Korupcija – kaip visada, kalta aplinka

„Transparency International“ šiandien paskelbė naujausią Lietuvos korupcijos žemėlapį.

Pranešimo spaudai pavadinimas skamba visai optimistiškai: „Korupcija nemažėja, tačiau žmonės tampa pilietiškesni“.

Tačiau žiūrint į pateiktus duomenis, to optimizmo lieka ne taip jau ir daug.

Man asmeniškai labiausiai  įstrigo ši pastraipa:

Absoliuti dauguma apklaustųjų mano, kad kyšiai padeda spręsti problemas. Tačiau pasirengimas duoti kyšį yra nevienodas: 42 proc. tarnautojų, 51 proc. įmonių vadovų ir 64 proc. gyventojų yra pasirengę duoti kyšį. Nuo 2002 metų gyventojų skaičius, manančių, kad kyšis padėtų išspręsti problemas, pastoviai didėja, o verslininkų – nesikeičia. Lyginant paskutinių penkių Lietuvos korupcijos žemėlapio rezultatus, vis daugiau gyventojų teigia esą pasiruošę duoti kyšį, tuo metu taip teigiančių verslininkų skaičius pastoviai mažėja.

Kai įsigilini į skaičius ir suvoki, kad 2 iš trijų Lietuvos gyventojų yra potencialūs kyšininkai, apie optimizmą kalbėti net nebesinori…

Ir įdomiausia yra tai, kad kalta, kaip visada, aplinka:

Tyrimo dalyviai, kaip ir 2007 m., kalčiausius dėl korupcijos laiko politikus (88 proc. gyventojų ir 85 proc. verslininkų). Respondentai taip pat nėra linkę kaltinti savęs dėl korupcijos. Savo ir savo aplinkos atsakomybę dėl korupcijos nurodė 18 proc. gyventojų, 12 proc. tarnautojų bei 24 proc. verslininkų.

Bet ne viskas gal taip ir blogai, yra ir kas šiek tiek paguodžia:

Tarp institucijų, efektyviai mažinančių korupciją Lietuvoje, visi tyrimo dalyviai geriausiai vertina žiniasklaidą (49 proc.) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (28 proc.).

(3 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...