Kaip spręsti perkamų diplomų problemą: turiu siūlymą

Trečiadienį, kaip ir žadėjau,  žiūrėjau „Žurnalisto tyrimą“.

Ta dalis apie energetiką man ne visiškai patiko. Kažkodėl pasirodė, kad laidos autoriai vis dėlto turėjo savo išankstinę nuomonę apie nagrinėjamą problemą…

Šiek tiek suabejjau ir dėl komentuojančiųjų santykio ir jų argumentų. Juk žurnalistas turėtų ne tik išklausyti, bet gal ir pasitikrinti, ar tai, kas sakoma, remiasi kokiais nors argumentais.

Keista buvo matyti ekrane ir Ž.Šilgalį – man kažkodėl atrodo, kad jo vieta „Stiliuje“, Gyvenimas yra gražus“ ir panašiose laidose. Tai, beje, patvirtino ir jo komentaras.

Tačiau antra „Žurnalisto tyrimo“ dalis apie perkamus diplomus man labai patiko. Būtų galima parašyti 9.

Iki dešimtuko, mano subjektyvia nuomone, netraukė dėl vienos labai paprastos priežasties.

Klausiiausi visų argumentų, kodėl neįmanoma kovoti su diplominių darbų rašytojais, aiškinimų, kad tai visiškai teisėtas verslas, nes tvarkingai mokami mokesčiai, profesorių ir rektorių verkšlenimų, kaip niekas nuo jų nepriklauso ir kažkas nedavė ramybės.

Po to atsiverčiau Mokslo ir studijų įstatymą ir 55 straipsnyje radau studentų pareigas. Jie privalo uoliai studijuoti, laikytis Akademinės etikos kodekso, statuto ir kitų vidaus tvarkos taisyklių.

Nesu skaitęs to etikos kodekso, statutų ir vidaus taisyklių, tačiau, manau, kad jose turėtų būti nurodyta, kad diplominius darbus studentas turi rašyti pats, kad juose draudžiama patekti kieno nors kito parašytą darbą kaip savo ir kad neparašius diplomino darbą, negali gauti magistro ar bakalauro, nekalabant jau apie daktaro laispnį, diplomo.

Jei tokių nuostatų ten esama, tada problemą galima būtų bandyti spręsti. Kadangi „Žurnalisto tyrime“ vakar minėtų bendrovių atstovai tvirtino, kad jie viską daro gražiai ir teisėtai, kad moka visus mokesčius ir nieko neslepia, daryčiau išvadą, kad jos saugo visas su studentais dėl diplomų rašymo pasirašytas sutartis.

Aukštųjų mokyklų vadovybė, jei jiems tikrai nepatinka tai, jog studentai diplomus perka, galėtų paprašyti teisėsaugos institucijų pagalbos ir, joms padedant, susipažinti su diplominių darbų rašymo sutartimis. Jose tikriausiai būtų nurodytos diplominius darbus užsakiusių studentų pavardės, diplominių darbų pavadinimai, o priėmimo-perdavimo aktuose – galbūt ir jų apimtis bei kokie nors kiti atributai.

Gautus duomenis būtų galima palyginti su studentų, gavusių diplomus, sąrašais ir, radus atitikimų, imtis priemonių.

Kadangi diplomus pagal užsakymą rašančių bendrovių, ypač jei jos tvarkingai moka mokesčius, kaip visi laidoje tvrtino, pagal dabar veikiančius įstatymus bausti negalima,  jų bausti ir nereikėtų. Nes paskui visi vėl klyktų, kad smaugiamas smulkusis ir vidutinis verslas.

Tačiau studentus, kurie patys diplominių darbų nerašė, o juos nusipirko, remiantis statutais, etikos kodeksais ir vidaus taisyklėmis, nubausti, manau, nebūtų jokių problemų.

Ne, nesiūlau tų studentų sodinti į kalėjimą ar bausti piniginėmis baudomis.

Mano supratimu, problemą būtų galima išspręsti daug paprasčiau – atsižvelgiant į tai, kad diplomus jie įgijo apgaulės būdu, tuos diplomus iš jų reikėtų atimti. Nes iš esmės jų turimi diplomai visiškai neliudija jų įgytos kvalifikacijos, kaip to reikalauja įstatymas.

Man atrodo, kad toks problemos sprendimo būdas nebūtų labai sudėtingas. Ir teisėsaugos institucijos tikriausiai sutiktų padėti.

Klausimas tik, ar tikrai norima problemą spręsti?

Man, klausantis profesorių, docentų ir rektorių samprotavimų, susidarė įspūdis, kad to noro trūksta.

(7 balsų, vidurkis: 4,43 iš 5)
Loading...
 • O kaip juos gaudyti? Jeigu prasidės gaudymai, tai studentai tiesiog nustos patys pirkti ir paprašys tai padaryti giminaičius.
  Jeigu bandyti gaudyti, pagal diplomo temas, tai diplomai bus pardavinėjami kokiu neutraliu vardu, o studentas tikiuosi bent jau diplomo pavadinimą sugebės pasikeisti. Neįsivaizduoju, kaip įmanoma tai įgyvendinti :-|

  • praeivi, pirmiausia kalbu apie jau atiduotus ir „apgintus“ diplomus. Keliolikai ar kelaisdešimt studentų juos praradus, pirmiausia būtų pasiųsta gera žinia kitiems, planuojantiems juos pirkti. Žiūrint toliau į ateitį, žinoma, reikėtų galvoti ir apie įstatymų pataisas ir tų diplomų rašymo už pinigus prevenciją. Žinoma, nėra lengva, bet klausimas išlieka tas pats: ar yra noro bent pabandyti? Beje, vvisų vagių išgaudyti irgi neįmanma. Bet ar dėl to reikia nustoti juos gaudyti?

   • MSM

    Šiaip preziumuočiau, kad aukštų valdininkų šviežiai įgyjami diplomai yra pirkti. Gal geriau nuo jų pradėti, ištraukiant į dienos šviesą jų magistrinius ir daktarinius darbus.
    O vienas iš paprastenių sprendimų būtų darbų patikros bazės įdiegimas. pvz http://turnitin.com/static/

 • Viena karta pagauti galima jusu siulomu butu. Nubausit viena karta studentu. Kitais metais sutartis „uzrasys ant uosvienes“. Cia kaip seime, vieni balsavo uz kitus, o nubaude pati kalciausia. :) O kaip atskirti korepetitoriu nuo dirbancio raytojo.? Cia kaip ir prostitucija, naikink ja, o ji nedings. Reikia keisti atsiskaitymo buda, tik gyvai ir vietoj. O taip- „syst“ gausis. Man ir pana darydavo braizyba uz …, gaudyk negaudes tokia pagalba!

 • Gotika

  Artūrai, keliolikai ar kelaisdešimt studentų juos praradus, pirmiausia būtų pasiųsta žinia kitiems, kad reikia eiti į šešėlį. Ir reiškinys liktų. Tai nesukovosim.

