Nuotolinės studijos #2: apie propagandinius ir užsakomuosius tekstus bei dar kartą apie šaltinius

tariganter.wordpress.com

Čia yra skalbimo milteliai, kuriuos TS-LKD prezidiumas partijos nariams ir uždarbiaujantiems rašeivoms dalija nemokamai.

Šį kartą pakalbėsime apie Lietuvos žiniasklaidoje pastaruoju metu gana dažnai sutinkamus propagandinisu arba užsakomuosius tekstus.

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad tai visiški skirtingi dalykai, bet taip nėra, nes savo struktūra ir turiniu šios rūšes tekstai yra labai panašūs. Jų ir paskirtis yra tokia pati, tai yra, jie turi įtikinti skaitytoją tekste esančia „tiesa“, kuri dažniausiai neturi nieko bendro su tikrove. Skirtumas tarp šių dviejų tekstų dažniausiai yra tas, kad propagandinius tekstus užsako politikai arba valdžios institucijos, o vadinamuosius užsakomuosius savo veikloje dažniau naudoja verslas. Lietuvoje tuo ypač yra pasižymėjusios kai kurios mobiliojo ryšio bendrovės, alaus daryklos, prekybos centrai.

Bet imkime konkretų pavyzdį: Dovydo Pancerovo tekstą Žalieji žmogeliukai prabilo apie Baltijos šalis

Šiaip jau daug kalbėti apie šį tekstą nėra būtina, nes jis nuo pradžių iki pabaigos yra laužtas iš piršto, išgalvotas ir todėl nieko vertas. Dar būtų galima pasakyti – pasakaitė egzaltuotiems konservatorių gerbėjams ir kitiems besmegeniams lengvatikiams.

O bet tačiau kadangi tai yra pamoka, tai vis dėlto, pasakysiu, kodėl taip yra.

Šiaip jau žurnalistikos taisyklės reikalauja, kad visi tekste esantys teiginiai turėtų šaltinį, tai yra, būtų pagrįsti faktais, o ne rašančiojo klejonėmis.

Aptariamame tekste, nors jis yra gana ilgas, nė vieno šaltinio nerasite. Autoriaus įkvėpimo ir žinių šaltinis yra „patikimas portalo lrytas.lt šaltinis, dirbantis Rytų Ukrainoje“.

Kas tai? Verslininkas, politikas, baltųjų kojinių būriui priklausanti snaiperė, kiemsargis, valytoja? O Rytų Ukraina yra kas: Doncekas, Charkovas, Luganskas, o gal Kijevas? Autorius to nenurodo, bet jūs turite tikėti, kad tas šaltinis tikrai yra patikimas ir kad jis tikrai dirba Rytų Ukrainoje. Ir kad jis yra toks svarbus ir toks drąsus, kad su juo bendrauja ir jam išsipasakoja kaukėti rusų kariai.

O kai jau patikėjote, tada galima pradėti jums plauti smegenis, ką ir bando daryti teksto autorius.

Tam jis naudoja ne tik išgalvotą „šaltinį“, bet ir kitą propagandiniams tekstams būdingą techniką. Jei atidžiai skaitysite, pastebėsite, jog tejste gausu tokių frazių kaip „buvo aišku“, „darosi aišku“, „suprask“, „galima spėti“. Neatidus skaitytojas į šias frazes neatkreips dėmesio ir todėl jam atrodys, kad po tokių frazių esantys „faktai“ yra tiesa. Jis nesupras, kad autorius, nors ir dirbantis pagal užsakymą, vis dėlto bando šiek tiek apsidrausti ir minėtas frazes naudoja tam, kad reikalaui esant galėtų pasakyti: tai juk niekur ir nebuvo teigiama, kad tai, kas išdėstyta, yra faktai. Juk aiškiai parašyta“.

