„Lietuvos rytas“ mane spausdina. Bet honoraro turbūt negausiu:)

Susidūriau su problema.

Šiandien atsiverčiu „Lietuvos ryta“ ir randu… save…

Tiksliau savo tekstą apie permainų koalicijos ketinimus įvesti automobilio mokestį privačioms bendrovėms.

Devintame puslapyje, skiltyje „Tribūna“. Ir dar su nuotrauka.

Iš pirmo žvilgsnio lyg ir reikėtų džiaugtis: didžiausias šalies dienraštis skiria pusę puslapio blogerio įrašui.

Tačiau džiaugtis kažkodėl nesinori, nes esu šiek tiek pasimetęs…

Pirmiausia todėl, kad „Lietuvos rytas“ mane pristato ne kaip blogerį, o kaip BNS vyriausiąjį redaktorių. Šiaip jau čia jokios klaidos, nes pareigos nurodytos teisingai.

Tačiau tekstus bloge rašau ne kaip BNS vyr.redaktorius, o kaip Artūras Račas ir visiškai nenoriu painioti šių dviejų dalykų.

O „Lietuvos ryte“ jokio nuorodos į blogą nėra ir todėl tie, kas apie blogą nieko nežino, gali pagalvoti, kad BNS vyr. redaktorius tiesiog ėmė ir parašė „Lietuvos rytui“. Ir pabandyk po to kam nors paaiškinti, kad taip nedarei… nors tai ir nebūtų joks nusikaltimas.

Bet tai dar pusė bėdos. Daug daugiau klausimų kyla dėl paties teksto. Pirmiausia, dėl pavadinimo, kurį „Lietuvos rytas“, neatsiklausęs manęs, pakeitė („Gelbėtojai nepaliauja stebinti“).

Šiek tiek, labai nežymiai pakoreguotas ir pats tekstas.

Manau, kad tai problema. Nes tai – mano autorinių teisių pažeidimas.

Iš dalies, žinoma, esu pats kaltas. Bloge nėra jokio perspėjimo, kad tekstus iš blogo galima imti ir platinti tik gavus mano sutikimą, kad tekstų be mano sutikimo negalima redaguoti, trumpinti ar kitaip dailinti, kad negalima keisti pavadinimų ir t.t.

Tačiau ar tai neturėtų būti savaime suprantama?

Man atrodo, kad turėtų, tačiau „atrodo“ nėra teisinė sąvoka…

Ir todėl problema išlieka. Ir ji anaiptol nėra mano ar „Lietuvos ryto“ problema. Juk iš tikrųjų tai jokia čia bėda, kad „Lietuvos rytas“ tą tekstą įsidėjo.

Bėda yra būdas, kuriuo tai buvo padaryta. Ir ta bėda, panašu, taps vis labiau aktuali visiems blogams ir apskritai visai interneto erdvei, kurioje autorinių teisių problema yra visiškai nesureguliuota.

Juk, pavyzdžiui, už muzikinių kūrinių grojimą per radiją autoriams yra mokama tam tikra suma, kurią surenka LATGA.

O kuo rašytinis kūrinys skiriasi nuo muzikinio? Juk tai taip pat autorinės kūrybos produktas – Autorių teisių įstatymas tą labai aiškiai nurodo:

Kūrinys – originalus kūrybinės veiklos rezultatas literatūros, mokslo ar meno srityje, nepaisant jo meninės vertės, išraiškos būdo ar formos.

 Autorių teisių objektai yra:

knygos, brošiūros, straipsniai, dienoraščiai ir kiti literatūros kūriniai, išreikšti bet kokia forma, įskaitant elektroninę, taip pat kompiuterių programos

O autorių teisių subjektas:

1. Autorius yra kūrinį sukūręs fizinis asmuo.

2. Fizinis asmuo, kurio vardas įprastu būdu nurodytas kūrinyje, yra laikomas to kūrinio autoriumi, jeigu neįrodyta kitaip. Ši nuostata taikoma ir tuo atveju, kai vietoj autoriaus vardo nurodytas pseudonimas, nekeliantis jokių abejonių dėl tikrojo autoriaus vardo.

