Gruzija: Rusijos ėjimas žirgu
Kaip žinia, ES viršūnių susitikime buvo nuspręsta pasiųsti tyrimo misiją į Pietų Osetiją ir sustiprinti ten esančią ESBO misiją.
Tai buvo vertinama kaip labai teigiamas žingsnis ir palankus Gruzijai signalas – problema internacionalizuojama. Su tuo buvo galima sutikti, tačiau…
Rusija padarė ėjimą arkliu – užsienio reikalų ministras S.Lavrovas, trečiadienį susitikęs su Belgijos užsienio reikalų ministru K.de Guchtu pareiškė, kad dėl stebėtojų siuntimo į Pietų Osetiją ir Abchaziją reikia tartis ne su Rusija, o su pačiomis „nepriklausomomis valstybėmis“.
„Šis klausimas ne mums. Šis klausimas Cchinvaliui ir Suchumiui“, – sakė S.Lavrovas.
K.de Guchtas, atrodo, šiek tiek pasimetė…nes tesugebėjo ištarti, kad šiuos klausimus reikia spręsti derybomis.
Tačiau problema akivaizdi: net jei jis teisus, tai kyla klausimas kas su kuo turėtų derėtis.
Rusija dėl to sako nesiderėsianti, Gruzija gali derėtis, tačiau ji nekontroliuoja nei P.Osetijos, nei Abchazijos.
Tuo tarpu bandymas derėtis su pačia P.Osetija ir Abchazija iš esmės reikš, kad jos pripažįstamos tarptautinės teisės subjektais. O būtent to ir reikia Rusijai.
Ėjimas labai gudrus: juk Rusija iš tiesų kaip ir negali derėtis, nes P.Osetija ir Abchazija jai nepriklauso, o ten esantys „taikdariai“ dislokuoti dar pagal susitarimus su Gruzija.
Situacija labai delikati ir ES turės veikti labai atsargiai.
Žinoma, gali padėti dundukai pačioje P.Osetijoje ir Abchazijoje. Vienas jų – P.Osetijos „užsienio reikalų ministras“ Muratas Džiojevas“ pareiškė, kad P.Osetija net nesvarsto galimybės įsileisti tarptautinius taikdarius ar tarptautines policijos pajėgas.
„Jokių Vakarų šalių taikdarių ar tarptautinių policijos pajėgų Pietų Osetijoje nebus. Šio klausimo netgi nesvarstome. Pietų Osetija visiškai pasitiki rusų taikdariais ir laiko juos patikimu savo saugumo garantu. Tą patvirtino ir paskutiniai įvykiai, susiję su Gruzijos agresija prieš mūsų respubliką“, – trečiadienį agentūrai sakė M.Džiojevas.
Na, ar ne dundukas?
Nors čia pat aiškina, kad P.Osetija nori sureguliuoti santykius su Gruzija kaip dvi nepriklausomos valstybės…
Gal dar nespėjo gauti instrukcijų iš S.Lavrovo?…
Bet kuriuo atveju, atrodo, kad didysis žaidimas tik prasideda ir ES teks gerokai pasukti galvą, kuo atsakyti į Rusijos ėjimą.
Jei atsisakys bendrauti su Chinvaliu, Rusija galės šaukti, kad ES nieko nedaro ir neieško sprendimų. Jei bandys bendrauti su „džiojevais“, kaip reaguos Gruzija?