„Lietuvį“ Airijoje leidžia… rusai

Šiandien Vilniuje vykusioje Pasaulinės rusų spaudos asociacijos konferencijoje sužinojau įdomų dalyką.

Pasirodo, Airijoje lietuvių kalba leidžiamo laikraščio „Lietuvis“ leidėjai yra … rusai.

Bendrovė, leidžianti „Lietuvį“ vadinasi „East European Publications in UK and Ireland“, o vadovauja jai Sergejus Tarutinas.

Ši bendrovė taip pat yra laikraščių „Naša gazeta“, „Komsomolskaja pravda“ ir latvių kalba leidžiamo laikraščio „Sveiks“ leidėja.

 „Lietuvio“ tiražas – 5000 egzempliorių, 24 puslapių laikraštyje 5 puslapiai skirti reklamai, dar penki – klasifikuotiems skelbimams. Įspūdis toks, kad produktas jei ne labai pelningas, tai bent jau tikrai ne nuostolingas.

Turinys – natūralu – orientuotas į vietines problemas: vaiko pašalpa, atlyginimo susigrąžinimas iš bankrutavusios bendrovės, studijos bedarbiams ir pan.

Lietuvos naujienoms rugsėjo 1 dienos numeryje skirtas vienas puslapis. Koks to puslapio turinys, galite spręsti iš straipsnių pavadinimų: „Dėl dujų nuotėkio evakuoti žmonės“, „2013-aisiais bus estakada“, Jaunas vyras grasino nušokti nuo kamino“, „Pasaulinė mafija Kupiškyje“, „Baigiamas įrengti fontanas“, „Pedagogai ieško darbo“, „Šarnelei – 510!“, „Dar vienas mokestis pensininkams“, „Universitetų auditorijos bus pustuštės?“, „Turistinis-ekologinis ralis“.

Nieko, žinoma, čia labai blogo – kiekvienas redaktorius, orientuodamasis į auditoriją,  pats nusprendžia, kokios naujienos vertos didžiausio dėmesio.

Kiekvienas redaktorius taip pat sprendžia apie kokius renginius informuoti savo skaitytojus: „Lietuvis“ skiltyje „Afiša“ praneša apie rusiškos muzikos koncertą, naują teatro (rusiško Dublino teatro) pastatymą, gyvos muzikos vakarą (kūrybinis gyvos rusiškos muzikos vakaras su grupe „Cool Beat“) ir Monaghane vyksiantį bliuzo stiliaus muzikos festivalį

Apie Alinos Orlovos ir grupės koncertus rugsėjo 24-26 dienomis skelbiama reklamoje paskutiniame puslapyje.

Varčiau tą laikraštį ir pats sau galvojau. O kodėl tą laikraštį leidžia Rusijos bendrovė, o ne, pavyzdžiui, „Lietuvos ryto“ ar „Respublikos grupė“?

Ar „Lietuvos žinių“…

Būtų gražu: ir patriotiška, ir dar užsidirbti galima būtų. Ir tai nieko blogo, nes žiniasklaida – patinka tai kam nors ar nepatinka – yra verslas. Kuo daugiau nuostolių, tuo mažiau žiniasklaidos. Tos tikrosios.

Be to, ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija galėtų šiek tiek prisidėti. 

Juk Lietuvos valstybė finansuoja kai kuriuos žiniasklaidos projektus rusakalbiams Lietuvoje.

Ir anglakalbiams.

Ar Lietuvos valstybei lietuviai Airijoje mažiau svarbūs?

Ypač – jei Lietuvos valstybė tikrai siekia, kad dalis jų kada nors grįžtų į Lietuvą?

(7 balsų, vidurkis: 4,29 iš 5)
Loading...
 • kiekvienas redaktorius, orientuodamasis į auditoriją, pats nusprendžia, kokios naujienos vertos didžiausio dėmesio

  Perskaičius šią pastraipą man kilo tokia keista mintis: vadinasi, Lietuvos internetinėje žiniasklaidoje visose priemonėse yra vienas ir tas pats redaktorius. Nes esminių skirtumų akcentuose beveik nepastebiu. Bet, žinoma, tai tik mano, nieko nereiškianti nuomonė…

  • mielas Simai, galėtų būti, kad tiesiog visi redaktoriai panašiai mąsto:) Sakau „galėtų“, nes aš drįsčiau teigti, kad akcentai vis dėlto šiek tiek skiriasi.

   • Aš ir rašau, kad BEVEIK nepastebiu :)

 • Skeptikas

  Komentaras pašalintas A.R.

  • Skeptikas

   Negi neteisybė buvo?

  • Skeptikas

   Beje, nepavyko rasti jokių duomenų, kad tokia bendrovė apskritai būtų įregistruota.

