Lietuva versus Estija: pasijuokti iš savęs irgi reikia mokėti

Šiandien balsas.lt paskelbė informaciją apie Briuselyje atidarytą parodą „Entropa“, kurios idėja – pristatyti ES nares naudojant būdingus stereotipus ir išankstines nuostatas.

Lietuva šioje parodoje dalininkės Vilmos Stasiulytės valia atrodo štai taip:

Aš, žinoma, ne menininkas, tačiau manęs toks vaizdelis nesužavėjo. Suprantu, žinoma, aliuziją į Briuselio berniuką, tačiau nelabai įsikertu, kam ir kodėl lietuviai atrodo kaip „siusiojantys“ kareiviai su šautuvais… ( O gal kas nors matė, kaip  Samas stovėjo šalia Cobaino ir kitų „Nirvanos“ vyrų?..) 

Galite su manimi nesutikti, bet man atrodo, kad ir pasijuokti iš savęs reikia mokėti. Be to, man taip pat atrodo, kad šypsena ar ironija turėtų skirtis nuo paniekos ir savęs žeminimo.

Bet, gal tiesiog nesuprantu šiuolaikinio meno (o.Koršunovo „teatro“ – taip pat).

Todėl man daug labiau patiko kaip save pristatė Estija (Sirje Sukmit):

Retai apie ką nors sakau „tobula“, bet šį kartą šis apibūdinimas tiesiog sprūsta iš lūpų.

Atrodo, taip paprasta – „modernūs sovietikai“. Bet kartu kiek daug informacijos ir… labai gražu. 

Taip, stereotipas, taip šaipomasi, tačiau žinia, kuri perduodama šiuo kūriniu, yra visai kita nei Lietuvos atveju. Nes ji ne konjunktūrinė, nes ja nebandoma įsiteikti kam nors, nesiekiama politkorektiškumo kaip kai kurių kitų valstybių autorių darbuose.

Be to, jos ir išliekamojio vertė gerokai didesnė.

Genialiai paprasta…

Ech tie estai…:)

(5 balsų, vidurkis: 4,40 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  Tikrai, estų kūrinys žavus. O lietuviškąjį paveikslėlį pamačius pirmoji mintis kilo ne apie Briuselio berniuką, bet kad tie vyrukai sisioja ant Baltarusijos! :) Tikrai keistas kūrinys, po tokiu paveikslu privalo būti paaiškininmas apie ką jis.

  • Anonimas

   Galiu paaiškinti. Vilmos Stasiulytės švogeriui buvo juokinga. Lietuva yra švogerių kraštas (čia tokia labai gili potekstė).

 • kokie stereotipai, kokios išankstinės nuostatos?
  mūsų visuomenė susiskirsčiusi į kelis blokus, kiekvienas turime savo streotipus apie vieni kitus.
  Lietuviškąjame paveikslėlyje matome „paksistų“ ir „liberalųjų komsomolcų“ nuomonę, streotipą apie „megztąsias beretes“, „konservus“, „patriotus bugailiškius-prūdus“, „teroristus tilto per Bražuolę sprogdintojus“.

  • Anonimas

   Pataikėt į 10.

  • Bugailiškio-Prūdo čia nėra – aiškiai matyti, jog tai jaunuoliai, penki,- ir nei vieno su sauskelnėmis.

   • Anonimas

    Ten visokie neapsiplunksnavę konservai, kurie pamiršę realpolitik sisioja ant Rytų ir akivaizdžiai matosi jų nesubrendimas. Jei būtų kitokios autorės pažiūros, būtų nupiešusi Heraklį Brazausko veidu besimaudantį po čiurkšle iš rytų pusės:)

 • Anonimas

  aš tavęs Fredi nesupratau – matyt mano jumoras nelietuviškas. Atvirai pasakius, manau, kad tokios savokos „lietuviškas jumoras“ kaip ir nėra. Kaip ir jumoro. Pakanka pasižiūrėti mūsų TV ir tampa viskas aišku. Beviltiška. Kaip nebūtų gaila, bet jumoras yra lankstaus ir nesurambėjusio proto požymis. Žmogaus ir tautos. Tai nebudinga mums.