  Mano manymu, kol darbo vadovas nepradės su studentu susitikinėti konsultacijoms dėl to darbo (nuolat, periodiškai, kad ir kas savaitę, duodamas pastabas, liepdamas pakoreguoti, papildytti tais dalykais, kurie aptariami tokiose konsultacijose), kol nekontroliuos darbo proceso, tol reikalai nesusitvarkys. Ir (technologijų progreso dėka) kils tik dar daugiau problemų, kokių dabar dar gal ir neįsivaizduojame.

  Aš net negaliu įsivaizduoti, kad mūsų aukštosiose mokyklose vienas-du studentai turėtų nuolatinį profesorių, mokantį juos (kaip yra, tarkim, Oxforde). Bet bent jau daugiau dalyvauti baigiamųjų darbų rašyme tai dėstytojams reikėtų.

 • Anonimas

  O kaip vertinami diplominiai darbai Lietuvoje? Ar užtenka atsiųsti pdf kopiją ir gauni X pažymį ? Manau, studentas turėtų pristatinėti savo darbą prieš vertintojus, o šie jau turėtų sugebėti nustatyti jeigu studentas „nusišneka“ ir nesupranta kas tame darbe buvo atlikta. Kaip buvo padaryti vieni ar kiti skaičiavimai, kokie metodai buvo naudoti ir kokios galimos modelių klaidos ? Jeigu jis nesugeba atsakyti į tokius klausimus, tai kyla natūralus klausimas, kaip tu galėjai juos atlikti pats?

  Pats šiuo metu rašau savo diplominį darbą (tiesa, ne Lietuvoje) ir jau teko savo atliktą darbą pristatyti prieš auditoriją ne vieną kartą, ir jeigu nebūtum pats jo rašęs, tikriausiai bent į pusę visų klausimų neatsakytum (kuriuos, beje, užduoda dažniausiai studentai).

  Rašant diplominį darbą jame yra paliekama tiek daug kabliukų, kad jeigu vertintojai norėtų, tai tikrai sugebėtų pagauti „pirktą“ darbą.

 • Skaitytojas

  dar senovės išminčiai sakė „neiškokit paprastų atsakymų ir lengvų sprendimų – jų nėra.“

  Atimti diplomą – tai ne interneto komentaruose apšaukti dunduku. Netylės. Radusieji pinigų pasamdyti „rašytoją“, ras ir advokatui.

  Tai, kad kai kurie rašytojai“ rašė diplominius „legaliai“ (dauguma vargu bau legaliai) ir mokėjo mokesčius, dar nereiškia, kad bent viena pusė tai pripažins.

  Kiek pažįstu gyvenimą, ex studentas ims postringauti, kaip jis pats plušėjo, parašė, o pasamdyti žmonės viso labo redagavo kalbą, sudėjo nosines bei kablelius.

  „Rašytojui“ gi irgi jokio intereso prarasti pajamas, tokią versiją patvirtins.

  Aplamai, tiek ir vertas aukštasis mokslas, kurio diplominio darbo kuratorius bei gynimo komisija nemato, kad darbą gina visai ne autorius. Šiandieninis Lietuvos aukštasis mokslas gi ne dėl žinių, o vieniems – vardan „krepšelių“, kitiems – dėl to popieriuko…

  Blyn, prisiminiau, kad kažkada seniai ir aš pats savo draugui parašiau diplominį… Ne, viešai nepatvirtinčiau.

  • Skaitytojas

   P.S. Jei su manim nesutinkat, paklauskit V. Uspaskicho ir G.Kirkilo. Jie – žmonės su aukštaisiais, žino.
   :)

 • kirvis

  juokas tik sueme is tokiu blogeriu „pasiulymu“ :) kazkoks iskreiptas mastymas sviecia is tolo,nors vaizduoja baisu intelektuala.kodel pvz Vokietijoj ar UK nereikia tokiu priemoniu autorius nesusimaste?ogi todel kad ten zinios yra reali preke kuria gauna studentai ir kuria veliau tie patys studentai gali parduoti savo darbdaviams.Lietuvoje gi mokslas nera preke,tai tik tam tikras sertifikatas kad nesi beviltiskas dundukas(nors dideli pinigai gali ir si trukuma pasalinti) ir tas sertifikatas negarantuoja absoliuciai nieko todel studentai ir nededa per daug pastangu tam kad issireikalauti is destytoju kokybes,o destytojai zinodami tokia situacija identiskai uzmerkia akis i studentu darbo kokybe.aukstasis mokslas yra ant tiek devalvuotas kad toliau jau nera kur,norint kad tokie diplomu pirkimai baigtusi reikia drastiskai mazinti vietu skaiciu aukstosiose kad tik patys gabiausi ir labiausiai norintys patektu i universitetus,tokiu zmoniu tarpe kazin ar atsiras tinginiu ir veltedziu

 • diplomini turi gintis. Jei esi dundukas ir nesugebi apsiginti – tai aisku. jei apsigina, tai ko noret?

  • Skaitytojas

   taip, kai kurie pirkę darbą būna tiek išprusę, kad prieš gindami jį net perskaito, kažką suvokia ir net gali kažką apie tai kalbėti. Arba neskaitę ar nesuvokę mykia, trina, išvedžioja ir taip apgina. Tai – Lietuva.

 • lida

  O kodėl UAB „Nėr kas veikti“ nagalėtų paprašyti teisėsaugos institucijų pagalbos ir, joms padedant, susipažinti su BNS pasirašytomis sutartimis ar Artūro čiužinio turiniu ?

 • Gaudyt rasytojus nera jokios prasmes, o be to ir priemoniu – jie dirba paprasciausia darba, kuris yra visiskai legalus.
  Daug svarbiau yra nesukurti poreikio tokiems darbams, o tai padaryt visai paprasta, tereikia tikrinti kaip studentas ta darba raso, ji konsultuoti – su juo bendrauti. Manau kad 99 atvejais is 100 galima nustatyti ar studentas pats parase darba, teikia tam noro. O tas likes vienas, kuris sugebes visus apgaut ir apsigint ne savo parasyta darba tai matyt jau bus ismokes nemazai apie savo darba ir bus vertas to diplomo.
  VU Fizikos Fakultele tekdavo eiti pas destytoja vos ne kas savaite, rodyti ka padarei rinkti literatura ir pan.. Kiekvienas destytojas turejo savo studenta ir tikrai galejo pasakyt ar studentas pats dirbo ar darbas atsirado staiga. Be to per gynima irgi be problemu suvartyt gali.

  Taip kad pradet reikia ne nuo studentu ir darbu rasytoju, o nuo paciu universitetu.

 • Valentinas

  Matyt man neviskas duota suprasti:
  Kaip gali būti legalus diplominių darbų kitiems asmenims rašymas?

  • nerijus

   Kokia santvarka- tokia ir tvarka.

   Jei yra pasiūla, tai bus ir paklausa.
   Jei yra paklausa, tai bus ir pasiūla.

