Kodėl RST dirba nuostolingai?

Šiandien buvo paskelbtos dvi iš pirmo žvilgsnio tarpusavyje nesusijusios naujienos.

Seime įsteigta nauja – Atominės energetikos – komisija, kuri, be kita ko, rūpinsis ir naujos atominės elektrinės statybos bei nacinalinio investuotojo Leo LT veikla.

Antra, per Vilniaus biržą paskelbta žinia, bendrovė Rytų skirstomieji tinklai šiemet patirs apie 25 mln. litų nuostolių, nors ketverius metus iki šiol dirbo pelningai. Žinia, beje pranešta gana originaliai:

RST: AB Rytų skirstomieji tinklai patvirtina Gintauto Mažeikos prognozę, kad 2008 metus bendrovė baigs nuostolingai

Rytu Skirstomieji Tinklai AB Pranešimas apie esminį įvykį 02.12.2008

AB Rytų skirstomieji tinklai patvirtina Gintauto Mažeikos prognozę, kad 2008
metus bendrovė baigs nuostolingai

Akcinė bendrovė Rytų skirstomieji tinklai (RST) patvirtina LEO LT, AB
vyriausiojo vykdomojo pareigūno Gintauto Mažeikos prognozę, kad 2008 metus
bendrovė baigs nuostolingai. RST prognozuojamas nuostolis gali siekti apie 25
mln. Lt.

Jei ką, tai G.Mažeikia prieš tapdamas vyriausiuoju vykdmuoju pareigūnu, buvo RST vadovu. Tad kaip čia nepatvirtinsi, ką jis sako.

Juo labiau, kad jis pats juk puikiai žino, kodėl RST šiemet taip nesiseka. Nepamiršo juk tikriausiai, kad dar jam vadovaujant, RST šį pavasarį nusprendė iš naujo įvertinti ilgalaikį materialųjį turtą.

Kaip tarė, taip ir padarė – per vieną dieną (berods, 2008 metų kovo 14-ąją) RST turtas ėmė ir išaugo 1,4 karto iki 3,48 mlrd. litų.

Šiaip jau šis žingsnis buvo būtinas rengiantis LEO steigimui, antraip valstybė gal net 50 proc. nebūtų gavusi, nes VST turtas buvo iš naujo įvertintas gerokai anksčiau.

Bet kas atsitinka, kai iš maujo įvertini turtą? Ogi pirmiausiai ima ir gerokai padidėja 2007 metų grynasis pelnas. Jis, tiesa, tik popierinis, tačiau vis tiek atrodo gražiai.

Tačiau lazda, kaip visada turi du galus. Kas buvo gražu 2007 metais, darosi nelabai gražu šiemet, nes padidėjęs ilgalaikis materialusis turtas didina 2008 metų sąnaudas, o tai savo ruožtu mažina 2008 metų pelną.

Kalbant konkrečiau – kaip rodo RST šių metų 9 mėnesių ataskaita, nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudos šiemet sausį-rugsėjį siekė 212,7 mln. litų, tuo tarpu pernai (kai turtas buvo mažesnis) – 134,4 mln. Skirtumas – beveik 80 mln. litų.

Todėl ir veiklos pelnas (pajamos atmetus sąnaudas) skiriasi: pernai +20,3 mln., šiemet – minus 50,4 mln.

Tiesa, viskas tai daugiau popieriuje, o ne realiame gyvenime.

Realiame gyvenime, net ir turint galvoje 80 mln. litų išaugusias elekros energijos pirkimo sąnaudas, prie pernykščio turto vertės RST veiklos rezultatas būtų teigiamas ir gal net kiek geresnis nei pernai. O dar turint galvoje, kad Ignalina paskutinį ketvirtį neketina stabdyti savo turbinų, net ir šie metai dar gali būti ne tokie nuostolingi.

Tačiau ataskaitas skaito ne visi, todėl galima viešai lieti graudžias ašaras dėl patiraimų nuostolių.

O kam tos ašaros, paklausite Jūs?

Ogi tam, kad kaip nors prispausti Kainų komisija, kuri nenori didinti elektros energijos tarifų.

Štai tam ir reikalingi tokie spektakliai ir kalbos apie nuostolius, galbūt tam reikalinga ir speciali Seimo komisija.

Gudrūs tie VP berniukai nors tu ką…:)

****************************************************************************************************************

P.S. Beje, biržos puslapyje neradau VST 9 mėnesių ataskaitos, bet šios bendrovės pusmečio ataskaitoje yra įdomių skaičių, kurių nėra RST ataskaitoje. 

Taigi: 2008 sausį-birželį vienam VST valdybos nariui vidutiniškai buvo išmokėta 207333 litų atlyginimo, o vienam administracijos nariui – 213061 litų.

