Rinkimų kampanija: partijų ir kandidatų yra, idėjų – kol kas ne

Seimo rinkimų kampanija, nors formaliai dar ir neprasidėjusi vis labiau įsibėgėja. Partijos jau skelbia preliminarius kandidatų sąrašus, Vyriausioji rinkimų komisija tvirtina rekomendacijas politinei reklamai ir tiria pirmuosius skundus dėl galimų pažeidimų.

Vis daugiau dėmesio būsimiems rinkimams skiria ir žiniasklaida – ten vis daugiau politikų nuotraukų, jų intervių ir net uždraustų vaizdo klipų. Tiesa, įstatymų niekas nepažeidžia, nes klipai buvo uždrausti televizijoje ir radijuje, o skelbiami jie internete. Prorgresas taip sakant.

Viskas būtų lyg ir visai gerai, tačiau bėda ta, kad kol kas viskas vyksta beveik taip pat, kaip būdavo anksčiau. Sakau „beveik“, nes iš tikrųjų viskas blogiau.

Kodėl? Ogi todėl, kad visi šneka apie rinkimus, tačiau niekas nekalba apie jų esmę. Tai yra, apie tai, kodėl reikėtų rinktis vieną ar kitą partiją ar balsuoti už vieną ar kitą kandidatą.

Štai, pavyzdžiui, neseniai pasirodė žinia apie stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamą` Žydrūną Savicką. Jis, kaip žinia, į rinkimus eis su nusikaltėlio Artūro Zuoko vadovaujama Liberalų ir centro partija.

Žinios esmė buvo ta, kad galiūnas nepatenkintas savo vieta rinkimų sąraše. „Manęs negerbia“ – šaukia jis ir kaip vaikas iš kurio smėlio dėžėje atėmė kibirėlį, gasdina Lietuvą, jog nedalyvaus rinkimuose, jei jo neįrašys į pirmą dešimtuką.

Man atrodo, kad Žydrūnas turėtų džiaugtis, jog sąraše jis tik trečiajame dešimtuke – bent jau nebus arti teisto partijos lyderio, kuris sąraše įrašytas pirmuoju.

O šiaip tai girdėti galiūną verkšlenant dėl vietos sąraše šiek tiek keista,nes nebesupranti, kodėl jis iš viso dalyvauja rinkimuose: ar tam, kad gautų vietą pirmajame dešimtuke, ar todėl, kad turi idėjų, kurias nori įgyvendinti sunkiai dirbdamas.

Nustebino ir publicistas Saulius Stoma, paskelbęs, jog taip pat dalyvaus rinkimuose – su A.Valinsko įsteigta Tautos prisikėlimo partija. S.Stoma net palygino šią partija su Sąjūdžiu.

Tačiau paklaustas, ką veiktų jei jį išrinktų į Seimą, S.Stoma tesugebėjo pasakyti, kad toliau rašytų blogą, ir jame aprašinėtų, kaip pats išsireiškė, „kvailių laivą“, į kurį bandys patekti.

Šiaip tai dėl to visai nebūtina kandidatuoti. Aprašinėti juk labai sėkmingai galima ir būnant už borto. Nebent tikiesi tapti to kvailių laivo kapitonu.

Į Seimą susiruošė ir Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros vadovas Edmundas Vaitekūnas. Jei nežinote, tai čia tas pats žmogus, kuris labai stengėsi, kad Grūto parko įkūrėjas Viliumas Malinauskas mokėtų mokestį tame parke esančių sovietmetį garbinusių skulptūrų autoriams.

Jo pastangos, tiesa, nedavė norimų rezultatų, nes Seimas pakoregavo įstatymą. Gali būti, kad ponas Edmundas turi planų tą
įstatymą vėl pataisyti. Jo užuomina apie tai, kad įstatymuose verslas dažnai nusveria meną ir kultūrą leidžia taip manyti. Žiūrėk, gal ir išrinks ir gal pasieks, kad net tik leninų, mickevičių ir angariečių skulptūrų autoriams, bet ir KGB rūsius įrengusiems ar bažnyčias sandėliais pavertusiems asmenims taip pat būtų mokama už jų kūrybą. Juk tai irgi buvo savotiškas menas.

O kalbant rimčiau, tai kol kas labiausiai stebina tai, kad niekas nekalba apie rinkimų programas, apie idėjas, apie pagrindinius tikslus.

Iki rinkimų jau liko mažiau nei trys mėnesiai, tačiau jei neklystu, nė viena dalyvauti juose besirengianti partija dar nėra paskelbusi savo rinkimų programos. Sakysite dar anksti? Aš taip nemanau, nes jei rinkimuose dalyvaus keliolika partijų, susipažinti su jų programomis reikės ne vienos dienos. O jei dar kas nors užsinorės jas paanalizuoti, palyginti vieną su kita?

Tiesa, savo interneto puslapiuose partijos jau skelbia kažkokius tekstus, tačiau vadinti jų rinkimų programomis kol kas liežuvis neapsiverčia.

Juk net juokas neima kai skaitai, pavyzdžiui, Naujosios Sąjungos pažadus perskirstyti mokesčių naštą didinant neapmokestinamą minimumą ir lengvatomis remti ūkininkus, gaminančius ekologišką produkciją.

Arba – Tėvynės Sąjungos „programos“ punktą, jog „turime ryžtis lietuviškam tigro šuoliui“ ar teiginį, jog nusikalstamumo priežastis geriausiai naikina priklausymas bažnytinei bendruomenei.

O Darbo partijos pasiūlymas mokėti visiems nedirbantiems ir tik vieną pensiją gaunantiems pensininkams Kalėdines premijas? Ar tai rimta?

O gal partijos specialiai taip elgiasi. Gal tyčia neskelbia rinkimų programų, tyčia nekalba apie konkrečias idėjas ir konkrečius siūlymus? Gal jos slapčia tikisi, kad rinkimai ir vėl bus gražuolių šou, kuriuose viską lemia pinigai, o ne idėjos.

Gal reikėtų pagaliau leisti joms suvokti, kad amžinai taip nebus.

„Laisvoji banga“

(8 balsų, vidurkis: 4,13 iš 5)
Loading...