Kam tarnauja Seimo nariai?

Ne kartą ir ne du po įvairių balsavimų Seime esu klausęs: kam tarnauja Seimo nariai, kieno interesams jie atstovauja. Klausimas dažniausiai taip ir likdavo retorinis, nes patys parlamentarai į šį klausimą yra pasirengę atšauti, kad jie atstovauja Tautai, o kokių nors konkrečių įrodymų, kad yra priešingai, iki šiol kaip ir nebuvo.

Kaip sakoma, nepagautas – ne vagis.

Na, gal išskyrus „Rubicon“ skandalą, kai paiškėjo, kad kai kurie vadinamieji Tautos išrinktieji raportuodavo verslininkams, kiek balsų jie yra pasirengę jiems priduoti.

Bet ši istorija jau prisimiršo, nes kai kurie iš tų raportavusiųjų po kelerių metų pertraukos vėl yra pasirengę grįžti į Seimą, o kai kas net ir nebuvo iš ten pasitraukęs.

Tačiau šiandien klausimas, kam tarnauja Seimo nariai skamba jau nebe taip retoriškai. Ypač po pirmadienį surengtos Algirdo Paleckio spaudos konferencijos.

Joje, kaip žinia, buvo pranešta, kad kai kurie Seimo nariai Konstitucijos jiems suteiktą įstatymų leidybos teisę perleido kitiems, o patys iš esmės atlikdavo tik pasiuntinukų funkciją.

Tai yra, atnešdavo į Seimą verslininkų sukurtus įstatymus, jų projektus ar pataisas ir registruodavo savo vardu. Tai darė tikriausiai tik gerų paskatų vedini ir, žinoma, be jokio užmokesčio, tiesiog siekdami visuotinės gerovės.

Ir tokių, pasirodo, buvo ne vienas, ne du ir net ne trys, o keliolika ar gal net kelios dešimtys. Iš beveik visų be išimties Seimo frakcijų.

Ką ten frakcijos – pasirodo net visas praėjusios kadencijos Seimo Ekonomikos komitetas, teikė Seimui svarstyti Šilumos ūkio įstatymą, kurį parengė ne pačiu geriausiu būdu pagarsėjusios Rubicon grupės įmonė. Ir jis, beje, nors ir su pataisomis, buvo priimtas.

Gali būti, kad Ekonomikos komitetas taip manė atstovaująs Tautai, tačiau man kažkodėl tai atrodo, kad jis tarnavo Rubicon grupei.

Nepanašu, kad Tautai tarnavo ir socialdemokratas Vytautas Čepas, kuris 2005 metais, dar būdamas liberalu, teikė Gamtinių dujų įstatymo pataisą parengtą „Savel“ įmonėje, kurią daug kas sieja su dujas importuojančia bendrove „Dujotekana“.

Jo siūlomos pataisos esmė buvo labai paprasta: neleisti Kainų komisijai nustatyti viršutinės dujų tiekimo kainų ribos kai nepagrįstai didinamos dujų kainos arba kai dujų tiekimo kaina daugiau nei 15 proc. viršija jų pirkimo kainą.

Ši pataisa būtų buvusi naudinga tik vienai įmonei – „Dujotekanai“, kuri iš „Gazprom“ perkamas dujas Lietuvos įmonėms pardavinėjo iki 30 procentų brangiau.

Ar žinant tai, dar yra prasmės klausti, kieno interesams, teikdamas tokią pataisą, tarnavo Vytautas Čepas?

O kam tarnavo buvęs Seimo narys ir vėl parlamentaru tapti pretenduojantis vyno žinovas socialliberalas Dominykas Velička kai teikė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurios buvo parengtos alkoholiu prekiaujančioje bendrovėje „Mineraliniai vandenys“?

Galvojate, kad tose pataisose buvo siūloma padidinti mokesčius alkoholiui, riboti jo pardavimą ar reklamą? Nieko panašaus: Seimo narys siūlė leisti iš esmės viską: ir reklamą, ir pardavimą ir net dalyti alkoholinius gėrimus kaip prizus. Imkit ir gerkit, perfrazuojant Martyną Mažvydą. Šiandien jau žinome, kad ėmė ir gėrė. Ačiū Dominykui.

Kiti du socialliberalai – Vaclovas Karbauskis ir Gintautas Šivickas savo laiku labai rūpinosi, kad būtų panaikintas akcizo mokestis etilo alkoholiui, kuris skirtas kai kurių produktų gamybai.

Gali būti, kad teikdami tokį siūlymą, kuris buvo parengtas etilo alkoholį gaminusioje bendrovėje „Sema“, jie galvojo apie savo rinkėjų interesus, o ne apie kieno nors pajamas ir pelnus. Tačiau vienas įdomus dalykas: Specialiųjų tyrimų tarnyba, atlikusi šio projekto kriminogeninę ekspertizę, padarė išvadą, jog „projektu siūlomi įstatymo papildymai yra susiję su aiškinamajame rašte nedeklaruotais tikslais […] o tai gali skatinti korupcijos pasireiškimą šioje srityje“.
Beje, siūlytos pataisos, taip ir nebuvo priimtos.

Seimo narių, kurie teikė verslininkų ar kitų suinteresuotų grupių parengtas pataisas buvo ir daugiau.

Kaip jau minėjau, tokių parlamentarų buvo beveik visose partijose – ir konservatorių bei socialdemokratų, ir Darbo partijoje ir partijoje Tvarka ir teisingumas, turėjo tokių Seimo narių ir Liberalų sąjūdis bei valstiečiai liaudininkai.

Šiandien vėl galime klausti, kam jie visi tarnavo ir kieno interesams atstovavo?

Ir šis klausimas jau visai nebe retorinis, nes žinome labai aiškų atsakymą: tikrai ne mums.

Todėl susiraskite bent jau tas viešai paskelbtas pavardes ir atsiminkite jas, kai sekmadienį vėl eisite prie urnų ir rinksite naująjį Seimą.

Tegul tarnauja jie visi kur nors kitur, bet ne parlamente.

„Laisvoji banga“

(7 balsų, vidurkis: 4,43 iš 5)
Loading...