Pats žaviausias šio propagandinio teksto pasažas yra štai šis:

Portalo lrytas.lt šaltiniui pavyko prakalbinti žaliuosius žmogeliukus Slovjansko mieste. Jis negalėjo pateikti tikslių citatų, nes pokalbio neįrašinėjo, tačiau šaltinį galime laikyti patikimu.

Gražu, ar ne? Anoniminis šaltinis kalbina marsiečius, tačiau neįrašinėja, todėl jokių to pokalbio įrodymų nėra. Bet juk mes jau tikime autoriumi, todėl, kaip ir jis, turime laikyti pokalbį su marsiečiais tikru faktu. Nežinau kokiu reikia būti užkalniu ar konservatoriumi, kad tuo patikėtum, bet tokių, deja, yra.

Jie taip pat patikės, kad pokalbyje su marsiečiais, patikimas šaltinis paklausė apie Baltijos šalis ir kad marsiečiai atsakė, kad jie žino Sabonį ir cepelinus. Juk šaltinis tai patikimas ir jis dirba Rytų Ukrainoje.

Propagndiniuose tekstuose beveik visada privalomai yra įtvirtinamos visos klejonės. Nes juk žinome – jei šimtą kartų pasakysi, kad A.Užkalnis yra rašytojas, tai koks šuo Bernardinų gatvėje pagaliau taip ir sulos.

Aptariamame tekste autoriaus darbas pagal užsakymą įtvirtinamas taip:

Kitaip tariant, Rusijos kariai šiuo metu kursto neramumus Rytų Ukrainoje, tačiau yra pasiruošę tai daryti ir kitose pasaulio valstybėse. Net ir tose, kurios priklauso galingiausiam pasaulyje gynybos aljansui.

Matote, kaip viskas paprasta: goblinas akalbėjo su marsiečiais, ir mes visi turime labai rimtas išvadas. Rusai puls Lietuvą.

Paskutinis akcentas yra „galingiausias pasaulio gynybos aljansas“, kuris turi pakelti skaitytojo dvasią ir nuraminti sielą, ypač žinant, kad net 150 to galingiausio gynybos aljanso karių ką tik atvyko į Lietuvą, kas nurodoma teksto backgrounde, kuris yra vienintelė žurnalistikos taisykles atitinkanti šio propagandinio ir užsakyto teksto dalis.

Gero jums skaitymo, susitiksime kitą savaitę.

P.S. Aptariamo teksto autorius yra užsakomųjų-propagandinių tekstų profesionalas. Jei įdomu, rekomenduoju dar kelis:

 

 

(30 balsų, vidurkis: 4,83 iš 5)
Loading...
 • Eimantas

  Toki rasini suprasciau, jei mes gyventumeme Panamoje ir apie Rusija zinotumeme tik tiek, kad ten daug bananu nuperka ir kad daug geria.

  Taciau simtmecus pragyvenus su tokiu kaimynu, netgi turint galimybe dar gyvai pasiklausyti prisiminimu is savo senoliu apie siauba ir prievarta is rytu, patiems matant kas vyksta ukrainoje siuo metu… na mazu maziausiai rasliava bandanti sumalti i miltus ‘propagandista’ su tikslu parodyti, kad viskas yra atvirksciai, atrodo tikrai keistai.

  Nuosirdziai tikiuosi, kad jums uz tai moka arba veikia aklas pyktis i konkrecia persona, nes kitu atveju situacija dar liudnesne:)

  • Auksinis_kardas

   Tai tik atoveiksmis į deformuojamą tikrovę – tame santykyje ir suprantamas. Mes neprivalome būti durninami lygiai taip, kaip durninami pačios Rusijos gyventojai. Mūsų pranašumas, jei toks yra, esti kaip tik galimybėse išplėsti diskusiją iki racionalių ribų bet kuria kryptimi. Vertiname laisvę, žurnalistikos profesionalumą, ir tuo stipresni.