   Kas labiau kaltas: tas kuris siūlo ar tas kuris perka?..

   Va, kur klausimas.

  • Skaitytojas

   todėl, kad demokratija.

   Analogija – prekiauti antiradarais legalu, bet naudoti juos – draudžiama. Neklauskit, kam tuomet juos parduoda, gal marsiečiams? Arba kiek kasdien laikraščiuose, per naktines TV prostitucijos skelbimų? O paskambinęs paklausk, kodėl pažeidžia įstatymą? Akis iškabins.

   Reklamuotis, kad „rašau“ – legalu, pasiderėk – sužinosi kainą, kitas detales. Bet pabanyk tokį pradėti moralizuoti ar bausti tiek samdomą autorių, tiek studentą – abu išsigins.

   Sumanius oficialiai apkaltinti diplominio darbo suklastojimu atsiras prievolė tai įrodyti. Pametėkit idėjų, kaip? Pareiškimo „Tu nesimokei, esi per kvailas tokį parašyti“ neužteks. Ne tik akis iškabins, dar ir po teismus užtampys.

   Įmanoma, bet vykdant sankcionuotą (kitaip nebus įrodymas) operaciją su operatyv. priemonėmis, bet tik ne atgaline data.

   Už prostuticiją juk irgi baudžia NE pagal skelbimus, o tik ĮRODŽIUS kūno pirkimą – pardavimą. Todėl policininkai pasiėmę pinigų ir eina… :)

  • Regis

   Taip, skamba nekorektiškai. „Padedame pasiruošti diplominiam darbui“ taip geriau? Principas juk paprastas – tau padeda, už atlygį. O kas sukontroliuos kokia tai pagalba. Ir svarbiausia nuo kada negalima (neteisėta) prašyti ir suteikti tokią pagalbą. Kas tada yra dėstytojai kurie mokina? Ar jie teisėti tik todėl, kad dirba toje mokymo įstaigoje?

   • nerijus

    Viskas teisėta.

    Juk ir malkas- kaimo bobutei- galima skaldyti. Talka.
    Iš kur kas žinos, kad Jūs ne giminės?.. Kas imsis tyrimo?..

    Kokia santvarka- tokie ir Žmonės.

 • TOOPas

  Šiaip tokia veikla užsiimančių, kurie moka mokesčius, – mažuma. Tad tokie metodai daug naudos neduotų. Aš pats prieš 10 metų rašiau darbus kursiokams. Tarp jų buvo ir dundukų ir pirmūnų. O jei tektų dabar tokia veikla užsiimti, ir norėtųsi tai daryti oficialiai – tuomet paskelbčiau, kad teikiu tiesiog konsultacijas.
  IMHO, geriausias būdai išspręsti šią problemą:
  darbų gynimas žodžiu;
  susipratimas (studentų ir darbdavių), kad dirba ne diplomai, o žmonės su savo žiniomis ir įgūdžiais.

 • Jonas III

  Aš tai manau, kad tai universitetų ir darbdavių problema, kurią patys gali nesunkiai išspręsti be teisėsaugos pagalbos. Man energetikos minklės įdomesnės.

 • Whisker

  Daugiau negu juokingi man visi tie bandymai sia tema eskaluoti. Noretu susitvarkyt su ta problema patys universitetai, tai ir susitvarkytu. Cia tik Steponavicius puole vel juokint zmones, kazka apie kazkokias teisesaugos institucijas sapaliodamas. Ditas ministras yra tragedija visai musu svietimo sistemai.

  PS. Grazu buvo ziuret siandien, kai akivaizdziai alkoholio pardaveju, didziuju monopolininku papirkta visa ju frakcija ir visos kitos (isskyrus krikscionis demokratus ir socialdemokratus) nubalsavo uz tautos girdinimo prailginima. Argumentai isvis buvo zemiau logikos ribu, aisqiai matesi, kad kiekvienam buvo idetas risulelis stambiu banknotu i kisene. Ir tai buvo taip akivaizdu, kad net nejauku pasidare. Vat is tos pacios chebros ir svietimo ministras.

 • Benedikta Vaivadaitė

  Manau, kad darbus perkantieji patys save nusibaudžia. Kaip ir nusirašinėjantys per egzaminus. Kadanors jiems labai prireiks konkrečių žinių, kurių, deja, jie neturės ir dėl to galbūt neuždirbs milijono :)

  • Regis

   Nieko jie savęs nenubaudžia. Gauna diplomus, praktiškai jau turi paruoštas darbo vietas ir karjera įsisuka.

   • nerijus

    Regi

    Turėsi ar ne- diplomą, viską lems pažinčių ratas.

    Niekas neklaus: kokiais pažymiais mokeisi; ar nusirašinėjai; ar davei dekanui ir pan.

    Visiems reikės darbuotojo „su diplomu“.

    p.s. esu tai išbandęs- skelbiausi, kad neturiu diplomo ( rašiau, kad išsilavinimas tik vidurinis), o pokalbiuose- nei vidurinio išsilavinimą patvirtinančio, nei aukštesnįjį, nei aukštajo dokumento niekas neprašė parodyti,..nes tai nerūpėjo (darbdaviams).

    • Benedikta Vaivadaitė

     Nerijau, pažinčių ratas lemia nebent kvietimų į vakarėlius skaičių. Darbuotojas vertinamas už atliktą darbą. Jeigu esi niekam tikęs specialistas, jokios pažintys ir nupirkti diplomai nepadės. Taip yra dėl to, kad reikia žmonių, kurių veikla padėtų įmonei didinti pajamas. Žinoma, būna išimčių. Priimant į darbą gali lemti asmeninės savybės, etc., bet vis tiek tai susiję su nauda.

     • Regis

      Benedikta, mane žavi jūsų idealizmas. Deja tai labai tolima nuo realybės. Nežinau ar gyvenime neteko matyt tokio reiškinio kaip „traukimas už ausų“? Ten kur aš mokiausi ištisos dinastijos draugų, pažįstamų ir jų vaikų ar net anūkų. Kai įmonės sukasi oligapolijose tai pajamos didinamos šiek tiek kitaip negu aprašyta vadovėlyje. Ir atitinkamai darbuotojai renkami kitais principais. Nesakau, kad taip visur. Bet..

    • Skaitytojas

     pritariu, pažintys daugiau nei diplomai. Adolfas Hitleris net diplomo neturėjo, nes jo net nepriėmė į Vienos meno akademiją, todėl austras lavinosi pats. 1914 m. savanoriu išėjo į frontą, į nelaisvę paėmė 15 prancūzų, buvo sužeistas, už ką gavo II ir I laipsnio Geležinį kryžius (1914 ir 1918m.), bet aukščiau jefreitoriaus nepakilo, nors tu ką.

     O štai pokariu slankiodamas po aludes Adolfas susipažino su „kuo reikia“ ir, įtakingų žmonėmių padedamas iškilo iki reichskanclerio 1933 m.

