Korupcija – kaip visada, kalta aplinka

„Transparency International“ šiandien paskelbė naujausią Lietuvos korupcijos žemėlapį.

Pranešimo spaudai pavadinimas skamba visai optimistiškai: „Korupcija nemažėja, tačiau žmonės tampa pilietiškesni“.

Tačiau žiūrint į pateiktus duomenis, to optimizmo lieka ne taip jau ir daug.

Man asmeniškai labiausiai  įstrigo ši pastraipa:

Absoliuti dauguma apklaustųjų mano, kad kyšiai padeda spręsti problemas. Tačiau pasirengimas duoti kyšį yra nevienodas: 42 proc. tarnautojų, 51 proc. įmonių vadovų ir 64 proc. gyventojų yra pasirengę duoti kyšį. Nuo 2002 metų gyventojų skaičius, manančių, kad kyšis padėtų išspręsti problemas, pastoviai didėja, o verslininkų – nesikeičia. Lyginant paskutinių penkių Lietuvos korupcijos žemėlapio rezultatus, vis daugiau gyventojų teigia esą pasiruošę duoti kyšį, tuo metu taip teigiančių verslininkų skaičius pastoviai mažėja.

Kai įsigilini į skaičius ir suvoki, kad 2 iš trijų Lietuvos gyventojų yra potencialūs kyšininkai, apie optimizmą kalbėti net nebesinori…

Ir įdomiausia yra tai, kad kalta, kaip visada, aplinka:

Tyrimo dalyviai, kaip ir 2007 m., kalčiausius dėl korupcijos laiko politikus (88 proc. gyventojų ir 85 proc. verslininkų). Respondentai taip pat nėra linkę kaltinti savęs dėl korupcijos. Savo ir savo aplinkos atsakomybę dėl korupcijos nurodė 18 proc. gyventojų, 12 proc. tarnautojų bei 24 proc. verslininkų.

Bet ne viskas gal taip ir blogai, yra ir kas šiek tiek paguodžia:

Tarp institucijų, efektyviai mažinančių korupciją Lietuvoje, visi tyrimo dalyviai geriausiai vertina žiniasklaidą (49 proc.) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (28 proc.).

(3 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • GIGA

  niekada niekam nedaviau kysio (net keliu policininkui) ir tikiuosi,kad to daryt neteks…Is tikro cia gal ne kazkokia tai jau ypatinga mano moraline nuostata,bet paprasciausiai zema duoti kysi zmogenui,kuris pranasesnis uz tave tam tikru momentu,tam tikru postu ir galvoja,kad savo neveiklumu gali paskatinti zmones jam atsilygint ir veiklumo aistra pazadint

 • Linas

  pora pastabėlių.Nuo kada politikai yra aplinka?Tai yra ne aplinka,o problemos šerdis.Turiu omeny esančius valdžioje politikus,o ne bile ką.Tik politikų rankose yra priemonės,leidžiančios mažinti korupciją.Esu šventai įsitikinęs ,kad valdžios,ir visų pirma savivaldybių,korupciją galima nors kiek pažaboti tik tada,kai atsisės su turto konfiskavimu kokie 5 merai,apskričių,departamentų ar įv.tarnybų viršininkai.Pradedu prarasti viltį,kad šito besulauksiu.Visa kita:žiniasklaida,STT,bažnyčia,etikos komisijos,visuomenės nuomonė ir pan.yra kova su vėjo malūnais.Padėties tragizmą,aišku,dar didins krizė.

