Literatūros ir žurnalistikos dermė: ką melžia čigonai?

Niekam ne paslaptis, kad Lietuvos žiniasklaida pastaruoju metu bulvarėja ir geltonėja. Taip jau yra ir vargu ar ką nors labai čia galima pakeisti. Gal net ir nereikia – tikriausiai toks yra šiandieninės visuomenės poreikis.

Tačiau pagal Visuomenės informavimo įstatymą visai Lietuvos žiniasklaidai – tiek bulvarinei, tiek rimtajai – galioja tos pačios taisyklės ir tie patys reikalavimai.

Pavyzdžiui, nekurstyti rasinės ir tautinės neapykantos, atskirti faktą nuo komentaro ir pan.

Bet gal galioja ne visiems?

Štai, pavyzdžiui, yra tokia „Sostinės“ žurnalistė Sandra Trinkūnaitė.

Spalio 4 dieną ji parašė straipsnelį, pavadintą „Čigonai vėl nori malkų už dyką“. Toks labai vaizdingas straipsnelis, bet gal spręskite patys. 

Štai toks straipsnelio „lead’as“:

„Kirtimų taboro čigonai ir šiais metais siekia numelžti Vilniaus valdžią. Šiuo metu jie lieja ašaras, kad valdžia jiems vėl, kaip ir pernai, nupirktų malkų.“

Iš esmės klasika: kas, kada, ką daro, kodėl ir kokiomis aplinkybėmis.

Žiūrėkime toliau:

„Tik prasidėjus rudeniui čigonai jau suskubo rūpintis, kaip pasiruošti žiemai, kad nuo šalčio negautų galo savo lūšnose“.

Vėl viskas kaip ir gerai: vien tik faktai ir jokių komentarų…

O štai dar viena citata:

„Praėjusiais metais čigonai, iš savivaldybės išmelžę kietojo kuro, vietoj padėkos dar ir akis drąskyti pradėjo  jie buvo nepatenkinti, kad malkos buvo nupirktos ir atvežtos“.

Tikriausiai taip ir buvo  išmelžė, o paskui draskė. Gaila, kad Sandra neaprašė, kaip po to atrodė savivaldybė. Gal pagailėjo jautrių skaitytojų?..

O vainikuoja viską tokia spalvota lentelė, kurioje pateikiama informacija apie savivaldybės teikiama pagalbą romų bendruomenei. Ji vadinasi taip: „Čigonu būti apsimoka“. 

Prisipažinsiu, kadangi pačios Sandros sutikti neteko ir iki šiol apie ją nebuvau nieko girdėjęs, galvojau, gal ji kokia ką tik pradėjusi dirbti I kurso studentė.

Google.lt tokias spėliones paneigė.  Sandra, pasirodo, baigė mokyklą dar 2008 metais, o „Sostinėje“, kaip rodo geitas žvilgsnis per google rezultatus dirba jau mažiausiai 2,5 metų.

Žodžiu, jau patyrusi žurnalistė, galima sakyti…

Nors ką gali žinoti. Gal kada nors kaip Filomena Taunytė gaus J.Tumo-Vaižganto premiją „už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos dermę kūryboje“.

Juk iš esmės tai Sandros rašinys apie čigonus „Sostinėje“ arčiau literatūros nei žurnalistikos. Literatūra, tiesa, būna įvairi.

(10 balsų, vidurkis: 3,80 iš 5)
Loading...
 • Khhm, gerbiamas Artūrai, negi ir Jūs pasinešėte į politkorektorių gretas…? :(

  Juk ta mergaitė, Sandra, savo straipsniuose tiesiog išreiškia tam tikrą pilietinę poziciją, kurios esmė apibūdinama nuostata, jog čigonai yra tokie pat pilnaverčiai Lietuvos piliečiai, kaip ir lietuviai, rusai, žydai bei lenkai, todėl bet koks demonstratyvus valdžios paternalizmas tautiniu pagrindu gali būti traktuojamas, kaip netoleruotinas rasizmas..