     Tad ir G.Kirkilas tikriausiai man pritartų, kad pažintys svarbiau už diplomus ;)

 • … pamenu Vilniuje 2000 visi vidurinės egzų acakymai buvo juodojoj rinkoj ;] Kaltas Kubilius!

 • Regis

  Šiaip diplominių darbų nusirašymas yra tik viena iš daugelio problemų iš mūsų aukštojo išsilavinimo ar apskritai viso valstybinio išsilavinimo srities. Būtų galima daug pasakot apie kyšius, kitus atsiskaitymo būdus, apie dėstytojus, iškreiptą įvertinimo sistemą ir t.t. Ir niekas nuo tokių pasikalbėjimų nesikeis. Jau kur kur galioja pasakymas kokia visuomenė tokia .. tai būtent čia. Suklastoti darbai, suklastotas išsilavinimas, suklastotas ir iš principo beveik nieko pagal turinį nevertas diplomas.
  Teko apie visa tai diskutuoti su vienu docentu, neviešame pasisėdėjime papasakojo, kad dar LTSR laikais buvo visas paslaugų sąrašas, buvo žmonės kurie tiesiog gaudavo diplomus nors jų niekas nematė ir moksliniai laipsniai buvo netgi pasiekiami su tam tikra įtaka. Kodėl dabar toks triukšmas kyla? O todėl, kad jau patys dėstytojai pamatė, kad „verslas“ slysta iš rankų ir padėtis darosi sunkiai kontroliuojama, manau. Ką daryti? Jaunam žmogui patarimas matyt vienas – ieškot galimybių studijuoti užsienyje. O dėl „profesorių, docentų ir rektorių“ padejavimų tai tegu žino, kad Lietuvoje laisva rinka.

  p.s. tie kurie sąžiningi jų šie pamąstymai neliečia. Ir jiems didelė pagarba. Nors, surask šiandien tokį kuris neturi pajamų iš šono. Gal ir yra.

  p.p.s. gal pakeistų iš principo kitokia baigiamojo darbo ruošimo ir apgynimo sistema. Tačiau, vėlgi, už gerus pinigus su keliais padėjėjais įmanoma viskas.

 • Nesvarbu

  „Keista buvo matyti ekrane ir Ž.Šilgalį – man kažkodėl atrodo, kad jo vieta “Stiliuje”, Gyvenimas yra gražus” ir panašiose laidose. Tai, beje, patvirtino ir jo komentaras.“:))))))))

 • #1, kokiu pagrindu autorius siūlo „susipažinti su diplominių darbų rašymo sutartimis“? Jei būčiau toks UAB, pasiūlyčiau atėjusiems „teisėsaugos institucijų“ atstovams pateikti kratos orderį ar kitą mane įpareigojantį atskleisti privačių sutarčių turinį teismo sprendimą;

  #2, nenuostabu, jog „sprendimas“ daugumai asociuojasi su „baudimu“; o baudimo „tinkamumas“ vertinamas tuo, kiek lengva jo išvengti; represijos (pasitelkiant „teisėsaugos institucijas“) – jūs rimtai?

  #3, matau du [taikius] būdus viską sureguliuoti:

  (a) nesuteikti didelio svorio pačiam popieriui, reikalaujant detaliai apginti savo darbą; bet kuris patyręs dėstytojas nesunkiai gali matyti kiek popieriaus ir galvos turiniai atitinka;

  (b) neteikti didelio svorio patiems diplomams: darbdavys intervjuodamas potencialų darbuotoją turi sugebėti jį tinkamai pre-kvalifikuoti (nepriklausomai nuo jo diplomų ir sertifikatų); potencialiai, galima būtų iš vis atsisakyti diplomų, žiūrėti į universitetus kaip į žinų ir įgūdžių šaltinius – kiekvienas pasiima tiek, kiek nori (kiek pasiima, tiek vėliau ir turi);

  diplomų atsisakymas gali nebūti realus ar praktiškas šiandien, tačiau tai nekeičia esminio principo: teisingas kelias išeliminuoti reiškinį yra išeliminuojant jo paklausą; represijos [sumažindamos pasiūlą] tik pakelia paslaugų kainas

  • lida

   #1 iki to net nebūtų prieita, reikalas baigtųsi aukštųjų mokyklų vadovybei kreipiantis į teisėsaugos instutucijas ir pastarųjų pareigūnų piršto pasukiojimu ties smilkiniu. Man nesuprantama, kaip autorius gali vieną dieną rimtu veidu aiškinti Konstituciją, o kitą – teikti tokius dundukiškus pasiūlymus.

   • miela lida, man irgi nelabai suprantama, kaip tokie iškilūs teisininkai kaip tamsta ir anksčiau pasisakęs Marčius gali vieną dieną rimtu veidu aiškinti apie teisę, o kitą – į spjauti. O gal, tamstos nuomone, nupirkto diplomo pateikimas kaip savo su teise niekaip nesikerta? Tada taip – tamsta ne dudndukė

    • lida

     Kad be reikalo neaušintume burnos, gal visų pirma tiesiog nurodykit, kokiu teisiniu pagrindu teisėsaugos institucijos gali atlikti kratą kitose įmonėse aukštųjų mokyklų pageidavimu ? O paskiau – kodėl tos įmonės apskritai turėtų rūpintis tuo, kur jų klientas deda pagal sutartį atlikto darbo rezultatą.

     • miela lida, juk bandžiau aiškinti: Mokslo ir studijų įstatymo, aukštųjų mokyklų vidaus dokumentų, į kuriuos tas įstatymas nurodo. Pritarčiau ir Valentinui, kuris kelia klausimą apie autorių teises. Ar tai nėra pakankamas pagrindas? Ir nesuprantu, kodėl kalbate apie įmones – juk labai aiškiai sakiau, kad įmonės šiuo atveju yra svarbios tik kaip vieta, kur galima rasti informacijos apie galimai trečiųjų šalių -nesąžiningų studentų – padarytą nusižengimą. Tamsta kaip iškili teisininkė tikriausiai neneigsite, kad kiekvieno normalaus piliečio ir verslo subjekto pareiga yra padėti išsiaiškinti, ar toks nusižengimas buvo. Gal net jokių kratos orderių neprireiktų…

     • lida

      Derėtų žeinoti apie skirtingas atsakomybės, už įstatymų (jau nekalbant apie mokyklų vidaus aktų) pažeidimus, rūšis. BK nenumato baudžiamosios atsakomybės, už pav. mokyklos susigalvotų nuostatų pažeidimą, o ir teisėsaugos institucijos negali taikyti prievartos priemonių verslo subjekto smalsumui patenkinti.

   • Valentinas

    Kyla klausimas kokiu pagrindu teisėsaugos institucijos gali tikrinti UAB Pigūs diplomai veiklą.
    Bandau modeliuoti analogišką situaciją. Šalia mokyklos įsikūrusi įmonė „Žalia žolė“, kuri pardavinėja mokiniams marichuaną. Tiksliau, visi kalba, kad jie pardavinėja o ir pati firma neypač tai slepia. Mokyklos vadovybė kreipiasi į teisėsaugos institucijas prašydama patikrinti įmonės veiklą.
    Norite pasakyti, kad net ir šiuo analogišku atveju sulauktume teisėsaugos institucijų piršto pasukiojimo ties smilkiniu?

