Kodėl pietavau su I.Staškevičiumi?

Kovo 19 dieną “Respublikoje” išspausdintame dideliame interviu naujasis “NDX energijos” vadovas Ignas Staškevičius lyg tarp kitko užsimena praėjusį penktadienį (kovo 14 dieną) pietavęs su “Artūru Raču, vienu didžiausių LEO LT oponentų”.

Tame pačiame interviu I.Staškevičius sako: ” Ir toliau susitikinėsiu su oponentais, bandysiu suvokti pamatuotus argumentus. Jeigu jie mane įtikins, kad kažką reikia padaryti, tą ir padarysiu, kad projektui būtų kuo daugiau paramos. Ir jeigu būtų geresnis scenarijus už LEO LT, tikrai jį svarstytume”. (Visą interviu galima rasti naujienų skiltyje).

Norint kad niekam neliktų jokių neaiškumų dėl šio susitikimo ir jo turinio, manau, reikia pasakyti apie jį daugiau.

Susitikimas su I.Staškevičiumi įvyko mano iniciatyva, esu dėkingas kad jis priėmė mano siūlymą kartu papietauti.

Dalis šio susitikimo buvo spaudai (apie tai buvo parašytas BNS pranešimas), o kita dalis – “off the record”, tai yra pokalbis apie kurį viešai neskelbiama.

Būtent dėl to ir neskelbiau viešai apie šį susitikimą, nors mano bičiulis Rytis Juozapavičius manė, kad tai reikėtų padaryti, siekiant išvengti nereikalingų interpretacijų.

Kadangi apie susitikimą viešai paskelbė pats I.Staškevičius, manau, kad apie jį galiu kalbėti ir aš.

Laikydamasis etikos, negaliu pasakoti, ką kalbėjo I.Staškevčius, tačiau manau galįs pasakyti, ką norėjau pasakyti jam iniciatyvinės grupės vardu.

Taigi, pagrindinė žinia, kurią perdaviau “NDX energijos” vadovui per penktadienio pietus buvo tokia:

“Mieli ponai, jūs protingi žmonės, labai geri verslininkai, todėl dar kartą viską labia gerai apsvarstykite, dar kartą labai atidžiai įvertinkite visus “Leo LT” pliusus ir minusus ir pasitraukite iš šio projekto. Padarykite tai ne tik vardan Lietuvos valstybės, iš kurios eilinį kartą norite prasukti sau verslą, padarykite tai ne tik vardan Lietuvos politinės sistemos, kurią “Leo Lt” pagalba baigiate sugriauti, padarykite tai vardan visuomenės, kuri jau niekuo nebetiki, ateities.

Jei šių argumentų jums maža, pagalvokite ir apie savo ateitį. Taip, jūs uždirbsite porą milijardų, taip, jūs be jokio konkurso gausite išimtines teises dalyvauti elektros jungčių statybose ir jas vėliau kontroliuoti, jūs, jei nepasitrauksite iš projekto, naudositės neskaidriu būdu suteikta teise kontroliuoti dalį monopolizuojamo Lietuvos energetikos sektoriaus. Pelnas garantuotas, rizikos iš esmės jokios, nes ją visą, reikalui esant, prisiims valstybė. Tai pliusai.

Tačiau yra ir minusų – kadangi projektas neskaidrus ir su gana stipriu kvapeliu, jūs rizikuojate savo reputacija. Lietuvoje tai gal ne taip baisu, sąmoningumo lygis čia žemas, o “Akropoliai” jau pakeitė bažnyčias, todėl jei ir nukentėsite, tai tik laikinai ir nelabai stipriai.