Vidutinis atlyginimas įmonėje – 2438 litai neatskaičius mokesčių.

Įdomu būtų sužinoti, ar RST valdybos ir administracijos narių atlyginimai panašūs?

(9 balsų, vidurkis: 4,56 iš 5)
Loading...
 • Daro pinigus iš oro, tikrai gudrūs.

 • Anonimas

  Verslas visada buvo kultūringas būdas apsivogti. Jei rodai triukus su kauliukais – esi sukčius, bet jei sugalvoji gudrią schemą, kuri leidžia nepelnytai uždirbti ir sumokėti mažiau mokesčių – esi verslininkas. Vagis ir verslininkas uždirba iš rizikos.

 • Anonimas

  ruošiamasi parduoti,kaip ir paštą.
  čia tik laiko klausimas.bus pranešta: bendrovė dirba nuostolingai ir ją reikia parduoti.ir viskas.amen.
  jau nė su viena Lietuvos bendrove taip buvo ir bus su šita ir su paštu ir su Lietuvos geležinkeliais.
  žinau ir tiek,kad iš to gyvena VTF…šią vasarą sugebėjo net vairuotojams išmokėti po 5000 premiją.
  o juk taip valstybė ruošėsi krizei…???
  Trakų RST kuruodavo viena ir ta NEVA pati įmonė…šviestuvus ir visą kitą, Trakų miestelyje keisdavo be NEVA konkurso,arba konkursas buvo NEVA fiktyvus…

  ranka- ranką plauna…arba RST ir VST už dyką nekaso.

  Artūrai

  įdomi Jūsų nuomonė apie „Zeitgeist“ filmus?
  galima ir man į e.paštą atsiūsti atsakymą.

  norėčiau daugiau sužinoti apie A.Sabonio „Botelius“?kodėl apie juos nieko nekalbama?

 • Romai,
  tiesiog genialu, apšvietė antakius :) Pasirodo, visas žmonijos istorijoje į individualų verslą išsiskaidęs darbo pasiskirstymas yra vagystė. :) Net Marxas su Engelsu tiek nebandė griebti pirmyn. Net Prud’homme’as su Bakuninu taip drąsiai netvirtino…
  Žinoma, vienintelis ekonominių mainų būdas – iš viršaus nuleistas labdaringas ir didžiadvasiškas planas…

 • Anonimas

  Šį dalyką jau semestro pradžioje mums aiškino projektų vadybos dėstytojas :)

 • Anonimas

  Aidai,
  tikrai nesu nusistatęs prieš verslą. Rašiau kiek šypsodamasis į ūsą. Bet, būna sričių, kur tarp verslo ir apgavystės yra labai siauras tarpas. Gal net pasaulinė finansų krizė turi tokias šaknis. O dėl mokesčio už riziką -tai yra visiška tiesa. Verslininkas rizikuoja savo turtu ir pinigais, tikėdamasis pelno. Vagis rizikuoja laisve.

 • Anonimas

  Romai, verslininkų rizikos daugiau teorinės. Jie žino tiek ir dar tiek būdų apsaugoti savgo turtą ir pinigus.

 • Anonimas

  Romui
  kaip apgavikė, gyvenanti iš nedarbinių pajamų, t.y. iš verslo, norėčiau paklausti: o Tamsta turbūt gyvenate iš šventos Dvasios? Ar iš palikimo? Pasidalinkite ir su kitais stebuklingais prasigyvenimo būdais, – tais , kurie telpa į tą siaurą tarpą tarp verslo ir apgavystės

 • Anonimas

  Vaiva,
  nesu prieš verslą.
  Bet duosiu pavyzdį, kaip būna žmonės uždirba. Kažkada seniai Teo vadinosi Telekomu ir buvo valstybinė įmonė. Tai įmonei, kurią jau ruošėsi privatizuoti, nebuvo suteikta licenzija teikti mobilaus ryšio paslaugas. Panašiu laiku toks ponas Kazickas įkūrė pirmą mobilaus ryšio kompaniją Lietuvoje. Ta kompanija viena teikė mobilaus ryšio paslaugas berods du metus. Kitaip sakant turėjo monopolį. Spėkit, ar daugiau ar mažiau būtų sumokėję švedai Kazickui pirkdami iš jo tą kompaniją (o iš esmės rinką), jei Telekomui būtų suteikta mobilaus ryšio licenzija. Taip pat atspėkit, ar daugiau būtume gavę už Telekomą, jei jis licenziją būtų turėjęs.Kazicko vietoje tikrai būčiau pasistengęs, kad atsitiktų taip kaip atsitiko. Ir jei jis būtų pasistengęs,ar tokiu atveju tai būtų vien tik verslas? Nežinau kaip ten buvo tada. Bet panašių pagudravimų dabar tikrai vyksta. Čia Račo duona juos mums parodyti.