    • Regis

     Valentinai, kad narkotinių medžiagų pardavinėjimas ir pagalba ruošiantis diplominiam darbui skirtingi, tarkim taip, nusikaltimai tai net ir man aišku.

     • Valentinas

      Regi ir Lida,
      Jei diplomų rašymas prilygintinas dokumentų padirbinėjimui, tai ir BK knygelėje jam vietos irgi turėtų atsirasti?

    • lida

     Matot, Valentinai, disponavimas narkotinėmis medžiagomis, jų platinimas, lenkimas vartoti, konkrčiai aguonų ir kanapių auginimas ir pan., skirtingai nei mokslinių mikrokūrinukų rašymas, yra numatytas gražiame bukete BK straipsnių.

    • lida

     O kas prilygino dokumentų padirbinėjimui ?

     • Valentinas

      Aš. Ta prasme, jei teisėsauga norėtų, tai rastų ir straipsnių ir priemonių su šiuo reiškiniu kovoti. Tačiau aš sutinku su tuo, kad kol universitetai nesusirūpins savo geru vardu, problemos neišspręsi.

     • lida

      Teisėsauga neturėtų jokių šansų prisikabinti, jei ir norėtų. O jie ir nėra tokie kvaili, kad nematytų, juk čia nieko iš esmės neteisėto nėra – mokslo įstaigų vidaus reikalai. Taip kaip mes su tavim būdami mūsų įkurtos „Šeštos pelkės prie Virvytės penkto intako išsaugojimo“ asociacijos nariai pradėtumėm viens kitą bauginti teisėsauga už asociacijos įstatų nesilaikymą.

     • Valentinas

      Abejoju, kad tai yra tik mokslo įstaigų vidaus reikalai.
      Valstybė suteikia licenziją mokslo įstaigai suteikti išsilavinimą. Išsilavinimo dokumentas yra diplomas, kuris išduodamas diplominio darbo pagrindu. Aš kaip Lietuvos pilietis nenorėčiau, kad mane gydytų gydytojas, kuriam diplominį darbą parašė kažkas kitas. Nenorėčiau taip pat gyventi name, kurį suprojektavo architektas, kuris pats nerašė diplominio darbo. Nenorėčiau, kad mano vaikus mokytų pedagogas, kuris pats nesugebėjo parašyti diplominio darbo. Reikalavimas, kad mokslo įstaigų diplomai atspindėtų realų išsimokslinimą yra mano, Lietuvos piliečio konstitucinė teisė. Niekas kitas, tik valstybė gali ir privalo tai užtikrinti. Būtent todėl, teiginys, kad diplominių darbų pardavinėjimas yra tik mokslo įstaigų vidaus reikalas mano nuomone nėra teisingas.

     • lida

      Na šioje temoje komentuodama aš turiu omeny „galėtų paprašyti teisėsaugos institucijų pagalbos“.
      O šiaip manau, dėl tų pačių išvardintų priežasčių ir studentų nusirašinėjimo problema turėtų būti jūsų reikalas. Sužinoję apie nusikaltimą privalote pranešti teisėsaugos institucijoms.

    • Marcius

     Teisingai rutuliojasi mintis – kaip tos įstaigos gauna licencijas ‘kepti diplomus’? Kodėl neužtikrinama studijų kokybė ir universitetas gali išleisti absolventą, kuris negali pats parašyti baigiamojo? Kodėl yra sunku apriboti licenciją tokiem chalturinantiems universitetams, tikrinti juos nuosekliau, galiausiai – atimti tą ‘licenciją’? Jei tai problema dėl akademinės laisvės, tai galėtų padėti viešumas. Nupirktų diplomų skaičiaus, kitų šios problemos tyrimų skelbimas leistų visiems padėti suprasti kas yra kas ir kieno diplomai yra perkami, o kieno užsidirbami asmeniniu darbu. Universitetams tai būtų papildoma paskata griežčiau kontroliuoti savo studijų kokybę. Galiausiai – kas ‘klastoja labiau’ – studentas pateikdamas svetimą darbą kaip savo, ar universitetas, kuris dėl savo aplaidumo išduoda kvalifikaciją žymintį diplomą tos kvalifikacijos neturinčiam asmeniui?

     Problema egzistuoja, bet siūlomas jos sprendimas yra teisinio nihilizmo pavyzdys. Kritika antiteisiniam siūlymui nėra pačios problemos neigimas ar pateisinimas. Be to – ne visos visuomenės problemos išsprendžiamos baudžiamuoju kodeksu.

     Jei jau apie UAB „Žalia žolė“ pasisuko kalba, tai siūlymas bausti atpirkimo oželius primena tokį kovojimą su narkomafija, kai už grotų sodinami tik narkomanai, o ne narkobaronai. Atpirkimo ožių gaudymas tik padidins perkamų diplominių darbų kainas, konspiraciją, bet neišspręs problemos iš esmės.

 • Marcius

  labai keista, kad tik dviem komentatoriam kilo klausimas – ‘kokiu pagrindu’ teisėsaugos institucijos gali ateiti į UAB „Pigūs diplomai“ ir paprašyti pateikti savo sutarčių sąrašus, pačias sutartis ir kitus popierius, kurie ‘gal ten biški’ ir konfidencialūs. Keista, kad didžiajai daliai žmonių atrodo normalu, jog teisėsaugos institucijos yra tokios struktūros, kurios „ivanuškai panorėjus, lydekai paliepus“ gali bet kokią dieną pasibelsti į bet kurio žmogaus namų ar jo įmonės duris ir pasiimti ką tik nori. Kur jau ten pasiimti – po to (vis tik, matyt, tai turėtų būti ikiteisminis tyrimas) – atskleisti ikiteisminio tyrimo duomenis kam tik nori (dar gal vertėtų paskelbti kokiame dukteriniame VRM tinklapyje – apatiniai_baltiniai.lt). Dar keisčiau girdėti tai iš žmogaus, vadinamo iškiliu žurnalistu. Ir tai vyksta bėgant 21-iems nepriklausomos respublikos metams, garsiai piktinantis dėl antrojo pasaulinio karo žiaurumų ir požiūrių į juos, beigi praėjus jau 18 metų po to kai priėmėme pažangią Konstituciją. Teisė? kam ji idomi – perskaitysim įstatymą taip kaip reikia. Vsio zakonno, ar kaip ten.. o ką daryt, jei žmogus pirko korepetitoriaus paslaugas? Bet sutartis yra – ant ešafoto jį!

