Kas vyksta „Lietuvos žiniose“?

Antradienio LRT tarybos posėdyje, be diskusijų apie LRT finansų, LRT ir LRTC santykių ar A.Stonytės reklamoje, ir kitus visuomeninio transliuotojo reikalus, nemažai buvo kalbėta ir apie kitas žiniasklaidos priemones, kurios, neva yra priešiškai nusteikusios LRT arba bent jau LRT generalinio direktoriaus atžvilgiu ir pila ant jų purvą.

Tarp tokių kai kurie tarybos ir administracijos nariai pirmiausia išskyrė naujienų portalą alfa.lt ir dienraštį „Lietuvos žinios“.

Ką galiu pasakyti: nemanau, kad jie tą purvą pila, tiesiog, sakyčiau skiria daugiau dėmesio LRT problemoms ir laikosi kritiškesnio nei, pavyzdžiui, „Lietuvos rytas“ požiūrio į tai, kas susiję su visuomeniniu transliuotoju.

Nieko iš esmės naujo: skirtingų žiniasklaidos priemonių ir skirtingų žurnalistų požiūris į D.Grybauskaitę, A.Kubilių, Leo LT ar Achemos grupę taip pat skiriasi.

Tačiau viena tema, vakar visai netyčia iškilusi LRT taryboje (nors ji ir nelabai susijusi su LRT problemomis) man kaip žurnalistui, sukėlė nerimo.

Lietuvos Televizijos direktorius R.Paleckis, tarybos posėdyje pranešė, kad pokalbyje su vienu „Lietuvos žinių“ žurnalistu pastarasis pranešė, kad šiame dienraštyje buvo paskelbtas tekstas apie LRT, kurio tas žurnalistas nerašęs. Nepaisant to, virš minėto teksto buvo šio žurnalisto pavardė. Pasak R.Paleckio, tam „Lietuvos žinių“ žurnalistui dėl to įvykio buvo gėda.

Kadangi LTV direktorius pasakodamas šią istoriją, užsiminė, kad tas „Lietuvos žinių“ žurnalistas stebi LRT posėdį ir lyg tarp kitko tarstelėjo, kad jei šiam nebūtų baisu, jis galėtų pats viską patvirtinti, Marijui Širvinskui neliko nieko kito kaip atsistoti ir pasakyti, kad tas „Lietuvos žinių“ žurnalistas yra jis.

Istorija labai nemaloni.

Jei M.Širvinskas sako tiesą (o priežasčių, dėl kurių jis turėtų meluoti, įžvelgti sunku), „Lietuvos žiniose“ pažeidžiami bet kokie žurnalistų etikos reikalavimai. O galbūt – net ir visuomenės informavimo įstatymas.

Taip, redaktoriai (įskaitant ir vyriausiuosius redaktorius) dažnai yra linkę taisyti tekstus. Tačiau net „Lietuvos ryte“, kurį dabar visi taip mėgsta keikti, per beveik 7 darbo metus niekas niekada nėra užrašęs pavardės virš teksto, kurio aš nerašiau. Tačiau „Lietuvos ryto“ redaktoriai ne kartą yra sutikę  su mano ir tuometinių mano kolegų reikalavimu išbraukti pavardę, kai jiems kildavo noras prie mūsų parašyto teksto pridėti kokių nors papildomų žinių, ar informacijos, kurios mes nežinodavome.

Tad jei „Lietuvos žiniose“ kažkas sau leidžia parašyti tekstą ir priskirti tam tekstui kito autoriaus pavardę, prieš tai to autoriaus neatsiklausę (nes kitam tai gali būti garbė), tai tikrų tikriausias skandalas.

Į jį galėtų reaguoti Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija bei Žurnalistų sąjunga, kurios pirmininkas Dainius antradienį sėdėjo šalia manęs LRT tarybos posėdyje ir viską girdėjo. Juo labiau, kad jei viskas vyko taip, kaip pasakojo R.Paleckis ir M.Širvinskas, sąjungai artimiausiu metu gali tekti ginti pastarojo teises.

Žinoma, galima ir kitas variantas: kažkas „Lietuvos žiniose“ piktai pajuokavo ir dabar, kai istorija iškilo į viešumą, „Lietuvos žinių“ vadovybė tą juokdarį viešai išskalbs, nuo jo atsiribos, pažemins pareigose  ar net atleis iš darbo.

Tai būtų teisinga ir atitiktų etikos ir normalios žurnalistikos standartus.

Jei iš „Lietuvos žinių“ vadovų pusės jokios reakcijos nebus, teks konstatuoti, kad šis dienraštis turi didelių problemų.

M.Širvinskui tokiu atveju taip pat tektų sunkus pasirinkimas: ar ir toliau pardavinėti savo pavardę, leidžiant su ja daryti ką nori, ar bandyti susirasti kitą darbo vietą.

Žiūrėsime ir stebėsime.