 • Anonimas

  Na, Romas pradžioj kiek perlenkė. Bet pasirinkimas tarp verslo garbingo ir bet kokio pas mus dažnai daromas pastarojo labui. O kai tokie pasirinkimai dominuoja – nuo vienokių verslo teorijų pereinama prie ne tai, kad šiek tiek, bet GEROKAI kitokių tikrovių.

  Visgi, čia visai kaip su kitais asmens nukrypimais nuo garbingumo – didelės laimės tai neatneša, tik jos iliuzijas.

 • Anonimas

  As gi ir rasiau, kad kol nebus konkurencijos, tol bus buhalteriniu popieriu papudravimai pries nesant komisijai tvirtinti naujas kainas.

 • Anonimas

  Romai, na kokia ten rinka anais gūdžiais laikais, kai tai buvo tikroji egzotika ir operatoriui iš esmės reikėjo kišti pinigus į balą (pradinės investicijos; apie pelningumą (grįžusias investicijas) pirmuosius n (paspėliokime, >5-7) metų nebuvo nė kalbos)…
  Tikėtis, kad po metų-kitų-trejų neatsiras konkurentų…
  Atsiprašau, bet tokie naivūs švedai tikrai nebuvo…

 • Anonimas

  Beje, isivaizduokite, kad esate kokios nors silumininkas monopolistas. Patinka geri automobiliai? Kodel gi nenusipirkus arba neissinuomavus imones reikmems kokio nors Mercedes Benz 500CLK? Ir zmonai galima paimt toki pati, na ir valdybos nariams pvz. Juk visa tai guls i sanaudas, o tai savo ruoztu leis ateityje pakelti silumos kainas. Juk kainu komisija audito neatlieka, ar ne. Na o jei prireikia atliekamu 75.000 lituku, naujo namo naujam kiemui plytelemis isgristi, tai kodel gi perkant ka nors imones reikmems (na kad ir nauja katila, ar kamina), nenupirkus is „patikimo“ pazistamo uz dviguba kaina, ir atsiimti dali grynais vokelyje? Na butu rinkos salygos, gi nesvaistytum imones lesu, bet prie dabartines tvarkos, kodel gi ne? Juk uz viska sumokes galutiniai vartotojai.

 • Anonimas

  Aidai,
  Pats paryškinai Romo pasisakyme ką norėjai, tai ir aš paryškinsiu Tavo pasisakyme ką noriu..:)
  Ką ten Marksas ir pan. jei pats lyg ir išteisini verslą …tame tarpe ir Stalino, Hitlerio verslą?! :) kaippo tokį …jų dujų kameras…?!

  Jei Romas kažkame atsispiria ir nuo padorumo (vagys ir nevagys), tai pats atsispiri nuo verslo kaip centrinės vertybės…
  Ir man šiek tiek sukeli baimę …nes verslas, ne padorumas, yra galios centras, o galios centras be padorumo yra ko gero kelias į polpotus…
  Šiaip mano nuomone ypač stambus, monopolistinis verslas yra gan be padorumo…:)) ir su iš to išplaukiančiomis pasekmėmis…:)

  Na, ir kodėl p.Račas už šią žinutę neima iš manęs 0,80 lito kaip bankai už operaciją inete…:)

 • Anonimas

  Bravo Račui, vėl gerą temą palietė. RST veiksmuose perkainojant turtą ir padidinant 2008 sąnaudas nebūtų nieko keista/bloga, vis tiek fiansuotojai vertina ne tiek grynąjį pelną, o labiau EBITDA (paprastai skant -pelną prieš mokesčius ir nusidėvėjimą).
  Problema čia kita – nereikia leisti visokiems manipuliatoriams mažeikoms ar nedzinskams mus laikyti naivuoliais ir RST „nuostoliais“ remiantis reikalauti elektros tarifų didinimo.
  Kažkaip nesigirdi p. Poderio, lyg tai naujoji dauguma jam ir jo požiūriui turėjo būti palanki. Juk ims atrodyti, kad liūtukas naujajai daugumai nagučius jau spėjo suleisti…

  Ir dar. Vakar per BTV vyrai diskutavo apie dujas, porino susėdę, kad kainų didinimas atitinka gamtinių dujų įstatymą. Bet gi aišku, kad šiame įstatyme ir yra bėda. Galima būtų sukelti labai rimtą diskusiją, KODĖL tik 20% galutinės dujų kainos vartotojams sudaro perkamų dujų kaina, o net 80 % taip vadinami „transportavimo kaštai“. Tie, kas domėjosi, žino, kad „dujų vamzdininkai“ kiek beinvestuotų į dujotiekį (+ palūkanos finansuotojui), sąmatėlę pateikia komisijai, ir, remiantis LR teisės aktais, visa tai įtraukiama į tarifą. Problema / iššūkis – dujų transportuotojų ir dujotiekių statytojų ant Lietuvos yra l. nedaug. Įdomu, kaip komisija vertina kaštų realumą…

 • Anonimas

  Romui
  viena laimė, kad Telekomas tada negavo licencijos – turėtumėm dar vieną natūralią monopoliją. Be kita, telekomas tuo metu buvo Comliet akcininkas, taip kad licencijos jie negavo dėl konkurencijos, o ne dėl Kazicko.

