Kabelis į Švedija: Lietuvai nepriklausomybė nuo Rusijos, VP dešimtukui – nepriklausomybė nuo Lietuvos

Žinote, man liūdna…

Vis dar turėjau vilties, o šiandien jos jau beveik nebeliko…

Nes šiandien buvo pasirašytas memorandumas dėl „Leo LT“ išsaugojimo…

Ir pasirašė jį net bet kas, o Lietuvos Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius. Kuris kartu vadovauja ir partijai, prieš rinkimus žadėjusiai dėti visas pastangas, kad „amžiaus aferos“ metu padaryta žala Lietuvos valstybei ir jos piliečiams būtų atitaisyta.

Jei dar neaišku apie ką aš čia kalbu, tai turiu galvoje pirmadienį Vilniuje Lietuvos, Latvijos ir Švedijos premjerų pasirašytą deklaraciją dėl elektros energetikos rinkų sujungimą.

Paradoksas – šis dokumentas Lietuvai labai reikalingas, bet lygiai taip pat jis reikalingas ir VP dešimtukui, norint išsaugoti „Leo LT“ ir savo blokuojantį paketą šioje bendrovėje. 

Įdomiausia, kad ir tikslas iš esmės tas pats: Lietuvai deklaracija ir jos įgyvendinimas reikalingas siekiant ateityje užsitikrinti bent dalinę nepriklausomybę nuo Rusijos, o VP dešimtukui – siekiant užsitikrinti nepriklausomybę nuo Lietuvos.

Kitas paradoksas yra tas, kad ramų gyvenimą VP dešimtukui užtikrins tai, ką jis gavo už dyką.

Pamenate, kaip buvo steigiama Leo LT bendrovė ir kaip buvo nustatomas Vyriausybės ir „NDX Energijos“ akcijų paketų dydis? Kas buvo vertinama? Trys bendrovės: RST, VST ir „Lietuvos energija“. Geležis, taip sakant.

Visa kita buvo palikta už vertinimo ribų, nors jau tada buvo aišku, kad pagrindinis VP dešimtuko tikslas – ne atominė elektrinė, o galimybė užsėsti ant viso Lietuvos energetikos sektoriaus ir gauti kuo didesnę dalį, jo generuojamo pelno. Įskaitant ir tą pelną, kuris bus gautas ateityje ir prielaidos kuriam bus sukurtos investuojant Europos Sąjungos ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšas.

Steigiant Leo LT niekas nevertino kabelio į Švediją, jungties į Lenkiją, nekalbant jau apie atominę elektrinę. Nors įstatyme visi šie projektai buvo įrašyti.

Taip, jie brangūs, bet prisiminkite, dėl ko labiausiai mušėsi „NDX Energija“ kai buvo priiminėjamas įstatymas: dėl frazės „socialiai atsakingai siekti naudos sau ir visiems savo akcininkams“.

Nauda tikrai bus, nes Lietuvos energetikos sektoriaus pelną garantuoja įstatymai. Šis sektorius, „siekiant naudos akcininkams“ visada bus pelningas ir 38 proc. šio pelno visada byrės į VP dešimtuko kišenę. Tiksliau reikėtų sakyti – jų ir jų palikuonių, nes jis iš esmės amžinas. Nepaisant to, ar elektrinės bus statomos, ar uždaromos, ar jos naudos branduolinį kurą, dujas, vandenį, vėją ar biokurą, nepaisant to, ar naudosime Lietuvoje pagamintą energiją, ar ją importuosime ar net eksportuosime, jei kada nors turėsime perteklių, 38 proc. nuo jos visada „kapsės“ VP dešimtukui. Nepaisant to, ar krizė, ar ne, ar litas bus devalvuotas, ar ne, ar Lietuva įsives eurą, ar ne.

Ir visa tai – už VST geležį ir „popierinius“ 500 mln. litų.

Nebloga investicija į ilgalaikę ateitį, turint galvoje, kad VP dešimtukas vien iš VST per ketverius metus sugebėjo ne popieriniais, o grynaisiais atsiimti iš esmės viską, ką buvo sumokėję pirkdami šią bendrovę iš valstybės

Ar „NDX Energijos“ valdyta VST būtų leidusi tikėtis VP dešimtukui ko nors panašaus? Į šį klausimą atsakykite patys (aš tik galiu pasufleruoti, kad VST buvo tik viena iš dviejų elektros paskirstymo bendrovių, be jokių teisių į gamybą, ar perdavimą, nekalbant jau apie importą, eksportą ar tarptautinių energetikos projektų įgyvendinimą)

O aš norėčiau grįžti prie pirmadienį pasirašytos deklaracijos.

Pažiūrėjau žiniasklaidos pranešimus. Žinote, kas įdomu – beveik niekur neradau info apie tai, kas įgyvendins deklaracijoje nubrėžtus tikslus. Tačiau vienas šaltinis, kuriuo aš 100 proc. pasitikiu, rašo, kad deklaracijoje nurodyta, kad tai darys trijų valstybių energetikos bendrovės. Kalbant konkrečiai apie Lietuvą, tai bus „Leo LT“ antrinė įmonė „InterLinks“.

Žinote, kas įdomu? Iš Švedijos pusės projekto įgyvendinimu rūpinsis „Svenska Kraftnat“. Ta pati bendrovė, kuri iš dalies finansavo Švedijos ir Lietuvos tinklų sujungimo galimybių studiją. Kartu su „Lietuvos energija“.

„Leo LT“ tada dar nebuvo, bet ir …nereikėjo… VP prisijungė kiek vėliau.

Ir, deja, bet beveik drąsiai galima teigti, kad prisijungė visam laikui.

Kodėl? Ogi todėl, kad iki liepos 15 dienos Europos Komisijai reikia pateikti bendrą paraišką dėl finansavimo. 

„Leo LT“, pasak I.Staškevičiaus, jau pasirengusi startuoti, ir kai tik startas bus duotas, kelio atgal jau nebebus.

Dėl vienos labai paprastos priežasties: „Leo LT“ ardymas jau pradėjus įgyvendinti Lietuvos ir Švedijos tinklų sujungimo projektą, iš tikrųjų reikštų šio projekto stabdymą. Be to, „Leo LT“ taps tarptautiniu projektu

O kas gi drįs trukdyti tarptautinėms pastangoms didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę nuo Rusijo? Ir, įsivaizduokite, kaip būtų vertinami tokie trukdytojai ir kokius epitetus jiems būtų galima klijuoti….

Šioje vietoje negaliu susilaikyti neprisiminęs vienos antraštės, VRK įregistravus iniciatyvinę grupę, siekusią surinkti 50 000 parašų už projektą, siūlantį atšaukti „Leo LT“ steigiantį įstatymą: „Įregistruoti veikėjai, siūlantys stabdyti Lietuvos energetinės nepriklausomybės ambicijas“.

Pabandykite dabar įsivazduoti antraštę po liepos 15-osios…

Tad laiko liko labai nedaug, o jei bus steigiama bendra Lietuvos Švedijos įmonė – tai ir dar mažiau.

Todėl ir sakau – man labai liūdna…

P.S. Būsimajai prezidentei, kalbant apie „Leo LT“, beje, visa tai irgi reikėtų turėti galvoje: čia jau ne J.Borisovas su malūnsparnių eksportu į Sudaną…

(14 balsų, vidurkis: 4,07 iš 5)
Loading...