  • Anonimas

   reikia rašyti humoras :) jumoras yra rusiškai.

 • Anonimas

  skirta:
  ledynmečio voverė

  Pastebėjau.Iš karto atkreipiau dėmesį.
  Negražu.
  Paskum nesitikėkit,kad baltarusiai nepritaikys meno „atvirkščiai“- kakojantys link Lietuvos sienos…Va, tada, tai „palos“ mūsų purviasklaida…Pirmiausia argumentuos,kad patys baltarusiai išprovoavo,jog lietuvaičiai pavaišintų „balandėliais“ ir pan. :)
  Nenustebčiau.

  Kas davė leidimą, tokį paveikslą eksponuoti? Kultūros ministerija?
  Juk čia atstovavimas Lietuvai…truputį gėdinga.
  Estai nepersistengė ir,kaip visuomet,santūriai, bet „taikliai“.

 • max’ui, yra „elitinis“ humoras (peliukų, Zbignewo, Radio šou) ir „kaimietiškas“ (Živilė, Saulėnas). Aš nors ir „megzta beretė“, bet elitinė.

 • Anonimas

  Man priminė mano tarnybą. Kai ryte visus (visą „rotą“- o aš su vienu metu miegojau, vėliau atskirai vienas) vesdavo iš „kazarmės“ į lauką prie lauko tualetų ant mažo – tai reikėjo saugotis kad kas tavo „čebatų“ nesušlapintų… vėliau tai tapo inkstinktu ir pabandytų ryte, vos pabudus neišvesti… (kaip tik tai vyko Latvijoje, pasienyje su Lietuva, karinėje jūrų bazėje. O čia, vaizdelyje, berods iš pasienio ir vyksta veiksmas).

 • Anonimas

  Kažkas negerai su mumis. Nuo estų atsilikome visur ir suvisam.

 • Anonimas

  Aš, taip pat supratau, pirma, kaip šlapinimąsi ant Lenkijos. Estų man irgi nelabai patiko, mintis gera, bet nelabai patraukliai peteikta. O mūsų, tai jei jau toks, tai nafik, tada visai nereikia. ;)

 • Kai pagalvoji, kad dujas gauname būtent per Gudiją, o dar žinant ūmoką kaimyno Lukašenkos būdą,- nejauku. Iš kur ta V.Stasiulytės arogacija, – gi sysiojama dar ir ant buvusios lietuvių žemės. Kas ta Stasiulytė, kas jos „Stogas“, ar šį reikalą derino Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos, ar tie kareivukai – Nato nuo Šiaulių, ar Dieveniškių eigulio sėbrai? Daug neatsakytų klausimų iškyla man, ką jau kalbėti apie paprastą europietį.

 • Anonimas

  Koks čia stereotipas apie lietuvius pristatomas? Esame „karingų mižnių“ tauta? Ar kas nors girdėjote apie tokį stereotipą?
  O estų variantas parodo kodėl man patinka estai. Europietiškas (jei norite skandinaviškas) jumoras. Nors pagyvenus Estijoje (gyvenau tris metus) galiu pasakyti, kad bendras visuomeninis fonas yra toks pat kaip ir pas mus: nuolatiniai skandalai, rietenos, savęs plakimas, blaškymasis tarp Rusijos ir Vakarų, ir t.t.

 • Anonimas

  Ir dar viena sąmokslo teorija. Visi Lietuvos vyrai jau nuo vaikystės žino, kad sisioti reikia pavėjui. Lietuvoje vakarų ir pietvakarių vėjai – vyraujantys.

  • Jei net sia nsamone bandyt taip ironizuoti, tada jie ne ta kryptimi pasisuke.