Tai jei yra kūrinys, jei yra autorių teisių objektas ir subjektas, tada:

Autorius turi teisę gauti autorinį atlyginimą už kiekvieną kūrinio naudojimo būdą, susijusį su autorių turtinėmis teisėmis, nurodytomis šio straipsnio 1 dalyje. Už viešą kūrinio atlikimą autorius turi teisę gauti autorinį atlyginimą, tiek kai kūrinys atliekamas tiesiogiai (gyvas atlikimas), tiek panaudojant fonogramą ar audiovizualinį kūrinio įrašą, radijo ir televizijos transliaciją ar retransliaciją. Už kūrinio transliaciją, retransliaciją ar kitokį viešą kūrinio paskelbimą, įskaitant kūrinio padarymą viešai prieinamu perduodant kompiuterių tinklais (internete), autorius turi teisę gauti autorinį atlyginimą, tiek kai tiesioginis (gyvas) kūrinio atlikimas transliuojamas, retransliuojamas ar kitaip viešai skelbiamas, tiek panaudojant fonogramą ar audiovizualinį kūrinio įrašą. Autorinio atlyginimo dydis ir mokėjimo tvarka nustatoma autorinėje sutartyje, taip pat autorinėse licencinėse sutartyse, kurias kūrinių naudotojai sudaro su autoriais arba su autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijomis.

O autorinės sutarties tai nėra… Bet gal bus honoraras?:)

Beje, panaršius internete, galima surasti ne vieną ir ne du pavyzdžius, kai autorių teisių įstatymo reikalavimų nelabai paisoma. Čia kalbu ir apie blogus ir apie įvairius interneto portalus.

Kas pradės šią erdvę tvarkyti?

Aš, po liūdnos patirties su VŽ, jau kažkaip nebenoriu…:)

Gal yra norinčių? 

P.S. Beje, kol rašiau šį įrašą, gavau žinutę, kurioje prašoma leidimo spausdinti tekstą apie automobilių mokestį.

Leidau.

Ir vėl be honoraro:)

Bet nors nenustebins…

(14 balsų, vidurkis: 4,57 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  Tik pasiulymas citatai (ne komentaras):

  „[…]VSD funkcijos yra, […] antra, mes domimės viskuo, kas gali grėsti konstitucinei tvarkai, trečia, mes užsiimame terorizmu“, – sakė P. Malakauskas.

  saltinis: http://www.alfa.lt/straipsnis/10239453/?VSD.vadas.Seime.aiskinosi.del.Girniaus=2008-12-03_14-36

 • Anonimas

  kaip tik perskaitęs norėjau klausti, kame čia šaknys. Bet iš tiesų manau, kad viskas čia labai paprasta. Lietrytis šoka pagal komunistėlių ir maximos dūdą, todėl ištisai varo ant Kubiliaus ir konservatorių. O čia kaip tik ir gerai visuomenei žinomas Račas ant Kubiliaus antikrizinio plano pavarė :) Tai paėmė ir įsidėjo. Ir nušovė 4 zuikius:
  a) vėl pavarė ant konservų
  b) pakiršino konservus su Raču
  c) tyčia pakompromitavo BNS
  d) sutaupė pinigų, nes nereikės mokėti savo žurnalistui honoraro. Kaip žinia, padėtis juk dienraštyje sunki :)

 • O tai leidimo paprašė jau po to, kai išspausdino??? Ar tiesiog emailas diena veliau patikrintas? :)

 • Mielas Daliau, leidimo prašė kiti… SMS žinute.

 • Anonimas

  Kad be honoraro – be reikalo. Ir mokesčiai būtų sumokėti ir alaus pagerti galima… :)

 • Hmm, kiek suprantu, visgi bloginių įrašų autorinės teisės Lietuvoje, berods, nėra ginamos..?

