Gruzija – JAV ir Rusija laimi. O Lietuva?

Gruzija vykdo genocidą Pietų Osetijoje, gruzinai degina bažnyčias, kuriose slepiasi rusų moterys ir vaikai, Gruzijos armija bombarduoja taikias gyvenvietes…

 

Tai, žinios, kurias aš girdžiu čia, Kryme. Per televiziją, radiją.

 

Jei neturėčiau priėjimo prie BNS, AFP, atrodytų, kad tai, kas vyksta Pietų Osetijoje – naujas Kosovas…

 

Kita vertus, jei skaityčiau vien AFP ir Reuters, galėtų susidaryti vaizdas, kad ne Gruzija įsiveržė į Pietų Osetiją, bet atvirkščiai…

 

Bet iš tiesų tai nieko naujo. Pamenu, dar tada, kai NATO bombonešiai mėtė bombas ant Belgrado, sakiau, kad iš neteisės teisė negali atsirasti. Ir prognozavau, kad Kosovas galų gale bus atplėštas nuo Serbijos.

 

Kiek užtruko – iki šių metų vasario. Tada, pamenu, taip pat spėliojau, kad Kosovo nepriklausomybės aidas gali nusiristi iki Gruzijos…

 

Nusirito. Viskas taip pat. Šiandien Gruzija – tai Serbija, kuri bando išsaugoti savo teritorinį vientisumą ir pabandė jėga susigrąžinti tai, kas jai teisėtai priklauso. Pietų Osetiją.

 

Elgėsi kaip Serbija – vietoj derybų (kurios galbūt ir buvo neįmanomos) pasirinko tankus ir minosvaidžius. Taip, turėjo tam teisę. Tačiau ar taikūs Pietų Osetijos gyventojai turėjo teisę gyventi?  Taip, turėjo, bet žuvo nuo Gruzijos armijos tankų ar kulkų.

 

Kosovą nuo Serbijos, kuri taip pat turėjo teisę, gynė NATO. Tiksliau JAV. Nes jai teisė neegzistuoja.

 

Pietų Osetiją nuo Gruzijos šiandien gina Rusija, kuriai teisė taip pat neegzistuoja.

 

Per televiziją ir radiją skamba frazės “Rusijos teisėti interesai”, “Rusijos istorinės žemės”, “Rusijos teisė ginti savo paribį” ir t.t.

 

C.Rice kalba apie Rusijos veiksmus, kurie primena sovietų veiksmus Rytų Europoje….

 

O ką primena JAV veiksmai Serbijoje, Irake, Afganistane, galbūt netolimoje ateityje – Irane?

 

Rusai elgiasi taip pat kaip JAV. Tik nevynioja visko į žmogaus teisių vatą. Todėl skirtumas tik išorinis.

 

Kai atakuojant Cchinvalį žūva taikūs gyventojai, Gruzijos simpatikai tai vadina “casualties”. Rusai skelbia apie civilių žudynes…

 

Kur tiesa? 

 

Aš nežinau.

 

Bet man kyla klausimas, ką veikia Lietuva. Ar ji bando imtis tarpininko vaidmens, atstovauja Tbilisyje Europos Sąjungai ir bando padėti siekti taikos? O gal Petras Vaitiekūnas Tbilisyje atlieka JAV pasiuntinio vaidmenį, tuo dar labiau kaitindamas situaciją?

 

Juk skaitant kai kuriuos mūsų diplomatų, C.Rice pareiškimus atrodo, kad tai ne Gruzijos tankai pirmieji įvažiavo į Cchinvalį, o Rusija pirma pradėjo bombarduoti Tbilisį.

 

Taip, Rusija elgiasi kaip imperija, tačiau ji tokia ir yra. Ko tikėjosi Gruzija? Kad Putinas ir Medvedevas ramiai stebės, kaip žudomi rusai? O gal M.Sakašvilis tikėjosi, kad Gruzijos armijos žygį į Pietų Osetiją iš oro palaikys NATO naikintuvai, skubiai permesti į Kaukazą iš Irako? Naivuolis…Galėjo pasiklausti P.Vaitiekūno – būtų sužinojęs, kaip NATO ir kiti sąjungininkai padėjo Lietuvai 1991 metų sausį…

Šiandien skaičiau pranešimą apie tai, kad M.Saakašvilis dėkoja Lietuvos žmonėms už palaikymą. Aš šios padėkos nepriimu, nes jo visiškai nepalaikau.

 

Palaikau Gruzijos siekį kovoti dėl jai priklausančios Pietų Osetijos ir Abchazijos, tačiau ne M.Saakašvilį, kuris jau gerokai anksčiau pademonstravo, kad demokratiją jis supranta savotiškai – kai guminėmis lazdomis vaikė opoziciją. Lietuva – ta oficialioji – tada jį irgi palaikė.

 

Todėl ir sulaukėmė rugpjūčio 7-osios…

 

O žinote, kuo viskas dabar baigsis? Tuo pačiu, kuo baigėsi Kosove. Iš pradžių bus taikdariai, po to – kokia nors speciali taikos palaikymo misija, o dar vėliau Pietų Osetija ir tikriausiai Abchazija taps nepriklausomomis valstybėmis – Rusijos protektoratais.

 

Ir jas pripažins. Iš pradžių – tik Rusija, Serbija, Kinija, Šiaurės Korėja, Azerbaidžianas, Turmenistanas, o vėliau – pamažu – ir visi kiti.

 

Nesakau, kad dėl to bus kaltas M.Saakašvilis, tačiau jis bus nemažai prie to prisidėjęs. Galbūt per savo naivumą ir per didelį pasitikėjimą C.Rice, o galbūt dėl to, kad buvo įtikėjęs, jog jis ptas savaime svarbus ir gali priimti sprendimus.

 

Iš dalies prie to bus prisidėjusi ir Lietuva – dėl to, kad skatino M.Saakašvili, kai to nereikėjo daryti ir užmerkdavo akis į tai, ką reikėjo matyti ir rodyti kitiems.

 

O laimės vėl JAV ir Rusija. Pastaroji gaus ko norėjo ir formaliai beveik turėjo: Pietų Osetiją ir Abchaziją. O pirmoji – draugą iki gyvos galvos, nes vaidins, kad labai stengėsi ir gynė… Ir gal net galimybę turėti ten kokio nors priešraketinio gynybos skydo elementus.

 

O Lietuva ar išloš ką nors? Gali būti, nors šiandien dar nebūčiau tuo tikras.

 

 

 

 

 

 

 

 

(14 balsų, vidurkis: 3,43 iš 5)
Loading...