  Lietuviams juk malkų valdžia nevežioja? Nebent kokioms senutėms ar našlaičiams? Kodėl sveiki ir darbingi čigonai yra išimtis?

  Beje, jeigu dabartinės politkorektiškumo plitimo tendencijos spaudoje tęsis, tai po metų-kitų apie tuos pačius įvykius mes „Sostinėje“ skaitysime jau kitką:

  „Vilniaus meras atvyko į Kirtimų taborą pas Romų Prezidentą atsiprašyti dėl incidento, sukėlusio daug nepasitenkinimo Romų bendruomenėje.

  Vieno aukšto savivaldybės tarnautojo nesuderintos iniciatyvos pasėkoje Romams buvo atgabentos jau sukapotos malkos, kurios buvo tiesiog išverstos prie kiekvieno taboro kiemo, o ne tvarkingais sukrautos rietuvėse kiemo viduje, kaip to reikalauja Romų Bendruomenė.

  Minėtas valdininkas, neužtikrinęs malkų sukrovimo, jau nebedirba savivaldybėje, jam iškelta baudžiamoji byla dėl tautinės diskriminacijos.

  Romų Prezidentas pabrėžė, kad tautinė diskriminacija negali būti toleruojama ir pareikalavo, kad savivaldybė skirtu 10 tūkst.lt moralinės žalos kompensaciją kiekvienai nukentėjusiai Romų šeimai. Meras sutiko su šiuo teisingu reikalavimu ir patikino, kad ir toliau tęs kovą su rasizmu ir netolerancija.“

  Juk prie to einame, ar ne..?

 • Čia Jūs Zeppelinus šiek tiek užlenkėte. Ir, atrodo, ne visiškai „pagavote kampą“. Aš nesakiau, kad rašyti apie romus negalima, tenorėjau priminti, kad yra tam tikros rašymo taisyklės ir tam tikri bendri principai.

  Ir, beje, mano nuomone, tarp Sandros ir pilietinės pozicijos, kaip Jūs sakote, taip pat toli, kaip tarp Leo ir naujos atominės elektrinės:)

  Priešingai, Sandra išreiškė savo pozicija. Ir, žinoma, ji turi teisę tai daryti, tačiau skiltyje „Nuomonės“…

 • Anonimas

  Artūras rašo:
  Niekam ne paslaptis, kad Lietuvos žiniasklaida pastaruoju metu bulvarėja ir geltonėja. Taip jau yra ir vargu ar ką nors labai čia galima pakeisti. Gal net ir nereikia – tikriausiai toks yra šiandieninės visuomenės poreikis.

  Na, visuomenės poreikis skirstyme gal visada yra pastovus, yra poreikis bulvarui, publicistikai, rimtai analizei… tad gal kiek ir pati žiniasklaida per „verslėjimą“ mažumėlę suprimityvėjo… jei, ko gero, kokybiškai patobulėjo tik bulvarinis lygmuo…:)

 • Anonimas

  Cigonu nevadindami cigonais finisuosime tuom kad: Reikes uzdrausti Lietuviu literaturos kurinius
  (netgi klasika)arba juos redaguoti…Uzdrausti filma Tadas Blinda ( cigonas -spyga taukuota) ir t.t.:)

 • Anonimas

  joks cia ne straipsnis, o paprasciausias kurstymas nukreiptas pries cigonus. Tokie zurnaliugos kaip Sandra tokiu nesaziningu budu vaikosi populiarumo

 • Anonimas

  O tai o ką Jūs, Artūrai, apie Filomeną Taunytę manote? yra juk sakančių, kad jai teisingai skirta ta premija, tik štai žurnalistai ją nevykusiai aprašė.

 • Anonimas

  Arturai, gal teko vakar matyti „Pilota“ per LNK? Labai idomus butu komentarai siame bloge.