  Neteigiu to kategoriškai, bet taip man dingojasi…

  Taigi, tie blogerio pamąstymų perspausdinimai be leidimo gal ir nėra neteisėtas, greičiau jau tik labai, labai amoralus dalykas. Na, kaip Lietryčiui – nieko nuostabaus…

  Bet tai, kad jie pristatė tekstą, ne kaip blogo įrašą, bet kaip „BNS vyr.redaktoriaus A.Račo“ kūrinį – jau skandalas!

  Juk teoriškai už blogerio „A.Račo“ gali slypėti visai kitas asmuo. Na kas trukdo kokiam veikėjui sukurti dar vieną blogą kur nors LJ ir pavadinti jį „A.Račo LJ“..?

  Įdomu, kaip sureaguotu Lietrytis, jeigu koks bajeristas sukurtu „Rimvydo Valatkos blogą“, kuriame tuo vardu spausdintu visokius tekstus, o kokia Respublika juos perspausdintu pas save, nurodydama „Rimvydas Valatka, Lietryčio vyr.redaktorius“..?

  Užkeltu vėjus ant visos Lietuvos, ne kitaip.

  Tuo tarpu jeigu ta pati Respublika nurodys, kad šaltinis yra „Rimvydo Valatkos Blogas“ – tai bus visiška tiesa ir niekas jokių pretenzijų kelti negalės, nes tų rimvydų valatkų Lietuvoje gali būti, kaip neveislinių šunų….

 • Anonimas

  „Lietuvos rytas“, aišku, pasielgė kiauliškai. Bet vis gi, Artūrai, kas Jums trukdo neiti ir pasiimti tą honorarą? Net neabejoju, kad jie mielai jį išmokėtų. Skandalų „Lietuvos rytui“ mažiausiai reikia. Ypač šiuo metu, kai finansinė padėtis ir taip sunki.

  Net gi, sakyčiau, tamstos pilietinė pareiga yra ne tiek dėl pinigų, bet „iš principo“ nueiti į redakciją ir išsiaškinti vis ką iki galo. Ne tik savo, bet ir visos žiniasklaidos labui.

 • Anonimas

  dėl teiginio „Bloge nėra jokio perspėjimo, kad tekstus iš blogo galima imti ir platinti tik gavus mano sutikimą“..
  blogo apačioje yra saugomų autorinių teisių ženkliukas ©. ir teisiškai tai atstoja tas litanijas-perspėjimus. kaip žinia, leidžiantys savo kūriniais naudotis prisega creative commons licenciją, nusakančią galima naudot komerciniams tikslams, ar ne. galima keisti kūrinį, ar ne ir pan. taigi, nemanau, kad Tavo teisės į kūrinius šiame bloge neišreikštos. teisiu įgyvendinimas – atskiras klausimas…

 • Anonimas

  tu sportalo senis, ane? Uzteks per visus portalus eiti ir rasyti ta pati.

  I tema. Racas kaip visada teisus,negraziai pasielge laikrastis faktas.Taciau garbe irgi nemaza buti isspaudintam.As tavo vietoje nieko pries buciau :) Savireklama fantastiska,ziurek dar bns alga pakels uz stiprejanti tavo autoriteta ;)

 • Anonimas

  O as atsivertes Lietryti pagalvojau, kad A.Racas, paklause, neatsimenu kieno, patarimo perduoti ta komentara spaudai:].
  Bet siaip, nestebina tokie veiksmai, nes bendrai paemus Lietuva ir etika sunkiai tarpusavyje randa bendra kalba. Nebent butu galima suprast, jog lietryciui visai blogai su finansai, kad nebeisgali paskambint ir paklaust ar butu galima perspausdint komentara. Bet zinant atstumus tarp lietrycio redakcijos ir BNS, tai galima buvo ir tuos pora simtu metru paejet:].
  Na teiginys apie du A.Racus, tai nepykit, bet skamba sizofreniskai (tada galima kalbet ir apie tai, jog kam nors per makaule uzvoziau ne as, gerasis samarietis, o mano piktoji puse). Na bet kuriuo atveju, kol esate BNS vyr redaktorius, tai si aplinkybe yra sudedamoji ir neatskiriama A.Raco dalis:].