(5 balsų, vidurkis: 3,40 iš 5)
Loading...
 • Fredis*

  Paleckis, Siaurusevičius ir kompanija LRT taryboje aptarinėja privataus dienraščio etikos klausimus, niekaip nesusijusius su LRT problemomis. Tegul Siaurusevičius pasižiūri į savo veidą ir nuotraukas iš šventės prie elektros skydinės durų. Net Stonytės ir Sensodyne dantų pastos reklamos klausimai – tai tik bėgimas nuo problemų, posėdžio laiko muilinimas, problemų numarinimas. LRT yra užgrobta grupės draugų, jie darys bet ką, ginsis nuo priešų bet kokiomis priemonėmis.

 • Donatas

  idomu, kiek metų tam Marijui Širvinskui?
  ir kitas klausimas, negi taip jau atsitiktinai ir sutapo, kad tame pačiame posėdyje ir LRT direktorius ‘lyg tarp kitko tarstelėjo’, ir žurnalistas ‘atsistojo’?
  ar nepanašu į gerai suplanuotą vaidinimą prieš LRT tarybos narius, vaidinant nekaltai puolamus…

 • LDK

  eilinė antis. Įtariu šitas straipsnis – kerštas alfa.lt ir Lietuvos žinioms už straipsnį, apie Leo ryto ir LTV simbiozę, kadrų migravimus, viens kito rankų plovimus ir etc. Keista tik Račo pozicija…O aš jau beveik buvau pradėjęs tikėti…

 • Regis

  Šiaip pasidarė be galo įdomu, pirmiausiai kuris tai straipsnis ir kodėl tas straipsnis nebuvo įvardintas. Iš to ką apie LRT Lietuvos žiniose paskelbta su Marijaus Širvinskio pavarde yra šie variantai:

  2009 07 25 „Spektaklis „Skydinė“ – baro lankytojams“
  2009 07 25 „R.Sakadolskis: „LRT ritasi į nuokalnę““
  2009 09 04 „LRT nereikalinga ir V.Pociūno našlė“
  2009 09 17 „“Valstybininkų“ diena Seime“
  2009 09 22 „Nuo siaurų bėgių virsta LRT traukinys“

  Pačio pirmo paminėto straipsnio autorystė bendra su Jurga Tvaskiene (bent jau taip parašyta). Hmmm… Jeigu pasak „R.Paleckio, tam “Lietuvos žinių” žurnalistui dėl to įvykio buvo gėda“ galima spėt, kad šis straipsnis gali būti „“Valstybininkų“ diena Seime“ bent jau taip spėju. Gal ir klystu, aišku gražu būtu, kad pats Marijus pakomentuotu. Tačiau vargiai ar išdrįs..

 • johnis

  Man tai keista p.Arutrai ne tai kas vyksta su L.zionimis bet tuo kuom uzsiima si taryba. Tai ne jusu prerogatyva isvis spresti tai- kaip ir pats paminejote tai yra zuranlistu sajungos reikalai. Jus tai galite informuoti, piktintis, kritikuoti- tai normalu, bet prie ko cia LRT taryba ir tokie svarstymai.
  O man labiausiai uzkliuvo si citata : “ nemažai buvo kalbėta ir apie kitas žiniasklaidos priemones, kurios, neva yra priešiškai nusteikusios LRT arba bent jau LRT generalinio direktoriaus atžvilgiu ir pila ant jų purvą.“
  Kas cia dabar? svarstote laisva ziniasklaida kuri nusiteikusi pries generalini generalisima ? Nu ir davaziavote ar nusivaziavote. Va cia tai jau matau beda ir didele beda. Atsibuskit ponai savo taryboje!

 • Vaiva

  keistas dalykas, kad apie tokį skandalingą atvejį pats Širvinskas nerašo ir nesipiktina savo tinklaraštyje ir apskritai niekur, netgi komentaruose. Kažkaip galai nesueina.

  • Regis

   Vat būtent, kad nesueina.. O ir šiandieniniame jo straipsnyje (tikiuosi jo :) ) apie šį įvykį nei žodžio:

   http://www.lzinios.lt/lt/2009-09-23/trecias_puslapis/nors_ir_prasiskolinusi_bet_pakelta_galva.html

   tik jau labai daug dėmesio gerb. Artūrui skirta. Atrodo kai taryboje jis tik vienas būtų. Gal ieško sąjungininkų arba jau ruošiasi (taikosi) į BNS’ą pereit?

  • mdxacuk

   Tai kad verkšleno jis dėl to atvejo kažkur savo komentaruose. Kiek suprantu, Tvaskienė rašė, o Širvinskas tik interviu ėmė iš Siaurusevičiaus, kurio gabaliuką Tvaskienė greičiausiai ir įdėjo. Užtat Širvinską draugiškai ir prirašė. Kodėl dėl tos vakaruškos turi gėdytis Širvinskas, o ne visa Siaurusevičiaus, Miliūtė bei Valatkos kompanija, nelabai įsivaizduoju. Dėl skydinės Siaurusevičius teisėsi su žurnalistai. O apie šitą atvejį kažkaip nesigirdėjo. Tai gal nelabai daug ten ir prifantazuota?