 • Estų – nesukryžiuoti elektrinis pjautuvas ir elektrinis plaktukas, elektros kabeliai veda į Rusijai priklausančią Močnyj(galingas. rus.) salą. Verta pagalvoti giliau …

 • Anonimas

  Išorinės EU sienos „vaizdelis“, o ten, rytų pusėn darniai sisioja paminklinio stoto kareivių statulos. Viena ar net dvi jų nuo Grūto…
  Turbūt nereikia priminti ir Briuselio berniuko legendos, kaip ji susišaukia su nesena mūsų užsienio politika rytų pusėn? Tai labai sveika, drąsi (pamenat drąsią Lietuvą?) ironija.
  Et…

 • Anonimas

  Na na, o man labai patiko LT humoras siuo konkreciu atveju – juk is tiesu esame karingu mizniu tauta, o siusioti i Rytus galime tik del to, kad esame kartu su Manekin Pis – t.y. Evrosojuze (ir NATO). Manau, kad autore labai puikiai suteike proga pasijuokti is saves, nes nesvarbu, kokie mes sau patys atrodome bedziai, pacioje ES mes labai daznai esame paranoikai tu paciu Rytu atzvilgiu. :) Be to, kaip dar geriau iliustruoti „Draasios Lietuvos“ koncepcija?! :)

  • “Draasios Lietuvos” koncepcija sakot? Tai kodėl kareivukai ne prie Kaliningrado žemių išsirikiavę? O turint mintyje dažnus Adamkaus vizitus Ukrainon, galėjo kareivukai ir prie Juodosios jūros arklius girdyti – ir Vytautas pagerbtas, ir Adamkaus triūsas ne veltui …

 • Anonimas

  Nieko, Lenkai geriau pavare. „Tuo tarpu Lenkija, garsėjanti savo religingumu, įkūnyta kunige, iškėlusiame gėjų vėliavą“. :)

  Freak show

 • Anonimas

  Išsimiegojau, šviežia galva pažiūrėjau į mūsų kūrinį ir staiga atėjo nušvitimas! Supratau idėją ir dabar esu šio paveiksliuko gerbėjas! Čia norima parodyti, kad Europos Sąjungoje mes aktyviausi Rusijos priešininkai nuolatos reikalaujantys griežtos politikos jos atžvilgiu. Ironija tame, kad su savo dydžiu ir galia, realiai ką galime padaryti tai tik karingai sisioti rytų link. Manau, kad tai labai autoironiška.

 • Anonimas

  Artūrai, dabar perskaičiau BBC puslapyje, kad netikėtai išlindo , jog visą šitą skulptūrą sukūrė VIENAS čekų skandalingai pagarsėjęs (nuvalkiota frazė) dailininkas ir jokie kiti autoriai (t.s. ir iš Lietuvos ) nedalyvavo. Čekijos valdžia suką galvą , ką su ja daryti, nes protestus pareiškė gana nemažai šalių. Todėl gal vis tik blogai ne (tik) su mūsų humoru, bet ir su čekų? Pasidomėk , prašau, plačiau , gal kas dar išlys.

  • Max, jūs kažką ne tą radote. Juk tekste yra aiški nuoroda (antra pirmoje pastraipoje), kur galima viską perskaityti ir pažiūrėti visus darbus su autorių pavardėmis ir aprašymais (jei patys autoriai juos pateikė). O ir tekste juk labai aiškiai parašyta: „Lietuva šioje parodoje dalininkės Vilmos Stasiulytės valia atrodo štai taip“

 • Anonimas

  Kažkodėl man nuo pat pradžių papuolė informacija kad visas šitas kūrinys buvo čekų. Tiek ir mūsų, tiek ir estiškas paveikslėlis ir tt. Paskui paaiškėjo jog tai berods jungtinis darbas… Taip kad kol kas lieku pasimetęs, kas iš tikro viso šito kūrinio autorius.

  O visiems besipiktinantiems Lietuvos vaizdu – nepatingėkite žvilgtelėti kaip buvo pavaizduota Bulgarija… Labai tiktų prie Lietuvos iš dešinės pusės…

 • Anonimas

  reiketu tuos kareivelius isdelioti perimetru, kad taskytu slapima ant visu savo kaimynu, pabreztume savo politinio spektro ivairove, dalis butinai turetu buti atsisukus i vidu:)

 • Anonimas

  Čia skonio reikalas, bet man atrodo, kad Lietuvos prisistatymas labiau atitinka tematiką. Tai, kad daugeliui nepatiko įrodo, kad pataikyta :) Čia ir turėjo smarkiai nepatikti.