  Man atrodo, kad diplomų ir diplominių klausimu vežimas yra pastatytas prieš arklį, atbulai (kaime dar nebijo sakyt – „žydiškai“). Aš verčiau užduočiau klausimą ne ‘kodėl perka’ arba ‘kodėl parduoda’, o ‘kodėl įmanoma prakišti nupirktą kaip savo’. Tiek diplominį, tiek patį diplomą, tiek diplomuotąjį. Kitas klausimas – kam reikia tiek viešojo pinigo kišti aukštajam mokslui, kai nusipirkęs diplomą moka beveik tiek pat kiek ir ‘pats pabaigęs’. Dar daugiau – kada bus pasižiūrėta, kad studijas baigę dirba tai, ko nesimokė, o mokėsi tai, ko dirbti nesiruošė (apskritai – kam reikalingas toks pedagoginis su tokia vaikų skaičiaus dinamika??? arba kūno kultūros akademija – gal treneriams ruošti užtektų fakulteto tame pačiame pedagoginiame? arba riomerio kursai? negi visa tai vien tik tam, kad ir dundukai galėtų gauti aukštojo mokslo diplomą? brangoka…verčiau žmonės kolegijoj profesiją įgytų – bent naudos būtų). Aukštasis mokslas devalvuotas ir tai padarė patys universitetai su nepakeičiamais pulkininkais rektoriais. Aukštasis mokslas LT – tai nemokami pietūs – nei labai skanu, nei labai vertinga, o kartu tai spastai, nes kiekvienas ‘privalo’ pa(si)baigti ‘bent jau’ magistrą. Kad nebūtum ‘durnesnis’ už ‘diplomuotus specialistus’ – beveislis šuo parodoje, taipsakant. Bent ant popieriaus.

  Kol studijų kokybė nepasitaisys (o ji, manau, to greit nepadarys), būtų galima atlikti tyrimus ir paskelbti kurių mokyklų (ir kurių fakultetų) studentai dažniausiai perka diplominius darbus. Ir pačius baigiamuosius darbus skelbti viešai – juk tai gėris, sukurtas studijuojant už mūsų visų lėšas – o autoriai turėtų būti pasiruošę neraudonuoti dėl savo darbų. Taip popierius gana greit netektu reikšmės ir studijuotų tik tie, kurie to iš tikro nori.

 • O pas mane buvo taip (bakalaure):

  1. Praktika ir praktikos gynimas.

  2. Temos gynimas – ginama prieš komisiją. Apibrėžiama tema, problema, tyrimo metodai, planuojama naudoti literatūra. (~vasario mėn., kai darbo gynimas rodos birželį)

  3. Darbo rašymas:
  a. Pirma konsultacija su darbo vadovu (PhD). Diskusija apie tai ko aš siekiu savo darbu, kokią problemą spręsiu, kokių duomenų reikės ir panašiai.
  b. Pirmos dalies rašymas. (skiriama dvi savaitės)
  c. Antras susitikimas su vadovu. Peržiūrime pirmą dalį, pakalbame kas gerai, kas blogai, o ką reikėtų perdaryti kitaip. Diskusija apie teorinę dalį.
  d. Antros dalies rašymas. (skiriama dvi savaitės)
  e. Trečias susitikimas. Principas analogiškas. Žinoma atnešu ištaisytą pirmą dalį.
  f. Trečios dalies rašymas. (skiriama dvi savaitės)
  g. Ketvirtas susitikimas.
  h. Siunčiu galutinę darbo versiją. Susirašome/pasiskambiname – atlieku paskutinius patepimus.
  i. ~2-3 sav. iki gynimo spausdintas ir el. darbo versijas pristatome į universitetą – plagijavimo tikrinimas ir laikas recenzentui ruošti klausimus.

  4. Gynimas:
  a. 10min – 10 skaidrių – tavo pasakojimas apie darbą.
  b. 10min – recenzento ir komisijos klausimai.

  Ir visiems viskas aišku. Ir ne užsienį čia, o Lietuvoj. Žinoma, tik ne valst. universitete.

  P.S. Jeigu nesilaikai grafiko su darbo vadovu – gintis neleidžiama.

  • lida

   Būtent. „Problema“ lengvai išsprendžiama pačių aukštųjų mokyklų kontoliuojant diplominio darbo eigą. Tik esmė tame, kad jie tik dėl akių pasriūbauja, o iš tikro jiems (dėl suprantamų finansinių priežasčių) nusispjaut.

   • Nesutinku. Problema tikrai nėra lengvai išsprendžiama, kadangi problema nėra vien tik universitetų rektoriai ar jų noras pasipelnyti.

    Aš įžvelgiu problemas:

    1. Vidurinis išsilavinimas:
    – per plati mokymo programa;
    – prasta profiliavimo sistema;
    – perdėm sureikšminta egzaminų įtaka -> mokiniai nori ne žinių, o išlaikyti egzaminus;
    – pasenę ir neefektyvūs mokymo metodai;
    – maži mokytojų atlyginimai -> silpnas mokytojų pasirengimas, menka orientacija technologijose;
    – mokytojo-mokinio santykis kaip kalėjimo prižiūrėtojo ir kalinio;

    2. Šeima ir visuomenė: mokinių tėveliai ir patys mokinukai – neteisingas požiūris į mokslą ir žingeidumą. Mokslo nevertinimas kaip brangios, tačiau vertingos prekės.

    3. Švietimo sistema – kolegijos toli gražu neatlieka savo f-cijų. Jos turi būti traukos centras baigusiems mokyklas. Santykis studijuojančių kolegijose su studijuojančiais universitete turbūt turėtų būti 3:1.

    4. Mokymo įstaigos (kolegijos ir universitetai) – studijų krepšelių vaikymasis; pelno maksimizavimas trumpu laikotarpiu; silpna studijų kokybės kontrolė; nulinė rotacija vadovų tarpe; studento negerbimas.

    5. Per maža integracija tarp akademijos ir verslo, gi didžioji dalis darbuotojų po baigimo norės dirbti privačiame sektoriuje.

    Sąrašus žinoma galima pildyti/koreguoti, tačiau principas toks.

    Labai svarbus dalykas, tai mokinių/studentų suvokimas, kad jų niekas mokytis negali versti; mokytis reikia norėti. Kitas dalykas – visi negalime dirbti vien tik vadovaujančio darbo, nes kažkam jį reikia dirbti.

    • aušra maldeikiene

     Mantui
     mokytojų atlkyginimai dabar Lietuvoje yra nežmoniškai dideli — ypač įvertinus daugumos išsilavinimo lygį.

     • Skaitytojas

      jei siejate atlyginimo dydį su darbo rezultatais, tai kai kurie Seimo nariai, ministrai bei valstybinių įmonių vadovai turėtų ne tik algos negauti, bet patys kas mėnėsį į kasą įnešti po apvalią sumą :)

    • Mantai..

     Kada paskutinį kartą lankėtės mokykloje?

     Aš baigiau pernai, bet visų šitų čia paminėtų absurdų nemačiau.

