Nuotolinės studijos #16: apie šaltinių apsaugą ir atgrubnagius „burbulų pūtėjus“

Sveiki, mano mieli studentai. Taip, žinau, kad jus šiek tiek apleidau ir seniai daviau peno jūsų pilkajai masei. Dėl to labai atsiprašau. Bet turiu kuo pasiteisinti – intensyviai dirbau Kremliui ir mano darbas buvo įvertintas Valstybės saugumo departamento ataskaitoje, ko daugeliui iš jūsų per visą būsimą karjerą tikriausiai nepavyks pasiekti.

Tačiau nepavydėkite ir mokykitės. Nes mokslas yra šviesa, o be mokslo gaunasi tik burbulų pūtimas.

***

Šį kartą mūsų paskaitos tema yra šaltinių apsauga.

Tema labai svarbi ir aktuali, ypač atsižvelgiant į geopolitines aktualijas ir tą faktą, kad Lietuvos teismai visai neseniai leido BNS vyriausiajai redaktorei Jūratei Damulytei neatskleisti, kad jos šaltinis prezidentūroje, BNS nutekinant slaptą VSD pažymą buvo prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Daiva Ulbinaitė.

Atkreipsiu jūsų, mieli studentai, dėmesį, kad Jūratė Damulytė, būdama tikra žurnalistė, o ne burbulų pūtėja, savo šaltinio neatskleidė ir iki minėto teismo spendimo, nepaisant to, kad STT tyrėjai, jai besilaukiant ketvirto vaiko, darė kratas jos vaikų akivaizdoje ir tikrino jos garažo turinį.

Todėl, kiekvieną kartą, susitikę J.Damulytė gatvėje ar kokiame renginyje, jūs, jei pretenduojate būti tikrais žurnalistais, privalote palenkti savo viršutinę kūno dalį 45 laipsnių kampu, taip išreikšdami pagarbą ir pasiryžimą būti tokia kaip ji.

Bet grįžkime prie šaltinių. Didžiausia pasaulio naujienų agentūra „Reuters“, kurios tekstai turėtų būti pavyzdžiu kiekvienam, norinčiam suprasti, kas yra žurnalistika, savo žurnalistams įsakmiai nurodo be kompromisų saugoti šaltinius, jei jie to pageidauja. Kadangi žurnalistu norintis būti studentas turi mokėti anglų kalbą geriau nei A.Užkalnis, pacituosiu:

„Protection of the confidentiality of sources by both reporter and supervisor is paramount. In many cases, questions about the nature or position of the source rather than the name should suffice. Names of sources should never be put in writing, whether in internal e-mails, service messages

(Tiesioginių studijų metu savo studentams esu sakęs, kad asmuo, norintis tapti žurnalistu, privalo perskaityti viską, kas čia parašyta, tačiau žinau, kad VU Komunikacijos fakultete to nemoko, todėl čia esama tam tikro prieštaravimo, kurį turitę išspręsti jūs patys).

Taigi, kaip jau supratote, šaltinio apsauga yra mirk-gyvenk-gimdyk-neparsiduok dilema. Deja, ją išspręsti pavyksta ne visiems ir dažnai tai lemia ne tik bendrųjų žurnalistikos taisyklių nežinojimas, bet ir vargana proto būsena (nuo to vaistų nėra).

Panagrinėkime vieną konkretų pavyzdį: antro pagal lankomumą naujienų portalo neseniai skambiai pristatytos „tyrėjo“ komandos nario Dovydo Pancerovo tekstą „Rusija aktyviau atakuoja Lietuvos informacinę erdvę, tačiau Kremliumi tiki vis mažiau lietuvių„.

Jis, kaip jau įprasta „tyrėjui“ yra propagandinis ir turi mažai ką bendro su žurnalistika. Tačiau mes šį kartą kalbame ne apie propagandą, o apie šaltinių apsaugą, jei pamenate.

Kaip įprasta D.Pancerovo propagandiniams tekstams, šaltinio mūsų aptariamame tekste nėra. Tiksliau, jis yra anoniminis, tai yra, saugomas, ir vadinasi „pareigūnai, kurie rūpinasi mūsų valstybės saugumu“.  15min.lt tyrėjas, saugodamas savo informacijos šaltinį, taip pat naudoja sąvokas „vienas iš statistiką sudariusių analitikų“, „informacinę erdvę stebintis pareigūnas“ arba tiesiog „analitikas“ ir „pareigūnas“.