 • Rimantas

  Priemonės yra mūsų visų galvose, o ne politikų rankose. Kol bus duodančių, tol bus ir imančių, viskas čia labai paprasta.
  Problemos šerdis ir yra toks atsakomybės perkėlimas: duodu kyšį – kalti politikai, pažeidžiu KET – kalti policinikai. Pačiam už save atsakyti kažkaip labai nemadinga pasidarė :(

 • Žmogus iš kairės

  Vis delto netikiu siu, kaip ir kitu, tyrimu svarumu. Sis suvis, klaidina, nes respondentai atsako ne i klausima – „kaip yra?“, o i klausima „kaip jums ATRODO?“. Tad verslininkas kaltina valdzia (Seima, valdininkus), o zmogelis ligonis dziaugiasi daktarui grasi ikises, ir dar duos, nes nori ir tikisi, kad ji pagydys…
  Jei LLRI „tyrimai“ yra „ekspertiniai vertinimai“ – t.y. velgi atsakoma, ka „ekspertai“ GALVOJA vienu ar kt. klausimu – tai viskas ir priklauso nuo ekspertu. Surinkai savus, jie ir priprognozuos savo, o ne mano naudai.
  Juokingiausiai skamba is ju lupu „valdzia kalta, padidino mokescius“, „mes priversti sumoketi valdziai“ ir pan. Lyg valdzia atsieta nuo mokesciu moketoju, lyg tie „ekspertai“ patys nevazineja „valdiskomis“ gatvemis, lyg nesimoke uz mokesciu moketoju pinigus (patys nemokedami ne grasio) „Valdiskose“ mokyklose ir universituose.
  Taigi mes, mokesciu moketojai, ir esame valstybe, ir turime buti valdzioje. Tik kazkaip vis ne tuos issirenkame…
  Mes patys korumpuoti, nes nesame, ir toleruojame ir nesancius, ir imancius.
  Kai kas didziuojasi, kad mokesciu nemokejo arba kuo maziau ju sumokejo…
  Et, nerinksiu tu, kurie mokesciu nemoka, nes tai del ju kelias i mano namus neasfaltuotas, mokyklos nepastato jau 10 metu, nes „pinigu nera“, nevykdo visu kitu pazadu… O mano sumoketus mokescius kysiams isleidzia…

 • Sugalvojau: kada Adomą ir Ievą iš rojaus išvarė, kas kaltas buvo? Adomas ir Ieva, kurie susigundė? Dievas, kuris jiems buvo aiškiai prisakęs nevalgyti obuolių nuo vienintelio medžio? Ar žaltys, kuris sugundė?
  Jei neaišku apie ką aš čia: neduokit kyšio „žalčiokai“! =D

  • Nic

   Nu matai, kai tikrai moralus, nenorintis kyšininkauti žmogus nepastebėjęs ženklo viršija greitį gerokai ir baudos mokėti reikia 800 Lt, o kyšiui užtenka 150 Lt, o dar ir policininkas pasisiūlo paimti – tai ir sudvejoti gali. Va, padarytų baudas realias, o už kyšininkavimą tikrai baustų (o ne pijarą darytų) – tada ir neliktų kyšius duodančių. Tada visi mokėtų tas baudas, nes neapsimokėtų kyšio duoti. Čia aš su „Linu“ sutinku visiškai. Realios kovos su kyšininkavimu nėra, tik oficialiai teigiama, kad su juo kovojama, o realiai jis skatinamas.

 • J. naivus

  Korupcija (lot. corruptio – „gadinimas“, „papirkimas“)

  Taigi, mes- aplinka- sugadinti. O turint omeny, kad esam švogerių kraštas- gal nepataisomai:

  nepotizmas [lot. nepos – vaikaitis; palikuonis], tarnybinės padėties naudojimas giminėms proteguoti;

  Nebent kuriam pretendendui į kandidatus šautų galvon tokia ereziją, tą įrašant konstitucijon – kiekvieną valdininką reguliariai tikrinti melo detektorium.
  Pagal rezultatus – pagautasis moka baudą arba sėda cypen. Būtų toks biudžeto perpetum mobile.