 • Anonimas

  Labai teisingai čekų pastebėta :)

  viso labo esam drąsus eurosojuzo pakraštys, tesugebantis pamyžti ant kaimynų…

  • Anonimas

   O gal galvokim teigiamai – esam maži,pakrašty, o sisiot ant kaimynų drįstam? Tai čia visai ne „viso labo“, ne kiekvienas taip išdrįstų..
   Ir iš kur pas lietuvius-komentatorius tiek savęs žeminimo… Liūdna.

 • Anonimas

  Valentinai,
  koks sutapimas – ir aš šviežia galva persigalvojau:)
  MAX,
  nepatingėkit, dar ką nors čion įdėkit apie tą intriguojančią BBC informaciją…
  Ant vienų Amsterdamo vartų yra toks viduramžių užrašas:
  HOMO SAPIENS NON URINAT IN VENTUM
  Protingas žmogus nesišlapina vėjuje.

 • Anonimas

  tik kažkodėl Amsterdame tualetai yra tiesiog gatvėse be jokių durų… panašu į stulpą apmyžimui…

 • Anonimas

  Angliškas humoras, broliai ir sesės! Galima buvo nupiešti britų saugumiečius, varančius inkstuose perfiltruotą „Švyturio Ekstros“ čiurkšlę ant Vyčio vėliava pasidabinusių rūmų kampo…
  Tokios dvasinės sąsajos europėnų su mūsų kraštu…
  Nusišlapinti vidurnaktį Vilniaus centre nėra kur, tik Daukanto aikštėje…

 • Anonimas

  Artūrai, ar čia http://news.bbc.co.uk/hi/russian/entertainment/newsid_7827000/7827750.stm ne apie tai ? Gal ką painioju? Tada pardon.

  • Čia apie tai, bet šiek tiek interpretuota… Geriausia skaityti pirminį šaltinį. O ten aiškiai nurodyta, kad kiekvienas darbas yra skirtingo autoriaus, o čekas tik sudėjo juos į vieną.

   Šiaip tai labai geras pavyzdys, kaip iškraipoma info ir galima padaryti skandalą… O juk BBC…

 • Anonimas

  O gal mes neįžiūrime, kad šiame paveiksliuke pavaizduotas Samas su Curtu Cobainu ir visa Nirvana? Gal čia metafora Lietuva = Nirvana? O jei dar ten nupieštų Paulių Normantą visa tai fotografuojantį? Juk Paulius visą gyvenimą fotografuoja Rytuose ieškodamas Nirvanos pėdsakų. Iš štai atrado ją gimtinėje.

 • Anonimas

  Na pafantazuosiu dar kartą. Paralelė su Prince daina „Purple rain“: Golden rain broliams gudams nuo LT.UNITED berniukų (Samas nirvanoje:“Kaaaaifas…“)
  Kiek minčių, kiek paralelių… Bet gi pradžioje sakėte, kad dailininkės prastas skonis…

 • Anonimas

  Ha, kaip pati karikatūros (kitaip nepavadinčiau) autorė sako:
  – Į projektą galima žiūrėti kaip į alternatyvų monumentą Lietuvos nepriklausomybei ir kaip į praeities klaidų „nuliejimą“
  Tai taip išeina, nusilengvinom ir viskas tvarkoj? Man čia vis vien labiau ironiškai įkandama mūsų kaimynėms, lyg sakant:
  – Štai mes laisvi ir „dedam ant jūsų“.
  Maždaug taip:)

 • Anonimas

  http://www.balsas.lt/naujiena/232807/europa-parodijuojantis-kurinys-kelia-pasipiktinima-foto/rubrika:naujienos-kultura

  Na, nesusilaikiau…

  „Max, jūs kažką ne tą radote.“;
  „Šiaip tai labai geras pavyzdys, kaip iškraipoma info ir galima padaryti skandalą… O juk BBC…“

  Klausimai, Artūrai, būtų du:
  1. Kodėl paskelbęs apie tariamos Lietuvos menininkės tariamą kūrinį, o vėliau paaiškėjus, kad tiek jus, tiek ir begalę kitų europiečių tiesiog išdūrė, ėmėte neigti akivaizdžius įrodymus?
  2. Ar šis atvejis, nuoširdžiu paties vertinimu, vienetinis, ar sisteminis?

 • Pingback: Anonimas()