Vienoje vietoje, tyrėjas, tiesa, slysteli ir savo šaltinį įvardija kaip „informacinę erdvę stebinti analitikai“, tuo duodamas užuominą, kad šaltinis gali būti moteris. Tačiau tai nedidelė klaida, nes moterų, stebinčių erdvę Lietuvoje yra daugiau nei vyrų.

Ilgame propagandiniame straipsnyje D.Pancerovui, kuris nors ir neturi jokio išsilavinimo, beveik iki pat pabaigos pavyksta saugoti šaltinio, kuris jau porą metų šeria jį propagandine informacija, paslaptį.

Tačiau prieš pat pabaigą, nežinia, ar dėl proto būsenos, ar dėl išsilavinimo stokos, D.Pancerovas pasielgia kaip tikras atgrubnagis ir viešai paskelbia, kas jam nutekina informaciją.

Jei pagalvojote, kad tai prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Daiva Ulbinaitė, jūs klystate. Iš tiesų tai Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija.

Tai matyti iš „tyrėjo“ tekste esančios agitacinės medžiagos, kurią parengė „analitikai. Tos medžiagos D.Pancerovo tekste yra gana daug ir ji yra tinkamai apdorota – tai yra, prie beveik visų „analitikų“ parengtų ir tyrėjui pakištų skaidrių pridėtas „15min.lt“ logo.

putejas 1putejas 2

Beveik. Nes viena „tyrėjui“ pakišta skaidrė liko neapdorota.

putejas 3Koks rezultatas? Ogi labai paprastas – būdamas neišsilavinęs atgrubnagis, D.Pancerovas savo tekste teisogiai nurodo, kad visą informaciją gavo iš Krašto apsaugos ministerijos. Ir dar paskelbia, kad ji naudojasi tyrimų bendrovės „RAIT“ paslaugomis“.

Ir tada visiems, įskaitant Kremlių, tampa aišku, kur reikia ieškoti „už informacinę erdvę atsakingų pareigūnų“ ir analitikų“.

Šiaip jau, žinoma, tai nėra jokia paslaptis. Aš jau ne kartą esu viešai kalbėjęs ir rašęs, kad D.Pancerovo mylimi pareigūnai bazuojasi Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamente, kuriam vadovauja pulkininkas Saulius Guzevičius.

Jei nepažįstate, galite susipažinti.

guzevičiusMano žiniomis, ta pati institucija, mokesčių mokėtojų pinigais administruoja dažnai mane atmatos A.Ramanausko stiliumi dergiančią propagandinę Facebook paskyrą „Raudonojo meškiuko pėdsakais“. Bet apie tai gal kitą kartą – kai asmeniškai pakalbėsiu su pulkininku S.Guzevičiumi.

Nes šiandien mes kalbame apie šaltinių apsaugą, mieli mano studentai ir štai ką aš noriu jums pasakyti.

Vienas verslininkas 15min.lt „tyrėjų komandos“ narį D.Pancerovą pavadino „burbulų pūtėju“. Tai, žinokit, jis buvo 177 proc. teisus. Nes D.Pancerovas yra ne tik propagandistas (nežinau, apmokamas, ar ne), bet ir visiškas „chliupikas“, panašus į kitą „tyrėjų komandos“ narį, V.Romanovo auklėtinį Šarūną Černiauską.

Burbulus pūsti jis sugeba, tačiau apsaugoti burbulų pūtimui reikiamą informaciją jam nuleidžiančius šaltinius yra jo intelektualiniams pajėgumams neįveikiamas uždavinys.

Todėl, mano mieli studentai, klausykite manęs ir mokykitės. Skaitykite, domėkitės, mąstykite, kad netaptumėte panašūs į 15min.lt dirbančius burbulų pūtėjus ir nepakišinėtumėte tų, kurių dėka užsidirbate džiūvėsiams.

Tiesiogiai aš jums jau negalėsiu padėti (apie tai taip pat parašysiu kiek vėliau), bet mano nuotolinės studijos nemokamos. Ir net namų darbų po kievienos paskaitos (kas VU Komunikacijos fakultete yra šiek tiek neįprasta) daryti nereikės.

Iki kito karto.

P.S. Laura, Monika, Pranciškau, Augustai, Ignai, Deimante, Karoli, Greta, Aiste, Austėja ir visi kiti – aš jus labai myliu, bet vakar man buvo šiek tiek liūdna. Bet aš vis tiek jus myliu.

(4 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...