  • Valentinas

   Iš to nemažai uždirbtų melo detektorių pardavėjai ir egzaminuotojai. Taip skatintume verslą ;)

 • Linas

  nesutinku,Rimantai.Tik visiškas idealistas gali tikėtis,kad išnyks duodančiųjų karta ir ateis kažkokios tobulybės,kurioms visuomeninis interesas(kova su korupcija)bus aukščiau asmeninio(problemų sprendimas kyšio pagalba).Ir prie ko čia madinga-nemadinga.Jeigu reikia laimėti konkursą ir gauti užsakymą įmonei,t.y.aprūpinti žmones darbu ir uždarbiu,aš naudosiu visas priemones,tame tarpe – kyšį.Tik gresiančios atsakomybės neišvengiamumas ir baimė gali pradėti mažint šią blogybę.Po to,žinoma,gali įsijungti ir kitos priemonės,bet visko pradžia – politinė valia daugiau netoleruoti kyšininkavimo.O dabar…,nepadės jokie melo detektoriai,nes juos aptarnaujantis personalas ims kyšius.

  • Rimantas

   Na, matai, kol tu naudosi tas priemones, tai tol kyšius įmančių ir bus. Ir nereikia čia politikų kaltinti.
   Kažkoks iškreiptas supratimas.
   O nenori, kad patį už kyšio davimą dešimčiai metelių pasodintų? Būtų ir bausmės neišvengiamumas, ir kova su kyšininkavimu, ir darbuotojais nereikėtų rūpintis.

 • wice

  Man tai labiausiai gaila sveikatos apsaugos sferos darbuotojų, kurie įvardijami didžiausiais kyšininkais. Kai daugeliu atveju jiems grūste grūda tuos pinigus, o atsisakymą juos paimti laiko kaip didžiausią įžeidimą. O po to susiduria akis į akį su realybe, jog medicina visgi nėra visagalė, tada pradeda samprotaut, kad turbūt per mažai davė, todėl gydytojas ir nepasiūlė stebuklingosios piliulės. Pats pamenu, kai a.a. močiutė liepdavo tai seseliai, tai gydytojui įbrukt pinigus, nes vat jie labai gerai prižiūrėjo ir bumbėdavo po to kad ne tuos vaistus išrašė, kad kiek jiems reikia mokėt ir t.t.

  • Žmogus iš kairės

   Na ne visiems medikams ir ne visada „grūste grūda“. Kaune, kaip taisyklė, chirurgas gerokai prieš operaciją tiesiai šviesiai pasako „tikrą kainą“. Operacija valstybineje ligoninėje, didžiąją dalį jos priemonių apmoka Ligonių kasa. Chirurgas „jama“ už gerą darbą.
   Vilniuje iš kitų pacientų gali sužinoti įkainius, bet nesi garantuotas, kad paims. Tokios kiek skirtingos tradicijos.

  • Simas

   Del medicinos, tai kartais suveikia visai kitas dalykas – zmones, papuole i itin bloga situacija mano, kad sveikata galima nusipirkti… Tuomet zmones itiki ne tik i Dieva, bet ir visus neimanomus dalykus… Be to, Žmogus iš kairės teisingai parase, kad medicinoje yra neafisuojamas kainorastis. Pats susiduriau… Man reikalinga viena operacija ir be vargo gaunu siuntima, bet, stai, dar poliklinikoje perspeja, kad chirurgas ir anestiziologas ims pinigelius. Nenoriu duoti kysio, bet gyventi irgi norisi. Kuriu planus kaip tokius emejus susodinti ten, kuri jiems vieta – ne prie chirurginio stalo, o i cype…

   • vaiva

    na ir kodėl gi neafišuojamas kainoraštis? Atsidarykite pacientas.lt ir visos kainos nurodytos, kiek kokiam gydytojui reikėtų. Labai patogu droviems žmonėms – nereikia klausinėti:-))

 • R.Medinis

  Supaprastintoje korupcijos schemoje – kyšio davimas / paėmimas dalyvauja dvi pusės. Kuris – duodantis ar imantis yra kaltesnis?
  Dovana / padėka / pakiša gydytojui prieš operaciją – kyšis?
  50 Lt policininkui į kišenę – kyšis, ar racionalus sprendimas bandant sutaupyti. Jei gydytojas/policininkas/valdininkas/politikas neimtų – savaime suprantama kyšių nebeliktų. Bet nepamirškim dažniausiai paklausa gimdo pasiūlą, o ne atvirkščiai, taigi imantis tai jau pasekmė, priežastis – duodantis. Išvada: valstybės/visuomenės pastangos turėtų būti nukreiptas ne į tai, kad surasti/nubausti imančius, o pasiekti, kad neliktų duodančių.