 • mdxacuk

  Reakcija į šią žinią daugeliu atveju bus vienareikšmiška: rusai puola, galas lietuviškai spaudai.

  Juokinga ir tiek. Tokia lietuviška paranoja…

  Nes iš tiesų, tai nieko ypatingo ir nenutiko. Tik verslas.

  Tačiau kažkam, matyt, vaidenasi, kad Sergejus Tarutinas vakarais maketuos “Lietuvio” puslapį ir sekmadienio vakare telefonu diktuos Rita Orlovičienei, ką ji turi parašyti pirmadienio komentare.

  Gal kas nors to ir labai norėtų, tačiau taip nebus. Nes lietuviška žiniasklaida iš to jau labai seniai išaugo.

  Taip, jos savininkai turi savų interesų, turi savų simpatijų vienai ar kitai politinei jėgai ir naudodamiesi turimomis galimybėmis tai neretai viešai pademonstruoja.

  Tačiau nei G.Vainauskui, nei V.Tomkui, nei Ritai Orlovičienei niekas nenurodinėja, kaip rašyti. Ir nemanau, kad nurodinės.

  Todėl šaukti “rusai ateina” nėra jokio pagrindo. Kas geriau: žinoti, kas yra akcininkas ir turėti galimybę matyti, ar tai kaip nors atsispindi turinyje, ar nežinoti, kas yra savininkai ir stebėtis, kodėl laikraščio puslapiuose reiškiama meilė Rusijai ar dar kažkam?

  Tad kuo čia dėti rusai?

  Gal viskas kaip tik išeis tik į gerą…

  • mielas mdxacuk, nesuprantu, ko taip susinervinote.

   Juk niekas, išskyrus tamstą, kol kas ir nešaukia, kad „rusai ateina“…:)

   Tiesa, jie vis dėlto dėti tuo, kad leidžia „Lietuvį“ ir kad, matyt, yra geresni verslininkai nei Lietuvos žiniasklaidos magnatai.

   Tiesa, akcininko pozicija dažniausiai vis dėlto atsispindi turinyje (įskaitant ir atvejus kai akcininkas reikalauja objektyvumo ir nešališkumo). Be to, žinoti yra gerai, kai gali rinktis. Šiuo konkrečiu atveju ta galimybė šiek tiek apribota…

   Bet kuriuo atveju džiugu girdėti tokia tolerantišką ir multikultūrinę tamstos nuostata bei tokį teigiamą Lietuvos žiniasklaidos nepriklausomumo įvertinimą.

 • max

  mdxacuk – norėjei pasakyti, kad tiek Vainauskas, tiek Tomkus, o juo labiau ponas Bronislovas apie savo dienraščių straipsnis sužino tik ryte , gerdami pirmą kavą? Koks aš naivus, net gėda.

 • azartas

  Mano spėjimas būtų kitoks. Dabartiniai lietuvos dienraščių leidėjai net nesiruošia leisti kažkokių (skelbimų) laikraštėlių kitose šalyse, nes ten gaus pelną tik pinigais. Ir tik normalų tos šalies pelną. Kai tuo tarpu Lietuvoje gali gauti nemenką “nepiniginį” pelną. Ir dar turėti realią įtaką įvairiose srityse. Kaip sakė vieno animacinio filmo herojus “а нас и здесъ неплохо кормят”…
  …taip ir lenda galvon patarlė tragikomiškam kontekste – ne piniguose laimė… :)

 • Fredis*

  „Įspūdis toks, kad produktas jei ne labai pelningas, tai bent jau tikrai ne nuostolingas“.
  Įspūdis gali būti labai klaidingas. Labai tikėtina, kad Lietuvio ir Sveiks nuostolius dengia Komsomolskaja pravda ir Naša gazeta.
  Jūs, vaikai, prieš ką nors mokydami verslo subtilybių, sukurkite nors vieną darbo vietą. Sėkmės.

  • … pasakė suaugęs žmogus, kuriantis darbo vietas taip pat, kaip kabrioletus su blondinėmis savo galvoje…

  • nerijus

   Fredi*

   Skiriu Jums šią dainą:

 • Kalbėjau su pažįstamu iš Airijos, sakė, kad ten netrukus pasirodys naujas lietuviškas laikraštis „Dundukas“, kuriame be klasifikuotų skelbimų bus spausdinamos gerai žinomo populiaraus lietuviško blogo žinutės ir ypač komentarai.

  • mielas Nyazoff, savo humoro jausmu artėjate prie fredijaus ir mdxacuk’o. Džiaugiuosi už jus ir linkiu ir toliau tobulėti šia linkme.