    • Temos pratęsimui: http://www.delfi.lt/news/daily/education/lietuvos-penkiolikmeciu-pasiekimai-prastesni-uz-vidutinius.d?id=39430147

     Todėl ir perkami tie diplomai – trūksta gabumų rašyti patiems.

 • Sejanus

  O iš tiesų, kas būtų suinteresuoti spręsti tą problemą? Ir kodėl?

 • Valentinas

  Dar pora klausimų teisininkams gal netgi pati lida malonės atsakyti be jokio išankstinio nusistatymo:
  1. Diplominis darbas yra pagrindas, kuriuo aukštoji mokykla suteikia mokslinį laipsnį, kurį pripažįsta valstybė. Ar atsižvlegiant į tai, svetimų diplomų rašymas negali būti prilygintas dokumentų padirbinėjimui?
  2. Gal svetimų diplomų rašymas pažeidžia autorių teisių įstatymus? Juk turime žmogų, kuris pristato kūrinį kaip savo, nors tikras autorius yra kitas.

  • lida

   Visų pirma, klausimai yra vienas kitą paneigiantys. Jei kalbam apie autorių teisių objektą, tai jis negali būti dokumentu ir atvirkčiai.
   1. Teoriškai galima būtų pritempti, jei pav. visą diplominį studento vardu be šio žinios parašytų ir pateiktų tikrasis diplominio autorius, bet dėl suprantamų priežasčių (pav. gynimo), tai neįmanoma.
   2. Diplominis, kaip originalus mokslinis darbas, be abejo gali būti autorių teisių objektu. Kūrinio autorius (nepriklausomai nuo turtinių etisių perdavimo) išsaugo asmenines asmenines neturtines teises: 1) teisę reikalauti pripažinti kūrinio autorystę aiškiai nurodant autoriaus vardą ant visų išleidžiamo kūrinio egzempliorių, taip pat kitu įmanomu būdu viešai atliekant kūrinį (autorystės teisė), 2)teisę reikalauti, kad bet kokiu būdu naudojant kūrinį būtų nurodomas arba nebūtų nurodomas autoriaus vardas, arba būtų nurodomas autoriaus pseudonimas (teisė į autoriaus vardą), 3) teisę prieštarauti dėl kūrinio ar jo pavadinimo bet kokio iškraipymo ar kitokio pakeitimo, taip pat dėl bet kokio kito kėsinimosi į kūrinį, galinčio pažeisti autoriaus garbę ar reputaciją (teisė į kūrinio neliečiamybę).
   Bet vėlgi, dėl suprantamų priežasčių, tikrieji diplominių autoriai jokių pertenzijų dėl šių teisių pažeidimo nereikš.

 • kirvis

  ar pastebejote kad paskutiniu metu autoriaus pasiulymai dazniausiai baigiasi BK straipsniais vietoj to kad spresti pacia problema?autorius mano jog baudomis galima spresti problemas,sakyciau labai retais atvejais teisingas poziuris

  • lida

   Palankumas kaimyninės policinės valstybės formai yra akivaizdus: kelio ženklo nulenkimas – nusikaltimas, sutuoktinio neišdavimas -nusikaltimas, darbo rašymas – policijos krata pagal užsakymą ir pan.

   • miela lida, nereikia savo požiūrio priskirti kitiems. Man net keista, kad būdama iškili teisininkė, sugebate taip iškraipyti kitų mintis. Apie BK taikymą niekur nekalbėjau. Diplomo atėmimas, mano supratimu, net nėra jokia bausmė. Tai tiesiog būtų galiojančių įstatymo nuostatų taikymas. Nesuprantu, kodėl jūs visi nenorite, kad įstatymai Lietuvoje galiotų?

    • lida

     Nusikaltimai, pas mus, kol kas numatyti tik BK.
     Diplomui atimti nesąžiningo diplominio fakto konstatavimo pakaktų per akis.
     Tačiau valstybės institucijų prievartos primonėms taikyti – ne.

    • Skaitytojas

     mielas Artūrai, sudėliokim taškus. Sakot, kad diplomo atėmimas – ne bausmė. Tai kas? Paskatinimas? O rimčiau – teisinis aktas, nusikaltimas ar civiliniai santykiai?

     Jie tikite, kad pastarieji, t.y. problema gali būti ispręsta abipusiu susitarimu, .t.y. jei oficialaus universiteto atstovo demaskuotas nesąžiningams absolventas apsiverkęs atneš savo nusipirktą ir apgintą diplomą, tai problemos lyg ir nebėr.

     Tačiau vargu bau, ne atneš, o dar akis išdraskys.

     Tada problemą įmanoma spręsti tik teisiniu būdu.

     Tačiau vėl klausimas – ar svetimo darbo gynimas (apgynimas) — BK nusikaltimas?

     Kito asmens parašyto diplominio darbo teikimas gynimui nėra nei BK aprašytas nusikaltimas (baudžiamas nusižengimas), nei ATPK kodelso pažeidimas. Nes diplominis darbas – nėra oficialus dokumentas (BPK 95, 96 str.) LR baudžiamoji teisė domisi tik atvejais, kai suklastojami PATYS diplomai.

     Ką gi, pats suktas studentas diplomo negrąžina, policija, kol nėr nusikaltimo, nesikiša, belieka civiliniai santykiai, t.y. bandyti diplomą paskelbti negaliojančiu teismo keliu.

     Bet tada atsiranda prievolė įrodyti, kieno ir kokiom aplinkybėm buvo parašytas dipl. darbas. Ar turėsit liudytojų?

     Dėl paskutinio šiaudo – autorinių teisių. Čia net ir LATGAA nepadės, nes svetimo diplominio gynime nėra autorinių teisių PAŽEIDIMO SUDĖTIES, t.y. darbą parašęs autorius gavo pinigus ir pretenzijų gi nereiškia.

     Beje, Lida irgi netiksli teigdama, kad privalu pranešti apie nusikaltmą. Pranešti privaloma tik apie LABAI SUNKŲ NUSIKALTIMĄ ir tai ne apie šeimos narius (BK 238str.).

     Belieka grįžti į ištakas. Jei pačiam universitetui nerūpi, kaip ir kokius darbus apgina, niekas kitas nebepadės.

     • Diplomo atėmimas bus tik kova su pasekmėm. O reikia kovoti su priežastimis… O priežastys glūdi visai kitur…

 • Artūrai, aš manau, kad ši problema yra kiek gilesnė. Reikalas tas, kad aš nemanau, jog tie keli pričiupti atpirkimo ožiai kaip nors motyvuotų kitus studentus rašyti diplomus savo jėgomis. Jei žmogus neturi brandaus požiūrio į mokslą ir nėra nusiteikęs rašyti diplomo, tai jis ieškos kitų kelių kur jį būtų galima įsigyti saugiau. Aš manyčiau, kad tavo siūlomas būdas yra labiau nenaudingas įmonės besiverčiančios šia veikla nei patiems studentams, nes galinčių parašyti diplomus yra daugybė pavienių fizinių asmenų Lietuvoje, o tokia rinka jau buvo iki tokių įmonių atsiradimo.