 • romai,

  jei telekomas butu gaves mobilaus rysio licencija, svedai butu sumokeje daugiau – cia tu teisus. Ir butu atsieme savo sumoketus pinigus su kaupu is manes, taves ir visu musu, nes kai vienose rankose turi viska, vadiniesi monopolininku. keli kainas. ir jie butu pakele keliskart daugiau nei kele tuomet, kai mitinguotojai prie ju rinkosi.

  papildant lv komentara – Omnitel 1991 planavo per 15 m. tureti 25 000 abonentu. manau, tai rodo to meto supratima apie verslo perspektyvas.

 • Anonimas

  2 Pamastymas:

  „EBITDA“ grazu, bet jei bent „D“ nesuinvestuosi atgal, po kiek laiko (tiesa, energetikoje tas „kiek laiko“ gali ir kokie 20 metu buti) laidai supus ir pastotes sugrius. Taigi nera taip, kad visa EBITDA gali „pasiimti“.

 • Anonimas

  Siulau paskaiciuoti kiek jau mums mokesciu moketojams kainavo sitos „LEO aferos“ statytiniu algos ir iseitines kompensacijos ir kiek dar kainuos kol „berniukai“ igaus galimybe 2010.05.27 parduoti savo 40% dali Gazprom’ui ?

 • Anonimas

  tik dabar pamaciau, kad net ir sitam bloge, kuris galvojau kazkokius standartus turi, atsiranda zmoniu Zeitgeist ziurinciu ir besidominciu ten nagrinejama „problematika“ :(

 • Anonimas

  gerai, kad tokie faktai paviesinami. Energetikus reik tramdyti, nes izulumui ner ribu

 • Anonimas

  Ysidor GB:

  Merso sanaudu negalima traukti i „leistinus atskaitymus“. Paskaitykite istatymus.

  Pirkimus tokios imones privalo leisti per viesuju pirkimu procedura – bet cia jau kita diskusija :)

 • Anonimas

  Nesutiksiu su e.f.i. Kas investuoja pirmas -visada laimi. Ko galimai negavo Telekomas, gavo Omnitel. Esant dviem žaidėjam iš karto, abu gautų mažiau, bet išloštų vartotojas. Dėl Kazicko neteigiu nieko. Galimas dalykas, kad mes tada buvome labai kvaili. Aš tik bandau pasakyti, kad verslas daromas ir tokiu būdu.

 • Anonimas

  1. Valstybės formaliai kontroliuojamų monopolistų buhalteriniai manipuliavimai skaičiais „ant popieriaus“ yra perimti iš „gudriųjų berniukų“ praktikos. Jei naujoji vyriausybė neperims neformalios monopolininkų kontrolės, apgaudinėjimas tęsis iki visiško valstybės bankroto.
  2. Verslininkai nuo vagių nesiskiria beveik niekuo, nes viskuo rūpinasi „valdžia“: steigia įmones, organizuoja jų veiklą, moka darbuotojams atlyginimus ir valstybei mokesčius etc. Esminis skirtumas, kad verslininkai važinėja įmonių mersai, o vagys – vogtais…(mintis paimta iš Šarikovo laiškų Švonderiui).

 • Anonimas

  Aidai,
  supranatama, kad planas:-) Taip planuojama dujų ir naftos gavyba:-) Susirenka tokie ir tokie…ir nutaria, kad naftos siurbs tiek ir tiek:-).
  Artūrui vertėtų parašyti apie cigarečių gamybos monopolį Lietuvoje. Jeigu jis priklauso užsieniečiams, tai didžioji dalis pelno nelieka Lietuvoje, o Kinija išlaiko cigarečių platinimo monopolį. Atsilikę žmonės…

 • RST GEROS ALGOS IR HEBRA MALADEC DIRBA IR ZMONES TIKRAI TEN NELENGVAI DIRBA ,Nervai ,atsakomybe,Isvis algos dar pasakiciau mazos ,Pagal darba . O RST Vadovam Reiktu Dar Pakelti Algas,Nes va Jiem tai Tikras Kosmaras ir sunkumas ir didziasia atsakomybe.