 • max

  įtariu, kad naujoji ponaičio Širvinsko darbo vieta bus … teisingai atspėjote – LRT

 • Regis

  Truputi ne į temą, bet. „Google“ surinkus M. Širvinskas pirmoje vietoje šis tinklaraščio įrašas. Kažkaip nesitikėjau, kad A.Račo tinklaraštis taip dažnai indeksuojamas ir taip aukštai reitinguojamas. Geras.. O juk M. Širvinskas tikrai ne vienoje interneto vietoje minimas..

  • Nieko cia stebuklingo nera. Tiesiog protingai padarytas puslapis ir tiek ziniu

 • Nemanau, kad gerai, kai „Lietuvos ziniose“ yra rasomas melas ir pateikiami melagingi faktai apie LRT. Arturai, tai nera „kritiskesnis poziuris“ – jeigu tuos straipsnius skaitete, turetumete sutikti, kad ten daug kur prasilenkiama ir su objektyvumu, ir su zurnalisto etika.

  Kaip zinia, zurnalisto etikos esme – atskirti fakto komunikavima nuo savo (ar redakcijos) nuomones ir emocinio nusiteikimo. Taciau „Lietuvos ziniu“ apie LRT rasomuose straipsniuose tiek nuomone, tiek emocinis nusiteikimas yra deklaruojami labai aiskiai, papildomi, kaip jau minejau, samoningai pateikiamais neteisingais fatkais.

  • mdxacuk

   Kokiam Lietuvos laikraštyje ar televizijoj yra kitaip? Lyginti galima nebent proporcijas.

  • Bunnie, tikiuosi tas pats („zurnalisto etikos esme – atskirti fakto komunikavima nuo savo (ar redakcijos) nuomones ir emocinio nusiteikimo“) galioja ir J.Butkevičienei bei R.Miliūtei?

   Taip pat galiojo ir E.Kūriui?

   • Taip, visiskai sutinku. Manau, kad tai vienoda problema is dvieju skirtingu pusiu.

 • stai cia

  http://www.gzi.lt/gzi.php?strid=7100&id=8222

  „Marijus vyresniajai kolegei | 2009.08.03 12:02
  Dėl tos publikacijos apie LRT žmonių pasisėdėjimą bare man gėda, juolab kad jos nerašiau. Ėmiau tik interviu iš Siaurusevičiaus.
  Galiu patikinti, kad šio atvejo, o ir kai kurių kitų, šitaip nepaliksiu.“

  o cia, berods, ir „ta“ publikacija, apie kuria konkretus sitas komentaras yra:

  http://www.lzinios.lt/lt/2009-07-25/pirmas_puslapis/spektaklis_skydine_baro_lankytojams.html

  visvien neaisku, kas tiek „kai kurie kiti“ atvejai

 • mdxacuk

  Nu ar ne komedija? Iki šiol buvo įprastas dalykas, kad žurnalistas prirašo viskiausių skiedalų, apie kuriuos tų rašinių herojai nebūdavo net užsiminę. O va dabar laikraštis išspausdino tai, ko autorius nerašė!! Anekdotas.

 • Artūrai, tą istoriją labai gerai išgirdau. Ne aš vienas. Girdėjo ir kolegos iš Delfi bei kitų medijų. Manau, kad tai didžiausia gėda, kuri tik nutiko Lietuvos žinioms. Nenorėjau tuo patikėti, bet tikiu, nes sakė kolega ir viešai. Beje, man yra tą patį tekę patirti prieš maždaug 12 metų Respublikoje. Bet iš ten aš išėjau pats.

 • Beje, jei Marius norės, jis žino, kad gali apgrinti savo teisę į vardą. Tai nėra sunku iš principo. Gali tai pasakyti redaktoriui, kad ištaisytų klaidą atsiprašydami bent jau jo. Jei tai tampa tendencija, tuomet yra du keliai – stabdyti tą reiškinį viduje arb agarbingai palikti negarbingą redakciją. Pirmas atvejis būtų naudigesnis pačiai redakcijai. Antras – jau skandalas. Bet kuriuo atveju, Marius, kaip ir bet kuris kitas kolega gali tikėtsi pagalbos iš LŽS.

 • johnis

  Ar jus tikrai zurnalistai durni ar man cia visai kitap atrodo. Parinates apie kito darboviete- gi jie ten savo garde issisluos, jus geriau savo ta sajunga tvarkykit ir lrt ir is esmes tvarkykit. Jusu generalinis- va kur geda.

 • Vytautas

  Ko jūs norite iš tų Lietuvos žinių,kai joms viršininkauja buvęs LTSR kultūros ministerijos partorgas VASILIAUSKAS.Laikas,vai laikas, VASILIAUSKĄ siųsti kiaulių ganyti.

 • Pingback: kaip skamba litaurai : apie kitų klaidas()

 • Pingback: M.Širvinsko pilietinė judošiška pozicija | Artūras Račas()

 • Pingback: A.Račas: M.Širvinsko pilietinė judošiška pozicija «()