 • Kažkokie įtartini šitie tyrimai iš Transparenciaus. „Korupcija mažėja, tačiau…“ O jei be to „tačiau“? Mažėja ar ne?

 • Kur gi ne – visi kalti, tik ne aš;O Ėmiau ir patikėjau.

 • Slyvanosis

  Valdiškų kišenių tuštėjimo metas.
  Stambaus kalibro korupcija mažėja, tai absoliuti tiesa! Mažėja mokių papirkinėtojų, mažėja naudingų projektų, dėl kurių verta papirkinėti ar būti papirktam.
  Tačiau finansinio badmečio laikotarpyje suaktyvėjo smulkūs tikrintojėliai. Valdžios „nuimtus“ algų priedus reikia kompensuoti vizitais pas potencialus pažeidėjus. Nors kyšių kainos krito, tačiau pakilo „ėmimų“ dažnis.
  Todėl bendras korupcijos vidaus produktas nesumažėjo ir atitinka potencialių akceptorių lūkesčius.

 • Slyvanosis

  By the way, skaudų smūgį korupcijai sudavė nekilnojamo turto rinkos sąstingis, todėl būsto renovacijos valstybinis finansavimas turėtų bent iš dalies kompensuoti „ėmėjų“ nuostolius. Kai tik vyriausybė ims dalinti pažadėtus milijardus, išgirsime ir liūtų riaumojimą, ir hienų kiauksėjimą, ir medžiotojų šūvius…

 • Jonas

  Kartais paklausiu savęs – imčiau/neimčiau, jei duotų MAN?
  Džiaugiuosi, laikui bėgant NE stiprėja… nors :)

 • Linas

  Rimantui 2.Aiškinu dar kartą:kyšį duoda todėl,kad mato,jog Lietuvoje nebaudžiamumo terpė.Taip,prieš įstatymą turi atsakyti abi pusės,čia nėra ko ginčytis.Bet,mano manymu,duodančiojo atsakomybė praktiškai visada mažesnė,nei imančiojo.Aš kalbu apie valdžios korupciją,kai imantysis – valdininkas,neturių omeny medikų:čia visai kita daina.P.S.tavo logika tokia:duodančiajam už kyšį – 10 metų,o imančiajam kiek?Tur būt – nieko,geriausiu atveju -atleist iš darbo,nes senatis bus suėjusi.Va todėl mes ir negalim šiam klausime pajudėt iš mirties taško.

 • tomas

  Tarp institucijų, efektyviai mažinančių korupciją Lietuvoje, visi tyrimo dalyviai geriausiai vertina žiniasklaidą (49 proc.)

  Vajė! Dar pridėkite pasitikėjimą žiniasklaida ir gausite puikų derinį. Žiniasklaida tiek imituoja kovą su korupcija, kad net 49% tuo įtikėjo. Dar truputis ir ims tikėti, kad užsakomuosiuose straipsniuose objektyviai atspindima tikrovė, o reklamą didžiosios leidybinės grupės savo puslapiuose jie susirenka ne reketu, o doromis priemonėmis.

 • varijotas

  Viskas labai paprasta – nera bausmes neisvengiamumo. 95% amerikieciai neslepia mokesciu, moka mokescius ir neduoda kysiu del to, kad elementariausiai bijo. Jei zinotu jog bus nenubausti net neabejoju, kad darytu ta pati :)
  Cia gal isskirtiniai yra skandinavai. Bet galvoju, kad toks ju poziuris kiles is mutavusios baimes irgi :)