 • Anonimas

  pagrabė ir gerai…
  jei rašo,tai reiškia prisimena…

  bet atlygį tikrai verta atsiimti-paprašyti,kad pervestų į sąskaitą(oficialiai)
  :)

 • Anonimas

  >Hmm, kiek suprantu, visgi bloginių įrašų autorinės teisės Lietuvoje, berods, nėra ginamos..?

  Manau, kad vis tik ginamos. Juolab kad Lietuva prisijungusi prie tarptautinių sutarčių autorinių teisių klausimu.

  Galvoju, kad galima būtų bandyti apginti net ir komentaro autorines teises. Teismų skirtos baudos už komentarus tuo pačiu faktiškai įteisino ir komentarų autorystę. Nors šiuo klausimu būtų idomi autorines teises išmanančio specialisto komentaras.

 • Kas liečia pranešimą, kad kopijuoti negalima be autoriaus leidimo negalima, tai wordpress sistemai yra labai patogus įskiepis kuris automatiškai po kiekvienu pranešimu parašo, bet kokį jūsų pasirinktą tekstą.. Ir tas įskiepis vadinasi: Subscribe Remind

 • opa:0 o as jau galvojau – vau vau, racas i lrytas grizo…

  Keli komentarai.

  Pritariu tam, kad BNS, kaip institucijos, nuomone ir pozicija nebutinai turi sutapti su asmenine jos darbuotoju pozicija.

  Del teiginio apie du racus, kurie wice skamba sizofreniskai: o tokiu pavyzdziu jau buvo musu lietuveleje. Konkreciai – per R.Pakso rinkimu kampanija, dar tiksliau – dienrastyje respublika.

  Pamenu, i sio dienrascio skilti „Isklausyk, Respublika“ (publikuojami skaitytoju laiskai) netiketai eme plaukti ir buvo spausdinami tekstai, kuriu autoriais buvo: Rimvydas Valatkevicius, Gintaras Sarafinavicius, ir panasus zmones. kaip tycia, ju pavardes buvo beveik identiskos arsiausiu pakso kritiku pavardems, ir kaip tycia, visuose tekstuose jie aktyviai agitavo uz paksa, skaiciavo ivairiausius imanomus jo reitingus ir vienbalsiai prognozavo jo pergale.

  O autoriu teises leidiniai turetu gerbti, juk tai saka, ant kurios patys sedi.

 • Anonimas

  Artūrai

  negražu negražu
  kur mano komentaras dingo?
  ir čia prasideda „atrinkinėjimas“?
  juk jis nebuvo blogai parašytas?
  aš juk jus palaikau,o Jūs taip negražiai padarėte.ui negražiai…

 • Anonimas

  Kiek žinau, ,,blogas“ nepatenka nė vieno įstatymo sąvokas, tad jo reglamentavimo Lietuvoje tiesiog niekas ir neapibrėžia. Lietuvoje juk kaip – nėra įstatyme, nėra ir gyvenime.

 • Na aš pats manau, kad blogas galėtų būti priskiriamas prie dienoraščių.. Juk teisiškai tai galima tikrai traktuoti kaip dienoraštį..

 • Mielas Nerijau, nesuprantu, apie ką Jūs čia kalbate.

  Nepamenu, kad pastaruoju metu būčiau ką nors „atrinkinėjęs“…

  Šiaip iš šio blogo šalinami tik komentarai, neatitinkantys kalbos kultūros reikalavimų ir nukreipti į asmenį.

  Bet kad tokio Jūsų komentaro nemačiau.. Gal ne čia rašėte:)

 • Anonimas

  kai kurie norai gal ir suprantami… bet reikalauti nekeisti pavadinimo???? absurdas, LR juk pavadinimu ilgis eina per visa eilute

 • Anonimas

  Kažkodėl kai kas mano, kad išspausdinimas lryte – didelė garbė. Ar negali būti, kad autorius mano priešingai?