Tačiau jūs juk investuojate, bandote plėstis užsienyje, įsigyjate ten nuosavybės. Jums tenka bendrauti su užsienio bankais, įvairiais fondais, kitų valstybių verslininkais. Jie į neskaidrius dalykus žiūri kiek kitaip nei G.Kirkilas ir todėl jus nuo šiol vertins kaip bendrovę, kuros reputacija yra ne pati geriausia. Prie jūsų bendrovės pavadinimo jau dabar yra padėtas “paukščiukas”, reiškiantis “su jais elgtis atsargiai” ir kiekvieną kartą, pamatę VP grupės, “Maximos”, “Akropolio”, “Eurovaistinės” ar kitų jūsų grupės įmonių pavadinimą, padorūs verslininkai pagalvos du kartus, ar su jumis iš viso verta prasidėti. Juk aplink pakankamai ir skaidrių, su valstybe verslo nedarančių bendrovių.

Todėl jei negaila Lietuvos valstybės, pagailėkite bent savęs. Gali būti, kad jūsų iš “Leo Lt” projekto uždirbti pinigai ilgalaikėje perspektyvoje jums neatsipirks, nes savo reputaciją (kiek dar jos liko po PVM susigrąžinimo istorijų) susigadinsite visam laikui.

Štai ką aš norėjau pasakyti ir iš esmės pasakiau I.Staškevičiui per pietus praėjusį penktadienį.

Turiu pripažinti, pokalbis vyko mandagiai ir civilizuotai. Ir I.Staškevičius pažadėjo, kad VP grupės akcininkai apie mūsų pasiūlymą pagalvos.

Tikiuosi, kad jie taip ir padarys. Ir kad priims patį racionaliausią ir naudingiausią Lietuvai ir jiems patiems sprendimą.

O aš, savo ruožtu, pasižadu ir toliau aktyviai priešintis šiam projektui ir informuoti apie jo užkulisius visus, kuriems tai bus įdomu, įskaitant ir savo kolegas, partnerius bei darbdavius užsienio valstybėse.

alfa.lt

(27 balsų, vidurkis: 4,44 iš 5)
Loading...
 • rokas

  Kazkaip praleidau sita irasa. Bet jis puikus. Gera iniciatyva ir geri argumentai.

 • austras

  Ačiū, Artūrai. Nuo savęs ir daugelio iš mano aplinkos. Kaip sakydavo per Sąjūdžio mitingus – „ačiū, kad esat“. Ir netylit.

 • giedirus

  geras patarimas buvo duotas … vaikinai jo nepaklausė …

  šiandien 2009 m. lapkričio 2 d.

 • Virgis

  Taaip vaikinai nepaklausė ir nesiruošė klausytis ir panašu, kad pats Račas pradėjo sukti ienas pakeliui ar pasroviui. Buvo neblogas vaikinas, bet prie kiekvieno surandamas takelis. Marcinkevičių išsiuntė toliau, plauna savo įvaizdį ir ponas Artūras jeigu dar nepadeda tai ir neprieštarauja. Juk prezidentės paglostytas.

 • mielas Virgi, jei galėtumėte sukonkretinti savo apmąstymus ir parteikti konkrečių pavyzdžių apie „ienų sukimą“ ir „plaukimą pasroviui“, išsaugotumėte galimybę ir toliau dalyvauti diskusijose šiame tinklaraštyje.

  Priešingu atveju laukčiau kuklaus pripažinimo klydus ir atsargesnio rašymo ateityje.

 • lida

  Kaip pat sakėte, jūs ne prezidentas, todėl neprivalote aiškinti, su kuo valgote ar miegate.

  • miela lida, gal į kokius Druskininkus ar Birštoną. Atsipalaiduotumėte, pailsėtumėte, gal ir nemotyvuoto pyčio kiek sumažėtų…:)

   • lida

    Iki kalėdų planuoju :)

 • Račas rašė: „Tikiuosi, kad jie taip ir padarys. Ir kad priims patį racionaliausią ir naudingiausią Lietuvai ir jiems patiems sprendimą.“
  Na, o kokia nuomonė šiandiena, praėjus beveik 9 mėnesiams?