 • Anonimas

  Cituojamas „Sostinės“ straipsnis tikrai nepanašus į žurnalistiką… Užtenka pabandyti įsivaizduoti tame pačiame straipsnyje vietoj „čigonai“ įdėtą kitą socialiai remtiną grupę – pvz. „skurstančios besilaukiančios moterys“. Ir kaip tada: „Būti skurstančia ir besilaukiančia – apsimoka“, „galima išmelžti“, „draskyti akis“? Šitos visos metaforos yra ne apibūdinančios, o vertinančios, o žurnalistui taip rašyti informaciniame tekste mažų mažiausiai negražu.

 • @Anastasija

  „..Užtenka pabandyti įsivaizduoti tame pačiame straipsnyje vietoj „čigonai“ įdėtą kitą socialiai remtiną grupę – pvz. „skurstančios besilaukiančios moterys“.“

  Khhm, dovanokite, kad pertraukau, bet noriu atkreipti dėmesį, kad „čigonai“ yra etninės grupės pavadinimas ir jos atstovų automatinis prilyginimas „socialiai remtinai grupei“ yra jų žmogiškųjų sugebėjimų nuvertinimas ir tiesioginis orumo žeminimas, t.y. viena rasizmo apraiškų.

  Ką, Jūsų požiūriu, sveikas, kaip ridikas, čigonų vyrukas pačiame jėgų žydėjime yra lygintinas su „skurstančiomis besilaukiančiomis moterimis“? Gal dar su berankiais ar protinę negalią turinčiais invalidais jį palyginkite…?:(

  Prieš kritikuojant kitus derėtu pasižiūrėti, ką pati rašote…

 • Anonimas

  Hmm.. o man susirodė, jog Anastasija daugiau lietė „kaip“ rašoma, o ne „apie ką“ rašoma…:)

  Kažkuris iš mūsų Zeppelinai „grybą pjaunam“… :))

 • Anonimas

  Buvo labai juokinga skaityti. Nors is esmes tai yra graudu (jau nekalbant apie pacius romus ir visuomenes poziuri i juos kaip i etnine grupe). Visai nesinori pykti ant tos vargses mergaites, tyciotis is jos nepatyrimo. Man baisiausia, kad redakcija praleidzia ir – tikiu – net skatina tokiu tekstu atsiradima. Beveik esu isitikinusi, kad ne be redaktoriaus korekciju sitas tekstas praejo. Gal, net, Arturai, „Sostines“ redaktoriui reiketu priskirti Jusu labiausiai „ivertintu“ sito teksto istrauku autoryste.. Bet kuriuo atveju, labai gaila, kad galbut talentingi, iniciatyvus, darbstus ir idomus jauni zmones gauna pirmasias zurnalistines pamokas tokioje redakcijoje… Gal pasikvieskite ja pas save? :)

 • Dange, manau, kad tokiam homofobiškam žmogui, kaip Filomena Taunytė, kuri taip puikiai pasireiškė, berods, praėjusio šeštadienio „Lietuvos ryte“, premijos nepriklauso. Nebent žurnalistai būtų išties viską supainioję… Bet juk jokio viešo premijos laureatės pareiškimo apie iškraipytas jos mintis lyg ir nebuvo. O gal praleidau. O jei ne – tai manau, kad Žurnalistų sąjunga šį kartą labai suklydo..

  Mielas, Reader, „Pilotą“ vakar žiūrėjau – specialiai laukiau ir ruošiausi šiam įvykiui:) Įvairių minčių kilo, bet šiandien jomis nepasidalinsiu, nes esu žiauriai užsivertęs darbu. Bet pažadu – šią savaitę būtinai. Gal dar neišblės visi įspūdžiai:)

 • Anonimas

  Artūrai, pažadas yra pažadas. Įdomi Jūsų nuomonė apie „Pilotą“; ar Matulevičius pateisino slaptų finansuotojų lūkesčius.

 • Pingback: Anonimas()