  Zepelinas sako, kad Lietuvoje interneto dienoraščio turinys neginamas – kaip tai atitinka straipsnyje cituotas autorinių teisių pripažinimo nuostatas, kur aiškiai minimi ir dienoraščiai, ir elektroninės formos?

  Atleiskite, bet arba pastebiu šios erdvės komentavimą prarandant kokybės siekius ir virstant pliurpalais, arba ir man jau galvoj ne viskas gerai.

 • Artūrai, o kodėl jūsų tinklaraštyje nėra Citavimo ir/arba komentavimo taisyklių, kaip pavyzdžiui Simono Bartkaus bloge http://simonas.bartkus.lt/blog/citavimo-ir-publikavimo-taisykles/

 • @Auksinis kardas

  „Zepelinas sako, kad Lietuvoje interneto dienoraščio turinys neginamas – kaip tai atitinka straipsnyje cituotas autorinių teisių pripažinimo nuostatas, kur aiškiai minimi ir dienoraščiai, ir elektroninės formos?“

  Khhm, turėjote pastebėti, kad aš, gink Die, to kategoriškai neteigiau ir visaip tai pabrėžiau – tai tebuvo mano, visiškai neįsigilinusio į problematiką asmens, preliminari nuomonė apie susiklosčiusią Lietuvoje praktiką.

  Sveikai protaujant ir neįdėmiai pasižiūrėjus į LR įstatymus, blogo įrašui irgi galioja autorinės teisės, bet nepamenu kokio nors jų sėkmingo apgynimo teisme atvejo..?

  Jeigu gerb.Artūras paduotu ieškinį teismui dėl šio atvejo, mes, likusieji Lietuvos blogeriai, gautume puikų teisminio šio klausimo nagrinėjimo precedentą, kuriame visi teisiniai niuansai ir išsigrynintu iki detalių ir atsispindėtu sprendime.

 • Anonimas

  Arturai,

  Jau ne pirma karta rasai, kad blogeris Arturas Racas ir BNS redaktorius Arturas Racas, tai skirtingi dalykai. Man tai kyla klausimu ir jei parasytum atskira blogo irasa sia tema visiems padetu. Ar Garastas gali komentuoti Zalgirio juodaodziu zaidima ne kaip LKF vadovas, bet kaip susirupines Zalgirio fanas? Ar Siaurusevicius gali miegoti skydineje ne kaip LRT vadovas, bet kaip pareigingas pilietis besidziaugiantis rinkimu rezultatais? :)

 • tinklaraštis yra viena iš interneto svetainių ryšių
  interneto svetainė yra informacinės visuomenės informavimo priemonė

  speciali prieiga neapsaugotas (t.y. viešas) tinklaraščio įrašas yra autorinis kūrinys savaime arba sudėtinio kūrinio (tinlaraščio) dalis

  tinklaraščio įrašas yra autorinių teisių objektas.

  NĖRA PAREIGOS autoriui papildomai įspėti, jog kūrinio panaudojimas (ypač – komercinis) draudžiamas, todėl šiuo atveju „Lietuvos rytas“ padarė teisės pažeidimą. jo dydis ir žala – ginčo klausimas

  dėl kūrinių teisių automatizavimo – siūlyčiau plačiau pasinagrinėti apie CC (Creative Commons) sistemą, kuri į atskiras kategorijas suskirsto ir leidžia autoriams žymėti savo turinį internete, atitinkamai jam automatiškai priskiriant vienokias ar kitokias platinimo teises. senokai, tačiau rašiau čia – http://www.balsas.cc/trumpas-ivadas-i-creative-commons-cc-autoriniu-teisiu-licencijas-ir-ju-pritaikyma-lietuvoje/

 • vietoj [ryšių] turėjo būti [formų]

 • Anonimas

  Gerbiamas Artūrai, pavartykite vakarykštes (2008-12-04) „Vakaro žinias“. Jūsų rašiniai tampa tautosaka…

 • Anonimas

  P.S. bandžiau persiųsti nuskanuotą straipsnelį iš „Vak. žin.“ į jūsų bns paštą, tačiau jį atmetė, matyt, kaip spamą…
  Tiek jau to, nebekvaršinsiu jums galvos, tiesiog man nepatiko jūsų „kolegų“ vagystė, todėl pabandžiau pranešti jums.