   • Rimtose temose surimtėsiu. Nors iš tiesų rimtose temose (ypač įsiminė „Neįvykusi vidinė devalvacija viešajame sektoriuje“) paprastai nerandu, prie ko prikibti…

 • Lee

  „Be to, ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija galėtų šiek tiek prisidėti.“

  Kubilius aiškiai pasakė (berods praeitą savaitę per LRTV 11.00 G.Aleknonio laidoje :“…su emigracija mes nieko negalime padaryti…“ – o jūs p.Artūrai norėtumėte , kad dar ir pinigų „tiem“ ( anot Kubiliaus) išskirtų – naivu ……..

  • Daina

   “Be to, ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija galėtų šiek tiek prisidėti.”
   Nesuprantu, kodėl dirbantys Lietuvoje mokesčių mokėtojai turėtų išlaikyti ar remti laikraštį išvykusiems į kitą šalį?.. Jei yra poreikis laikraščiui užsienyje – ten esantys pirkėjai sumokės realią kainą, taigi bet kuri versli laikraščių leidykla gali tokį laikraštį pradėti leisti. Bet jei poreikio nėra, kam to reikia, ir ypač – kodėl už tai turi mokėti tie, kam laikraštis net neskirtas?…

   • miela Daina, apie URM užsiminiau tik todėl, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė viešai deklaruoja norinti susigrąžinti emigravusius lietuvius atgal į tėvynę. Mano subjektyvia nuomone, siekiant šių tikslų, žiniasklaidos įtakos nuvertinti nereikėtų. Be to, Lietuvoje gyvenantiems mokesčių mokėtojams tai taip išeitų į naudą, nes iš dalies ir jų lėšomis dalis emigravusiųjų įgijo Lietuvoje išsilavinimą, naudojosi socialinėmis ir sveikatos apsaugos paslaugomis, tad naudingiau būtų, kad jie dirbtų Lietuvoje ir mokesčius mokėtų į Lietuvos, o ne į Airijos ar Didžiosios Britanijos biudžetą.

 • nerijus

  Manau, kad yra kita šio laikraščio savininko pusė :)
  Spėju.
  Gal jis taip užsitikrina savo buvimą- egzistenciją toje šalyje ir, galimai, garantuoja su vieta po Saule? Kai savojoje šalyje prisidarys problemų ir turės ją palikti ar iš jos sprukti, tai turės ramų „lizdelį“?
  Žinoma, nepaneikime galimybės dėl pilietybės gavimo ir pan.

  Atkreipkite dėmesį į jo tiražą ir taps viskas labiau suprantama, kad ne čia „šuo pakastas“- ne leidinyje, o KAM JIS LEIDŽIAMAS.

  Tokiu tiražu, Lietuvoje, apstu leidinukų. Vieni išnyksta, o vietoje jų- atsiranda kiti. Tik daugeliu atvejų- savininkai tie patys :)

 • johnis

  Pritariu p.Racui del itakos lietuviams.
  Is man turimu ziniu(internetas o ne koks slaptas kanalas) Rusija skyre didelius pinigus rusakalbiu nuomones formavimui uzsienyje. Tai jie dare per amzius. Blogai tai ar gerai mums lietuviams- kita tema. Bet uzmerkti akis pries tai nevertetu.

  Londone „Londono zinios“, dabartinis „Britanijos Lietuvis“ yra gavusios ne viena tukstanti svaru is TMID,ar kitu vyriausybiniu organizaciju, tad sakyti kad nereme visiskai ar to nedaro nevertetu.
  Jei pasidometumet kas remia ar kas „kisa“ savo pinigus i tas pacias Londono Zinias, Info zona, Tiesa ar jau nebeegzistuojanti Lietuviams UK rastumet idomiu siju vedanciu i viena ar kita lovi.
  Kol kas nebent as pats nemaciau labai ryskiu tendenciju, bet kas gali paneigti kad ateityje ju nebus. Gal jos isryskes labiau po keliolika metu kuomet subres zmones kartu su vienu ar kitu laikrasciu, bus ivestas internetinis balsavimas ar savo kandidatus prades kelti i savivaldas vietines rytu europieciu atstovai ar bus sukurtos tam tikros ekonomines grupuotes su svertais.
  Ir galu gale po sia fraze“rusai puola puola“ telpa daugiau nei kad tik pakikenti sau i delna….ne kvaili gi esame matydami esamus procesus Rusijos ir jos ziniasklaidos. O p.Racas pats galite zinoti puikiai ka reikstu isleisti laikrasti iseivijoje kuri nors ir labai gausi ir vis gauseja bet yra issibarsciusi ir kiek tai kainuoja….

 • Jurkis
 • Emigrantai

  buvo Airijoje dar du leidiniai lietuviški, Saloje ir Emigrantai, bet užsidarė, o Lietuvis taip pat galus su galais vos suduria – tad rašykite – spausdins nemokamai :) aštrialiežuviai