  • ArturasR

   Mielas Eimantai, esate klasikinis dunduko pacyzdys. Tekstas yra apie žurnalistikos taisykles, o tamsta diskutuojate apie bananus.
   Kalbate kažkokius blėnius apie šimtmečius, kaimynus, senolius ir senoles, tai kas vyksta Ukrainoje. Gerai kad ne apie marsiečius ir masonus.
   Ir tada jums kažkas atrodo keistai. Kas konkrečiai?
   JUms tekstas tinka ir patinka, jūs tikite goblinais ir Jėzumi Kristumi/?
   Tada tikiuosi, kad neikada neturėsite vaikų, nes kvailumas perduodamas genais.

  • Μarius

   Tamsta Eimantai, esate tipiškas dabarties komentatorius-nesusipratėlis. Gi Artūras Račas analizuoja žurnalisto naudojamą propagandą, visuomenės zombinimą, o ne apie Rusiją. Tad kam čia įdomi jūsų nuomonė apie Rusiją? Kai bus tema apie Rusiją tai tada ir rašykite. Nekurkime jovalo.

 • Aidas

  sutinku su Eimantu..zinom,ka reiskia buti sajungoje su rusu..aciu, nenorime..o siaip tai nepuls rusai Lietuvos..karas jau vyksta.Jis propogandinis…paskaitykite komentarus…

  • ArturasR

   Mielas Aidai su kuo sutinkate. Suo tuo, kad pasikalbėjus goblinui ir marsiečiui, paaiškėjo kad rusai puls Lietuvą? Jei taip, tada linkiu jums to paties, ko ir Eimantui. Jei ne, atsiprašau ir tikiuosi, kad paaiškinsite.

 • kodel sitokiu tekstu nepublikuojate kuriame nors is nacionaliniu portalu? atstume zurnalistu bendruomene?

  • ArturasR

   Geras klausimas. Stebiuosi, kaip pats apie tai nepagalvojau. Šiandien pat tekstą išsiųsiu L.Dapkui.

 • Μarius

  Ši Ukrainos krizė įrodė, kad Lietuvoje nėra žurnalistų rašančių tarptautinėmis temomis. Tėra visokio plauko propagandistai-perpasakotojai-atpasakotojai. O jau kaip Lietuvoje buvo nušviesta Odesos tragedija, tai buvo net šlykštu skaityti. Tai netaikoma jums gerbiamas Artūrai, jei klystu – pataisykit, bet šiuo metu jūs nesate žurnalistas (ta prasme kad tai nėra pragyvenimo šaltinis), o dirbate dėstytoju, ir laisvalakiu rašote į blogą.
  Šitokia pancerovinė rusofobija, jau veikia prieš Lietuvą. Neįtikėtina, bet taip. Ar kas pagalvoja kaip į tokius niekalus reaguoja lietuviai emigrantai? Kokią atmosferą tokie straipsniai kuria? Gi Lietuvos rytas – ne šiaip bulvarinis laikraštpalaikis, o esu tikras emigravusiems prieš 10 metų ir daugiau – lietuviškos žurnalistikos lyderis, kuris a priori negali rašyti niekų. Na, gal perdedu, terminas komsomolkė yra kur kas senesnis. Tikrai žinau, kad kai kurie jau įbauginti ir šią vasarą atostogauti į Lietuvą negrįš, nes… „kaip galima grįžti, kai priešas už vartų, rusai čia pat, jau tuoj puls Lietuvą“. Pagalvojus, kaip į galimybes investuoti Lietuvoje gali žiūrėti koks britų verslininkas, jei paklaus savo darbuotojo ar verta investuoti, jei lietuvis darbuotojas prisiskaitęs tokio pobūdžio straipsnių atsakys, kad tuoj rusai užpuls Lietuvą?

  • d.

   galiu pritardamas pasakyti, jog mūsų krašte gyveno su lietuve vokietis, kuris po visų tų gąsdinimų susikrovė šmutkes, išsiregistravo ir išmovė į Vokietiją. Tad Lietuva prarado dar pora gyventojų.