 • @Slyvanosis

  Turimomis žiniomis BNS pašto programa nepraleidžia išvis jokių laiškų iš Yahoo, Gmailo ir dar nežinia kokių pašto tarnybų.

  Panašu, kad ten dirbantys informatikai tinginiai ir makaronų valdžiai ant ausų kabinėjimo talentai, kaip reta..:)

  Sugebėk gi tu įrodyti Naujienų (sic!) agentūros vadovui, kad kitų būdų apsiginti nuo spamo ir virusų, nei tiesiog nepriimti jokių laiškų iš populiariausių pasaulio pašto tarnybų, nėra ir kad galimas sensacingų žinių, kurias žmonės tuose laiškuose gal būt norėtu pranešti BNSui, praradimas tėra menkniekis..

  Įdomu tik, kaip jie paaiškina gerbiamam Artūrui, kodėl kokiam Reuters, BBC, CNN ir ištisai krūvai Lietuvos bendrovių pavyksta išsisukti be tokių nuo pasaulio naujienų atkertančių drąstiškų priemonių, o štai jo vadovaujamoje naujienų agentūroje – na niekaip…?

  Norėčiau savo akimis išvysti tą spagetinės argumentacijos šedevrą…galėtu paskui nepriklausomi informatikai pakomentuoti čia.

  Vienžo, panašu, kad BNSe netikėtos ar sensacingos naujienos kol kas nėra laukiamos…:)

 • Anonimas

  sveiki,

  nemėgstu žmonių poykčio, tad
  norėjau paklausti, o tai kur problema? jei norite gauti pinigėlius už autorines teises turite nueiti i latga berods ir iregistruoti savo kūrybą?
  O jei to nedarote tai kokių tada norite pinigų?
  Yra net trys išeitys: registruoti, neviešinti savo minčių, arba nesiskūsti :)

  Kiek žinau, betkoks kūrinys tampa autoriaus nuosavybe nuo to momento kai jis yra paskelbiamas viešai. Taigi, paskelbus straipsnį bloge anksčiau, nei jis pasklebtas laikraštyje, jūs jau turite teises į jį, ir galite nors ir į teismą paduoti laikraštį, jei negavo jūsų leidimo jį viešinti be jūsų žinios.

  Nepaisant visko,
  manau su LATGA tikrai iškiltų nemažai problemų ir laiko gaišimo bei „popierizmo“ norint įteisinti savo kūrybą, kuri nuolat yra atnaujinama. kaip manote ar įmanoma būtų šį reikalą kažkaip palengvinti?

 • Anonimas

  Simona, Simona, devuška mojej mečty… Yra ketvirta išeitis pasiskųsti i-dienoraštyje…

 • Anonimas

  Man atrodo tokiam LRytui turetu buti geda, kad perspausdino Jusu mintis, nes taip darydamas dienrastis parodo, kad neturi perspektyviu protingu zurnalistu, kurie patys kazka sumastytu. O vogti medziaga pas mus labai populiaru. Sestadienio ryta isijungiau LTV laida Pulsas ir ziuriu, kad reportazas sumontuotas naudojant mano sukurta dokumentini filma ir diplomini TV darba. Kai paskambinau pasiteirauti, mane graziai sakant pasiunte… Ar cia normalu? Taigi reikia vienytis, broliai ir seserys…

 • Interesų konfliktas tarp pareigų ir asmens kuo toliau tuo aktualesnis taps. Savo kailiu išbandžiau :)