezidentu sutariame.

Jis net iš pačios Vokietijos pareiškė, kad kalbos apie pinigų politikos keitimą yra nepagrįstos ir žalingos, kad siūlymai atsisakyti valiutų valdybos gali sukelti finansinę paniką ir pasiūlė tokių idėjų autoriams prisiimti atsakomybę už žmonių klaidinimą.

Galvojate visi išgirdo?

Jei taip, tai labai klystate. Nes vakar vakare Seime po pateikimo buvo pritarta pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisai, siūlančiai nustatyti lengvatinį 5 procentų šio mokesčio tarifą mėsai ir jos gaminiams.

Tegul neįsižeidžia gerbiami Seimo nariai, bet daug paprasčiau būtų PVM tarifą apskritai sumažinti nuo 18 iki 5 procentų, nes prekių ir paslaugų, kurioms taikomas ne lengvatinis tarifas tikriausiai iš viso nebeliks. Nes laiko galvoti bus vis mažiau ir mažiau.

„Laisvoji banga“

(10 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...