  Man pati problema net gi kiek panaši į prostitucijos ar skaitmeninio piratavimo problemą, kuomet keli atpirkimo ožiai nubausti kad ir daugiamilijoninėmis baudomis niekaip neįtakoja pačios problemos ir visi toliau tai daro.

 • Sejanus

  ichmbch,
  galima žiūrėti dar giliau ir paklausti – kodėl žmonės, nepajėgiantys studijuoti aukštojoje (ir tai suprantantys) vis tiek ten stoja? Kokia jų motyvacija? Juk perkami diplomai tėra šito pasekmė.

  • Kodėl žmonės ten stoja manau mes visi žinome :) Todėl, kad žmogus tikisi pabaigęs universitetą (nesvarbu kokiomis priemonėmis) gauti geresnį darbą. Tokia jų ir motyvacija.

   O, tai, kad, dėl tokio didelio mažai motyvuotų studentų kiekio, turime diplomų pirkimo problemą, aš pilnai sutinku. Vadinasi vienas iš sprendimų galėtų būti priimamų studentų į universitetus kiekio mažinimas, nes geriau besimokantieji paprastai yra labiau motyvuoti. Žinoma tai pačios problemos savaime neišspęstų, nes problema tuomet didesniu mastu persikeltų į žemesnės pakopos mokyklas (kolegijas ir pan.). Tačiau tai sustiprintų universitetų įvaizdį, kaip prestižinę vietą, kur galima gauti kokybiškas studijas.

   • Valentinas

    Universitetai pučiasi todėl, kad jų rektoriai yra suinteresuoti vadovauti dideliam universitetui. Didelis universitetas – daug studentų – daug pinigų.

    • Čia ne rektoriaus kompetencijos reikalas. Jei bus nuspręsta mažinti studentų skaičių universitetuose, tai visa tai bus padaryta valstybiniu mastu. Universitetai nesprendžia valstybės reikšmės reikalų, todėl yra normalu, kad jie vadovaujasi savo interesais.

   • Sejanus

    „Todėl, kad žmogus tikisi pabaigęs universitetą (nesvarbu kokiomis priemonėmis) gauti geresnį darbą. Tokia jų ir motyvacija.“

    Būtent. Kai Universitetas suprantamas tiesiog kaip priemonė gauti darbui, o nebūti baigus Universiteto yra šiek tiek gėdinga (nes bet kas realiai gali jį baigti, vienokiom ar kitokiom priemonėm) tai ir turime tokią situaciją. Kai stoja bet kas (nes visi nori darbo) ir baigia bet kokiom priemonėm.

    O toli toli už jūrų marių Universitetas suprantamas kaip vieta siekiantiems aukštojo mokslo ir norintiems dirbti su tuo susijusį darbą…

  • Skaitytojas

   Kokia tokių studentų motyvacija? O kokia vagies motyvacija gauti turtą nusikaltimo kaina? Ar gali motyvuoti vagį nevogti?

   • lida

    „Vogti tapo taip sunku, kad jaučiuosi pinigus sąžiningai uždirbęs“.

 • Kodėl iš kirkiloido diplomo neatima? ;]

 • gan abejotinas siūlomo sprendimo veiksmingumas, nes gan sunku būtų įrodyti, kad tai, ką pristatė studentas yra tai, ką padarė firma pagal sutartį. Pavadinimas sutartyje ir universitetui priduotuose popieriuose gal ir sutaps, bet tai toli gražu nepaneigs gan lengvai sugalvojamo kontrargumento, kad firma parašė nekokybišką darbą, todėl studentas per kelias likusias naktis jį perrašė pats. Nė vienas įstatymas nereglamentuoja darbo rezultatų prisegti prie sutarties, taigi sutartis dar nieko neįrodo, o tik užtraukia šešėlį, kuris išsivers garbės ir orumo įžeidimo teismais.
  Problemos sprendimas čia vienas – keisti žinių pateikimo ir vertinimo sistemą.

 • aušra maldeikiene

  sunkiai įsivaizduoju, kaip mūsų Ekonometrijos specialybės studentai galėtų užsisakyti parašytą darbą.
  Pirma, bakalauro darbas visada yra rašomas pagal tai, kas keletą mėnesių praktikos įmonėje, pasiremant paskutinių metų duomenimis. „Išorinis“ rašytojas gautų pernelyg daug darbo, jei apskritai sugebėtų tokį darbą parašyti.
  Antra, dėstytojai dirba su studentais.
  Trečia — darbus reikia rimtai apginti ir labai matosi, jei kas bent šiek tiek plaukioja. Nors retai, bet būna, kad patys nesupranta, ką patys parašė.
  Kita vertus, gynimo sulaukia vos per pusę įstojusių, kurie tik absoliučiai išimtinais atvejais studijų metu dirba, nes užsiėmimai kasdein nuo ryto iki vakaro.

  • Skaitytojas

   Štai ir atsakymas, ką daryti. Ten, kur dėstytijams rūpi, kas ką studijuoja, nieko (bent iš esmės) neapgausi ir diplomo nenusipirksi.

   O ten, kur „bardakas“, nei senatai, nei policija nepadės.

 • Dainius

  Taigi, Artūrai, jei būtų tikrinamos sutartys, tai studentai pirktų savo diplominius darbus ne savo vardu. Ir tada jau gaudyk vėją laukuose. Žinoma, kiekvienoje geroje idėjoje yra spragų. Na, o jūsų siūloma – būtų realus žingsnis į priekį šioje kovoje. Matyt klausimas čia kitas – ar ši kova ką nors domina. O gal tenkina esama padėtis. Panašu, kad dabar tokias status quo – kad kiekvieno asmeninis reikalas kaip jis įsigys tą diplomą. Bet žinoma tai demoralizuoja visuomenę ir su tuo reikėtų labai rimtai kovoti. Manau tuomet kiltų ir aukštojo mokslo lygis.

 • Vidas

  I viska ziuriu, ne kaip idealistas, o kaip vartotojas ir deka to zinau, kad rinka visada save periodiskai uzsitersia …ir apsivalo, ir geriausia cia nenaudoti jokiu represiju. Likim ramuus. Nestresuokim. viskas susireguliuos ir be musu „vargu“ .
  Juk chirurgas tikrai pries dirbdamas dazniausiai bent kiek ismano apie zmogaus anatomija..o gal net ir neperka baigiamuju darbu. O ir nesigirdi, kad kuris ish ju butu smarkiai prisishiukshlines ir dar paaishketu , kad kazkur prisipirko diploma…kad galetu zmones operuoti….nesu dar girdejas…Na o jei vadybininkas…ar koks advokatas ir nusipirko viena kita darba, realiai mazai jis kuom mus isgasdins…visvien visi su jais pries prasidedami i juos labai itariai ziurim…

 • Pingback: Vėl apie plagiatą » Tiesa slypi kažkur… skaičiuose!!!()